IARK No. 8516. BINNENLAND. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Zaterdag 1 Juni 1901. I Juni- I Buitenlandse!) Overzicht. FEUILLETON. Eindelijk Saamgebracht. 40ste Jaargang, w iimon, elaan ndttbtlsim Tondirialf Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Verspreide Berichten. minj j s stelt een ÏINKMAN Zn Telefoon to. 8> De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. lering van de betrokkenen had willen voor komen. 1.01INHE COURANT rafeeren in de nrichting IO” VAALS, INGEL, 661. >r het vertrou- chonken, en U rlofiug ter deel- wij ook in het een stipte en vrede o heid van te verwerven. 5,000 1,000 2,000 1,500 1,000 S00 1W 150 150, 141, het vereischte eeling der prij- al»ook de be* m ie, gratis by- dientèle onaan- fücieele lyiten. geschiedt steeds n Staat en kan g of ook naar in alle grootere hebbea. t geluk begun- xienlijke prijzen officieeie bewij- ■kregen, en onze Mark 150.000, 00 enz. y deze op den e onderneming erst belangrijke gerekendmen reeds ophanden ten spoedigste Telefoon No. 89 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. irereld bekend et offen middel tegen ong-, Lever- n, enz. Inwendig litwendig in bijna met goed gevolg Prtfs per flacon t 1.15. ;eneeskrach t estal elke pijnlijke overbodig. Met oor ongeneeslijk angs een bijna 22 Irengt genezing ea i, ontstekingen enz. post f i.60. (Ierland lokin 8 Amsterdam idit Schutzenapothek» hitach, Oesterreich Centraii-Wpdt Sandèr Bjj do Regeering is gisteren een telegram ontvangen van den Gouvernenr-Generaal, meldende dat by de uitbarsting van de Kloet 120 en niet 178 inlanders zyn omgekomen, gelyk aanvankelijk bericht werd. Volgens den correspondent van den .Petit Bleu” te Londen houden de geruchten om trent een spoedig aftreden van Lord Kitche ner als opperbevelhebber in Zuid-Afrika, nog steeds aan. De generaal zou, naar het heet, moede en uitgeput (worn out) wezen en de eerste gelegenheid de beste aangrijpen om zich te doen vervangen. Men gaat zelfs zoo ver om dennaamvan zjjn opvolger te noemen. Als zoodanig zou Sir Bindon Blood optreden, die op het oogen- blik zonder veel succes de krijgsverrichtingen ten zuiden der Delagoa-lijn leidt. Deze Sir Bindon Blood is een nieuweling op het Zuidafrikaansch oorlogsterrein, daar hjj eerst in Maart j.l. uit Indië aangekomen is. Hij is zestig jaar oud, genie-officier en heeft zich o. a. gedurende den Egyptischen veldtocht tegen Arabi-Pasja en by den slag van Tei-el-Kebir onderscheiden. Veel geloof hechten wij natuurlijk niet aan bedoelde geruchtenmaar het is toch wel mogelijk, dat generaal Blood de aangewezen man is om, mocht Kitchener het opperbevel voorgoed of tydelyk nederleggen, de militaire leiding in handen te nemen. De „Lokal Anziger” deelt méde, dat bjj het déjeuner, na afloop van de oefeningen van het tweede gardeinfanterie-brigade waaraan werd deelgenomen door den Fran- schen generaal Bonnal en diens adjudant keizer Wilhelm een rede heeft gehouden, waarin hjj allereerst keizer Friedrich her dacht en vervolgens zeide, dat hjj verheugd was te kunnen medeelen, dat in het verre Oosten de vrede was hersteld en dat naar aanleiding daarvan van vele zijden dankbe tuigingen tot hem waren gericht, waar onder ook een door den keizer van Rusland persoonlijk gezonden telegram, dat de Keizer voorlas. De Keizer maakte daarna melding van de aanwezigheid der beide Franscbe officieren en wees er op, dat de Duitsche en de Franscbe troepen voor de eerste maal tegen een ge- meenschappelijken vijand als wapenbroeders en trouwe bondgenooten hadden gestreden. Met een hoera op de beide officieren en het geheele Franscbe leger werd de toespraak besloten. De „Lokalanzeiger” meldt verder, dat gene raal Bonnal hierop heeft dankgezegd voor de talrjjke, hem bewezen beleefdheden en zjjn toespraak besloot met een boch op het Duit sche leger en zyn keizer. borg reeds van huis uit, een zeer wisselval lige zal zijn, en dat de mogendheden die groo te militaire uitgaven hebben gedaan daar door gedurende langen tijd van terugbeta ling verstoken zullen blijven. In werkelijk heid zouden deze obligaties toch niets anders zjjp dan zeer onbepaalde beloften tot beta