ks AVOW) I lOfflIAÏ, erloskundige. ENTEN 1 ft WILSKRACHT. iksen. Aïeitws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Lrtikelen, VAN LOON. DINERS, BS No. 8437. Dinsdag 36 Februari 1901. 39ste Jaargang. Bultenlaodscb Overzicht. I 3 I sbruarl e. k„ 11 ’T ALStlEBN, iOUDA. FEUILLETON. ulster’’ I 1 I j Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. worden zjjn. jj s stelt een Zn Gouds. uren, iMAAK, Oosthavea. behalve Donder- uur. rkdagen van8J/i— rdags. verse kwaliteiten alt Kilo. >ut per hall Kilo, an f 1.10 p. «tuk. bij -Inrichting. sthaven 182. I- Gouda :alm” as de Homoto- GE PRIJZEN. igrafeeren in de inrichting IIQ” WAALS, SINGEL, 661. zich beleefd aan mda, (Piano); AMP, (Alt), ioloncel), Rotterdam, (Viool), XDEJtMAN (Zang) king toegezegd. om handelen over een Lord Kitchener op Woensdag 27 des namiddags. fiOllME COURANT zijn oog rustte op het ernstige, mannelijk schoone gelaat van zijnen vaderlijken vriend. Hoe nietig, hoe onervaren voelde hij zich tegenover dien man. Waar waren zijne goede voornemens, de plannen voor zijne toekomst gebleven Hij stond een oogenblik beschaamd vóór zich te kijken Toen liep hij weer tot Graaf Waldemar, greep zijne hand en sprakGraaf von Felsburg, ik kan tegenover de redeneeringen van uw helder ver stand niets anders stellen dan mijne neiging voor het eene, mijn tegenzin tegen het andere. Wat moet ik doen >Wat een man betaamt, Egon handelen. Waart gij mijn zoon, dan zou ik zeggendenk eerst aan uwen plicht en vraag den naar uwe wenschen. Zoo denkt een man van eer, zoo doet een man van eer.” Doodsbleek, met bevende stem antwoordde Egon von Bernsdorf»In God’s naam dan Mijn besluit is genomenik volg uwen raad Heftig trok Graat Wajdemar aan de schel en beval den huisknecht twee paarden te doen zade len daarop zeide »hij zonder eenige aando^ping te verraden»Laat ons een uurtje rijdende frissche lucht zal ons goed doen.” 'Zal ik Hermann vragen mede te gaan?” Na zich een oogenblik bedacht te hebben, ant- woordde de GraafMij dunkt van niet, Egon gij zult hem misschien veel te zeggen hebben, waarbij een derde persoon overbodig is. Dat kunt gij wellicht ook wel doen als wq terug zijn Eene kleine buiging gaf den Graaf het teeken, dat aan zijn verlangen voldaan zou worden Egon verliet de kamer na een paar woorden Telefoon No. 8 ft. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. van dank gestameld te hebbenhij zag er alles behalve vroolijk uit. Graaf Waldemar had het bewustzijn dat hij zijn plicht vervuld had en hield zich ten volle verze kerd dat Egon von Bernsdorf hem eens dankbaar zou zijn hiervoor, dat hij hem haast gedwongen had om het beheer van zijne voorvaderlijke goe deren te aanvaarden De beide heeren reden het voorplein over; Hermann kwam hen in de oprijlaan tegen, ook te paard. Daar zijne verloofde hem wachtte, reed hij hen snel voorbij, maar niet zoo snel of hij bemerkte dat Egon er bleek en somber uitzag. Met deernis dacht hij aan zijn vriendzelfs in Marie’s gezelschap kon hij hem niet vergeten Langen tijd bleven de heeren afwezigwat nog nooit gebeurd wasGraaf Waldemar vergat het uur van den maaltijd. Eenigszins bezorgd der halve stonden jij die thuis gebleven waren op den uitkijk aan het hooge venster van het kasteel eindelijk riep Hermann»Daar komen zij Zijne oogen zochten het eerst zijn vriend. Vroolijk met den hoed wuivend om de wachtenden te groeten, keek Egon naar boven. »Wat een flink, knap man.” sprak Justina. Allen stemden het haar volmondig toe, alléén Angelica zweeg. In lang was men aan tafel niet zoo vroolijk geweest als heden. Er werd geen woord over Egon en zijne toekomst gesproken. Hij had later op den dag een onderhoud met Hermann von Felsburg, dat zeker tot beider genoegen was af- geloopenwant beiden waren erg opgewekt en maakten plannen voor eene sledevaart den vol- Verspreide Berichten. Frankrijk Hoewel de premier Wajdeck-Rousseau, Zaterdag de zitting van den