IW grafeeren in de inrichting IIO” (VAALS, SINGEL, 661. Maandag IS Februari 1901. No. 8430. h Overzicht. WILSKRACHT. snr iC&O Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, TER 39ste Jaargang. BINNENLAND. FEL1LLE1OX. rvei aagiijders hanenimfuija udsrbalum 7sndtriilf Bullen Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. sp«!en en. y s stelt een zeer op- Jtraat 103. f 1,01 IMIIL (X) I II IVI sen werkelijke hulp (EN WERK dan Ie Kleiwegsteer ile Winter-Arti- ENWEBK. SMITS. leten werk. Teler»*» V®. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. fiertroftt'ii »ors welbekend DBT-SLIXBB. :t Fabrieksmerk). de, radicale en g van alle, zelfs nekkige zenuw- al ontstaan door jeugdigen leeftijd ike zwakte, Bleet* Hoofd pjjn - Maagpijn Onvermogen -- i enz. Uit- wereld bekend en offen middel tegen o n g-, Lever- D, enz. Inwendig litwendig in bijna met goed gevolg Prijs per flacon t 1.15. eneeskrach t estal elke pijnlijke overbodig. Met oor ongeueeslijk angs een bijna 22 3rengt genezing en ontstekingen enz. post f 1.60. iderland Üokin H Amsterdam 1die Schutzenapotheke ihitoch, Oeateneich Centraal-Oepót Sunders Duitschlamd. By aangiften van geboorten in het vor stendommetje Reusz, jongere linie, zal voor taan vyftig pfennig moeten gestort worden voor de pensioenkas der helpsters by ge boorten, als tenminste de Landdag er niets tegen heeft. nieuwen aanval. Indien Engeland toestond, dat zyne pogingen niet met „geheele” over winning werden bekroond, zohden wy aan de wereld kenbaar maken, dat onze grenzen kunnen worden geschonden „op de meest beleedigende” wyze, en dat wy dan nog niet in staat zouden zyn daartegen op te treden.” voorafgaanden nacht gevangengenomen. De strategische punten werden door militairen bezet. 3’/,, dubbele flescli Vegte, Zaltbommol Rotterdam. nhage. J. Czn. Rotterdam i, d. Echte pn, twunen- ingen in den ft muun des vervaardigd iet wereldbo- Febi* Stoll- De toestand te Madrid wordt voortdurend ernstiger indien wij de berichten moeten ge- looven. Er is trouwens meer kans, dat wy het ernstigste niet vernemen, dan dat wy meer hooren dan er werkelijk te vertellen valt de Spaansche telogrammencensuur is vry streng. Maar het telegram van gister bevestigt indirect de ongunstige berichten: Weyler, de woesteling, de Cubaansche Alva, neemt maat regelen om de oproertjes te dempen En dat doet hy op ouderwetsch-flinke manierals oproermaker zal voor den krijgsraad worden gebracht wie berichten verspreidt, welke als voorwendsel kunnen worden gebruikt om de orde te verstoren. Daaronder is zoowat alles te brengenanderen kunnen in onze woorden wel aanleiding vinden om ergens te hoop te loopen, zonder dat wy in het minst de bedoeling hadden zoo iets uit te lokken. Mondhouden is dus de boodschap Een mooie maatregel is ook het verbod van het gebruik van de intercommunale-te- lephoondaarover kon de regeering niet zooals by de telegraaf censuur laten uit oefenen door haar ambtenaren. En een derde maatregel is niet minder flink den dagbladredacteuren wordt precies voorgeschreven welke houding zy moeten aannemen, anders, natuurlijk, inbeslagneming, sluiting van de drukkerij, arrestatie, krygs- raad enz. En wy weten dat Weyler niet bang is voor bloedbaden ook, als hy die dienstig acht om de rust te herstellen. Toch schijnt het, dat een wijziging van het ministerie verwacht wordt. Maar wanneer dit niet wil zeggen dat de liberalen aan het bewind komen, dan zal die wijziging zeker niet veel verandering brengen in den toe stand. i van gevoelen verschilt, dit artikel zal bekrachtigen. In de Kamerzitting van eergisteren is Eatons voorstel om aan Spa en Ostende een onderstand van twee millioen frank toe te staan, niet ter afdoening gekomen. De mi nister van financiën, die de badplaatsen de hand boven 't hoofd houdt, kon er zich niet mede vereenigen en noemde het voorgestelde bedrag een aalmoes. Daarentegen betoonde Woeste zich vóór en na een hartstochtelyk tegenstander van