7WD GT elscli Mewws- en Advertentieblad voor Gouda en •Omstreken. Woensdag 27 Februari 1901. No. 8438. 39ste Jaargang. Buitenlandse!! Overzicht. FEU1LLE IO.X. WILSKRACHT. zer agnjders 'I ALGEBEEN, DA. TER tiarl e. k„ irecies, IK, Ooslhaven. BROOD, ‘ESTUDB. ie Zn Gouda. S'/i» dubbele flest h regte, Zaltbommel otterdam. lage. I. Czn. Rotterdam werkelijke hulp (Piano), (Alt), loncel), erdam, (Viool), ERMAN (Zang) toegezegd. ITERVKJ. ■HOL >wim tMI briefkaart wordt oegezonden door Itbommel- ;8bewjjzen zjjn Vut adtOTS g de H.H.A. neg en A. H. 3 49. de Zaal is be- Leerlingen der en toegang ad DENWEBK dan Laarzenmagazijn le Kleiwegsteeg lie Winter-Art!- iENWEBK. I. SMITS, neten werk. I.OUkSCIIE C01IB4 NT K.G. Telefoon No. £2. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke NomiDPrs VTJF CEJiTEN. De berichten uit Z. Afrika zyn zeer on gunstig voor de Boeren en al moet men ze, komende van Engelsche zyde, wantrouwen, zy zyn ernstig'genoeg om by hunne vrienden bezorgdheid te wekken. De inval in de Kaapkolonie van de Wet is geheel mislukt, hy zelf over de Oranjerivier teruggejaagd met verlies van geschutBotha aan het onder handelen o ver algemeene overgave, daar hy geheel in het nauw zit! Met belangstelling wordt uitgezien naar nadere berichten en men zal wel doen daarop te wachten, voordat men zich al te onge rust maakt. Hoen het bedrag met 1/10, na 5 millioen met ï/i, na 10 millioen met de helft te doen sty- gen en na 20 millioen te verdubbelen. Ver zet van de Regeering, die voorziet, dat de geheele zaak nu weer schipbreuk zal lyden. Onmiddellyk is een ander afgevaardigde klaar, om van het amendement een nieuw wetsvoorstel te maken, waarvoor de urgentie wordt gevraagd. Weder verzet van de Re geering, omdat de behandeling van het bud get op die manier niet klaar komt. Toch besluit de Kamer om 6 uur de behandeling van het budget te schorsen en onmiddellyk over te gaan tot de behandeling van het nieuwe wetsontwerp-Klotz, waarvan de tekst nog niet eens gedrukt is. Met 423 tegen 60 stemmen wordt tot behandeling der artike len besloten en in een minimum van tyd is het ontwerp aangenomen met 375 tegen 101 stemmen, waarna men verder het bud get gaat afhandelen. Nu was nog aan de orde een motie, waarin het vertrouwen wordt uitgesproken, dat de Regeering het nieuwe ontwerp voor den Senaat verdedigen zal. Besloten werd daarover Maandag te stem men, maar op de mededeeling, dat de Re geering er op stond Maandag het debat over de wet op de vereenigingen te hervatten, waarin een manoeuvre werd genen om van de zaak af te komen, werd besloten na een pauze van 10 minuten een nieuwe vergar dering te houden, om eventjes de motie te behandelen, die daarop met groote meerder heid aangenomen werd. De Regeering liet er zich niet over uit. Voorloopig heeft men er nta niets anders door bereikt, dan dat de successiewet is los gemaakt van het budget en niet definitief is vastgesteld. En daar de Senaat zich niet zal laten vinden voor de nieuw aangenomen regeling, dreigt weer de heele hervorming schipbreuk te lyden. Wy hebben meegedeeld hoe donker de correspondent te Weenen van het Berliner Tageblatt den toestand van het parlementair leven in Oostenryk inziet. Volgens dezen correspondent zou men voor een nieuwe sterke uitbarsting van obstructionisme staan en zou er weldra niet anders op overschie ten dan het parlement naar huis te zenden. Anderen zyn echter niet zoo pessimistisch als deze schryver. De Voss. Ztg. meent b.v. dat men, de berichten over wat in den Oos- tenrykschen Ryksdag gebeurt lezende, wel den indruk zou krygen dat wy in dezen Ryks dag een tweede uitgaaf zullen vfaded van dien van 1897, maar by nauwer toezien, meent het blad, zal men toch bemerken dat het lawaai en de opstootjes in den Ryksdag een onderzoek ingesteld, en bevonden dat de opgave juist was. Deze ontdekking heeft tot vele nieuwe arrestaties geleid. Volgens de Temps” is het in de buurt van Salonika reeds tot een ernstige botsing gekomen tusschen de Boeigaren en de