ips *1 1 I SEMI”. rden. BINNENLAND- WILSKRACHT. Aïettws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» 1 No. 8451. I FEUILLE1OM. iy cao I I i 11 Donderdag 14 Maart 1901. 'ÉS .art 1901, ÏELGEZBLSCHAP EIJSDEN. 39ste Jaargang. Bultenlaodsch Overzicht. ndirhtliim Toadira»lf jeneeskrach t testal elke pijnlijke overbodig. Met oor ongeneesUjk angs een bijna Brengt genezing en i,. ontstekingen enz. f Cle, Paris .and gratis en I RIJS 8 DU Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. ii Zb. Gouda (H-trilt tnnialrJJ die ons geïllus- et Zomernei- hebben, dit te edrjven. uur precie». en prijzen. Telefoon No. 99 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. J 1 I do Echte i, tesamen- gen in den num des vervaardigd t wereïdbe- br* StoU- at 103. Voorstelling. deïykite en g» ld«l voor Heerea idereehoenwerk, .M Müller 4. C* —Men lette goed imerk.— «■wtrkffelanieriM, Stroman», Arnha» 1,1 II IN I IL COURANT. Nog steads zjjn geen nadere berichten ont vangen omtrent de onderhandelingen met Botha. Slechts verzekert, de heer Bennett Burleigh en het is goed daarvan goede nota te nomen, al hadden we nooit iets an ders verwacht dat Botha in geen geval De Wet met zijn Vrijstaters en de Kaapsche kolonisten zal opolleren. wereld bekend en ■effen middel tegen o lift-, Lever- II, enz. Inwendig litwendig in bijna met goed gevolg Prijs per flacon f 115. post f 1.60. iderland dokin 8 Amsterdam idieSchutzcnapotheko ihitsch, Oesterreich Centraal-Depót Sandara In de Fransche Kamer werd de behan deling van de vereenigingswet voortgezet. Pelletan hield een lange scherpe rede, die eigenlijk thuis hoorde by de algemeene be raadslaging, maar men neemt dat zoo pauw niet. De tegenstanders van de wet dóen ook zoo. Pelletan wees er o. a. op, dat men telkens de quaestie verdraaide om on- voorwaardelyke vrijheid te eischen voor de kloosters. Men sprak van het concordaat. Dit gaf aan de kerk een begrooting van 50 millioen fr. per jaar. Sedert vijftig jaar was dit cijfer geklommen tot 2 milliard, welke door den Staat aan de kerk werd uitgekeerd, en men verbaasde zich, dat de kerk nu ook nog 1 milliard goederen in de doode hand bezat. ■nes vrij van alle irhooging. icnda&l N. B. prcafbusjM 7 c. A35 oor Nod^r- De Engelsche bladen houden zich druk bezig met de bespreking van het plan van legerreorganisatie door de Regeering inge diend. Reorganisatie kan men het eigenlijk niet noemen, het is uitbreiding op den ouden, onbruikbaar gebleken grondslag. Het is geen aangename afleiding van de ongelukkige Zuid-Afrikaansche geschiedenis die reeds zooveel bloed en vooral zooveel milliarden heeft gekost. Over het geheel is het oordeel over Brodrick’s ontwerp niet zoo heel gun stig. Men acht het wel een goed teeken, dat de Minister de vele gebreken erkent, maar men vraagt, waar moeten de nieuwe man nen vandaan komen P Als zij met geld gelokt moeten worden, zal het een heele dure ge schiedenis worden. voordeeld worden ten koste van Marseille Ondertusschen doet de prefect van het de partement Bouches du Rhöne al het moge ijke om de patroons tot concession te nopen, in verband met de omstandigheid, dat, indien er niet spoedig een schikking wordt getroffen, vijftig duizend man zonder werk zullen rond kopen, bij gebrek deels aan toevoer van grondstoffen van allen aard en deels door de staking van den afvoer. Heel veel illusies behoeft de prefect zich van zijn pogingen by de patroons niet voor te stellende voornaamste werkgevers wei geren een nieuwe beraadslaging met de ar beiders voordat dezen den arbeid hebben hervat en de kleine klompjes menschen, die zoo af en toe weer aan den slag gaan, be- teekenen niet veel tegenover de massa der stakers, terwijl de voor den staatsdienst in geschreven werklieden (de zoogenaamde „inscrits maritimes”) ook een gering aantal vormen. De hoofdeischen der stakers zyn ondertusschen