GENOEGEN tg Voorstelling, aart 1901, ÏEELGEZELSCHAP EIJSDEN. BINNENLAND- WILSKRACHT. N ZOON DTER Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, I Vrijdag 15 Maart 1901. 39ste Jaargang. No. 8453. iVERVERIJ BuilenlaRdsch Overzicht. O ril FEL1LLE1OA. lEIMElt letterdam. I, Az. rptller. wordt dit mid- Moend succes ido in wrijving iron Rhounuh ■koudheid, pijn •scherij jj s stelt een De zitting van de Franscho Kamer was geven. Verspreide Berichten. I DEN 1' (Wordt vmiolfd.) Telefoon X». 8» De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. uwe van WATERVM1 UKfflL iEKJECTi ut Riet: 7o) ooit 1. den Koning I0ENWEBK <Mn en Laarzenmagazijn de Kleiwegsteeg alle Winter-Arti- OENWERK. 0. SMITS, jmeten werk. igraieeren in de 'inricMintj )IO” WAALS, SINGEL, 661, het stoomn van enz. z. worden naar d« i geverfd. Btoomd of geverfd de gezondheid DA de fleer oen en verven van sroben, alsook alle Heer F. T AB- nner]r,,Ajakort‘ Ï<j.ono0o.dofi. apotheken. Te ïTutoth, cu- rU «n Banden. rUJittfrham. aOimSCHfl COIRANT rden in 9 bedrijven vaj W0BM8ER. uur precies. i en prijzen. Zn. Gouda Telefoon Mo. 8» ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De sociaal-democratische burgemeester van Marseille heeft tegenover de stakers be toogd, dat hy de vryheid van arbeid zou handhaven, doch dat hy tevens gestrengelyk zou toezien op pressie tegenover de stakers, tot hervatting van den arbeid. Ondertusschen heeft de burgemeester, in verband met de bedreiging van den president der Republiek, dat hy niet naar Marseille zal komen, indien de staking niet spoedig een einde neemt, besprekingen geopend met de staters en met de patroons voor een vefgeljjk, doch tot dusver werken er niet meer dan een paar honderd man, die ’t niets prettig heb ben, hoewel de gendarmes en de politie hen beschermen tegen geweldpleging. De pa troons hebben aan den prefect, in antwoord op diens pogingen, verklaard dat zy met de vertegenwoordigers van het internationale syndicaat niet konden beraadslagen, daar de meesten dier mannen vonnissen wegens dief stal en vervalschingen te hunnen laste hebben. Misschien dat de mededeeling van dezy- de der werkgevers, dat allen zonder onder scheid weder zullen worden aangenomen, wanneer ze zich aanmelden, resultaat zal op leveren! H. M. de Koningin en Prins Hendrik zyn voornemens Maandag naar de residentie te gaan en aan H. M. de Koningin-Moeder een bezoek te brengen in haar nieuwe woning. Inzending- van Advertentiën tot 1 uur des midd. GbOOT-BbITT AMICT. Het heet nu weer, dat de kroning van den koning zal plaats vinden in Mei of Juni van het volgende jaar, waardoor Engeland ge durende bjjna anderhalf jaar een ongekroon- den koning zou hebben bezeten wat slechts enkele maanden boven het gebruik zou wezen! Ik elk geval zal het dan een mooie vertoo- ning worden voor het kykgragemenschdom, doch de huurders van huizen te Londen, die er voor dit jaar op rekenden, zyn leeljjk beetgenomen. De commissie van 21 voor de civiele lyst zal zich alleen hebben bezig te houden met de toelagen uit de schatkist aan koning, koningin, den hertog van York en Cornwall en de drie dochters van den koningde overige toelagen zyn vastgesteld voor .eeuwig”. comité laten ontnemen. Doch slaagt de Bulgaarsche regeering er in, om de moeilijkheid op te lossen op een wijze, die zoowel Rusland als de andere gevreesd dan bemind werd. Dat weet hij zelf maar al te goed en het smartte hemhij noemde de menschen ondankbaar, trok zich terug en werd een eenzelvige, menschenschuWe persoonlijkheid Doch zijn onstuimig jagend bloed bleef in hem kokende minste tegenspraak, ja reeds het uiten van eene andere meening, gaf tot ontzettende tooneelen aanleiding Zijn huwelijk was niet ge lukkig zijne zachte gade vreesde hem en verkeer de in voortdurenden angst en zorg, als zij in zijne nabijheid moest zijn Toen haar tweede kind, een dochtertje geboren was, sloot de eeuwige slaap hare vermoeide oogen Dit kind werd na den dood harer moeder, waardoor onze meester zich