;gt, EVER f erk ITCAP IN THEE. MERK te letten) Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Woensdag 13 Maart 1901. 39ste Jaargang. No. 8450. BINNENLAND* FEV1LLE1ON. WILSKRACHT. vei STEK Y ZONEN, M. aagiijders m werkelyke hulp Buitenlandse!) Overzicht» FÈROOD Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Zn. Gouds (Wordt vervolgd.) ver- Hij ibevelende BIJL, iEBAART Lz. MTOMU. ■USSM 4t«Ml d ar briefkaart wordt toegezotiden door alt bom mei. OENWERK dan n harzenmagazijn de Kleiwegsteeg alle Winter-Arti- 3ENWERK. 3. SMITS, smeten werk. L Jt O O D B [DAMMER Telefoon No. 89 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Verspreide Berichten. Frankrijk Emile Zola deelt nu in een open brief aan zijn advocaat Labori in de Aurore mede, dat hy afziet van zyn processen tegen het Petit Journal tot betaling van vijf duizend francs schadeloosstelling wegens belastering van zyn vader en tegen de drie schrift experts tot teruggave van de hun toegekende dertig duizend francs. Zola betoogt, dat hy niet wil proflteeren van de amnestie en dat hjj 't beter acht van de civiele actie af te zienhy wil niet dat de groote zaak van waarheid en rechtvaardigheid uitloopt op lage geldelyke belangen. Ondertusschen heeft Trarieux ter kennis van Zola, gebracht, dat zyn schorsing als officier van het Legioen van Eer, welke eerst van kracht zou zyn geworden een jaar na een bevestigend vonnis der rechtbank ten aanzien van dtf by verstek getroffen uitspraak van het Hof van Assises, door de amnestiewet is komen te vervallen, zoo- r VAN N worden afgele-j de pakjes van vijf en een Ned. on» van Nommer en van nevenstaand le Wet gedepo- itvoering van ge- meenjng een te krachtig ontwikkeld men- schelyk geweten om niet een factor van den Edropeeschen vrede te zjjn. Beschaafd^ men schen verafschuwen den oorlog en weigeren niemand, die den vrede bewaart, hun sym pathie. Daarom heeft Frankrjjk met droef heid het bericht van den aanslag te Bremen vernomen. tigen wijn. Schier ontmoedigd vroeg Egon«Hoe kan een mensch dat alles overzien Genadige heer.» was Habicht’s antwoord, «dat is mijne taak, die aan de grens der uitgestrekte bezittingen door een tweeden, flinken, werkzamen persoon met denzelfden titel ais ik, gedeeld wordt. Slechts éénmaal in het jaar wordt onze rekening in tegenwoordigheid van onzen heer nagezien. Alle fabrieken, de zeer belangrijke mijnen, de steenko tenmijnen, bijna alle bosschen zijn verpacht en sinds onheugelijke jaren is de pacht altijd van va der op zoon overgegaan. Dat weten de menschen hier en zij kunnen het zich niet anders voorstel len. Het eenige, waaraan ontzettend veel bezwa ren verbonden zijn, zijn de vele armen, die zich om den billijken huur voor eene woning op de woning op de woeste, hooggelegen bergvlakten vestigendoor den schamelen plantengroei en de slechte landbouwproducten verhongeren zij bijna tijdens den langen winter en bij de strenge koude, worden ziek en zwak zoodat zij ’s zomers niet kunnen werken in de fabriekende armen, dus besloot hij op droeven toon, vormen de scha duwzijde van onze bergstreken.* Egon von Bernsdorf had met onverdeelde aan dacht geluisterd naar den man, in wien hij een onbepaald vertrouwen stelde en dien hij reeds lief gekregen hadhij legde zijne hand op den schou der van den rentmeester met zijn ernstig gelaat en zeideMijn eerste bevel heb ik reeds overdacht, mijn eerste taak mij reeds afgebakend.* Vragend keken de brave mannen hun toekom - stiger heer en gebieder aan, wiens aangezicht min- l’elefoon .5 o. 89. