wijn ir N &Zn. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Dinsdag 19 Maart 1901. 39ste Jaargang. No. 8455. NTIEN BultenlaRdsch Overzicht. BINNENLAND- Vitte )URFAS. FEUILLETON. WILSKRACHT. SAO GEN Laarzenmagazijn ie Kleiwegsteeg SMITS, neten werk. .splanten loeiende planten i om gedurende hebben. TER letuur j No. 2 Gouda. 2NSMA, ETTEN, £EN, enz. voor lanten, i Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 102. I 4. A. Nieuwen en Akker, 8 w. iwzaden. leggen en onder- FHK voor he* innemen in Bloemisten, aars, L riGE in van len Bloemen, .14. hOIINIIL 1111 Hl\T d» Echte i, tesamen- gen in den nuun des vervaardigd wereldbo- brju Stoll- en zonder pijn e penseel en ge nt bjj GOUDA, tt 103. Zn. Gouda Telefoon Ao. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Telefoon Ne. S» ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. waren aangeknoopt, om de vrye hand te hebben in China, iets dat ons weinig geloof waardig voorkwam. Maar heden wordt het van vele zijden be vestigd. Zoo wordt uit Londen geseind dat de mi nisterraad besloot aan Sir Alfred Milner op te dragen op vqle punten toe te geven, op voorwaafde dat de Boeren onmiddellijk vrede sluiten. De Köln. Z. vernam eveneens uit Londen, dat verband bestaat tusschen de onderhan- delingen in Zuid-Afrika en den toestand in China. Ook in de regeeringskringen te Berlijn was men overtuigd, dat de nieuwe verwikkelingen de afleiding zullen blijken, die de Boeren noodig. Eindelijk meldt Daily News dat de regeering lord Kitchener heeft gemachtigd te beloven, dat aan de republieken geheel vrije instellin gen zullen worden verleend. Hoever dit bedoeld is De toestand biedt o. i. dit gevaar, dat Botha, onbekend met wat in de wereld omgaat, wat spoedig zal toegeven. Maar gelukkig is De Wet er ook nog, en die heeft, naar uit Bloemfontein wordt geseind, aan zijn volgelingen verklaard, niets van de onderhandelingen te willen weten. HERPLANTEN, JIKHEESTERS, Een telegram uit Kaalspruit aan de Times luidt Men zegt dat Botha, de la Rey en de Wet den 18en Maart bijeen zullen komen, om te beraadslagen over den toestand. De guerrilla duurt voort in de Oranje- rivier-koloniede spoorweg is. in den afge- loopen nacht (Donderdag op Vrijdag) bjj Ventersburg-weg vernieldook zijn herders die een kudde bewaakten, aangevallen. Men zegt dat Fourie 600 man in de buurt van Dewetsdorp vereenigd heeft. De geheele telegrafische verbinding tus- schen Kaapstad en de oostelijke provincies der Kaapkolonie benevens met Natal is ge- stoord, daar de Boeren de telegraaflijnen hebben doorgesneden. Dit bewjjst alweer in verband met het betrekkeyk' vele, dat de laatste dagen over de operaties van Schee pers’ en Kreutzinger’s commando’s is mede gedeeld, welk een last en schade zy deEn- gelschen dag in dag uit bezorgen en welk een groote macht aan geregelde troepen zoovel als koloniale verdedigingskorpsen op do been moet worden gehouden ter wille van de betrekkeljjk kleine scharen, die zich nog bijna overal in de Kaapkolonie ver- toonen. Een ander telegram uit Kaapstad maakt melding van een aanval der Boeren op een remonte-depot te Bowker’s P irk op Donder dag j.l. Waar Bowker’s Park precies,ligt kunnen we niet nagaanwe vinden slechts Bowker’s Fort, dat gelegen is in de Trans kei in de oostelijke Kaapkolonie. Dit is in zooverre van belang dat indien deze beide inderdaad een en dezelfde plaats zyn, het zoude blijken dat de Boeren al zéér ver naar het oosten zyn doorgedrongen. Ónmo gelijk is het zeker niet, nu ze in de buurt van de Koonap- en Grootvischrivieren rond trekken. Ze zouden in dat geval tevens aan twee zyden van den spoorweg naar Oost- Londen staan, wat voor Kitchener’s aanvoer wel eens minder bevorderlijk kon blijken. Het gevaar voor het verkeer op