ïr nten s s s WILSKRACHT. i 4 zoon Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, CD B r KW* F* CD B Ö- /Dinsdag 5 Maart 1901. 39ste Jaargang. No. 8443. Bullenlaodscb Overzicht. te AISTERDAi. FEV1LLE1ON. rias-Gemaal fib Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Verspreide Berichten. tgen. naar en van ‘W [en ran terug zulle» op tunes te loopen. en extratreinen Telefow S«. M. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. y Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. rd am 0.8. 1001 doel kunnen hebben den wenueh te vertrezen- lyken, Mandsjoerjje aan China terug te geven en bepalingen vast te stellen, onder welke de ontruiming dezer provincies mogelyk ware. dienst op ng Abcoc id», alleen IM« 8 (K et s GOHID8CHE COIRAAT .1 rtrek 8.00 v.m. 8.2* ■kaarten, gezei- ICanallle bg de rustig gebleven, De commissie voor de regeling der staat kundige toestanden op Cnba heeft, door haar toegevendheid, de Vereenigde Staten uit een pynlyke verlegenheid gered. De Amerikaan- sche voorwaarden voor de staatkundige in stellingen op Cuba zyn in de commissie vergadering, ondanks de gevoerde oppositie, bjjna onveranderd aangenomenen naar uit Washington wordt gemeld heeft de Senaat het voorstel tot regeling der betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en Cuba met groote meerderheid goedgekeurd. Hoe dit resultaat, dat voor enkele dagen nog zeer twpfelachtig scheen, verkregen is, is nog niet bekend. Waarschijnlijk, zegt de „Voss. Ztg.” heeft de geldquaestie er een rol in gespeeld. Voor 400 millioen dollars kan wel een concessie gedaan worden. De Cuba nen hadden verklaard, dat zy hun staats schuld, die dit bedrag bereikt heeft, niet wil den erkennenen van Amerikaansche zijde werd toen de aandacht er op gevestigd, dat zy in dat geval wel een paar oorlogsschepen noodig zouden hebben, om zich te bescher men tegen de schuldeischers Maar of de Cubaansche quaestie daarmede uit de wereld is, zegt de „Voss. Ztg.” is de vraag. De onafhankelykbeidsparty op het eiland bestaat nog, en het is zeer wel moge- lyk dat de V. 8. tegen haar te eeniger tyd tot militaire maatregelen de toevlucht moe ten nemen. Want in het verzet tegen de voogdij van vreemde zyde hebben de Cuba nen zich steeds zeer sterk getoond. Reuter seinde Vrijdag President Steyn en generaal De Wet trok ken gisteren over de Oranjerivier by Lelie- fontein, nabij de vernielde brug naar Coles- berg, met vijftien honderd man, bestookt door acht koloniale verspieders, die verdekt waren opgesteld en verscheidene Boeren dooden. Het vuur werd niet beantwoord. Ondanks den hoogen waterstand en den sterken stroom zagen de Boeren kane acht karren over de rivier te brengen. Zij lieten vijf karren en vele paarden achter. De eigenaar van Leliefontein zeide, dat Steyn er ellendig uitzag. Het geheele com mando was ontzettend hongerig. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat in de jongste zitting van den ministerraad, in Yildiz kiosk gehouden, de Macedonische quaestie ernstig ter sprake is gebracht, en dat tot uitgebreide militaire maatregelen besloten is, met het doel om de orde en rust te handhaven. ®£Te Konstantinopel ging ten gevolge daar van het gerucht, dat de Turksche troepen in de Ijjn Ueskub-Kustendjé zouden worden LING. ai firm. tot 1.50 de dienst op het er Maatschi Generaal Kitchener is van Middelburg te Pretoria teruggekeerd en er is nog niets ge bleken omtrent onderhandelingen, welke tus- schen hem en Botha zouden gevoerd zyn. Aangezien Botha zich, naar luid der ont vangen telegrammen, ten noorden van eerst genoemde plaats ophield, had men in deze omstandigheid een aanwijzing gezien van de juistheid der geruchten omtrent onderhande- lingen, tusschen de beide opperbevelhebbers gevoerd. Nu Kitchener echter te Pretoria is terug gekeerd, heeft het alien schyn alsof die onderhandelingen, mochten zy al gevoerd