ksen. in* cao goeder Meuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Vrydag 5 April 1901. 40ste Jaargang. No. 8470. Bultenlandscb Overzicht. 1 FEU1LLE1ON. EEN REKENFOUT. il ep. DINERS, BS poeder. IDEX A’AWALSGA’rjJVG. Kleinhandel in sterken drank. IKT Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. veertien dagen het veld konden houden. Hun >n. Verspreide Berichten. zich beleefd dan Zn. Gouda. (Wordt vervolgd}. k zal het ;hten. m m roote laler ine Wasch, enz. Is nieuw.— Telefoon No. W.- De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is f 1.23, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. d. Echte an, tesamen- ngen in den l naam des vervaardigd et wereldbe- ebi* Stoll- gees met de ikengereed- aren. (Groot i. Geheel Vet. C zal in den «n dan 1/4 *aat 103. ■sthaven 182. I.lll IMHI COURANT bijna klaar ‘goiinen zijt. ROEF. De BURGEMEESTER Tan Gouda, brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Botterdam op den ren April 1901 execu toir is verklaard: Het Primitief Kohier No. 1 der Personeele Belasting, dienst 1901, voor de wijken, A, B, C, en D. Dat voormeld Kohier ter invordering is ge steld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder die daarop voorkomt verplicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen, en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames’ behooren te worden ingediend. Gouda, den jen April 1901. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. prorfbupjes o. 0.85 voer Neder- ovetrroften >ers welbekend CHT-SI.IXSB. it Fabrieksmerk). de, radicale en 5 van alle, zelfs irekkige zenuw* al ontstaan door jeugdigen leeftijd ke zwakte, Bleet Hoofdpyn f Maagpijn Onvermogen enz. Uit- S'/,, dubbele flesch Vegte, Zaltbommel Rotterdam. ihage. J. Czn. Rotterdam iloften, enz. jls en alles wat desvorlangd met liver, tafellinnen De „Daily Mail” weet te vertellen dat Botha, De Wet en De la Rey een krijgs raad hebben gehouden, waarin plannen zijn beraamd, om gemeenschappelijk tegen French op te trekken; het blad verwacht van die samenwerking spoedig belangrijke operaties. De „Westm. Gazette” verklaart van den toestand niets meer te begrijpen. De over- winnings-bulletins van de laatste weken moesten de verwachting doen ontstaan, dat de Boeren in een ^eeks zegepralen van de Engelscbe generaals waren uiteengedreven, vernietigd, gedood, gewond of gevangenge nomen. Volgens die berichten was het niet denkbaar, zegt dit blad, dat de Boeren nog nelk gekookt ink voor da- heelepele ven K»late) Als geval van to gebruiken. HMOtaH.Tl ammunitie moest op zijn, hun levensmiddelen moesten verminderen, hun strijdlust moest verdwijnen. En het blijkt, dat zy integendeel krachtig en vol moed den strijd voortzetten. De „Westm. Gazette” begrijpt niet wat die mannen bezieltIs het kwaadwilligheid en wraakzucht, of is bet ontembare vaderlands liefde, vraagt het, die deze mannnn, hoe vaak ook verstrooid, telkens weder bijeenbrengt, waar zij zooveel gelogenheid hebben om weg te loopen of de wapens neer te leggen? De Engelschen over het algemeen, en de „Westm. Gazette” in het bijzonder, moeten toch wel een zonderling denkbeeld hebben van 'de Boeren der Republieken, om zulke meeningen uit te spreken. Herbert Gladstone was de vorige week verhinderd te Leeds een vergadering zijner kiezers by te wonen, maar heeft nu schrif telijk zijn meening over den toestand mede gedeeld, en daarbij getoond, dat de geest van den vader in den zoon voortleeft. Hij wijst op de onvruchtbaarheid van den wet- gevenden arbeidop de steeds toenemende belastingen, die op alle klassen drukken en welker opbrengst strekt om enkele bevoor rechte klassen voordeel te geven. De kosten van den oorlog schat hij op.20Q millioen pond, en het einde van den strijd schijnt verder dan ooit. In het Verre Oosten zijn groote belangen te verdedigen, maar de regeering