ITER IE? SU ifeeren in de richtiny :o” ’.4 ALS, SGKL, 661. J1ZEN vaa al f30.-. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Vrijdag 34 Mei 1901. 40ste Jaargang. No. 8510. Buiteniandscb Overzicht. FEUILLETON. Eindelijk Saamgebracht. AN LOON. idler, dt ditmid- nd sucoes mwnjras n LaarzeniBagazijn idubaJitm foadefialf eneeskraoht istal elke pijnlijke rrerbodig. Met >or ongeneeslijk .nas een bijna JÖJ remit genezing en ontstekingen enz. stelt ee Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Verspreide Berichten. natuurlijk ook Hl. (Wordt vervolgd.) EUNKMAN Zn. Hoe ellendig de toestand te Kaapstad is blijkt uit de mededeeling van een corres- verstrekt door Gasfitter. Telefoon No. 89. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ACHTE KOUS- rys. voor ABONNE- 1HT, daar een enaam is en men H'BltK ICH magazijn ster BT eel verbeterde Wil DSCIIE (III K UT i Rheuu- dUii.pd. Man latte •50c.dafl. haken. Te Uloth, aé- aa Sanders. ..^ntterbain. de Kleiwegsteeg. J. SMITS. imeten werk. De Duitsche rykskanselier, Von Billow, heeft aan de betrokken ministers van Prui sen, Beieren, Saksen, Wurtemberg en Hessen een uitnoodiging gezonden, den 4en Juni a.s. te Berlijn samen te komen, teneinde daar met hem te beraadslagen over de nieuwe toltarieven. Hieruit blykt in de eerste plaats de wensch, die er by Von Billow bestaat, de betrek kingen met de Zuidduitsche staten zoo ver- oreld bekend en tffen middel tegen i>nr-, Lever- 1, enz. Inwendig itwendig in bijna met goed gevolg Prfjs per flacon I 1.15. post f i.60. Ierland okin Amsterdam die ‘-chutienipotheke kitsch. Oeaterreich centraal-l'epót bunder 3'/,, dubbele flescli Vegte, Zaltbommel Rotterdam. ibage. J. Czn. Rotterdam in stukken. Louise had heden het groote couvert van den postbode in ontvangst genomen en met levendigen blik wijl zij Richard’s schrift daarop herkende binnen aan haar vader gebracht. Hij greep er naar, met die onstuimige begeerte van den pro jectenmaker, die van elke postzending wonderen verwacht, hield zich dan echter met geweld in toom, zoodat hij zelfs schrift en poststempel schijn baar onverschillig bekeek. »Dit komt van alsof hij het wist en verwacht had. »Uit de stad, papa, het is van Richard Seemann”, viel Louise hier snel in. Zij had dit niet moeten doen. Want nu steeg de gedwongen onverschil ligheid zelfs tot een terugwijzende beweging, en een ongunstig oordeel over het gezondene, het mocht nu bevatten wat het wilde, was reeds voor uit op het gezicht van den bouwmeester te lezen. Hij nam de papieren uit het couvert en wierp ze door malkaar op tafel. De oogen van Louise volgden zijn vingeren, hadden echter reeds lang vóór deze den brief van Richard bereikt; doch de dochter zeide ditmaal niets. Eindelijk greep de oude naar het schrijven, vloog het door en wierp het dan zonder een woord te spreken ter zijde. »Wat schrijft Richard, papa vroeg Louise na een wijle. - Niet veel, ditar, waar is het prul Hij had reeds verschillende der papieren doorge zien en terzijde geworpende brief lag er tus- schen. maar Louise had hem dadelijk Inderdaad, niet veel, maar iets stond er toch ook voor hddr in den brief. Dat zij aan het slot ter sprake kwam, kon allicht slechts een pure pondent der Zwolsche Courant over de ge volgen van de pest. De. builenpest, zoo schrijft hy, neemt nog steeds in hevigheid toe en veroorzaakt een beolen uittocht van inwo ners naar Europa. Allen, die het maar eenigszins schikken kunnen, pakken hun reiskoffers en vertrekken per eerste stoom boot. De aanvraag om passage is zoo groot, dat men reeds weken te voren plaats moet bespreken als men niet teleurgesteld wil worden. Het lijkt veel op het verlaten door de ratten van het zinkend schip, maar in dit geval zijn het ongelukkig de ratten, die achterblijven. Konden wy maar van hen ontslagen raken, het zou met de bestrijding van de pest veel gemakkelijker gaan. De pest verspreidt zich al verder onder de mi litairen, is reeds zoo ver binnenslands dat te Mafeking een geval van pest is voorge komen. De lijder was ’n soldaat. In een vorig schrijven liet ik mijn vermoeden