:sch, BERG. GT, te: ll a.i v«- No. 8483. BINNENLAND. elsch huizen Agazijn ster’ J1ZEN BROOD, K.G. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Maandag 22 April 1901. *1 Buitenlandsch Overzicht. Eindelijk Saamgebracht e Koop n twee naast I» 73. per 5 Ons, idler, rdt ditmid- nd nooes indring i Rhttun*- 40ste Jaargang. FEUILLETON. Kleinhandel In sterken drank. d BERG, Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Telefoon No. M, De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post ].?0. Afzonderlijke Hommers VIJF CENTEN. 4-CHTEKOU8- (js. oor ABONNE- HT, daor een maam is en men Dit No. bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. rfsingel. iweg D 29. OH ST sel verbeterde van af f50.— oMvlut. ad C* IdddnoeHnHO c.n.MiMrAO* .-MeataerMl agamt.— i Zn.Gouda. rEiT jzen. ■1 ook U- M*n lette rk^Aakeri' M 60 c. do fl. thekea. Te Üloth, de in Senders. ïmttrhain. ||OI INHE (IHItl\T. 6‘/i» dubbelt flesch regte, Zaltbommel otterd »m. lago. Czn. Rotterdam ontwakend antwoord kan verdedigen. Dit is nog maar een eerste reflex van het besluit van den aartshertog. De Duitschers in Oos tenrijk, de protestanten in Hongarije, alle vrijzinnigen die tegen de godsdienstige pro paganda op de scholen zijn, zooals die door den „Schuïverein” in praktijk werd gebracht, zullen tegen dat partijkiezen van den toe- komstigen Keizer optreden. Alsof er niet genoeg voeten in den Oos- tenrijk-Hongaarschen staat waren, wordt er nu nog dit confessioneel geschil van hooger- hand gesanctioneerd en daarmee als een vraag van veel grooter beteekenis in den strijd van de partijen geworpen. STATEN-GENERAAL. r ue e n ntMEfi. Zitting van Vrjjdag 19 April. Bij tweede lezing is de woningwet aange nomen met 72 stemmen voor en 4 tegen; de heeren Van By landt (Apeldoorn) Schim- melpenninck, Lohman en Van Limburg Stirum. Daarna werd behandeld het ontwerp tot aanvulling van art. 26 der drankwet. Het Regeeringsartikel wil tot 1 Mei 1905 gelegenheid geven tot jaarlijksche verlenging der vergunningen, die slechts tot 1 Mei 1901 mochten worden overgedragen. Amendement-Rink Mutsaers-Kuyper wil uitdrukkelijk constateeren, dat het over- drachtsrecht verlengd wordt tot 1 Mei 1904. Amendement-Marchant-Meesters wil wel stilzwijgende verlenging tot 1 Mei 1904, maar niet meer overdracht dier vergunningen. Do heer Rink betoogde uitvoerig, dat het verleenen van vergunningen na 1 Mei 1901 aan personen die dit overnamen van de in 1881 oorspronkelijke bezitters verboden is, maar dat verlenging der voor 1 Mei 1901 overgenomen vergunningen overeenkomstig art. 7 onbeperkt voortduurt. De heer Rink licht zijn amendement toe, in dezen zin, dat terwijl het ontwerp 't ver- lengingsrecht van bestaande vergunningen, beperkt tot 1 Mei 1905, hij het wil beperken tot 1 Mei 1904 doch als compensatie ook Met het oog op de flnancieele voorstellen der Regeering, zorgden Laffan, Central News en andere agentschappen gisteren voor roos kleurige telegrammen. Laffan zegt dat, „ofschoon het einde van den oorlog nog niet te zien is,” te Pretoria een hoopvolle toon het gevolg is van de nu gevolgde agressieve politiek en het daarmede behaald succes. „Central News” vertelt, dat de beweging der opnieuw uitgeruste bereden troepen tot resul taat hadden dat er in een week geen aan val op den spoorweg meer plaats had. Over het verlof van Milner is men nog niet in het reine. Volgens de briefwisseling in het Blauwboek gepubliceerd, vroeg Mil- per verlof, omdat hjj overwerkt is en werd het verlof hem verleend, onder betuiging van leedwezen. Op de Beurs te Londen geloofde meh ech ter niet veel van dit praatje en waren velen van oordeel dat het verlof het begin van terugroeping is. De „Daily News” weet ook niet, wat er eigenlijk van aan is, maar oor deelt over de zaak zeer gezond. Zij vindt het verlof heel vreemd en hoopt, dat ’t niet aan redenen van "gezondheid