•ESCH, Prijzen. I BERG, er. inksen. IVïeuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Woensdag 6 Maart 1901. 39ste Jaargang. 4VEBVERIJ No. 8444. sscherij Bultenlasdsch Overzicht. FEUILLETON. WILSKRACHT. 1 G I» 73. I. per 5 ÜDS, IEIMëR I. Az. DINERS, ERS ruiloften, enz. lotejo en alles wat rt, deworlaagd met zilver, tafellinnen 7ond»rbal»»m Wtadmslf Inzending' van Advertentiën tot 1 uur des inidd. BERG, D. elt zich beleefd aan ACHTTIENDE HOOFDSTUK. Telefoon Vo. St, De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Vesthaven 182. het itooiBon van t enz. iz. worden naar de e geverfd. getoomd of geverfd r de gezondheid JJTEIT Rotterdam. II. den Koning D. JDA de Heer men en verven van [ero ben, alsook alle GOUDSUHE COURANT «wchadelykMe ea oetarnkfatei voor Heer«a •nKtndsraehoenwerkf rvanC.lt Hiller Ca Mr. M.-Mm lampa! LN Zn Gouda. 3 wereld bekend en ïrtroffen middel tegen Lont-, Lever ten, enz. Inwendig c uitwendig in bijna len met goed gevolg I*rüs per flacon ist t 1.15. e geneeakraah t meestal elke pijnlijke al overbodig. Met d voor ongeneesUfk onlangs een bijna 82 i. Brengt genezing en den, ontstekingen enz. >er post f 1.60. Nederland J, Rokin 8 Amsterdam t undie Schiltïenapotheks Hohitoch, Oesterreieb het Centraal-Depót Sandna Telefoon Na. AD VERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De Kamer besprak gisteren het verslag der commissie, dat besluit tot de vervallen verklaring van Deroulède en Habert. Piou onderwerpt het rechtsvraagstuk aan een langdurige beschouwing en komt tot het be sluit, dat er geen wetgevende bepaling be staat, die de Kamer veroorlooft de verval lenverklaring uit te sproken. Na wederant woord van Laferre verwerpt de Kamer met 360 tegen 195 stemmen de motie, dat deze vraag vóór de boofdzaak moet worden uit gemaakt. Piou zegt, dat de Kamer niet te beslissen heeft over de gevolgtrekkingen van de commissie. Castelin zegt, dat de verval lenverklaring niet kan worden uitgesproken om een politieke veroordeeling. Hy bestrijdt haar krachtig en vordert, dat men niets be palen zal naar aanleiding van het rapport der commissie. Laferre dringt op de ver vallenverklaring aan. De door Castelin ge stelde prealabele quaestie wordt met 374 tegen 130 stemmen verworpen. De discus- siën worden levendig voortgezet. Met 364 tegen 185 stemmen wordt een verdaging tot morgen verworpen. Om 8. uur werd de Kamerzitting hervat. Millevoye vordert voortzetting van de diecus- siën over Deroulède. De Kamer verwerpt dit met 311 tegen 237 stemmen. De linker zijde eischt sluiting van het debat, waartoe met 272 tegen 245 stemmen wordt overge gaan. Mirman stelt een amendement op het ontwerp der commissie, waarbij de Kamer verzocht wordt haar volstrekt souverein recht te bevestigen en de vervallenverkla ring van Deroulède en Habert niet uit te spreken. Met 317 tegen 178 wordt dit amen in uittreksel meegedeelde artikel betreffende Nioe-tsjwang onvereenigbaar is met het overige. Indien Rusland met China een af zonderlijke overeenkomst wilde sluiten, dan zou deze slechts één doel kunnen hebben den wensch om Mantsjoerye aan China terug te geven en de voorwaarden vast te stellen die de ontruiming van deze provincie mogelijk zouden maken.” Deze toelichting van de zaak zal buiten Rusland wel niemand tevreden stellen, en aangezien er groote geldelyke belangen ge moeid zijn met de vraag of de Chinoesche regeoring, ter voldoening aan eischen tot schadeloosstelling, al of niet de vrije be schikking heeft over een gedeelte van haar gebied, is deze moeilijkheid uit internatio naal oogpunt ernstiger dan de meeste an dere. Zeker is ze gewichtiger dan de kwes tie of een aantal hooggeplaatste Chineezen hun rechtvaardige straf ontloopen, want de hoofdschuldigen blijven toch schotvrij en de mogendheden kunnen niet het minste toe zicht uitoefenen op de ten-uitvoer-legging dor vonnissen, over de anderen uitgespro ken. Daar komt bij, dat een beschermeling van Toean en Toeng-foe-hsiang in opstand gekomen moet zijnmen zegt zelfs dat by 5000 man byeeigebracht heeft. De gezan ten moeten zich maar vergenoegen