Half Iter. INT lid psn.. M. BRK te letten) 'AM ZONEN, 3VEH No. 8473. EEN REKENFOUT. >EN Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Woensdag 10 April 1901. 40ste Jaargang. KENNISGEVING Buitenlandse!! Overzlcbl. j de Markt, FEUILLETON. 200.- AHIRENS. R en Zonen SSELSTIJN. VERKIEZING van EEN LID Kamer van Koophandel en Fabrieken. BEN. EÜT. toedel, Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Verspreide Berichten. i i •54*—. Telefoon No. 9. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ba*r byi PERS Jz. ijt tui echtheid ii i kurk ateedi voor- ien naam der Firma PPE 5 retten. gezoi of er verschaf Teleph. no. 2, VOOR DE ren. 1 unbepnaU of bij eender lewapemen, erpakking. t adren voor gwloten wagmi. fel 287. lillllNIIE COURANT 4 Ct. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda doen te weten, dat de Verkiezing van Een Lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken aldaar, ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer H. Stro ver, zal plaats hebben ten Raadhuize op Dinsdag den yen Mei 1901. De inlevering der stembriefjes door de kiesge rechtigden zal aanvangen des middags ten twee ure en voortduren tot des namiddags ten vier ure, na welk tijdstip geene stembiljetten meer zullen worden aangenomen dan die van de in de zaal tegenwoordige kiezers, zullende onmiddellijk daar na met de opening der biljetten worden aange vangen. Aan ieder kiesgerechtigde zal acht dagen voor den dag der verkiezing een stembiljet worden toe- >nden. Den kiezer, die zijn stembriefje verloren geen optvangen heeft, wordt gelegenheid ift om er aan het Stembureau een te bekomen. Gouda, den 6 April igot. De Burgemeester voornoemd, R. L MARTENS De Secretaris, BROUWER. Telefoon No. S9 ADVER TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dlituchlino. De voorstanders van den vrede tusschou de volkeren (en wie zou dat niet wezen na de verschrikkingen van den kryg in Zuid- Afrikakunnen in hun schik zynKrupp, de groote leverancier van moordwerktuigen op groote schaal, heeft geen werk, waardoor bij reeds ottelykc werklieden van zyn reuzen etablissement te Essen heeft moeten weg zenden en als ’t zoo blijft, zullen er nog enkele duizenden moeten volgen. Ongeluk kig voor die werklui, doch anders. B OÜDB )AMMER trki :tcap China aan op het sluiten van zoodanig verdrag. De regeoring ziet van alle onder- handelingen over dit onderwerp af en blijft aan haar, herhaald te kennen gegeven, pro gramma getrouw, rustig den verderen loop der gebeurtenissen alwacbten. Op een bijeenkomst dor generaals te Peking onder leiding van graaf Waldersee, werd besloten den vreemden gezanten aan te be velen onmiddellijk stappen te doen om te verkrijgen de toestemming der Chineescbe regeering tot de instandhouding van een per manente legermacht van 6000 man bui ten de 2000 man te Peking die negen punten aan den spoorweg van Peking naar 8jan Hai Kwan zal bezetten. De Ameri- kaansche en de Russische generaals verklaar den zich tegen het voorstel op grond dat zij én het aantal bezettingspunton én do sterkte van de legermacht te groot achten. Frankrijk. Max Régis, do jodenhatendo burgemeester van Algiers, schijnt zich nu ook toe to leggen op de edele bokskunstZaterdag bewerkte h\j met de vuist en met de voeten, voor het postkantoor, don uitgever van „ba revanche du peuple, waarbij de edelachtbare van Algeriö’s hoofdstad in het stof rolde en ’s avonds raakte do burgemeester in deu schouwburg alweer slaags. Met een heel dikke en roode koon kwam Max thuis oen bewijs dat hy in ’t schelden knapper is dan in ’t vechten Op bevel van den minister van marine werden de vlaggen op de oorlogsschepen, ter gelegenheid van den Goeden Vrijdag, niet halfstok geheschon en vonden er geen godsdienstige ceremoniën plaats in de oor- logshavens. Te Toulon ging het alles goed, doch te Lorient en te Cherbourg werd er op uitnoodiging van bet Katholieke comité, door enkelen