ga IARK AIIHAS No. 8519. Woensdag 5 Juni 1901. 40ste Jaargang. J Juni- Bulienlandsch Overzicht. FEUILLETON. Eindelijk Saamgebracht. EENSMA, Simon, nsselaars LG. CIDER, in 40 deelea water ■oor planten, bloenw» I t ia. Inzending‘van Advertentiën tot 1 uur des midd. s. V erspreide Berichte n I Turfsinge], (o. 114. 0 planten prachtige van (iOI IIM1IE (IIIRAM iMeuws- en Advertentieblad voor Gouda ent Omstreken. Telefoon So. M. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CEïiTEN. dt het vereischte rdeeling der pry- en, alsook de he men is, gratis by- 9 clientèle onaan- officieele lysten. n geschiedt steeds den Staat en kan ding of ook naar len in alle grootere is hebben. bet geluk begun- tanzien lijke prijzen ns officieels bewij- verkregen, en cnze a Mark 250,000, ),000 ens. bij deze op den igde onderneming uitent belangrijke ion gerekendmen e reeds ophanden s ten s oedigste Het nienwf van het oorlogsterrein is ove rigens alleszins bevredigend. De yeomanry is b\j Dordrecht in de Kaapkolonie weer eens van een koude reis thuisgekomen. Wel* iswaar is er op papier althans slechts één gesneuveld en zijn er slechts vijf man gewond, doch het geheele gezelschap van 32 heeft de republikeinen toch maar weer geweren, munitie, schoenen en verdere nut tige uitrustingsstukken geleverdvermoede lijk ook wel eenige paarden. Het spreekt ▼oor het vertrou- geschonke en U 9 verlo iu<r tor deel- lon wij ook in het >or een stipte en te vrede i heid van ars te verwerven. BEKENDE 0.80,'/, Liter f 150. I BRINKMAN Zo. I ier met prachtig ge- i en doorbloeien tot De geboorte van de prinses Yolanda Mar- gerita van Savoie is in Rome Zaterdag met geestdrift gevierd geworden, al was het wel even een teleurstelling, dat dit eerste kind, niet de troonopvolger, waarop men gehoopt had, mag zyn. In de middagzitting in de Kamer werd het bericht van de bevalling met daverende toejuichingen ontvangen. Zanardelli kondigde daar het heuglijk feit aan. Framkruk. Te Tousouse is Jules Demaitre eergiste ren in een van nationalistische zijde door den oud-minister van oorlog Cavaignac be legde vergadering niet aan ’t woord kun nen komen de politieke tegenstanders trap ten de deur in en drongen de zaal binnen. Zoo kwam het tot een gevecht, waarbjj zelfs geschoten werd, zoodat een de£ deelnemers gewond werd. De politie moest te hulp ko men en de beide aanleggers bereikten hun hotel onder het gejoel der menigte. De sociaal-democratischo burgemeester van Auchel, in Pas de Calais, is geschorst we gens vervalsching van den uitslag eener ge meenteraadsverkiezing, ter wille van een zyner grienden, dien hij gaarne benoemd zag eiTte wiens behoeve hg, na sluiting der bussen, doodkalm een biljet toevoegde, met wijziging van het uitgebrachte aantal stem men. De man wordt vervolgd wegens valsch- heid in geschrifte. Duitsohland. De onthulling van het standbeeld van Bismarck te Berlijn, is nu vastgesteld op Zondag den zestienden Juni a.s. des middags om twaalf uur. Na de gehouden verkiezingen voor den Spaanschen Senaat, is dit lichaam, met in begrip van de senatoren voor het leven, als volgt samengesteld liberalen 163, conser vatieven 112, volgelingen van den hertog van Tetuan 24, onafhankelyken 10, onafhan kelijke liberalen 4, volgelingen van Gamazo 7, democraten 3, Carlisten 2, volgelingen van Romero Robledo 2, republikeinen 2, leden van de nationale unie 2, zonder kleur, met name de aartsbisschoppen, en bisschoppen 18. Er zijn nog 11 vacaturen De Correo zegt dat de regeeringsmeerderheid wel zwak is, maar indien de regeermg er tucht onder heeft, zal zjj genoeg stemmen hebben, om de moeilijkheden het hoofd te bieden. Een lid der Duitscbe volkspartij en een van die der grondbezitters spraken ten gunste van de begrotingsvoorstellen en zeide er de regeering voor dank, op de gedachte te zijn gekomen voorstellen in overweging te doen nemen, welke een verzoening tusschen de ver schillende nationaliteiten beginnen te bewerk stelligen of ten minste een neutraal terrein aanbieden, waarop zij kunnen samenwerken ten algemeenen nutte. Verscheidene