X, orst- ieLj reken. No. 8500. Aïeutrs- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. nza 40ste Jaargang. e xi. Buitenlaadscb Overzicht. a van FEUILLETON. Eindelijk Saamgebracht. iar. !OO.- E”, enza, ling, El. ron, lam. Zaterdag 11 Mei 1901. L l veranciers). Inzending van Ap verten tien tot 1 uur des midd. As Verspreide Berichten. I 949.-. MAN Zn. Wordt vervolgd.) GBLOEM" Telefoon Vu. St. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon* en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nominees VT.JF CENTEN. linff de ddeling der der aange- :n genezen, n ends eroemde nbepaald bij eender wajMnea, RDT, Café. beurtenissen te Algiers. Daar is te Times opeens komen verkla- dat de kapiteins Voulet en Chanoine en al niet dood zyn, ze zouden zich I.OI IN IIE Uil R m baast, dat do keizer zoo dikwijs in het debat wordt betrokken, is vreemd hij zelf toch weet dat geen vorst ter wereld daartoe meer aan leiding geeft. - Telefoon No. S» A DVE II TENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meey 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. acht op geslagen. Dus wilt ge Dinsdag werkelijk komen het is u ernst Nu goed, dan wijs ik u haar." Hiermee namen ze afscheid, terwijl ze bij den wagen stonden, waaruit hij haar geholpen had. Hij sprong weer naar binnen, groette nog een maal uit het portier en reed weg. En Louise, met moede leden, als had zij heel den langen weg te voet afgelegd, ging haar commissies doen. IV. werd, en er eerst by de laatste verkiezing khaki werd gestemd. „Zij is het, niet waar?” vraagt Louise Heidloff zacht den jongen chef der firma Seemann, terwijl ze met de oogen naar den groep in de nabijheid wijst. Met deze woorden kan slechts één persoon bedoeld zijn, want deze is de eenige dame onder ongeveer vijf heeren, die hun uiterste best doen haar te onderhouden. Richard richt zijn blik er heen en ontmoet ook aanstonds het vroolijk blauwe oog van Rita, dat hem over de andere mannen heen of tusschen hen door gevonden heeft en vriendelijk groet. Nergens staat Rita hem beter aan, dan in groot gezelschap, hij heeft dat reeds een paar maal opgemerkt omdat ze daar zonder eenige ostentatie, maar op een manier die hem innerlijk vleit, nu en dan een prettige vertrouwelijkheid tusschen hen beiden laat merken, die hem toch maar al te zeer van haar overige bewonderaars want die heeft ze altijd uitzondert. zich uit en namen de woelingen zoo toe, dat de troepen moesten optreden, met het gevolg dat vele dooden en gekwetsten vielen. De standjes te Barcelona moeten veel er ger zyn, dan de regeering daarover laat uitlekken. De censuur is ingesteld, en de telefonische gemeenschap met Barcelona is verboden. Bizonderheden lekken over het geen gebeurd is niet uit. Alleen moet de regeering erkennen, dat de toestand ernstig is, wat ook wel duidelijk is geworden uit de maatregelen, die de regeering heeft ge nomen, en waarvan Reuter heeft geseind. De beweging te Barcelona zou van veel ernstiger strekking zyn dan de gewone stand jes, die by eene werkstaking zoo, licht voor komen. Er moet sprake zyn van een bewe ging tot het verkrijgen van autonomie, voor Catalonië, waarin de republikeinen een groote rol spelen. Overigens schijnt de regeering over de uitbarsting van de crisis niet ver wonderd te zyn. Uit particuliere inlichtin gen was reeds eenigen tyd geleden duidelijk geworden, dat anarchisten, socialisten en separatisten het erop aanstuurden eene al- gemeene werkstaking te Barcelona uit te lokken. Dit schijnt hun ten slotte te zyn gelukt, en de standjes zyn daarvan bet ge volg. De regeering heeft den staat van be leg afgekondigd en hoopt voor de verkie zingen den toestand weder in regelmaat en orde te hebben teruggebracht. Vermoede)|jk?f zal