troe pen, waarby de Boeigaren 6 dooden en 3 gevangenen verloren en de troepen 4 dooden en 9 gekwetsten. De toestand is dus alles behalve gunstig. De Russische bladen waren trouwens de vorige week reeds zeer ongerust, en vrees den ernstige verwikkelingen, zoo de Boei garen voortgingen en door de regeering niet onder den duim werden gehouden. De cyfers door den Engelschen minister van financiën als kosten van den oorlog opgegeven, 81% millioen pond, geven sfechts aan wat de schatkist nitbetaald heeft. De schade aan het land toegebracht, laten we er buitendit zyn geen .oorlogskosten” in den engeren zin van het wroordmaar waarom zyn de achterstallige soldyen, de toegezegde geldelyke belooningen en scha deloosstellingen niet mede gerekend Die vormen toch óók een aanzienlyk bedrag. Deskundigen spreken dan ook van 125 millioen pond alles te zamen. In de begroeting van 19011902 wil de minister, om in de stygende uitgaven te voorzien, de rechten op thee verhoogen en een heffing op suiker invoeren, in verband met de uitvoerpremies op suiker, die andere landen verleenen. De vertegenwoordigers van den theehandel te Londen hebben al aan den onderkoning van Engelsch Indië getelegrafeerd, dat zulk een maatregel een zwaren slag aan die kolonie zou toebrengen en er op aangedrongen dat de onderkoning zich bij de Regeering in het Moederland tegen zulk een heffing zou verzetten. Het Fransche budget is eindelyk gereed Aan pogingen, om verwarring te veroorza ken heeft het te elfder ure weer niet ont broken. Kamer en Senaat waren het ein delyk naar jarenlang gedebatteer eens ge worden over een hervorming der successie rechten, op den grondslag van progressie, in dien zin, dat de belasting toeneemt naar de grootte van het bedrag, dat men erft. Men dacht, dat de zaak eindelyk in orde was, nu de wet met het budget van den Senaat terugkwam. Maar daar stelt nu plotseling een afgevaardigde weder een nieuw artikel^voor om de progressie niet by 1 millioen te doen ophouden, maar na 3 mil- 57) Het kleine gezelschap liep verscheidene goed verwarmde vertrekken door, en werd aan do vleu geldeur, die toegang gaf tot de feestzaal, door een paar van het dienend personeel opgewacht. Zoo- dra zij nader waren gekomen, werden de breede, hooge deuren opengeworpen, en een stroom van licht heette de binnentredenden welkom. Onder luide kreten van bewondering en verrassing bleven zij staan. Met keur van bloemen en heesters wa ren de hoeken der zaal gevuld, alsof zij in priëe- len herschapen waren; om de lichtkronen waren bloemfestoenen geslingerd; vaandels van allerlei grootte en kleur waren aangebracht op tal van plaatsen, waar zij een goed effect konden doen groote portretten in vergulde lijsten waren uit de ridderzaal hierheen gebracht en hier opgehangen, om de wanden te sieren. De stijve heeren en dames uit vroeger eeuwen schenen de binnenko menden met ernstigen blik naar de reden hunner komst te vragen. - In het midden van de rijk gedekte tafel stond een stoel, die iets grooter was dan de overigendaarvóór stond een couvert met een servet ontdekt Graaf Waldemar geleidde het gezelschap naar een der priëelen en zorgde er voor dat zijn gasten een halven cirkel om hem vormden. Niemand Verspreide Berichten. Frankrijk Ondanks de ongunstige beschikkingen der rechtbanken, ten aanzien van het optreden van sommige gemeenten tegen de geeste lijkheid en derzelver kleed, gaan enkele gemeenten toch kalm op den ingeslagen weg voort: nu is het weer de gemeente Saint-Egreve naar Grenoble, welke het be sluit heeft genomen, dat voortaan de gees telijken geen soutane meer mogen dragen en dat er geen processies meer mogen plaats vinden op het grondgebied der gemeente. Op het banket van de „Vrienden van den vrede” te Parys, zijn, naar nader wordt be richt, heildronken ingesteld op de Koningin van Nederland en op den czaar, terwyl in fraaie bewoordingen werd geoordeeld over het recht, dat in de toekomst behoort te zegerieren over de macht! Te Rochefort heeft zich een kwartier