ÊR1NG Meuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. planten eiende planten om gedurende iiebben. NSMA, Zaterdag 20 April 1901. 40ste Jaargang. No. 8482. wille”. Bultonlaidsch Overzicht. TBVERIJ FEUILLETON. Eindelijk Saamgebracht. Az. Koop twee daast HMER terdam. den Koning luizen singel. il 1901, ,r> Insdenoegen,” KENNISGEVING. idsrbalem Fondenalf Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. lerij der gezanten regelt t Wordt vervolgd.) TEN: Genoegen”, Voor overige den Keizer moet m vreemde taal moet k de Heer i en verven van ben, alsook alle Vrtjilati- i J. OUDER- Tiendeweg, Markt en C. i>. plaatsen Zu- ronds 7 uur, GOIIMIIE COURANT jGE ita. van ii Uloemen. 4. zeg D 29. OUDA. lad^kste tn g» tuRKtc. r. —Man lette goed kenaerk.— kMitwtrk, f alaaiarlM, if.aariitmana, Arahtf Zn. Gouda. Telefoon So. 8*, De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is f 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Te Peking is het paleis der Keizerin, waarin, de opperbevelhebber Waldersee zyn intrek had genomen, geheel verbrand. Be halve de militaire papieren is niets gered kunnen wordenook wordt nog een Duitsch generaal vermist. Het vermoednn, dat de brand is aangestoken, ligt voor de hand. En is dat zoo, dan zullen de Chineesche op dien weg wel verder gaan. Zy hebben een goed voorbeeld aan de Russen met Moskou. Do Mogendheden zouden wel doen hun biezen te pakken, want het zal van kwaad tot erger gaan. Wanneer waar is, wat ann de .Times” uit Peking wordt geseind, schijnt men echter nog geen leergeld genoeg betaald, te hebben. Op een bijeenkomst der gezanten is namelijk besloten het voorstel goed te keu ren, strekkende om de aanneming door te zetten van het t waaide artikel der gemeen schappelijke nota, waarbij opheffing wordt geëischt van het Tsoeng-li-jamen, ’t welk vervangen moöi landschen raad, teries controleert. de President reden heelt De Lanessan lof te schenken voor diens beheer. Het Russische eskader heeft Villefranche Woensdagmorgen verlaten. De .Alexander H” gaat naar Toelon, de andere schepen gaan naar Barcelona. Onder den indruk der feesten, die thans beëindigd zyn, en in verband met de uitla tingen der Russische pers betreffende de verhoudingen van Frankrijk tot Italië, trekt het in Frankrijk zeer de aandacht, dat de minister van buitenlandsche zaken, Delcassé binnen eenige dagen naar St. Petersburg zal gaan. Hy zal waarschijnlijk Zaterdag a.s. vertrekken en zal Maandag 22 April a.s. aldaar aankomen, om er tot den 27end.a.v. te verblijven. Natuurlijk zal hy door den Tsaar in audiëntie ontvangen worden en op het programma der feestelijkheden te zijner eere staat ook vermeld een diner by graaf Lamsdorff, zyn Russischen ambtgenoot, en by den minister van financiën Witte. Ook zal de Fransche ambassadeur De Montebello, een feest te zyner eere in het .hötel de l’am- bassade” geven. Bij het indienen der Engelsche begrooting zeide sir Michael dat de begrooting der uitgaven voor het jaar 1902 beloopt: 187 millioen pond sterling. Hy begroot de op brengst der nieuwe belastingen op 11 mili- oen p. st., hetgeen met de bestaande belas tingen en de schorsing der amortisatie het deficit zou terugbrengen tot ongeveer 40 millioen p. st. Wat de voorgestelde leening betreft zeide de minister, dat sir David Barbour, die was uitgezonden om een verslag op te maken om trent den financieelen toestand van Trans vaal, voorloopige opmerkingen had gezonden die niet bemoedigend waren. Sir David gelooft dat er twee of drie jaar na het herstel van den vrede zullen voorbij gaan, voordat Transvaal in staat zal zyn by te drfgen in de kosten van den oorlog. Doch sir David Barbour was voldaan, omdat er voor eeh groote waarde aan bezit was, toebehoorende aan de Transvaalsche re- geering. De leeningen waren zoo gemaakt, dat zy moeten vervallen op tijdstippen, waarop Transvaal, indien het in bloeienden toestand verkeert, een redelijke bijdrage kan betalen in de kosten van den oorlog, door middel eener leening, bestemd om daarmede een deel der Engelsche leening te betalen. De