met de verzekering, dat Joe-hsiön, een van de erg ste christenvervolger» terechtgesteld is te Lan-tsjou, op 600 KM. ten noordwesten van Si-ngantoe, aan de grens van Mongolië, een streek waar tegenwoordig nauwelijks een enkel Europeaan te vinden zal zyn. De Paus schynt bang geworden voor de aanneming van de Franscho vereenigings- wet, want Z. H. sloeg in zijn toespraak op zyn verjaardag een zeer verzoenenden toon aan tegenover Frankrijk. De Paus schetste den stand der beschaving en prees de rol, die Frankrijk daarin hoeft. De beschaving wordt echter, ging hy voort, door te veel ernstige bezwaren bedreigd, want het zou een ramp zyn voor den godsdienst en het vaderland, indien de storm die dreigt, zulke ernstige pogingen en zulk schoone verwach tingen te niet deed. Onder de intriges door de Fransche con servatieven gebezigd om de wet nog ten val te brengen, behoort het uitstrooien van het praatje, dat de Regeering niet ernstig voor nemens is de wet uit te voeren. De Paus zal wel te hoog staan om mee te werken aan zulk een intrige. 62) >Zoo tij het, Justina 1 Maak gij, terwijl ik weg ben, alles gereed voor Hermann’s huwelijk.” «Daar kunt gij op rekenen,” antwoordde de trouwe hulpe op vroolijkea toon, terwijl zij den Graaf de hand reikte. tMorgen aan het ontbijt kunt gij Hermann die blijde tijding als een kerstgeschenk geven.” De schikkingen voor de reis waren spoedig ge maakt, niemand bemerkte er iets van. De oude Hubert zorgde voor dergelijke dingen, zonder om haal of drukte, zonder tegen iemand een woord te spreken. Volgens eene jarenlange gewoonte ontbeten de predikant en Marie eiken feestdag op het kasteel 't was ook nu het gevaldaar den predikant de godsdienstoefening wachtte en de familie ter kerke ging, was op feestdagen het ontbijt vroeger dan anders; zoo ook heden. Egon was verrast, toen hij hoorde dat Graaf Waldemar hem vergezellen zou; meer nog Her mann toen hij hoorde welke taak Justina op zich had genomen: de voorbereidende maatregelen voor zijn huwelijk. Blijde gezichten, vroolijk floppende harten brachten den Graaf hunnen jank toe, al ontbrak er aan de welsprekendheid dit oogenblik veel. Justina nam Marie bij de De heeren hadden eene lastige reis; hoewel de winter over het geheel zacht was, lag er toch zooveel sneeuw dat de weg op »ommige plaatsen niet zonder gevaar was, omdat de bergholten aan den kant met sneeuw waren opgevuld en men vaak niet anders dan ëéne groote, witte uitge strektheid voor zich zag, waarin de weg niet ge makkelijk te herkennen was. Het was derhalve onmogelijk bij nacht te reizen. Pas in de laatste dagen van Januari bereikten de reizigers de resi dentie. Egon wilde na een paar dagen rust verder gaaneene gejaagdheid, hom anders niet eigen, dreef hem steeds sneller voort naarmate hij dichter was bij bet doel zijner reis. Was het misschien, omdat hij eene nieuwe ont moeting met Angelica schroomde i Wie zal het zeggen I Wellicht wist hij het zelf niet. In elk geval zou hij het zich niet hebben willen beken nen, want zijn wensch, om het schoone meisje te vergeten, dat zooals hij vast overtuigd was, met het edelste gevoel zyns harten gespeeld en zijne genegenheid als een tijdverdrijf beschouwd had, was sterker, vaster bij hem geworden dan hij vroeger mogelijk had geacht. Egon wilde haar vergeten en als eene stem, die ten haren gunste sprak, zich in zijn hart deed hooren, herinnerde hij zich de beleedigingen, die zij hem had aange- daan, en hare voorspraak daarbinnen afwijzende, koos hij de herinnering aan die beleedigingen tot schild en schut voor zijne eer. Alleen op die wijze vond hij rust en vrede bij het nu en dan terugkeerende zieleleed. Graai Waldemar maakte den dag na zijne aan komst zijne opwachting bij zijn geëerbiedigden koninghij werd met groote blijdschap ontvangen. In den loop van het gesprek werd de naam van Egon von Bernsdorf genoemdzijne geschiedenis boezemde den monarch belang in, terwille van zijnen ook door den koning hooggeschatten en geliefden vader daarenboven was Egon als aan staand eigenaar van zeer uitgestrekte landgoede ren, iemand van