cao I 1 BINNENLAND' iïieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 40ste Jaargang. No. 8513. Dinsdag 28 Mei 1901. BuHeiilitndsch Overzicht. 0 B LOON. d« Echte n, tMunen- igen In den num du rerrenrdigd wereldbe- >br* Stoll- EO” L44LS, it - FEUILLETON Eindelijk Saamgebracht. i onderbilnn Waad wulf a aas roer Neder* Maandag 27 en ja stelt een BRINKMAN Zn verstrekt door Gasfitter. 3*/,, dubbule fleseh fesjte, Zaltbommel .otterdam. lage. .1. Czn. Rotterdam kCHTE KOUS- jjs. oor ABONNE- HT, daar een inaam is en men raleeren in de «richting INGEL, 661. 3H agazijn ster’ 1T tel verbeterde I1ZEN van af f #0. - rut 103. __i_- wereld bekend on rtroffen middel tegen Loiir-, Lever en, enz. Inwendig uitwendig in bijna en met goed gevolg Prijs per flacon it t 116. geneeakrich t meestal elke pijnlijke overbodig. Met 1 voor ongeneeslijk nlaugs een bijna 22 GOUDSCHE COURANT Brengt genezing en len, ontstekingen enz. er poet f J.BO. Nederland Rokin 8 Amsterdam aandie Schutienapotheka Hohitoch. Oeaterreich het Centraal-Depót Sandtr 1 Jtt Want of hij dan tot zelfmoord zou gedreven worden of er toe zou komen, het leven ook onder deze voorwaarden nog voort te zetten, gelokt door bedriegelijke hoop, schunnig, verloopen, niet veel beter dan een avonturier het eene kwam haar nu al even slim voor als het andere. Later zou ook zij er zich waarschijnlijk in schikken en hem altijd nog liever levend dan dood hebben, al was het dan levend op een wijze die men vroeger in geenerlei verbinding tot hem had moeten brengen, had men hem niet doodelijk willen beleedigen. Vroeger had de elastische kracht der hoop, die in hem met elk nieuw project omhoog veerde, zich soms in zekere mate aan haar medegedeeld, gelijk zij trouwens het geloof aan een vasten, de- gelijken kern in de op- en neergaande nevelach tige massa’s zijner plannen steeds vasthield en ook tegenover Richard had verdedigd. Ditmaal kon zij echter slechts vreezen. Was het, dat Ri chard, op wien zij zoo vast bouwde, haar de oogen had geopend, genoeg, met stille huivering begon ze het in te zien en bij den ouden man zag ze slechts willekeurige, schier waanzinnige verblinding. Nu kwam er alle» op aan, dat zij hem het standpunt, dat zij innerlijk tegenover zijn plannen Uit Kaïro komt het bericht, dat de Khe dive aan Arabi Pacha en aan Mnstapha Fe rny genade geschonken heeft, en dat deze beide ballingen naar Egypte zullen terug- keeren. Arabi Pacha zal dus niet sterven op het eiland Ceylon, waar hy sedert 19 jaar in ballingschap vertoeft; bjj zal zyn vangsten vensch, zijn vaderland nog eens te mogen terug zien, in vervulling zien treden. Arabi Pacha werd in 1837 geboren, en is dus 64 jaar oud. Als officier in Egyptischen dienst organiseerde hij de nationalistische party, die van het verzet tegen het bestuur door Frankrijk en Engeland. In 1882 werd hij minister en onttrok hij zijn begrooting aan de goedkeuring van de Fransche en En gelsche commissarissen. Dit gaf aanleiding tot het bombardement van AlexandriëAra bi werd verslagen en bij Tel-el-Kebir gevan gen genomen op 13 September 1882. Sedert dien.tfld vertoeft hy in Engelsche gevangen- schap op het eiland Ceylon. Het was de vurigste wensch van Arabi Uit hoofde van het Pinkster feest verschijnt de .tioudsche Courant” Maandagavond niet. H. M. de Koningin-Moeder wordt Maandag 3 Juni op Soestdgk verwacht. Hendrik om hem in hot Nene Palais te Pots dam een bezoek te komen brengen en de groote roorjaarsparade op het Tempelhofer Feld te Berlijn bjj