EngeJsche colonnes opereeren in het district Graaf Reinet en in Aberdeen. Er ligt een sterk garnizoen in Graaf-Reinet. Pijper’s commando is erg roerig in dit dis trict. Aan de bladen wordt uit Kaapstad ge meld Zevenhonderd Boeren hebben by Dor drecht 32 yeomen aangevallen. De Engel- schen kregen een doode en vijf gewonden, daarna gaven zij zich over. Zy zijn weer losgelaten. De Standard verneemt uit PretoriaEr zyn overvloed van teekenen dat de tegen stand var de Boeren nog niet overwonnen is. Officieel wordt bet aantal Boeren te velde op 16,800 geschat. Zeer weinigen van hen geven de Engelsehe troepen eenige kans Zij bepalen zich tot losse schoten en aan vallen op afgelegen of zwakke posten. De militaire toestand is niet zoo rooskleurig (voor de Engelschen) als de uitgewekenen die begeerig zyn om naar den Rand terug te keeren, dien voorstellen. Het is bekend dat Botha nog vijf kanonnen hééft, De Wet ten minste twee en de la Rey een of twee. De redactie van de Morning Leader maakt een proclamatie van 3 Mei j.l. openbaar, waarbij de krijgswet wordt afgekondigd in het district Craduck in de Kaapkolonie en «aaria alle boeren, die bun erven meer dau eenmaal maand» verlaten of hun woningen tusschen zonsondergang en zonsopgang, tot - rebellen verklaard worden. Al deze perso nen kunnen voor den krijgsraad gebracht en casu quo doodgeschoten worden. De redactie van de Leader merkt op, dat dergelyke proclamaties uitnemend geschikt zijn om re bellen te maken. Wat aangaat het eerstge noemde voorschrift, dat de boéren sléchts eenmaal per maand hunne hofsteden mogen verlaten, kunnen zij evengoed terstond failliet gaan. Kitchener meldt dat er nog twee officieren gesneuveld zijn en een vermist in het ge vecht te Vlakfontein. (Het geheele aantal gesneuvelde officieren is dus tot zes gestegen. haar gemoedsaangelegcnhedcn. Louise was echter besloten, deze voor heden nog te ontwijkenook zóó toch was de kelk, dien de jongere haar mof de naïeve zelfzucht der jeugd aan de lippen drong, reeds bitter genoeg. Greta stelde zich daarvoor schadeloos met een andere openhartigheid. Nadat ze op Ix)uise's vraag bericht had, waarom haar mama verhinderd zou zijn het feest van oom Hippel te bezoeken »zij heeft weer censcomi- té-zitting van «hulpbetoon,” voer ze voort «en mama zegt, dat ik over de kindergeschiedenis dddr heen ben J- ik weet cok wel waarom. Ik zou het willen beloven, dat ze hoorde, dat de Seemann’s er óók heen gingen, deze vervelende Richard -- wat ze dan vlug haar gewichtige co- mité-zit’.ing er aan zou geven I Denk u toch, men wil mij met Richard laten trouwenl Dat wil zeggen, wanneer hij zoo goed is te willen. Of ik lust heb, daar wordt niet naar gevraagd, dat wordt als vanzelf sprekend aangenomen Ze hield hier even op, en Louise, om niet door zwijgen op te vallen, bezon zich eindelijk op een bemerking. «Gelooft men niet,” vroeg ze op zoo goed mogelijk onbevangen toon, dat'de verlo ving van Richard Seemann met pen baronesse van Uechtritz spoedig verwacht kan worden Hoorde ik u met onlangs ’s avonds bij de See mann’s óók daarvan spreken «Ja, en ik brandde mij bij mama mooi den mond daarmeeherinnert ge u niet, hoty.ze mij formeel uitschold Ik had mij veroorloofd mij een privé- meening over de zaak te vormen, wijl ik de bei den dien avond op een zoo nu zoo in het oog loopende wijze samen zag. (Wordt vervolgd.) 43) Ze had in gespannen verwachting en halve ver legenheid naar Louise gezien, die niet wist, wat voor een gezicht ze by dit voorstel zetten moest en het daarenboven nog kwalijk begreep. «Dat moet ge mij nader verklaren,” zeide ze kort En juffrouw Greta verklaarde en verhaalde. Er bestond een handelsvriend van papa, van oude tijden her, een wonderlijke oude vrijgezel met een wonderlijke oude zuster. Deze hadden buiten bij Tegel een tamiliebesitting, een landhuis met tuin en veld, zoo oudmodisch als zij zelven, want er was daar, behalve het noodzakelijkste tuinwerk, sedert het leven van den grootvader van den tegenwoordigen eigenaar nooit iets veranderd. Dit paar nu placht jaarlijks een soort lentefeest