zyn geworden, op niets zijn uitgeloopen, tenzy hy naar de hoofdplaats is gegaan om Sir Alfred Milner, den hoogen commissaris, tegemoet te reizen, die, gelijk gemeld wordt Kaapstad heeft verlaten om zich naar de hoofdstad van Transvaal, zyn nieuw gouver nement, te begeven. De mogelijkheid blyft dus niet geheel bui tengesloten, dat er werkelijk belangrijke gebeurtenissen in de onmiddellyke toekomst te voorzien zyn en dat Milner de reis heeft aanvaard om den toestand, die uit deze ge beurtenissen zou voortspruiten, te bespreken. Vooralsnog blijven wy nog in het duister tasten. 6x) Allen hielden zóóveel van den jongen man, dat enkelen hem een kostbaar geschenk gaven, be staande in door henzelven geschreven hoeken, waarin jaren lang zeer gewichtige aanteekeningfen omtrent landhuishoudkundige belangen waren ver zameld. Dit voorbeeld werd door anderen gevolgd met berekeningen aangaande boschcultuur en ver schillende landbouwproducten Graaf Waldemar beschouwde hetgeen de brave, eenvoudige menschen voor Eg on deden als een bewijs hunner aanhankelijkheid ook jegens hem, en vroeg hun of zij die boeken wei konden mis sen daar zij, gelijk hij wist, gewoon waren in moeielijke gevallen die boeken op te slaan en te raadplegen. Die boeken werden dus mede ten gerieve van den landheer gehouden. De oudste hunner gaf antwoord op die vraag en zeide«Mijnheer de Graaf, wij geven thans alleen maar het afschrift dat wij voor onze jongens bestemd hadden, in de hoop dat onze heer als zij goed oppassen ge lijk tot heden het geval is de kinderen de plaats hunner vaders zal doen innemen. Er is evenwel nog tijd genoeg, om ze voor dit doel nog eens over te schrijven.* Wat kon Graai Waldemar tegenover zóóveel bereidwilligheid en trouw anders plaatsen dan zijne volle verzekering dat aan hunne wenschen voldaan, hun hoop vervuld zou worden Hunne dankbetuiging was de taal van het hart, en het was duidelijk te zien dat allen zich be ijverden om Egon byveijn arbeid behulpzaam te zijn. Afwisselend waren zij tot aan Kerstmis op het kasteel en werden zoo goed behandeld en ont haald, dat zij er jaren lang nog met vreugde aan dachten. Egon had met bijzondere vlijt in dien korten tijd veel geleerd, doch wat het voornaamste was, waarvan hem de lof niet onthouden mocht wor den hij had met belangstelling, met hóoge inge nomenheid gewerkt De Kerstavond werd op onbaatzuchtige wijze op den Felsenburg gevierd. De predikant en zijne familie, het brave dienstmeisje niet te vergeten, hadden eerst in stille vereering Kerstmis gehouden op een met bloemen gesierd graf, en hadden zich daarna allen naar het kasteel begeven. Aan de poort werden zij door Graaf Waldemar opgewacht; toen zij tot dicht in zijne nabijheid waren gena derd, liep hij de familie niet groote hartelijkheid 'tegemoet, aan elke hand een der jongens van den predikant, die hij zonder dat iemand het wist had laten overkomen. Een glans van vreugde overtoog het gelaat van vader en zuster, toen zij de jon gens zagen, die tij zeer hadden gemistieder ge voelde zich van stonde aan verplicht, bij het on dervinden van zooveel ongeveinsde hartelijkheid eigen smart althans een wijle te vergeten en zijne volle belangstelling te wijden aan de familie, die op bijzondere liefde en aanhankelijkheid zeker recht Het eerste bodryf van het Chineesche drama, de degradatie der hooge autoriteiten en de terechtstelling der minder .groote” hoogwaardigheidsbekleeders is ternauwer nood afgespeeld, of het publiek zit met span- Telefoon No. 99 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. saamgetrokkenmaar naar de „Voss. Ztg.”