elke concessie aan de twee sttden. Tusschen hem en De Smet de Naeyer vielen daarover vele stekelige Woorden. De afgevaardigde De Groote heeft het véireikende voorstel gedaan onj voor Spa en Ostende het statu quo tot 1904 in stand te houden, ten einde hun tyd tq geven, de werken te voltooien waarin zy zich gestoken hebben, rekenende op de voordeelen, die de speelbanken afwierpen. melk gekookt rank voor 4o- thralraois vm rocohto) .Als I 1» gebruiken. MMtoB.3. Verspreide Berichten. Frankrijk De stakende modenaaisters te Parys bljjven haar heil zoeken in betoogingen in ’t openbaar, langs de boulevards, waarby gezongen en gesprongen wordt ten gunste van den achturigen werkdag. "Joorn&melyk in de namiddagen, wanneer bet op de boulevards het gezelligst is, bren gen de dametjes veel vertier, terwyl de be waarders van orde en rust met deze onge wone manifestanten wel een beetje verlegen zitten. De sociaal-democratische minister van handel heeft nu een onderzoek doen instel len of den aan ’t werk geblevenen wel ge legenheid wordt gegeven om, conform aan de wet, buiten de ateliers de maaltijden te gebruiken. Een paar uur lang is de rue de la Paix eergisternamiddag het tooueel geweest van veel rumoer en lawaai, waartegen de poli tiemannen eerst niets vermochten, tot ze tot aanhoudingen overgingen. Spanje. Zonder eenig incident, doch ook zonder eenig vreugdebetoon, is te Madrid het hu- welyk tusschen den graaf van Caserta en de prinses van Asturië eergisteren voltrok ken door kardinaal Sancha. Alleen de open bare .gebouwen vlagden en de politie en de militaire macht waren op hun qui vive. Vijfhonderd genoodigden woonden de plech tigheid by. De koning volgde de mis in het gebedenboek. Een honderdtal personen werd in den tm» IMer- STATEN-GENERAAL. T HH K D K M M K tl. Zitting van Vrijdag 15 Februari. De behandeling der motie-Van Raalte inzake de vérbetering van ons cbnsuluat- wezen wordt voortgezot. De heer Van Raalte constateerde de ge breken van onze regelingDe indeeling der, consulaten geschiedt naar het toeval, ge-’ heele streken van den aardbol zyn er van ontblootopklimming in rang geschiedt wil lekeurig er wordt te veel ruimte gelaten „au bon plaisir” der regeering; ook de be zoldiging is zeer willekeurig, door een en imder Wordt de aantrekkelijkheid der be trekking zeer verminderd en stoot men voor treffelijke krachten af. Ook dient beter gezorgd dat de inlichtingen der consuls door dringen tot de handelaren. De jaarverslagen zyn onvoldoende. Er wordt gemist een be zielende kracht, die het consulaire raderwerk in beweging Ijoudt, men moest in de bureaux van Buitenlandsche Zaken een middelpunt hebben waaruit het consulaatwezen werd gecontroleerd. De particuliere krachten kunnen niet alleen in den noodzalkelyken inlichtingsdienst voor zien. Staatshulp is noodig in het algemeen' belang door aanstelling van beroepsconsuls, inkrimping dqr diplomatie en gedeeltelijke vervanging door consulaire qmbtenaren meer party te trekken van de diplomatie voorde bevordering d(3r handelsbelangen. De Nederlaindsche consulaire ambtenaar moet buiten Eqropa ook wegbereider zyn voor den handel. Spr. verlangt van de regeering voorloopig slephts een plan d’eusemble voor de organisatie van den consulaatdienst en vindt steun voor zyn wenschen by het land- bouwcomité. De flnancieele bezwaren zyn niet overwegend. By. de aanneming der motie zal de toestand niet worden omge- tooverd op eenmaal, maar het uitgangspunt worden voor ilieer actie. een blik van verstandhouding met Marie; Egon von Bernsdorf verbleekte, zag vragend eerst Jus tina, vervolgens Marie aan en wierp op Angelica een droeven, teleurgestelden blik. Een oogwenk bleet hij nog op dezelfde plaats staan, richtte zich toen trotsch in zijne volle lengte op, verliet de kamer en kwam pas terug, in gezelschap van den predikant, dien hij in ’t park had aangetroffen, toen het gezelschap aan tafel geroepen werd. Hij bleef den geheelen namiddag in 't oog