dien spoor weg is trouwens voortdurend groot zoolang de Engelschen er met hun groote troepen macht nog niet eens in kunnen slagen de republikeinen uit het land ten oosten van Cradock te verjagen. v De Wet’s inval moge vrijwillig of gedwon gen opgegeven zyn hy kan tevreden we zen over het werk der kolonne’s, wie hy in December gelegenheid gegeven heeft in de kolonie te trekken en die, voor zoover ze De Frankf. Ztg. deelt mede dat het ont werp voor het nieuwe toltarief nog niet aan de regeeringen der staten is toegezonden, daar het nog niet definitief is vastgesteld. Er zyn moeilijkheden gerezen, waarover tusschen de verschillende ressorts van het departement van financiën wordt onderhandeld. Voor zeker kan het blad reeds mededeelen dat het minimum-tarief niet zal worden vastge steld, maar door handelsverdragen onbeperkt gewijzigd dus ook verlaagd zal kun nen worden. Ook meent het blad te weten dat het recht om de minimumtarieven te wijzigen uitsluitend aan den Bondsraad zou worden gegeven. Deze wyziging van het oorspronkelijk plan der regeering kan dus de volle ruimte over laten voor het vernieuwen der handelsver- dragen, maar zal zeker op heftige tegen kanting van de zyde der agrariërs stuiten. Segasta moet van plan zyn, de verkiezin gen voor de Kamér in Spanje in April te doen houden, en dan de Kamer met Mei by elkaar te roepen. Dan kan het adres van antwoord op de troonrede voor de vacantie worden behandeld en is de Kamer vry met October, om dan dadelijk met de begrooting een aanvang te nemen. De regeering heeft een schrijven van den bispèhop van Grenada ontvangen over de godsdienst-kwestie. Sagasta zal erop ant woorden. Sagasta heeft een belangrijke redevoering gehouden, waarin hy zyne opvattingen over de sociale kwestie en de godsdienst-kwestie heeft uiteengezet. Wat het sociale vraag stuk betreft, meende Sagasta, dat de werk staking te Gyon was te wyten geweest aan de onverbiddelijkheid der werkgevers, ter wijl het de werklieden zyn geweest die in de conflicten in Cataloniö ongelyk hebben. Veel werklieden zyn zonder werk ten ge volge van de invoering van betere machi nerieën. Het is de taak der regeering de gevolgen daarvan te helpen verzachten. Wat het economisch vraagstuk aangaat, is de regeering van plan de openbare diensten te hervormen, en de kosten te verminderen zonder echter het personeel in te krimpen. De ambten, die worden opgeheven, moeten langzamerhand vry vallen. In de buitenland- sche politiek zal de regeering nentraal bljjven. Verspreide Berichten. Frankrijk De ex-chef van den generalen staf ge neraal De Boisdeffre ligt aan longaandoe ning ernstig ziek. mannendat is juist iets voor mijn oudjehij vergeet waar hij slaan moet, hij denkt niet aan de gevolgenaan niets denkt hij meer zoodra de freule zich ten onzent vertoont.” Zij meende het goed, de brave vrouw, doch het was door allerlei ervaringen hare gewoonte geworden altijd iets aan te merken en altijd iets te voorspellen. De oude man kon dat niet duldenvaak had hij zich daar over geërgerd of zijn vrouw uitgelachen. Zeer aan genaam liep het ontbijt tot aller genoegen at, de rentmeester was reeds een paar dagen geleden op reis gegaan en daarom niet aanwezig. Egon von Bernsdorf en Magdalena zaten te paard en beraadslaagden nog met den ouden Ha- bicht, welken weg zij het best zouden kunnen rij den om den bergtop te bereiken, dien zij bezoe ken wilden. Hoewel het had opgehouden met sneeuwen was de lucht nog zwaar bewolkt, en als de wolken zich ontlastten kon men dichte sneeuw buien verwachten, De oude Habicht ried daarom van de voorgenomen reis af te zien. Magdalena wilde daarvan niets hooren en verzekerde dat zij dien weg reeds meermalen gereden had en elke heuvel haar bekend was Met een licht tikje zette