iveb I INTER WILSKRACHT. huizen Mewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» 19 3&O rtikelen, AN LOON. Aster” No. 8420. Zaterdag 16 Februari 1001. 30ste Jaargang. Bulleulaodscb Overzicht. /I FÜU1LLE1OX. s Koop TCAP idirbuifa tadirialf eneeakraeht etal elke pijnlijke iverbodig. Met ►or ongeneeslijk nga een bijna 28 rengt genezing en ontatekingen enz. men reeds een paar weken reeds medegedeeld, dat de hij voor onze (Wordt vervolgd.) n .twee naast isingel. iweg D 29. E PRIJZEN. Iilll INIIt COURANT Telefoon J». ST. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VTJF CENTEN. E OODt IAMMER rk: d. Echte i, tauunen- jen in den num dee rervaardigd wereldbe- bi* Stoll- >aar by: PERS Jz. van echtheid ia kurk steeds voor- 3n naam der Firma TE rereld bekend ei iffen middel tegen o Dg-, Lever 1, enz. Inwendig itwendig in bijna met goed gevolg t'r|js per flacon t 115. post f 1.60. erland okin 8 Amsterdam dieSchutsenapotheka itach, Owtarreich entraal-Depót Sandata v Telefoon Ho. 62 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Er gaat haast geen dag voorby dat er niet de een of andere groote demonstratie of bijeenkomst tegen de verhooging van de graanrechten gehouden wordt. Zondag is in heel Berlyn het protest van de sociaal democratische party verspreid. De toon van het stuk is wat scherpmaar zelfs een meestal regeeringsgezind blad als de Ham burger Correspondent vindt dat dit geen kwaad kan als de toongevende kringen er door tot het besef worden gebracht welk een groote opgewondenheid en verontwaar diging de agrarische politiek waarmee de regeering een proef wil nemen, onder de millioenen en millioenen arbeiders in het Duitsche rjjk heeft gewekt. Van de week is ook in den gemeenteraad van Halle een heftig debat geweest over de graankwestie. De sociaal-democraat Albrecht had een voorstel ingediend om een gemengde commissie nit het dageiyksch bestuur en den raad te benoemen, teneinde een protest aan den Duitschen Ryksdag tegen de dreigende verhooging van den broodprijs op te stellen. t Zn Goods I Mr JTiisr Kitchener seint dd. 14 Februari uit Pre toria Onze troepen zjjn nu bezig met de afdee- ling van de Wet ten noorden van Philipstown, dat in ons bezit is. De Wet, die de Oranjerivier by Zanddrift overstak, wil blik baar naar het westen trekken. French, van 40 K.M. ten zuidoosten van Ermelo rapporteerend, bericht dat een groote vyandelyke macht naar Piet Retief is ge dreven. Hunne pogingen om zich terug te slaan zyn tot zoover mislukt. De cavallerie chargeerde den vyand, die vyf dooden en zes gewonden achterliet. Tien man zyn gevangen genomen. Er zyn veel wagens, karren en vee genomen. Onze verliezen bedroegen: een gesneuveld, vyf gewond. Het besluit van de eigenaars der steenko lenmijnen in Westphalen en de Rynprovin- cie, om de productie in te krimpen, heeft ten gevolge gehad, dat een aantal werklie den uit het buitenland zyn afgedankt. De Duitsche Regeering heeft maatregelen ge nomen om deze arbeiders naar hun land terug te zenden. Ook in de weveryen zijn werklieden ontslagen en men vreest voor nog meer gebrek aan werk, als de aange- kondigde verhooging van invoerrechten maatregelen van tegenweer in andere lan den brengt en daardoor den uitvoer van Duitsche voortbrengselen belemmert. In België is bezig met een wet op de speelbanken. In ons blad werd i._2_ Kamer met overgroote meerderheid van stem- nfen de banken van Spa en Ostende niet langer toestond te bestaan. De regeering heeft na lang dralen moeten toegeven aan den volksdrang, om door een wet paal en perk aan het schandelyk voortwoekeren der speelbanken te stellen. De hoofdstryd gaat om de van ouds beruchte speelholen in Spa en Ostende en in het bijzonder om de cercles privés aldaar. De socialistische linkerzyde evenals de rechterzijde en zeer vele liberalen wenschen al die gelegenheden op te heffen. De regee ring wil slechts beperkingen, zooals verleden week bleek uit de woorden van den minister president De Smet de Nayer en thans weder uit