beteekenis in het rijk geworden. Een hartelijke groet werd hem uit ’s vorsten naam door den Graaf overgebracht met de uitnoodiging om nog dienzeifden dag op audiëntie te komen en den volgenden avond een bal aan het hof bij te wonen. Egon had volstrekt geen lust om die vereerende uitnoodiging^n aan te nemen, doch na een paar ernstige bedenkingen van Graaf Walde mar nam hij de later komende officieele uitnoo diging met ingenomenheid aan. Daar Egon door de hem wachtende audiëntie verhinderd was, bracht Graaf Waldemar alleen een bezoek aan de Gra vin von Arnheim en berichtte, dat Egon later zijne opwachting zou maken, 's Avonds ontmoet ten de heeren malkander weer in een sierlijk ge meubeld, aangenaam verwarmd vertrek en deelden elkander de ervaringen van den dag mede. (Hor dl vtrvolgd.) dement verworpen. Daarop worden de con- clnsiön van de commissie strekkende tot ver vallenverklaring van Deroulède en van Habert onderscheidenlijk met 352 tegen 117 en 346 tegen 132 stemmen aangenomen. Om kwart over 10 wordt de zitting opgeheven. De premier, de minister van justitie en andere collegaas waren op de regeerings- bank gezeten, maar hielden zich strikt aan hnn rol van toehoorders. Na lange beraad slaging, ingcleid door een spitsvondig juri disch betoog van Piou, en na een eindelooze bewijsvoering, waarbij de lessenaars steeds harder gingen klepperen, werd de vervallen verklaring eindelijk na nog een zestal stem mingen van allerlei aard, die geen twijfel lieten over den einduitslag, uitgesproken. Naar een redevoering van Gauthier te oyr- deelen zullen Deroulède en Habert by een nieuwe verkiezing candidaat worden gesteld. De schrik, die den vertegenwoordigers der mogendheden om ’t hart geslagen is by de openbaarmaking van het nieuwe Russisch- Chineesche verdrag ter zake van Mantsjoe-’ r|je, belet hen niet, de besprekingen in ver band met de vredesonderhandelingen voort te zetten. In de laatste dagen heeft men zelfs zeer ijverig beraadslaagd, al zyn er ook nog geen definitieve beslissingen gevolgd de onderwerpen van debat waren hoofdza- kel|jk de bestraffing' der provinciale ambte naren die medeplichtig geacht worden aan de onlusten, de inrichting van de wyk der gezantschappen te Peking, het verbod van invoer van wapens, hervorming van het Tsjoeng-li-jamen enz. - punten waarover de mogendheden het zonder veel moeite eens kunnen worden, tenzy een van hen zich toe legt op het tot stand komen van een schikking. De kwestie der schadeloosstelling, door China toe te kennen, is heel wat neteliger, ze wordt blijkbaar tot ’t laatst bewaard, en de oplossing vap deze kwestie is juist ten gevolge van do Russisch-Chineesche overeen komst nog bemoeilijkt. Van Russische zyde wordt langs offleieusen weg een erbarmelyke poging gedaan om den indruk weg te nemen die gewekt is door Rusland’s kenkolen met China, terwijl de algemeene onderhandelingen pas goed aan den gang zyn. Reuter seint uit Petersburg de volgende mededeeling van het Russische telegrainmenbureau over,Wjj vernemen uit volkomen geloofwaardige bron, dat de tekst van een Russisch-Chineesche overeen komst betreffende Mantsjoerye door de buiten- landsche pers opzettelijk verminkt is, ten einde wantrouwen tegen Rusland op te wek ken. Al dadelijk springt in het oog, dat het wagen voor de poort van het kasteel. Allen viel het scheiden zwaar, en het was goed dat Graaf Waldemar daaraan zoo spoedig mogslijk een einde maakte. Lord Lansdowne antwoordde dat de mis slagen in Zuid-Afrika niet te wyten zyn aan het stelsel, maar aan het feit dat het stelsel niet getrouw was uitgevoerd. Als lord Wolseley beter gezorgd had party te trekken van de groote gelegenheid die bin nen zyn bereik waren gesteld, dan zouden de zaken misschien een anderen loop geno men hebbenals bij meer aandacht had ge schonken aan de reglementen die hem voor schreven, schema’s van offensieve en defen sieve operaties voor te bereiden, had hij de regeering kunnen waarschuwen dat Lady smith geen geschikt station voor troepen was en dat meer dan één legerkorps noodig zou zyn om Transvaal te onderwerpen. Ik