nog méér tot de eenzaamheid veroordeeld zag, het voorwerp van zijn onnatuurlijken haat Jaren aanéén moest zij voor zijne oogen verborgen wor den. Alleen door een toeval werd het kleine, bekoorlijke meisje door haren broeder, verscheiden jaren ouder dan zij, ontdekt Die knaap toenter tijd twaalf jaren oud, had réeds in zijne prille jeugd iets ridderlijks, iets edels; hij kon wel niet op fraaie gelaatstrekken bogen, doch zijn uiterlijk was vriendelijk en innemend hoewel zijn vader, die alleen hart had voor dit kind en al zijn wen- schen, geen uitgezonderd, inwilligde, hem onbe schrijfelijk verwende, bleef toch zijn goede aard bewaard. En al verzette onze heer en meester er zich met alle kracht tegen, dat zijn dochtertje, hetwelk ginds in de bergen verscholen werd ge houden, in zijn huis zou komen, toch moest hij den knaap zijn zin geven, die zijn zusje liefhad, haar zelf ging halen en zijn vader dwong, zijn kind bij zich te dulden en te zien. De liefde van broeder mogendheden tevreden stelt, en die tevens een einde maaMt aan de macht van het comité, dat langzamerhand een staat in den staat ge worden is, dan zal zy een goed werk verricht hebben, meent de Standard-correspondent. De „Times” zegt, dat te Peking verluidt, als zoude de Chineesche regeering besloten hébben de conventie met Rusland betreffende Mantsjoerije voorloopig niet te teekenen, maar eerst inlichtingen in te winnen in hoe verre sommige mogendheden China zouden ondersteunen indien het weigerde. De mo gendheden kunnen echter niets zeggen, voor dat China den volledigen tekst van de con ventie met Rusland overlegt, hetgeen het tot dusver nog niet gedaan heeft. Rusland’s verklaringen ten aanzien van de conventie over Mantsjoerye kunnen geen betrekking hebben op het uit den tekst der conventie medegedeelde, welke b.v. het vreemde ka pitaal weert uit de Jasgarsche spoorweg- concessies en uit mynconcessies. Bovendien doet Rusland reeds alsof China de conventie over Mantsjoerije al geteekend heeft, en als zouden de Chineesche forten en tuighuizen gesloopt of overgedragen en de Chineesche krijgsmacht ontbonden en ontwapend zyn, terwijl een Russisch generaal te Moekden het burgerlijk gezag uitoefent. Inderdaad lijkt de geheime conventie over Mantsjoerije Alechts een te zyn van een reeks geheime Russisch-Caineesche overeenkomsten van jon gen datum. Alleen het bestaan van deze zonde de handelwijze kunnen verklaren van een Russisch -overste onlangs, toen deze te genover Elliot op de wateren rondom de Blonde eilanden aanspraak maakte als Rus sische regeering een dubbele rol in China spelen. Eenerzijds gaat zy oogenschynlyk mede met de westersche mogendheden, maar aan de andere zyde teekent zy achterbaks geheime conventiën met China, waarby de andere staten worden buitengesloten. Frankrijk De veelbesproken Gouverneur-Generaal van Indo-China, Doumer, die te Marseille is aangekomen, heeft verklaard dat de jong ste incidenten in deze kolonie, niet zoo heel veel te beduiden hebben gehad dat het er nu alles rustig is en dat hy over een maand of drie zeker weer op zyn post zal terugkeeren een uitlating, waaruit ver trouwen spreekt in de stemming van de regeering te zynen aanzien, ondanks het gebeurde. eergister in hoofdzaak weer gewyd aan de discussie over het amendement van den socialist Zévaès, strekkend alle kloosters op te heffen. De commissie en ook de Regeering by monde van den premier Waldeck Rousseau verklaarden namens de radicale socialisten zich tegen het amendement om de aanne ming der wet te verzekeren. Hy behield zich echter voor na de aanneming der wet op dit punt terug te komen. In de vooraf gaande vergadering van de socialisten Was met 25 tegen 16 stemmen besloten eveneens tegen het amendement te stemmen. AJle- mane voerde het woord in de Kamer en gaf eveneens kennis van zyn voorbehoud. Het amendement-Zévaès werd daarop verworpen met 515 tegen 34 stemmen. De Standard bevat een correspondentie uit Weenen, over de Macedonische quaestie. Daaruit