4 No. 8458. WILSKRACHT. üiuizen KEN Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Vrijdag 22 Maart 1001. Bultenlandscb Overzicht. VERVERIJ FEUILLETON. Az. e Koop en twee naast EiMEK tterdam. Laanniiagazijo 39ste Jaargang. jche jus »d«rbal*M> ViadMialf Inzending vau Advertentiën tot 1 uur des midd. Verspreide Berichten. 1. sherlj Magda- (JFordt venvolgd.) i 2Qt Gouda i et atoom n van )Dl. worden naar de geverfd. oomd of geverfd de gezond ceid A de Heer n en verven van aben, alsook alle irfsingel. eweg D 29. den Koning fit K reer het umemeti In Ie Kleiwegpteeg SMITS, eeten werk. Iilll INH L DOUWT van den hm. Hofrad abben ;en hoesten, r ademings- »n bewezen, van warme aanbevelen»- üken. 25 cent aanneming van het ontwerp schijnt niet meer te koeren. De nationalisten trachten slechts het «ogenblik, waarop de beslissing vallen zal, zooveel mogeljjk te verschuiven. Van hun standpunt wellicht terecht. Het ont werp als het door de Kamer is aangeno men heeft nog een heelen weg af te leggen eer het wet zal zijn. De Senaat zal het zeker niet ongewijzigd aanvaarden. Dan komt het weer in de Kamer terug en het spelletje kan opnieuw beginnen. En zal in dien lan gen tijd het ministerie Waldeck-Rousseau maar altyd aan het bewind blyven. Telefoon Xo. 99. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTUM. Egon von Bcmvdorf hield de hand der zieke in de zijnenu en dan bemerkte hij dat die hand werd saamgeknepen, een bewijs van pijn, die zij wilde onderdrukken. Het was het volk niet mogelijk voorzichtiger te zijnnu eens gleden zij uit op de vastgevroren sneeuw, dan weer struikelden zij over stukken ijs, die zij niet meer konden onderscheiden, omdat de lucht bewolks was en eene dichte sneeuwjacht hen belette voor zich uit te zien. Daarbij ging het in vluggen tred bergafwaarts; de vermoeide man nen beefden onder hunnen last; de druppelen zweet parelden hen op het voorhoofd Wie beschrijft Magdalena’s gewaarwording, toen opeens twee groote honden - hare oude vrien den tegen de draagbaar opsprongen en in vroolijk geblaf hun blijdschap te kennen gaven, dat zij •de vrouw» hadden gevonden De manschappen, die door Habicht waren uit gezonden waren Uit voorzorg bij deo ouden Rückert gaan vernemen of hij ook iet» omtrent de ver misten kon mededeelen i hetgeen hij vertelde werd als eene goede tijding naar het huis van Magda lena’s vader bericht. Met minder bezwaard gemoed werd de borg beklommen; onderweg ontmoette men de verlorenen De fakkels werden aangesto ken; langzaam ging de toch nog altijd droevig gestemde stoet den berg af. Aan den voet des bergs stond Rtiokert. Mag dalena stak hem den hand toe enzeide: 8>/v dubbele fleach V'egte, Zaltbommel lot ter dam. hage. JCzn. Botterdam wereld bekend en ■offen middel tegen onf-, Lever- n, enz. Inwendig rityendig in bijna i met goed gevolg - Prü» per flacon t 1.1& [eneeakraoh t idatal elke pijnlijke overbodig. Met oor ongeneeelijk anga een bjjna 22 brengt genezing en i, ontatakincen enz. pont f Lep. (Ierland lokin 8 Amsterdam idie SehutzeMpethek» hitael, Oedamwk Ceatreid-lHp4t bender 76) Door Mona’s en Egon’s hnlp meer gedragen dan ondersteund, bereikte Magdalena de woning. Zij werd op eene capapé neergelegd en toen zij van hare zware kleederen bevrijd was, gevoelde zij zich meer op haar gemak en bekeek het on geval van de grappigste zijde. Egon kon voor net oogenblik niet meer van dienst zijnhij vraagde derhalve of het niet het verstandigst was dat hij naar huis ging om te vertellen wat er gebeurd was, opdat de lijfarts van zijn oom zyn maatregelen kon nemen en met hem terugkeeren om Magdalena te helpen. •In hemels naam, doe dat niet I* riep Mag dalena, geen geval blijt ik hier boven; de goede Mona verstaat uitstekend de kunst om een noodverband te leggen, zoo goed als de beste dokter. Laat mij hier niet alleen, Egon smeekte zij, beloof mij dat,* Egon stond besluiteloostoch kon hij haar haar verzoek niet weigeren en reikte haar als bewijs dat hij hare bede inwilligde, de hand Inmiddels had Mona van