nuts met prachtig ge- doorbloeien tot acao No. 8517. BINNENLAND. SHSMA, 'urfsingel, 114. anten prachtige Mouwn- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Maandag 3 Juni 1901. 40ste Jaargang. Buitenlandse!) Overzicht. I I FEUILLETON. Eindelijk Saamgebracht. CIDER, 40 doelen water planten, bloemen zullen worden gehandhaafdterwyl er drie Dit No. bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD. Verspreide Berichten. haal. pr woor Neder- L BRINKMAN Zn (Wordt vervolgd.) Telefoon So. 89. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. nkiodt, restrooi 103. KENDE fiOUDSCHE COURANT 0, l/i Uier tt 50. laglijders n werkelijke hulp Deze manier van oorlogvoering, een schen' ding der Haagsche Conventie, zegt by, is dubbel gemeen, omdat ze wordt toegepast tegenover een troep burgers die het bestaan van hnn land verdedigen. Ze was bovendien een onzinnige dwaasheid tegenover een volk, dat men had willen inlijven by hetRyk, dat feitelyk was geproclameerd tot een volk van medeburgers. Ze was zoo vernederend en zoo stuitend, dat elke waarachtige soldaat het volste recht had gehad om zulk slach- terswerk te weigeren. Op een te Londen gehouden bijeenkomst van de Unitariërs zijn motiën aangenomen, om te protesteeren tegen de inlijving der Boerenrepublieken, zoowel uit een politiek oogpunt, schaamte uitsprekend over het ver branden van de hoeven en de behandeling van de vrouwen en kinderen der Boeren, die geen andere misdaad begaan hebben dan te strijden voor hun onafhankelijkheid. Een heer, die den voorzitter had toegevoegd, dat deze geen Engelschman verdiende te heeten en hij hem gaarne in een paardenwod zou onderdompelen, werd bij den kraag gevat en de zaal uitgeworpen. Een vergadering van 7000 Duitschers bij het Hermann-monnment op den Grotenburg in het Teutobnrger-woud heeft een motie aangenomen, waarin zij zich éen verklaarde met het dappere kleine Boerenvolk en zwoer met alle kracht de zaak der Boeren, die worstelen om hun vrijheid te verdedigen, en de arme gewonden, de vrouwen en kinderen te helpen. Deze motie werd aan denRyks- kanselier Vpn Bülow gezonden. De voor zitter hield een heftige rede tegen de En- gelschen. andere bij komen, die gemakkplijk te mobili- seeren zijn en in het bijzonder bestemd voor het afslaan van een inval. De corpsmanoeuvres zullen elke twee jaar worden gehouden. Br briefkaart wordt toegezonden door altbommel. wil, d. Echte angen, leumen- lemingen in den den num dee lig, .errunligd o het wereldbe- n Gobi* StoU- h«: aeUf Een telegram van Lord Kitchener, gedag- teekend Pretoria, 30 Mei, meldt: De strijdmacht van generaal Dixon is giste ren te Vlakfontein (in den Witwatersrand, ten zuiden van de Magaliesbergen) door de troepen van generaal De la Rey aangeval len. Er volgde een hevig gevecht. De vijand werd ten slotte met zware verliezen teruggedreven; hij liet 35 dooden achter. Tot mijn leedwezen moet ik melden dat dë verliezen aan Britsche zijde ook zwaar zijn; wij hadden 174 dooden en gewonden, waar onder 4 officieren gesneuveld. De Londensche correspondent van den „Matin” maakt weder de opmerking, die vele zijner collega’s en hij zelf gedurende den oorlog al meermalen gemaakt hebben; t. w. dat het Engelsche publiek, hoewel aan allerlei onaangename verrassingen van de zijde van het departement van oorlog gewend, op den 30sten Mei 1.1. bemerkte, dat de da gelijks gepubliceerde verliezenlijst aangaf: 42 gesneuvelden en 99 gekwetsten, allen ge vallen in verschillende gevechten, waarvan men nooit iets heeft gehoord. Die gevechten hadden plaats, zoowel in de Transvaal als in den Vrijstaat en op det gebied der Kaap kolonie, bijna allen op denzelfden dag, den 23sten Mei, die voorbijgegaan is, zonder dat één officieele dépêche iets daaromtrent meldde. Een der zoo heel bizonder stille namiddagen, die Louise nu