ar CAO ENTEN. BINNENLAND- WILSKRACHT. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. PERVERIJ Vrijdag 15 Februari 1901. No. 8428. Buitenlandse!) Overzicht. FEUILLETON. Az. JIMER 39ste Jaargang. ZONEN, i. mdnbtliin uister” i er ij Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. LZ i Zn Gouda 0.85 w IMk- Teler... De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. it stoomen van az. worden naar de everfd. omd of geverfd de gezondheid L de Heer i en verven van ben, alsook alle aat 103. 'terdam. den Koning JE PRIJZEN. 601INHi comm Bij de beraadslaging over het wetsontwerp tot reglementeering van het spel heeft de Belgische Kamer met 97 tegen 16 stemmen artikel 7 verworpen, dat het privilegie van het spel handhaafde voor Ostende en Spa. De Senaat had dit artikel aangenomen. elk gekaokt nk voor th eelepels van xflate) Alt goval van pbrntan. Mt. H. .1 IBttK te letten) VAN worden afgele- e pakjes van vijf en een Ned. om ran Nommer en an nevenstaand Wet gedepo Telefoon No. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Aan belanghebbenden wordt nogmaals in herinnering gebracht dat, ingevolge de kies- mijnen broeder en mij word medegedeeld, bevon den wij ons in het huis van mijnen oom, den broeder mijner overleden moeder. Hij was on gehuwd, en wij kinderen waren zeker een groote last voor hem, want hij had de eenzaamheid liet uit neiging en gewoonte. Met groote achting en liefde sprak hij over mijnen vader, nooit over diens familie. Van eene oude dienstbode, die jaren lang reeds mijne moeder had opgepast en van alle omstandigheden nauwkeurig op de hoogte was hoorden wij veel dat ons opheldering gaf over het verleden. Zoo lang wij kinderen waren, boezemde dat mijnen broeder en mij weinig be lang in Later werden naar wij vernamen aan klachten ingediend tegen de nog in leven zijnde verwanten mijns vaders. In verloop der jaren werden zij vreemden voor ons, aan wien wij niet dan hoogst zelden dachten. Mijn broeder en ik waren volwassen; onze oom had ons naar de strengste opvatting van zijnen plicht opgevoed; met een onverzettelijken wil zorgde hij er voor dat wij onderwijs kregen in alle mogelijke vakken. Daardoor had hij, gelijk hij ons later mededeelde, een vast oordeel gekregen over de gaven en ver mogens van ieder onzer. Mijn broeder had vooral lust in taalstudie en geschiedenishij speelde zel den, daar hij bijzonder veel belang in boeken stelde en vaak met strengheid in zijne neiging tot lezen moest worden tegengegaan. Nu en dan meende ik tot de opmerking gerechtigd te zijn, dat mijn oom trotsch was op de bewijzen van zijn vlijt en mijns broeders talenten hooger aansloeg dan de mijnen. (Wordt vervolgd.) hielp zijn zoon bij diens studiën van hetgeen hij voor zijne toekomst noodig hadde predikant was bij dien arbeid tegenwoordig, die hem een heerlijk genot bood, hetwelk hij lang had moeten ontberen. Justina en Marie zorgden gezamenlijk voor de huishoudelijke bezigheden op het kasteel en in de pastorie. Haar omgang was een voor beeld van vriendschappelijk verkeer: aan eene liefhebbende moeder en eene aanhankelijke doch ter deed hare verhouding denken. En Egon von Bernsdorf? Hoewel door trouwe vrienden omringd, had hij toch vaak een gevoel van verlatenheid dat hem ongelukkig maakte. Nadat zijne laatste schilderij voltooid was, had hij palet noch penseel meer in handen genomen uitgestrekte wandelingen in den omtrek vermoei den hem, doch gaven hem de gemoedsrust niet weder. Het zou hem niet mogelijk geweest zijn zijn vleugel, dat prachtige instrument, weer aan te raken Hij gevoelde zich overtollig en daardoor ongelukkig. Even als eiken avond vinden wij ook nu de familie bijeen. Het gesprek wilde ditmaal volstrekt niet vlottenzelfs de predikant was stil, want hij had een ernstig uur aan het bed van een zwaren zieke door gebracht Graaf Waldemar was onge durig nu eens liep hij de kamer op en neer, dan weer