heeft geen vaste en duidelijke poli tiek. Onze uitgaven voor leger en vloot nemen voortdurend toe, en wij dwingen daardoor Europa ons te volgen. Waar het heen gaat? zoo vraagt Gladstone. En hij wijst op de beweging in Ierland, die meer in kracht wint, en die meer dan ooit de aandacht eischt van de regeering, die echter niets doet en machteloos schijnt. En dat terwijl nooit een regeering zoo groote meerderheid had als deze. Het land moet dit alles maar uitmaken Maar het is niet te verwachten, dat de li berale partij £ich nogmaals laat tegenwerken door het Hoogerhuis geljjk in 1892 en 1895. V Sedert eenige dagen gaat te Berlijn een woord van den Keizer rond, dat gesproken moet zijn bij de ontvangst van het bureau van het Hoerenhuis, maar tot dusver wijse lijk stilgehouden was door de betrokken per sonen, de conservatieven. Nu wordt deze uiting echter door ernstige politieke bladen, zooals de Germania opgenomen onverspreid. Die vleierij beviel de oude sloot; zij hoorde graag, dat zij werd ontzien. Daarom zette zij zich met eenige plechtigheid op een stoel, spreidde alle tien vingers op hare knieén uit, drukte de kin op de borst en sprak op gewichtigen toon: „Nu verhaal mij dan het geval 1” Vol verwachting knielden de drie treules om haar heen, en als een waterval bruisten de woor den in hare oude ooren. t Maar nu schudden .de witte mutspkloien( als een wervelwind. „Alle dooven biddenAls de ganzen zoo door elkander snateren, mag de düiVel er een woord van verstaan!”' Toen vatte Ilse alleen den verwarden draad van het verhaal op, en terwijl zij met gedempte stem het geheimzinnige droomgezicht mededeelde, stond Ella met gebogen hoofd en gevouwen handen te luisteren, terwijl Stefanie met levendige gebaren de woorden harer zuster bevestigde en hun kracht bijzette. Lisette zat in waardige houding, zonder een ooglid te bewegen, op hare Spaanschrieten Pythe- stoel. Maar in weerwil van die kalme majesteit verried de glans van hare grijze knipoogje^ hare groote belangstelling en hare innige tevredenheid over dit eervol consult Eindelijk hield Ilse met een diepen zucht op Stefanie legde hare handen van achteren op Lises schouders en vroeg ernstig>Nu, Lisette, geluk of ongeluk De non in den drillen rok knikte een paar maal nadenkend met het hoofd, streek zich met den rug der hand onder den neus en sprak «Wat dit te beduiden heeft? Voor rijke men- zoodra de onderteekening heeft plaats gehad. De Russische regeering verklaart, dat de conventie slechts tydolyk wordt gesloten, teneinde de terugtrekking van Russische troepen te bespoedigen. De conventie maakt geen inbreuk op China’s souvereiniteit 01 op de rechten en belangen van andere mogend heden. De Russische regeering is overtuigd, dat de tekst der conventie de gezamenlijke mogenheden zal bevredigen. Ingeval Japan echter toch nog bedenkingen sou hebben, zou het die langs vriendschappeljjkon weg kun nen opperen. De „Times” verneemt uit Peking, dat alle bniteniandsebe gezanten, behalve de Russi sche, instructies hebben ontvangen om de Chineescbe regeering onmiddellijk een lijst aan te bieden van provinciale ambtenaren, die gestraft moeten worden. Deze lijst is opgemaakt voordat Rusland besloot zich af te zonderen, zoodat Rusland nu in deze zaak alleen staat. De „Standard” verneemt uit Tientsin, dat de Chineezen verwachten dat hun regeering zal eindigen met de conventie over Mant- sjoerije eerlang te teekenen. Er heerscht dientengevolge groote opwinding onder de verlichte Chineezen. Ettelijke onder-konin- gen en gouverneurs van Midden- en Zuid- China dreigen openlijk met een omwenteling voor ’t geval de Chineescbe regeering toegeeft. Een Tartarengeneraal heeft te Feuting een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij zegt, dat de bezetting van Mantsjoerijo door de Russen slechts tydelyk is. De Chineescbe troepen