ling. Men bljjft in Petersburg aan de mea ning vasthouden, dat een leening, door een of meer mogendheden gewaarborgd, veel be ter zou zijn, daar hierdoor de terugbetaling der oorlogskosten onmiddellijk zou kunnen plaats hebben. üit overwegingen van handels-belang ver zet Engeland zich ook tegen verhooging der douanerechten in China. Rusland is het op dit punt evenmin met Engeland eens. Door verhooging der douanerechten zullen de in komsten uit dezen tak van dienst aanmerke lijk toenemen, en dit zal de zekerheid der Chineesche leening verhoogen. Wanneer men echter bezwaar heeft tegen verhooging der douanetarieven, dan kan men de verhoogde inkomsten verkrijgen door verandering te brengen in de waarde van de zoogenaamde doane-tael, de zilveren eenheidsmunt voor de betaling der douanerechten. Duitbchland. De vroegere minister van financiën, V>i Miquel, komt voor enkele afscheidsvisites naar Berlijn terug, door zijn verblijf buiten heel en al opgemonteerd en dan gaat hjj voor goed naar Frankfort. Op de partjjvergadering van de Pool- sche sociaal-domocraten, is besloten tot de sociaal-demoratische fractie van den Rijks dag het verzoek te richten, dat het verbod, aangaande het houden van den partijdag te Gnezen, in den Rijksdag ter sprake zal worden gebracht. De opperpresident van de Rijnprovincie heeft den plaatselijken autoriteiten van alle steden in de provincie met meer dan tien duizend inwoners, medegedeeld dat de kei zer bevolen heeft dat den kroonprins by zjjn Uitstapje geenerlei ovatiön mogen worden gebracht opdat hjj ongestoord van zjjn jeugd kan genieten. Men zon zoo meenen, op grond van deze bepalingen tegen die betuigingen, dat de getrouwe aanhangers van het Hohenzollern- huis ’t wel wat al te kras zullen hebben gemaakt tegenover den jóngen man, die nu reeds te veel schijnt te krijgen van het uiterlyk gedoe op zijn tochtjes Op gelijken voet als ten vorigen jaro zal, by voldoende deelneming, ook dit jaar en wel op 29 Juli voor jongelieden de gelegenheid worden opengesteld, om gedu rende een 27-tal dagen een kamp te betrek ken by Laren. Aan dat kamp, hetwelk onder bevel staat van een officier en waar een officier van ge zondheid is belast met den geneeskundigen en den hygiënischen dienst, kunnen deel nemen a. vrijwilligers van het reservekader, die niet by hun korps ondpr de wapenen zijn b. zy, die voldaan hebben aan het toela- tings-examen tot het reservekader J) c. zy, die toegelaten zjjn tot de 4e of een hoogere klasse eener hoogere burgerschool of van een gymnasium met 3-jarigen cursus, of de firma Laudacher en den heer Theodoor Heid loff, volgens welke deze, krachtens zijne door een geldstorting bewerkte deelneming in de onderne mingen van het kantoor voor mijnexploratie, voor gelijke deelen met de eigenaars daarvan in winst en verlies zou deelen. De wijze van uitbetaling der aan- deelen in de winst was nauwkeurig geregeld En een kleine, weinig in het oog loopende paragraaf hield dan nog in, dat, tot dekking van mogelijk aan te gane verplichtingen, de deelnemers in de zaak persoon lijk met hun geheele vermogen aansprakelijk waren. Zooals we zeiden, las de bouwmeester het do cument nog eens geheel door, dus ook deze plaats. Maar ze zeide hem nietshij nam haar inhoud niet in zich op. Want hij beging, wanneer er van enkele fouten op zich zelve in zijn geheele houding in deze zaak nög sprake kan zijn, de verbazende’, dat hij bij het contract uitsluitend aan zijn bergwerken, aan de mijnen van Seitun dacht, terwijl deze toch slechts medefigureerden in het ver reikende program der op het papier zoo ondernemende firma; slechts als één onder een gansche menigte veelbelovende districten, waarheen ze in bepaalde gevallen hun disponible kapitaal- en arbeidskrachten beloofden te leiden. Deze misgreep hing nu echter weer nauw sa men met die onder den invloed van zijn idéé fixe staande opvatting van den bouwmeester, volgens welke hij al het andere, wat de firma aankondigde, voor voorwendsel, en de verwaarloosde, rijke Turk- sche mijnen voor uitgangspunt, doel en kern der on derneming en dus zijn tijdige kennismaking met haar voor het grootste geluk zijns levens hield. Wordt