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Wat wel opnieuw door den aanslag op den Duitschen keizer bewezen is, schrijft de „Voss. Zeitung”, is, dat politie niet bij machte is zieken of krankzinnigen uit eenige volksmenigte te weren zoodat blijkt, dat de verpleging dier personen te wenschen over laat. Menschen die aan dergelijke ziekten lijden, moeten verpleegd worden in gestichten. Reeds meermalen hebben enkelen hunner bewezen gevaarlijk te zijn en toch laat men hen vrij rondloopen. Er ontbreekt dus iets aan de krankzinnigenverpleging. Er kunnen dan ook gemakkelijk gevallen genoemd wor den, waarin de politie weigerde krankzin nigen op te nemen indien zy niet de kosten van een zesweeksche voorloopige verpleging wilden betalen. De Fransche bladen onthouden zich van opmerkingen. Alleen de Petit Parisien vraagt of het ongeval werkelijk een aanslag te noemen is, daar men met een krankzinnige te doen heeft, en Cornély in de Figaro schrijftDe welwillende nieuwsgierigheid die Wilhelm II bij ons opgewekt heeft, is nog niet verdwenen. Hy heeft haar te dan ken aan zyn jeugd, die hem niet veroorloof de een rol in 1870 te spelen en aan zyn hartstochtelijk karakter, dat wel is waar origineel en wat theatraal is, maar toch steeds door rede en gezond oordeel bedwongen en door wat sensimentaliteit gekruid wordt. De Duitschers hebben hem wel eens „Keizer der Franschen” genoemd, en werkelijk heeft hij vele hunner eigenschappen. En waarom zouden dit gebreken zyn, zooals de Duitschers ze noemen. Wilhelm II bezit volgens mijn De leerlingen van de polytechnische school te Madrid hielden een geestdriftige betoo- ging tegen de Jezuïten. Agenten van politie drongen in de school door en sloegen met hun sabels. Er is een protest tegen de brutale politie naar de Kamer gezonden, door de civiele en militaire leerlingen gezamenlijk onderteekend. Te Saragossa een republikeinsche mee ting, waar betoogd werd dat alleen de repu blikeinen het land konden redden, niet de liberalen, die het land openstelden voor de uit Frankryk verdreven monniken. Te Oporto hebben weer betoogingen tegen de Jezuïten plaats, gehad. Een paar Je- zuïten-scholen werden gebombardeerdde studenten zetten een anti-clericale betooging Op, maar werden door de politie uiteenge- jaagd, voordat ze aan hun voornemen ge volg konden geven. Eenige werden in hech tenis genomen. Een aantal fabrikanten heeft besloten tegen morgen een samenkomst van alle tegenstanders der Jezuïten te beleggen, ten «inde voor de opheffing der orde te be- toogen. Een eergisteren door den minister van koloniën ontvangen telegram van den gou- verneur-generaal van Nederlandse h-Indiö luidt „Van Heutsz gevaar geheel geweken H. M. de Koningin laat belangstellend inlichtingen vragen omtrent den toestand van den zieke. 68) Egon’s kreet was hem ontlokt door dikke rook kolommen, die uit diepe bergkloven opstegen naar het scheen Hij wees er naar, en wierp een vra- genden blik op den rentmeester. I ^Genadige heer," zeide deze, «dat zyn de schoor steenen der fabrieken die in de dalen gebouwd zijn en tot het goed behooren. Zie, dicht bij^ns. de eerste reeks bergen is het Uilengebergteaan zijn voet ligt de woonplaats van mijnen neer. Die breede stroom is de Neisse, die in wijde kronke lingen bij het Reuzengebergte in de Oder valt. Nu eens breeder, dan eens smaller komz hij van Opper-Silezië af. Genadige heer, schier het grootste van alles wat wij hier om ons zien, deze bergke.- ten en hoogten tot aan de Sudeten, al die dalen en kloven, meer dan twintig groote fabrieken zoo ver uw oog reikt, is nog niet eens het gansche familiegoed, dat gij misschien reeds binnenkort uw eigendom zult kunnen noemen Deze mededeelingen waren alles behalve in staat Egon’s blydschap gaande te makenhij er kende oprecht dat hij met bezorgdheid aan zijn aanstaande verplichtingen dacht, waartegen hij zich niei voelde opgewsssen. Langzaam daalden zij van den toren af en in Gregorius huiskamer weer gekeerd, versterkten zij zich met een glas krach- ben, geen geestkracht meer om den stryd vol te houden. Het is moeilijk dit te gelooven. Reeds zoo lang worden dergelyke berichten in de En- gelsche bladen uitgebazuind, een jaar gele den heette de munitie der Boeren reeds op te zijn, waren zy den oorlog reeds moede, dachten zy aan onderwerping