rOHD I 1 Meuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND- WILSKRACHT. OJT? No. 8440. 'i Bultenlasdsch Overzicht. FIEV1LLETON. i F ALGÊiEEN, A. AALS, arl e. k„ ecies, K, iJosthaven. .dirbilim •nduialf 39ste Jaargang. J Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. E8TUVR. stelt een dubbele flesch haastii DDL ll Telefoon M». 8*. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. igte, Zaltbomrael tterdam. ‘go. Ctrl. Botterdam Volgens het „Utr. Dbl.” zullen de Konin gin en de Prins-gemaal na ban bezoek aan Amsterdam roor een 14 dagen naar Schwerin gaan en dan naar Het Loo terngkeeren. (Piano), (Alt). meel), rdam, (Viool), RMAN (Zang) toegezegd. sbewjjzen zyn ut ad 10.75 de H.H.A. eg en A. H. 49. e Zaal is be* jeerlingen der n toegang ad MOL usm ■Ml feeren in de ichling O” (GEL, 661. Verspreide Berichten. Frankrijk Naar aanleiding van disciplinaire maat- irtroften i welbekend 'abriekimerk). radicale en van alle, zelfs kkige zenuw- ontstaan door ugdigen leeftijd zwakte, Bleet Hoofdpyn *- Maagpjjn nvermogen snz. Uit- sreld bekend en ïen middel tegen n g-, Lever- enz. Inwendig twendig in bijna met goed gevolg Prijs per flacon 1.15. n ee skraoh t ital elke pijnlijke rerbodig. Met or ongeneeslijk igs een bijna 28 ■engt genezing en ontstekingen enz. post f 1.60. erland: >kin S Amsterdam die SchntzeMpotheki itach, Oertmrreich sntrul-Depdt Sandm Telefoon No. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Kolonel C. de Wit echryft aan de N. R. Ct.: Het antwoord op de vraag, hoe het gesteld is in het oosten van Transvaal, wordt geheel beheerscht door de waarde, die moet worden gehecht aan het door de Weekly Despatch verspreide bericht, dat door Kitchener tele grafisch zou zijn gemeld, dat Botha, erken nende in het nauw te zijn gebracht, een sa menkomst heeft verzocht ten einde de voor waarde te bespreken van een algemeene overgave. Kitchener zoude hierop hebben geantwoord dat bedoelde samenkomst zoude plaats heb ben op 27 dezer, om 2 uur n.m. Ons komt dit bericht voor geen geloof te verdienen. In de eerste plaats ryst als van zelve de vraag, waarom wordt hiervan niet gesproken in het telegram, door den opper bevelhebber 24 dezer uit Middelburg ver zonden Gewichtiger nieuws is toch waarlijk bjjna niet te bedenken, en zoude men dit verzwijgen, juist nu de volksvertegenwoor diging bijeen is? Zoude niet de gelegenheid met beide handen worden aangegrepen, om dit den volke te verkondigen als een bewijs dat de oorlog zijn einde nadert en niet meer offers van menschenlevens en geld zullen worden gevergd? En dan in de tweede plaats, zoude Kit chener, een dergelijk verzoek ontvangend, niet zoo spoedig mogelijk in de gevraagde samenkomst toestemmen, in plaats van die eenige dagen uit te stellen En ten laatste: is het niet vreemd, dat wel het juiste uur woidt vermeld, waarop het onderhoud zal plaats hebben, maar dat niet de plaats wordt gemeld, waar dit zal geschieden? Twijfel blijft dus gerechtvaardigd, en zelfs het bericht van French van 22 dezer, twee dagen later door Kitchener uit Middelburg naar Londen overgeseind, is niet in staat ons van het wanhopige van den toestand te overtuigen. Dat de Boeren voor French uittrokken wisten wij allang, ook dat zy zich in verschillende kleine afdeelingen hebben gesplitst. Of zij gedesorganiseerd zyn, zal nog moeten blijken, in allen geval hebben zij tyd om zich eenigszins te herstellen nu French door zware regens in zyne bewe gingen wordt belemmerd. De opgave van de door de Boeren geleden verliezen aan manschappen, wapenen, munitie, paarden, vee, enz. is een recapitulatie van vroegere opgave en bij uitstek geschikt om indrukte maken op het groote publiek. De Engelsche troepen bezetten de Zwazi- grens. Het komt my niet waarschijnlijk voor dat de Boeren zouden willen trachten, die regelen, is het hommeles geworden op de school voor kunst en ambacht te Ch&lons- sur-Marne. De leerlingen van de tweede afdeeling hebben zich in de slaapzaal ver schanst en weigerden te gehoorzamen, zoodat