- verneemt is dit gerucht ongegrond. Weljs door het ministerie van oorlog een plan op gemaakt, voor de betere bewaking van de Tnrksch-Bulgaarsche grenzen, naar aanlei ding van de jongste wisseling van nota’s tus schen de Porte en de regeering te Sofia over de maatregelen, om het trekken van gewa pende benden uit Bulgarije naar Macedonië te beletten. Verder wordt gemeld, dat de Porte aan het 3e legerkorps, te Saloniki in garnizoen, het bevel beeft doen toekomen om de reserre-bataljons op voet van oorlog te brengen. Uit Monastir wordt gemeld, dat in nabij gelegen plaatsen een aantal Bulgaarsche priesters en onderwijzers in hechtenis ge nomen zijn. Framzrijk Tot dusver Is het te staking der bootwerkers 4_—o doch dat kan elk moment verkeeren, in dien de leden van het Fransebe syndicaat by gedeelten of in massa, de Geinige kans op succès inziende, er toe mochten overgaan den arbeid te hervatten, waarop wel kans bestaat, terwijl het internationale syndicaat al het mogelijke doet om den stilstand van den arbeid in het havenbedrijf algemeen te doen blijven. Ondertusschen heeft de »oci- aal-democratiscbe burgemeester te verstaan gegeven, dat hy we] aan de zijde der stakers staat, doch dat hy onder de gegeven omstan digheden toch niet tot arbeidsneerlegging had durven raden, met andere woorden, dat hy de zaak erg slecht inziet. Ondertusschen proflteeren Moulon, Genua en andere kleinere havensteden, van de staking te Marseille, welke den handel, naar het heet eiken dag vijftien millioen moet doen verliezen. Tot dusver toonen de leden van het Fransche syndicaat nog geen durf genoeg o® den er beid— te hervatten, doch als ze daartoe eenparig overgaan, kunnen er geduchte incidenten voorkomen, daar, met de hulp der stokers der matrozen en der kolendragers, dan een aanzienlijk deel van den arbeid verricht zou kunnen worden. Reeds dreigen een aantal Engelsche stoomvaartmaatschappijen Marseille te boycotten by voortduring der moeielykheden. Duitschland. Te Stettin heeft een pseudo-Boerenstry- der de goe-gemeente beetgenomen. Een zich Afrika-reiziger heetende Paul Sauer, heeft een zaal vol menschen tevergeefs la ten wachten, terwijl hy er ondertusschen met de recette van vierhonderd mark van door was Na de herfstmanoeuvres gaat ook de kroon prins te Bonn studeeren. Ook de Landdag van Meiningen hesft 350.000 mark bestemd voor den bouw van arbeiderswoningen. De keizer, die te Berlijn weer bijzonder in actie is met wandelingen, rijtoeren, feest malen, samenkomsten en visites by schilders en beeldhouwers bij welke drukte een gewoon schenk in geld bevond. De kinderen waren uit gelaten niemand belette hunne vroolijkheid op eene andere tafel lag allerlei speelgoed voor hen klaar, waarvan zij zich terecht veel vreugde voor stelden. Men ging ditmaal vroeger uiteen dan gewoon lijk, want ieder had behoefte aan rust en een zaamheid r Toen Marie van den Graaf afscheid nam, kuste hij haar feeder en sprak«Morgen zal Justina u Clara’s kerstgeschenk en 't geen zij u volgens haren laatsten wil heeft toegedacht, ter hand stellen Hermann bracht zijne verloofde naar huis; toen Justina en Graaf Waldemar alleen waren, vroeg hij haar: «Wilt gij nog een ©ogenblik bij my blijven Ik wilde u spreken. Ga nog even zitten en geef mij op mijne vraag ronduit antwoord, zooals ik dat van u gewoon ben. Justina,” vroeg hij toen schoorvoetend, «zoudt gij erg boos op mij zijn, als ik met Egon vertrok Ik ben nog altijd zoo gejaagd en heb behoefte aan afleiding; daar enboven wilde ik trachten iets in Hermann’s be lang te doen en daarna gaan zien, hoe Egon het maakt in zijn nieuwen werkkring. Doch Justina gij zult mij zoo missen, wij beiden behooren bij elkander ais «Waldemar, gaarne hecht ik mijn zegel aan uwe plannen, ja, ik verzoek u zelfs dringend ze ten uitvoer te leggenwant al zal ik u, wanneer gij vertrokken zijt, elk uur missen’t is noodig dat gij verstrooiing zoekt. God zij met u en bereide ons een vreugdevol wederzien (Wordt vtrvolgd.) W te wachten op het begin van het tweede bodryf, de schadeloosstelling. Maar de pauze duurt lang, erg lang. En hiervan maakt het publiek gebruik om eens van gedachten