L iNTHEE. dl No. 8492. oud Atewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I Donderdag 2 Mei 1901. 40ste Jaargang. Bultenlaiidsch Overzicht. FEllLLETOX. oonhuis Zerkooping EEN ihuis VOOWIS F ZONEN, H. I Eindelijk Saamgebracht. Verspreide Berichten. I de y 8 stelt een «Ah! MINKMAN &Zn J Telefoon Ao. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nummers VIJF CENTEN. nvaarden bij de op 1 Juli 1901. erkrjjgen, voor i 14 bjj den faddlnxveen en Heer H. JON- n alle perceelen s Waddinxveon. ;en der kanaalplannen tot een aan den Kjjkskanselier, Von 'lens weifelende, weinig door- ig men het echee der regeering ;T, ERVEN en en alsvoren te 171, 172, 173 ir gevestigden bjj veiling, ASDAGEN 14 ’e morgens, in fERMEULgN, ran tolen Ier den onder laat! op na te loordkade bin- én, ter amotie eerder Erf of Waddinxveen. 3el 2 heeft het an den kooper n de hoogstge- jemelde Opstal- loor dezen ge- de Noordfcade ictie B no. 2233, getrokken Zui- no. 1064. TUIN aan de VEEN, Wjjk C. ier week en by *?o. 1056, groot fiOLDSCHE tlllllIXT iren bestaande ïnde verbeterde LFABRIEK, het fabrikaat daarby behoo- e Getimmerten, taande en gele- Waddinxveen jrafeeren in de nrichling ZO” VAALS, MNGEL, 661. MERK te letten) VAM worden afgele- de pakjes van en een Ned. on» van Nommer en van nevenstaand ie Wet gedepo- itvoering van ge- bevelende BIJL, EBAART Lz. Inzending van Apvertentiën tot 1 uur des midd. dat by de meerderheid het gezond verstand zou zegepralen. Het totaal aantal mijnwerkers in Frank rijk beloopt 161.800 en de gedelegeerden te Lens gingen er prat op, dat die ganache massa vertegenwoordigden. Wat ziet men nu evenwel geschieden Dat ef nog niet één derde van het ge- heele aantal mijnwerkers heeft deelgenomen aan de stemming en dat er van die 51.000 ongeveer, met uitzondering van het Loire- departement, zich 25.920 hebben uitgespro ken ten gunste van staking en 15.226 er tegen, terwijl zich een 9855 arbeiders ervan hebben onthouden een bepaalde meaning te doen kennen. Twee derden van éen derde is twee ne gende of ongeveer een vijfde! Die zouden dus der groote massa van het mijnwerkers- leger de wet stellen. De nationale mjjnwer- kersbond, welks zetel gevestigd is te Saint Etienne, verzamelt de cijfers en doet heel geheimzinnig en gewichtig. Hy heeft beslo ten dat de niet-stemmers gevoegd zullen worden bij de totale meerderheid in het ge- heele land, niet bij de verschillende dis tricten. In het noorden waar een derde der mijn werkers zetelen, is men beslist tegen sta king van de 66.000 georganiseerde arbei ders namen er slechts 4400 deel aan de stem ming (3000 tegen en 1400 voor staking). Met uitzondering van het noorderdeparte- ment en Pas de Calais heeft de overgroote meerderheid der stemmende werklieden zich dus verklaard ten gunste van algemeene staking en ware de enorme onthouding van deelneming geen klaar bewjjs van de be sliste onverschilligheid der 'overgroote meer derheid dan.... zou het ergste te duchten zijn, doch van de eventueele afkondiging tot de intreding der algemeene staking, zal er nog heel wat moeten geschieden ’tGing nu om de wederaanstelling van de 430 uitgestotenen te Monceau en het zou over zes maanden moeten gaan over de door het congres te Lens geformuleerde eischen van pensionneering, maximumloon en minimum-arbeid. De opstandsbeweging waarvan Margueritte het middelpunt is geweest, is overwonnen de Arabieren zyn gekalmeerd en de Gaulois deelt nu mede, dat de Engelsche zendelingen het zaakje hebben aangestookt door de bin- nensmokkeling van oproerige traktraatjes in bijbels, waarbij enorm werd afgegeven op de Fransche regeering. Het verslag van de vredesgezanten die naar de Kaap zyn geweest om te pogen den Bond te bewegen, de Boeren tot over gaaf te overreden, is openbaar gemaakt. De zending is volslagen mislukt. De voorzitter, van den Bond weigerde de deputatie te er kennen. De Hollandsche predikanten wei gerden zich te roeren, tenzij de onafhanke lijkheid van de republieken werd erkend. De Westm. Gazette bevat het jaarlyksche verslag