ben overtuigd, ging de minister voort, dat lord Wolseley het ontzaglijke belang van zijn speciale plichten niet heeft ingezien, en dat hy in gebreke is gebleven, rekening te hou den met zyn groote gelegenheden. Het verder debat werd verdaagd. Nu het bericht, dat Botha zich overge geven heeft, niet bevestigd wordt, komen de Engclsche bladen met allerlei geruchten aan dragen, om den indruk te maken dat Botha toch wel met Kitchener of French zou heb ben onderhandeld. Zoo meldde Zaterdag de .Times” dat Botha om een korten wapenstilstand had gevraagd, en dat dit aanleiding had gegeven tot het bericht van zyn kapitulatie. De .Daily Chronicle” ging nog verder, en meende dat de onderhandelingen slechts waren uitgesteld, omdat eenige punten van ondergeschikt belang nog geen eenstemmig heid verkregen wa». En nu komt de .Daily Express” het ver haal aanvullen met de mededeeling, .uit zeer goede bron” natuurlijk, dat Botha een stil zwijgenden wapenstilstand verkregen heeft, om zich in verbinding te kunnen stellen met president Kruger. Hy heeft aan den Presi dent zeer besliste vragen gesteld... het is maar jammer, dat de goede bron van het blad niet vertelde welke vragen. Maar dat zy liepen over de mogelijkheid van inter ventie zou men kunnen opmaken uit de on- middellyk volgende mededeeling, dat Kruger de Regeering te Petersburg heeft gepolst over de toepassing der besluiten van de Haagsche conferentie en dat het daarop ont vangen antwoord zeer onbevredigend was. Het is wellicht niet ónnoodig te zeggen, dat al deze verhalen zeer ongeloofwaardig zijn. De eenige grond, waarop zij steunen, is een bericht uit Brussel, waarin gezegd wordt: dat Botha zeker niet voornemens is te kapituleeren, maar dat hy een korten wapenstilstand wenschte, en dat hem die werd toegestaan. Indien dit juist ware, zou Kitchener daar van toch zeker wel de Engelsche Regeering mededeeling hebben gedaan, en het is niet aan te nemen, dat deze zulk een bericht zou hebben verzwegen. V In het Engelsche Hoogerhuis had een dis cussie plaats over het legerbestuur. Lord Wolseley de gewezen opperbevel hebber, critiseerde ten sterkste het bestaande stelsel, onder hetwelk de opperbevelhebber niet de minste verantwoordelijkheid bezat voor de tucht en de kracht van het leger. Hy verklaarde dat het tegenwoordige stelsel hetwelk in 1895 werd ingevoerd, schadelijk is voor het leger en gevaarlijk voor de be langen van het ryk. Spr. drong op de nood zakelijkheid om daarin verandering te bren gen aan. hand en bracht haar naar Clara’s boudoir; ver rast bleef het eenvoudige meisje op den drempel staanvóór haar lag een uitzet, waaraan niets ontbrak dat straks haar stand van haar eischte. Op eene tafel, waarover een wit tafellaken lag met groene takken omzoomd, stonden een paar geopende juweelkistjes, wier inhoud Marie onmo gelijk kon schatten. Schoorvoetend liep zy naar de tafel om alles in oogenschouw te nemen. „Het is Clara’s legaat aan u,” sprak Justina zachtkens. „Dit is de bruidstooi van hare moeder het zijn geschenken van den Graaf aan zijne echt genoote. En hier, Marie,” ging zij lachend voort, „is hetgeen Clara van hare moeder geërfd heeft. Ons lief, verstandig kind heeft kort voor haren jaardag gelast dat dit alles u op dezen dag gege ven zou worden met de verzekering dat dit legaat u was toegedacht ook dan, als pij Hermann’s vrouw niet waart geworden. Het is hare laatste vreugde geweest, Marie.” >Ik ben te zeer verrast, Justinavrees niet, dat ik u dankbaar ben, als ik vergeefs naar woorden zoek om mijne erkentelijkheid uit te spreken.” Met tranen in de oogen gaf zij hare moederlijke vriendin een kus, haastte zich toen naar hen, die nog aan de ontbijttafel zaten, liep naar Graaf Waldemar en zocht weer vergeefs naar woorden om hare dankbaarheid te uiten. >Gij geeft veel meer, Marie, dan wij in staat zyn u te vergelden," sprak hij en gaf haar een hartelijken kus. Naar aller genoegen liepen de feestdagen ten eindede dag voor het vertrek was bepaald vroeg in den morgen stond de hoog gepakte reis-

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1