NIET? ing 3ITDA. FEVER enr icao BINNENLAND- Aieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Dinsdag 4 Juni 1901. No. 8518. 40ste Jaargang. £ltS. Bulleniandsch Overzicht. fElILLEIO) Eindelijk Saamgebracht. 4: s 8‘/‘ uur, Gouda. kZEN HTCA F' "etaris. ‘'«rinej Fond«rbali»m Wondirialf I Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. Verspreide Berichten. den (Wordt vervolgd.) I telefoon Ao. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is f 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nomniers VIJF CENTEN. weet, en omgang Rykskanselier en de Onder de genoodigden prins van Hohenlohe- (tft, trast 103. (.0IIISC FIE COURANT KB OU DB EDAMMER Merkl Het ontwerp van een nieuwe Armenwet is gereed en zal dezer dagen de Tweede Kamer bereiken. ii, d. Echte gen, teeamen- lingen In den it num des i» vervaardigd het wereldbe- lebrg; Stoll- *etan’« i De toestand van het Engelsche leger in Zuid-Afrika wordt steeds hachelyker. De verliezenlysten van 2 dagen gaven een ver mindering der sterkte door dood, verwonding of ziekte van 1700 man en daarby komt nu de nieuwe nederlaag, waarover Kitchener seinde. Want al werd de aanval afgeslagen gelyk Kitchener meldt, dan nog zijn de ver liezen aan de Engelsche zyde veel grooter dan aan de zyde der Boeren. De „Standard” stemt in met de klachten, dat men de beweging op het oorlogsterrein niet kan volgen en dat de regeering weinig doet om het land in te lichten en gerust te stellen, terwyl twijfel aan de openbaar ge maakte berichten gerechtvaardigd is. Men zendt opgaven van gevangenen en van genomen wagens. Maar men weet niet hoeveel maal hetzelfde bericht wordt ver groot of herhaald. Op een Waterloo of Sedan is in dezen oorlog niet te rekenen. De onrust over de Kaapkolonie neemt toe. Het heet dat de Boeren den geheelen win- terveldtocht in de Kaapkolonie zullen voeren. By Colesberg hebben zy weer 500 paarden buit gemaakt. In de centrale districten der Kaapkolonie circuleert een verzoekschrift, waarin wordt verlangd dat de verantwoordelijke regeering tydelyk zal worden geschorst, opdat de re geering van den toestand in Zuid-Afrika worde gelaten in handen der Ryksregeering. Een aanzienlijk getal Hollanders teekende het verzoek. c &35 voer Neder- Telefoon Mo. St ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. i wereld bekend en irtroffen middel togen Long-, Lever- t 0 n, enz. Inwendig uitwendig in bijna [en met goed gevolg Prü« per flacon st f 115. geneeskracht meestal elke pijnlijke d overbodig. Met i voor ongeneeslijk jnlangs een bijna 22 Brengt genezing en den, ontstekingen enz. >er post f 1.80. Nederland I, Rokin 8 Amsterdam undie Schutsouepotheke Rohitoch, Oesterreich het Centraal'Depót Sander rugbaar bij: i ETERS Jz. >ewijs van echtheid i< en kurk steeds/oor* ui dan naam dor Fin»» IOPPE Eenige Britsche colonnes opereeren in dit district en in Aberdeen. Graaff-Reinet heeft een sterk garnizoen. Py'pers’ commando is zeer actief in dit district. De heeren Merriman en Sauer, oud-minis- ters der Kaapkolonie, spraken gisteren in een openbare vergadering in Battersea, waar de parlementsleden Channing en John Burns tegenwoordig waren. De beer Merriman sprak de vrees uit dat de Engelschen Zoeloes ge bruiken om te plunderen van de Boeren. Als dat waar is, zeide hy, dan is dit een duivelsche staatkunde. Er werd qen motie aangenomen, waarby het verbranden van hoeven wordt afgekeurd, en verder aan de regeering wordt gevraagd vredesvoorwaarden op grondslag van onaf hankelijkheid aan te bieden en de verzeke ring te geven dat lord Milner niet naar Zuid- Afrika zal terugkeoren. een gesprek met den Minister Delcassé voor eerst, waarschijnlijk in het geheel niet plaats hebben. Tien socialistische Kamerleden hebben na het congres te Lyon hun lidmaatschap van de ministerieele socialistische party opge zegd en met hun tienen een nieuwe parly gemaakt, welke heeten zal „socialistisch- revolutionaire