AVOND 4AART1901 I ksen. khuizen i Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I tr Vrijdag 29 Maart 1901. No. 8464. [VERVERIJ IEU1LLELOX. EEN REKENFOUT. I lEIHEIt otterdam. [peller, rordt dit mid- SMnd 8U00M ie in wrijving jen Rheuma- toudhmd, pyn ÖSTSMA ^GOUDA. re IKöop 39ste Jaargang. DINERS, RS iloften, enz. Is en alles wat desvorlangd met Iver, tafellinnen Bullenlimdsch Overzicht» l "1 i: I? f Verspreide Berichten. ■f scherij Sc Zn. Goods ge- aan- m ’t Algemeen IUDA. Inzending- van Advertentiën tot 1 uur des midd. I den Koning DA de Heer •f 2^Ze ien en verven van roben, alsook alle 'urfsingel.' ideweg D 29. frhaven 182. I het stoonen van enz. worden naar da geverfd. zich beleefd aan wij entrée den twee" naast GOIIISIIILIIKIUM. merk „Ankert1 o. en 50 c. de fl. potheken. Te i: Uloth, aé~ en Senders. <fl.,jbttfrbam. Frankrijk. Déroulede zou Deroulede niet wezen, in dien hy er toe kwam zich na al het onnoo- zele lawaai der laatste weken, weer eens een tijdje rustig te houden! Te Barcelona aangekomen, heeft de grootschreeuwer kennis genomen van een uitspraak van zyn tegenstander Buffet, tot logenstraffing van de plechtige verzekeringen van hem (Dé- rouléde) en dat heeft hem doen grjjpen, niet het zwaard of het pistool gelukkig, doch naar de pen. Omstandiglyk betoogt hij ondanks alle tegenspraak en voorstel ling van den kant van Buffet, dat het alles precies zoo geschied is by den aanslag van de kazerne Neuilly te Parys ter gelegen heid van de begrafenis van president Fau ré, als hy (Deroulede) heeft gezegd. En dan eindigt Deroulede met een hatelijkheid aan het adres van Buffet over diens pra ten in ’t honderd en dreigen in ’t honderd, welke heusch tot een duel zou moeten lei den alsBuffet daar niet een te goed Christen toe ware! Duitschland. Terwyl formeel uit Bremen wordt meld, dat het onderzoek inzake den slag op den keizer, is afgeloopen en de on gelukkige Weiland voor eenigen tyd naar een inrichting wordt overgebracht ter waar neming van zyn geestelijke vermogens (als gevangene in een gesticht of in gewone ge vangenis zal de man zyn verdere levensdagen wel moeten slijten), zyn er verschillende verschijnselen waaruit valt op te maken, dat Wilhelm II den schrik en de veront waardiging als vorst by de gratie Gods, weer een weinig is te boven gekomen. strijd van jaren. 21 jaar geleden toch diende Jules Ferry een schoolwet in, welker 7de artikel, dat fcekere beroemdheid kreeg, aan niet erkende orden verbood onderwijs te geven. Destijds werd het voorstel door de Kamer aangenomen, maar door den vry clericalen Senaat tvprworpen. Ferry besloot 'toen de niet erkende con- graties te ontbinden, maar dat middel baatte nietde uitgewezen maar ontborjlen orden kwamen weer terug, en stoorden zich niet aan de decreten. Eerst den laatsten tyd, nu de’republiek wat vaster in de schoenen staat, werd de zaak andermaal ter hand genomen. In de eerste plaats door den minister van onderwijs Lea gues, die een wetsontwerp indiende, waarbij wordt bepaald, (Jat men tot het verwerven van een openbare betrekking, ten minste 3 jaar op een staatsschool moet zyn geweest. Bovendien heeft de regeering in de wet óp de congregaties een bepaling voorgesteld waarby aan deze vereenigingen het recht wordt ontnomen onderwijs te geven. Tegen dat voorstel waren niet alleen van kerke- lyke zijde bezwaren geopperder waren enkelen die meenden, dat deze bepaling niet in deze wet maar in de onderwijswet thuis behoort. Maar wyl een wijziging der on derwijswet vooreerst niet aan de orde komt werd het verzet op dezen grond opgegeven. Anders dan in ons land, loopt de stryd in Frankrijk niet in de eerete plaats over de volksschooldie willen de republikeinen, onder toezicht van den staat, wel aan de geestelijken laten. Maar hoofdzaak is de middelbare school, die zooveel invloed op de burgerklasse uitoefent, dat het tot den goe den toon behoort zyn kinderen naar een clericaal instituut te zenden ook al meent men het niet. Het debat was natuurlijk dikwijls zeer heftig de