dragen Russische kleuren. De Russen hebben Feuting sterk bezet. De Keizer zou gezegd hebben„Zoolang zij (de agrarische oppositie) het kanaal niet willen slikken, teeken ik geen tariefwet, en dan nog alleen de tarieven die ik verlang!” Het centrumsblad maakt daarbij de opmer king dat volgens de grondwet van het Rijk de Keizer het recht heeft, met vreemde mogendheden verdragen te sluiten, maar dat voor het sluiten van handelsverdragen de toestemming van den Bondsraad en voor de geldigheid van die verdragen de bekrach tiging van den Rijksdag noodig is. Opmerkelijk is overigens het diepe stil zwijgen, dat na een tamelijk korte kritiek door bijna alle bladen in acht genomen wordt ten aanzien van ’s Keizers jongste toespraken tot de bureaux van de beide Pruisische Kamers. Men schijnt te vermoe den dat de conservatieve leden van die bu reaux onaangename opmerkingen van den Keizer over de agrarisch-conservatieve op positie tegen de Kroon verzwijgen, en slechts datgene verteld hebben wat met hun belan gen overeen te brengen was. Dat kan de reden zijn waarom conservatieve en andere bladen zich zoo stil houden, terwijl de libe rale pers het in deze omstandigheden een betere tactiek dacht, de aanmerkingen die zij anders op ’s keizers woorden zou hebben, wat in te binden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, brengen ingevolge art. 5 der Wet van 28 Aug. 1881 (Staatsblad No. 97) ter openbare kennis dat bij hen zijn ingekomen verzoekschriften van de navolgende personen waarbij VERGUNNING wordt gevraagd om in de bij ieders naam ver melde localiteit sterken drank in het klein te mogen verkoopen, als: Naam van den Aanduiding der Verzoekerlocaliteit N. J. Montagne, Lange Groenendaal I No. 12. J. Boers, Crabethstraat Q No. 261. M. E. Peeters, huisvr. van S. Bruijniks, Groeneweg L No. 183 W. J. C. P. de Keijzer, Turfmarkt H No. 169. Gouda, den 2 April 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Frankrijk. Eergisteren heeft de rechtbank te Parijs zich onbevoegd verklaard om don minister van oorlog teruggave te bevelen aan den rechtmatigen eigenaar van de papieren van kolonel Picquart, welke documenten in de maanden Norember en December van het jaar 1896 on in November 1897, terwijl de kolonel door toedoen van den generaleh staf in Tunis vertoefde, ten einde een einde te maken aan zijn bemoeiingen ten bewijze van Dreyfus’ onschuld en Esterhazy’s schuld, in beslag genomen waren door het zwarte ka binet op aanstichting van kolonel Henry c.s. Door den commissaris van politie te Li moges, is proces-verbaal opgemaakt tegen de moeder-overste van het klooster aldaar, omdat deze heeft doen handelen in strijd mooi ruit, dan zijn er nog geen klanten „Hoera, wij krijgen den hoofdprijs! Reken het gauw uit, Ilselief.” „Hm, driemaal 785, dat is een lastige som.” Met kloppend hart zet Ilse zich bij de tafel en rekent met alle tien vingers. De uitkomst is2255; met een heilige huivering spreken de zusters dat getal uit en vallen elkander in de armen. „Laat ons den lieven God om Zijn zegen bid den,” zegt Ella, en de drie blonde kopjes buigen zich ter aarde en stamelen een kort, maar vurig gebed. En eene minuut later vliegen twee jonge dames door het gure morgenweer. Alle sneeuwvlokken veranderen in zeven1*, achten en vijven, en met van geluk kloppende hartjes schellen zij aan en stappen den sigarenwinkel binnen. De heer Schulze, de vriendelijke, jonge sigaren handelaar, verschijnt in half voltooid toilet, maar springt bij den aanblik der beide freules dadelijk weer de kamer in, om een oogenblik later in chambrecioak en met een witten zakdoek om den hals weer voor den dag te komende goede man wist in de haast zijn voorhemdje niet beter te vervangen „Ei, ei, dames, wat een vroege verrassing lacht hij galant en wil een gratieuze buiging maken, maar in de enge rnimte achter