is toe te schrijven, want hoezeer het blad Milner’s beleid af keurt, aan ’’8 ïnans volstrekte eerlijkheid, op rechtheid en Vaderlandsliefde valt niet te twijfelen. De oorlogspartij is wegens zijn terugkeer naar Engeland op dit oogenblik zéér onthutst. Kitchener zal nu wel waarne mend Hooge Regeeringscommissaris wor- 8) De Uechtritzen Rita en een veel jongere zuster, daarenboven was er nog een broeder, die officier bij de dragonders was hadden een zeer verbleektemama, die Rita eigenlijk ongaarne en slechts bij hooge noodzakelijkheid vertoonde. Me vrouw Seemann kreeg haar dan ook niet spoedig te zien. Toen ze eenige dagen later van een be zoek thuis kwam, vond ze twee kaartjes met de negentandige kroon, dat beminde teeken, hetwelk lieve handjes, wanneer ze de kairtenschaal afslof ten, zoo dikwijls bovenop en Mtijd weer bovenop leggen 1 »baronesse Suzette van Uechtritz, geb. de Launayen Rita van UechtritzOp haar navraag vernam ze, dat de dames waren komen rijden, „in een droschke eerste klasse” meeffde de oude dienaar er te moeten bijvoegen, en de kaar ten beneden bij den portier hadden afgegeven Toen de oude dame later haar contrabezoek in de »Derfflingerstrasse” maakte en plichtmatig de drie trappen naar het verblijf der Uechtritien be klommen had overigens een mooie, ruime etage trof zij wederkeerig de dames Uechtritz niet thuis. Goed, dat ze beneden haar coupé had staan en daarin van de eenigszins bezwaarlijke vergeefsche klimmerij kon uitrusten. Daarop volgde een uitnoodiging der baronesse en haar dochter den, wien de Jingo’s zeer kwalijk nemen, dat hij Botha aanbiedingen heeft gedaan. Immers geenszins een eervollen vrede, maar vernedering en verplettering van de Boeren verlangen zij, opdat ze met goedkoope werk krachten schatten uit de mijnen kunnen ha len. Op de Boeren kan het vertrek van Mil ner een goeden indruk maken, want zijn tegenwoordigheid was de gróótste hinderpaal tegen den vrede, besluit de „Daily News”. De onderhandeïingen gehouden tusschen de ministers die gemeen zijn aan de beide deelen der Oostenrijksch-Hongaarsche monar chie, graaf Goluchowski, baron Krieghammer en den heer De Kallay, met de Oostenryk- sche ministers Von Koerber en Boehm-Ba- werk en hun Hongaarsche collega’s Von Szell en Lukacs over de begrooting voor 1902, die aan de delegaties moet warden aangeboden, zijn afgeloopen. De delegaties komen 20 Mei bijeen. Er is geen verschil van opinie geweest, zoodat de vergadering van den grooten kroonraad, die anders plaats heeft onder voorzitterschap van den Keizer niet behoeft te worden gehouden. In de cijfers van de gewone uitgaven der begrooting wordt niet veel veranderder zullen alleen eenige sedert lang voorziene uitgaven op gebracht worden. Alleen zal er een tamelijk belangrijke uit gave op voorkomen, die wel op meer staats- begrootingen voor het volgende jaar te vinden sal zijn: de kosten voor den wederopbouw der legatie te Peking en die voor de stichting van een nieuwe vestiging te Tientsin. Natuur lijk ook nog eenige kosten voor de expeditie naar China, nl. voor de marine; men heeft blijkbaar hoop dat de troepen in 1902 wel weer thuis zullen zijn. Midden in den kamp van Roomschen en niet-Roomschen, van klerikalen en radika- len, stelt zich de Oostenrijksche troonopvol ger, aartshertog Frans Ferdinand, door op eigen initiatief beschermheer te worden van de katholieke schoolvereeniging, onverwacht aan de Roomsche en klerikale zijde. Op den morgen van den dag dat de Kamer geopend wordt, kondigen de klerikale bladen het feit omstandig aan, met het volle verlof van den nieuwen beschermheer om zijn besluit en zijn onderhoud met de hoofden van de vereeni- ging publiek te maken. Het gaat stormach tig toe in de Kamer, waar de Duitschers en radikalen met dit bericht verrast de handelwijze van den troonopvolger in dis cussie brengen en de minister-president zich