tegenstanders beweerden dat deze bepaling was in stryd met de vrijheid van onderwijsde voorstanders toonden aan dat in de kloosterscholen haat tegen de anders denkenden en togen de republiek wordt ge zaaid vooral Bourgeois wees op dit laatste Leygnes herinnerde o. a. aan den stryd, dien de katholieken, als zy de meerderheid hadden, voerden tegen de universiteiten. Ten slotte werd, het artikel aangenomen met de overwacht groote meerderheid van 79 stemmen. De meeste bladen meenen dat, nu dit arti kel er door is, de aanneming van de geheele wet verzekerd is. Enkele bladen merken op dat de aanneming van het zoo fel be streden artikel te danken is aan de besliste houding der regeering, die indruk maakte. Anderen willen dat nu ook voor het lager «Gekheid I Ik ben Goddank niet zoo’n prozaïsch man als oom Frits, bij wien het genot bij een goeden schotel begint en bij kreeften en oesters het toppunt bereikt! Menschen, die elkander waarachtig liefhebben, verdragen armoede en ver driet even licht en gelukkig, als rijke menschen zonder liefde den geringsten tegenspoed een cep- tenaarslast vindenWij zullen weinig geld en goed bezitten, mijn Ilse, maar wij zullen er mee toekomen en dan de gelukkigste menschen in Gods wijde wereld zijn Tranen glinsteren in hare groote, kinderlijke oogende armen, die zij om zijn hals geslagen had, vallen slap langs hare zijden, en, nog bleeker dan te voren, heft zij het gezichtje vol roerende bezorgdheid tot hem op. «Ach, dat is het juist, Theozucht zy. «Ik zou niet kunnen toekomen met hetgeen wij hebben, want al had ik ook de beste voornemens, de menschen zeggen, dat wij niet rekenen kunnen; dat zeggen ze allemaal Al hadden wij millioenen, wij zouden ze opmaken, want geen geld blijft bijeen, waar men niet kan aftrekken en deelen Dat is ons ongeluk, Theo En ik heb je veel, veel te onbeschrijfelijk lief, dan dat ik je eene huisvrouw zou toewenschen, die die niet rekenen kan.” De blauwe oogen stroomden over, Ilse steunde het lieve'hoofd tegen de borst van haren minnaar en weende bitter. Lachend sloot de jonge officier de schreiende in de armen. Wees onbezorgd, mijn engelachtig, dwaas meisje,” troostte hij, als dat de eenige klip is, die je op de levenszee ongerust maakt, vertrouw dan maar op je stuurman, hoor, die zal wel zor- aan het tractaat zoo spoedig mogelyk te onderteekenen. Uit Washington komt het bericht, dat de Chineesche regeering aan dien vereenigden drang van Rusland en Li zal toegeven en heden of morgen de oorkonde plechtig zal onderteekenen; dit besluit zou genomen zyn onder de bedreiging van Rusland, zoo het tractaat niet voor Dinsdag onderteekend is, alle onderhandelingen af te breken en Mandsjoerye voortaan bezet te houden. Tegen zulk een argument is dan ook zeer weinig in te brengen. onderwys soortgelijke maatregelen zullen worden genomen. Telefoon Ao. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs perqfrie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. »n «m g te Bebbe ST SMAAK" van de dé O. Haven. I«er skking, terdam. itjaris, VIJNAENDTS. kaarten verkryg- TJ1EPE Gouwe, by DELdHAM- m, ’s avonds aan Woest en ledig was het om haar heen in het vertrekje, waar zij, zoo lang haar heugen mocht, in vreugde en smart thuis geweest was. Hier weefde het klimop zijne groene ranken om het boogvensterhier tjilpte en piepte het uit jonge vogelkeeltjeshier fladderde het om de slanke meisjeshanden en pikte vertrouwelijk de graan korrels van Stefanies lippen. Daar in dien hoek had altijd het poppenledikant gestaandaar had zij menigen droeven winterdag tusschen haar heerlijk speelgoed gezeten, schoone Kerstnachts- droomen te bedenken en naar de sprookjes te luisteren, die moederlief en tante zoo kostelijk wisten te vertellen. Maar het speelhoekje was mettertijd te klein geworden; het vlugge vogeltje had de wieken uitgeslagen en was de wereld in gevlogen, hemelhoog, juichend en regelrecht het geluk te gemoet Welk een wederzien met het torenkamertje, toen Stefanie van haar reis thuis kwam. Den