meester der artillerie van het leven beroofd toen hem de weigering tot goedkeuring van zyn huwelijksplannen door de militaire autoriteit, werd medegedeeld waaruit men zon opmaken, dat de bepalingen van den minister van oorlog nog niet zoo heel mild worden toegepast. Duitschland. Te Mülhausen is het vroegere lid van den Ryksdag, Bneb, tot drie maanden gevan- luuidcüid, woik „misdrijf” hy hebben te Bazel, in een rede- Inzending- van Advei-tentiën tot 1 uur des midd. niet zoo van harte komen als vroeger. De een of andere Tsjech mag eens een half uur lang of zelfs een uur lang een scheldrede houden, en aan het eind den president de agenda, tot een prop ineengeknepen, in hest gezicht gooien, dat is een kleinigheid, dat maakt geen indruk meer, en als niet het een of andere Duitsch-radicale heethoofd zoo mal was, zich aan een discussie met den schreeu wer te wagen, dan zou het geschreeuw en geschel zelfs heelemaal niets beduiden. De andere partyen willen werkelijk wel wat uit voeren en als de regeering zich maar kalm houdt en geen dwaasheden doet, dan is er wel eenig uitzicht dat het tot werken zal kunnen komen. Er is wel iets te bespeuren van een streven om door het kreupelhout van interpellaties en voorstellen tot dringend- verklaring heen te dringen. Dat zal niet gaan zonder schrammen en kleerscheuren, maar wanneer Let lukt er door te komen, kan jpen die kleine onaangenaamheden wel op den koop toe nemen. Het krachtige optreden van Rusland by de Porte en by de Boelgaarsche regeering in zake Macedonië heeft in Boelgaryë veel er gernis gegeven. De bevolking is niet alleen teleurgesteld over deze van Rusland niet verwachte houding en vooral over het feit dat de Boelgaarsche regeering onder den indruk van Rusland maatregelen tegen de woelingen nam. Men is vooral ontevreden over het be sluit tot ontbinding der Macedonische schiet- vereenigingen. Verschillende bladen betoogen dat dit een binnenlandsche aangelegenheid is waarin Rusland zich niet heeft te mengen. Andere sporen aan tot verzet, terwyl 2000 leden een oproeping tot een protest ver spreidden. Geheel onmogelyk is het dus niet dat uit deze zaak binnenlandsche moeilijkheden kun nen voortkomen. Tegelyk treedt de Turk- sche overheid krachtig op. Te Konstanti- nopel en Salonika hebben vele arrestaties plaats, terwyl in laatstgenoemde stad een mooie vangst is gedaan. Een leerling van de Boelgaarsche schoof te Kalkutsch is den Griekschen metropoli- taan te Salonika gaan mededeelen, dat hy, zoo men zyn veiligheid waarborgde, een groot geheim zou onthullen. De knaap ver telde daarop dat in de Boelgaarsche Sint Georgeskerk, onder het altaar, geweren, patronen en dynamiet verborgen was, Dit alles stond in verband met een plan om verschillende Grieksche instellingen te doen springen, o. a. het weeshuis en een paar consulaten. De politie heeft daarop duw was, want zelfs Angelica had hem, in hare verrassing door haar gevoel overweldigd, hare fraai gevormde hand gereikt Toen na de eerste verbazing de kalmte was teruggekeerd, nam de Graat von Felsburg ander maal het woord en zeide dat hij het zijn plicht achtte, Egon ook op de bezwaren van zijn toe- komstigen rang opmerkzaam te maken. Daartoe behoorde in de eerste plaats zijn algeheele oner varenheid in dergelijke aangelegenheden, die even wel minder nadeel zou doen indien en daarvan hield hij zich wel overtuigd oude en getrouwe ambtenaren hem ten dienste stonden. Graaf Wal demar roerde nog verscheiden andere onderwerpen aan, doch mocht zich niet beroemen op veel be langstelling bij zijn gehoor. Glimlachend beloofde hij er later wel op terug te zullen komen en ge leidde Egon von Bernsdorf naar tafel, naar den grooten stoel, waarvoor het geheimzinnig couvert was geplaatst. De gasten wilden in hunne opgeruimde stem ming terstond weten, welk geheim Egon wachtte Zij werden steeds vroolijker, hoewel Graaf Walde mar ernstiger werd. Eindelijk deed Hubert de deur open voor de knechts die de spijzen aan droegen. Het oogenblik was