kabinetsraad gevallen, bestuurd te worden door een be ambten-ministerie. Er is een soort absolute regeering ontstaan, zonder dat de bezworen grondwet door de Regeering is geschonden. Zy ia op zy gezet van onderen af, door de vertegenwoordigers des volks. En het zal de vraag zyn, hoe lang deze toestand nog kan voortduren, voordat de volken van Oostenrijk door schade en schande wijs ge- Niet ten onrechte tracht de „Standard” uit een proclamatie van $teyn en De Wet, ruim een maand geleden uitgevaardigd, de conclusie dat de Boeren zullen volhouden. Bedoelde proclamatie, die op gevangen ge maakte Boeren werd gevonden, beschuldigt de Engelschen van schending der gewoonten van den beschaafden oorlog, van schending der Conventie van ’s Gravenhage en van Ge nève, van het arresteeren van neutralen, van plundering, verbranden en vernieling van particulier eigendom van burgers, en van het wapenen van Kaffers en andere inboorlingen tegen de Boeren. De proclamatie beweert verder, dat de En- gelsche soldaten op last van officieren eerbare vrouwen beleedigden, en vrouwen en moeders Ontvoerden, en dat bijna alle huizen van de Republieken verwoest zijn. Ontkend wordt de beschuldiging van het misbruiken der witte vlag door de Boeren, wat een telkens her haalde laster wordt genoemd. De proclamatie zegt, dat het onjuist is, dat de oorlog geëindigd is en de Republieken veroverd zijn. De burgermacht der beide Re publieken wordt nog aangevoerd door ver antwoordelijke leiders. Zy waarschuwt de En gelschen dat, zoo de vernieling van de eigen dommen der Boeren niet ophoudt, deze de bezittingen der Engelschen zullen vernielen, doch zij zullen steeds vrouwen en kinderen ongedeerd laten. Ten slotte werd een beroep gedaan op de Broeders in de Kolonie, en in de geheele we reld, om de Boeren by te staan, in naam van de beschaving en van het Christendom, door een einde te maken aan de barbaarsche wjjze, waarop Engeland den oorlog voert. De beschuldigingen, hierin den Engelschen naar het hoofd geslingerd, zijn maar al te waardat is herhaaldelijk gebleken en menig ooggetuige der schandelijke toongelen heeft er van gerept. Hoe hoog de verbittering bij de Burgers reeds gestegen is, blijkt wel uit de bedreiging die de proclamatie inhoudtde Boeren zullen desnoods de bezittingen der Britten vernielen. Doch, ridderlijker dan de gentlemanlike En- gelschman, zal de barbaarsche Boer vrouwen en kinderen ongedeerd laten, in elk geval. Die zinsnede der proclamatie bevat een zoo scherp verwyt, dat al wat Brit is er zich wel door getroffen moet voelen) Wat het beroep op de Boeren in de Kolonie betreft, wy weten zeer wel dat al wordt er weinig gewag van gemaakt, de byval der Kapenaars steeds grooter en algemee- ner wordt. iloften, enz. ils en alles wat desrerlangd met ilver, tafellinnen Volgens de .Weekly Depatch” is Zater dag, naar aanleiding van een telegram van lord Kitchener,) een zitting van den minister raad bijeengeroepen orti belangrijke militaire aangelegenheden te bespreken. Lord Kitchener seinde, dat generaal Botha een parlementair zond, met de mededeelïng, dat lij; in het nanw gedreven is en vraagt eene samenkomst, ten einde te onder- algemeeno overgave, bepaalde de samenkomst Februari, om twee uur or degelijke URT. Gasfittery. V Uit Finland komen berichten over een gansche reeks betoogingen in de stad Hel singfors en gericht tegen den Tsaar. De gelegenheid daartoe werd geboden door het feit, dat het juist een jaar geleden was, dat de Tsaar het manifest aan de binnen had afgekondigd, waarby aan Finland de auto nomie werd ontnomen. In een der straten had men in de breedte een zwart doek gespannen, waarop de namen vermeld stonden van de senatoren, die deze afkondiging met hun stem hadden bekrachtigd. In de door Finsche families bewoonde huizen had men voor de ramen aan de straat zwarte gordynen gehangen en in alle ver trekken bleven ’s avonds de lampen onaan gestoken. Door