de gendarmes en de infanteristen tusschen- beiden zijn moeten komen. De tweede af deeling is nu met verlof naar huis gezonden door den minister van handel, in afwachting van nader order. De werkstaking der Parjjsche dameskleer- makers en modenaaisters verloopt langzaam maar zeker. Het heet opnieuw, dat de regeering, welke voorwaardelijke invrijheidstelling van de Rus sische studente, die op professor Deschanel geschoten, doch haar vriendin getroffen heeft, geweigerd heeft, met het Russische gouver nement aan 't onderhandelen is over de over brenging der jongedame op Russisch gebied. Belgie. Conform aan het votum van den gemeen teraad van Brussel, dat de geestelijkheid zich onder geen voorwaarde en tot geen enkelen prijs mag mengen in de school, heeft het Dagelijksch Bestuur der hoofdstad besloten tot wering van zoogenaamde bid prentjes van de scholen, ter belooning uit gereikt aan .zoete kinderen.” Alleen de op de scholen gebruikte prentjes van alge meen nuttige strekking mogen uitgedeeld borden. PORTUGAL. De anti-clericale beweging, uitgelokt door het incident met de dochter van den Braziliaanschen consul te Oporto, neemt grootere afmetingen aanniet alleen heeft de Braziliaansche regeering zich tot haar diplomatieken vertegenwoordiger gewend om uitlegging aangaande het gebeurde, doch te Oporto is het tot een kloppartij gekomen tusschen de studenten en de po litie. Vijf studenten en één agent werden gewond en van beide partyen liepen ver- scheidenen builen op en een telegram uit Rio de Janerio meldt, dat men den verte genwoordiger van Portugal met steenen heeft geworpen wegens de gebeurtenissen in Oporto. te overschrijden. Wy weten al uit vroegere berichten, dat een gedeelte zuidwaarts is uitgeweken en het dal van Pongolarivier heeft bereikt. Nu wordt onder dagteekening van 25 dezer uit Pretoria bericht, dat Louis Botha met 2000 man, in de richting van Komatipoort, dus noordelijk, weggetrokken is. Wy weten ook dat verschillende afdee lingen naar het westen zyn doorgebroken, zoodat, zoover wij er hier over kunnen oordeelen, de zaken het verloop hebben ge nomen, dat te voorzien wasde Boeren zyn voor de Engelschen teruggetrokken tot aan de Swazigrens en toen noordelijk en zuidelijk uitgeweken. Tenzy dus Botha door verschillende om standigheden geheel ontmoedigd is en alle hoop op een goeden uitslag van den strijd heeft laten varen, is er o. i. geen reden om aan het bericht van de Despatch geloof te slaan en blijft nog altijd de vraag onbeant woord, waarom Smith-Dorrien maar steeds niets van zich doet hooren. Dat de inval in de Kaapkolonie mislukt is, schijnt waar te zyn. Ten minste alle berichten wyzen er op. dat Steyn en de Wet terugtrekken, en daarmede wordt aangegeven dat tot een algemeene ontruiming van het Engelsche grondgebied is besloten. Niemand die de gebeurtenissen heeft gevolgd, zal hierover verbaasd zyn. De Afrikaners in de kolonie hebben de zaak niet aangedurfd; moreel aansprakelyk voor den inval hebben zy den moed niet gehad openlyk party te kiezen voor hunne stamgenooten, en, hoe het ook met de republieken afloopt, de zaak van de Afrikaanders in de kolonie is verloren. De Fransche Kamer schoot eergisteren eenige artikelen op van de vereenigingswet. Art. 9 had van de commissie een meer dui delijke redactie gekregen, om aan alle leden van de vereeniging de teruggave van de gelden te verzekeren in geval van ontbin ding. Het art. werd nu zonder bezwaar aan genomen. Daarop volgde art. 10 en 11. Bij art. 12, handelend over vereenigingen, die geheel.of gedeeltelijk uit vreemdelingen be staan, welke door den President der Repu bliek kunnen worden ontbonden werd het woelig. Door Reille werd voorgesteld, dat er in de wet zou worden opgenomen, dat het bestuur van elke vereeniging uit Fran- schen moest bestaan. Het doel was kennelijk aan den President niet zulk een groote macht toe te kennen, maar tevens dat bleek uit de toelichting verwarring te stichten en de hartstochten op te wekken. Reille kwam op de groote