geheelen winter had zij in de residentie gedanst, gedweept, gezongen en gejubeld, dat zij haast niet meer tot zichzelf kon komen. Nu droomde zij in de stille uren van al het verdweneneverwelkte bloemen, cotillon^iien, photographieën, gebroken waaiers Nadenkend lachend in zoete herinnering, zat Stefanie in het maanlicht en kuste zijn portret. Het kind was vrouw geworden, en de heilige, eerste liefde met hare zuchten vol smart en zalig heid trad achter de blonde maagd het torenka mertje binnen en kuste haar zegenend het blanke voorhoofd. En toen kwam hijzelf op Fahren. (Wordt vervolgd.) Het herkent zijn meester haast niet meer, zyn stillen, ernstigen meester, die nooit opkeek, als in het naburig stadje de meisjes van achter de gor dijnen naar hem keken of opzettelijk in den bloem tuin van het huis gingen, om een groet van hem te ontvangen. Nu lijkt hij wel omgetooverd. Sabel Aen pet liggen op de steenen tuintafel en hij houdt de blondlokkige Ilse in den arm en kust haar telkens en telkens weer op de rozenlippen en de tranen- dauw van de oogen. »A1 ben je nu een arm meisje, liefste, toch blijf je voor God mijne verloofde, en mijn hart zal jou in alle eeuwigheid toebehooren, en niemand anders. Dat is een goed, dat je nooit kunt ver liezen 1" «Neen, Theo, nu kunnen we nooit trouwen en gelukkig worden, want nu moeten we scheiden, om nooit weer bij elkander te komen I” Teeder streelt hij het blonde kopje. «Wat een boos idee Als ik kapitein ben, kom ik je halen en dan wordt je mijn lieve vrouwtje.” Zij ziet hem aan en schudt met een weemoedig lachje het hoofd. »Wij zijn nu allebei arm, Theo, en oom Frits zegt: waar de armoede de deur inkomt, vliegt de liefde het venster uit.” Donderdag zyn, volgenft.de .Daily Expres,” 130 man van de koloniale troppen by Rich mond in een hinderlaag gevallen. De Engel- schéij werden geheel verrast in een berg- engte. Zy vdrloren 13 mail, de anderen gaven zich over aan de Boereo, die de wapens en de 'ammunitie der Engelschen vernielden, en daarna hun krygsgevanjftnen lieten loepen. De .Express” mteldt ookl dat Milnei^ zyn ofttajag wil namen, jfear Chamberlain wei- 1 gprt hem de vrye hand te laten, zonder eenig 1 J toezicht van Kitchener’s kapt. De overige h ministers zoudan geneigd zyjL Milner’s, ver- langèn in te willigen. i De ^Daily Express” verneemt uit Kaap- "1, dit er eenige aanzienlijke leden van Boiid voornemens zyn, eén Kaapsch con gres te beleggen om te protesteeren tegen I ‘JLg der vyandelykheden door de Boeren, welke hun nutteloos toescnynt. De .primes” bevat een paar merkwaardige telegrammen van haar correspondenten te Bloemfontein en Pretoria. Laatstgenoemde dringt weer aan op krachtige hervatting der vijandelijkhedenEngeland moet de Boe ren toopen dat als zy twee jaren willen door vechten, Engeland het zoo noodig ti^n jaren kan doen. Maar dan moeten telkens versche troepen uitgezonden worden, om de zeer afgematte Britsche troepen in Zuid-Afrika te vervangen. Was men daarmede reeds in Augustus stelselmatig begonnen, dan zou het einde van den oorlog thans vermoedeljjk zichtbaar zyn, terwyl het nu mogelyk is dat de oorlog nog jaren duurt, ook a^ krygt Kitchener nog 50,000 man versterking, in plaats van de toegezegde 30,000. Daarentegen erkent de correspondent te Bloemfontein dat de krijgsverrichtingen der Engelschen tot dusver het doel niet bereikt hebben den vrede in die mate te herstellen dat een burgerlijk bestuur ingevoerd kan worden. De correspondent geeft ook toe dat het stelsel der vliegende kolonnes mislukt is, en het stelsel om opgepakte Boeren in kampen op te sluiten kan slechts tydelyk goed werken. De correspondent bepleit het terugkehren tot het stelsel van een blijvend middelpunt in elk van de voornaamste distric ten, waar dan kolonnes gevormd en van pro viand voorzien kunnen worden, zoodat ze niet afhankelijk blyven van de spoorwegen. Met een betrekkelyke groote meerderheid heeft de Fransche Kamer Maandag art. 14 van de wet op de congregaties aangenomen, en daarmede een eind