een deputatie van dames werd om het grafmonument van Alexander II een zwart rouwlint gehangen. Groepjes jongelui gingen rond en dwongen de Russische winkeliers in hun winkels de lichten uit te doentot zelfs in de binnen kamer werd doorgedrongen om ook daar de lampen te dooven. Weer anderen hielden een serenade van ketelmuziek voor de woning van enkele senatoren, wien men Ook dreigbrieven had gezonden, die onderteekeningen droegen van een geheim genootschap tot instandhouding der nationaliteit. Den vice-president van den Senaat werd een adres overhandigd, dat geteekend was door 850 dames uit Helsingfors, welk adres een protest bevatte tegen het overbrengen van de archieven van het Finsche^secreta- riaat naar St. Petersburg. Het overbrengen der archieven heeft dan ook niet plaats gehad, dank zy een bevel, dat werd uitgevaardigd door den minister Plehwe, staatssecretaris van het groothertog dom Finland. In de zitting van den Oostenrykschen rijksraad van Donderdag heeft de Tsjechische afgevaardigde Paqale uit naam van de leden van zyn party geprotesteerd tegen de hou ding door den president aangenomenook de afgevaardigden Kramarh en Berzorad voerden op heftige wyze het woordde laatste dreigde de Regeering uit naam der Tsjechen, dat de oorlog tegen haar zou wor den verklaard. Terwjjl de Tsjechen het woord voerden haalden hun stamverwanten groote aanplak biljetten voor den dag, waarop met reus achtige gekleurde letters de inhoud van art. 19 der grondwet gedrukt stond, handelende over de gelijkheid der nationaliteiten in het Keizerrijk. Zy legde daarop op eiken lesse naar zulk een biljet, ook op de plaatsen der ministersdoch de niet-Czechische .leden verscheurde de biljetten en de ministers slingerden ze naar den grond. Een andere Tjech, een gymnast, was als een aap langs een der pilaren van de zaal naar boven geklauterd tot boven de tribune van den president, waar hy een der biljetten trachtte vast te plakken. Doch de deurwaarders vlogen hem achterna en zyn politieke tegen standers gingen hem aan de beenen hangen, zoodat de klimmer niet hooger kon. In dezen ongelyken stryd moest hy dan ook het on derspit delven en de afgevaardigde Glocknit veroverde de vlag door den Tsjech het biljet uit de handen te scheuren. Het was zoo’n kabaal, dat de voorzitter niet langer in staat was de orde te hand haven zooJat hy de zitting ophief. V Het „Berliner Tageblatt” bevat een cor respondentie uit Weenen, waarin de toe stand zeer ernstig wordt beoordeeld. De correspondent zegt, dat naar alle waarschijn lijkheid de parlementaire werkzaamheid wel dra weder zal worden gestaakt. genden dag Uit naam van Graat Waldemar werd aan alle leden van het gezelschap medegedeeld, dat men den avond zou doorbrengen in eene kamer, die niet dan bij feestelijke gelegenheid werd gebruikt. Zelfs Justina wist niets van de toebereidselen, die op bevel huns meesters door Hubert en zijne vrouw werden gemaakt. Evenals de vorige avonden kwamen allen eerst in de huiskamer bijeen; ieder trachtte op het ge laat van den andere de verklaring te lezen van het buitengewone, dat zou plaats vinden en de vroolijkheid steeg ten top, toen allen hadden ont dekt, dat niemand inlichtingen geven kon. Ein delijk trad Graaf Waldemar binnen en noodigde den predikant fluisterend uit der oude Gravin von Arnheim den arm te bieden en haar naar de feestzaal te geleiden Deftig trad de predikant op de zeer verraste Gravin toe en bood haar met eene plechtige bui ging den arm. Sedert jaren was het op het kasteel de ge woonte geweest dat bij bijzondere gelegenheden Graaf Waldemar de bescheidene Justina naar tafel geleidde Ook thans volgde dat tweetal den waar- digen predikant en zijne dame, De bedoeling zijns vaders begrijpende, reikte Hermann zijn meisje den arm, en ’t kon wel niet anders Egon von Bernsdorf bood, kaarsrecht voor haar staande als een oud militair, hooghartiger dan de fiere Gravinne zelve, der