en BINNENLAND- IJ. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. r No. 8901. 40 ste Jaargang. n van BullenlaRdsch Overzicht. FEUILLETON. Eindelijk Saamgebracht. I I i I 27. jn Maandag .13 Mei 1901. 'EDT, Café. Inzending van Apvertentiën tot 1 uur des inidd. rerheid. hte. oheid. Verspreide Berichten. «i men :MAN Zn. MM ItMtH it Uii/ Dit Ko. bestaat uitTwee Bladen. EERSTE BLAD. kte. rdnren. rakts, lechts olgen. nicht, b ufk, tebe- s, ook 0.60. 0.00, Aam- nxana tuten, 0.50. mddel bet is nd in «erM komt 'erold een* •voo- op da ■aal «CM puk- «elf» i ver- t v»a raster krank- intala, Ma Obar- H*M i,oiiis(hijoiih\t «ttrij. rtc. In nrwn «••rt- ndlfo kuur, mdan IftDI l«m, J»«|S aan- »v«r aangeboden van het bas-relief van Chapnis „La Vérité” De prefect van Algiers heeft een aantal antisemietische comités ontbonden en even eens eenige groepen der nationalistische en anti-joodsche jongelingschap, terwijl eeu tweetal broeinesten der anti-semieten zyn gesloten. De sociaal-democratische afgevaardig de Viviani is door de directie van het so- ciaal-democratische orgaan, de Lanterne, ontslagen als hoofdredactenr, omdat hy wei gerde mee te doen aan een agitatie der gas maatschappij te Parijs (die dertig centimes rekent voor een kub. meter gas van alle soort) tot behoud van het vette monopolie, waarvoor de maatschappij natuurlijk met goud betaalde. De directie van het blad eischte opne ming van artikelen ten gunste der maat schappij eï> ingezonden door de maatschap pij, doch Viviani weigerde als eerlijk man van overtuiging en toen de directie eigen machtig een artikel uitgaf aan de zetters, dreigde hy met een hoofdartikel tegen de gasmaatschappij. Dat kostte Viviani zijn positiede so- ciaal-democratisch zich heetende directie van een sociaal-democratisch blad, liet een van de voormannen der party schieten, omdat hij zijn journalistieke eer en overtuiging trouw blijft en de algemeene belangen van stad en burgerij stelt boven de omkoopings- tactiek en exploitatio-probeersels van een kapitalistische maatschappij! Gboot-Brittannik. De gemeenteraad van Batterca heeft aan een der straten den naam van den Boeren generaal Piet Joubert gegeven. Telefoon Ut. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. regeering wil dus een half jaar zonder par lement regeeren. De nieuwe ministers krij gen zoodoende ruimschoots gelegenheid om zich in hun nieuwe departementen in te werken. Dat do zitting verdaagd en niet gesloten wordt, zal wellicht verklaard moe ten worden uit het feit dat de commissies voor eenige belangrijke wetsontwerpen, o. a. voor de 'vyjnwet en de wet op den saccha- rhie.accjjns, reeds zoo goed als klaar waren met haar werk. Werd de zitting gesloten, dan zou al haar arbeid vergeefsch zijn ge- wieit en zouden do wetsontwerpen in kwestie van voren af aan in de nieuwe zitting hebben moeten inkomen. Zooals de zaak nu staat, kan de Ryksdag echter in November eerst hot onafgedane werk afhandelen, vervolgens gesloten worden en dan weer in nieuwe zit ting bijeenkomen om de nieuwe begrooting en daarna de handelstractaten te behandelen. Vandaag zal de Ryksdag nog met den Franschen slag een aantal hooguoodige wet jes afdoen, o. a. de voorloopige handelsover- eenkomst met Engeland en een noodwet waarby de belasting op het gedistilleerd met een jaar verlengd wordt. De afgevaardigden hebben in hnn lange vacautie alle gelegenheid om kracht te ver zamelen voor den grooten stryd die komende jaar om de handelstractaten zal gestreden worden. De politieke komkommertijd is nu echter dit jaar wel buitengewoon vroeg inge- De tocht van generaal Plumer blijkt op slot van rekening niet zoo voorspoedig te zyn geweest, als de triomfantelyke telegram men van Kitchener eerst deden vermoeden. Terugkeerende