halfstok gevlagd, by wyze van protest. JId'l v*r- ■1 ook io- TMon lette •rk „Ankert1 en 50 c. de II. ithekea. Te Uloth, Cle an Banders. io) •Neen, dat is zoowe moeten winnen Wat ’n opwinding en acht slapelooze nachten I Zoo dikwijls mogelijk wipten de jonge dames naar den sigarenwinkel, of mynheer Schulze ook bericht van de trekking had ontvangen maar deze antwoordde telkens, dat hij op z’n vroegst den 25sten December bencht over de trekking kon ontvangen en dat dan nog maar allen het nummer, walrop de ioo.ooo gevallen was, bekend gemaakt werd. Dus het hielp niets, de ongelukkige hartjes moesten bedaard wachten, tot de gewichtige Eerste Kerstdag kwam opdagen W.t ge0rde dit jaar de Kerstboom zoet en ge heimzinnig. De drie zusters stonden met een ge lukkig lachje om den kleinen denneboom te pra ten en versierden hem met kunstvaardige hand met kaarsjes en vergulde noten, terwijl de cadeaux voor Lisette en de oude lui aan den voet werden opgestapeld. Mevrouw Von Fahrbach, die niet van lang wachten en opbly vea hield, had gewenscht, dat het boömpje dadelijk bij het vallen van den avond aangestoken zou worden, ea dienovereenkomstig geschiedde. Drie trissche meisjesstemmen zongen den Enge lenzang, papa schelde als gewoonlijk en toen werden met kinderlijk gejuich de lichtjes ontstoken en de geschenken uitgereikt. Want ook de oude lui en Lizette hadden voor dien avond iets bespaard. worden afgele- pakjes van n een Ned. one an Nommer en in nevenstaand Wet gedepo- roering van ge- evelende IIJL, BAART Lz. van Zoutpansberg en de Boeren moeten voornemens zyn in deze voor hen gunstige streek de Engelschen af te wachten. Generaal Knox volgt kolonel Plumer op zyn tocht naar het Noorden en beiden maken groote hoeveelheden wapens, munitie en vee buit. Haenertsburg wordt, naar het heet, door de Boeren in staat van verdediging gebracht; twee zware stukken geschut worden daar opgesteld. Generaal de Wet was verleden week Woensdag met 1500 man in de buurt van Vrede. Hy had daar nieuwe helpers en twee vyftion-pondors uit den grond gestampt. Men geloofde dat generaal Botha op weg was om door do Natal-linie heen te breken ten einde zich by hem aan te sluiten. Volgens een ander bericht, zou daarentegen de Wet naar Botha toe komen. Wat er echter van zy, er moet wel zoo iets als een vereeniging van de Wet en Botha op til zyn. Een van de Engelsche correspondenten erkent gulweg dat de Wet het als geen an der verstaat zyn spoor uit te wisschen. De bewegingen van de Wet zoo zegt hy worden volkomen onnauwkeurig gerappor teerd, dank zy een door hem uitgedacht stelsel om valsche sporen achter te laten, overal waar hy langs komt. Dezelfde man verzekert gehoord te hebben dat zich tegenwoordig een „deskundige in het vernielen van spoorwegen” uit Europa bij de Boeren heeft aangesloten en a in enkele waaghalzen onder hen de beste middelen aan de hand heeft gedaan om den spoorweg te vernielen. Totdusver verstonden de Boe ren die kunst heel goed ook zonder des kundigen. Zy legden óf dynamiet onder de spoorstaven óf trokken de buitenste spoor staven, liefst in bochten, met een ketting waarvoor zooveel ossen gespannen waren als noodig bleken, de lucht in. Een ander middel dat de Boeren met zekere voorliefde toepassen, is het voorzichtig losschroeven van de spoorstaven; als dat niet bijtyds ontdekt wordt, slaat de eerste de beste trein die zoo’n plek langs komt, uit het spoor. Volgens een nader bericht hebben de Boe ren een van de treinen die zy by Majoeba hebben vermeesterd, later in volle vaart tegen een troepentrein losgelaten. Gelukkig voor de Engelschen werd er niemand van de 160 grenadiers in den trein gekwetst, niettegenstaande de andere in splinters vloog. De gespaarde grenadiers dreven later de Boeren die den trein leeggeroofd hebben, met hun geheelen buit en een kanon op de vlucht. middeling der W der aaage- De agrariërs zyn, in hun wiek geschoten door de