had, wijl haar vader in een soort van gejaagdheid dagelijks na tatel naar de stad ging, werd haar .op een zeer onverwachte wijze gestoord. Ze zag van haar plaats aan het raam een vroolijke damesgestalte den tuin opkomen. Bezoek En bij haar De tuindersfamilie, die de benedenverdieping bewoonde, zou toch wel bezwaarlijk door zulk een echt elegant persoon worden bezocht. Verwonderd en bijna angstig zag Louise oplettend toe: ze zag iets jongs, blonds onder den bevalligen hoedhet was nu na tuurlijk, die allerliefste dochter van Lotte Walch, waarmee Louise op de soirée bij Seemann de kennismaking hernieuwd had. Wijl de gang- en schel-inrichting van het huis tamelijk primitief waren, stond Louise op, om het vermoedelijke bezoek tegemoet te gaan en te helpen. Juist, daar kwam het de trap op. Louise, terzijde in den hoek van de tamelijk donkere gang staande, kreeg juffrouw Greta in het oog, eer deze haar bemerken kon, en las op het prettig bloeiende gezichtje een trek van bevreemding en bijna angstigen twijfel, alsof ze zich hier in het wonderlijke huis eerst recht bewust werd van het gewaagde van dezen haren tocht. Maar toen zij nu de gezochte gewaar werd, helderde haar ge laat dermate op, dat Louise zich niet kon weer houden het kind hartelyk toe te lachen. net melk gekookt B drank voor da- 2 theelepita van Chocolate) Als bij geval van ,ter te gebruiken. Dmaamate EL 71 Vele Duitsche bladen hebben artikelen of kleine stukjes waarin zy, naar aanleiding van het bezoek van onze Koningin en prins Hendrik, eenige hartelyke woorden zeggen over Nederland. De „Kölnjsche Zeitung” zegt o. a. „De vele uit een oogpunt van gewoon- menschelfkheid sympatieke trekjes, die men van de Koningin weet weer te geven, hebben haar ook de harten der Duitschers doei win nen, die zy door haar huwelyk met een Duitschen prins nog meer is genaderd. Het hartelijk welkom, dat de Duitsche hoofdstad haar biedt, zal haar onderdanen weer too- nen, dat alle Duitschers niets liever wen- schen, dan met Nederland in vrede en een dracht te leven”. De „National-Zeitung” plaatst aan’t hoofd van haar blad een beschouwing (uit Nederland geschreven) over de verbeterde verhoudingen tusschen Duitschers en Nederlanders en merkt daarbjj op „Het gevoel van oude stamverwantschap van het Duitsche en het Nederlandsche volk, de herinnering aan gemeenschappelijke daden van historie, en de persoonlijke belangstelling welke de jonge vorstin wekt, vereenigon zich tot een stemming van harteljjke begroeting”. En de „Kreuzzeitung” „Van oudsher beeft tusschen Duitschers en Nederlanders de bloedverwantschap ge- heorscht als bloedvriendschapdie band, die door het huwelyk van de Koningin met een Duitschen prins de vorstenhuizen van Duitsch- land en van Nederland bijzonder eng heeft verbonden, heeft de neiging der beide vol ken tot bondsvriendschappelyke verhouding (die Zuneigung beider Völker zu bundes- freundlicher Gemeinschaft) nog versterkt. Niet dat er een politieke beteekenis is te zoeken in de komst van de Nederlandsche vor stin, maar van een bloot beleefdheidsbezoek kan men toch ook niet spreken. De uitnoo- diging van don Keizer en van do Keizerin sproot immers voort uit oprechte vriend schap en achting voor de jongo Koningin en aan die uitnoodiging is met even groote oprechtheid en hartelijkheid gevolg gegeven. „En zoo zien wy dan in het bezoek van koningin Wilhelmina en van haar Duitschen Prins-Gemaal (deze verkeerde titulatuur honde men het Duitsche blad ten goede) niet slechts de hernieuwde bevestiging van harte lyke buurmanschap tusschen Duitschland en Nederland, maar ook do herinnering aan de zoo roemrijke en invloedrijke historische ver bintenis tusschen Hohenzollern en Oranje, gedragen, bruine kleed haar zóó goed, dat zelfs een grootsteedsche haar iets had kunnen aikjjken. En vóór alles paste