en den aangevallene alleen met een tot een klein diner in het huis Seemanneen uit- noodiging die de beide dames aannamen. Maar ziedaar, op den zeventienden in kwestie verscheen juffrouw Rita alleen, geheel ongegeneerd in deze voor een jonge dame toch waarschijnlijk niet geheel gewone positie, in houding en gedrag een waarlijk thoffUhige” verschijning, welke de oude dame des huizes aan haar overige gasten niet zonder stille voldoening voorstelde. De mama was nog op het laatste oogenblik door een mi graine overvallener was geen tijd meer ge weest om af te zeggen „en ik zou het ook erg ongaarne gedaan hebben, ik was zoo blijde I” dit met zachten nadruk tot de oude dame, die zich niet kon weerhouden het meisje voor die woorden hartelijk de hand te drukken. Nu zagen Richard Seemann en juffrouw van Uechtritz malkaar dus eindelijk voor het eerst. Hij was verrast, vleiend verrast, door deze hier nog nieuwe, elegante schoonheid en begroette haar met onderscheiding. Zij kwam hem onbevangen tegemoet en liet het gelden met haar vrij ge bieden over alle vormen des te lieftalliger dat zij en zijn moeder reeds oude bekenden waren. Dat werd hij dan ook in den loop van den avond zelf gewaar. Het trof hem bizonder, hoe zich daar een zekere vertrouwelijkheid had ontsponnen, waarvan hij alsnog was uitgesloten. Des te sneller vorderingen maakte nu echter ook de goede verstandhouding tusschen Rita en den jongen tabriekschef. Zij vond nog meer dan zij had verwacht Hij was toch bizonder presentabel Natuurlijk, alles behalve een courmaker. Een ernstig man, die voor zoo iets geen tyd verstrekt door iN LOOM. Gasfitter. etrrofteo n welbekend HT-1LIX1B. Fabrieksmerk). e, radicale en van alle, selfs ekkige zenuw* 1 ontstaan door eugdigen leeftijd e zwakte, Bleet - Hoofdpijn - Maagpjjn Onvermogen enz. Uit- »U moest ook van de partij zijn. Men moet het genot der kunst niet als tijdverlies beschou wen. Dat wreekt zich ook aan het werk ja, ja en ware uwer onwaardig.” En bij de eerstvolgende dergelijke gelegenheid reed hij werkelijk mede. Toen de beide hooge gestalten de breede marmeren trap naar de bo venzaal bestegen, waar het model eener vechtgroep voor de vestibule van het Rijksdag-gebouw was tentoongesteld, had Rita een hoogst aangenaam gevoel van iets passends, iets bij elkaaar behoorends. En met volle teugen van voldoening zoog ze in, wat ze op de gezichten van eenige bekenden, die ze ontmoetten, kon lezen. Het was telkenmale een soort van verwondering en dan een zeer levendige belangstelling in wat de menschen daar meenden te ontdekken. Rita van Uechtritz was er aan gewoon, door haar voortreffelijke verschijning de aandacht te trekken. Maar wellicht onderschatte zij het aandeel, dat haar begeleider aan de alge- meene opmerkzaamheid had. Richard Seemann begon een van die persoonlijkheden te worden, waarop men elkaar wijst. Het begon bekend te worden, zelfs in het vaderland, dat de beteekenis zijner ondernemingen zich ver buiten Duitschland uitstrekte en sinds .lang de oogen aller beschaafde landen tot zich trok. Onlangs, bij gelegenheid van een nieuwe tech nische uitvinding, welke in zijn werkplaatsen praktisch werd toegepast, hadden de geïllustreerde tijdschriften op de rij at zijn portret gegeven. (Wordt vervolgd.) geconstateerd. Duitschland. Door de Kamer van Wurtemberg is met 45 tegen 33 stemmen besloten tot toelating der facultatieve lijkverbranding, waartegen het „Centrum” als één man partij koos. Volgens offlcieele gegevens heeft de uit voer in het jaar 1900 beloopen 4753 mil- lioen mark en de invoer 6042 millioen mark de hoogste cijfers, tot dusver bereikt, een stijging van den invoer sinds 1894 ten bedrage van 41 procent en van den uitvoer van 561 procent. Italië. In tegenwoordigheid van alle te Rome aanwezige kardinalen, het diplomatieke corps, tal van hooge adellijken en andere genoodigden, is te