al ingekrompen tot den acht- urigen werkdag en een daggeld van zes francs. De Temps vestigt de aandacht op het gevaar voor boycotting van Marseille door de groote Nederlandsche, Duitsche en Engelsehe stoomvaartlijnen, welker pakket- booten Marseille op en uit- en op de thuis reis geregeld aandoen, doch nu allerlei be lemmering ondervinden. Duitbchland. De Reichsanzeiger deelt mede, dat de keizer door de hem te Bremen toegebrachte verwonding, zich langen tyd zal moeten ont zien, zoodat ook de tegen 22 dezer vast gestelde onthulling van drie groepen in de Siegesallee te Berlyn en van het keizer- Wilhelm-standbeeld te Potsdam, uitgesteld is moeten worden tot nader order. Te Dtiren is een vergadering vanX500 Boerenvrienden gehouden, waarbjjO’lwee -Boerencommandanten als sprekers optraden. In Dnitsohland Volgt men met toenemende belangstelling de krachtige maatregelen van verweer, door Rusland op handelsgebied ge nomen. De een doet dit uit vrees voor de gevolgen, die de Russische maatregelen op zyn bedrijf zullen hebben. Maar anderen maken zich blijde met de verwachting, dat de Duitsche regeering ten slotte zal moeten*, toegeven en de graanrechten niet zoo hoog zullen worden als in de plannen lag. Vooral de belanghebbenden by de nijver heid spannen zich in omdat, als Von Billow’s plannen doorgaan, dubbele schade te wachten isin de eerste plaats verminderde uitvoer naar Rusland, zoowel door verhooging van de rechten als door een reeds vastgestelde uitsluiting van de Duitsche industrie by leve- ringen aan het Ryk2e verhooging van de arbeidsloonen in verband met de stijgende broodprijzen, en met het oog op een besluit der Russische regeering om te trachten, de Russische werklieden, die in Duitschland ar beiden, weer naar Rusland te trekken. Dit laatste is ook voor de agrariërs een heele slag, wijl zich onder de veldarbeiders vele Russen bevinden. De Russische regeering heeft evenwel ge toond, dezen stryd niet tot een politieken te willen maken, en daarom den nieuwen Duit- elk gekookt ik toot d*- oelopela v«n olat») Al» ger«I tu i gebruiken, ut» a.i Verspreide Berichten. Frankrijk Van royalistische zyde wordt een meeting georganiseerd te Parys, tegen de door Paul Déroulède te San Sebastian gehouden rede voering. In staat van zaken te Marseille is geen kentering waar te nemen de stakers zoowel als de patroons houden voet by stuk, de lei ders der eersten worden, naar ’t heet, gesteund door toelagen van bnitenlandsche vakver- eenigingen, zoodat de rechterlijke autoriteit een onderzoek zal instellen, daar men meent dat langs dezen weg vreemde havens be. de zware zwarte wenkbrauwen hangende over zijn van toorn flikkerende oogen; de leelijke mond zonder tandenhet geheele voorkómen van ruwe onbeschaamdheidinderdaad, men kan zich niets voorstellen, méér afschuwwekkend. En tegenover hem de fijnbeschaafde, beminnelijke jonge man grooter tegenstelling is niet denkbaar dan door deze twee menschen gevormd werd. De rentmeester stelde Egon von Bernsdorf in den behoorlijken vorm voor tik weet het al J ge behoeft niets te zeggen,” gromde zijn heer en meester ten antwoord, en daarop volgden de onredelijke woorden«Te vroeg gekomen, ik leef nog Wat wilt ge hier Eer Egon antwoord kon geven, krijschte hij met steeds luidere stem, op Habicht wijzende: Heeft hij al geklapt Wat heeft hij gezegd Zonder antwoord af te wachten, sloeg hij met zijn groote vuist op de tafel, stampte met den voet op den grond en tierde dat de kamer er van dreun de. .Weg!” schreeuwde hij eindelijk, »weg! of bij God I” Hij greep de lange zweep, en gereed om te slaan liet hij die een grooten kring beschrijven. De rentmeester, sterker dan de oude man, hield zijn arm zoo vast als zat hij in een ijzeren klem waardoor hij zich niet bewegen kon Daarop werd hij bedaarder, liet zich naar een grooten stoel brengen; op eene