dóór schemeren, dat de plaag reeds wijd onder de Britsche troepen verspreid was. Deze dagen kwam my het volgende ter ooren, dat mijn vermoeden versterktEen sergeant van den geneeskundigen dienst, pas van Pre toria alhier teruggekeerd, was in een der kampen in de nabijheid van Kaapstad, toen een der soldaten verwijderd moest worden, daar hy verklaard werd aan de pest te lyden. De sergeant ging eens den pestlijder zien. Na hem gadegeslagen te hebben, merkte hy bedaard tegen een makker op „Dat is builenpest P Te Pretoria noemen wy het ingewandskoorts.” In de bijeenkomst der delegaties heeft keizer Franz Joseph eergisteren een rede voering gehouden in antwoord op de be groeting der beide presidenten. De president der Hongaarsche delegatie zeide, in zyn toespraak, dat het Drievoudig Verbond, dat zoo volkomen in overeenstem ming is met de belangen van Oostenryk- Hongarye, reeds jaren lang den grondslag vormt der buitenlandsche politiek. Hij sprak den wensch uit, dat de volkeren van Duitsch- land en Italië evenveel sympathie zouden toonen voor Hongarije, als de Hongaren voor deze beide landen bezitten. De tweede grondslag der buitenlandsche staatkunde van de Monarchie is het behoud van het „status quo” op het Balkan-schiereiland, waardoor niet alleen de belangen van de Monarchie bevorderd doch ook een goede verstandhou ding tot het Russische Ryk wordt verkregen. De president der Oostenrijksche delegatie wees op de roemrijke daden der Oostenryk- sche-Hongaarsche marine in China en sprak den wensch uit, dat ook daar weldra vrede ivertroften era welbekend IHT-IUÏIB. t Fabriekmerk). de, radicale en van alle, zelfs aekkige xenuw- al ontstaan door jeugdigen leeftijd ke zwakte, Bleek Hoofdpijp - - Maagpijn - Onvermogen -- enz. Uit- heèrschen zou. Hy zinspeelde op het sluiten van nieuwe handelstractaten, die naar hy hoopt den producenten gelegenheid zullen geven hun toestand te verbeteren. Prins Lobkowitz betuigde ten slotte, dat ondanks de verschillen van meening tusschen de volkeren in Oostenrijk, zy allen slechts bezield waren door liefde voor den Keizer, aanhankelijkheid aan het gemeenschappelijk vaderland en bereidwilligheid om de onaf hankelijkheid en de integriteit ervan zoo noodig met goed en bloed te verdedigen. Deze gevoelens, zeide prins Lobkowitz, zyn ook die van de beide delegatiën. De Keizer wees in zyn antwoord op het groote verlies, dat de bondgenoot Italië had geleden door het overlijden van zyn dierba ren vriend, koning Umberto. Ook het ster ven van koningin Victoria werd door den Keizer herdacht. „Met bevrediging kan ik ook thans weder wijzen op onze onveranderde hartelyke be trekkingen tot de met\ ons verbonden rijken, en o,i de vriendschappelijke en vertrouwen wekkende verhouding tot alle andere mogend heden uit dezen verblijdenden politieken toestand put ik de gerechtvaardigde hoop, dat de vrede nog geruimen tyd moge be houden blyven. „De sedert verleden jaar in China voorge komen onlusten hebben een tusschenbeiden traden der mogendheden tot bescherming van dedaar gevestigde vertegenwoordigers en onderhoorigen noodzakelijk gemaakt; de deel neming der monarchie aan die collectieve actie werd van den beginne af bepaald door onze positie als groote mogendheid en door den omvang van onze belangen in China”. De Keizer wees er op dat de uitgaven voor oorlogsdoeleinden op de begrooting tot het uiterste beperkt waren. De pogingen tot het beproeven en aanschaffen van nieuw geschut worden voortgezet. Bosnië en Her- zegowina kunnen de kosten voor hun be stuur thans uit hun eigen middelen be strijden. Gister zou graaf Goluchowski zyn groote redevoering, met de uiteenzetting van den staatkundigen toestand, houden. 