Rome gisteren het open baar consistorie gehouden. Het eindigde met den pauseljjken zegen en er werden tal van bisschoppen benoemd. Verspreide Berichten Frankrijk. Waldeck-Rousseau, de premier is naar Italië vertrokken van Antibes uit en te Nizza werd hy aan het station begroet door den prefect en den burgemeester. Na het vertrek van den beruchten anti semiet Drumont, uit Algiers, is het aan do kaden tot handtastelijkheden gekomen tus schen ’s mans aanhangers en de lui, diftrhem doorzién, zoodat de politie aan ’t werk ging en er een elftal van de ergsten inrekende, terwyl er t een tweetal door stokken met lóaden knóppen gewond werden. Te Monceaudes-Mines heeft de hoofdredac teur der Petite République Gérault-Richard, in een duel, dat tien minuten duurde, don redacteur van de Nouvelliste d’ ‘Autun Eugène Rendu, met een degen aan het uiterste topje van den pink gewond, heel flauwtjes, doch de aanwezige dokters, (die zeker geen ge brek aan ernstig werk hadden!) meenden dat de heeren er mee volstaan konden. Bij de hervatting der werkzaamheden door de Kamers, zal de regeering voorstellen overbrenging van het stoffelijk overschot van Gambetta naar het Pantheon, waartoe de familie nu, op verzoek van den premier, haar toestemming zou hebben gegeven, ’t Zou dan gebeuren den veertienden Juli of den vier- en-twintigsten December. Parjjs heeft, volgens de cjjfers der jongste volkstelling, een half millioen in aantal inwo ners toegenomen. Door den kantonrechter te Roubaix, is, inzake het verbod van den burgemeester van Croix, ten aanzien van het dragen van het geestelijke kleed in het openbaar, beslist, dat dit gemeentelijke besluit onwettig was. Er waren reeds een vijftiental overtredingen had. Daardoor wonnen echter de attenties, die hij haar van nu af bewees, des te meer aan be teekenis. Met dien eersten avond bij de Seemann’s kon Rita tevreden zijn. De overige aanwezigen waren eenige heeren uit de ijzerbranche, groot-industri- eelen, en een paar oude, met de familie bevrinde juristeen, allen met hunne vrouwenen geen der dames, ofschoon ze elegant genoeg waren, kon bij juffrouw van Uechtritz in vergelijking komen. Een contra-diner of souper, waardoor de Uech tritzen de genoten gastvrijheid hadden kunnen reciproceeren, had in de lucht gezweefd, doch had niet tot verwezenlijking kunnen komen. Daarentegen had een zeker pnvé-verkeer van het schoone meisje met de Seemann’s zijn voortgang genomen. Bijvoorbeeld: Rita sprak met enthou siasme van eenige tentoongestelde kunstwerken de oude dame oordeelde, dat men die samen eens kon gaan zien en stelde voor, de dames Uechtritz met ha^r coupé aftehalen. Rita vond dat te lief, rekende uit dat zij dien morgen.jtoch juist op weg zot! zijn, wijl zij de door haar ingezamelde bij dragen voor een kerkelijke Vereeniging moest oterhandigen, en dat het ’t sekuurste was, wan neer zij bij de oude mevrouw kwam en men dan van dèèr afreed. De mama en de zuster ze werden beide tamelijk snel afgemaakt zouden wel bezwaarlijk tijd hebben de kleine wel heel niet, die moest nog naar school. En daarna zag ze zonder eenige verlegenheid, die toch maar van een verraderlik bewustzijn betuigd zou heb ben, den jongen chef, die juist aanwezig was, rustig aan en zeide: Telefoon No. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, brengen ingevolge art. 5 der Wet van 28 Aug. 1881 (Staatsblad No, 97) ter openbare kennis dat bij hen zijn ingekomen verzoekschriften van de navolgende personen waarbij VERGUNNING wordt gevraagd om in de bij ieders naam ver melde localiteit sterken drank in het klein te mogen verkoopen, als: Naam van den Aanduiding der Verzoekerlocaliteit E. W. Brasselaar,— Jaagpad Q No. 37. Wed. A. R Seibert W. Loet. Turfmarkt H Nb 169. Gouda, den 20 April 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER.

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1