van Pretoria, had hy met veel moeilijkheden te kampen. Een deel van het buitgemaakte vee moest onder weg in den steek gelaten worden. Verder hebben de Boeren de Britsche af- deeling aangetast en een aantal gevangenen welke by Coemassie-drift in Plumer’s banden waren gevallen, bevryd, terwyl deze laatste ook by deze gelegenheid een buitgemaakte kudde moest laten glippen. Zelfs verloor Plumer toen 5 man aan gevangenen, waar onder een kapitein. De telegrammen, gisteren ontvangen over geruchten by Klipdam enz., geven verinoe- delyk nadere lezingen van reeds door Kit chener overgeseinde berichten. Herman Haul teekent in de „Figaro” Kit chener en Waldersee, blykbaar in allesbe halve vroolyke stemming kijkende over de kaarten van Transvaal en China heen, die voor hen liggen. En het onderschrift zegt, dat het tegenwoordig blijkbaar heef lastig is een held te zyn. Heeft Kitchener gelegenheid genoeg gehad zich een held te toonen, voor Waldersee was dat niet zoo gemakkelyk. Lauweren op het slagveld heeft deze veld maarschalk in China niet kunnen behalen. Niemand betwist overigens dat hy zijn plicht gedaan heeft. Maar die lag niet op wat men gewooulyk het veld van eer noemt. En nu vertellen goed ingelichte Duitscbe bladen, dat de Duitscbe troepen spoedig naar huis zullen gaan. Vier Duitsche oorlogsschepen zullen in de Chineescbe wateren blijven om indruk te maken op de Chineezen en hun er aan te herinneren dat zy hun verplichtingen ten aanzien der schadeloosstelling zullen die nen na te komen. Dat de troepen terug zullen keeren, zal in Duitschland met groote voldoening worden vernomen. Niet alleen omdat er weinig krijgs manseer voor hen te behalen is meer nog omdat de Duitsche troepen langzamerhand alleen beginnen te staan. De troepen van an dere mogendheden zyn of worden terugge trokken en ook om politieke redenen vindt Duitschland het niet wenschelyk in China «5) Nu heelt Richard bij den groet der lachende oogen van zooeven van de gevierde schoonheid werkelijk het gevoel, als ware hem een groote onderscheiding te beurt gevallen j hij siet echter ook, dat dit Louise niet ontgaan is. Een lichte, doch niet onaangename verlegenheid hierover zoekt hij d&lrdoor te ontgaan, dat hij ach nu eerst opmerkzamer tot juffrouw Heidloff zelve wendt, van wie hij zich juist, om zijn ver dere plichten als gastheer na te komen, weer eens even vriendelijk had willen verwijderen. »Dat is barones Rita van Uechtritz,” zegt hij, als merkte hij niet, wat zij bedoeld had; dan echter, terwijl hij haar vol aanziet»Weet ge echter wel, Louise, dat ge er voor dat bizondere doel van een onpartijdige vandaag zelve veel te mooi uitaiet?” Louise voelt zich door zijn toon niet prettig aangedaan. Haar kleur wordt iets hooger, maar ze zegt op rustigen, bijna drogen toon„Ik had slechts dit eene kleed, nog van vroeger, en op het oogenblik werkelijk geen geld, mij een meer passend toilet aan te schaffen, ik meen passender voor mijn leeftijd. Ge nwet mij verontschuldigen, wanneer ik u misschien belachelijk voorkom. Ik beloof u, dat ik mij van nu af zooveel mogelijk Dadelyk nadat de zitting van den Prui- sischen Landdag gesloten is, komt als een verrassing het regeeringsvoorstel om den Ryksdag tot 26 November te verdagen. De achteraf zal houden.” „Maar Louise I” Hij ziet haar aan, in de hoogste verbazing en tevens Ontsteld daarover, dat hij haar op een hem onbegrijpelijke wijze moet gekwetst hebben. „Ge houdt het voor mogelijk, dat ik een dergelijke scherts hij breekt af, midden in het voordeel, zich nu zelven haast voor beleedigd te mogen houden „maar Louise, hoe kunt ge „Neen, neen, ik weet wel, dat ge het niet kwaad bedoeld hebt,” weerde ze .haastig af, nog altijd zijn blik vermijdend. Ze lydt onder deze