daar thans thans mocht men zijn servet openvouwen, en moest Egon zijn toegedekt couvert ontblooten. Aller oogèn waren op zijn bord gerichtteleur stelling lag op aller aangezicht In het midden van het bord lag een klein onoogelijk schilderijtje in een eenvoudig zwart lijstje. Eén blik had hij er op geworpen, toen riep Egon en weemoed en verrukking beiden spraken uit zijne stem begreep, wat hij daarmede bedoelde. Egon stond tegenover hemaan weerskanten hadden de anderen zich geschaard Thans eerst bespeurden zij dat de Graaf von Felsburg in schit terende galauniform gekleed was. Vol verwachting waren aller oogen op hem gevestigdmen kon het hem aanzien dat hij zijn gevoel bijna niet meester was en zijn uiterste best deed om kalmer te worden Enkelen begrepen wat er bij hem omginghet was sinds langen tijd de eerste feestelijkheid na den onspoed, die zijn huis had getroffen, de eerste avond die ten gevolge eener bijzondere aanleiding in den oüden trant gevierd werd. Met eene stem, die aanvankelijk hare gewone volheid miste, met ernst en waardigheid, sprak Graat Waldemar von Felsburg zijnen gast Egon von Bernsdorf aan en begroette hem als aanstaand bestuurder der groote bezittingen, die sedert eeuwen het eigendom zijner voorvaderen geweest waren en nu wellicht reeds binnenkort hem, den rechtmatigen erfgenaam, ten deel zouden vallen. De verrassing der aanwezigen kon bijna niet grooter zijn dan die van Egon zelven, want hij had geen oogenblik kunnen vermoeden dat Graaf Waldemar op deze wijze zijn toestemmend ant woord openbaar zou makenhij zag in deze be schikking de hartelijke genegenheid van zijnen vaderlijken vriend, in de ongeveinsde belangstel ling der aanwezigen hunne liefde en aanhankelijk heid. Met tranen in de oogen maar tevens met een gepast gevoel van eigenwaarde, sprak hij zij nen dank uit en genoot een oogenblik in zijn leven dat volkomen helder en zonder eenige scha- Telefoon No. £1 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. ertrufteii rs welbekend ET-ÏLIXEB. Fabrieksmerk). e, radicale en van alle, zelfs skkige zenuw- 1 ontstaan door eugdigen leeftyd e zwakte, Bleet - Hoofdpyn - Maagpjjn 3 n vermogen enz. - üit- genisstraf veroordeeld, welk gepleegd zou 1 voering. De regeering van het vorstendommetje Reusz oudere linie, heeft plan by den Land dag aan te houden om de noodige gelden tot oprichting van arbeiderswoningen, tot een totaal van vijfhonderd duizend mark. Hoewel de particuliere mededeelingen aan- >Mijn vader! Mijne moeder! Mijn broeder!” Hij sprong van zijn stoel op en drukte Graaf Waldemar met buitengewone hartelijkheid de hand. Aandoening teekende voor een oogenblik aller houdingGraaf Waldemar was zich het eerst weer meester en zeide t „Vergeef mij dat het mij niet eerder mogelijk was er van te scheiden. Meer dan eens heb ik het in mijne hand gehadik meende dat het mijn plicht was u die beeltenissen at te staan, doch mijn vriend uw vader gat het mij in zijn laatste levensuur. Hij had het op zijn borst gedragen van het oogpnblik af waarop de oorlog begonnen jwas. Zijn brekend oog zocht mij; de hand was^eeds koud waarmede hij het mij toereikte j hij sprak een woord van vergiffenis voor zijn broeder en fluisterde: „Behoud dat por tret Ik had het herhaalde malen gezien en wij hadden vaak hartelijk om de fouten gelachen Hij heelt het zelf geschilderd >Mijn vader vroeg Egon verbaasd. »Ja, uw vader I” antwoordde de Graaf, „een jaar voor wij uittrokken. Laat ons thans weer gaan zitten.” Hij richtte het woord tot zijne gasten>Laat dezen avond niets onze vroolijk- heid storen,” sprak hij, ,’t zal aan onze vreugde geen afbreuk doen, als ons hart gedachtig is aan diegenen die van ons gingen.” Hubert reikte Graaf Waldemar een groote gou den bokaal, met krachtigen, vurigen wijn gevuld de Graaf hield hem in de hoogte en stelde het welzijn in van Egon von Berpsdorf, den man die straks tot zulke groote dingen geroepen werd. (Wordt vtrvolgd.) I Ij,

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1