wel niet veel betrouwbaars over de ge beurtenissen uitlekken, totdat hot bericht^ komt, dat de rust weer is hersteld. Frankrijk. Daar wordt nu toch zoowaar uit Algiers bericht, dat de befaamde burgemeester, Max Régis, de volgende week naar Parijs overkomt, om tegenover een bijzonder door hem te vormen commissie, eens haar-fijn rapport uit te brengen over de jongste ge- De Duitsche Rijksdag heeft Woensdag een reeds lang aan de orde synd voorstel aange nomen, dat betreffende het verleenen van presentiegeld aan de leden, met toekenning van vry reizen van de woonplaats naar Ber lijn en omgekeerd, ’t Is een oude zaak, die reeds herbaaldelyk aan de orde is geweest maar steeds door de regeering werd bestreden. By het debat had een eigenaardig incident plaats. Zinspelende op een den Keizer toe geschreven woord „Hoe, moeten deze deug nieten nu ook nog geld hebben,” betoogde Singer, dat men voor het toekennen van het presentiegeld moest stemmen, om te toonen dat de Rijksdag niet was samengesteld uit deugnieten, die zich laten intimideeren. Posadowsky antwoordde dat het te betreu ren was dat men eiken dag meer en meer den Keizer in het debat trok op gezag van praatjes. De keizer had bedoelde woorden nooit ge sproken. Dat de minister er zich over ver- die, welke gij bedoelt, op het bal Hij knikte langzaam. >Goed, ik zal ook komen. Wie is het?” >Het zijn er twee”, zeide hij, terwijl hij haar in het oog hield en zich aan haar hernieuwde verlegenheid te goed deed. „De lieveling mijner moeder is een heel jong, allerliefst ding. Gij moet trouwens de familie ook kennen de Walch’s, groote staalfabriek >Ja zeker”, zeide Louise, diep ademhalend. Zij herinnerde zich dat mevrouw Walch, de moeder, slechts weinige jaren ouder kon zijn dan zij zelve. Dus het volgende geslacht was haar reeds op de hielen Tijd, hoog tijd, dat ze geheel in de schaduw trad„Mij dacht, dat waren nog maar kinderen”, voegde ze er iets zachter aan toe „Volkomen juist: veel meer dan een kind is Greta Walch ook niet”, zeide hij, „Mij althans is ze steeds zoo voorgekomen. Ik heb in haar altijd slechts het schoolmeisje gezien. Maar ze danst nu naar het schijnt En zoo iemand is dan aanstonds geschikt om te trouwen De toon, waarop Richard van deze Walch’s sprak, was nu juist niet verontrustend. Maar slechts een bewijs te meer dddrvoor, dat zijn neiging reeds beslist een andere richting uit ging. Louise zag hem vragend aan. Zeg nu ook iets van de andere dame, de eigenlijke zeide zij zacht. De eigenlijke herhaalde hij langzaam en alsof hij droomde. „Ja ik ben nieuwsgierig hoe ze u bevallen zal. Maar nu wil ik niets meer zeg gen. Daar zijn we ook aan de Gendarmenmarkt*, waar gij wildet uitstappenhij moet vandaag verduiveld hard gereden hebben de kerel bederft het paard heelemaal, ik heb er heel geen Viljoen heeft met vijfhonderd man het kamp van generaal Beatson aangevallen. Viljoen kwam op zeer korten afstand van het kamp, maar trok terug toen de Engel- schen een pompom en een maxim lieten werken. De Boeren lieten zes dooden achter. De Engelschen zetten hen na en dwongen hen hun geheelen trein achter te laten, die dus in Engelsche handen viel. Kolonel Grenfell heeft het fort Klipdam aangevallen, waar kapitein Dahl, de natn- rellen-commissaris, thuishoort. Na een heet gevecht, waarbjj de Boeren negen gesneu velden kregen, werd de plaats genomen met 45 gevangenen en veel munitie. Hartbeestefontein zal nu verwoest worden. Het heet dat De Wet en Steyn in bet westen van Transvaal zyn. belangstelling uitslag gevolge Met groote belangstelling heeft men in Engeland den uitslag gevolgd van de parle- ments-verkiezing te Monmouth, het district waarin by de algemeene verkiezing in Octo ber dr. Rutherford Harris werd gekozen, wiens