zijn broederlijke vriendelijkheid nog meer, dan onder al het andere Ze weet zelve niet, waarom daarin zoo iets onuitsprekelijk irriteerends voor haar ligt. Het is haar ook onaangenaam, dat hij nu zoo lang vóór haar staat en haar zoo opmerkzaam en welwillend aanziet, hoewel zij zich, daarin heeft hij gelijk, zelfs onder de toiletten der millionairs- en andere hooge kringen hier nog opperbest kan laten kijken. Louise, evenmin onhandig als zonder smaak, heeft haar japon van geelwitte kant althans zóóver in overeenstemming gebracht met de heer- schende mode, dat die hier ten minste niets op vallends heeft, dat wil zeggen, niets in ongunstigen zin, en dat haar slanke figuur een prettigen indruk daarin maakt. De verkorte mouwen en de matig uitgesneden kraag, die een nog gladden, zachten, fraai gezonden hals laat zien, zijn concessies aan de feestelijke gelegenheid van heden En toch wordt er natuurlijk niet de minste notitie van haar genomen. Door wien ook? zij heeft geen bekenden hier, althans niet onder de hserenniemand is verplicht met haar te dansen te veel op den voorgrond te staan. Zoodra de schadeloosstelling vaststaat en China waarborgen heeft gegeven voor de betaling, zullen de Duitsche troepen ingescheept worden. Men mag dan wel vragen wat door de expedities in China is bereikt. Zal na deze strafoefening want anders is het niet ge weest ten slotte - China rustiger zyn en de vreemdelingen er veiliger De berichten die zelfs in den laatsten tyd gekomen zyn over Boksers opstanden, maken het niet waarschijnlijk. China zal geld moeten op brengen, maar de mogendheden worden daar niet beter van, hare onkosten sullen zy er misschien uithalen, maar zeker niet veel meer. De beleediging den gezanten aange daan is gewroken, zeker, maar of men dat ver in China zal voelen V De toestand te Barcelona blyft ernstig. Hoewel reeds meer dan 6000 soldaten in de stad zyn, houdt het verzet aan en moeten de wapens herhaaldelyk worden gebruikt, waarby vele dooden en gewonden vallen. Met de gevangen leiders wordt korte metten gemaakt. Eenigen hunner zyn terstond voor den krijgsraad gebracht, tor dood veroor deeld en onmiddellyk gefusilleerd. De toestand wordt nog erger, doordien de fabrieken door de stremming van het verkeer niet kunnen werken, waardoor het aantal leegloopenden toeneemt. Bevestigd wordt dat den laatsten tyd vele anarchisten zich te Barcelona gevestigd hebben. De ministerraad kwam herhaaldelyk byeen om de noodige maatregelen te nemen, en zond de meest strenge bevelen, ook naar andere plaatsenwant de weerslag doet zich in het land gevoelen, vooral in de mijnstreek van Murcia, waar het zeer woelig moet zyn. De regeering dringt er vooral op aan de rust voor den 19en, den dag der verkiezin gen, te herstellen. De pers juicht hot krachtige optreden der regeering toe. Dat de beweging zich echter lang niet over het geheele land uitbreidt, kan daaruit blyken dat de jonge koning Alphons Woensdag een nieuwe brug over de Manzenares heeft geopend. Later zyn uit Madrid officieele telegram- ontvangen, waarin de rust hersteld heet. De troepen houden de fabriekswyken bezet. Frakkruk. ’t Is toch eigenlijk een malle komedie terwyl de kantonrechter te Estissac gisteren een pastoor vrijsprak, die het gemeentelijk besluit had overtreden aangaande het dragen van het geestelijke kleed in h^t openbaar en terwyl na afloop der rechtszitting buiten een anti-clericale betooging plaats vond, maakte de veldwachter opnieuw twee pro- cessen-verbaal op tegen pastoors van elders, die van den prins geen kwaad wisten i In verband met de onderteekening van het verdrag, aangaande de Russische lee- ning van 425 millioen francs, is baron Ed mond de Rothschild naar Petersburg ver trokken. Daar zal voor den millionnair