te wonen. De jonge groot hertog van Mecklenburg die zich dezer da gen te Berlijn komt presenteeren als regBe- rend vorst, zal ook bij die parade zfjn. Koningin Wilhelmina on prins Hendrik tullen ingevolge deze nitnoodiging Donder dag 30 Mei 's middags tegen zes nnr aan bet Wildparkstation bjj Potsdam aankomen en daar door den Keizer en de Keizerin met groot militair ceremonieel ontvangen Sn naar het Nene Palais gevoerd worden, waar voor de Nederlandsche gasten voor hun kort verbljjf vertrekken zjjn ingericht naast die van den Keizer en de Keizerin. Den Sisten Mei wordt dan de gewone voorjaarsparado gehouden op het Tempelhofer Feld; de Ko ningin zal naast do Keizerin in een rjjtuig toekjjken, terwijl prins Hendrik aan de zijde van den Keizer zal rijden. Na de parade gaat de Koningin met de Keizerin, om uit te rusten, naar het Stadtschloss te Berlijn, waar zjj later met haren gemaal en de an dere vorstelijke gasten aan zal zitten aan het groote parade-diner. ’s Avonds is er gala voorstelling in de Berljjnsche Opera en daarna gaan de Koningin met haren gemaal enden Keizer on de Keizerin naar het Neus Palais te Potsdam terug. Vrijdagochtend wordt er te Potsdam in het park voor het Stadtschloss weer oen parade gehouden van de garde- du-corps, in tegenwoordigheid van de Ko ningin hieraan nemen de gardejagers deel, bjj wie prins Hendrik vroeger officier is geweest. Na de parade zal prins Hendrik zich dan aan den Keizer presenteeren als generaal-majoor la suite. Vervolgens is er in het Neue Palais groote gala-maaltjjd ter eere van do Koningin en den prins dadeljjk na tafel vertrekken de gasten dan weer naar Schwerin. Gemengde Berichten. De kleedermaker P., beklaagd van de ont voering der knapen van Wezel en Endlich, werd ingevolge bevel van het gerechtshof in den Haag, op grond van vrees voor ont vluchting, gevangen genomen. Hy bevindt zich thans in de gevangenis te scheveningen. Gisterenmiddag ontstond in de wyk Has selt te Tilburg bii den bakker C. van Rooy een hevige brand, die, door den hevigen wind aan'gewakkerd, zich aande neven staande en tegenoverliggende woningen mee deelde, waardoor zeven huizen in asch wer den gelegd. Van zes wordt de schade door assurantie gedekt. i«lk gekookt ink voor <k- leoloMb nm cokM AU go vol m o gebruiken, unite S. naar San Stefano gezonden, om een nauw keurig onderzoek naar den zelfmoord des misdadigers in te stellen, wiens lyk ook geneeskundig geschouwd zal worden. De Brusselsche „Petit Bleu” weet te zeggen, dat Bresci zich met zyn handdoek verhan gen heeft, en niet met roepen stof uit zyn pantalon. De dood moet zeer snel zyn in getreden, want de bewaker zag hem de daad plegen, zonder tyd te hebben haar te belet ten. De gevangenisdokter, constateerde den dood dóór strangulatie en verstikking. Pacha, Egypte op te eischen voor de Egyp- tenaren, en den Engelschen invloed over het land der Pharao’s te breken. En wanneer thans de Khedive genade schenkt aan den man, voor wien zyn vader zich eens boog, en die eens de trots en de roem van Egypte was, dan is het niet alleen omdat van den 64-jarigen grijsaard niets meer te wachten is maar ook omdat Enge- land’s regeering met zekeren trots Egypte nog eens, onder Engelsch bestuur, wil too- nen aan Arabi Pacha. Zooals de „Daily Telegraph” zegt„Arabi zal in Egypte een nieuwen hemel en een nieuwe aarde vinden. „Verdwenen is de koorbash, verdwenen de gedwongen arbeid, verdwenen de corruptie der rechtbanken. Egypte is een Europeesche Staat geworden met een