zat hij langen tijd in gepeins verzonken; eindelijk begon hij over den laatsten oorlog te spreken. Den jongelui waa dit onderwerp hoogst welkom, en voor de eerste maal vroeg hij Egon von Bernsdorf of hij nooit iets van zijne familie gehoord had. STATEN-GENERAAL. T W E K U E 4 M E E. Zitting van Woensdag 13 Februari. De Voorzitter opende de vergadering met de mededeeling van de droeve mare van het overlijden van Mr. Hartogb, die gister nog schijnbaar in goede gezondheid, opgewekt als altijd, tegenwoordig was en plotseling is heengegaan. Hy stelt voor den nagelaten betrekkingen de bartelijke deelneming der Kamer te betuigen. De Minister van Binnenlandscbe Zaken gevoelt namens de geheele Regeering niet alleen, maar ook als lid der Kamer en oud persoonlijk, vriend van den overledene met wien hij zoovele jaren samenwerkte, behoefte zich aan te sluiten en de geheele instem ming te betuigen met de goede woorden van den Voorzitter. Niet alleen voor zijn naas ten kring maar voor de Kamer en het land waarvoor hij zoozeer gearbeid heeft is dat heengaan een zwaar verlies. De heer Groen van Waardor sloot zich later by die huldewoorden aan namens de Kamerleden. Na afloop der algemeene discussie over de Legerwet, sectie-onderzoek van de on- derwijssubsidiewet. Het algemeen debat over het wetsontwerp, regelende de toelating als schipper op koop vaardijschepen is geëindigd, nadat de minister van waterstaat het onfwerp gekenschetst had als een eerste stap. Ken paar amendementen van de Commissie van rapporteurs werden verworpen. wereld bekend en roffen middel tegen ong-, Lev er in, enz. Inwendig uitwendig in bijna i met goed gevolg - Prijs per flacon f 115. geneeskracht eestal elke pijnlijke overbodig. Met voor ougeneeslijk langs een bijna 28 Brengt genezing en n, ontstekingen enz. r post f 1.60. ederland Rokin 8 Amsterdam .ndie Schutsenapotheke obitach, Oeoterreioh Centraal-üepót bandat» Laffan seint uit Kaapstad dat de Wet’s hoofdmacht de spoorweglyn tusschen Spring fontein en Jagersfontein(weg) heeft opge broken, en daar langs komende spoortreinen vernield heeft, om vervolgens weer verder te trekken. Middelerwijl waren kleinere afdeelingen van de Wet’s strijdmacht bezig bij Rouxville, Zastron, en de driften over de Oranjerivier, om dear de Engelscheu vast te houden. Vermoedelyk was het de Wet’s bedoeling, naar het district Herbert (Gri- kwaland)op te rukken, de Vaal overschrij dende bij Douglas, en zoo Prieska te berei ken. De Wet’s ammunitie moet overvloedig, en zyn paarden in zeer goeden staat zijn. Volgens telegrammen uit Kaapstad weigert de Alrikaanderbond de zoogenaamde Kroon- stadsche vredescommissie te erkennen. Piet de Wet erkent dat de taak van zijn com missie waarschijnlijk onvruchtbaar zal zyn de commissie zal geruimen tyd te Kaapstad vertoeven. Naar de Standard uit Kaapstad verneemt, heeft het uitbreken van de pest geen invloed op het vervoer van de troepen, die daar gelyk vroeger aan wal gezet zullen worden. voering van ge- je velende kART De ex-koning Milan van Servië, die te Weenen gestorven is, was een kleinzoon van Ephraim Obrenowitch en werd den 10 Au gustus 1854 te Jassy geboren zyn vader was Milosoh Obrenowitch, zyn moeder een Roe- meensche prinses Catargi. Door zyn oom Mi chael, den vorst van Servië, die kinderloos was, werd Milan als zoon aangenomen; en nadat Michael den 10 Juni 1868 vermoord was, trad de 14-jarige Milan als vorst op, voor- loopig onder een Regentschap, waarvan Jo van Ristitch president was. In 1872 werd Milan meerderjarig en aanvaardde hij zelf de regeering. Hy was gehuwd met Nathalie Ketcko, de dochter van een Russisch over ste. De eerste jaren van Milan’s regeering waren niet ongelukkig. Hy voerde een oorlog tegen Turkije waarin hij wel is waar de nederlaag leed, maar die gaf aanleiding tot de interventie van Rusland en tot den oorlog van 187778, waardoor Servië een belangryke uitbreiding