die van den minister van Binnenlandsche Zaken De Trooz. De eerste wees op de groote aantrekkingskracht der speelbanken op de ryke vreemdelingen, en de laatste op de groote inkomsten voor stad en provincie, waar con cessie voor die speelholen gegeven is. De provincie OostVlaanderen trekt er elk jaar f 50,000 van, de stad Ostende f 750.000, en Blankenberg krygt jaarlyks van Osten de 25,000 gulden om geen bank op te rich ten. Het spel in Spa bestaat reeds van 1772. De regeering verlangt een schadevergoeding naaste verwanten, die gelijk wij bij die gele genheid vernamen slechts uit een ouderen broe der. dengene over wien gij thans spraakt, en diens kinderen bestonden Die broeder wien als oudste het uitgestrekte grondbezit zijner ouders toekwam had uit die toentertijd zeer rijke goederen mijnen vader het hem toekomende aanzienlijke vermogen uitgekeerdhet laatste gedeelte daarvan werd hem uitbetaald, eer hij uittrok. Mijn vader had het mijnen oom, toen mijne moeder met ons in zijn huis werd opgenomen, toevertrouwd om het te beheeren. Hoewel niet rijk, had onze oom ons uit zijn eigen middelen gevoed en laten leeren en ons. vermogen voordeehg en veilig belegd. Niet het geringste gedeelte daarvan had hij voor onze opvoeding gebezigdhet was dus voortdurend aangegroeid, zoodat mijn broeder en ik onbezorgd de toekomst konden tegengaan. Uit zijn testament leerden wij zyne hartelijke, trouwe liefde voor ons kennendoor ons veeljarig samenzijn was zijne belangstelling in de twee verweesde knapen zoo toegenomen, dat zij in vaderlijke liefde was over gegaan. Zeer beslist was in het testament de bepaling opgenomen, dat wij door bloedverwant schap verplicht waren onzen oom, den bezitter van het tamiliegoed bericht te zenden, indien een van ons mocht overlijden. Toen ik het ongeluk had mijn broeder te verliezen, heb ik mij van die verplichting naar behooren gekweten Een offi- cieele brief van rouwbeklag werd mij door den zaakwaarnemer mijns ooms gezonden: van hem zelven ontving ik niet het geringste bewijs van deelneming.” Graaf Waldemar was in ’t oog loopend stil ge- ti 163. komen, nette hij uiteen, dat de richting, die de heerschappij der Duitschers begunstigt, terwijl de Duitsche linkerzijde onder bevel der AU-Duitschers staat, gevaarlijk is voor den Staat en voor het bestaan van het Kijk. Ook dit gal weder tot een groot tumult aan leiding. De heer B&rnreither poogde aan dit alles oen einde te maken, door een motie voor te stellen, waarin loyauteit aan de kroon wordt betuigd en waarin het Huis het voornomen uitspreekt om te werken. Na langdurige en vaak heftige debatten werd besloten de be handeling van deze motie dringend te ver klaren. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. •Ik gebokt A voor da- BOlSMla voa olata) Al» geval van gaMku. aatoB..’! Het magistraatscollege was van meening dat de zaak niet tot de bevoegdheid van den raad behoorde, en de opperburgemeester be streed het voorstel heftig. Prof. Dittenber- ger, de voorzitter van den raad, antwoordde dat hy niet kon deelen in de opvatting van het magistraatscollege. Als men overtuigd was van het gevaar van een verhooging van de graanrechten, moest men den moed heb ben er tegen op te komen, onverschillig of men de regeering daarmee al dan niet voor het hoofd stootte. De radicaal Schmidt zeide, onder luide toejuichingen, dat het magistraats college zulk een afwyzende houding had aan genomen, omdat er geen lauweren by de zaak te behalen waren. De opperburge meester verliet toen de zaal. Het eind was dat het voorstel van Albrecht na een lange beraadslaging met groote meerderheid werd aangenomen. Te Kattowitx heeft een groote verandering van mijnwerkers en yzersmelters geprotes teerd tegen alle rechten op vleesch en graan. De vergadering verklaarde in een met alge- meene stemmen aangenomen motie dat alle leden van den Ryksdag die voor een ver hooging van de invoerrechten stemden, ver raders van het volk waren. Verspreide Berichten. Frankrijk De werkstaking