de toonbank stoot zijn posteriorium een kunstig gebouwden stapel kistjes omver. „Wat wenschen de genadige freules in dit vroege ochtenduur?” ‘Dit Rome wordt aan de Brtuwelsche „Petit Bleu” gemeld, dat de Paus nog altijd heeft, dat de Senaat in de wet op de vereenigingen wijzigingen zal aanbrengen, waardoor die wet hare belangrijkste bepalingen zal ver liezen. De rechterzijde van den Senaat wordt daartoe door den pauselijken nuntius aangezet. Inmiddels, heet het verder, heeft Leo XII alle openlijke vijandschap tegen over Waldeck-Roussean laten varen, en spreekt hij er niet meer van, aan Frankrijk het protectoraat over de Roomschen in het Oosten te ontnemen. Hy is bang daardoor de anti-clericale beweging, die zich allengs in verschillende landen begint te openbaren, nog meer aan te zetten. Din zou ook het gevolg wel eens kunnen worden dat Frankrijk het concordaat ging opzeggen en dit wenscht de Paus vooral te handhaven. De „Times1’ verneemt uit Tokio, dat het antwoord van Rusland op het protest van Japan betreffende Mantejoerye op het vol gende neerkomt: Ruslhnd is niet geneigd over de conventie van Mantsjoerye te dis- enssieeren met regeeringen die er buiten staan, zoolang die conventie niet geteekend is, maar zy zal den tekst openbaarmaken, schen wat goeds, maar voor jullie, arme stak kerdjes, volstrekt niets. De droom beduidt, dat je alle drie in de loterij moet spelen, driemaal het getal 785 samentelt, en wat er uitkomt, tot nommer kiest. Maar dat kunnen alleen rijke luiskinderen doen, en menschen, die geen duit bezittenj mogen het aankijken Na dit op dictatorialen toon gezegd te hebben, slofte zij ‘bedaard de kamer uit Een oogenblik heerschte er diep stilzwijgen, zoodat men de kolen in de kachel kon hooren knetteren, terwijl de oostenwind een paar hagel korrels tegen de ruiten knikkerde. «Och, och, dat wij ook te arm zijn om in de loterij te spelen I” zuchtte Stefie, en Ella zette zich weer gelaten aan haar linnenwerkje en fluisterde »Ja, arme duivels, het geeft jelui niets.” Ilse evenwel sprong met gloeiende wangen op en stormde naar de zilveren theebus in de gla zenkast. «Wij kunnen wel, als we maar willen I” juichte zij. Laten we onzen geheimen schat er aan wagen I «Men biede Fortuna de hand.” stond er op de roode plakkaten voor het raam van een sigarenwinkel.” Hoera 1” juichte Stefanie. >Dat is de gro kerkbouw loterij met honderd duizend tht hoofdprijs.* kk’ ®ena<^e kernei, als wij dien prijs eens „Gauw een potlood en een stuk papier, dan zal ik ons getal 785 met drie vermenigvuldigen. En dan dadelijk naar den sigarenwinkel, hier schuins over.” ,Ja, kijk, hij opeut juist den winkel. Dat komt 7) «Praatjes.* En de oude ziel hengelde ijverig met den voet naar haar zelfkanten pantoffel, dien zij tegelijk met het evenwicht verloren had. •Maar, schoone Lisette wij hebben alledrie zoo wonderbaarlijk gedroomd. «Allemaal gekheid.» „Geen gekheid, maar waarheid, Lisette, wij heb ben alle drie hetzelfde getal in den droom gezien.” In de oude, slimme oogjes glinsterde al belang stelling, maar desniettemin slofte de trouwe, dienen de geest minachtend naar de kachel en onderzocht vingertoppen, of zij al brandde. •Getallen mompelde zij. „Getallen deugei niemendal. Nullen dat is wat anders nullei zijn goed.” Met teleurgestelde gezichten nam het drietal de oude by de kachel gevangen. „Zijn getallen slecht Hadden wij nullen moeten risn drongen zij aan. „Nou ja, dat hangt van het vertellen af,” zei Lise al iets toeschietelijker, „dat wil behoorlijk uitgelegd zijn.” „Och, lieve, beste, eenige sibylle I Je kunt zoo prachtig droomen uitleggen Je kunt immers alles, Lieskelief! Je bent zoo schrikkelijk wijs, zoete Liedje toe, leg ons den droom uit Telefoon No. At ADVERTENTIES worden geplaatst van 1—5 regels A 50 (Jenten; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1