nog wel wat Aan te verdienen wezen Den oud-procureur-generaal by het hof van cassatie, bekend uit de Dreyfuszaak, Manau, is door een aantal advocaten van de Parysche balie een reproductie ir. brons of haar bezig te houden zij heeft werkelijk een offer gebracht, toen zij hierheen kwam, zonder haar vader hierheen kwam, waar ze nauwelijks weet, wat voor een gezicht ze zetten zal om naar buitepaf eenigermate het feit te maskeeren, dat geen mensch zich om haar bekommert. Maar het offer was misschien toch niet zoo geheel on baatzuchtig en dit is nu de straf voor wat zich aan kleine, héél kleine motieven van anderen aard daarin gemengd had. De oude dame, Richard’s moeder, heeft Louise wel in het begin zeer vriendelijk begroet, heeft gevraagd waar papa was, maar helaas reeds niet meer geluisterd, toen het antwoord gegeven werd. Dat Louise hier moederziel alleen is, dit is ze zich dientengevolge heel niet bewust geworden. Richard was klaarblijkelijk verblijd, maar ook een beetje verwonderd, toen hij haar anderhalf uur geleden voor het eerst zag. Hij had in elk geval aan den ernst barer toezegging van onlangs toch niet zoo recht geloof geslagen „Een baronesse Uechtritz” herhaalt zij nu zijn'woorden, om den voor haar staanden zoon en heer des huizes van elk medelijdend zich otcupeeren met haar per soon af te leiden. „Dus voorname adel „Voornaam?” hij haalt de schouders op, maar zonder eenige ironie. „Ja, een goede familie, geloof ’k. Hoe bevalt de jonge dame u „Nu, dat ze er zoo bevallig uitziet, als men slechts kan wenschen, daaromtrent is Wel geen twijfel mogelijk,” meent juffrouw Heidloff met ernstige mine. Maar ze ziet er, naar het mij voorkomt, óók lief uit. Dat ge mij haar voorstelt, is wel niet doenlijk?' STATEN-GENERAAL. T JNF K K D K li A M K tt. Zitting van Vrydag 10 Mei. De commissie voor onderzoek van de in lichtingen van den Minister van Koloniën, over het bekende adres ter zake van den Indischen luitenant Bosch, heeft gerappor teerd dat, zoowel het gegeven ontslag als de voorafgaande opdracht tot nader onder zoek door een raad, met de militaire bevor- deringswet in stryd is en geeft den Min. in overweging, stappen te doen die kunnen leiden, om het nadeel, voor den heer Bosch „Toch, toch, waarom niet?” Wel heeft Ri chard eerst in den geest overlegd, hoe dat te doen en of het gepast zou zijn, maar zulke overleggin gen gaan snel in haar werk „Ik zou ze althans gaarne eens hooren spre ken,” zeide Louise, ernstig bij hem voorbij ziende. Hij voelt zich heden bij haar niet geheel op zyn gemak. Het was toch eigenlijk sterk, die wensch, dien hij daar onlangs aan haar heeft kenbaar ge maakt. Dat zij het echter ook woordelijk zou nemen >Nu, het genoegen” om de schoone Rita te hooren spreken namelijk zult ge in elk geval nog dikwijls genoeg hebben.” zegt hij. »Ge treft ze, denk ik, spoedig eens bij onswij zien haar dikwijls Maar hoe amuseert ge u vandaag, Louise „O, kostelijk,” antwoordt zij eenigszins bitter, voegt er echter aanstonds vriendelijker aan toe „er is hier veel voor mij te zien, sedert jaren weer eens. Ik ben nu al lang nergens meer ge weest Hier breekt een voorbijkomend, groot, corpulent heer met luide stem zonder verdere complimenten het gesprek der beiden af. Een bankdirecteur is hethij heeft de dame, waarmee de heer des huizes juist spreekt, eerst vluchtig opgenomen en ze komt hem niet belangrijk voor. Richard moet natuurlijk te woord staan en als hij zich dan weer tot juftrouw Heidloff wil wenden, is ze er niet meer. Daarentegen treft hij aanstonds daarop met Rita van Uechtritz samen. (IFordt vtrvolgd. Telefoon No. ADVERTENTIES worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend natfr plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1