revolutie, op den .Koningsmoord”. Daar de Egon zich ook gevoelde, toch minde hij het meisje te zeer, dat hij lang boos op haar had kunnen blijven. Zijn hart had haar reeds vergiffenis ge schonken, doch zij had zijn gevoel van eigenwaarde, zijne eer in tegenwoordigheid van het dienend personeel aangerand, en dat eischte voldoening; hij begreep dat er thans voor goed eene beslis sing moest volgen. Hij moest het gevoel zijns harten aan zijne eer ten offer brengen. Reeds sinds lang was hij tot die overtuiging gekomen, doch daar tot heden bij hem niet van ernstige plichten sprake was geweest, had zijne liefde steeds de hoop in hem gewekt dat Angelica’s trouw hem straks voor zijne aanhankelijkheid wel zou loonen. Als Clara nog bij hem geweest was I Die tijd was de liefelijkste geweest, die hij ooit had be leefd maar die tijd kwam nooit terug. Hij zou het schoone meisje nimmer vergeten, maar dat de edelste gewaarwording zijns harten ter harer beschikking, een speelbal harer luimen en grillen zou blijven, dat kon, dat mocht hij niet langer dulden. Egon ervoer met smart, maar toch ook met voldoening dat hij de rechte keuze had gedaan met byzondere beleefdheid, ja niet zonder vrien delijkheid bood hij haar bij het uitstappen uit de slede zijne hulpen hij voelde zich volstrekt niet beleedigd door den plagenden trant, waarin zij het voorgevallene aan het gezelschap verhaalde Schertsend verliet Angelica von Arnheim de zaal, waarin de gasten bijeen waren, om van kleeding te veranderen. Op hare kamer gekomen, deed zij behoedzaam de deur dicht, onderzocht hare verwrongen gelaatstrekken. Arfgeflca opende haastig een klein boekenkastje en greep het eerste boek het bestehet was de Bijbel. Met een die- pen zucht zette zij het boek weer in de kast.: Er werd voor de tweede maal géluid; hu moest zij naar beneden gaan haar hart bonsdezij sloeg een warmen doek om de schouders want zij rilde van koude en begaf zich met langzame schreden naar de eetzaal. Zij was de eerste; derhalve had zij nog enkele oogenblikken rust en kon zich ongehinderd in spannen om hare zelfbeheersching terug te krijgen. Opvoeding en gewoonte kwamen haar hierbij zeer te stade. Zij werd op eene zware proef gesteld, want Egon von Bernsdorf trad na weinig oogen blikken de zaal binnen. De tegenwoordigheid van het dienend personeel, hun tact en hunne bescha ving maakten voor beiden deze onverwachte ont moeting niet onoverkomelijktoen de overigen binnenkwamen kon men enkel een woord zeggen over het bleeke uiterlijk der jonge Gravin en al was het iets ongewoons, door het toe te schrijven aan koü vatten, werd daarvan eene natuurlijke verklaring gegeven Hoe vaak Angelica ook eene poging deed om haren vroegeren luchthartigen toon van spreken in gezelschap aan te slaan ditmaal wilde het niet gelukken. Eene dikke sneeuwjacht bracht nog enkele on- genoode doch zeer welkome gasten naar het kasteel, weshalve er aan stof voor tafelgesprekken geen gebrek was de heeren werden gaandeweg vroo- lijker en luidruchtiger, zoo dat de dames vroeger van tafel opstonden. (Wordt vtrvolgd.) nauwkeurig of zij wel alleen was en toen zij hier van zeker was, barstte zij in tranen uit. «Ik heb hem verloren I” sprak zij snikkend, >voor de eerste maal van zijne liefde zeker, weet, gevoel ik thans dat ik haar door jaloerschheid, hoogmoed en berekende koelheid verspeeld heb Jaloersch heid?” vroeg zij zich zelve. »Clara vergeet mij,” bad zij op hare knieen, vergeef mij, gij die rein zijt als een engel, hebt gij zelve niet het kleine vonkje in mij aangeblazen, dat mij verwarmde, voor iets beters, iets reiners mij belangstelling inboezemde O waart gij bij ons gebleven I Gij hadt mij den weg gewezen, mij vroom en goed doen zijn, opdatikzijner waardig ware geworden.” De bel werd geluid. Voor de eerste maal. Als zij de tweede maal luidde werden de gasten aan tafel verwacht. Het was meer dan tijd zich te verkleeden Angelica riep hare kamenier niet, om haar te helpen, ten einde beter tot kalmte te kunnen komen. Met bevende