in dien ouden tuin te geven, oorspronkelijk voor de kinderen der vrienden en in aansluiting daar aan voor het oude geslacht der arbeiders. Het was jarenlang gewoonte in een zekeren kring van familien. aan de gril van den overigens geachten en zeer ouden heer een paar uur te offeren Uit het kinderfeest was, toen de eerste kinderen voor wie het gegeven was opgroeiden, een dansje voor de jongelui geworden, terwijl de feestdag voor het werkvolk successievelijk daarvan werd losgemaakt en dit op andere wyze schadeloos gesteld voor een gebruik, dat niet recht meer wilde vallen .Aanstaanden Donderdag is oom Hippel’s zoo genaamd Meifeest oom Hippel heet hij bij iedereen, zelfs bij menschen, die hem kwalijk kennen het is een soort scheldnaam” voegde Greta er tusschen in. En wij hadden ditmaal afgesproken er allen heen te gaan, de Fontenay’s, Krusse’s, Liddy, Gericke en ik, met broers en alhet kon heerlijk worden Wij profitee- ren van den middag Wat we kunnen, weet u, tante Louise de wonderlijke plaats is daar en om de beide verdraaide oudjes bekommeren wij ons niet en zij nemen er ook hun gemak vaneen lange houten tafel op schragen in het gras, of in de tuinzaal, wanneer het weêr slecht wordtvoor elk een bordje oud, slecht, versleten porselein en een glas, dat zijn al de voorbereidingen van het menu: de een of andere vruchtenwijn en een legio luchtige koeken, zoo kinderach tig het is wezenlijk een beetje belachelijk Maar amuseeren kan men zich toch, wonderlijk, zeg ik u. Men is zoo ongegeneerd, als losge-* laten, de tuin is zoo groot, verder de weiden en het water En alles toch ook weer afgeslo ten, ik bedoel tegen het profane publiek. Men is volkomen vrij en toch onder elkaar, in zijn kring; men behoeft zich om niemand te bekom meren, althans niet om de gastheeren en toch is men genoodigd gast ep niet zooals by picknicks hier in de omgeving, waar men het zich ten slotte moet laten welgevallen, met ian en alleman samen te treffen. Het eenige kwade is de vrome, onschul dige drank. Flunk ik meen Gustaaf, Gustaaf Gericke had ditmaal half het plan, in stilte van zelf, dat de Boeren meer dan twintig maal zoo sterk warenanders had er na tuurlijk van overgave geen sprake kunnen zijn By het voortdringen der commando’s in de Kaapkolonie zullen wel meer van der- gelyke verrassingen volgen. Men behoeft nog niet veel waarde te hech ten aan het bericht, dat president Kruger de hulp van Rusland en Frankrijk zou heb ben ingeroepen om de Afrikaandersquaestie te onderwerpen aan de uitspraak van het Internationale Hof van Arbitrage. Het blijkt wel dat, zoowel inde Kaapkolonie als in Engeland pogingén worden aangewend om de vredesbeweging te steunen. Uit de Kaapkolonie wordt gemeld, dat een petitie wordt voorbereid onder de Afrikaanders, om de hulp der Kaapsche Regeering in te roepen teneinde den stryd te doen eindigen, en vrede en rust te herstellen in de Kaapkolonie. Een groot aantal Enge)|chen teekende eveneens deze petitie, waarin op de erkenning van het zelfbestuur der Republieken wordt aange drongen. En gistenen spraken de keeren Merriman en Sauer, de Kaapsche oud-minister te Battersea, in een openbare vergadering, waarin eveneens een motie werd aangenomen, afkeurende het verbranden van hoeven, en verzoekende aan de regeering der Republieken vredesvoorwaar den aan te bieden, op den grondslag der on afhankelijkheid, met de belofte dat lord Milner of St. James and’s Capetown niet weder naar Zuid-Afrika zal terugkeeren. Zaterdag hield sir Henry Campbell-Ban nerman een redevoering te Edinburg, waarin hy sprak over de „dwaze en on waardige staatkunde, om onvoorwaardelyke overgave te eischen van de Boeren, die tegen Engeland strijden”. Hij pleitte voor hen de grootste en meest vrijzinnige mate van zelfregeering, met amnestie aan allen, die de wapenen tegen Engeland hadden opgevat in de Kaapkolonie. De „Times” komt daartegen in een hoofd artikel op, wat te verwachten*,was maar de toejuichingen die sir Henry te Edinburg te beurt vielen, toonen dat ook daar stemming voor de Boeren-zaak begint te ontstaan. ’•Avonds