*4j EEK REKENFOUT. ceder Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ecler. BINNENLAND- vF.-V 40hste Jaargang. Maandag S én Dinsdag 9 April 1901. oegen" No. 8472. )T IL 1901, EBvERIJ 1 FEUILLETON. Az. [TEN 1 11 Eli erdam. tabtlini odunlf Builenlandsch Overzicht. T nieaw. srij B. stoom n van Zn. Gouda. Wasch, ia klaar nnen zijl. de Heer en verven van en, alsook alle rorden naar d« verfd. daar te lande zeil in oogenschouw te nemen en er een geregeld bestuur in te voeren. tal het ,en. al in den dan 1/4 Sopraan Pianiste ran den Heer Bariton BI, Amsterdam, ■leden 11.— aan de Zaal 5. Üit hoofde van het Paaschfeest verschijnt de ,Goudsche Courant’ Maandagavond niet. Dit No. bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. Trier... Ka. S». De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post L70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. GOIIIMIIK (OllRANT igereed- n. (Groot reheel en Koning menschen drukt, dat scheen te en opgegeven hemen.* zuchtte Ilse. «No 2355 is ons onherroe pelijk ontgaan, een Kerstmis staat voor de deur. Laat ons nu eens reld bekend en ■en middel tegen ut-, Lever- enz. Inwendig wendig in bijna met goed gevolg [’rijs per flacon 1.16. neeskrach t tal elke pijnlijke erbodig. Met or ongeneeslf jk «8 een bijna 22 engt genezing en ontstekingen enz. post f 1.60. trland kin 8 Amsterdam die Sohutzenapotheks tsch, Oesterreich nt raai-Depót Sander Hollandsche vee. We herinneren bv. aan ’t verslag van 1899 der provinciale commis sie voor de veefokkerij waarin o. a. wordt gezegd 't volgende ,Do toestand der rundveefokkerjj was ook in 1899 nog lang niet in overeenstemming met de hoedanigheid der wei- en hooilanden in Zuid-Holland, welke een op hoogen trap staande veefokkerij zouden doen verwachten. Deze reeds voor tientallen van jaren be staande achterlijkheid wordt dus slechts zeer langzaam verbeterd. De oorzaken z(jn deze: oorspronkelijk be zat de prov. Zuid-Holland geen eigen vee- slag. Dat wat in den regel als zoodanig werd en wordt aangemerkt, is een mengsel van Groningsch, Friesch, Noord-Hollandech, Overjjselsch, Zeeuwsch en zelfs Engelsch vee. En in streken, waar een vrjjwel constant type niet aanwezig is, daar ontbreekt de prikkel omdat type te verbeteren en te ver edelen, de eerste drijfveer voor een snelle ontwikkeling der fokkerij. Men heeft in Zuid-Holland te doen met kruisingsproducten, dikwijls voorzien van allerlei kenmerken van Nederlandsche vee slangen. Het streven naar het verkrijgen van een of meer bepaalde typen, overeenkomstig de behoefte van een of meerdere deelen der provincie, dient de basis der verbetering te zijn. Dit jaarverslag legt de wonderplek bloot. Gebrek aan systeem, stelselloosheid en een fokkerij „in 't wilde” z(jn niet te vereenigen met ’t ernstig nastreven van een goed vee- slag. De levensvoorwaarden voor een prach- tigen veestapel zijn in Zuid-Holland aanwe zig slechts methode ontbreekt. Overeenkomstig de behoeften en de in richting van ’t bedrjjf moet gestreefd worden naar een raszuiver en door doelmatige krui sing veredeld ras. Van die methode mag niet worden afgewekendan, maar ook dan alleen, zal de Zuid-Hollandsche verstapel de plaats innemen overeenkomstig den rijkdom aan sappig weiland. Rijk en provincie hebben genoeg gedaan, het totaal der jaarljjksche subsidies gaat voor deze provincie alleen de 1 10.000 te boven. ’t Woord is nu aan den fokker. Telefoon N o. 99 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels 5 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. ’Ma ■y' Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Aan de Times wordt uit Peking geseind, dat graaf Von Waldorsee de commandanten der vreemde troepen heeft uitgenoodigd om Zaterdag samen te komen teneinde het sy steem te bespreken, dat aangenomen dient te worden om de veiligheid der gezantschappen te Peking