kruiden en meel een dikken brij gekookt, daarmede een linnen lap bestreken en thans kwam zij bij Magdalena, om dit verband om den pijnlijken voet te leggen; rij wees Egon von Bernsdorf hoe hij haar helpen Frankrijk Het heet, dat lord Carrington, die den president der Republiek komt kennis geven van de aantreding van koning Edward van Engeland, tevens drager is van eene uit- noodiging tot bijwoning der kroningsplech tigheid, in het volgende jaar. De Fransche gedelegeerde ter vredes conferentie te ’s-Hage, de heer d’Estournel- les, is voornemens den achttienden der vol gende maand te Weenen een voordracht te bonden overde resultaten dier beraad slagingen 1 Dat zal wel moeten heeten„over de negatieve resultaten” of anders moet hot in plan van dezen diplomaat liggen om aan de Donauoevers eens het nut van derge- lyko samenkomsten te doen uitkomen voor de gezelligheid en het aangenaam verkeer! Te Cherbourg is het naar aanleiding van de aankomst aldaar van een veertiental Transvaalsche vrijwilligers, die door de Engelschen uitgezet waren, tot een mani festatie ten gunste der Boeren gekomen. De muziek in een koffiehuis speelde het Transvaalsche volkslied, de aanwezigen stonden op en eenige Engelschen maakten dat ze weg kwamen ’t was „shocking” meenden -ze Het beet, dat van een veertigtal candï- daten voor den post van redacteur aan het departement van onderwijs een twintigtal direct zijn afgewezen omdat.... ze hun op leiding hadden genoten op priesterscholen. Wanneer men van een staking als die te Marseille zegt, dat het alles by het oude is gebleven, moet dit getuigenis als hoogst ernstig golden. Gisteren hebben de stakers, die er nu hun vrouwen in hebbeffigemengd, ten getale van 4000 man ter arbeidsbeurze verklaard, dat ze willen blijven staken, ter wijl de patroons hunnerzijds het nut van een conferentie niet inzien, daar ze over verdere concessiën niet wenschen te spre ken. Gisteren werd er door de stakers een optocht door de stad gehouden met vrouw en kroost, onder een slagregen, doch de sociaal-democratische burgemeester vermocht hun niets anders te geven danden raad kalm te bljjyen Duischland. De gemeenteraad van Elberfeld lijkt niet bijster verdraagzaam te wezen en aan het „hoor en wederhoor” een broertje dood te hebbenZoq word gisteren een voorstel om vetrroflen »r» welbekend «T-IUZU. F»Wi»k»m«rk). Ie, radicale en van alle, zelfe lokkige xenuw- J ontstaan door jeugdigen leeftijd ce zwakte, Bleek Hoofdpgn Maagpijn Onvermogen enz. Uit- De poging van graaf Waldersee, om een einde te maken aan het geschil tusschen Engelsche en Russische troepen in Tientsin, is gebleken volkomen gefaald te hebben. De beide partijen, die tegenover elkander staan, hebben geweigerd toe te geven. De Engelschen, die zich in de nabijheid van het betwiste gebied hebben verschanst,“hebben zelfs troepen ontboden uit Takoe, om de Indische troepen die met den wachtdienst be last waren, te kunnen aflossen. Mag men de berichten van de „Newyork Herald” gelooven, dan is de toestand in Tient sin zeer onrustbarend. De troepen van alle na tiën zijn onder de wapens. De Fransche troepen nemen deel aan het geschil, ondanks alle .vermaningen van hunne officieren. De Frarfijbhe soldaten trokken door de Engel- sche concessie, schreeuwende; Weg mot de Engelschen!” Daarvan waren vechtpartijen het gevolg, waarin verschillende soldaten gewond werden. Fransche soldaten grepen den Engelsche kapitein Bogler aandeze verdedigde zich mot zyn vuisten zoolang, tot hij hulp krijgen kon van zyn landgenoo- ten. Generaal Campbell Het toen de Engel sche troepen aantreden om de Franschen uit het gebied der concessie te verdrijven. Thans is een verbodsbepaling uitgevaardigd voor de Fransche troepen om de concessie te betreden. De „St. James’s Gazette” zoekt een ver klaring voor bet gebeurde in de redenee- ring, dat China waarschijnlijk tweemaal de zelfde concessie heeft gegeven voor hetzelfde grondgebied. Het blad zou wenschen, dat aan Engeland werd toegestaan de werkzaamheden voort te