EIEN I I looping loeder. poeder Vwutrs- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Magazijn ster’ Dinsdag 2 April 1901. No. 8467. H Buitenlandse!! Overzicht. EEV1LLETOX. EEÏÏ REKENFOUT. r I ideweg, )UDA. k, .ris >P.. 4N LOON. DEX ille schouw reedscbap, 1901, des Dior- oning, Wijk K te Gouda, ten C. FORTDIJN JIZEN 40ste Jaargang. Nationale Militie. KEVA'iSGEFI'VG. Inzending vau Advertentiën tot 1 uur des midd. jrgens vóór de I afgevaardigde KT T Wtrdt vtrvolfd.) W zal het hten. ijna klaar 'onnen zijl. Telefoon No. 8». De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Jfomraras VIJF CENTEN. Men verwacht dat de Senaat de wet zal aannamen zooals zy daar ligt. CVER te Gouda. irgens voor de ie Wasch, inz. s nieuw. cengereed- ren. (Groot Geheel n, 1 breede n (waarvan erenwagen, ïdschap, en id, 01, des morgens ng „Rustoord”, ikoop, afdeeling 'et. verstrekt door Gasfitter. fiOUDSCHE (III III \T zal in den n dan 1/4 ACHTEKOÜS- ijs. oor AB0NNE- HT, daar een maam is en men Telefoon No. 8Ï ADVEBTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels 5 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. CH RT sel verbeterde van af t3O. De rust keert te Marseille terug. De be volking begint weer als vroeger op straat hare gewone wandelingen te maken. De cafés beginnen weer met bezoekers te wor den gevuld. Ook aan de havens wordt het weer levendiger en keeren de arbeiders terug. Alleen gaan de patroeljes van gen darmen en soldaten nog rond en laten zien dat er iets bizonders is voorgevallen. De algemeene werkstaking is ten slotte mislukt, en de meeste werklieden keeren naar hun werkplaats terug. Toch is de werkstaking officieel nog niet geëindigd. Het onderhoud van de afgevaardigden der werkstakers met Waldeck-Rousseau en Millerand is aan de eersten niet meegevallen, en het eind, was dat by de terugkomst der afgevaardigden te Marseille nog eens opnieuw de werksta king tot het uiterste is aangenomen. Afge zanten werden naar de werkplaatsen gezon den, om degenen die werken wilden, van het werk af te houden, en dit gebeurde met de bedreiging, dat wie niet hooren wilde, zou moeten voelen. Doch de politie heeft de werkers kunnen beschermen. Ten slotte zul len dus ook de hartnekkigste stakers wel moeten wyken. Men zegt dat de politie te Petersburg reeds een half jaar geleden op de hoogte was van het bestaan van een geheimen bond onder de studenten van de gezamenlijke universiteiten. Zy wist dat de studenten besloten hadden, de eerste de beste gelegenheid niet voorbij te laten gaan, om manifestaties te houden, om de sluiting der universiteiten te bewerken. Een studentencongres te Odessa, dat geheim ge houden moest worden, werd door de politie ontdekt. De vertegenwoordigers van de ver schillende universiteiten werden gevangen ge nomen en een niet onbeduidend aantal ver boden boeken, revolutionaire vlugschriften, schrifturen behelzende de organisatie en de plannen van den bond, werden in beslag ge nomen. De Staatspolitie meende de beweging in haar eerste stadium onderdrukt te hebben, maar de organisatie bleek reeds zoo krachtig en wjjdvertakt, dat die eerste tegenvaller geen beletsel was om verder te gaan. Nu wordt der Regeering er een verwijt van gemaakt dat zy toén en ni dien tijd niet krachtiger is opgetreden. Maatregelen tot onderdrukking alleen waren niet voldoende, er had gezorgd dienen te worden voor ver betering in de inrichting der universiteiten. Het groote publiek heeft nu sympathie met de beweging der studenten, terwijl vroe ger het zich onverschillig betoonde, of zelfs vijandig. Dit alles wijst er op dat de toekomst reden geeft tot bezorgdheid voor ieder, die de be weging nauwkeurig, volgt. gordijnen, en als men aan den anderen kant van het marktplein stond, kon men achter