SCH, AH THEE. 1T, BERG. ïlsch BINNENLAND. WILSKRACHT. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 3R00D, r.o. 39ste Jaargang. No. 8456. (VERVERIJ I Bultenlaodscb Overzicht. FELILLE1OX. 'er ir SAO glijders Az. E1MEB otterdam. l> 73. »er 5 Ons, Woensdag 30 Maart 1901. Y ZQNFA, SM. I g«- jcherij Inzending vau Advertentiën tot 1 uur des inidd. BERG. merkelijke halp iefkaart wordt '«zonden door •ommel. 'n Gonda JA de Heer en en verren van ■oben, alsook alle H. M. de Koningin en Prins Hendrik zullen Woensdag de Koningin-Moeder een den Koning EIT sen. d» Echte tl, tMunent gen in den num des vervaardigd i wereldbe- br* Stoll- I.OI INH E COURANT e. 0.35 «r Hete- Telefoon Mo. S». De Uitgave d^zer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post f 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. »lk gekookt ik voor da- jolepah ren alate) Ala geval van gebruiken. HUK?! Italië, nog even gauw wereldkundig ge maakt, dat hy heelemaal niet bang is en dat hy zich op alle eventualiteiten voorbe reid houdt I) hebben de heeren De Rodays en Boni CasteDane elkander Zaterdag te Parjjs beschoten op het middenterrein van de wielerbaan van Parc des Princes, naar aanleiding van het incident ten huize van den heer De Rodays, waarby de verkwis tende graaf (die markiezen-zoon en milli- onnairsdochter-echtgenoot is) den hoofdre dacteur der Figaro met de vuist in het gelaat sloeg. „Vreemde menschen, vreemde zeden!” Waarom heeft de verraderlik overvallen heer De Rodays niet eventjes om een po litieagent getelefoneerd, op grond van mis handeling in zyn eigen huis en huisvrede breuk Enfin, er moest geduelleerd worden meenden de geweldpleger en de mishandel de en als de menschen in zoo iets pleizier hebben, moeten ze ’t zelven maar wetenI Zoo werd er dan in den namiddag van Zaterdag gestreden, tot herstel van eer, zooals men dat pleegt te noemen, en ter wijl de graaf er, zonder kleerscheuren of huidbeschadiging afkwam, kreeg de belee- digdo party (o, zonderlinge en onrechtvaar dige beschikking van het Godsgericht!) een kogel ip zijn rechterdij, aan den onder kant wat hem by het zitten nogal hin derlijk moet wezen en een eenigszins vreemd denkbeeld geeft van ’s mans houding by de schieter#Er vloeide nogal wat bloed, doch 't zal vermoedelyk wel afloopen met een dag of wat rust, nadat de kogel uit de wond zal zjjn verwijderd, terwijl de aanstichter van de narigheid onmiddellijk op den gewonde toeliep en hem vroog of het veel pijn deed, waarop hy hem grootmoediglpk de band toe stak, welke dé ander, ondanks zijn pijn, aan nam. URenter verneemt uit Pretoria dat men daar de vooruitzichten voor den vrede nog hoopvol acht. Men wacht thans de beslissing der Boerenaanvoerders af en mocht deze niet- tot een rechtstreeksch gevolg leiden dan is toch thans het ijs gebroken door de Boeren zelf en bespreken zy openlijk het onderwerp van den vrede zonder te vreezen voor repre- saüle-maatregelen van hun eigen volk, gelyk vroeger het geval was. MERK te letten) N VAM ÖN worden afgele ide pakjes van t>y f en een Ned. ons S van Nomtner er. van nevenstaand de Wet gedepo- uivoering van nbevelende BIJL, 2EBAART Lz. het «toornen van enz. worden naar de geverfd. x>omd of geverfd de gezondheid Düischland. Zaterdag hebben de Berlynsche schoenen en laarzenfabrikanten gedaan gegeven aan alle werklieden, die niet bereid waren een verklaring te onderteekenen, dat zy de ver- eeniging van Duitsche schoenmakers niet geldeiyk zullen steunen, noch aan de stakende gezellen eenige hulp zullen verleenen. Zoowat 2000 man hebben de verklaring geteekend en konden aan het werk biyven, de overi gen, wier aantal nog niet bekend is, zjjn ontslagen. Verspreide Berichten. Frankrijk Bijzondere maatregelen tegen de duel- dwaasheid in de Republiek, schynen min der noodig dan immer vóór dezen zyn het in den regel by dergelyke „Spielery- en” met allerlei moordwapenen, niet de ko gels, die dooden, het belachelijke dier ver- tooningen