loopend stil, verliet de huiskamer niet, e?. volgde oogen- schijnlijk met aandacht en belangstelling het ge sprek der dames. Gravin Angelica gaf zich blijkbaar moeite om te doen alsof Egon niet in de kamer was en hem te laten bemerken dat zij op zijne tegen woordigheid geen acht sloeg. Zij liet door hare kamenier de doozen welke nog in het rijtuig ston den binnenbrengen en pakte toen allerlei toilet- benoodigdheden, kostbare japonstoffen, kanten, linten en dergelijke op tafels en stoelen uit. vroeg de dames naar haar oordeel en deed alsof zij Egon’s tegenwoordigheid geheel vergeten was. Justina was bedroefd, Marie verontwaardigd over haar gedrag. Beiden legde eene groote mate van onverschilligheid aan den dag bij het zien der kostbare zaken en wijdden, alsof zij het samen hadden afgesproken, al hare aandacht aan Egon von Berns orf. Marie haalde een groot, dik boek uit eene andere kamer, dat zij met moeite dragen kon, zoodat hare wangen gloeiden van de inspanning; zij bracht het Egon met de vriénde lijke opwekking zich door het kijken der platen wat afleiding te geven, legde als eene liefhebbende 49) Graaf Waldemar keurde deze plannen goed en wendde rich, vroolijker dan in langen tijd, schert send tot Hermann en Egon>Dan kunnen wij, wat de dames betreft, gerust gaan, niet waar Wij willen maar hopen, dat zij ons niet al te zeer zullen missen.” Vol verbazing bleef zijn oog op Egon’s aange zicht rusten. ^Gevoelt gij u niet wel vroeg hij deelnemend j >gij ziet er zoo verfhoeid uit. Blijft gij misschien ook liever thuis voegde hij er vriéndelijk bij. Hermann en Justina sloegen haastig den blik op Egon en bemerkten dat plotseling een donkere blos zijne wangen kleurde, dat hij door deze vraag overvallen was en zijne verwarring meester trachtte te worden. Zij zagen elkander vragend aan, als wilden zij in elkanders blik de verklaring daarvan lezen. Egon was zich zelf weer en erkende volmondig dat hij bij het aangename vooruitzicht op het be loofde bezoek liever op het kasteel bleef. Vriendelijk knikte Graai Waldemar hem toe, stond op, reikte hem de hand en sprak bij het afscheid nemen„Nu kunnen wy nog veel ge ruster gaan; volg my, Hermann; het huis is wel bewaard*” De Engelsche troonrede handelde over de gestorven Koningin, over China, over de aanstaande reis van den hertog van York naar Australië, over de noodzakelijkheid van nieuwe uitgaven voor leger en vloot, enz. Wat over den oorlog gezegd werd, zullen we hier nog woordelyk aanhalen De oorlog in Zuid-Afrika is nog niet ge heel geëindigd, maar de hoofdsteden van den vyand en zyne voornaamste verbindingslijnen zyn in ons bezit. Er zyn maatregelen getroffen die, naar ik hoop, aan myne troepen zullen mogelyk maken, de vyandelyke machten, die zich nog altyd verzetten, af doende te be strijden. Ik betreur levendig de verliezen aan menschenlevens en de uitgaven voor de schatkist, die worden geëischt door een nnttelooze guerrilla, welke door partygan gers in het gebied der beide voormalige republieken wordt doorgezet. Hunne spoedige onderwerping is in hun eigen belang zeer te wenschen, daar het my, voordat zulks is gebeurd, onmogelyk zal zyn aan die koloniën de instellingen te schenken, die gelijke rech ten aan alle blanke bewoners en bescher ming en gerechtigheid aan de inlandsche bevolking zullen verzekeren De Regeering van Eduard zal dus de politiek van Victoria geheel onveranderd voortzettenhet blijkt dat de boerenvrienden niets van de troonsverwisseling te wachten hebben. En wat Salisbury zei, in het Hoogerhuis, by de beraadslaging over het adres van ant woord, was nog wel zoo duidelyk en onbe schaamd. Men moet weten, dat Lord Kim berly het afgekeurd had dat de oorlog op zoo onvoldoende wyze was begonnen. En toen sprak de premier, blijkens een Reuter- telegram, als volgt: „Het was onredelyk, te meenen, dat er iets ongewoons was in den langen duur van den veldtocht in Zuid-Afrika. Indien de tegenstand met volharding en