verkiezing echter ongeldig werd ver klaard. Vooral trok deze aanvullings-verkiezing de aandacht, omdat zy plaats had in een dis trict, welks voornaamste rykdom in kolen en yzermynen bestaat, en dat dus door de invoering der steenkoolbelasting direct werd getroffen. De uitslag der stemming zou kun nen dienen als graadmeter voor de algemee ne verontwaardiging tegen de kolenbelasting. En die uitslag heeft doen zien, dat een bij uitstek belanghebbend kolendistrict getoond heeft, in die algemeene verontwaardiging niet te deelen, en de politiek der Regeering te willen blijven steunen. Want, hoewel dr. Harris, wiens rol by den inval van Jameson nog algemeèn bekend is, niet werd candidaat gesteld, zyn vriend en geestverwant Lawrence, wiens verkiezing door dr. Harris krachtig was aanbevolen, werd gekozen met 4604 stemmen tegen 4261 uitgebracht op den liberalen oud-afgevaar- digde voor Monmouth, den heer A. Spicer. Beide partyen hadden meer stemmen uitge bracht dan in October 1900de conserva tieven 200, de liberalen 534, zoodat de con servatieve meerderheid terugliep van 688 tot 943 stemmen. Maar toch hebben regee ring en conservatieve party reden om tevre den te zyn over den uitslag van de verkie zing, daar Monmouth zoowel in 1892 als in 1895 door een liberaal vertegenwoordigd Do volgende week zullen de Fransche Kamers weder by elkaar komen, en kan het gevecht met het ministerie weder worden aangevangen. Het zal in den eersten tyd hard om hard gaan, zoowel in de Kamer als in den Senaat. De Senaat moet de Wet op de Vereenigingen in behandeling nemen, en het laat zich aanzien, dat de oppositie der clericalen daar niet minder hevig, vooral ook niet minder langdradig zal zyn, dan zy in de Kamer geweest is. Ten slotte, zoo verwacht men, zal ook de Senaat het ont werp wel aannemen. Het is’ echter niet waarschijnlijk, dat het ontwerp ongewijzigd uit de senaatsdiscussiën zal voor den dag komen. Dan heeft de oppositie al weer veel gewonnen. Het ontwerp moet dan op nieuw in de Kamer worden behandeld, en daar zal het lieve leventje dan weer van voren af aan kunnen beginnen. En als dan de definitieve aanneming zoo kan worden uitgesteld nog gedurende een goed jaar, dan hebben de tegenstanders hoop het na de algemeene verkiezingen het wel voor goed van de baan te zien gaan. Zoo zal het ontwerp over de arbeidera- pensioenen, dat in de Kamer aan de beurt van behandeling is, ook nog wel geen kans hebben heel spoedig naar het bulletin offi cie] te verhuizen. Maar Millerand en de zynen houden aan en trachten er door te krijgen zooveel en zoover als zy maar kunnen. AO bij weg E, 100 it. PINK8E, loskoop B. P. W v ercapelle, D brengend getuigenis aflegde, evenzoo hebben aan gezien. „Wanneer hier te raden valt, wil ik u naar mijn allerbeste weten raad geven Het móest echter eigenlijk niet noodig zijn. Hij haalde zijn schouders op. „ÈfcJjen een man, die voor zoo iets eigenlijk geen tyd heeft, Louise Maar toch ook weer geen man, die zich een vrouw laat uitzoeken, zou ik denken”, zeide zij droog. „Om verliefd te worden heeft men overi gens niet veel tijd noodig.” >Zoo kijk, kijk, dat weet ge dus ook." „Stellen we, ik weet het van hooren zeggen”, zeide Louise, die nu haar gewone kalmte herkre gen had, en die het aan zout voor haar opmer kingen volstrekt niet placht te ontbreken. »Ja, het verliefd worden”, zeide hij gerekt. De jonge fabrikant begon hoe langer hoe meer be hagen in dit bedenkelijke onderhoud te scheppen. „Ik geloot dat ik verliefd ben, Louise Hij zag haar daarbij curieus aan, met een byna komische onzekerheid, half eerlijk, half met een stille bedoeling. Louise Heidloff had nog een kwaad oogenblik, zóó tot overloopens toe vol van bittere pijn, als een oogenblik maar die