fractie.” Het Senaatshooggerechtshof zal 20 Juni bijeenkomen om De 8ur-Salnces te berechten. melk gekookt rank voor da-1 theelepel» ven locolate) Al»1 j geval van te gebruiken, lanwt» B. ƒ1 Italië. Te Napels is een man aangehouden, die openlyk beweerde, dat Bresci, die den 29en Juli 1. I. koning Humbert heeft gedood te Monza, zich niet zelf zou hebben gedood, doch van het leven zou beroofd zyn door een oppasser en de man gaf een relaas in bijzonderheden, afkomstig, naar hij zeide, van een anderen oppasser, zoodat er een nieuw onderzoek is ingestêld. eene galavoorstelling vaar Dnni7.flt.fi 4») 'Lz was reeds lang op de zitting der sopha nader bij Louise’s stoel geschoven, nu boog ze onvoorziens dicht naar haar toe en fluisterde >dat ik u mag liefhebben” en daarbij had ze de armen om juffrouw Heidloff geslagen en het hoofdje op haar schouder laten zinken. Louise kon natuurlijk niet nalaten, het storm achtige jonge ding vriendelijk tegemoet te komen Wel lachte ze, toen ze de gladde wang zachtkens. streelde en juffrouw Greta bij de ronde schouders nam en zacht oprichtte, en toen ze nu zeide «dat zal men u moeilijk kunnen verbieden, kind, en luttel genoeg zal het voor u afwerpen,” had haar toon zelfs iets droogs, wat echter juffrouw Walch juist beviel, misschien omdat zij van het tegendeel, van dien overbodigen nadruk bij het spreken, dat alledaagsch pathos, dat bij levendige en juist niet zeer ontwikkelde menschen regel is, in haar familie meer dan genoeg had. Innerlijk echter voelde Louise Heidloft het moge haar nü al of niet tot eer verstrekken bij de onverwachte scène iets als bitterheid. Waarom, wanneer het echte haar moest onthou den blyven, waarom dan dit, een soort caricatuur van wat haar eenig geluk zou hebben uitgemaakt 1 Haar wonde hart voelde de gril van het over- Aangaande bet verbluf van H. M. de Koningin en Prins Hendrik te Berlijn, wordt van daar het volgende gemeld Gisterenmiddag ondernamen do Keizer en Keizerin met hun hooge gasten oen rytoer door de Siegesallee. Het publiek bracht den vorstelyken personen levendige ovaties. Te kwart over zes ving in de Witte Zaal van het Koninklijk Slot het galadiner aan, dat door de aanwezigheid der hooge gasten een bijzondere beteekenis verkreeg, nè Holland- sche gezant droeg do hom heden verleende brillanton aan de orde van den Rooden Ade laar eerste klasse, en overste Gallet de Kroon orde tweede klasse. Deze heeren hadden de gelukwenschen van de aanwezigen in ontvangst te nemen. Onder de tonen der muziek verscheen het Hof, voorafgegaan door een groote stdtie, dan volgde de Keizer in dragonder uniform met Koningin Wilhelmina, de groothertog van Mecklenburg, met de Keizerin en prins Hendrik dor Nederlanden met prinses Frede- rik Leopold. Aan tafel zat de Koningin tusschen het Keizerlijk paar. Links was de groothertog geplaatst rechts prins Hendrik der Nederlanden. Tegenover de vontelyke personen zaten de minister van Oorlog, bevond zich ook de Schillingfttrst. Des avonds had plaats in het Opernhaus, waar Donizetti’s „Die Tochter des Regiments” werd opge voerd. De Koningin nam plaats in de liofloge tusschen hot Keizerlijk paar rechts daarvan waren gezeten prinses Frederik Leopold en de prins-gemaal, Buks de groothertog van Mecklenburg. Het parket was ingenomen door de genoodigden aan het galadiner, terwyl verder aanwezig was het corps-diplo- stempeltGeef het bewijs, dat u het mij vergeven hebt of zal ik” eenigszins twijfelend «mama bepraten, u hier éérst op te zoeken »Neen, neen,” zeide Louise lachend, «ik zal komenzóó hoog sta ik nog niet in gezelligen prijs, dat men om mijnentwille alle regelen zou moeten omkeeren.” Juftrouw Grtta, in de wisseling van overmoed en schuchterheid, waarin haar onderneming van heden bestond, bezon zich nu op nog iets, overi gens datgene, wat misschien het eigenlijke doel van het geheele bezoek was Ach, een kolossaal verzoek heb ik nog,” begon ze vleiend. «Maar het is iets zoo enorms -- neen, ik kan het niet zeggen. »Nu, dan wachten wc tot een volgend maal,” zeide Louise, niet al te nieuwsgierig. Maar dit was natuurlijk de bedoeling niet van juffroi w Margaretha ,,U zult het mij zeker afslaan,” sprak ze voort, al was er heel geen tusschenbemerking gevallen. «En mij zeggen, dat ik een onbe schaamd ding ben Dat zij dit misschien zou denken, scheen voor Louise nu reeds niet onmogelijk. 