doodt. De dwazen, die per sé het middeleeuwsche gedoe, dat met alle «gezond verstand strydt, willen handhaven, zyn toch niet meer te verbeteren of wel een verbete ring in deze zou de moeite niet loonen Onder den kersverschen indruk nog van den fameusen stryd tusschen den groot- schreeuwerigen Déroulède en den heer Buf fet, welke geëindigd is met een uitwyzings- bevel der helden in dop (Déroulède heeft gisteren vóór zyn vertrek uit Bern naar langstellinghet ergste vreezend, met schoppen en touwen gewapend, van onaangestoken fakkels voorzien, trok men naar het gebergte Voor dit doel afgerichte honden werden door Habicht het volk nagezonden. In de groote poort stond Habicht’s vrouwzij weende bitter. Nog een paar oogen, volgden den stoet, oogen waaruit toorn en ongeduld straalden. Het was de blik van den ruwen gebiedermet dreigend gebalde vuist keek hij hen na, die daar met haastigen spoed zich voorfrepten. Wat had zoo plotseling zijne belangstelling voor het jeugdige tweetal gaande gemaakt was het vaderlijke liefde en natuurlijke genegenheid voor den zoon van zijn eenigen broeder, dien hij zijn leven zoo grievend had beleedigd Egon von Bernsdorf en Magdalena reden wel gemoed en vroolijk voort in de niet te koude, frissche morgenlucht. "Het nneisje was niet uitge praat over haren broeder, Tiet Egon den pas ont vangen brief zien en sprak over hare hoop dat hij in zoo verre herstellen mocht, dat hij naar huis kon terugkeeren, om daar door haar verpleegd, tot aan zijn dood te blijven. Reeds de gedachte daaraan deed hare donkere oogen van vreugde stralen, en \roolijkte haar zoo op, dat zij met luider stem een oud volkslied be gon te zingen Verrukt door hare volle heldere stem, werd ook bij Egon, den kenner van muziek en zang, die reeds in lang niet meer gezongen had de lust om een lied te doen hooren gewekt, en en toen hij inviel, terwijl zij zong werd ook Mag dalena aangenaam verrast door het tTent van haren neef, welks bestaan zij niet vermoedde. Zon- I Het blad „Star” vestigt de aandacht op èen passage uit lord Lansdowne’s redevoering in het Hoogerhuis van Vrydag: „Mylords mogen,zich herinneren dat op een gegeven oogenbÜk wy van de Transvaalsche regee- ring een aantal belangrijke concessies heb ben verkregen betreffende het kiesrecht”. Deze woorden, zegt de „Star”, vormen feitelyk een formeele terugwijzing van de bewering, dat de oorlog gebaseerd zou zyn op de koppige weigering van president Kru ger om geen enkele concessie te willen toe staan. der onuitputtelijk te zijn in laffe beleefdheden, spraken zij het open en rond voor elkander uit hoeveel genoegen het hun deed, en zij spraken af in het vervolg dikwijls samen te zingen en een nieuw genot aan hun leven toe te voegen. Reeds geruimen tijd waren zij langzaam berg opwaarts gereden zij hadden eene uitgestrekte bergvlakte bereikt, waarop ze eene kleine woning vonden, met een tuintje en een stal voor een paar paarden. Daar woonde eerf oude man, die van Magdalena’s vader uit genade werd onderhou den, met zijn knecht, het huisje en den stal had de ongelukkige Konrad had laten bouwen ten dienste van aMen, die de bergen beklommen, op onbegaande wegen door het geberge wilden dolen en bij zulk een tocht hun paarden niet konden gebruiken. Van den ouden man, Rückert geheeten, had def toen half volwassen knaap altijd bijzonder veel gehouden. Van fatsoenlijke afkomst, had de man naar het scheen betere dagen gekend; hij, had den leerzamen knaap leeren rijden en schieten en ook hem wederkeerig liefgekregen. Toen zijn vader hem als een der vele onder- hoorigen wilde behandelen, had hij zich daartegen eerzet en weten te bewerken dat dit buisje werd gebouwd, om het Rückert te doen betrekken. Dit allei verhaalde Magdalena haren geleider. Toen zij nader kwamen trad een man van hooge jaren het huis uit, boog eerbiedig en bood zijne hulp aan. Toen hij vernam dat de jongelui plan hadden hun paarden daar te laten blijven en te voet dieper