der leuningen legde hij de oogen sluitende, het zware hoofd neer en sprak geen woord meer. Gerust gesteld dat zijne woede thans bedaard was, verlieten de heeren de kamer. Toen zij bui ten de glazen deur waren, vroeg Egon: Was hij 2o. het recht van veto, of verwerping van wetten die door de drie andere machten Regeering, Raad van State en Heerenhuis zijn goedgekeurd; 8o. het recht van initiatief, om zelf wet te» voor te stellen. Deze Grondwet jsou, wanneer ze werd in gevoerd, een aanzienlijke verkorting zyn van de eens door de Oostenrjjksche volksverte genwoordiging verkregen rechten; het zou een reactionaire maatregel zyn, die voor de monar chie ernstige gevolgen hebben zou. Want de schuld voor den tegenwoordigen eilex-toestand schuilt feitelyk by de Regee ring. Badeni heeft, door zyn taalverordening, uitgevaardigd zonder voorkennis van den Rijksraad, de Monarchie aan groote geva ren blootgesteld. En geen der op elkaar volgende Regeeringen is krachtig genoeg geweest, om die fout te erkennen, en te pogen, langs wettelyken weg tot een oplos sing te komen. Thans schynt Von Koerber het zóó te willen probeeren. Als een wild dier in een hok liep hij zonder ophouden heen en weer; zijne kleeding hing in lompen om zijn groot, forsch? onrein lichaam Het groote hoofd met het borstelige haarde blauw- roode kleur van zijn gelaat, die doorliep tot over zijn korten nekhet voorhoofd met diepe rimpels Het „Wiener Volksblatt” komt met de ver rassende mededeeling, dat de Oostenryksche eerste minister, dr. Von Koerber, een nieuwe Grondwet voor het Oostenryksche deel der monarchie heeft opgesteld, dat door den Kei zer is goedgekeurd en dat zal worden afgekon- digd, indien het blykt dat de Oostenryksche Ryksraad niet tot geregelden arbeid in staat is. Volgens die nieuwe Grondwet zal een Staatsraad worden gevormd van 80 leden, die door den keizer worden benoemd. Die Staatsraad zal een raadgevend karakter hebben, belast zyn met het opstellen van wetsvoordrachten of met het beoordeelen der ontwerpen die door de Regeering wor den voorgesteld. De Rijksraad zal bestaan uit twee Hui zen, evenals thans. Het Hoogerhuis of Heerenhuis zal evenals thans worden samengesteld. Het zal het recht hebben van initiatief, dus om wetten voor te stellen, en van veto, tegen voorstellen die door de Regeering of den Staatsraad aan het Heerenhuis worden toegezonden. Het Huis van afgevaardigden, de Tweede Kamer van den Ryksraad, zal worden samen gesteld uit 200 leden (thans 425) gekozen door het kiezerscorpskiezers zullen zyn alle personen die minstens 25 kronen per jaar belasting betalen. Het Huis van Afgevaardigden zal het recht hebben wetsontwerpen te bespreken die door de Regeering, den Staatsraad of het Heeren huis worde ingediendhet zal zyn meening daarover kunnen zeggen door middel van resolutiesmaar het zal niet bezitten lo. het recht van amendement, of om wijzi ging te brengen in voorgestelde ontwerpen gewonden de kamer in en sprak Genadige heer, mijn meester wilde u in ’t geheel niet ontvangen daarom bleef ik zoo lang weg eindelijk heeft hij er in toegestemd; als gij het goed vindt, blijf ik in uwe nabijheid.” «Mijn waarde rentmeester,” antwoordde Egon, twees niet ongerust; ik behoef volstrekt niet bang te zijn voor een ontmoeting met dien man, want hij heeft mij niets te vergevenik hem wel.” Dit zeggende stak Egon zijn arm door dien van den rentmeester, boog voor de oudelui; beiden ver lieten de kamer. De woning van zijn oom lag aan den anderen kant van de inrijpoort. Hier gekomen maakte de rentmeester Egon’s arm uit den zijne los en maakte voor hem eene diepe buiging, als wilde hij daar mede te kennen geven, dat de genadige heer te genover zijn ondergeschikte, den rentmeester, stond, Egon begreep hem hij kon niet anders dan den tact van den voortreffelijken man bewonderen. De heeren werden door een