en overgave. En wat is gebeurd Onveranderiyk bleven de Boeren-leiders verzekeren, dat er nog voor jaren schietvoor raad was, dat zy die den stryd hadden vol gehouden, nooit kamp zouden geven, dat zij zich onder geen voorwaarde zouden on derwerpen aan het gehate Engelsche bewind. En de gebeurtenissen bevestigden deze ver klaringen. Na een tijdperk van moedeloos heid ontbrandde de strijd opnieuw op alle punten. In den guerilla werd menig voor deel behaald. De Engelschen leverden hun vijanden geweren en patronen in overvloed het eten; het voedsel voor de paarden werd hun afgenomen en de Boeren leefden er goed van. Zy vielen nu hier dan daar aan en waren verdwenen als de Britsche gene raals hen dachten te grypen. Zy waren vas ter (fan ooit besloten te volharden. Ter voorkoming van abuizen kunnen wy mededeelen, dat niet alleen by de M. t. E, van S. S. het afbellen der treinen zal blijven bestaan, doch dat dit eveneens bjj de H. 8. M. zal blyven plaats hebben. der betrokken stond. «Eerst nog eene vraag. Is het mogelijk dat de eigenaar van dit alles wanneer hij zijn plicht ten strengste opneemt, een tijdlang vertoeft in de stad of elders Genadige heer,” was het antwoord van den rentmeester, uwe voorvaderen uw grootvader nog I was lid van de hooge volksvertegenwoor diging en keerde na zijn laatst vertoef in de resi dentie terug met de verzekering, dat wij na eenige jaren een tijdperk dat thans geëindigd is, en dus in dit jaar eene verbinding met den spoor weg mochten tegemoet zien Hen winter brachten uwe voorvaderen hier nooit door, en zelfs waren zij vaak een deel van den zomer afwezig. De tegenwoordige eigenaar sukkelt bijna voortdu rend;” met die woorden brak de rentmeester zijne mededeelingen haastig afblijkbaar wilde hij niet verder spreken. Egon betuigde zijne ingenomenheid met hetgeen hij gehoord had en zeideVerneem gij al vast, waarde rentmeester, mijne wenschen en bevelen ten opzichte van die armen Zoodra ik heer en meester ben, worden er zooveel nieuwe fabrieken met kleine woningen daarnaast gebouwd, dat ieder die werken kan geborgen is, ook gedurende den wintervoor degenen die niet meer werken kun nen bouwen wij oudemannen- en vrouwenhuizen en gasthuizen; voor dit doel zonderen wij de helft der jaarlijksche inkomsten zoolang het noodig is, af.” Gregorius en Habicht vielen voor Egon op de knieën, kusten hem met tranen in de oogen de handen spreken konden zij niet. Mil WflE COIJBANT dat zy niet meer ontsnappen kunnen, zooals zy' al byna een jaar lang gedaan hebben. Wat vredesvoorwaarden betrof, daar moes ten de strydenden over beschikken, maar de Engelschen behoeven niet op onvoor waardelijke overgave te' rekenen. De voor stellen 'van Courtney en andere pro-Boers zouden stellig den grefodslag kunnen vor men voor een vergelyl, maar de Boeren zullen niet als slaven onderhandelen, doch als strijders met het geweer op den schou der. Wat er ook gebeure, Zuid-Afrika zal voortaan Afrikaansch zyn en niet Engelsch. Er is nu nooit vermelding der beide rassen meer mogelyk. Ten slotte zoude dr. Leyds zyn onder vrager een aantal kaarten getoond hebben, door 4e Boeren buitgemaakt, gedateerd 1897, waaruit blykt, dat het Engelsche mi nisterie van oorlog toen reeds zorgvuldige plannen voor een inval in Transvaal had beraamd en dus den oorlog met voorbe dachten rade had begonnen. dat de groote schrijver zonder eenige nade re formaliteit in zyn ouden rang en waar digheid hersteld is. Te Parys is opgericht een bond tegen het duel en tegen het middeleeuwsche voor oordeel dat men een lafaard moet wezen, indiefi men zoo’n steek- of schietvertooning afwyst als dwaas en mal. Mannen van rang en stand en van naam in de politieke we reld maken deel uit van deze liga. Duitsohland. Democratische neigingen by Duitsche prin sen ziedaar een verschijnsel dat te den ken geeft. De regeerende groothertog van Hesen heeft deelgenomen aan een feestmaal by den