behoorlijke regee ring en een financieelen toestand, beter dan die van menige Europeesche mogendheid. „Voor het welzyn van zyn vaderland mag Arabi Pacha verheugd zyn, dat zyn plan nen van 1881 niet vervuld geworden zyn.” De Italiaansche koningsmoordenaar Bresci heeft in de gevangenis te San Stefano een einde gemaakt aan zyn bestaan. In Italië is de eenzame opsluiting, die men een misdadiger van zyn soort laat ondergaan, byna erger dan de dood. In een nauwe cel, die nage noeg altijd in het halfduister gehuld is, moet hy vertoeven, zonder dat ooit door iemand het woord tot hem gericht wordt, zonder dat hy ooit bericht van buiten de gevangenis ontvangt. Hy is levend-dood. Aan dit le ven, als men het „leven” noemen mag, heeft Bresci', zich onttrokken door de hand aan zichzelf te slaan. Toen hy pas opge sloten werd, was hy heftig en onstuimig, beproefde herhaaldelyk zyn bewakers het stilzwijgen tegen hem te doen verbreken, deed eindelijk een poging tot geweldpleging op een dier bewakers en, in het dwangbuis gestoken zijnde, riep hy uit„Gy zult zien dat de dag niet ver meer verwijderd is, dat het u berouwen zal, my zoo behandeld te hebben.” Plotseling veranderde zyn gedrag geheel en al. Hy werd stil en in zich zelf teruggetrokken en scheen een somber plan te beramen. Spreken of klagen deed hy niet meer. In den nacht van 22 op 23 Mei 11. sneed hy uit zijn pantalon vier reepen stof en vervaardigde daarvan een strop, dien hy ergens bevestigde, om er zich aan te ver hangen. Zyn lijk moet akelig geweest zyn om te aanschouwen. Met den nagel van zyn duim had hy op de muur van zyn cel gekrast het woord „Wraak 1” De nagel was daardoor tot op het vleesch afgesleten en de duim moet hevig ge bloed hebben. In de gevangenis wordt een onderzoek^ in gesteld, om zoo mogelijk nog eenige bijzon derheden te vernemen, onder welke omstan digheden hy de noodlottige daad beging. Men heeft de gebeurtenis, met het oog op haar aanstaande bevalling, voor de ko ningin van Italië geheim gehouden. De mi nister van binnenlandsche zaken heeft den inspecteur-generaal van het gevangeniswezen innam, nog niet verried, zoo ze ten minste nog eenigen invloed op hem wilde oefenen. Wanneer er echter zóóveel, wanneer bijna het leven zelf op het spel staat, wie zou dan uiterlijk de grootst mogelijke kalmte kunnen veinzen Louise had nog geen woord gerept, toen reeds de uitdrukking van haar gelaat, die haar vader juist nog kon waarnemen, toen hij nu onverwacht den blik naar haar opsloeg, den grilligen onwil van den ouden heer opwekte. „Scheelt je wat zeide hij scherp. >Ben je ziek?” Gelukkig viel Louise hier een antwoord in, dat, zonder een onwaarheid te zijn, toch de plaats van een uitvlucht kon vervullen. „Neen, alleen wat moede van gisteren,” zeide zij «Gisteren r’ hij moest zich eerst bezinnen, wat zij daarmee meende Eiï dan, met een grimmigen lach»Ach zoo, het dansvermaakverbazend passend voor uwsgelijken »U weet, dat ik er niet aan gedacht heb} te dansen, papa #En dat besluit zal u niet moeielijk gemaakt zijn, wel Of hebben ze om u gevochten lachte hij ruw en zonder haar te sparen Het was mij onbegrijpelijk, waarom gij er eigenlijk heen wildet, maar dat is uw zaak Hebt gij den voorzichtigen heer zelven gesproken Zijt wel met hem niet op de kwestie gekomen, wat?” met een plotseling gespannen, bijna loerende uitdrukking „Neen. Er waren veel menschen. Richard had niet veel tijd voor elk zijner gasten in het bizon- der. Maar ik zie toch, dat hij de zaak niet ach teloos