minister zeide nog, dat het totale be drag in het afgeloopen jaar door de schat kist onttangen de enorme som van 198,000,000 pond sterling beloopt. De nationale schuld bedraagt thans 688,000,000 p. st. Hy wees er op dat er een groote vermeer dering merkbaar was in de gewone uitgaven, afgescheiden yan de kosten voor den oorlog. Het merkwaardigste gedeelte van het eergisteravond verschenen Blauwboek is Sir Alfred Milner’s neerslachtige beschrijving van, den toestand op 25 Februari, die het sterkst blijkt uit zyn meeningdat het laat ste .half jaar een tijdperk was van achter uitgang, zoowel moreel als materieel. Sir Alfred voorspelt moeilyke, afmattende en kostbare tyden, waarin slechts langzaam zal worden vooruitgekomen, vóórdat aan de administratieve regeling van de kolonies kan worden begonnen. Hy keurt de algemeene verwoesting van hoeven en van den oogst af, en is verheugd dat daaraan een einde is ge maakt. Hij wyst er op, dat door het straffen van onschuldige Boeren met de schuldigen, beiden naar de commando’s van den vyand werden gedreven. En hy bevestigt, dat de Engelsche Zuid-Afrikaanders doodmoe zyn vat don oorlog, die velen van hen te gronde richtte. Den 3den April vroeg sir Alfred met ver lof te mogen gaan, en dit werd hem voor drie maanden toegestaan. Een telegram van lord Kitchener uit Pretoria meldtBy den opmarsch van ge neraal Kitchener uit Lydenburg lieten de Boeren' een Longtom in de lucht vliegen; dertien hunner werden gevangen gemaakt. Een colonne onder kolonel Douglas bezette Dulstroomzes Boeren werden gedood. Plumer bezette Bladfontein en nam 13 Boeren gevangen hy maakte er geweren en ammunitie buit. Elliots divisie in den Oranje-Vrijstaat bracht een aanzienlijke hoeveelheid vee mede. De BURGEMEESTER ran Gouda, brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Rotterdam op den i6en April 1901 execu toir zijn verklaard: De Primitieve Kohieren Nos. 4 en 5 der Personeele Belasting, dienst 190X, voor de wijken, Q, R, RR, 8, en T. Dat voormelde Kohieren ter invordering zijn ge steld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder die daarop voorkomt verplicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen, en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den i8en April 1901. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. Het was daarom noodig den thans bestaan- den grondslag voor de belastingen te ver- grooten. Naar zyn schatting zal de suiker- belasting opbrengen 5,100,000 p. st. Er zullen maatregelen worden genomen om de belasting ook te heffen van gefabri ceerde suiker-werken uit het buitenland, die concurreeren met de in Engeland gemaakte artikelen. De West-Indische suiker zal niet vpn de belasting worden vrygesteld. Wat de belasting op steenkolen betreft, wees de minister erop, nat de geheele kolen- uitvoer van Engeland 46 millioen ton be draagt, waarvan ongeveer 88 pCt. naar Europa en de landen aan de Middellandsche Zee gelegen gaan. De kolenverbruikers in Europa kunnen de Engelsche kolen niet missenzy konden zich reeds neerleggen by het betalen van invoer rechten. Frankryk ontving in het afgeloopen jaar 8,600,000 ton, of twee millioen ton meer dan in het vorige jaar; Rusland 3,200,000 ton. Engeland heeft zulk een monopolie, dat de uitvoerrechten geen nadeel zullen toe brengen aan den exportdoch al ware dat wel hot geval, dan zou het nog zoo erg niet zyn, want dan zou de prys goedkooppr wor den voor de Engelsche kolenverbruikers, of er zouden minder kolen worden uitgevoerd, en daardoor zooveel te meer worden be waard voor de tpekomst. Naar zyn schatting zou de uitvoerbelas- ting op de steenkolen opbrengen een bedrag van 2.100,000 pond sterling; en zou de op brengst van de vermeerdering der inkom stenbelasting 3,000,000 pond sterling bedra gen. Ten slotte zeide sir Michael, dat de thans gevoerd wordende oorlog geen kleine oorlog is. Tot op dit oogenblik hadden de kosten van den oorlog bedragen 153,000,000 pond sterling, in welk bedrag echter begrepen was 5,000,000 pond sterling voor de kosten der operaties in