voorzittor van de Hessische Kamer, waar ook eenige socialistische afgevaar digden aanzaten. De groothertog onderhield zich levendig met hen en sprak o. a. gerui- men tyd met den socialistische afgevaardig de van Offenbach, den heer Ubrich. jgbaar by 3TER8 Jz. wij» van echtheid i« en kurk iteeds voor- idpn naam der Firma 3PPK Te Amsterdam is in district IH door „Vooruitgang” tot candidaat (vacature Har- togh) gekozen de heer C. H. den Hertog. Dr. Hubrecht had verzocht om niet in aan merking te komen. Vooraf was verworpen een motie van den heer 8. Paerl om tegenover den heer Van den Bergh, door een andere kiesvereeniging gesteld, geen candidaat te kiezen. De heer Den Hertog verklaarde een zeer beslist linker-liberaal te zyn maar van oor deel te wezen dat allen, die niet tot een der kerkelyke partyen of tot de sociaal-democra- tische party te behooren, naar samenwerking in de liberale party hebben te streven, om door daden te kunnen toonen, dat zy waard is regeeriq^prty te zyn, en by het in gang Onze jonge vriend had een gevoel van zaligheid van geluk zooals hij nog nooit gekend had. Toen de kalmte was weergekeerd werd het plan geopperd dat Egon met den rentmeester terug zou rijden om zijn oom te begroeten. Het vond bij alle drie de meest mogelijke instemming. Terwijl de paarden werden ingespannen, dween de rentmeester enkele oogenblikken. bracht zeker een bezoek aan zijne verlooide. Toen alles voor het vertrek gereed was, behoet- de men op Habicht niet te wachten Na een klein halfuur werd de weg breeder en beter, aan beide zijden prijkten dicht besneeuwde boomenlang zaam ging het pad naar boven, De slede vloog voorbij tal van huizen en hield eindelijk stil voor een groot gebouw, dat in het midden eene breede hooge, inrijpoort had. Daarboven vertoonde zich het in steen uitgehouwen wapen der familie, en nog hooger zag men langs den geheelen voorge vel onbewoonde kamers, kenbaar aan de gesloten luiken. De rentmeester was voornemens, volgens af spraak met Egon von Bernsdorf, hem eerst naar zijne ouders te brengen. Daarna zou hij zijnen heer gaan mededeelen dat Egon was aangekomen en dezen afhalen, om hem aan zijn oom voor te stéllen. In de inrijpoort gekomen bemerkte Egon hoe diep zij was; nieuwsgierig liep hij haar ten einde en stond voor eene groote vierkante binnenplaats, die langs alle zijden met oude, reus achtige eiken beplant was. Nog altyd zyn er geen besliste berichten omtrent de beweerde onderhandelingen tus- schen Botha en Lord Kitchener, Het eenige offioieele nieuws dbarover is nog steeds de verklaring vin minister Balfonr, dat bespre kingen hebben plaits gehad. Op wiens ver zoek ze zjjn aatigevangen, over welke voor waarden ze hebben geloopei, in wolk sta dium ze zjja afgebroken, het wordt nog alles stilgehouden. A I Daarover valtj dus niets meer te zeggen. Tevens bljjven 'ook berichten omtrent de operates uit en vfiordt l,et steeds moeieljjker zich een voorstelling te naken van den wa ren stand vau zaken. Motht men deEngel- scha correspondenten gelooven, daii zouden over de geheele linie de Boeren gedesorga- niseerd zijnzij zouden geen weerstandsver- w mogen meer bezitten, geen minutie meer heb- ovetrroffen iers welbekend CBT-ÏLIXBB, ut Fabrieksmerk). ide, radicale em g van allé, zelfa nekkige x^nuw- al ontstaan door jeugdigenfleeftgd Ikp zwakte, Bleek Hoofdpjjn til- Maagpyn ^Onvermogen enz. Uit- |i/i„ flesch Vegte, faltbommel j Botterdam. Stage- CzÜ. Rotterdam <3 K.O. Volgens het „Parysche Journal” heeft dr. Leyds in een interview verklaard, dat een bezoek van president Kruger aan Rusland geheel van den wensch des Tsaren zou af hangen. De president blijft vol hoop op den goeden afloop. Het is natuurlyk mo gelyk zeide dr. Leyds volgens het blad verder dat de Wet en Botha eens om singeld en verpletterd worden, maar er be staat voorloopig geen reden om te gelooven

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1