kan Hoe sprong het lot met haar om niets, niets werd naar gespaard maar dat ging voorbij... „Verliefd Dat ware slechts te wenschen”, zeide zij. „En dan spreekt gij nog lang van het moeilijke eener keuze, wanneer het hart, om zoo te zeggen, reeds gesproken heeft En nu moet ik u zeggen, wat voor indruk die dame op mij maakt Ze schudde weer twijfelend het hoofd, maar richtte het terstond daarop met beslistheid omhoog, „Komt ren, heel bevinden aan het hoofd van de troepen van den sultan van Wadaï en diens manschap pen drillen tegen Frankryk. Aan het departement van koloniën oor deelt men het niet eens noodig die praatjes tegen te sprekental van menschen zyn getuige geweest van hun dood, Duitsciiland. De keizer komt heden tegen het middag uur te Straatsburg aan, in gezelschap van den gouverneur of stadhouder, vorst von Hohenlobe— Langenburg er dan zal dadelyk ten paleize een lunch worden gebruikt. Tot Zaterdagmiddag militaire manoeuvres, feest malen en ander dergelyk gedoe en dan naar het kasteel Urville in Lotharingen. De regeering van Saksen heeft den plaat- selyken autoriteiten last gegeven tot de in stelling van een woningcommissie en een plaatselyko verordening in deze, in alle gemeenten boven, 20.000 inwoners. De kopersmdden te Hamburg hebben, in verband met de uitsluiting van enkele Mei- betoogers, die eigendunkelyk hun werk ver zuimden en naar aanleiding van hun eisch tot loonsverbooging tot vyftig pfennig per uur, eergisteren eenparig het werk gestaakt. Op de scheepstimmerwerven kon eergisteren nog doötgewerkt worden, doch de werkge vers wilden alle arbeiders doen staken, als de kopersmeden weer niet onverwyld aan den slag gaan. Onafhankelijk van elkander werken drie oorzaken samen om den toestand in de hoofd stad van Catelonië dreigend te maken. In de eerste plaats een krachtige agitatie voor het herstel van de Catalonische republiek, een beweging die de laatste weken grooter omvang kreeg en de regeering voorzichtig deed worden, met het gevolg dat een wapen magazijn is ontdekt waar men 120 geweren, 43 loopen, 212 bayonetten en vele kisten met 16000 patronen en 30000 hulzen vond. De aanstaande verkiezingen hebben de politieke hartstochten dubbel opgewonden en daarby kwam nu nog een groote werksta king in fabrieken en onder het trampersoneel. Op het eene punt der stad ongeregeldheden by het uitgaan van een meeting voor een onafhankelijk Catalonië, elders woelingen voor fabrieken enz., terwijl onder de gear resteerden zich twee personen bevonden die uit Buenos-Ayres waren gesignaleerd als anarchisten. Dinsdag breidde de staking •4) •Nu is de kring der dames die ik ken zeer beperkt” hij sprak tot haar als tot iemand die op dit punt heel niet in aanmerking kwam natuurlijk, waarom ook niet? »maar toch heb ben we ook daar nog het moeiljjke der keuze.. Het moeilijke der keuze Dan moest hij innerlijk nog tamelijk koud zijn geblevenmaar dat hin derde ook niet >ik weet zeer goed, wat de keuze mijner moeder is” •Maar Richard” hier werd de onbaatzuchtige deelneming, de onuitroeibare waarheidsliefde het meisje te machtig. „De keuze uwer moeder! Maar wat is uwe uwe keuze? Dat moet ge toch nog beter weten >Wat ziet ge er bleek uit, Louisevergeef mij, het valt mij juist zoo op Gij hebt zorgen en angsten van wege uw vader en nu kom ik u daar met mijn affaires aan. Wel vriendelijk. Ver geef mij toch.” •Maak geen excuses, Richardwaarlijk, ik stel belang in uwe „aftaires”Ze zag hem aan en het scheen hem, als moest een Prudentia of Sankta Agnese of hoe de jonkvrouwen marte laressen uit de oudste geloofstijden allen heeten, haren rechter, den een of anderen geestig cyni- schen romeinschen consul, voor wien zij het dood-

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1