vtrvolfd.) De socialisten zyn ook al niet zoo vreed zaam als men uit hun plannen voor den toekomstigen geluksstaat zou opmaken. Te Lyon, waar de Franscbe broeders bijeenkwa men, regende het spoedig vuistslagen en was er heftig gekrakeel over de vraag of de Mi nister Millerand nog beschouwd kon worden ais te behooren tot de partij. Met een meer derheid van 342 stemmen werd een voorstel van burger De la Porte naar een commissie verwezen, strekkend om eens vooral te ver klaren, dat Millerand door zyn optreden als Minister zich buiten de party had gesteld, het socialisme niet langer vertegenwoordig de en dat de party tegenover het Ministerie stond als tegenover elk ander bourgeoisie- Kabinet. Deze motie werd later met 910 tegen 286 stemmen verworpen, waarop do revolutionaire socialisten al brullend de ver- gadering verlieten, het veld overlatend aan de parlementaire socialisten. Toch was de verwerping van genoemde motie betrekke- lyk, want de meerderheid verklaarde er zich wel voor, dat Millerand in het Ministerie niet de socialistische party vertegenwoor digt, zonder hem daarom van de party uit gesloten te verklaren. De bladen van de verschillende partyen hebben met Pinksteren beschouwingen over den toestand van de binnenlandsche politiek gegeven. Zy erkennen wel dat er veel ten goede veranderd is, maar wyzen toch op de vele gevaren die, latent in dezen tyd van parlementairen arbeid op zuiver economisch gebied, voor de toekomst blyven dreigen wan neer weer de kwesties der nationaliteiten aan de orde komen. De jong-Tsjechen willen voorloopig aan het programma van herstel van economischen krachten volhouden en de obstructie en hun vuurwerkjes van groote woorden niet den eersten tyd in toepassing brengen. De bladen van Bohemen verblijden zich nog eens over het aangekondigde bezoek van den keizer in Praag en brengen met zekere reserve van beide zijden het voor stel van een Duitsch-Tsjechische coalitie. V Uit Petersburg wordt gemeld, dat onder de plannen, tot oplossing van de qnaestie der Chineesche schadeloosstelling voorgeslagen, het Engelsche plan by de Russische Regee ring wel het minst ingenomenheid vond. Het Engelsche voorstel wil, dat China obligaties zal uitgeven, voor wier rente en aflossing bepaalde inkomsten zouden worden aangewezen. In Russische regeeringskringen wordt hiertegen aangevoerd, dat deze waar- slag van de andere zijdedaar werkt een ander, die hetzelfde doel heeft als hij,*en op het oogen- blik, dat ze het beiden bereiken, hebben ze mal kaar ook ontmoet en staan oog in oog over den gezonken scheidsmuur, verwonderd, wijl tot hiertoe geen van beiden van den, ander iets wist. Of het gaat minder vreedzaam toe, Hoe dik wijls klinkt te midden der bijvalsbetuigingen, die een gelukkig uitvinder huldigen en eeren, als be-, droevende wanklank een andere stem, die juist op deze eer voor zich aanspraak maakt, de stem van hem, die de uitvinding op eigen hand ge daan heeft en nu dien ander, zoo niet meer, dan .toch de prioriteit betwist. Bouwmeester Heidloff zou zich echter wachten, evenzoo te doen en zich vijandig te stellen tegen over hen, die hij in zekeren zin voor medeontdek- kers van zijn schatgebied hield. Neen, zoo dwaas was hij niet! Hij beschouwde het veeleer als een der merkwaardige beschikkingen, waaraan de pe riode waarin hij zich met deze zaak bezig hield al rijker werd, dat hij op zijn weg nu eindelijk was samen getroffen met een groep, die op het zelfde doel losstuurde. Uit dit gezichtspunt be schouwde hij de Weener ondernemingeen gezichtspunt dat natuurlijk slechts het zijne kon zijn, want niemand kon weten wait hij wist En dit was juist het noodlottige. Dit in elkaar grijpende raderwerk van eigenaardige voorwaarden maakte, dat Heidloff voor eiken goeden raad van buitenaf ontoegankelijk bleef Hij legde nu den langen weg naar stad af, met opzet geen gebruik makend van den tram, omdat hij al wandelende de zaak nog eens wilde overdenken. Een paar geval biedt de die door de ■i goedgekeurd ran het nieuwe den loop ran verlotingen van bedragende irk komen; daar- en van evenlu- iter pr. a M 10,000 pr. a M >r. a M pr. a M pr. a M pr. a M pr. a M pr. a