laatste coiifidentic van den Duit- schen Keizer aan het bureau van het Prui sische Heerenhuis dat hy het nieuwe be schermende tarief niet zou onderteekonen, voor ie agrariërs het kanaal geslikt hadden. Zy antwoorden daarop in hun organen dat de beslissing over het groote kanaal zoolang zal verdaagd worden, tot do land bouw verzekerd is van een krachtdadige bescherming, al is ’t ook tegon ’s Keizers zin. In zonderlinge tegenspraak mot deze ver klaring is wat de afgevaardigde von Pap- penheim den 5en Februari in het Pruisische Huis van Afgevaardigden heeft gezegd „Het is niet waar dat wy van plan zyn, de goed keuring van het tarief afhankelijk te maken van de goedkeuring van dit wetsontwerp. Onder myn party denkt geen sterveling er' aanik verklaar dit hier in opdracht van myn politieke vrienden, on ik boop zoodoende dit sprookje vernietigd te hebben.” De agrariërs zyn er intusschen al goed in geslaagd om de beraadslagingen in de kanaal-conimissie te rokken. Het plan van het Ryn-Elbe-kanaal, de kern van het heele wetsontwerp, komt eerst na Paschen aan de orde, en het zal wel Pinksteren worden, voor het verslag van de commissie by den Landdag ingediend wordt. En met een beetje handigheid kan de beslissing dau wol uitgesteld, worden tot de volgende zitting als de regeering ten minste niet eindelijk hare tanden toont. De vraag blyft echter, mot welk middel zy dit kkn. Nog dezer dagen heeft zy den gewezen landraad von Jagow, een van de regeeringsambtenaren die indertijd in den Landdag tegen het kanaal hebben gestemd, tot een eervollen post bevorderd. Zoolang de regeering zulko halfheid toont, zullen do agrariërs den draak blyven steken mot allo dreigementen, overtuigd als zij zyn dat de koning wan Pruisen vooreerst nog niet kan regeeren zonder den steun van zyn trouwe conservatieven. Het nieuws van het oorlogsterrein is nog altijd onbelangrijk. De „Times” verneemt dd. 7 dezer uit KaapstadHet commando van Scheepers heeft Zaterdag een afdeeling van het 5de lansiers en van Brabant’s Horse, 75 man sterk, op 30 KM. ten noorden van Aberdeen gevangen genomen. Het rapport over de pest te Kaapstad geeft in het geheel 349 gevallen op, waar van 83 by Europeanen. In het geheel zijn 130 lyders overleden. In de vorige week zyn in het hospitaal 72 pestlijders opgeno- mdn (20 Europeanen), terwijl in die week 33 lyders gestorven zyn. In de hospitalen bevinden zich nog 120 pestlijders (45 Euro peanen. Van kolonel Plumer’s tocht naar het Noor den geen nieuws. Hy gaat voort, zonder op veel tegenstand te stuiten, naar een streek die bekend is om haar voor Europeanen ongezond koortsig klimaat. Volgens de „Daily Mail” en dat lijkt zeer waarschijnlijk inderdaad trekken de Boeren kalm voor hem terug. De zetel der Regeering zon reeds overge bracht zyn naar Haenersburg, in de heuvels Het luidst riep Stefaniewant op hare plaats lag een wonderklein doosje, en toen zij het opende, viel zij half bedwelmd van geluk aan de borst harer moeder. Roderick zond een gouden ring, benevens zijne eerste offièieele lietdesverklaring, en bezwoer haar aan het slot van den brief, hem trouw te blijven, tot hij na afgelegd examen met hare ouders mocht gaan spreken. Dat was 'n verrassingVreugde-' tranen blonken in de oogen der ouders. Ilse veegde heimelijk de oogen af en liep onge merkt naar de bus aan de voordeur, of er ook niet een groet van Theo was aangekomen maar zij kwam met leege handen terug en bedwong met kracht hare teleurstelling, om de stemming van den avond niet te bederven. Daar werd gescheld *De post! Bepaald de post!