blijkt, dat het Macedonisch comité te Sofia, een buitengewone bijeenkomst heeft bijeengeroepen op 31 Maart, van alle provinciale oomité’s. Klaarblijkelijk ge schiedt dit op verzoek der Regeering, die, naar aanleiding van Rusland’s wenschen, de Macedonische beweging het gevaarlijke karakter ten minste tydelyk wil ont nemen. In plaats van den woeligen president van het comité, luitenant Saratof, zul den majoor- generaal Zontsjef worden benoemd, een zeer gematigd manhet doel daarvan is om het comité onder toezicht te plaatsen der Regee ring, en aan de woelingen die in den laatsten tijd op het Balkan-schiereiland voorkwamen een einde te maken. In plaats van een militant lichaam wordt dan het comité, met zyn afdeo- lingen, schietvereenigingen en schermclubs, een reserve, die gebruikt kan worden, wan neer Rusland niet langer de oplossing der Macedonische quaestie wil tegenhouden. Het is slechts de vraag zegt de Standard correspondent, of het comité bereid wezen zal der regeering ter wille te zyn. Onder de leiding van luitenant Saratof is het comité geworden een militant samenzweerders-genootschap, dat vooral in zyn optreden tegenover de Boe- Reensche Regeering en koning Carol ge toond heeft, de bevryding van Macedonië uit handen der Turken als bijzaak, en het be vorderen van het Panslavistische idee op het Balkanschiereiland als hoofdzaak te be schouwen. De handlangers van Saratof zullen en zuster nam met de jaren toe; bij les en spel waren zij tot huns vaders ergernis steeds bij el kander. Zelfs bij die ongelukkige jacht, die zijne halsstarrigheid had doprgezet en die zoo onge lukkig afliep, was zij tegenwoordigzij heeft hem dag en nacht verpleegd tijdens de vreeselijké ziekte, die hem trof en heeft hem zelve weken geleden naar het gesticht gebracht, waar de onge lukkige als onherstelbaar is opgenomen. De arme Magdalena I Zonder moeder, zonder verwanten gaat zij alleen haren weg, beklimt eiken dag bij alle weer en wind een hoogen berg, naar wiens top geen gebaand pad haar voeren kan, om te turen in de richting, waar het gesticht, ligt waarin haar innig geliefde broeder leeft en lijd. Vrees voor haren vader, die sedert het ongeluk vaak in een toestand van razernij verkeert, kent zij niet meer daarvoor heeft voor haar het leven te weinig waarde. Met kalmte poogt Magdalena haar vader tot bedaren te brengenhet gelukt haar maar zeer zelden. Loor het gebruik van den vurigen wijn brengt hij zyn bloed in gisting, totdat eindelijk de ver- dooving volgt, welke ieder met vreugde tegemoet ziet. Hij is in opstand tegen den hemel, w i 1 slecht zijn en ziet in u den belager van het eigen dom rijna zoons. Meer heb ik hier niet bij te voegen genadige Diep getroffen had Egon von Bernsdorf naar dit verhaal geluisterdaan de hem aangedane be- leediging en aan de droeve gebeurtenissen des verledens, dacht hy niet meer. Zijne ziel was ver- Een bizondere zitting van het Kabinet, in alle haast bijeengeroepen, werd gister morgen gehouden. Naar men zegt, was een der redenen van de bijeenkomst de stand der onderhandelingen tusschen Kitchener en Botha. In het Lagerhuis heeft Lloyd George aan Balfour gevraagd of de vredesonderhande lingen afgeloopen waren en wat voor uitslag ze hadden gehad. Balfour antwoordde„Ik kan voor ’t oogenblik geen enkele inlichting Ik zal ze zoo dra mogelijk geven.” Onder de leden van het Huis gingen al lerlei geruchten rond. De een meende uit een glimlachje van Balfour te mogen op maken dat de regeering heel wat meer wist dan dat zy nog wilde zeggendat Botha’s overgaaf als een feit beschouwd kon worden en de overheid reeds maatregelen nam om te voorzien in het onderhoud van de vijan delijke troepen, die zich zouden overgeven. Volgens anderen daarentegen bestond er ernstig verschil van meening tusschen de regeering en Kitchener, omdat de generaal naar den zin der regeering de Boeren te ver tegemoet wilde komen. Lord Salisbury zeide aan het feestmaal der Kamer van koophandelHet strekt ons volk tot groote eer, dat