en de gemeenschap tusschen die stad en de zee blijvend te verzekeren. Eerst wanneer deze quaesties op voldoende wijze zijn opgelost, zal men er aan kunnen denken het effectief der troepen te verminderen. Zulk een vermindering van effectief zou hoog wenscheljjk wezen, aangezien de wer keloosheid der troepen ongunstig werkt op de krijgstucht zoowel als op de gezondheid; ook ontstaat er telkens wrijving door tus schen de verschillende contingenten. De onderkoningen Lioe Koen Yi en Tsjan- Tsjin-Toeng hebben aan den „troon” voorge steld, dat de quaesties omtrent Mandsjoerye tegelijkertijd met die der vredesvoorwaarden zou worden behandeld. Een Duitsche expeditie onder overste Fetzel is den In April uitgetrokken om de streek bij het meer Tsi-Li-Haï ten N.-O. van Peking van roovers te zuiveren. Zjj ontmoette een duizendtal vijanden, die kanonnen met zich voerden, en vervolgde ze. De Fransche gezant te Peking, de heer Pichon. wordt overgeplaatst naar Tunis, waar hij resident-generaal wordt. De heer Beau, chef van het kabinet van den minister van buitenlandsche zaken, vervangt hem. De Russische minister van financiën, de heer Witte, zal, naar men uit Petersburg aan de Daily Express meldt, in het begin van Mei naar Mandsjoerjje gaan, vergezeld van ver schillende hooge ambtenaren van zijn depar tement. De minister wenscht den toestand ik verlang dezen bloedigen kamp tot een eind te brengen en dat ik zeer gaarne Uwe Excellentie zou ontmoeten ten einde te be raadslagen over de mogelijkheid om tot over eenstemming te komen ten aanzien der voor waarden, waaronder dat zou kunnen geschie den. Met betrekking tot de plaats van sa menkomst, zou ik Middelbnrg in overweging willen geven of een plek in de nabüheid daarvan. Natuurlijk verwacht ik van Uwe Excellentie den waarborg van een vrijgeleide voor mij zelf en eenige leden van mijn staf om door uw liniën heen te komen en aan stonds na ons gesprek heen te gaan. Indien de aangewezen plaats de goedkeuring van Uwe Excellentie wegdraagt, zal ik gaarne op zijn minst zes dagen te voren kennis krijgen van de juiste plaats en den tijd vah samenkomst, door Uw Excellentie vastge steld. «MonsterEllendeling 1” De heer Schulze treedt verschrikt achteruit; maar Ella zegt, dat zij Noppe op het oog heeft. «Ah zóo... zeer Welwant ik, mijne dames, verdien werkelijk geen verwijt En met opgeheven laars zweert hij plechtig: Ik deed, wat ik kon.” «O, goede, beste mijnheer Schulze, wij zijn u oneindig dankbaar voor uwe ijverige bemoeiingen,” klinkt een harmonieus trio en de aldus gevleide sigarenhandelaar zet snel één laars op den grond en legt de vrije hand op het hart. «Wat in mjjn vermogen was, heb ik gedaan, om den wénsch der dames te vervullenmaar bet nöodldt heeft mij tegenover den ouden Noppe machteloos gemaakt. O, mijne dames ik gevoel met u ikgevoel innig diep Daar knarste de deur. «Bewaar toch uw geheim, mijnheer Schulze I” klonk het angstig, en als door de tarentula gesto ken, vloog de welsprekende redenaar pats, pats, op z’n kousen de trap af. De drie jonge meisjes vluchtten ondertusschen weer naar hun hoekje bij de kachel, en toen Li sette licht bracht, was zij gelukkig nog te zeer met haar gedachten bij de waschmand gebleven, om te bemerken, dat de drie kinders roodge- Bij de op 4 April gehouden verkiezing van hoofdingelanden en hoofdingelanden plaatsvervanger voor het hoogheemraadschap Rijnland, zjjn gekozen: le district, hoofdplaats Bloemendaal, tot hoofdingeland, de heer H. van Wickevoort Crommelin, tot hoofdingeland-plaatsvervanger jhr. mr. W. G. Dedel, beiden aftredend. 5e district, hoofdplaats Leimuiden, tot hoofdingeland, de heer mr. J. T. C. Viruly, burgemeester van Haastrecht, (aftredend de heer T. P. Virury, die bedankt had.) 9e district, hoofdplaats Aanlanderveen tot hoofdingeland, de heer J. H. Ruting, in de plaats van den heer M. C. J. van der Wey den, benoemd tot hoogheemraad. 