funchsia’s, anjelieren en muurbloemen de blonde kopjes der zusterentrits vlijtig over haar werk gebogen zien. Zij verdienden elk een klein weekgeld met haren handenarbeid. Ilse schilderde allerliefst en vaak niet onverdienstelijk ontworpen modellen voor nieuwjaarskaarten voor eene fabriek, die niet slecht betaalde Stefanie stikte elegant lederwerk voor eene groote galanteriezaak en Ella werkte voor eene handelaarster in mutsen en linnen goederen. In ’t eerst vlogen de weinige thalers, haar ouder gewoonte, voor kleinigheden door de vingers, tot Lisette daar een stokje voor kwam steken, zeggendeDaar zitten de genadige freules dag aan dag te knutselen, te penseelen en te pieken als werkpaarden en ten slotte moeten ze toch nog honger lijden. Geef mij nu maar eens al die dub beltjes want jelui kunt toch niet rekenen dan zal ik zorgen, dat we er mee uitkomen 1” En zoo gebeurde hetlachend leverden de zusters hare verdiende penningen aan Lisette uit, en de huishouding voor goed bij die verandering van beheer. Geheel eerlijk waren de blondjes echter niet, want als de oude de ontvangen contanten incas seerde en op hare ruwe spijkerschoenen vriende lijk brommend de kamer uitstapte, staken de zusters giegelend de kopjes bijeen, vlogen naar de oude glazenkast in den hoek en haalden voorzichtig een oude, zilveren theebus te voorschijn. Daarin rinkelde en klonk het helder en drie handjes wer den er gelijktijdig ingestoken, om bij de blinkende zilver- en goudstukken eene kleine bydrage te PASPOORTEN. De BURGEMEESTER der gemeente Gouda brengt ter kennis van de Miliciens der Lichting 1894, dat hunne Paspoorten zijn ontvangen, en dat zij, ter bekoming daarvan, zich binnen 14 dagen ter Secretarie (bovenlokaliteit, aldeeling Militie) moeten aanmelden, tusschen des morgens 10 en des namiddags 1 ure. Gouda, den 1 April 1901. De Burgemeester voornoemd, R. L MARTENS Vroeger dan men verwachtte, heeft de Fran- scbe kamer de behandeling van de wet op de congregaties ten einde gebracht. Een van de laatste verschilpunten was de vraag of de wet al dan niet verbindend zou zyn in de kolonies. Lemire de Villiers stelde een amendement voor, om deze vraag in ontkennenden zin te beantwoorden, maar dit werd met 296 te gen 254 stemmen verworpen. Aan de eindstemming ging nog een groot debat vooraf, dat dikwerf zeer woelig was zóo dat de schel van Deschanel, die aanhoudend luidde, niet te hooren was. Nadat de rapporteur Trouillot de wet had gekenschetst als een werk van vrijheid en vooruitgang, werd het debat gesloten ver klaard. De geheele wet werd daarop aangenomen met 303 tegen 224 stemmen, alzoo met een meerderheid van 79 stemmen. Luid gejuich volgde op de bekendmaking van den uitslag, waarna de Kamer voor zes weken uiteen tfng. ien April 1901, De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. De wind strijkt door het portierraampje en zij trillen zacht, als van de diepste smart. Toen zij nog pas uit den knop keken, zagen zij in Ella’s van liefde stralend gelaat en in Wellners vlam mende zwarte oogen, die bij alles, wat hem heilig was, eeuwige liefde en trouw zwoer Doch nu was de nachtvorst gevallen en had een jong hart zoo wreed gebroken, als de najaarsstorm de lindebladeren in het stof werpt. >Valsche liefde! Valsche trouw!” suist de wind, en in Ella’s oor dreunt nog altijd de klank van het ontzettende woord, dat zij van Wellner afgeluisterd had, toen hij met den onder-hout- vester, daarginds bij het woudhek, het lot der familie Von Fahrbach besprak. „Eigenlijk hadden we dezen val al lang vooruit op de vingers kunnen uittellen, want niemand in dat huis kan rekenen I” „Juffrouw Ella ook niet?” Hij lachte brutaal. >Die heelt zich juist het allermeest verrekend >In u, don Juan >Ja, in mij 1” Als een droom lag dat alles