34) Zijn vermoeden bevestigde zich: aan het .Wee ner kantoor voor mijnexploratie” werd door be trouwbare handelsvrienden der Seemann’s in de Oostenrijksche hoofdstad alle levensvatbaarheid ontzegd. Slechts met moeite hadden deze soliede kooplieden ter plaatse zelve kunnen uitvinden, wat eigenlijk bedoeld werd, wijl de nieuwe onder neming in de handelswereld daar geheel onbekend was. Ze bestond schier uitsluitend in de annon ces en reclames van buitenlandsche bladen, en wel alleen van zulke bladen, die allerlei adverten tiën opnamen en door geen scrupules beheerscht worden. Het liefst had Richard de geheele massa pa pieren bij elkaar gepakt en ware <|aarmeê naar den ouden Heidtoff gereden. Daaraan was echter niet te denkenhet was heden een tot den avond toe geheel bezette dag voor hem, dien hij liefst nog heel wat langer had willen maken, om maar alles at te doen wat gedaan moest worden. Toch deed hij iets in de aangelegenheidhij schoof al de papieren, beschrevene en bedrukte, in een groot couvert en sloot er eenige regelen aan den bouwmeester bij in, waarmee hij de bijlagen in zijn strenge discretie aanbeval, hem overigens ra dende ze ernstig te onderzoeken, De paar zinnen stonden snel op het papier. Dan stokte hij voor het slot en voegde er eindelijk nog, na betrekkelijk lang bedenken, de betuiging zijner hoop aan toe, dat juffrouw Heidloff gisteravond het was veeleer hedenmorgen geweest >goed” thuis was gekomen. Een ander woord dan het gekozene wilde zich niet laten vinden. Want dat hij hoopte, dat ze levend en ongedeerd haar huis bereikt had, kon hij als iemand die goed bij zijn zinnen was toch niet schrijven, hoewel deze uitdrukkin gen juist correspondeerden met de angsten, die hij, dwaas genoeg, om Louise had uitgestaan. Zich heden op deze wijze met haar vader in rapport te stellen, gaf den heer Seemann een zekere geruststelling. Mocht haar iets overkomen zijn, dacht hij half en half, zoo zou hij het hierop ervaren. Hoewel dit een sottise was, want dat ware in elk geval gebeurdware zij niet op tijd thuis gekomen, zoo zou men het eerst bij hen, de Seemann’s, hebben komen vragen. Onzin, al die angst om haar Toch zou Richard Seemann zonder dezen de papieren waarschijnlijk niet met zulk een haast hebben opgezonden. Jammer dat deze, hoe prompt de oude heer ze ook in handen kreeg, altijd nog te laat kwamen, dat wil zeggen te laat, om nü nog het idee waar op hij eenmaal zoover was ingegaan, aan het wankelen te brengen. Nog pas was hij daarin weer gesterkt geworden door niets minder dan eveneens een krantenartikel, dat hem in handen was gekomen. Hij droeg sedert het blad steeds bij zich. Het was vuil geworden en op de plaatsen waar hij het, wanneer hij zich daaraan had op gebouwd, telkens weer dichtvouwde, brak het reeds trouwelyk en vriendschappelijk mogelyk te doen zyn, en daarby alles te vermyden, wat het vermoeden zou kunnen doen ontstaan, dat van de zyde der Regeering in den Bonds raad de toltarieven aan de andere staten bepaald opgedrongen en tegen elke oppositie in „er toch door gesleept” zouden worden. Daar de Ryksdag eerst einde November weder byeenkomt, blyft er een lange tyd beschikbaar om de ontwerpen in den Bonds raad grondig te onderzoeken, aan welk on derzoek de Bondsstaten nu ruimschoots deel kunnen nemen. Dat de behandeling in den Rijksdag er slechts zooveel te gemakkelyker door wordt gemaakt, indien van te voren tusschen de Bondsstaten een zekere gelijk heid in inzichten en wenschen wordt ver kregen spreekt vanzelf. Het is waarschijnlijk, dat de ministers conferentie hoogstens een paar dagen zal durenlanger zullen zy moeilijk hun eigen lijken werkkring in den steek kunnen laten. Zoo is het dan ook niet waarschijnlijk, dat de volledige tariefontwerpen behandcMr zullen kunnen worden, maar de hoofdzaken kunnen daarom toch wel voldoende worden vastge steld. De vergadering zal gehouden worden den dag, nadat het renzengedenkteeken voor Bismarck voor het front van het gebouw van den Rijksdag in tegenwoordigheid van den Keizer onthuld wordt. Deze datum is dan ook op te vatten als een zachten wenk aan de hoeren ministers, op de vergadering dien grooten Duitscher en zijn streven tot voorbeeld te nemen, en niet in de eerste plaats de speciale belangen hunner staten voor te staaq, maar deze achter te stellen by het algemeene Duitsche rijksbelang. Uit berichten van alle zyden te Kaapstad blykt, dat de opstandelingen-commando’s zoo wel in de Kaapkolonie als in den Oranje- Vry staat