het gebergte in te gaan ried hij met hoogen ernst dat plan af. (ïf 'ordt venvolgd.) De jongste berichten uit Zuid-Afrika wyzen allerminst op een naderend einde Van den oorlog. Er wordt de laatste dagen op vmetrtilende punten van het oorlogs- terrein weer druk gevochten, ook in de Kaap kolonie, terwyl de Zuid-Oosthoek van den Vrijstaat „wegens militaire redenen” door de Engelschen is ontruimdjuist toen Fourie een der onderbevelhebbers van de Wet, in de buurt was. Deze is daarop Zuidelijk doorgedrongen tot by de Kaapkolonie, waar hij in aanraking kwam met patrouilles uit Aliwal Noord. Volgens een later bericht uit Bloemfontein was Fourie nu noordelijk opgerukt, in de richting naar De Wetsdorp, waar hy een slag zou aanvaarden. Het feit dat Fourie zoo ver van De Wet is, wordt door de Engelschen verklaard uit een twist tusschen beide. üit het Verre Oosten heden geen nieuws maar alles wyst er op, dat in de dreigende quaffitie oVer het recht op zeker spoorweg- lyntjo Engeland aan Rusland heeft toegege ven. Althans, de Britsche soldaten zyn niet aanvallend opgetreden, om hun recht te hand haven, en nu gaan de Russen voort met den aanleg alsof zy de baas waren. De Engel- sche generaal dorst niet handelend optreden, en, zoo lazen we in het telegram uit Peking van den 15en, de Russen meenen nu dat zy sjoerye gewekt, weg te nemen. In de betrekkingen tusschen Duitschland en de andere mogendheden ziet het blad een vre desboodschap. De „Standard” zegt: Na zulke duidelijke verklaringen kan er geen twijfel meer ont staan of Rusland zal moeten verwachten op beslisten tegenstand te stooten van de mo gendheden, die door zyn optreden in Mand- sjoerye benadeeld* zijn. Engeland zou in het bijzonder geroepen zyn, er voor te zorgen, dat de belofte van onbaatzuchtigheid door alle leden van het Europeesch concert ge geven, zoowel naar den letter als naar de bedoeling der woorden gehouden wordt. „In deze zaak staan wy niet alleen, zegt het blad* „ofschoon onze taak, zelfs al was dit het geval, duidelyk zou zyn. Duitsch land moge niet veel belang hebben by Mandsjoerye, maar het heeft zijne dooi Von Billow aangegeven goede redenen, om niet te gedoogen, dat een begin wordt ge maakt met de verdeeling van China. De positie van Japan is welbekend. De regee ring van den Czaar zal ongetwijfeld denoo- dige bevelen naar het verre oosten zenden, als zy ziet, dat andere mogendheden, die by China belang hebben, vast besloten zyn, hare rechten te doen gelden en er niet voor zullen terugschrikken daarvoor tot gepaste middelen over te gaan. De „Siècle” en andere Fransche bladen spm«n in algemeene uitdrukkingen over de kalmeerende tendenz van de rede van Von Bülow, terwyl de nationalistische „Éclair” zegt, dat als Duitschland Mandsjoe- rye aan Rusland overlaat, het Engelsch- Duitsch verdrag slechts tegen Frankryk en Japan gericht kan zyn. het pleit gewonnen hebben. Dat zal ook inderdaad wel het geval zijn. Vooral als Brittanje thans langs diplomatie- ken weg de zaak in orde wil brengen, kfl.n het er zeker van wezen, dat Rusland aan het langste eind trekt! In het Lagerhuis heeft de Engelsche regee- ring, ondervraagd door Redmond, ook tame lijk duidelyk laten uitkomen, dat ze niet durft dóórzetten tegenover Rusland. De lersche nationalist vroeg o. a., of in geval van een verschil tusschen de verbonden mogendheden in China, de Engelsche officieren het recht hadden geweld te gebruiken, of dat zy last hadden zich daarvan te onthouden zonder vooraf der regeering te vragen. Lord Hamilton antwoordde toen, dat hy maar één ding had te zeggen, en dat was, dat gedurende de operaties in China, de En gelsche officieren steeds blijken hebben gege ven van verdraagzaamheid, en daarom meende h(j, was het niet noodig, hun instructies te zenden, zoolang zy door bleven gaan denzelf- den geest te toonen. En toen nu Redmond weer vroeg, of gene raal Barrow dan niet buiten zyn boekje was gegaan, door te dreigen gewapenderhand te zullen