achter hen. Zij, de rijke, zorgeloos voortlevende menschen, die, zoolang hun heugen mocht, op een der schoonste V Dat keizer Wilhelm zich het gebeurde te Bremen zou aantrekken, was te verwachten. Want by zyn opvatting van het goddelijk recht der vorsten, moet een aanslag op zyn per soon een heiligschennis zyn. Maar wat niet verwacht had kunnen worden, is dat de keizer zóo moedeloos zou worden. En dat toch is het geval. Eerst de klacht over de afneming van het gezag van de kroon, en nu weer het ophalen van het schrikbeeld van 1848het zinspelen op den opstand in de Maartdagenen een beroep op de soldaten om in geval van een herha ling van die troebelen hun kameraden van vóór 50 jaar na te volgen. De socialistische en democratische bladen laten zich wat spottend uit over de vrees van den keizer, terwijl verschillende andere bladen aantoonen dat de toestanden sedert 1848 zoo veranderd zyn, dat niemand een opstand zou willen, en dat de keizer dus geen lijfwacht noodig heeft. Natuurlijk dat de reactionaire bladen uit de onrust van den keizer munt slaan, ten gunste van een socialistenwet, die o. a. gevraagd wordt door het blad van de groot industrieelen. Dat de regeering tot de indiening van zulk een wet zal overgaan, is ondenkbaar, wijl kasteden gewoond hadden, moesten zich nu in een provinciesfedje in eene kleine bovenwoning behelpen en, in plaats van equipage en lakeien, zich met de diensten hunner oude, trouwe dienst maagd Lisette vergenoegen, die de armoede der geliefde familie wilde deden en zelfs nu en dan den dringendsten nood wist te lenigen, daar haar zoon, een welvarend molenaar op hare geboorte plaats, het eene kistje worst en schenkels na het andere zond en Lisette niet in staat was, al die goede gaven alleen op te maken. Maar de Fahr- bachs moesten wel zorgen geen woord van dank daarover te uiten, want dan zei het oudje grim mig: „Mevrouw moest mij liever niet voor den gek houdenOver de twintig jaar heb ik het brood van mijn besteq heer gegeten, dus, nu als jeblieft geen praatjes oVer die paar endjes worst ’t Is ook de moeite I* Intusschen was menigen dag zoo’n endje worst de eenige vleeschspijs, die op de tafel van den heer Fahrbach verscheen Maar daarom zag men in zijn huis geen wreve lige of verbitterde ongeluksgezichten en ieder ver baasde zich er over, hoe gemakkelijk de gevallen familie zich in haar hard lot wist te schikken. Nu zag men eerst, dat de jonge baronessen allesbehalve verwende poppetjes waren, die zoo veel geld voor haar persoonlijk genoeg en opschik verspild hadden, maar dat zij zeer practische, eenvoudige en vlijtige meisjes waren, die maar wat al te vrijgevig geweest waren, doordat zij niet rekenen konden. Voor de zindelijk blinkende vensterruiten bloei den bloemen en er achter hingen sneeuwwitte de socialisten tegenwoordig een gewone par lementaire party zyn. Maar afgescheiden daarvan blyft de ge moedstoestand van den Keizer een bedenkelyk iets terwyl de gevolgen zeer ernstig kunnen zyn. Al ware het maar, omdat de soldaten nu leeren in het volk den vyand van den Keizer te zien. Dat ’s Keizers woorden het gezag der kroon nog meer zullen verzwakken, is te verwachten. deponeeren. Zij spaarden I Waarvoor wisten zij zelf nog niet recht; maar de Kerstdagen naderden met rassche schreden en op dat heerlijkste aller feesten zou de verborgen Sesam zijne schatten moeten uitstorten. Welk een gelukkig gefluister en geheim zinnig overleg I Een sommetje, dat zij vroeger niet geteld zouden hebben, kwam haar nu onmetelijk voor. Ilse was de luidruchtigste. Zes mark houd ik voor mijzelf f” danste zij met uitgebreide armen door het kleine kamertje. „Ik zal me laten photo- grapheeren en Theo mijn portret zenden. Het is zijn vurigste wensch, want nog in zijn laatste brief klaagde hij, dat hij mijn medaillon- portret al heelemaal versleten heeft. Waarmee, dit schrijft hij niet!» »Met zijne kussen natuurlijk!