van’ de National Liberal Federa tion, dat aan de jaarvergadering te Bradfort zal worden onderworpen. Dat verslag bevat een breedvoerige para graaf aan den oorlog gewijd, waarin gezegd wordt j,Wanneer wy verleden jaar by het aan bieden van ons verslag, hadden voorspeld, dat de oorlog veertien maanden later nog steeds zou voortduren, zou dat dwaasheid hebben geschenen en anti-vaderlandslievend zyn ge noemd. Doch het betreurenswaardige feit blijft, dat behalve voor verkiezingsdoeleinden, de oorlog niet uit is. Zelfs sir Alfred Milner schreef in Februari, dat het laatste halfjaar de toestand voortdurend slechter is geworden. „Op de mededeeling dat de oorlog uit was, zijn de ministers er in geslaagd verle den jaar opnieuw in hun ambt te worden bevestigdmaar in Zuid-Afrika is de vrede nog altoos een verwachting voor de toekomst, in plaats van een waarheid in het heden. „Het is waar dat in den loop van het jaar de overwegende militaire macht van Engeland getoond is, maar zij is niet getoond op de wijze als noodig was, om de Boeren te over tuigen, dat zij moesten toegeven in den strijd voor wat zy het kostbaarst achten hun on afhankelijkheid. „In gewone gevallen zou de vrede reeds lang gesloten zijn, doch dit is geen gewone oorlog, en nu de regeering eens tot annexatie besloten beeft, hadden de ministers moeten erkennen, dat er niets meer was wat wij aan de Boeren zouden kunnen aanbieden en wat in hun oogen geljjk stond met hetgeen wij voornemens waren hun af te nemen, zoodat zy zouden blijven doorstryden tot het laatste, zoolang er nog kans was dat zy hun onaf hankelijkheid zouden kunnen behouden”. Het rapport wijst er dan verder op, dat de misrekeningen, die de diplomatieke onder- handelingen kenmerkten voor den oorlog, voortgeduurd hebben tot op het tegenwoor dige oogenblik. „Tydens de onderhandelingen van 1899 4 Frankrijk. De algemeene staking der mijnwerkers! Nog op dit oogenblik moet men rekening houden met voorloopige cijfers aangaande het referendum van Zondag, ten aanzien van de solidariteit der mijnarbeiders in gansch Frankrijk, ten gunste van de onwilligen te Monceau-les-Mines, tot welk referendum het mynwerkerscongres te Lens den elfden April heeft besloten, in de hoop van vele leiders wel, dat er in de eerstvolgende twee weken een andere oplossing gevonden zou zyn of moeder bekend maken,” zei ze daarop half bij zichzelve, maar met nadruk kon de oude dame zich ook al niet vleien, dat zij den toon der eerste gezelschapskringen zóó meester was als juffrouw van Uechtritz, op grond van een zeer eenvoudige logika4 voelde ze zich hier toch zeker. Was het werkelijk de stille hoop en wensch van het voor name meisje, Richard’s vrouw te worden, dan was nu het tijdstip gekomen, waarop uit het verkeer, zooals zij dat tot hiertoe begeerd had, een relatie tusschen de beide familien moest ontstaan. Want voor een man, die zich overrompelen en tot een ondoordachton stap in het onzekere vervoeren liet, kon zij Richard Seemann nu toch waarlijk niet meer houden „Dus twee van Uechtritzen,” ging mevrouw Seemann ni schrijvend voort. «En van de Walch’s ook. Lotti telt nog niet mee. «De toekomstige schoonheid,” zeide hij glim lachend. „Wat zoudt u er van zeggen, als ik op haar wachtte, moeder „Och, dwaasheid, Richard,” zeide de oude dame bijna verdrietig Wannéér er dan van de Walch’s sprake is, dacht ik, dat Greta er zoo uitzag, dat men niet noodig had naar iets schooners om te zien.” Zij zelve was zeer sterk met deze familie inge nomen. Zóo sterk, dat zij juist daarom, uit con- scicptieusheid en vrees, bij zulk een gewichtige idvcnsiraag misschien invloed op haar zoon te oèftken, zich terughield. Niemand liever dan Mar^areta Walch, het bevallige, frissche en ge zonde ding, dat zij had zien opgroeien, had zij als Richard’s vrouw begroetin geen familie, dat Telefoon No. S» ADVERTENTIES worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. In de binnenlandsche politieke toestanden van Dnitschland moet op het oogenblik een groote mate van verwarring worden