hardnekkigheid wordt voortgezet, moeten er verscheidene maanden verloopen voordat de volkomen rust hersteld is maar er bestaat geen wezenlijke grond, bevreesd te zyn. Indien den vyand wordt toegestaan, „een gedeelte zyner onaf hankelijkheid” te behouden, zou dit voort durend en onophoudelijk oorlogsgevaar blij ven opleveren. Tenzy wy meester zyn van het terrein, is er geen kans op een bly vendun vrede. „Het eerste doel, waartoe de vyand de macht, die hem mocht worden toegestaan, zou aanwenden, zou zyn nieuwe krachten en nieuwe wapenen te verzamelen voor een Te Spa en te Ostende is men zeer ont sticht over de aanneming van het artikel van de wet op de spelen, waarby het spel ook in die steden wordt verboden. Men be schouwt dit verbod als het begin van den onvermydelyken ondergang van deze bad plaatsen. Het staat intusschen te bezien of de Se naat, die met de Kamer in de quaestie der Nog eenige oogenblikken toefden de heeren; toen gingen zij naar de plaats, waar het jachtge zelschap bijeen zou komen. Tegen den middag kwamen de gasten, die men verwachtte op het kasteel, en kort voordat men aan tafel zou gaan de predikant en zijn gezin. Marie’s eerste vraag was naar Egonhet trof haar dat zij hem niet in de huiskamer zag Gravin Angelica merkte schamper op, dat hij zeker in da kapel was om er zijn kunststuk te bewonde ren. Schier op hetzelfde oogenblik kwam hij de kamer binnen, en daar Marie vreesde dat hij ziju naam had hooren noemen, vertelde zij hem dat er juist over hem gesproken werd. Hij be tuigde dat hij daar zeer gevoelig voor was en sprak de hoop uit dat men iets goeds van hem gezegd mocht hebben, terwijl hy zich met een vroolijk gelaat tot Angelica wendde en haar vroeg: «Mag ik weten, wat men van mij zeide, Gravin von Arnheim Niet zoo onbevangen als gewoonlijk gaf zij ten antwöord: »0p Marie’s vraag waar gij wezen zoudt, antwoordde ik dat gij waarschijnlijk in de kapel waart om verrast en verrukt door de meening dat het bekoorlijke meisje zich met hem had bezig ge houden, viel hij haar met vuur in de rede en sprak met bijzondere! opgewektheid: >Gij hebt het geraden, mejuffrouw, ik was in de kapel om tiaar de bloemen te zien.” >Daar deedt gij wel aan,” antwoordde zij om toch iets te zeggen, keerde hem den rug toe en begaf zich naar hare moeder. Justina bad naast haar gestaan; sy wisselde per briefkaart wordt it toegezondeu doot Zaltbommel. Zn Goud» Telefoon No. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. zuster hare hand op zijn schouder en keek hem minzaam en vertroostend in de oogen. Egon begreep haar, beantwoordde haren vriendelijken blik en fluisterde bewogen»Ge zijt wel goed, Marie I” Angelica gevoelde zich beschaamd, maar in plaats van berouw vet vulde wrevel haar gemoed Uit de hooxte riep zy het lieve meisje toe»Gij stelt geen belang in Al dit moois, Marie, omdat gij er geen verstand van hebt en het niet draagtwij vertrekken over ,een paar weken naar de residen tie ik word daij aan het hof voorgesteld en dan heb ik dit alles noodig.” Verwonderd (jleed de oude Gravin, die flegmatiek van aard was en zelden sprak, de merking hooren! «Naar de residentie. Angelica? Van morgen hadt gij andere plannen toen wildet gij den winter liever op het slot doorbrengen Onderweg reeds ben ik van plan veranderd,” antwoordde Angelica; zij richtte het woord weer tot Justina en verklaarde beslist, dat zij en hare moeder binnen weinige weken de reis zouden aanvaarden. #Zijt gij dan de Kerstdagen niet hier waagde Justina te vragen Blijkbaar wachtte het fiere meisje op een bewijs dat Egon belang in hare plannen stelde en wierp hem een vragenden blik toe; toen hare verwach ting niet verwezenlijkt werd en Egon kalm in zijn boek bleef bladeren, vloog er eeó wolk van neer slachtigheid over haar gelaat en met eene lichte trilling in hare stem zeide zijWij blijven in geen geval dezen winter op het slot, Justina.” M"’’# vtrvolid.)

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1