onze eenheid en onze macht niet verminderd zyn na een wor steling van zooveel maanden. Ik betwijfel of een ander volk iets dergelyks zou kunnen doen. Van Engeland’s handel sprekende, drong Salisbury aan op een meer practische opvoeding, om het hoofd te kunnen bieden aan tegenstanders, die hoe langer hoe ge- duchter worden. Een van onze grootste gebreken, zeide hy, is onze geringe kennis van vreemde talen. Alle handelslieden be- hooren ten minste Fransch en Duitsch te kennen. Salisbury gelooft niet dat Enge land’s handel werkelijk in verval is, maar ware dat zoo, dan zon hij dat toeschryven aan de parlementaire inmenging. In elk geval komt het er op aan, op onze hoedé te zyn, men mag niet vergeten dat welvaart altijd tot waakzaamheid noopt Afgevaardigden van het Internatinaal Verbond voor de onafhankelijkheid der Boeren maakten te Parijs een scherp protest tegen den schandelijken oorlog in Zuid-j Knielt eerst na zwaren stryd de macht in het Afrika. Het zal gezonden worden aan de inton nntnOmBn verschillende Regeeringen. Maar de Regee- ringen houden geen rekening meer met de volksopinie. ,Hier zal niemand ons storenniemand zet „,t een voet in deze kamers, en allerminst onze heer en meesterhet waren de vertrekken van grootouders, genadige heer sedert den dood uwen geéerbiedigen grootvader worden zij zij tóet meer gebruikt; weken aaneen wordt hier al gestookt; ik hoopte ,Ik dank u, mijnheer Habicht, viel Egon den rentmeester getroffen in de redemet een belang stellenden blik keek hij rond en sprak bij zich zelven„Hier heeft mijn vader dus als kind ge speeld Doch voor overpeinzingen des verledens was het thans de tijd niet, zoodat hij zich dra tot den rentmeester wendde en zeide„Vertel nu mijnheer Habicht, wat gij te zeggen hebt-” „Genadige heer,” begon deze, >onze tegenwoor dige heer en meester was reeds als knaap zooals ik, van mijn vader en andere oude menschen tot ^^verontschuldiging gehoord heb bijzonder HQK|n opvliegend. Zijne opvoeding was niet dMKFdeze gebreken, die uwen grootouders veel jHjT? berokkend hebben, met goed gevolg te fee- [itrijden. Van nature met een krachtig lichaam be gaafd, was hij zelfs met de beste voornemens, niet in staat deze fouten te boven te komen. Allerlei onheil is daaruit onstaan, zoodat hij veel meer Dirk Haspels zal zyn 40-jarig jubilé niet vieren met het gezelschap des heeren Van Eysden, maar met de Ned. Tooneelvereeni- ging. Uit de ,N. R. Ct.” blykt, dat het een vuld van medelijden met zyns vaders broeder en de gedachte aan het lot van Magdalena, eene zijner naaste verwanten, had hem meer getroffen dan hij zeggen kon. Het hoofd op de borst gezonken, bleef hij zwy- gend zitten. De rentmeester was met onhoorbaren tred op het zware mollige tapijt naar de verbor gen schilderijen gegaan, had het gordijn zachtkens weggeschoven en zich toen ongemerkt verwijderd. Lang nog zat Egon in gedachten verlorenein delijk begon het zwijgen om hem heen hem op te vallen. Hij keek op en aanschouwde het groote doek. O Mijn God I riep hij en vouwde de han den als ten gebede, terwijl hij in verrukking het meesterstuk aanschouwde, waarop eene gelukkige familie was af geheeldzijne grootouders in de beste jaren van hun leven. Zijne grootmoeder zat in een leuningstoel en had den arm geslagen om een naast haar staand knaapje, wiens hoofd, met een rijkdom van weel derige lokken prijkend, tegen haar schouder leun de. „Dat is mijn vaderI” sprak Egon diepbewo gen. Terzijde van zijne echtgenoote, met de hand op de leuning stond de kloeke, breede figuur van Egon’s grootvader. Zijn schoon en edel gelaat was naar een anderen knaap, die op eenigen af stand stond, gekeerdhet oog, waaruit eene groote mate van verstand sprak, keek den knaap ernstig aan; dezen stond daar vóór Egon met de zweep in de hand, met een bijna gramstoring, trotschen blik. Een groote hond lag op den grond en scheen den blijkbaar ouderen, grootere knaap de voeten te kussen. 9

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1