het bij datgene wat Greta’s oogen in haar wilden zien, nog veel beter dan hek^oilet van onlangs ’s avonds. Greta wenschte in geval te dwepen met een wezen, dat haar het beeld van een zekere interessante Entsagung” te zien gaf. En dit beeld paste in deze donkere omlijsting en tegen dezen weemoedig droevigen achtergrond voortreffelijk. Greta zelve paste daarbij echter minder. Ze maakte hier ter plaatse een belachelijk slecht figuur en zooals ze daar op de oude, verkleurde sopha zat overigens het leelijkste stuk van de geheele inrichting, deed ze zoo ongeveer denken aan een gekleurden vlinder, die zich op een mot aarde bedekten wortel had neergelaten. Juffrouw Walch scheen, tegen haar gewoonte in, niet aanstonds een begin te kunnen vinden, en zoo trachte Louiso haar te helpen. «Nu, en uw mama vroeg zij, overigens ook wel in het ge voel. dat deze aanwezigheid van het jonge meisje alleen wel een bizondere verklaring behoefde. Deze volgde nu dan ook. «Mama weet heel niet, dat ik hier ben,” bekende juffrouw Greta voors hands Vergeet mij asjeblieft mijn vrijpostigheid, tante Louise— ik mag u toch nog zoo noemen maar ik dacht, u kwaamt toch niet tót ons, en daarom wilde ik u verzoeken, smeeken, dwin gen, weer een beetje omgang te houden met mama, althans toe te staan.” De „Daily News” heeft weer een krachtig artikel tegen den oorlog, afkomstig van Fre deric Harrison. Het is geheel geschreven in den trant van de stoute rede van John Morley in het Lagerhuis. Harrison verklaart dat hy noch een Klein-Engelschman, noch een Boer, noch een cosmopoliet is, maar een patriotsch Engelschman, die weigert elke dwaasheid en misdaad toe te juichen, waartoe regeerende demagogen het volk dryven. Harrison noemt het verbranden van hoeven een barbaarsche, wraakzuchtige, stelselmatige poging om een dapperen vyand te terrori- seeren door het land te verwoesten, dat men niet heeft kunnen veroveren, door te vernie len de huizen van soldaten met wie wy oor log voerden, en door hun vrouwen en kin deren bloot te stellen aan ellende en gebrek. In Spanje is het de laatste dagen weer rustig geworden. Generaal Weyler heeft van de opening eener kathedraal te Leon, die ge restaureerd was geworden, gebruik gemaakt om eenige verklaringen af te leggen, over de plannen der regeering. Daaruit bleek dat men van plan is te zorgen voor de verdediging der Balearen, en later voor die van Cartha- gens en Cadix. Verder zullen de Balearen worden bezet door een vast corps, In de tweede plaats kondigde de minister een plan aan tot invoering van den verplich ten dienst voor alle Spanjaarden. Tegen be taling van een later te bepalen bedrag kan de diensttyd by het regiment worden terug gebracht tot vier maanden. Ook de seminaristen zullén worden vrijge steld. Eindelijk verklaarde hy nog de leger- plannen te zullen uitvoeren uit de gewone middelen. De negen bestaande legercorpsen kwijt is en buitendien zijn hoofd in een gevaar lijken strik gestoken heeft. vil Frankrijk. In de Duitsche ambassade te Parys heeft Donderdagavond plaats gevonden een feest maal ter eere van den minister van buiten- landsche zaken Delcassé, waaraan in het geheel 34 personen deelnamen, onder wie •'de ministers Millerand en Baudin met hun vrouwen, de gezanten van de Vereenigde Staten en van Nederland en de zaakgelas tigden van Beieren en Oostenrijk. Na afloop was er receptie. Donderdagavond om 10 uur is koningin Ranavalo van Madagascar te Parys aange komen uit Bordeaux en aan het gare de Lyon waren een duizendtal belangstellen den of liever nieuwsgierigen, terwijl de departementschef Lemaire aanwezig was om de donkerkleurige dame te ontvangen en verder te begeleiden door de hoofdstad. Dadelijk betrok de koningin haar appar tementen in de rue Banquet, waar ’t nu juist niet koninklijk is ingerichtdrie bur gerlijke