China. „Ik heb niets verborgen,” zeide de minis ter, wen ik heb geen voorstellen gedaan met het oog op een voorbijgaande populariteit. Indien het Parlement de begrooting aan neemt, dan zal het iets hebben gedaan om het beginsel nu te stellen van billyke by- drage van de geheele gemeenschap tot de lasten van den Staat.” Deze redevoering werd levendig toegejuicht. Sir Michael sprak twee-en-een half uurhet Huis was dicht bezet. De mededeelingen betreffende de oorlogs kosten en de nationale schuld werden be groet met luide en spottende toejuichingen van de zijde der lersche nationalisten. kon daaruit de gevolgtrekking maken, dat zij zich tegenover deze voorname jonge dame toch een weinig vergaloppeerd had. En zoo deed ze ook. De deftige oude dame had, vooral tegenwoordig, nu haar huis almeer van gewicht werd en in al nieuwe relatien trad, meer malen onaangename oogenblikken, waarop ze zich over haar impulsieve, warme wijze van doen, als in strijd met den goeden toon, schaamde. Zeer handig van Rita, de oude dame nog ten slotte in die positie te dringen, waarin zij zich eigenlijk zelve had moeten bevinden want zoo iemand, dan had zijj door dit geimproviseerde bezoek de grenzen der maatschappelijke usance overschjeden. Dezen indruk liet zij nu echter bij de oude dame volstrekt niet achter. De oude dame bleet veel meer achter het gevoel, daar met een zeer voor name spheer in aanraking te zijn gekomen, en zich voor deze aanraking misschien toch nog niet ge heel rijp te hebben betoond. Het verslag, dat zij haar zoon van de zaak deed, hoewel over het geheel wat bedeesd, liet dan ook blijken dat zij vereerd was. Ook liet zij hem het schilderwerk zien. Hij vond dit bizonder goed, had echter verder geen [erg in de zaak, die hij natuurlijk spoedig weêr vergeten was. Hoe had hij ook kunnen ver moeden, dat om met Faust te -spreken, de eerste lichte tooverlus van een toekomstige strik om zijn voeten gelegd was. En met verloop van tijd volgden de andere. Rita van Uechtritz was weer eens bij de oude dame geweest, weêr in zake de belangen der Ver- eeniging, en ditmaal had zij ook op den vleugel gespeeld. Mevr. Seemann had ditmaal diplomati- f) En »het heette dat ik talent bezat, en zoo heb ik zeer dure meesters gehad,” had juffrouw van Uechtritz handig gerepliceerd. En daarbij was het haar gansch niet onaangenaam geweest, dat de >dure meesters” een zekere niet ongunstige gevolgtrekking op de welgesteldheid der familie van Uechtritz toelieten. Dit was nu wel is waar een verkeerde gevolgtrekking. Maar daar behoeide de jonge dame zich voorloopig niet over te be kommeren. De vleugel werd tegenwoordig heel niet gebruikt, zooals hierop nog ter sprake kwam. Niemand in huis had gespeeld, dan de dochter, die sinds jaren getrouwd in Engeland leefde. »Het is jammer van het instrument, dat het heel niet gebruikt wordt. En ik hoor graag müziek. Misschien wilt u mij wat voorspelen?” had de oude dame nog gezegd. Lieve hemel, hoe slecht ze toch haar fatsoen ophielp! Dat alles bij een eerste be- toekj Maar er lag toch ook weer een innemende eenvoud, bijna naïveteit in. En hoe zeer kwam deze de jonge dame te stade! «.Wanneer u wenscht, gahrne” maar Rita maakte zóó wei nig aanstalten het pu te doen, als ware zulk een idee het ondenkbaar xnogelijksto. De oude dame President Loubet is, vergezeld van gene raal Dubois en eenige andere officieren, Woensdagmorgen van Montélimar te Pary's teruggekeerd. Om hem by aankomst te be groeten, waren aan het station aanwezig de minister van koloniën, Decrais, alsmede generaal André, de minister van oorlag. Onmiddellijk na zyn aankomst heeft Loubet de minister van marine, De Lanessan, een schryven toegezonden, waarin gezegd wordt dat de feesten te Toulon getoond hebben, hoezeer de Fransche marine voor haar taak berekend is. Zy heeft party weten te trek ken van de offers, die de volksvertegen woordiging om harentwille heeft gebracht. Het land kan thans rekenen op haar ge oefendheid, op haar vorderingen en haar beweeglijkheid. De houding der manschappen en de wyze, waarop