schoone Angelica von Arnheim den arm. (Wordt vervolgd.) Het schynt dat sedert jaren de afgevaar digden der kleine nationaliteiten de gewoonte hadden aangenomen in het Parlement hun moedertaal te sprekende overige afge vaardigden vonden dit een welkome gele genheid om een beetje in de couloirs te gaan of een sigaar te rookenen de stenografen konden hun kennis van Poolsch, Tsjechisch, Roemeensch of andere Balkan-talen luchten. Graaf Vetter heeft hieraan met onverbid delijke gestrengheid een einde gemaakt. Het is bekend op welk een tegenstand van de zyde der Tsjechen dit optreden van den pre sident stuit. Maar nu komt er by, dat de Al-Duitschers vinden, dat de president niet ver genoeg gaat. De president staat toe, dat voorstel len in de landstaal der afgevaardigden wor den ingediendhet bureau zorgt dan voor de vertaling in het Duitsch en voegt het oorspronkelijk voorstel als bylage by’ het protocol. De heer Schönerer, die dit de invoering van de „Doppelsprachigkeit” in het Parlement noemt, stelde Donderdag een motie van afkeuring tegen den7 president voor. Hij verlangt, dat in bet Huis slechts Duitsch zal worden gesproken, en dat het protocol in het Duitsch zal worden opge maakt. Deze motie van Schönerer zal in een vol gende zitting worden behandeld. De toestand is dientengevolge kritieker dan ooit te voren. Het parlement staat voor een nieuwe uitbarsting van obstructie. De genomen maatregelen bevredigen de Schönerer-party niet, die zeer versterkt in het Parlement tehigkeerde, en zyn een doorn in het oog der Tsjechen. En geen enkele der noodzakelyke maat regelen, die op afdoening wachten, is tot nogtoe genomen. De delegaties zyn niet ge komen, de quotendeputatie is niet benoemd, de begrooting niet behandeld, de recruten- wet niet aan de orde gesteld, en geen der sociale hervormingsplannen van het minis terie in overweging genomen. De correspondent van het „Tageblatt” meent dat ondanks het optimisme van kei zer Franz Joseph, binnen enkele dagen zal blyken, dat er niets anders overschiet dan het Parlement naar huis te zenden. Dan begint in Oostenrijk weer de absolute regee ring met 14 als eenige dekking. De dele gaties zullen niet kunnen bijeenkomen en Hongarije zal door een zelfstandige wetge ving moeten trachten te voorzien in do noo- den van de staatshuishouding. Zoo blykt het voortdurend meer, dat de volken aan de zyde van de Leitha niet in staat zyn zichzelf te regeeren. Zy moeten het zich dan maar laten wel- 56) Marie was op dit oogenblik alles behalve inge- nomcn met de jonge Gravin en sprak bijzonder opgewonden, tot zich zelve: >En toch bemint zij hem.” Dat Angelica’s gedrag de mededeelïng van hetgeen den vorigen avond behandeld was, onmogelijk maakte was niet Marie’s schuld en kon haar geen verwijt van Egon berokkenen. Van hoogst ernstigen aard was het onderhoud tusschen Graaf Waldemar en zijn hem lief gewor den gast. Met bewonderenswaardig geduld en bijzondere bezadigdheid sprak de Graat, een man van rijke ondervinding, met den zooveel jofigeren Egon, die geheel anders dacht dan hij en gerui- men tijd niet van zijne denkbeelden was af te brengen. Egon von Bernsdorf had vast besloten afstand te doen van het grondbezit zijner vaderen en zich voor te bereiden tot een of ander staatsambt. Toen men lang en breed over de zaak had ge sproken, en Egon’s gronden voor zijne denkbeelden niet bestand bleken tegen ’s Graven ervaring en helder oordeel, vroeg Hermann’s vriend nogmaals tijd van beraad. Met eene lichte buiging gaf de Graaf von Felsburg zijne toestemming. Egon liep de kamer door; op den drempel, gereed het ver trek te verlaten, keek hij nog even achter zich Telefoon No. 6* ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. gangsbewjjzeq zjjn et Nut adlÓ.T» n b|j de H.p,A. tide weg en A. H. 'e C 49. an de Zaal is be lli. Leerlingen der ebben toegang ad BESTUDB.

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1