* zei Ella zacht, den arm om hare vroolijke zuster heenslaande >God geve, dat jelui gelukkig moogt worden!' >En ik juichte Stefanie, »ik stik voor mijn vrijer een leeren ..ui, om mijn portret altijd by zich te dragen, want Louise schrijft me, dat hij tot onherkenbaar makens toe met het oude om sjouwt. Binnen twee jaar hoop Roderich met een gezantschap naar het buitenland gezonden te wor den dan verdient hij zulk een hoog traktement, dat hij zijn vrouw mee kan nemen op reis!" >En die vrouw wordt niemand anders dan mijne lieve Stefie,* jubelde Ilse. >0, God, wat konden wij nu al gelukkig zijn als. >Nu, wat als De BURGEMEESTER van Gouda, brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Rotterdam op den ren April 1901 execu toir is verklaard Het Primitief Kohier No. 2 der Personeele Belasting, dienst 1901, voor de wijken, E, F, G, H en I. Dat voormeld Kohier ter invordering is ge steld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder die daarop voorkomt verplicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen, l.jingaat de termijn van zes weken de reclames behooren te worden De bekende Belgische afgevaardigde Woeste heeft zich in de begrootingscom- fnissie van stemming onthouden en daar door is de begrooting voor oorlog door de commissie met evenveel stemmen vóór als tegen verworpen. Of Woeste’s taktiek den val van den minister van oorlog ten gevol ge zal hebben, waardoor tegelijk het ont werp zon komen te vallen van den persoon lijken dienstplicht, is nog niet uit te maken. De rapporteur der commissie Delvaux bood zyn ontslag aan. MB—H "..IB. Verspreide Berichten. Frankrijk. Die arme Déroulède! Daar konit hy nu thuis te San Sebastian, ver van de Seine- booren, waar hij toch maar altyd van heel wat meer „nut” zou kunnen zyn dan in het noorden van Spanje in verbanning en daar krijgt hy, als een gewoon mensch, de in fluenza, zoodat hy een, twee, drie in zyn bed is moeten kruipen. Door de rechtbank te Chatheau-Thierry is een kloosterbroeder, die in een dusge naamde „vrije school” onderwijs had doen geven door leden van niet-toegelaten orden veroordeeld tot duizend francs boete en de kosten van het geding, terwijl dè school moet gesloten worden. Düitschland. Vorst Herbert von Bismarck is eergisteren verblijd met de geboorte van een zoon. De Nordd. Allg. Ztg. heeft er zich nu ook mee bemoeidvan een aanstaande verloving van den eerlang meerderjarig wordenden kroonprins is geen sprake; ’t zyn allemaal tactlooze verzinsels. Groot-Brittannik. Het regent letterlijk ponden sterling ten behoeve van het „Victoria-memorial” en de eigenlyke agitatie moet feitelyk nog be ginnen 1 De regeering betaalt nu voor de burger pakken, welke elk uit Afrika terugkeerend soldaat krygt, in plaats van twaalf shilling en 9 pence als tot dusver, 11 shilling en 9 pence. In het Lagerhuis is het rapport der bij zondere commissie tot onderzoek van het bedrag der civiele lyst van koning Edward overgelegdhet bedrag is op 470.000 p. st. gesteld, inbegrepen 50.000 p. st. voor de koningin. Een van Engelands generaals, de „held” van Nauwpoort, generaal Gatacre, brengt zyn welverdiende rust door met paardrijden en vossenjachten. Eergisteren heeft hy aan een jacht te Worcester deelgenomen en met een doodsverachting, alsof hy eenige com mando’s op de hielen zat, nam hy sloot en heg. Doch bier kwam de groote Gatacre ten val, zyn paard struikelde, de wakkere gene raal werd zandruiter en brak een sleutelbeen. die daarop voorkomt verplicht is zijnen aanslag AM .Xabb rl NXfn. .rAA** 4*A ..aIAaAV. en dat heden binnen welke ingediend. Gouda, den

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1