M pr. a M 200, 150, 11», 100, 78, «1, trekking dezer jrgde Geldver- anbtswege be te» offl. 8 f.0 ct. 8 1.76 IV, ,,-.»0 per postwissel iddellyk met de oer gebracht, en ie van het wa- rigineeie Loten 40) Want reeds in de eerste stadiën van dat ver keer was het tooverwoord Seitun gevallen en met de grootste bereidwilligheid want een leugen méér kostte hen toch niets tevens echter slim berekend in den vorm, verklaarden Laudacher Co., dat men aan het „kantoor voor mijnexplora tie” van den aanvang af zijn bizondere aandacht op dat gebied gericht had. Van toen af betwijfelde Heidloff niet peer, dat het der Weener firma in den grond om niets an ders te doen was geweest en dat de algemeene naam mijnexploratie” slechts een dekmantel was, uit slimheid der zaak omgehangen. Het zonder linge toeval, dat ook deze ondernemers juist op hetzelfde ver verwijderde terrein gevallen waren, bracht hem geen oogenblik in de war. Zulke toevalligheden komen meer voor, de geschiedenis zelve der uitvindingen en ontdekkingen bewijst het Daar boort zich een eenzaam geleerde door den berg van een wetenschappelijk probleem heengeduldig graaft en werkt hij in het donker, zijn tunnel al dieper makend, waarin hij om zich heen het puin van verouderde meeningen, onjuiste waarnemingen, verkeerd begrepen verschijnselen ophoopt en wegruimt En ziedaar, in zijn een zaamheid klinkt op eenmaal spadesteek en hamer- Frankrijk. Ma het vertrek van de revolutionaire elementen nit het sociaal-democratiscbe congres te Lyon, is het alles verder in „pays en vree gegaan en na vastgesteld te heb ben, dat het congres zou plaats vinden te Tours, scheidde men. De heer Donmer, gouverneur-generaal van Indo-China, heeft in de koloniale af- deeling van den Senaat, gisteren aange- drongen op de verleening van kredieten voor den aanleg van verscheidene spoor lijnen in Tonking en in de Chineesche grens provincie Yunnan, in het belang van den Franschen handel in Indo-China. Eergisternamiddag is de ex-koningin van Madagascar, Ranavalo, te Marseille aange komen en zy heeft er den nacht gepaseerd, zeer vermoeid door de reis, zoodat ze eerst gister naar de hoofdstad zon doorreizen. De vroegere pastoor van Saint-Charles in het Rhóne-departement, Gnillon, is door de correctioneele rechtbank te Parys veroor deeld tot 25 francs boete, omdat hy een hawelyk kerkelyk had ingezegend, zonder dat de verbintenis burgerlyk bekrachtigd Was. De geestelijke voerde tot zyn verde diging aan, dat hy alleen een zondige samen maal tastte hij daarbij met zijn gewone voorzorg naar zijn borstzak, zonder dat zulks in de drukke straten in het oog liep, en voelde van buiten naar de brieventasch met het papier. In het eerste bankiershuis, dat hij voorbijkwam, bewerkstelde hij den verkoop daarvan. Hij liet zich het bedrag, voor zoover het ging, in rijksbanknotep uitbeta len. In de nabijheid van de >Potsdamer BrUcke” ging hij een lokaal binnen, dat hij scheen te kennen, en waar .zich om dezen tijd van den na middag .slechts weinig gasten bevonden. Hij zette zich in den hoek van het vertrek aan een onbe zette tafel, liet zich pen en inkt brengen, kreeg daarop de brievenlasch te voorschijn en daaruit een beschreven papier, dat hij nu opensloeg Het was een foliovel, welks inhond in opschrift en verschillende paragrafen was ingedeeld. Hij begon nog eens te lezen, hoewel hij wat er stond van buiten had moeten kennen, zoo dikwijls was hij het reeds dóór geweest. Trouwens reeds op dezelfde manier als nu, met een hartstochtelijke vooringenomenheid, die het hem letterlijk ónmo gelijk maakte, zich tot een bezonnen of ook maar kalm onderzoek van elk der onderdeelen in het bizonder te dwingen. Nu beproefde hij het nog een», althans woord voor woord te lezen nie mand zou hem kunnen verwijten, dat hij overijld te werk was gegaan I Het was een soort komedie, die hij met zichzeiven speelde. Hij kon niet over leggen hij hid geen keuze, hij moest roorwaarts; datgene in hem, wat hem dreef, wat al deze jaren door in zijn binnenste in wasdom was toegenomen, was thans sterker dan hij. Het document was een overeenkomst tusachen

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1