zetten, en dat het, wanneer by onder zoek de Russische eischen gerechtvaardigd bleken, de eigendomsrechten van Rusland erkennen zon. Op het oogenblik schijnt echter de toestand te gespannen om van een kalme bespreking iets te verwachten. Weer is een poging der Engelschen, om het commando van Kruitzinger gevangen te nemen, mislukt. Om dit échec te verzachten zal wel het telegram yerzoaden zyn, waarin gezegd wordt, dat het commando zoo goed bereden is. Kruitzinger bevond zich in de omstreken van Vlekpoort, toen twee Engelsche eska drons, die met een automatisch kanon van Cradock kwamen, het vuur op hem openden. Daarop trok Kruitzinger naar Magermans, waar hij plotseling voor de colonne van De Lisle stond. Deze had vier kanonnen bij zich en wilde Kruitzinger inslniten. Een detachement van 100 man, dat belast was met de bewaking van den uitersten linker vleugel, veigiste zich echter in de richting en nu kon Kruitzinger daardoor de Elands- rivier weer oversteken en zich naar het noordoosten terugtrekken. Dit was des te gemakkelyker, doordat De Lisle op den steun rekende van kolonel Corringe, die echter een unr te laat aankwam. Aan Engelsche zyde werd één man ge dood, terwijl de verliezen der Boeren, altijd volgens de meening der Engelschen, groot zouden zyn, daar zy gedurende zeven uur door de kanonnen werden bestookt. Men heoft meermalen gezegd, dat het met het Engelsche leger in Zuid-Afrika heel treurig is gesteld. Vooreerst het klimaat, dan de ongeregelde en dikwijls gebrekkige voeding, eindelijk het vechten tegen een vijand, die overal zijn slag slaat, maar zich verspreidt en onvindbaar is, wanneer men de plaats nadert waar hy kwaad deed, dat alles heeft de anders dappere soldaten zoo gedemoraliseerd, dat er inderdaad ernstige bedenking is, dat het Engelsche leger ’t niet heel lang meer vol zal kunnen houden. Het besluit van Botha en de andere Boerenbevel hebbers om den stryd voort te zetten in weerwil van betrekkelyk gunstige voorwaar den, moeten wij wel opvatten als een bewijs, dat werkelijk die berichten over het Engel sche leger gegrond zyn, althans grootendeels waar. Inderdaad waren de Engelsche voorwaar den betrekkelijk gunstig. Wy gaan daarby af op hetgeen de „Daily News” dezer dagen daarvan meedeelde, volgens dat blad afkom stig uit goede bron. De vredesvoorwaarden kwamen op het volgende neerlo. Behalve Botha en de zijnen zullen ook Christiaan De Wet on Steyn met hun mannen beschouwd worden als oorlogvoerenden. De Britsche Regeering had vroeger de Vrystaters reeds als rebellen gebrandmerkt2o. De aanvoerders der Boeren zullen niet in hun persoon noch in hun eigendommen worden aangetast. Vroeger werd van Engelsche zyde steeds ge sproken van verbanning of ten minste be perking van de vrijheid van de Boerenaan voerders. 3o. Aan de Kaapsche rebellen zal volledige amnestie worden verleend, op zyn hoogst zal hun voor den tyd van vyf jaren het stemrecht worden ontnomen. 4o. Geld voor den opbouw van hoeven en den aankoop van vee. 5o. De Republieken zullen zoo spoe dig mogeljjk worden geplaatst onder een civiel bestuur en aan den Britschen bestuur der, sir Alfred Milner, zal worden toege voegd een raad, samengesteld uit mannen van invloed by de Boeren, Louis Botha, Schalk Burger, De la Rey e. a. De Boeren haten zeker de Engelschen met grooten haat, na de wijze waarop de oorlog van Britsche zyde is gevoerd, maar dit kan niet de eenige reden zyn om hun moedig besluit den oorlog voort te zotten te verkla ren. Dat besluit zal wel degelijk gegrond zyn op hun eigen hulpmiddelen en op hun ken nis van den toestand van het Engelsche leger. De debatten over het ontwerp op de Vereenigingen in Frankrijk beginnen hoe tongov hoe meer aan belangrijkheid te ver liezen. By de eindelooze algemeene beraad slagingen zyn ongeveer alle argumenten voor en tegen het ontwerp in den breede uitgesponnen. Wat by de artikelen wordt verteld, is meest eene herhaling van wat reeds toen, en nog telkens daarna opnieuw is betoogd. De Kamer wordt op het oogen blik volop