'Wat glimlacht u spotachtig” klaagde Greta, ging echter toch voort»Weet u, wat ik gewaagd heb mij in te beelden i dat u zoo hemelsch goed zoudt willen zijn, mij eens te begeleiden naar een plaats, waar ik ontzettend graag heen zou gaan, doch niet kan, wijl mama ongelukkig verhinderd zal wezen De „Daily News” zegt, in een overzicht van den militairen toestand in Zuid-Afrika, vooral een zwaar hoofd te hebben in den inval in de Kaapkolonie. „Sedert de maand December dat is dus sedert een half jaar is de kolonie een operatieveld ge weest voor afdeelingen die voor een groot gedeelte waren aangeworven uit de plaat- sely’ke bevolking. Tegen de’ze vyandeljjke afdeelingen hebben wy volstrekt niets kun nen uitrichtenwy hebben er nooit een om singeld, in geen maanden hebben wy hun schietvoorraad afgenomen, wy hebben er nooit een gepakt of verslagen, in een open gevecht, en het aantal van deze kleine ben den neemt toe. Dat beteekent dat de lich tingen die Lord Milner als een laatste wan hopig redmiddel in de havensteden heeft verzameld, waardeloos zyn. Het kan niets anders beteekenen. Zij schijnen zich over te geven telkens wanneer men het hun vraagt, en als iemand op grond van de geschiede nis van de zes laatste maanden kan oordee- len, zyn zy niet in staat om te vechten. Men had het kunnen verwachten, maar het is goed dat wy het stellig weten. Bovendien, daar gelaten of het Engelsche publiek het al of niet weet, is de vijand zich bewust, dat het van gewicht is zich te handhaven in de Kaapkoloniehet beteekent dat als de tyd komt, en hy moet komen, waarop tengovo’ge van de geleidelijke uitputting onze verbin dingslijnen op de grens van haar veerkracht zyn gekomen, dicht bij onze basis een roe rige en beweeglyke strijdmacht van vyand gereed tot den aanval is. En op welke schaal gaat de uitputting voort? Men weet immers dat zij toeneemt. Deze week wer den er alleen 132 dooden aan tyfus opge geven, ofschoon er maar vier verliezenlysten van zieken zyn verschenen en ofschoon Zuid-Afrika midden in den winter is.” De bekende Belgische staatsman Beernaert heeft met den heer De Lantshecre en drie anderen by de Belgische Kamer een voorstel ingediend tot inlijving van den Uongostaat één jaar na afkondiging dezer wet, opdat het bestuur van de nieuwe bezitting vooraf geregeld kan worden. Koning Leopold zou, evenals velen met hem, van oordeel zyn, dat de tyd hiertoe nog niet gekomen is. De Fransche Kamer zal waarschijnlijk in het begin van Juli uiteengaan om de heeren ruim gelegenheid te geven zich voor te be reiden op de verkiezingen voor de Alge- meene Raden, die 21 Juni plaats hebben. De interpellatie van De Castellance over den Duitschen Keizertoost te Metz zal na moedige meisje daar vóór haar ronduit als een beleediging dat wil zeggen van het lot, niet van de kleinedie kon daarvoor niet verantwoor delijkheid worden gemaakt. »Hoe zijt ge hierheen gekomen?” vroeg Louise nu, om eerst maar eens in het vaarwater van een kalm gesprek te komen «Met uw rijtuig?” «Met het ónze, neen 1 Ik heb een droschke ge nomen. Mevrouw Seemann heeft mij uw adres ge geven. Zeg mij de waarheid, tante Louise,” riep juffrouw Greta nog eenmaal onverwachts uit: «zoudt u mama bezocht hebben Ik weet het waarlijk niet; ik heb er dezer dagen niet aan gedachtwe hadden het voort durend druk met iets anders, een aangelegenheid van mijn vader,” verklaarde Louise, om hot ver wijtende gezichtje te verzoenen. «Hebt u overigens