zij haar paard in galopzy keek nog eens om en riep vriendelijk en vroolijk,Vóór het middag maal zijn wij weer thuis 1” <Wat een paar flinke jonge menschen I” zeide Habicht terwijl hij in huis ging. »Ja, jawacht maargij zult het wel zien.” sprak zijne vrouw met waarschuwende stem, als ware zij eene profetesrgij ongelukkige I” ,Wat zal ik dan toch, zien ifroeg de oude Habicht min of meer boos. „Zou het dan zulk daar zyn achtergebleven, hem indirect een groote steun moeten zyn by zyn eigen ope raties in den O. V. S. Voornamelijk in de Engelsche kranten leeft de hoop op den vrede door de onder handelingen met Botha nog altjjd voort. De tDaily News” houdt vol, dat de door haar meegedeelde vredesvoorwaarden niet ver van de waarheid zyn en acht de kansen op het sluiten van den vrede bemoedigend. Hier en daar wordt zelfs wharde gehecht aan de verzekering van Chamberlain in de op kolonisatie verliefde vrouwen, dat de oorlog spoedig uit zal zyn, Ook liep te Londen het gerucht, dat de Regeering bevel gegeven had om geen gevangenen meer naar St. Helena of Ceylon te zenden. Wat de mensch wenscht, dat ziet hy licht komen. Na de milliarden die de oorlog ge kost heeft en de waarschijnlijkheid, dat er nog meer milliarden by’Tnoeten, is het ver langen naar den vrede zeer verklaarbaar. Door te vechten in de hoop op een Euro- peesche verwikkeling, is dwaasheidzoo schreef de Ind. Beige Woensdag. Den volgenflen dag liep hier en daar het gerucht dat de onderhandelingen met Botha JNrfbuqjea e. mt Bedar- >lk gaktokt ik Twr da- xlml. TCB llate) Al» pnl van Mbrafkan. Terwijl Emile Zola zich zoo uiterst voldaan heeft getoond over het feit, dat hy door de amnestie weder erkend werd als lid der orde van het Legioen van Eer heeft De Pressansé (heel wat mooier!) medegedeeld, in verband met de aangewende pogingen om hem ook te her stellen in zijn waardigheid in het Legioen openlyk verklaard, dat hy vry willig bedankt heeft en dat zyn besluit in deze onverande- lyk is. De hpofdredacteur der Figaro, de heer De Rodas, schijnt werkelMc den jon gen graaf Boni de Castellane te rekenen tot de mannen van eer en ongeschonden repu tatie hy heeft zyn getuigen, den heeren Périvien, administrateur der Figaro en Prestal, president van den raad van toe zicht naar den zoo buitengewoon handigen gelukzoeker gezonden en den door dezen ijlings gekozen getuigen (graaf De Dion en Jollivat) hebben voorgesteld als datum voor de ontmoeting heden Zaterdag, als wapen de pistool en als afstand 25 pas met één kogelwisseling. Duitschlamd. Het historische stuk ijzer, dat den keizer te Bremen tegen het hoofd is geworpen door een ontoerekenbare, is door een werk man in een brandkastenfabriek herkend als door hem in den vooravond van den aan slag op straat verloren. een groot ongeluk zijn als zij elkander lief hadden en met elkander trouwden Maar onze meester dan, die hem haat en hem graag van kant zou willen maken I” Tegen zijne gewoonte stond de oude Habicht op het punt zijn geduld te verlièzen en een scherp antwoord te geven Plotseling bezon hij zich, nam zijne vrouw bij de hand en zeide fluisterend, zoo dat zij alleen hem hooren kon: Hoor eens vrouw! misschien was het geval zoo erg niethet zou veel ten goede kunnen keerenhet zou als Gods zegen er op rustte bij slot van rekening het beste zijn wat gebeuren kon.” Ten hoogste verbaasd stond Habicht’s vrouw haren man aan te kijken zij schudde het hoofd en scheen grooten lust te hebben, om de zaak nader te bespreken. Daartoe had haar man even wel geen tijd en ook niet den minsten trek Met een hartelijken lach liet hij hare hand los en riep, terwijl hij de deur uitgingVrouw, nu hebt gij w«r wat om over te denken; gij zult wel weer een of ander voorgevoel krijgendat moet ge mij van avond eens