heeft behandeld, papa Zult u dan uit die mededeelingen met een blik naar de menigte Naar aanleiding van hun verblyf in Schwe rin, heeft de Keizer een hartelyke uitnoo- diging gericht aan de Koningin en prins door den heer Seemann gezonden papieren »nut kunnen trekken Het was haar nu toch tamelijk gelukt, een on bevangen toon aan te slaan, zoodat ook hij dit maal althans niet aanstonds vuur vatte. Hij haalde de schouders op, wat in elk geval den schijn gaf, als nam hij de zaak in overweging, hoewel hij innerlijk lang besloten was. „De hier vertegen woordigde opvatting is veel te eenzijdig”, zeide hy. //Waarvoor houdt men mij dan, ben ik blind Staat mij niet óók materiaal ten dienste, even goed als aan die overgedienstige menschen daar En verder er is risico bij de zaak, zoo ge wilt, ja en hij zag uit zijn diepliggende oogfin, waarin de hartstocht van den »Grübler” schier als een al tijddurend vuur brandde, doorborend aan „het risico, dat elke baanbrekende onderneming pleegt te vergezellen en juist tot datgene maakt, wat het is. Betreed ik voor de eerste maal een onbekenden weg, zoo bevindt zich onder de mogelijkheden, die. vóór mij liggen, ook déze, dat ik aan het dwalen raak Do verstandige zal zich daardoor echter niet laten weerhouden, op zijn doel af te gaan een doel, dat dan toch waarlijk der moeite waard is I Want het beteekent de ontslui ting van „schatten” had hij willen zeggen, doch hij vermeed het woord >van rijkdommen, wier nutteloos daarneder liggen onzen tijd en der volmaaktheid onzer wetenschappelijke en technische hulpmiddelen ten eenen male onwaardig isrond uit een schandeDat is, zou ik haast zeggen, de ideale kant der zaak. Wat echter de materieele zijde betreft” hij sprak plotseling bijna fluis terend het gaat om honderdduizenden, meisje”. De Engelsche Koning verleende aan sir Alfred Milner het pairschap; de nieuwe pair werd gister na zyn aankomst door den Ko- ning op Marlborough House ontvangen. Nieuw oorlogsnieuws vinden wy niet. Wy wachten nu op het resultaat van het nieuw schoonvegen van Oost-Transvaal, dat French had moeten doen maar niet gedaan heeft. Men moét lezen wat de „Daily Mail” daar over schryftDe nieuwe beweging van sir Burdon Blood om Oostelyk Transvaal schoon te vegen, toont aan, zegt het blad, dat gene raal French slechts een gedeeltelijk succes behaald heeft, zooals blykt uit een brief van een officier, die schryftDe groote operatie ven French is op niets uitgeloopen en hy brengt nu zyn troepen terug. Ik vei onder stel dat zy opnieuw zullen beginnen. Het eenige idee van de aanvoerders schijnt te zijn om van plaats tot plaats te rennen. Uren worden zoek gebracht met het byeen- jagen van vee, dat den volgenden dag weder moet worden losgelaten. De achterhoede heeft geregeld het genoegen te zien hoe de Boeren weder het losgelaten Vee mee nemen. Zonder eenigen twyfel zullen zy gemakkelyk door den winter komen en indien wy ons systeem niet wyzigen, houden zy het uit zoo lang als zy zelf verkiezen. De vrouw van een Boerenlanddorst aan den Rand schryft in een brief ongeveer het zelfde. MevrouW Erasmus, de echtgenoote van generaal Erasmus, zegt zy, is juist te ruggekomen van een bezoek aan haar man in een der laagers en brengt het bemoedi gende nieuws, dat de burgers het nog twee jaar willen volhouden. rertroflev ra welbekend BT-BLIXIB. Fabrieksmerk). e, radicale en ▼an alle, zelfs ekkige ten uw* 1 ontstaan door eugdigen leeftijd :e zwakte, Bleeb - Hoofdpijn - Maagpijn Onvermogen enz. Üit- In