hand trok zij hare kostbaarste gewaden aan; zij poogde zich te be- heerschen en haren ouden, verdirfelijken demon, dien der fierheid riep zij tot haren bondgenoot op, want dat het gezelschap aan haar uiterlijk hare verdeemoediging zou kunnen bespeuren, was haar eene onverdragelijke gedachte. Zeer waarschijnlijk zou niemand aan zoo iets gedacht, zoo iets volstrekt niet bespeurd hebben, doch in haren zenuwachtigen toestand was zij bang voor iets, dat zelfs de perken der mogelijkheid te buiten ging. Eindelijk was zij gekleedvoor den spiegel staande, schrikte zij van de bleekheid haars gelaats; zij poogde te lachen en huiverde voor voorzitter den spreker by dit woord niet tot de orde riep, maakten de socialisten groot spektakel. Het voorstel van Reille werd verworpen met 365 tegen 170 stemmen. Gonzy merkte op, dat zyn grootvader lid van de Conventie was geweest en voor den dood van Lodewyk XVI had gestemd. Na eenig geredekavel werd de zitting verdaagd tot heden. President Mac Kinley is niet tevreden met den toestand op Cuba, hoewel de Cnbaansche wetgevende vergadering bereid is om een verklaring te teekenen, waarby de toekom stige betrekkingen tusschen Cuba en de Ver eenigde Staten worden geregeld. Hy eischt dat die verklaring in de grond wet zelve zal worden opgenomen, in den vorm van een artikel, dat het werkelyke protectoraat der Vereenigde Staten over de groote Antillen erkent. Agn den gouverneur van het eiland, gene raal Wood, ie gelast pressie in dien zin op de wetgevende vergadering uit te oefenen. Het wordt waarschynlyk geacht, dat de Vereenigde Staten een hevige oppositie zullen ontmoeten, daar nog al erg anti-Amerikaan- sche gevoelens heerschen onder de leden van het wetgevende lichaam van het eiland. De anti-Amerikaansche leiders der consti tuante. waaronder de ex-president Cisneros, komeff^or openlyk voor uit, dat ze liever weer den strijd zouden beginnen dan aan dezen wensch der Vereenigde Staten te vol doen. Generaal Wood daarentegen zal niet rusten vóór het gewraakte aWikel in de grondwet is opgenomen, en de Amerikaansche troepen zullen het eiland niet verlaten, zoo lang Mac Kinley op dit punt zyn zin niet heeft gekregen, en niet een vertrouwbare regeering voor de handhaving van het pro tectoraat zorg draagt. Te Washington doen de leiders der repu- blikeinsche party in den senaat alle moeite om een buitengewone zitting van het Congres te voorkomen, door met de hoofden der oppo sitie een vergelyk te treffen, waarby zou worden besloten, dat een verklaring, die duidelyk de staatkunde der Vereenigde Staten tegenover Cuba uiteenzet, gevoegd zal worden bij de aanvfaag der militaire credieten. By die verklaring zou Mac Kinley worden gemachtigd een besluit te nemen aangaande de Cnbaansche grondwet, zonder dat het Congres er zich mede te bemoeien heeft. 58) Gij gaat misschien liever eerst nog eens naar de kapel,” voegde zij er honend bij, en komt dan met een makker paard wellicht achteraan.” tin tegenwoordigheid van vreemden zulke woor den tegen mij dacht Egon. In den geest ver wijlde hij een oogwenk bij de kapel. Een sprank der waarheid viel in zijne ziel. Hij maakte eene diepe buiging voor de jonge dame, noodigde haar met een hoffelijk handgebaar in te stappen en antwoordde haar, zoodat zij al leen het hooren kon: >Bang ben ik volstrekt niet, Gravin von Arnheim, en in de kapel ben ik reeds geweestdat is eiken morgen mijn eerste gang.” Toen de stalknechts het paard losgelaten hadden, rende het edele dier spoorslags het voorplein over, den berg af, de allée langs. Bij de pastorie, waar men den hoek om moest, liep de lichte slede ge vaar om te vallen; Egon’s ervarenheid in het rijden en zijne krachtige hand beletten het. Ge lukkig zonder onheil bereikten zij het slot, waar sij, met name door de oude Gravin, met ongeduld Verbeid werden. Onderweg had geen van beiden een woord ge sproken; beiden waren voortdurend met hunne «gene gedachten bezig geweest. Hoe beleedigd

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1