nauwkeurig vertellen Min of meer teleurgesteld ging Habicht’s vrouw weer aan hare bezigheden; het zal wel komen zooals het moet, overwoog zij, maar ik wil het weten eer het anderen bekend is. Als mijn man van avond bij zijn meester is, leg ik voor mij de kaart. Zeker van hare overwinning vervolgde zij hare dagtaak. EEN-EN-TWINTIGSTE HOOFDSTUK. De tijd van het middagmaal naderde, brak aan en ging voorbij. Egon en Magdalena waren van hun wandelrit nog niet teruggekeerd. De oude luidjes werden onrustigHabicht’s vrouw schreide en herhaalde wel tien keeren, dat zij het vooruit geweten had. Gloeiend rood kleurde zich de lucht bij het ondergaan der zonscheidende verlichtte zij de besneeuwde toppen der bergen met haar rozigen glans. Habicht hield het eindelijk voor zyn plicht zijn heer en meester in kennis te stellen met hetgeen geschied was, en maakte zich zonder vrees, doch niet zonder heftige gemoedsbeweging tot den tocht gereed De verantwoordelijkheid van hetgeen ge beurd was rustte niet op hem, want Magdalena was gewoon naar welgevallen over haar tijd te beschikkenhaar vader had zich nooit om haar bekommerd. Door bemiddeling van haren broeder had zy vroeger de beste onderwijzers en onderwijzeressen gehadzij had uitstekend onderwijs genoten en vlijtig geleerd Zy had nog eene oude, sukkelende dame tot gezelschap, doch deze had zooveel met zich zelve te doen, dat zij naar het jouge meisje, hetwelk aan hare zorgen was toevertrouwd, soms dagen aaneen niet omkeek Wat Magdalena be treft behoefde Habicht dus niet voor een verwijt te 'vreezen, en mijnheer von Bensdorf was zijn eigen meester Habicht liet zich bij zyn heer aandienen, werd toegelaten en beleefd welkom geheeten. Werdt vtrvolgd.) Het toelatings-examcn tot het reservekader zal, blykens aankondiging in de Staatscourant van 7 en 18 Maart 1901, no. 64, dit jaar worden gehouden op den 24en Juli e. k. en zoo noodig op een of meer volgende dagen te Amsterdam, Arnhem, Assen, Breda, Deven ter, ’s-Gravenhage, Groningen, den Helder, Leeuwarden, Maastricht, Middelburg, Utrecht en Gorinchem. Van het bouwen van een nieuw Centraal station te Rotterdam zal de eerste jaren wel niets komen. Door de hooge kosten in verband met de groote bezwaren voor de keuze van een geschikt terrein heeft de di rectie van de Staatsspoorwegen van het grootsche plan waarvan de teekeningen enz. reeds gemaakt waren, doen afzien. Als hulpmiddel is thans een bedrag van f 55.000 toegestaan voor uitbreiding der overkapping aan het Centraal-station rich ting Schiedam. 73) Mijnheer von Bernsdorf ontbijt ook bij ons,* zeide Habicht’s vrouw, om hare verlegenheid te verbergen, met neergeslagen blik, terwijl zij een vierden kop en schotel op tafel zette. >Dat weet ik, antwoordde Magdalena zonder eenigen schroom»hij heeft het mij verteld en mij den raad gegeven toen ik mij beklaagde, dat ik sedert het ongeval mijn broeder overkomen, steeds alleen moest ontbijten, óók naar u te gaan en mij eens voor altijd aan uwen ontbijtdisch te noodigen.” Van twee kanten ging er juist op dat oogen- blik eene deur opendoor de eene trad Habicht, door de andere Egon von Bernsdorf de kamer in. Beiden hadden Magdalena’s laatste woorden gehoord. De oude heer sprak terstond een woord, dat uit het hart kwam en zeide: »Dat is eene ongekende rreugde, die gij ons in *t vooruit zicht stelt, lieve genadige freulemeteen schoof hij zijn stoel dicht naast den hare en reikte haar de suiker aan. Egon drukte Magdalena de hand, zag haar blijde in de vriendelijke oogen en sprak, dankbaar en voldaan; »Wat is het toch verrukke lijk, lieve bloedverwanten te bezittèh.” Habicht’s vrouw zorgde in alle stilte voor de koffie en dacht daarbij»o Die mannen I die

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1