een aanval van waanzin vermoordde mevrouw Schubert, wonende in do Bobieler- straat, te Herrnstadt (Silezië) haar drie kin deren, in den reap, ouderdom van zeven, vijf en anderhalf jaar en verwondde boven dien haar vierde kind, een negenjarig knaapje Ware Louise niet reeds tevoren geheel zondèr moed en hoop geweest, zoo zouden deze laatste woorden haar het laatste restje daarvan ontnomen hebben. Reeds dat haar vader zooveel ter verde diging van zijn voornemen sprak, veel meer al thans dan anders, was voor haar verontrustend. Hy voelde, dat hy op het punt stond een hals brekende dwaasheid te begaan en zocht naar een rechtvaardiging, meer voor zich zelven dan voor baar. In haar innerlijke angst en vrees om te veel te zeggen, perste Louise zich nu ten laatste een paar woorden af. Met geweld vermande ze zichterwijl ze de gevouwen handen zacht voor zich op tafel legde, ze zag hem aan en zeide met een zwakken, desperaten glimlach .Waarom wilt u op eens zoo rijk worden, papa Niet te vergeefs leven twee menschen zoo vele jaren lang tezamen, geheel en alleen op elkdsir verwezen. Ze leeren elkaar tot op den grond verstaan, of ze willen of niet Zoo verstond de harts'ochtelijke, cholerische man, die meest zoo weinig acht op zijn geduldige dochter sloeg, deze nu volkomen. Boven den Noordelijken zin barer vraag uit had deze een anderen, en wel dezen Waarom wilt u, door te jagen naar het bedriege lijk phantoom van een onwaarschiinlijken rijkdom, ons dan totaal arm maken, papa Hij was getroffen Hij zag haar aan, als wilde hij spreken, zweeg echter en bewoog zich slechts op zijn zitplaats. „Zulk een dwaas ben ik niet zeide hij eindelijk. Wordt vtrvolfd.) Verspreide Berichten. Frankrijk. Het heet, dat door de Fransche regee ring aan de Belgische is opgezegd de over eenkomst, rakende de wederzydsche uitle vering van minderjarigen, op grond waar van Sipido (die op den prins van Wales heeft, geschoten te Brussel, met een onscha- delyk wapen) is overgeleverd aan Belgische autoriteiten. Het heet, dat de Dresdensche Bank, in verband met de campagne der Martin tegen den Paryschen vertegenwoordiger van de Bank, den heer Bayer, besloten heeft alle officieele betrekkingen tnèt dezen vertegen woordiger af te breken. „Déroulède gistermorgen naar Bizerte vertrokken” aldus luidde een telegram, gisteren aan het departement van marine ontvangen. Reeds beraamde men maatrege len om de landing van den overspannen pa- triotten-leider te Bizerte te koeren, toen een slim ambtenaar tot de conclusie kwam dat.... het wel zou gaan om de torpedoboot „Déro- lède", die behoort tot de verdediging van Algiers 1 Het Grieksche paviljoen van de Par\j- sche tentoonstelling van 1900 gaat naar Athene, om daar dienst te doen als herin- neringskapel, op de plaats, waar vóór een drietal jaren een aanslag werd gepleegd op het leven van koning George. Duitschland. Prins Bernard van Saksen-Weimar, die in October van het vorige jaar te Londen in ’t geheim gehuwd is met gravin Succhesini (vroeger een juffrouw Broek-müller, wier vader hotelhouder was te Lübeck en die reeds 41 jaar telde, terwyl een kind haar eerste echtverbintenis verblyd had), is met zyn vrouw door den jongen groothertog van Saksen-Weimar verrast met de toekenning van den titel graaf Brayenberg, terwyl zyn vrouw dan natuurlijk gravin zal heeten. De prins (nu graaf) heeft vrijwillig afstand ge daan van zyn vorstelijke titels en gaat bui ten Duitschland wonen.

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1