13e dristrict, hoofdplaats Hazerswoude, tot hoofdingeland, de heer J. C. van der Torren, in de plaats van den heer F. Vee- lenturf, overleden, en tot hoofdingeland- plaatsvervanger, de heer A. 0. van den Akker, (aftredend). Een wetsontwerp is ingediend tpt wijzi ging van de artikelen 11, tweede lid en 85bis laatste lid der wet tot regeling van het hooger onderwijs. Het ontwerp strekt om de ge committeerden b(j de eindexamens der gym nasia met 6 jarigen cursus beter dan tot nu toe in staat te stellen zich een op deugde^ meerde«Gister nog op stoute pooten - heden door de’borst geschoten «Heere God in den hemel! Wie?” Meneer Schulze schrikte van de uitwerking zijner womrien. «Ja, scA»ne dames, ziet u, ik bedoel dat maar zinnebeewg ik wilde alleen maar zeggen, dat het spoedig met ’n mensch kan veranderengis teren reed Noppe nog met zijn twee schimmels en vandaag heeft ’i bankroet geslagen Even van tevoren kwam hij bij me, of ik het lot van hem wilde terugkoopen, want hij moest oog mblikkelijk contanten hebben. En daar is het nu, dames en zooals ik reeds zeide ik feliciteer u van harte.” Groote, stormachtige vreugde, die slechts met moeite door Ella binnen de grenzen der klank loosheid kon gehouden worden. Terwijl Schulze i». alle bescheidenheid de overvloedige dankbetui gingen stond at te weren, snelde Stefanie weg, om den inhoud van het theebusje te halen en het lot contant te betalen, De jonkman aarzelde, drentelde rond, reikte éen voor éen de hand en wenschte het allerhoogst suc ces, totdat de stem van mevrouw Von Fahrbach hare dochters opeischte. Toen galoppeerde hij met de sprongen van een oberkellner de trap af en de drie meisjes vlogen met gloeiende wangen de gang in. „Het was hoog tijd I* jubelde Ilse. ,,Van den 20sten tot den 23sten is het trekking." „En ais het nu eens een niet wordt," fluisterde Stefanie. „Niet denkbaar! Zoo’n toeval gebeurt nooitdrie gelijke droomen, drie gelijke getallen en de oude Noppe juist bankroet.» {Slot volgt.) De Engelichen zyn het spoor, beide van De" Wet en van Botha volkomen bijster. Eenige dagen geleden werd, om zoo te zeggen, met de stukken in de hand bewezen, dat Botha en De Wet te Vrede waren bijeengekomen. Thans blijkt het, dat daar niets van waar is. Botha, zeggen de militaire autoriteiten, is niet verder dan Standerton gegaan, maar men verwacht, dat De Wet zal trachten zich met hem te vereenigen, door den spoorweg bjj Platrand te passeeren. Daarom geven de Engelschen zich alle moeite, om zulk een beweging te verhinderen. Een „uitnemend” stelsel van spionnageis georganiseerd gewordengekleurde spionnen houden het Intelligence department goed op de hoogte van de bewegingen der Boeren. Het is duidelijk, zegt een Central News- telegram, waaraan het voorgaande, ontleend is, dat de Transvalers niet wenschen te vechten buiten hun eigen districten, dat zjj, er uit gedreven zijnde, telkens zullen trach ten er heen terng te keeren. Het bericht omtrent het gebruik van Kaf fers als spionnen geeft een verklaring van de telkens terugkeerende beschuldiging tegen de Boeren gericht als zouden de zen „weerlooze” Kaffers fusilleeren. De En gelschen stellen zich voor, dat enkel het feit van misschien ongewapend te zjjn, hun spionnen voor de wettige straf, die volgens het oorlogsrecht op hen toegepast kauwor den, moet worden. Over de mislukte vredesonderhandelingen wordt in de Engelsche kranten niet veel meer geschreven. Misschien dat er nog wat komt, nu de Regeering er toe overgegaan is den brief te publiceeren welke Botha aan Kitchener zond in antwoord op de bekende mondelinge boodschap. De brief is gedag- teekend 13 Februari: Kamp van denkom- mandant-generaal. Aan Z. E. generaal lord Kitchener, opperbevelhebber der Britsche troepen in Zuid-Afrika. Excellentie. Met betrekking tot de mondelinge