te wisselen over de verbeelding van het Chineesche Ryk, waartegen de meerderheid 'der Europeesche ryken met Japan en de Vereenigde Staten zouden gekant zyn. De Mogendheden waaronder Engeland, Japan en Duitschland een eerste rol spelen hebben by den vertegenwoordiger van de Chineesche regeering, Li Hoeng Chang, be zwaren ingediend tegen het toestaan aan Rusland van zekere concessies in Mandsjoerye. De Vereenigde Staten hebben dezer dagen, zooals is medegedeeld, aan de overige mo gendheden een nota gezonden, waarin zy de meening verkondigen, dat aan geen der Staten bijzondere concessies door China zullen worden verleend, en deze nota is door de meeste mogendheden goedgekeurd. Toen indertijd de Chineesch-Russische overeen komst betreffende Mandsjoerye bekend werd schreven Engelsche bladen triomfantelyk, dat nu Duitschland en Engeland gelegenheid hadden, de grondbepalingen, in het verbond tusschen beide rijken betreffende China ge sloten, te bevestigen. De Berlynsche offi- cieuse pers verwierp echter onmiddellyk dit denkbeeld en merkte daarby op, dat Mands joerye Duitschland volkomen koud liet en dat dit ook door Duitschland op duidelijke wyze aan Engeland was medegedeeld. Dit klopt evenwel niet zegt de „Franf. Ztg.” met het bericht, 'dat de Duitsche regeering thans aan de Chineesche, door Li Hoeng Chang, heeft lateik mededeelen, dat het niet in den haak is, als China waarde volle, nationale deelen des lands en bronnen van inkomsten afstaat door onderhandsche overeenkomsten of aan maatschappijen, zoo lang de verplichtingen van China tegenover de gezamenlijke mogendheden niet zijn na gekomen. Dit kan natuurlijk niet anders dan op het Russisch-Chineesch verdrag betreffende Mandsjoerye staanwant van een overeen komst met den een of anderen Staat hebben wy tot nog toe niets vernomen. Het Russische „Telegraafbureau” meldt Wy vernemen uit volkomen geloofwaardige bron, dat de tekst van een Russisch-Chinee- sche overeenkomst betreffende Mandsjoerye door de buitenlandsche pers met opzet ver minkt is, om mistrouwen te wekken tegen Rusland. In het bijzonder valt in het oog de onver- eenigbaarheid van het in ’t uittreksel geci teerde, betreffende Nioetschwang. Indien Rusland met China een bijzonder verdrag zou willen sluiten, zou dit slechts ten mocht laten gelden Hoe voortreffelijk was de verstandhouding tusschen beide familiën. Graat Waldemar bood Marie den arm en ging met haar vooruit. In de groote zaal had de uitreiking plaats der Kerstgeschenken, gelijk dit ieder jaar het geval was. Hier wachtte den Graaf eene blijde verras sing. Egon had allen, die hem hunne hulp be toond hadden, den trouwen Hubert en zijne vrouw niet te vergeten, zulke rijke kerstgeschenken ter hand gesteld, dat de beweldadigden niet in staat waren hunne vreugde voor zich te houden. Tal- looze malen boden zij den Graaf hunne veront schuldigingen aan dat zij hem met hunne verhalen lastig vielen, dankten hem en Egon op treffende wijze en smeekten God’s rijksten zegen voor de familie af. De meest ongeveinsde blijdschap heerschte in de zaal en hoewel in stilte menige traan geschreid werd, was het toch een vreugde volle kerstavond. Toen de onderhoorigen zich verwijderd hadden, werden kransen en bloemen binnen gebracht. Vol gens afspraak verdeelde Justina zeallen ook de kinderen kregen er van. Graaf Waldemar bood Justina den arm en gtf den predikant een teeken om vooruit te gaan. In den tuin werden tij door bedienden die fakkels droegen opgewacht. Langzaam zette de stoet zich in beweging naar de kapel De predikant hield eene korte toespraak en allen legden hunne kransen en bloemen op het grafmonument, waaronder Clara rustte. Op het kasteel teruggekeerd, gebruikte men den avond maaltijd in Clara’s kamer; voor elks couvert lag een pakje waarin zich een niet onaanzienlijk ge-

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1