onder de modenaaistors en de dames-kleermakers te Parys, is byna algemeen en er schynt nog geen kans op een schikking, terwyl de juffertjes er voor een deel een pretje van schynen te maken zingende en schreeuwende trekken ze de boulevards rond. - Alle te Marseille uit Kaapstad en de havens der Oostafrikaansche kust aanko mende schepen worden te Marseille onder worpen aan een quarantaine. Te Montceau-les-Mines wordt de toe stand steeds ernstigertelkens komt het tot moeielykheden tusschen de stakers en de gewapende macht. Men is begonnen met het afbreken van de monumentale poort van de Parysche wereldtentoonstelling. Het beeld der Pari- sienne zal t in zeven stukken naar beneden worden gelaten en daarna weder in elkan der gezet en bygewerkt worden. Oostenrijk-Honoarije. Voor het kantoor te Budapest, waar werk lieden voor den staat worden aangenomen, hebben een twaalfhonderd werkloozen eergis teren kabaal gemaakt. Er werd een formeel bombardement gehouden en de ruiten wer den vernield, zoodat de politie krachtdadig moest optreden, waarby een dertigtal der geweldplegers ingerekend werden. Te Gries by Bozen, werd den ingenieur Kharls von Kharlsberg door boeren den boed afgeslagen, omdat h|j zyn hoofddeksel niet had afgenomen by het passeeren van een processie, waarop hy met zyn heek familie uit de Roomsch-Katholieke kerk is getreden. De .Bozener Ztg.”, die melding maakt van dit geval, is in beslag genomen. aangename afleiding, doch een arbeid, die rust noodig maakte en in die rust zijne bevrediging vond, waren zij niet Altijd meester van zijn tyd, kon hij dien onverlet naar zijn goeddunken be steden Vandaar dat uren lange gemijmer over Angelica’s veranderde houding, het onnatuurlijk, nog altijd voortdurend gevoel van Clara's gemis, waardoor hij prikkelbaar was geworden en de familie, die hem zoo hartelijk liefhad, van zich dreigde te vervreemden. Terwijl hij de waarheid onder de oogen zag, voelde hij zich hoe langer hoe kleiner en zwakker in eigen oog; hij vatte het plan op te zorgen dat zijn leven eene geheele verandering zou ondergaan Reeds den volgenden morgen wilde hij er met Hermann over spreken. Dit plan gaf hem eene zekere geruststelling, zoo dat hij eindelijk lang na middernacht den slaap vond. Egon was vergeten dat Graaf Waldemar voor den volgenden dag de uitnoodiging tot het bij wo nen van eene groote jachtpartij had aangenomen Hij was zelf geen liefhebber van de jacht, maar had toch beloofd te zullen medegaan. Aan de ontbijttafel zouden nadere afspraken worden ge maakt. De Graaf von Felsburg vroeg Jnstina hoe hare plannen voor dien dag warenzij antwoordde dat de Gravin von Arnheim en hare dochter een paar dagen belet hadden gevraagd en zij derhalve den predikant met Marie en de kinderen den gan- schen dag had genoodigd. voot de plaatsen waar men het spel zal verMeden, maar wil liever dat men alleen aan vrouwen en minderjarigen den toegang tot*<ie speelgelegenheden, waar tevens alco- holische dranken worden verkocht, ontzegt. De debatten hebben thans bewezen hoe de volfaivertegenwoordiging over de halfheid der regeering denkt en hoe zjj volkomen het wegnemen van het kwaad wenscht. degelijke ET. Gasfitter|j. 48) Hij liet zich nooit duidelijk over onze geldelyke aangelegenheid uit en* daarom moesten wij het er voor houden dat de kennis, die wij opdeden, voor onze latere loopbaan noodig was. Hij liet de keus van een beroep aan ons over en zeide vaakt Neemt uwen vader tot voorbeeld tracht, wat uw karakter betreft, op dien edele te gelijken vermeerdert uwe kennis zooveel gij kunt, dan zult gij in de wereld vooruitkomen I” »Voor my zocht mijn oom de beste onderwijzers in muziek en schilderkunst, doch overeenkomstig zijne wenschen zou ik in elk geval een paar jaar de universiteit bezoeken. Zijn onverwachte dood veroorzaakte ons eene diepe smartwij hadden een trouwen tweeden vader verloren. Wij beslo ten, onze verdere loopbaan in te richten naar zijne plannen. Hij had ons een veeljarigen vriend als raadsman