geconsta teerd. Verschillende dagbladen bevatten dan ook reeds bedekte toespelingen op een crisis, dat hij nu spoedig in het huwelijk zou treden. Ze bepaalden nu samen den dag voor het dans feest en al wat daar verder bij te pas kwamdat wil zeggen, de oude?’ vrouw had alles reeds bij zich zelve geregeld en Richard had tegen geen harer voorslagen iets in te brengen. Ze had ook papier en potlood bij de hand en begon een lijst voor de uitnoodigingen te maken. Het huis Seemann bevond zich in de gelukkige positie, van nooit, zooals andere familien, gebrek aan heeren te hebben. AI dadelijk had men hier een zoon mot zijn vrienden e»^bekenden en niet, zooals helaas in andere huizen, een kwart dozijn dochters met heur aanhang van vriendinnen, die allen van dansers voorzien moesten worden Dan was hier de zaak met haar uitgebreid per soneel, waaruit men voor zulke gelegenheden altijd een keuze kon doen, wijl er, behalve de hoogst gesalarieerde beambten, allen beschaafde heeren,. steeds een paar zoons uit bevriende koopmans huizen als volontairs werkzaam waren. „Of die mevrouw van Uechtritz nu eindelijk eens voor den dag zal komen V zeide mama Seemann, toen zij den naam opgeschreven had. »Het jonge meisje kan toch niet weer alléén ver schijnen.” „Waarom niet,” zeide Richard lachend. >Men heeft bij haar nooit het gevoel, alsof ze begelei ding noodig heeft. Ze is zoo zelfstandig. Maar,” voegde hij er op bespiegelenden toon aan toe, »van een zelfstandigheid die my zeer aanstaat.” De oude dame zag haar zoon, die de courant alweer eens inkeek, opmerkzaam aan. «Neen, zij moet ons nu eindelijk met haar die Aanstaande zou wezen. Trouwens, dit zou niet zeer te verwonderen zyn. De laatste vergadering van de commissie uit het Prui sische hof van afgevaardigden heeft aange toond, dat er zich een machtige coalitie vormt, die onder geen beding haar goedkeuring zal verieenen voor den bouw van het Mittelland- Canal. De leiders van drie machtige parlementaire groepen, de conservatieven, het centrum en de vry-conservatieven hebben dit tenminste by monde van hun woordvoerders in de kanaal- commissie onbewimpeld verklaard. Het zal dan misschien den Keizer niet ge geven zyn, zooals den „ouden kameraad” door een student der jongste generatie trouwhartig werq toegewenscht, het groote kanaal te zien graven. Behalve het Mittelland-Canal is ook het Emser-kaaaal door de commissie onaannemelijk verklaard. Wel deed men aan do centrum-party de concessie, het door haar geëischte kanaal door het Lippe-dal goed te keuren ea ook alle concessies, die door de regeering in het vooruitzidht waren gesteld, werden genadig aanvaard. Dei Köln. Ztg. Iaat zich over den loop, dien de zaken genomen hebben zeer bitter uit en geeft haar hoofdartikel over de kwestie den titel: „Het einde der kanaalklucht.” Zy doet uitkoinen, dat de tactiek der commissie van het op de lange baan schuiven door Verschleppungsantrhge de ergste hoon is, waarjiede ’nog ooit door een Duitsche par lementaire meerderheid de regeering werd bejegend. Het blad acht het strydig met de waardigheid van regeering en Landdag, nog langer door te gaan met het houden van vergaderingen, die toch geen vrucht kunnen dragen. Van anj^ace zyden maakt men het voor- loopig mi^i ernstig vrsri Bttlow, tastende ^1 toeschr^ft wist zij, zou ze zoo vertrouwd worden, als in deze van oudsher bekende," die met haar en de haren in denzelfden bodem wortelden. Zij was echter vast besloten, dezen haar hartewensch tegenover Richard nimmer te openbaren, en leefde ook in het goede geloof, dat ze hem tot hiertoe met suc ces verborgen had gehouden, terwijl in werkelijk heid haar binnenste meest openlag als een boek. Nu wierp ze weer een onderzoekenden blik op haar lijst „We kunnen er overigens heel best nog een paar vrienden bijnemen, die niet dan sen,” zeide zij. »Het gaat in één moeite door en plaats is er. «Wat dunkt u van den ouden postdirecteur Franz en zijn zuster? (Dit waren vroegere huisgenooten, uit de periode vóór den millionairstijd, waarmeê men in vriendschappe