beziggehouden door de te voren toegezegde nationalistische obstructie: amen dementen, was van hunne zyde gewaar schuwd, zouden er worden voorgesteld in het oneindige. Dieper beteekenis kan aan de discussiëu dan ook niet meer worden toe gekend. Alle amendementen komen op het zelfde neer. Wat het verleenen van bewil liging betreftvergemakkelijking wat het ontnemen van de verleende goedkeuring aangaatbemoeilijking. En onder de groote verscheidenheid van congregaties weten dan de nationalisten telkens wel weer een groep uit te kiezen, voor welke uitzondering, naar zy zeggen, op het gemeene recht noodzake- lyk zou zyn. Dan worden daarby de oude argumenten weer opgerakeld, soms in een vér verwijderd verband slechts staande met het voorgestelde amendement, en als het op stemmen aankomt worden ze alle ongeveer met dezelfde meerderheid verworpen. Do moest, en deze kon zich aan dien plicht niet ont trekken, daar er niemand anders in de buurt was zeer onhandig was hij bij zijn hulpbetoon, zoodat Mona op hem knorde, waardoor Magdalena, te midden van de pijnlijke operatie, toch het lachen haast niet laten kon. Als door de meesterhand van een ervaren ge neesheer was het verband gelegdop Magdalena’s vraag wat Mona over haren voet dacht, was het antwoord^Kindlief, ge moet geduld hebben het been is wel niet erg gebroken, maar gij zult uwen voet toch een poosje moeten ontzien, wilt gij niet dat hij u voor altijd een aankondiger zal I Lijv.n van mooi en leelijk weer, en u weken en maan den beletten om de oude Mona te bezoeken Egon von Bernsdorf verliet de kamer, toen zijne hulp niet meer noodig was. Magdalena moest wat rusten en Mona zou, zoo goed al» zij maar kon, een middagmaal gereed maken. Aan den ouden Habicht en zijne vrouw denkende want dat behalve deze nog iemand zich om hen be kommerde, kon hij niet weten overwoog hij hoe hij hun op de beste wijze bericht zou doen toekomen van hetgeen gebeurd was en hoe men Magdalena naar huis zou vervoeren Hij maakte allerlei plannen en hoopte te straks de zieke voor te leggen. Door Mona aan tafel geroepen, vond hij voor Magdalena's sofa een voortreffelijk berei den maaltijd gereed staan; de patient had gesla pen en voelde zich zeer verkwikt. Ook Magdalena had overwogen wat er thans gedaan moest wor den Egon*» voorstel om haar te verlaten moest than» wel worden aangenomen, doch eenigszins anders dan hij het had gedacht en voorgedragen Telefoon No- 99 ADVEBTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. naar haar oordeel moest hij niet verder gaan dan tot den ouden Rückert; daar waren draagbaren en andere hulpmiddelen te vinden, die bij derge lijke ongevallen al vaak goede diensten bewezen hadden De oude man kon gemakkelijk door zijn knecht mannen laten halen, die, aan dergelijken arbeid gewoon als thans weer van hen gevorderd zou worden, de aangewezen personen waren om hulp te bieden. Schreiend smeekte zij dat Egon aan haars vaders huis niets zou laten weten van hetgeen gebeurd was en stelde hem gerust door de verzekering, dat zij al meer dan eens te laat voor het middagmaal was gekomen, dat men daar aan gewoon was en niemand zich dus ongerust zou maken Zoodra de maaltijd afgeioopen was, ging Egon op weg met het plan om zoo spoedig mogelijk terug te keerenhij had met allerlei onvoorziene hindernissen te kampen, de weg was tamelijk glad en herhaalde malen dacht hij dat hij het spoor bijster was, Dit veroorzaakte telkens oponthoud hij bereikte Rückert’» woning later dan hij zich had voorgesteld. Rückert ontstelde zeer bij het vernemen van het ongevalgelukkig was zijn knecht thuismet bijzonderen spoed en toch duurde het nog lan ger dan men gewenscht had werd alles in orde gemaakt; nauw stonden de dragers gereed of men toog onverwijld op weg. Eindelijk was Mona’s woning bereikt; Magda lena werd in met pelswerk gevoerde reisdekens gewikkeld, op de draagbaar gelegd en zonder dat het volk een oogenblik had uitgerust werd de terugweg aangenomen.

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1