*’ riep Ilse, opsprin gend, en vóór al de anderen was zij in de gang. De klink gaat over, diepe stilte. En daarop een luide juichtoon, die in kussen wegsterft. «Nu, nu, wat is daar aan de hand roept mijrf- heer Von Fahrbach op strengen toon, neemt de lamp van de tafel en loopt, gevolgd door de an deren, driftig de gang in. >Theo 1 ’t Is Theo 1” fluistert Ella met vochtige oogen. En hij was het. Vijf minuten later zat een overgelukkig paartje onder den Kerstboom, en toen op al dat omhelzen en kussen eene pauze volgde, legde mijnheer Von Fahrbach plotseling de hand op den schouder van den jongen officier. «Dat noem ik een regelrechten overval, Theo, waarbij wij allen in des overwinnaars handen wor den overgeleverdmaar eigenlijk u uw bezoek Het Russisch telegraphisch agentschap ver nam uit zeer vertrouwbare bron, dat aan de Russische ambassadeurs in het buitenland den 3en April jl. is opgedragen, aan de regee- ringen, bij welke zij geaccrediteerd zyn, de volgende mededeeling te doenDaar onder de tegenwoordige omstandigheden een afzon derlijk verdrag voor Mantsjoerye, in plaats een duidelyk bewjjs te geven van de vriend schappelijke gezindheid van Rusland, ern stige moeilijkheden zou opleveren voor de ^langen van China tegenover het nabu rige ryk, dringt Rusland volstrekt niet by tegen de afspraak, en als het niet de heilige avond ware, dan zou ik in ernst boos op je zijn. Na die ontelbare kussen blijft ons oudjes niets anders over dan in jelui verloving toe te stemmenmaar ik doe het met een bezwaard gemoed, want een jarenlang engagement is een onaangename zaak en jelui bruiloft zal nog wel'onbepaald uitgesteld moeten worden Theo was opgestaan en zag den ouden heer met een zegevierend glimlachje aan, drukte hem een eer biedigen kus op de hand en zei«Maar u kijkt ook niet naar mijn schouder, aanstaande schoonpapa.” «Klank fn gloria I Het tweede sterretje Wel, mijn jongen, geluk met je bevordering, hoor I” „Anders zou ik het immers niet gewaagd heb ben, besta vaderHet tweede sterretje geeft mij recht op mijn verloofde, het derde brengt mij m’n vrouwtje I” Nu was het eerst recht Kerstavond Papa Farh bach offerde zijn cadeaude flesch rum om een verlovingspunch te brouwen, en terwijl de geur van den feestdronk zich met die der dennetakken vereenigde, verheugden allen zich in het geluk van het jonge paar. En weer ging de schel over ditmaal onstui mig, heftig, geweldig,* alsof de roestige draad er vandaag aan moest. „Potstausend dat zal Ruprecht, de knecht, wezen Nu mag Lisette openen, want als die soms een aanval op Ella in den zin heeft, moet de oude maar liever den eersten schok opvangen. Het vroolijk gelach verdoofde het geluid in de gangmaar opeens werd de deur met kracht tegen den wand geworpen en Schulze junior buitelde hals over kop de kamer in en viel hijgend op een stoel neer. •De hoofdprijs! De hoofdprijs!* meer kon hij niet uitbrengen." De Babylonische spraakverwaring kan nauwe lijks grooter geweest zijn dan die, welke thans in het zolderkamertje van de familie Fahrbach heerschte. In ’t eerst kon niemand zichzelf ver staan maar langzamerhand kalmeerden de ge moederen en de drie zusters, na zich van de we zenlijkheid van, haar geluk overtuigd te hebben, begonnen met gloeiende wangen en stralende oogen aan de anderen te^verklaren, hoe het lot No. 2255 haar eigendom geworden was. Maar, mijne lieve dames I” borst Schulze junior uit, driemaal 785 is geen 2255, maar 2355 Wat zegt u, mijnheer «Hij heeft gelijk,” zei Theo, »’tis twee-drie en niet twee-twee.” •Och, niet waar, niet waar I” »’tls wel zoo, dames, reken. •Neen, meneer Schulze, neen Theo, onmogelijk I” •Reken maar nahier is een potloodje, als u nu En hier is papier,” besloot de heer von Fahrbach ernstig. Allons, Ilse, Stefie, Ella, ga het Uitrekenen vóór nieuwjaar moeten we zekerheid hebben.” »Och, pa laat Theo maar I” •Neen.” •Of mijnheer Schulze.” •Neen. En ik zelf ook niet, en je moeder niet, en Lisette wil ook niet, dus jelui zelf. Vooruit, wie het eerst de fout vindt, mag het eerst trouwen.” En Ilso vond de foutmaar later is uitgekomen, 'dat Theo’s trouwlutt sterk meegewerkt had bij het vinden. Thans kan zijn vrouwtje nog niet rekenen, en toch is zij gelukkig!

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1