deze de manoeuvres hielpen uitvoeren, geven blyken van de oor deelkundige wyze waarop zjj instructie ont vingen, terwijl, alles by elkander genomen, scher willen zijn en haar levendige voldoening over de herhaling van het bezoek niet willen too< nen. Naarmate zij echter iets stijver scheen hoewel zoo hoffelijk mogelijk naar die mate was Rita lieftalliger, bijna vleiend. Daar hielp geen tegenstribbelen. Het was ongeveer zes uur’s mid dags. De oude dienaar bracht de thee binnen, de kleine tusschenmaaltjjd, waarbij men zich niet in de eetkamer aan tafel zette, maar die op een blad werd gepresenteerd. Dit blad, een groot stuk, dat de knecht met beide handen aan de gedreven ooren hield, was van zwaar zilver. Natuurlijk moest Rita ook een’kop thee nemen. Het porcelein was oud Meissenermelkkannetje en suikerschaal daarentegen ook weer zilver, ook oude stukken, met een bizonder fraaie versiering die, telkens terugkeerend, zwanen voorstelde. En Rita zag en overlegde al deze dingen in haar hart. Zooals gezegd, was het dezen dag, dat zij speel de, Zij koos zich Haydn en liet het vroolijk innige dezer wijzen veel meer op den voorgrond treden dan haar eigene, niet onbeduidende vaardigheid. De oude dame werd herinnerd aan den tijd, toen de nu reeds zoolang verstomde vleugel onder de handen van haar eenige, nu afwezige dochter weêrklonken hadzij voelde zich aangegrepen door deze eenvoudige muziek, meer dan zij wilde toonen, Maar Rita merkte haar voordeel toch >Ge hebt mij een groot genoegen gedaan, lief kind.” De oude dame met een verraderlijke roodheid om de oogen, hield nn Rita’s beiden handen. „Wanneer ge nu en dan „Mag ik I” viel juftrouw van Uechtritz in. „Dat zou heerlijk zyn! Het instrument is prachtig.’, •t stoom n van az. worden naar de everfd. lyke nota, waarbij opheffing het Tsoeng-li-jamen, iM^worden door een buiten- de overige Staatsminis- \Een Keizerlijke Prins zal voorzitter zyn van. het nieuwe Ministerie van Buitenlandsche Zaken, dat verder be staat uit hooggeplaatste personen, waar van een toegang tr hebben en een ander kennen. Een beslissing van de conferentie der gezanten regelt lévens de quaestie der audiëntiën. De Keizer van China moet voor taan de gezanten onwangen in het Keizerlijk paleis in het vertrek, waar hij de Keizerlyke Lachend zei ze: >ik/wilde, dat ik; er eens op kon uitvieren.” >Doe dat, zoo /dikwijls ge wilt >Dan vindt mevrouw wel goed” nu maakte Rjta op eens dat diepe hofcompliment der jonge daihes, waajifij zij plotseling het onbegrijpelijke voorribmgiK schijnen opgevat te hebben, zich in de lucht te verplaatsen „dan vindt mevrouw wel goed, dat mama eerst haar opwachting bij u maakt. Mama zou zich zeer gelukkig rekenen...” Mevrouw Seemann beet zich op de lip uit er gernis over zich zelve. Daar had ze zeker weer een flater begaan, waar de jonge voorname dame haar op deze delikate wijze attent op maakte. Natuurlijk een verder verkeer, dat alleen in bezoeken van het jonge meisje bij haar bestond, ware ook niet mogelijk geweest. Maar spoedig herstelde ze zich weer. Zou het nu misschien passend geweest zijn, wanneer zij voorkomend haar bezoek bij de adellijke familie had aangeboden Misschien, maar de haar van nature eigen waardigheid verbood haar dit Wat gaf zij ten slotte om de conversatie Zou zii ooit op het idee zijn gekomen, haar te zoeken? Zoo zeide zij dan nu, op de haar eigen waardige, innemende manier: >Het zal mij een groote eer zijnzal mij zeer veel genoegen doen, uw lieve mama te leeren kennen.” Waarop juffrouw van Uechtritz zich weldra tevreden verwijderde. De eer en het genoegen bleven overigens voor loopig onbevredigd, rereld bekend en jffen middel tegen, onr-, tever- [1, enz. Inwendig itwendig in bijna met goed gevolg Prtfs per flacon f 1.15. eneeskracht estal elke pijnlijke overbodig. Met oor ongeueesiljk mus een bijna krengt genezing en 1, ontstekingen enz. post f 1.00. (Ierland tokin 8 Amsterdam 1die Schutzenapotheke hitsch, Oeaterreich Centraal- Oepót Sander Telefoon No. 8* ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1