boodschap, die ik van Uwe Ex cellentie ontving, heb ik de eer Uwe Excel lentie mede te deelen, dat niemand meer dan De belangrijke tentoonstelling der afdee- ling Rotterdam, Schiedam en omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw geeft aan een deskundige in het „Vaderland” aanleiding tot enkele opmerkingen betrek king hebbende op de veehouderij en 't vee- fokken in Zuid-Holland. Deze provincie, zoo ryk begunstigd met welig groeiende akkers en sappige weiden, heeft een veestapel, die in quantiteit grooter is dan eenig ander gewest, maar in qualiteit onderdoet niet alleen voor de vanouds ver maarde veestreken in Friesland en Noord- Holland, maar ook voor enkele minder be gunstigde deelen des lands. Wie nog twijfelen mocht aan de juistheid van dit beweren, zou in de tentoonstelling van Dinsdag 26 Maart de bevestiging kun nen zien. Bij ’t rundvee, gemest zoowel als niet ge mest, was opvallend de stelselloosheid, het volkomen ontbreken van eenig proefhoudend, goed bevonden systeem. De verscheidenheid in bouw en kleurwas op de Rotterdamsche tentoonstelling zeer groot. Een ware staalkaart van allerlei rassen was vertegenwoordigd: zwartbont, without, vaalbont, roodbont enz. En even afwijkend als de kleur waren fok de andere kenmerken. 't Is niet voor de eerste maal dat geklaagd wordt over de tekortkomingen van ’t Zuid, overleggen, wat we voor ons spaarduitje zullen koopen, want een stukje pleizier moeten we toch uit de puinhoopen van onze verwoeste hoop zien te redden.» En zij gingen aan ’t overleggen maar de rechte ijver ontbrak en daarom kwam men tot geen re sultaat. Eensklaps splitste Stefanie de ooren en zei »’t Is net, of ik al maar kloppen hoor.» „Wie zou er kloppen ’t Zal in de keuken of beneden wezen.» „Neen, neen, hoor maar daar was het weer!» »Ja, warempel I» „Dat is voor ons —i ^geheimzinnig teeken dat kan alleen Schulz^wjfflw,#.' O, als hij eens go^ffljli^intt^acht «Gauw er heen; p$ht ze ons niet hooren Trillen^, van nieuwsg!wigftè®sfen hoop ijlden de jonge dames naar buiten «Meneer Schulze J Meneer Schulze 1» ’n Drievoudige jubelkreet. Daar stond hij werkelijk voor haar, maar nu met dikke vilten pantoffels over de laarzen en het hoofd in een pelskap, die z’n halve gezicht bedekte «Mijne dames hier is het!” fluisterde hij haastig en zwaaide een strookje papier in de lucht «Hier is het, hoorWel gefeliciteerd.” Zes blanke handjes werden in blijde verrassing naar het lot uitgestoken «No. 2355 Hoera Ella kwam het eerst tot bedaren «Maar beste meneer Schulze, hoe hebt u dat weten klaar te spelen vroeg zij De jonkman stelde zich in postuur en decla- weende oogen hadden. Toen zij den volgenden morgen bij de firma C. A, W. Schulze petroleum had gehaald, was het drietal toevallig in de keuken. <Nu, hoe was het met mijnheer Schulze vroeg Ella. Lisette keek verstrooid op. «De oude of z’n jongen «De jongeheer Schulze _»Die het kou gevat. Z’n neus zit ’m as ’n kar bonkel op z’n gezicht, en kiespijn had ’i ook., De jonge meisjes wisselden een veelzeggenden blik. «Dat komt van de kousen,» fluisterde Ella medelijden en hare zusters zuchtten«Nu lijdt hij door zijn zelfopoffering. Al nader kwam het Kerstfeest, en de drie ge zusters zaten andermaal in het schemerlicht en luisterden in droefgeestige stemming naar het ge blaas en geraas in de kachel, naar het geklingd der arrehelletjes op de besneeuwde straat en het gejuich der glijdende en sneeuwballen gooiende schooljeugd, bij wie nu het hek van den dam was. De freules Von Fahrbach hadden altijd een open hart voor de vreugde en de smart harer mede- getoondmaar heden waren zij zoo be lt de buitenwereld heel ver van haar at liggen, als iets dat rij al lang verloren ro-o-ven hadden. «Ja, meisjes, wij moeten eindelijk een besluit ander te nemen is doelloos en WF. As.

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1