bevelen ontvangen hebben, zich saam te trekken. De militaire overheid heeft wel vernomen dat de Wet vermoede lijk die vereenigde commando’s wil aanvoeren, maar niet dat hy reeds de Kaapkolonie bin nengerukt is. „Central News” meldt, dat in de omstre ken van Botha’s pas, op de grenzen van den Vrijstaat en Natal eene groote concentratie van Boeren plaats heeft. Het is goed op bevestiging van dit gerucht te wachten, aleer daaruit gevolgen te trekken, maar, berust het werkelijk op waarheid, dan is het van zeer groot belang. Dan zou toch blijken dat de Boeren nogmaals een aanval beproeven op de beide groote Britsche com municatielijnen, die namelijk, welke door de Kaapkolonie en die welke door Natal gaan. Het wordt steeds waarschijnlijker, dat De Wet werkelijk de Kaapkolonie is binnenge drongen en het commando der in Zuurbergen samengetrokken Boeren op zieh genomen heeftindien nu inderdaad op de grenzen van Natal een belangrijke actie der Boeren zich voorbereidt, dan zou dit wijzen op een afgesproken plan om tegelijkertijd despoor- weglynen, waarlangs aan Kitehener’s leger het levensonderhoud toegevoerd wordt, aan te tasten. De Britsche opperbevelhebber heeft schier alle beschikbare troepen uitgezonden, om Transvaal „schoon te vegen.” Sir Bindon Blood en Walter Kitchener doqykruisen het gebied ten noorden, Bullock en Campbell dat ten zuiden der Delagoa-lynElliott ver woest de streken van den noordoostelyken Vrijstaat.... Wanneer het echter blykt, dat het gros der Boerenlegers hem in den rug aanvalt, zal Kitchener wel genoodzaakt we zen van zyn tegenwoordige tactiek af te zien en zyn troepen zuidwaarts te zenden. Maar wy herhalen het, zekerheid omtrent de bewegingen der Boeren bezitten wy niet; en wy moeten er ons voorloopig mee tevre den stellen, enkel te constateeren, hoe zenuw achtig de Engelschen zich maken, nu de Boeren er zoo goed in geslaagd zyn, hun bewegingen voor hen te verbergen. Gelyk een bang mensch des nachts in een duister bosch, zien zy overal dreigende gevaren overal zien zy De Wet overal concentraties. Frankrijk. Volgens mededeelingen uit Londen, zou Esterhazy, de Uhlaan, nu weer ruim in de dubbeltjes zitten en zou hy niet alleen over tuigd zyn van de onschuld van Alfred Dreyfus, doch loopt hy zelfs rond met het plan, die onschuld te bewijzen, met welk doel hy zou willen terugkeeren naar Frankryk, om er zich vrijwillig gevangen te geven. Belgie. De nu geëindigde werkstaking der glas blazers te Charleroi, heeft bjjna tien maan den geduurd (van den eersten Augustus 1900 af) en heeft dén arbeiders een tien millioen gekost aan loon! Er is nu alle kans, dat binnen een tweetal weken allerwegen het werk hervat zal wezen (in verband met de beleetdheidsphrase zijn; hij zou natuurlijk ook naar haar overgrootmoeder op gelijke wijze ge vraagd hebben, wanneer er zoo een voorhanden en het denkbaar geweest ware, dat deze zich daags te voren bij de Seemann’s op een soirée bevonden had. En toch deed het Louise goed, toen ze in zijn brief de woorden las, die op haar betrekking hadden Hij had, bij het schrijven, toch wel aan haar gedacht, ja nog meerzooals ze hem kende, stelde hij er werkelijk belang in te weten, dat de „eenige” juffrouw Heidloff den langen nachtelijken rit van zijn huis uit zonder ongeval volbracht had. Hij was nu eenmaal goed, eenvoudig menschelijk goedLouise wist dat van vroeger. Onder een licht weldadige gewaarwording legde ze het blad weer neer. Ook scheen Richard in zake haar vader werkelijk moeite te hebben ge daan, te oordeelen naar de talrijke bewijsstukken, die hij gezonden had. Ze was nu geheel bereid aan déze haar opmerkzaamheid te wijden, althans’ wanneer haar vader het wilde toestaan. Want de oude was nukkig, maakte het haar soins lastig met eindelooze uiteenzettingen zijner ideeën en ondernemingen en liet haar dan weer langen tijd niets weten, zelfs van gewichtige stappen, die hij deed. Nu althans scheen hij weer eens behoefte te gevoelen, iets over de aangelegenheid in kwestie mede te deelen Telefoon No. 8*/ A DVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1