aangewezendoor hem kwamen wij in het bezit van een testament van onzen oom, dat ons niet alleen nauwkeurige inlichtingen gaf over mijnen vader en de verhouding tot zijn verwan ten, doch ook in het bezit stelde van een niet onbelangrijk vermogen. Gij weet, Graaf von Felsburg,” aldus vervolgde Egon zijn verhaal, »dat mijn vader door zijn huwelijk met onze voortreffelijke moeder gescheiden werd van zijne Mlaister-president Von Koorber heeft in den Oostenrykschen Ryksraad een toespraak gebonden, om het Huis aan te sporen tot arbeiden. Hy zeide daarby „Ik heb bet woord gevraagd, om het standpunt uiteen te zetten, dat de Regeering inneemt tegenover het werkprogram van het Huia. Voor alles wil ik er de aandacht op vestigen dat, in stryd met de toepende ge ruchten, de Regeering geen geheime plannen heeft, en ook niet hebben wil. De Regeering zal in al baar uitingen duidelyk en beslist zyn. Er. dan wil ik al dadelijk verklaren dat wy ér niet aan denken, de verkiezing van de Delegatie en de Quoten-deputatie te ver zekeren, om dan in het voorjaar maar weer den ouden weg op te gaan. Dit zult gy reeds dadelyk zien aan de ingediende ontwerpen. Wy vertrouwen op den wensch van het Huis, on te arbeiden. Met het oog op het feit dat de begrooting reed» sedert vier jaren niet door het Huis is afgedaan, raden wy u aan, onmiddellyk een korte beraadslaging te houden over de be grooting, en over de daarmede samenhan gende wetsontwerpen.... „De overige dringende ontwerpen kunnen dan in geregelde volgorde in behandeling komen. Het Huis moge daaruit opmaken, dat w|j niet voornemens zjjn ons op de bu reaux te verlaten. Wy staan als ernstige mannen voor u, die niets liever wenschen dan de wederopvatting van den parlementairen arbeid. Wy willen voor het Huis den weg banen, die uit het treurige verleden leiden zal, en hopen dat gy ons op dien weg vol gen zult.” Het debat over bet adres van antwoord heeft den Czechen de gelegenheid gegeven van bun zyde te doen zien, dat z|j, zooal beslo ten tot arbeiden, toch de aanvallen op de Duitsche partyen niet achterwege willen la ten. De afgevaardigde Starnsky viel de All- Duitsche party heftig aan eu verweet haar dat zy de verbrokkeling van Oostenrijk en de aansluiting by het Duitsche Rijk wenscht. Dit gezegde werd met geschreeuw, ge scheld en geraas door de Duitsche groepen beantwoord. Toen Stransky weer aan het woord kon worden, Graaf Hermann deed nog eenige onver schillige vragen en daar het laat was geworden, ging het 'drietal ter ruste, Vader en zoon waren in hun gedachte meer vervuld met de gebeurtenissen, door Egon hun medegedeeld, dan zij wel lieten blijken. De jonge man betrad onvoldaan zijne vertrek ken hij deed alle lichten uit en poogde zijne gedachten te verzamelen in de duisternis. Zelden bad hij zich zoo eenzaam gevoeld als na het ge sprek van dezen avond; al het goede, dat hem beschoren was, bleef onopgemerkthy wist zich verlaten en beschouwde zijn alleen-staan in de wereld als de grootste ramp Egon dacht aan zijne toekomst en aan zijne groote gave voor muziek en schilderkunsthij nam haar aan als eene gift van God, en was er ten hoogste dankbaar voor; doch als hij haar noodig had gehad voor zijn levensonderhoud, dan zou zij hem nog veel meer waard zijn geweest. Geruimen tijd zocht hij naar de reden, waarom hij zich ongelukkig gevoelde, naar de oozzaak van zijne mistroostige stemming, hij vergoelijkte zich zelven noch eene zijner eigen aardigheden bij dit onderzoek Na lang zoeken moest hij zich zeken bekennen, dat niet Angelica’s kwetsend gedrag, niet de droefheid dat hij onbewust over Clara’s laatste levensdagen een schaduw had geworpen, zooals hij meer dan eens gevreesd had, schuld waren aan zijne mismoedigheid. Neen I hij moest erkennen dat aan zijn jonge leven een prikkel tot arbeiden ontbrak, al behoefde die door zijn gunstige om standigheden nu juist zoo groot niet te zijn. Zijn talenten, het lezen van goede boeken gaven eene

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1