huisknecht die. achter de glazen deur stond, ontvangen en aan gediend; terstond daarop werd een vleugeldeur geopend en bevond Egon zich voor een man met een allerverschrikkelijkst uiterlijk. TWINTIGSTE HOOFDSTUK. schen gezant een warme ontvangst bereid. Ook gaat de Russiche regeering voort de betrekkingen met Oostenrijk te verbeteren, door nieuwe maatregelen tot verzekering van de rust op het Balkanschiereiland. Zelfs zou Rusland by de regeeringen te Belgrado, Sofia en Athene hebben aangedrongen op een ver mindering van de wapening, onder aanbieding de onafhankelijkheid van de drie bedoelde staten te waarborgen. Engeland en Oosten rijk hebben zich vereenigd met dit aanbod, dat ook voor de financiën van Servië, Boel- garye en Griekenland van belang is. De sultan heeft Zaterdag den Russischen gezant bedankt voor alles wat de Russische regeering de laatste maanden in deze richting deed en ook voor de houding van Rusland in zake de voorstellen van prins George tot vervanging der Europeesche troepen op Kreta door Grieksche. Telefoon No. 99 ADVERTENTIES worden geplaatst van 1—5 regels 4 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. STATEN-GENERAAL. T ff K K U K HifTKIt Zitting van Dinsdag 12 Maart. Dr. Knyper vraagt heropening van het debat naar aanleiding der jóngste regee- ringswyziging van art. 125. De voorzitter heeft geen bezwaar dit toe te staan. Alzoo wordt besloten. Dr. Kuyper vraagt inlichting, waaraan de dronken «Sedert het ongeluk drinkt hij den geheelen dag! Genadige heer, ik moet uwe oogen wel openen,” sprak de rentmeester, terwijl hij zich blijkbaar geweld aandeed»het kan niet anders. In uwe kamers it de kachel aan en staat alles gereed; wilt gij terstond het noodige hooren of «Terstond I zonder verwyl I ga met mij mede en vertel mij alles, wat mij toch niet verborgen kan blijven.” «In Gods naam dan sprak den rentmeester, „doch vergeet niet, dat ik veel zeggen moet, waartoe ik onder andere omstandigheden nooit de vrijheid zou nemen.” Egon’s vertrekken, een paar groote kamers die in elkander liepen, waren in ouden stijl rijk ge meubeld: de groote porceleinen kachelsv erspreid- den eene aangename warmte en gaven aan het geheel iets gezelligs De fraai gebeeldhouwde kasten, bijna geheel vol met kostbare boeken, openden het vooruitzicht dat het aan afleiding niet onbre- ken zou. Egon had op dit oogenblik oog noch hart voor hetgeen hem omringdeanders was het wel aan zijn kunstenaarsblik opgevallen dat er een groot schilderij aan den muur hing in eene kostbare lijst, het nam een geheel vak van den muur in en was met een gordijn bedekt. De kamers binnenkomend reide de renemeester 69) Achter de breede, goed geplaveide binnenplaats zag Egon groote gebouwen, wier daken boven de boomen uitstaken. Vol bewondering bleef hij staan; de onbewoonde ruimte, het diepe stilzwij gen deed hem huiveren. Hij trad haastig terug en reide^Mijnheer Ha bicht, ik ben gereed u te volgen.* Habicht’s ouders heetten hem met vriendelijken eerbied welkomde oude man met zijn lange, witte haren had iets patriarchaals over zich zijne geheele persoonlijkheid was bijzonder innemend. De eenvovdige vrouw was blijkbaar van een zacht karakter; beminnelijkheid keek haar deoogenuit; geen van beiden kende den hoogen gast, doch zij eerden hem, omdat hij door hun eenigst kind was medegebracht. Zonder eenige drukte werd detatel gedektwijn, brood en koud vleesch werden opge dragen, en met hartelijkheid werd Egon génoodigd toe te tasten. Nu het beslissende oogenblik waarop hij zijn oom zou ontmoeten, zoo nabij was, kwamen de herinneringen, aan sombere schaduwen gelijk, hem voor den geesthet was hem onmogelijk iets te gebruiken en hij vroeg verlof dit tot eene latere gelegenheid te mogen uitstellen. Op hetzelfde oogenblik kwam Habicht zeer op-

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1