optreden, zei lord Hamilton dat er in de bekende Reuter depêche alleen stond, dat generaal Barrow zich slechts bepaald had tot het beschermen van de personen, die op het Britsche terrein werkten. Van een agressieve houding tegenover do Russische soldaten .was dus niet eens sprake, als men den Engelschen minister gelooven mag. Nu, dat kan wel voorgewend zyn. In ieder geval, we weten dat generaal Barrow, de bedoelingen zyner regeering kennend, niet gewapenderhand dorst optreden, en zoo is Brittanje voor de zooveelste maal weer ge zwicht voor Rusland in het Verre Oosten. De botsing van belangen had ditmaal geen ge volgen. Maar.... de Oostersche quaestie duurt voort en blyft zorg baren. Al was het maar om de houding van Japan. De rede van Graaf Von Bülow over de Chineesche kwestie wordt in de buitenland- sche bladen op verschillende wyze bespro ken en uitgelegd. Terwijl sommige meenen, dat alle zorgen zyn weggenomen en met name in de kwestie Mantsjoerye geen on- eenigheid meer is te verwachten, zyn ande ren juist van de tegenovergestelde meening, dat de woorden van den Duitschen ryks- kan&elier een bedreiging aan Rusland be vatten. Dé „N. Fr. Pr.” meent, dat het den spre ker volkomen gelukt is, de vrees door de Rus- sisch-Chineesche overeenkomst over Mand. purperrood van opgewondenheid, trad hij op Habicht toe, greep hem met bevende handen bij den arm, wilde spreken, doch er kwam geen woord over zijne trillende lippen. Habicht bevreesd voor een nieuwen aanval en beducht dat hij zijne tegenwoordigheid van geest zou verliezen, riep met luider stem Almachtige sta mij bijwatwat moet ik doen Zooals de bruisende golven plotseling een dijk doorbreken, zoo brak eensklaps eene geweldige inspanning baan voor den stokkenden adem in de borst van den gebieder, en met een donderende stem schreeuwde hijVooruital wat beenen heeft, om de verlorenen te zoeken en te vinden Wee 1 wee ovqr u, als gij ze n,iet terug brengt.” Hoe onbegrijpelijk dit bevel Habicht ook voor kwam, het strookte geheel en al met zijne wen- schen. Ij ij spoedde zich dus voort; luidde de alarmklok, op wier roepstem het volk van alle kanten kwam opdagen. „Onze gebieder beveelt,” klonk het uit den mond van den ouden Habicht, en vol angst schaarden allen zich om hem heen om den wil van den gevreesden heer te hooren en te volbrengen. Naar alle kanten verspreiden zich de onder- hoorigen. Telken jare hadden er ongelukken in het gebergte plaats, en vaak vond men de ver ongelukten. van glibberige bergwanden neergestort in diepe kloven, daarna in de sneeuw begraven, pas na zeer lang tijdsverloop. Zoo zeer als men den heer en meester vreesde, zoo had men steeds zijne kinderen liefgehad Het bevel van den gebieder deed zijn onderhoorigen de voeten reppen, maar ook eigen smart en be- 14) Nadat hij verscheideh vragen aangaande den vorigen nacht beantwoord had, sprak de oude man, niet zonder eene lichte trilling in zijne stem; «Genadige heerik heb u nog iets mede te deelen.” „Omtrent mijn Konrad vroeg zijn meester met belangstelling, terwijl zijn strenge blik op zijn dienaar rustte. „Mijnheer de genadige freule. «Lakt mij met rust!” riep hij gramstorig, wat gaat zij mij aan?” „Genadige heer,” sprak de oude man op een toon, die zelfs zijn meester tot luisteren dwong, „freule Magdalena is van morgen met den heer von Bemsdorf uitgereden en nog niet teruggekeerd. Wij zyn bevreesd dat hun een ongeluk ia over- kömen.” «Ik niet,' lachte schamper zijn meester; „als zij een ongeluk hadden gehad, Habichtha I dat zon een fortuintje zijn „Genadige heer - vergeet niet onze toe komstige gebieder en freule Magdalena.* Toen bij deze woorden als in één adem hoorde uitspreken had er eene verandering mét den ruwen meester plaats, die bepaald het gevolg was van eene gedachte, welke plotseling bij hem was op gekomen en die hij nu vasthield. Met een gelaat, it 103. Telefoon No. 63 ADVERTENTIES worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1