van grondgebied, en Milan de koningskroon kreeg. Doch deze verhooging bracht den koning geen geluk. In den oorlog met Bulgarije werden de Servische troepen door Alexan der van Battenberg verslagen; de financiën van Servië raakten op hopelooze wijze ver ward en de familieoneenigheden tusschen den koning en zijn gemalin liepen zoo boog dat eindelijk Milan gehoor gaf aan den raad van zijn ministers en afstand deed van de regeering. Geruimen tyd leefde hy te Parijs onder den naam graaf van Takovahy deed af stand van alle koninklijke rechten en zelfs van zyn Servische burgerrechten. Maar wan neer de nood aan den man kwam, klopte Milan weder aan by zyn zoon Alexander, die den vader zoo moeilijk wat weigeren kon. Zoo werd hy herhaaldelyk met ryks- geschenken begiftigd en ten slotte zelfs tot opperbevelhebber van het Servische leger benoemd. Maar het huwelyk van koning Alexander, met Draga Maschin, leidde tot een breuk met Milan, die onherstelbaar scheen. Milan legde zijn betrekkingen en waardigheden ne der en verliet Servië, om in Oostenrijk, als ambteloos burger, den dood te vinden. behoorlijk vertegenwoordigd. Aan krasse waarschuwingen heeft het in de Cortes niet ontbroken, maar niets hielp. Ook toen de graaf Van Caserta by zyn komst te Madrid met gefluit en gejouw werd ontvangen, ging men voort. De Jezuïeten waren in de laatste jaren in Spanje oppermachtig. De openbare mee- ning heeft nu tegenover de heeren <an deze orde een zekere satisfactie gekregen door de uitspraak van het hooggerechtshof in een veel geruchtmakende zaak. Een ryk meisje, Adele Uboa was tegen den zin van haar ou ders in ’n Jezuïtenklooster gebracht en ’t ge rechtshof vond dit goed. Het hooggerechts hof heeft beslist, dat het meisje aan haar ouders moet worden teruggegeven. bestemd was, gelukkig verwijderd, doch, indien het meisje er het leven afbrengt, zal zy vermoedelyk voor immer verlamd zyn. Duitschland. Door de Beiersche regeering is afwijzend beschikt op het verzoek van den gemeen teraad van Neurenberg tot toelating van de facultatieve lijkverbranding. By rondschrijven van den minister van binnenlandshhe zaken, zijn de autoriteiten uitgenoodigd de samenkomsten ten gunste der Boeren te verbieden, wanneer ze een beleedigend karakter dragen voor Engeland. De politie te Dortmund heeft op grond hiervan reeds een vergadering verboden. d. Echte 1, teaamen- gen in den naam des vervaardigd t wereldbe- br* Stoll- r degelijke artikelen, MN LOON. JRT. GasflUerg. 47) Graaf Waldemar gaf zich blijkbaar veel moeite, om Marie al die beleefdheden te bewijzen, waarop zij aanspraak mocht maken, doch daardoor wer den opnieuw de smartelijkste herinneringen ge wekt. Hij had van Marie als Clara’» vriendin zooveel gehouden, hij zou haar als de omstandig heden anders geweest waren, zeer hebben gemjst, doch haar als dochter nu hij zijne eenige had moeten alstaanaan het hart te drukken, dat eischte langer tijd. Marie begreep hem en drong zich nooit op, doch liet geen gelegenheid voorbij gaan om hem de liefde en de toewijding van een rechtgeaard kind te toonen. Weker1 waren voorbijgegaan. Nog immer drukte de dood van de beminnelijke Clara als een looden last op de geheele familiehet samenzijn op de wijze als vroeger was niet meer mogelijk naar het scheen. Graaf Waldemar gevoelde het en begreep dat eene poging om den geest der levensmoêheid bij allen te bezweren van hem moest uitgaan. Hij noodigde zijne vroegere vrienden uit de buurt weer tot een bezoek op zijn slot en stelde zijn huis weer voor de gezelligheid open daardoor werd bij elk der leden van het gezin afzonderlijk de lust tot eenige bedrijvigheid m den vrijen tijd gewekt en welkom geheeten. Graat Waldemar Verspreide Berichten. Frankrijk Door de Kamer is met 351 tegen 174 stemmen, op voorstel van den minister van financiën, de stad gemachtigd, als vergoe ding voor de mindere inkomsten uit de wyn- en bierrechten, een