vertrekken, bauaaltjes gemeubeld overeenkomstig de niet al te ruim voor ziene beurs der bezoekster! Kolonel Du Paty de Clam, die sinds de Dreyfuszaak niet meer onder zyn waren naam reist, is naar Tunis vertrokken. Het stoffelijk overschot van den vo- rigen president dor Republiek, Félix Fauro, is Donderdag, na twee jaar vertoefd te heb ben in het familiegraf, overgebracht naar het speciaal voor hem gebouwde graf. Het opschrift luidt: Felix Faure 18411899, president van de Republiek.” Italië. De groote kruiser „Regina Margherita”, die 13.426 ton meet en lang is 130 meter by een breedte van 23 84 meter, terwyl de machines 190.000 paardekrachten ontwikke len, is Donderdag (twee-en-een-half jaar na het begin van den aanboaw) te Spezzia te water gelaten in tegenwoordigheid van den koning, de. hertogen van Genua en van de Abruzzen, prins Mirko van Montenegro en tal van autoriteiten. «Hier hebt ge mjj gevonden vroeg ze vrien delijk. Dat is werkelijk veel.” »Ja, dat vind ik ook,” barstte Greta uit, stokte daarop echter aanstonds weder, in een zekere verlegenheid, die haar anders heel niet eigen was en haar slechts bezocht in het verloop harer dwe perijen tegenover de personen, die zij het won derlijke rookoffer van haar grillig en verwend meisyeshartje bracht. Louise leidde haar ondertus- schen in de woonkamer, waar haar innerlijke stemming van adoratie juffrouw Margareta even wel niet verhinderde, schdrpe blikken in het rond te laten gaan en ook Louise er ernstig op aan te zien, hoe ze er bij dag en in haar gewone Wee ding uitzag. Want de tot deze werkzaamheid neigende jeugd wil wel is waar aanbidden, maar op de rechte plaats En daar kunnen kleinigheden haar storen, en wel deze het allermeest En niet zoozeer wat het zedelijk gevoel, als wat den schoon heidszin kwetst, zal doodelijk voor haar enthusi- asme blijken te zyn. Dat van juffrouw Greta hield nog stand. Deze slanke juffrouw Heidloff met de bekoorlijke trek ken, waaruit zij zeer willekeurig een heili ge gemaakt had, kwam haar hier, in het droeve namiddaglicht dezer zeldzaam afgelegene behuizing, eerst recht als een zoodanige voor. En wanneer ook Sankt Agnes of de heilige Ursula misschien nietjuist van de netsten waren, ofschoon een beetje slordigheid haar heiligverklaring niet had in den weg gestaan, zoo maakte Louise Heidloff voor zichzelve van deze mogelijkheid geen gebruikze zag er zelfs hier in haar huislyke omgeving alles behalve verwaarloosd uit, veeleer zat het lang Telefoon No. ft» ADVERTENTlEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 40 Wat had hij onder deze omstandigheden anders zullen doen, dan datgene, wat hij nu juist deed de pen nemen en met de lange, vaste streken, die hem eigen waren, zyn naam onder bet contract en naast de daar reeds staande onderteekening der ietwat mysterieuse groep, die zich Laudacher en Co. noemde, zetten! Hier, aan de vreemde tafel onderteekende hij; hij voelde zich hier vrijer, den stap te doen, dien hij toch voor den alleen juisten hieldtehuis zoude de nabijheid van Louise hem gestoord hebben. Hij had de kleine moeite niet ontzien, al het noodige mee hierheen te brengen, verlangde nu een kaars en kreeg uit de tasch een geldcouvert, in hetwelk hij vijftien billetten van honderd mark, den reeds geschreven korten brief en de onder teekende overeenkomst sloot; lak en cachet had hij ook bij zich en zoo maakte hij den aangetee- kenden brief klaar en tien minuten later was deze reeds 'op weg naar Weenen, in zóóver althans, als van uit de postagentuur de gele wagen hem weldra naar de hoofdpost expedieerde. En nu was bouwmeester Heidloff te moede als de man, die met den eersten voet op eindelijk veroverd gebied staat, en niet als iemand, die vijftienhonderd mark van zyn kleinen spaarpenning onze

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1