veel omgang hier in Berlijn?” vroeg Greta verder, en vergezeld van zulk een blik van teedere vereering had zelfs deze nieuws gierigheid niets kwetsends. «Omgang,” repeteerde Louise, als het ware ver baasd over de bloote onderstelling Omgang niet dat ik weet Dat wil zeggen, wij kennen den heer Seemann en zijn moeder, zooals ge zijn daar geintiviteerd, wanneer ge dat wilt noemen. «U zit hier als op een tooverkasteel,” zeide juffrouw Greta op haar beurt. «Ik begrijp nu zelve niet, hoe ik den moed gevonden heb, mij in te dringen Het was lief van u en zal wel een soort mede lijden geweest zijn,” zeide Louise glimlachend en nu toch zachter gestemd. «Want anders maakt Frankrijk. Labori, de kranige advocaat, beroemd uit de Dreyfuszaak, zal Woensdag a. s. te Lon den aanzitten aan een te zyner eere aange richt feestmaal van de Londensche balie, waarby hy dan tevens ontvangen zal wor den door den burgemeester. Donderdag 20 dezor zal de Senaat als Hooggerechtshof samenkomen ter behande ling van het geval-De Lur-Saluces, welke vóór twee jaar tot verbanning veroordeeld leukjes, doch niet zonder tromgeroffel, is teruggekeerd te Parys. Koningin Ranavalo schijnt tam te zyn geworden in haar betrekkelyke gevangen schap! De kleurige dame, die te Parijs niet veel beter is ondergebracht dan een bur- gerjuffer, verklaart zich uitermate in haar schik over haar verblyf aldaar en de nieuws gierige leegloopers hebben hun tijdverdrijf: zy stellen zich op bij het verblijf der konin gin en dan schreeuwen zy soms oen of an der waaruit Hare ex-Majesteit „Leve Ra navalo maakt, tot haar groote genoegen en zelfvoldoening. De koningin bezoekt de gewone plaatsen waar elke vreemdeling ge weest behoort te zijnNotre Dame, het Pantheon, het Bois de Boulogne en de bou levards en hedenavond wordt de koningin, na een korte ontvangst by den minister van koloniën, naar den Nouveau Cirque geleid. Duitschland. De keizer gaat onmiddellyk na de Kieler week op reis naar het noorden en aan boord van de „Hohenzallern” zullen toe stellen aanwezig zyn voor de draadlooze telegrafie, zoodat Wilhelm II steeds ver bonden zal blijven met het vasteland. In verband mot het overlijden van graaf Wilhelm von Bismarck, is de onthulling van het standbeeld van wijlen den rykskanaolier, vastgesteld op Maandag a. s., uitgesteld. niemand zich druk, ons hier in onze eenzaamheid te storen.” MedelijdenGansch ontzet wees Greta het woord terug, dat haar als een lastering klonk. Een vereering, gelijk zij aan deze voor haar pikante verschijning van juffrouw Heidloff beliefde toe te brengen, is in zooverre een tamelijk egoistisch gevoel, als deze in de eerste plaats slechts den persoon, die ze koestert, tot voldoening moet strekken. Ze wil ook kwalijk ten gunste van haar voorwerp werkzaam zijnze houdt dit meest voor zoo gelukkig in het genot der eigene persoonlijk heid, dat daar verder niets meer te doen valt Dit was althans het geval, waarin de kleine Walch verkeerde. Zij hield juffrouw Heidloff, waar om wist ze zelve niet recht, voor in stilte onge lukkig Dit moest ze echter ook blijven; haar bleek gelaat mocht dien zekeren trek van het aan het geluk voorbijgegaan zijn niet verliezen, wanneer ze door Greta Walch verder wilde worden aan gebeden. «MedelijdenNeen, u hebt ons gezelschap niet noodig, dat weet ik,” zeide het jonge meisje nu waarschijnlijk wijl ze zich de andere nu eenmaal liever bij voortduring als aan dezen verwilderden tuin zittende en met beelden uit het verleden verkeerende wilde denken. „Maar een bezoek moet u nu toch eens bij ons maken, toe, toe Doe u het om mijnentwil, dan vindt mijn misdaad van zoo alleen hierheen te zijn gereden, in zeke ren zin nog achteraf haar verontschuldiging. Hoe zal ik dan anders voor mama bestaan wanneer ge u ook nu nog ver van ons houdt en daardoor mijn hierheen komen tot de zuiverste indringen)

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1