indirecte belasting te heffen van localiteiten, welke gebruikt worden door de industrie, den handel en de wetenschap. Nu heeft weder de gemeenteraad van Marseille de wenschelykheid betoogd, dat de regeering der republiek zich zal verstaan met de mogendheden, welke zyn toege treden tot de vredesconferentie van 's Gra- venhage, om door scheidsrechterlijke tus- schenkomst een einde te maken aan den verschrikkeljjken strijd in Zuid-Afril^a. De douane-commissie uit de Kamer, heeft zich uitgesproken ten gunste van een wetsontwerp tot heffing van invoerrechten op gasgloeilichtkousen. Het gaat er met de werkstaking der modenaaisters en dameskleermakers tot dusver zeer lustig toe te Parijs. Er zyn nu zoo om en by de zesduizend stakenden, ter wijl er juist heel veel werk is voor het voor jaar en den zomer en op de arbeidsbeurs gaat ’ter onder de elegante en smaakvol gekleede juffertjes heel vroolyk toe. De stakers te Montceau-les-Mines heb ben zeventigduizend francs gekregen van so- ciaal-democratische vereenigingen reden om voortduring van de staking te verwach ten. - De Russische studente mil. Zélénine is nu geopereerd en wel is de kogel, die Uit Madrid zyn geen nadere berichten De Regeering meent de anticlericale beweging meester te zullen worden, wat de tyd moet leeren. Op verschillende plaatsen zyn tal van personen in hechtenis genomen. Heden moet te Madrid het huwelyk van do Prinses van Asturie met den graaf Van Caserta voltrokken worden. De studenten zyn voornemens by die gelegenheid een rouwoptocht te houden. De graaf Van Caserta behoort totNapoli- taansche Bourbons, bekend om hun reacti onaire gevoelens en hun intimiteit met de Jezuïeten. Prins Alphons is zwak en wan neer hij komt te overlijden, is de Prinses van Asturie aangewezen om hem op te volgen. Vandaar het verzet tegen het huwelijk in alle niet-reactioi.aire kringen. Men begrijpt niet, hoe de Regentes Chris tine dat huwelyk heeft kunnen doorzetten, maar ook zy is vooral in den laatsten tyd meer en meer onder den invloed gekomen van de geestelijkheid. Als vreemdelinge is de Regentes nooit be mind geweest in Spanje. Daar zy vroeger een zekeren takt volgde, werd zy door de Span jaarden geduld, meer niet. Dit huwelyk be derft alles. Van de Regeering was niet veel te wachten, want in de laatste Ministeries o__,- w was het ultramontaansche element steeds door haar vriendin voor den heer Deschanel Verrast omdat hij aan omstandigheden herin nerd werd, waarover nog nooit was gesproken, keek Egon den Graat met wijd geopende oogen in het vriendelijk gelaat en zeide: ,Ik weet zeer weinig van de familie mijns vaders. Wat hem zelv|p betreft: gij weet dat wij nog kinderen waren, toen wij het ongeluk hadden onzen vader op het bed van eer te verliézen.’’ ja, Egon, dat weet ik Zooals ik u vroeger reeds gezegd heb: wij waren vrienden en uws vaders geschiedenis tot aan zijn dood is mij zeer goed bekend. Tweemaal heb ik in het belang zijner familie aan uwen oom geschrevenik heb hem de innige verhouding tusschen zijn overleden broeder en mij medegedeeld en hem gemeld, dat ik daaraan de vrijmoedigheid tot mijn schrijven ontleende. Nooit heb ik antwoord op mijne brie ven gehad.” »Dat wil ik wel gelooven, mijnheer von Fels- ‘burg, mijn •Egon, het is u toch niet onaangenaam, dat ik spreek over betrekkingen, waarvan ik niets weet viel de Graaf von Felsburg hem vriendelijk in de rede. •Zeer zeker niet I” antwoordde Egon von Berns dorf «reeds lang had ik daaraan behoefte,, doch gij weet zelf, de laatste maanden Met de hand een afwijzend gebaar makende, dat Egon het verder voortspreken moest beletten, sprak de Graat' von Felsburg«Al ons denken en handelen was aan ëén onderwerp gewijd en dus hebt gij goed gedaan door te zwijgen.” Na een oogenblik stilte begon Egon te vertellen. •Toen de tijding van den dood van onzen vader

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1