gemaakt aan een 1 stad, 4'.fi voortieüing Ti1 "RnoMn Dé gezanten te Peking kunnen het nog altoos niet eens worden over de bepaling der schadeloosstelling, die China zal te betalen hebben aan de mogendheden. De Engelsche directeur der Chineesche douane, sir Robert Hart, heeft voorstellen gedaan, die de strek king hebben om de gezanten een handje te helpen, en de fondsen aan te wyzen, waaruit de mogeljjke schadeloosstellingen kunnen wor den betaald. Sir Robert beveelt daarvoor aan le. Invoering van een stempelbelasting, waarvan hy de opbrengst op 5 millioen taels per jaar schat; 2o. Invoering van een opinmbelasting, die naar hy meent 10 millioen taels per jaar zal opbrengen 3o. Een belasting op gebouwde eigendom men, afgescheiden van de grondbelasting, die op 20 k 80 millioen taels wordt geschat. Sir Robert Hart heeft deze nieuwe belastin gen voorgesteld, omdat de Engelsche Regee ring zich verzet heeft tegen verhooging der douane-rechten in de verdragshavens. Bovendien is uit de mededeelingen in Engelsche bladen gebleken, dat Sir Robert Hart tegen de versterking der Chineesche vloot ishy heeft den raad gegeven, de aan wezige Chineesche schepen alleen voor oplei ding en oefening te gebruiken. Ook raadt hy het aanschaffen van een groot leger at; naar zyn meening is een troepenmacht van 5000 man in iedere provincie meer dan voldoende. Uit Washington wordt gemeld, dat de Dnit- sche regeering een schadeloosstelling eischt van 60 millioen dollarsde ,Voss. Ztg.” acht dit bericht waarschijnlijk even onjuist, als de meeste andere beriehten uit Ameri- kaansche bron. Nog steeds is het Mandsjoerye-tractaat tusschen China en Rusland niet ondertee kend. In de Chineesche regeeringskringen is men het nog niet eens over de vraag, of het onderteekend zal worden, zegt de .Ti- mes”-correspondent. De „North China Daily News” gaat nog verder en beweert, dat een telegram is ver zonden door den Grooten Raad in Sin-gan- foe aan den Chineeschen gezant te Peters burg waarin hem verboden wordt het Mand sjoerye tractaat te onderteekenen. De heer Von Giers, de Russische gezant te Peking, heeft daarentegen in een telegram aan het Chineesche hof zyn leedwezen uitge sproken over de vertraging in de ondertee- kening van het tractaat. En Li-Hoeng-Tsjang raadt den keizer en zyn omgeving dringend gen, dat we daarop niet stranden. Als je werkelijk niet rekenen kunt, ik kan het zooveel te beter en ik zal het huishoudboek van mijne vrouw bij houden zóo stipt, dat geen enkel nijdig rekenvraag stuk zijne schaduw zal werpen in den zonneglans van ons huiselijk geluk.” Zij antwoordde niet, maar kuste hem zwijgend, doch haar jong gelaat beefde zoo siflartelijk, dat de zon harer liefde heden voör altijd scheen on dergegaan te zijn. Plechtig zwijgend lag te midden van hare weel derige geuren de bloeiende wereld. De vlinders hingen dronken van genot aan de bloemkronen blauwe vliegen flikkerden door de lucht en door de jonge twijgen ging een gelispel en gefluister, alsof de milde lentegeesten medelijdend beraad slaagden, hoe zij het best een arm menschenkind zouden kunnen redden, dat niet rekenen kan. Beneden voor de slotpoort was het een men gelmoes van stemmen, voetstappen en gesjouw van den meubelwagen, maar vlak daarboven, in het torenkamertje, in de ruime, luchtige eenzaam heid, was het plechtig stil, zóo stil, dat men meenen zou, de tranen op het papier te hooren vallen. Stefanie von Fahrbach schreef een laatst vaarwel aan haar vriendin Louise, en zij wist, dat niet Louise alleen haren brief lezen zou; zij wist, dat ook een donker gelokt mannenhoofd er zich over zou buigen en met smartelijk saamgetrokken wenk brauwen zou lezen, dat alle liefde en geluk ten einde wasdat de zoete droom hunner kindsheid uitgedroomd en nooit eene zalige werkelijkheid worden kon, omdat ook omdat de Fahrbachs niet rekenen konden 1 Telefoon No. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. del var- i ook ie- Men lette rug eax proefde

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1