lijke relaties gebleven was). „Dat is een tevreden paartje, die zien het jonge volkje gaarne dansen.” Richard had daartegen natuurlijk niets in te brengen «O ja, goed dat het mij invalt,» ging de oude dame voort, tegelijk het potlood in de hand nemende: „dat is waar ook, de HeidlofFs zijn hierZiezooo ze schreef twee namen op, »ik wed dat de oude brombeer komt, al was het dan alleen, om daarna op de geheele affaire te kunnen grommen en schimpen «Zijn de HeidlofFs hier?” vroeg nu Richard, van zijn courant opziende, „en dat hoor ik maar zoo heel terloops „Ja, ik had het je moeten vertellen," zeide zijn moeder onverschillig „Eergister nog was Louise weer by mijze is er reeds een paar maal ge weest om raad te vragen. (Wtrdt wrvolgd.J was Chamberlain schuldig aan de groote ver gissing, dat hy er op rekende Kruger te kunnen overbluffen door zyn krachtig^ taal op garden-parties en andere openbar plaat sen. Doch het Boeren-ultimatum vind En geland volkomen onvoorbereid vroor den oorlog. De toestand werd zoo slecht ingezien, dat men aan de koloniën mededeelde het liefst „onbereden manschappen” te hebben. „Toen de oorlogskans keerde ten onzen gunste werd besloten tot cey staatkunde van onmiddellyke annexatie en ojivoorwaardelyke overgave. Wy annexeerden op het papier langen tyd voordat wy het gebied hadden bezet, en het bewys daarvoor is dat wy hen, die wy op het papier tot onze onderdanen hebben gemaakt, nooit anders hebben durven behandelen dan als vijanden". Het rapport keurt dan het verbranden van hoeven, de wreedheid en de qpnoodige ver nielzucht af, die de Boeren hebben verbit terd. Zoo duurde een oorlog, die slechts en kele weken zou duren en op 10 nïillioen werd geschat, nu reeds langer dan anderhalf jaar en kostte de stryd ons 15,000 menschen- levens, benevens minstens reeds 150 millioen Naar Morley zei, is de oorlog een lange geschiedenis van illusies en desillusies. „En dan moeten wy niet vergeten, dat Chamberlain dezen oorlog genoemd heeft een veer op zyn hoed. Hy moge ervan ver zekerd zyn dat niemand er naar pogen zal, hem zulk een verschrikkelijke en bloedige versiering te ontnemen.” Het rapport meent dat de eenig mogelijke oplossing wezen zal: dat de bewoners der beide nieuwe kolonies volkomen worden vrij gelaten om zich zelven te besturen, zooals de Canadeezon of de Australiërs. Die toestand kan niet in eens komen, zoo- dra de vijandelijkheden geëindigd zyn. Er moet een tusschen-regeering komen tusschen het ophouden van den oorlogstoestand en de autonomie onder Britsche vlagdoch die tusschen-regeering moet van den aanvang af het kenmerk dragen van tijdelijkheid, en dat moet duidelyk worden gemaakt aan hen, die wenzchen te leven onder dien toestand. Ten slotte betreurt het rapport, dat by de vredesonderhandelingen gebleken is, dat de Regeering in Engeland jiog minder edelmoe dig was tegenover de Boeren dan de mannen in Zuid-Afrika Lord Kitchener en Sir Alfred Milner. 16) Heden liet zij hem echter niet tot lezen komen- Het seizoen liep ten eindemen was reeds begin Maart en de oude dame wilde voor de jongelui van haar kennis nog een bal geven. „Alweer een danspartijzeide Richard zonder erg. >Is de zaak dan in dien vórm, aan beurt «Alwéér een danspartij, zegt geriep de oude dame uit. »Het is meer dan een jaar geleden. Verleden jaar Januari was ‘t, dat er bij ons voor het laatst gedanst is. En hoe zal ik dan de jonge meisjes in huis krijgen, als ik niet Iaat dansen «Hebben we de jonge meisjes dan noodig?” bracht de jonge chef der firma hiertegen in, het kleine mokkakopje in de linker, in de rechterhand nu toch het handelsblad, waarvan zijn oog snel een gedeelte trachtte te doorloopen. «Nu, ik heb ze niet noodig,” zeide zijne moe der „en om mij komen ze ook niet.” Door haar toon opmerkzaam gehaakt, keek hij van zijn courant op, en zag haar aan«Ah zoo Verder zei hij niets; hij scheen zich dus te schikken naar haar gedachtengang. Inderdaad vond ook hij het in theorie volkomen in orde,

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1