werd er een groote optocht geïmproviseerd, die de heole stad doortrok naar het Kapitool, en daar, bij plebisciet van Rome, den burgemeester opdroeg, de beste wenschen van de stad naar het Qui rinaal over te brengen. Er worden ook ovaties gebracht op het plein voor het Qui rinaal, maar de Koning vertoonde Zich niet op het balkon. Nog denzelfden dag werd eene, ditmaal zeer ver strekkende amnestie afgekondigd voor persdelicten, voor duellanten en voor hen die nog wegens bun deelnemen aan het oproer in 1898 in de gevangenis zitten. Eene menigte personen is gedecodeerd ge worden. Visconti-Venosta, oud minister van buitenlandsche zaken, en generaal di San Marzano, die eenige malen minister van oor log geweest en by het hof zeer gezien is, zyn in de orde der Annunziata, de hoogste onderscheiding in Italië, opgenomen. By de revue, die eergisteren voor het feest van het Statuut gehouden wprd, heeft eene buitengewoon groote menigte den Ko ning uitbundig toegejuicht. De Oostenrjjksche kamer van afgevaardig* den heeft Zaterdag het wetsvoorstel omtrent den houw van spoorwegen in derde lezing met algemssne stemmen en by acclamatie aan genomen. De Kanaalwet kwam daarna ann de beurt en ook desa werd aangeaomanrdoch na stem* ming198 stemmen verklaarden er zich vóór 46 tegen. Tegenstemmers waren do pinger manisten, een deel der Duitsche volkspartij, enkele clericalen, en antisemieten. Do uitslag der stemming werd met luide bijvalskreten begroet. Daarna ging de Kamer over, tot de be handeling van de voorloopige begrooting over de zes laatste maanden van 1901. De pangermanist Wolff verklaarde geen vertrou wen in de regeering te kunnen stellen van wege haar houding tegenover de Los von Rom! beweging. Hy wees o. a. op het uitzetten van sommige predikanten, die Duitsche onderdanen waren en noemde dit een bewjjs van den Hervielen geest, welke de regeering tegenover het Vati- caan bezielt. „Het volk”, zoo sprak de heer Wolff, „kent haar, die Boomsche macht, waarvoor de troonsopvolger komt nederknielen, al is dit in tegenspraak met de gevoelens van miilioenen inwoners. Een andere Habsbnrger heeft het vreeselyke gevaar erkend, dat ons bedreigt, en op hem wijzen wy als op den schutspatroon van onze Los von Rom! be rging. Ik bedoel Jozef II den edelsten I rorst van het geslacht Habsburg P” een paar vaatjes bier in een verborgen boschje te deponeeren, achter den rug van oom Hippel om maar denk u, wanneer deze tóch daarachter ware gekomen I wij hebben het deh jongen heer uit het hoofd gepraathet had oorzaak eener erge ontstemming kunnen worden, ook tusschen de oudjes I Maar u merkt toch, dat het ensemble origineel is, niet waar Ik vind” hier wierp juffrouw Greta met nadruk haar lippen omhoog dat het een bewijs is van een slechten smaak bij mama, dat ze er zoo ongaarne heengaat Ze verveelt zich daar en zegt, dat de tuinbanken haar te hard zijn «En gij meent, dat die harde banken voor mij goed genoeg zijn,” zeide juffrouw Heidloff glimlachend. >0, tante Louisenu werd de gelegenheid waargenomen, Greta boog zich snei neer, greep naar Louise’s handen en kuste ze. Louise Heidloff werd geheel confuus en trok met een schuwe be weging haar handen terug, zóó haastig, dat het haar aanstonds daarop leed deed. Daarvoor streel de zij het blonde hoofd, terwijl ze het oprichtte. kWanneer ge nu eens even verstandig wildet zijn, Greta,” sloeg ze voor. «Ja, u hebt gelijk,” zeide Greta verrukt vol bewondering tot haar opziende, als had ze de heerlijkste dingen gesproken. «Ik zal verstandig zijn, geef u maar acht. Ik geloof, dat u mij tot alles soudt kannen brengen u zou ik ook alles kunnen zeggen. U ziet er naar uit, alsof bij u alles waardeering zou vinden I” Wanneer de zestienjarige vrouwelijke jeugd het alles” met dezen nadruk uitspreekt, zoo heeft het woord slechts ééne beteekenishet staat dan voor irk 8 of ff. 870 ct. .,’-75 1%,, ,,-.»0 ag per postwissel imiddellyk met de tvoer gebracht, en de van het wa* Origineele Loten Telefoon No. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. t gsyal biedt de die door do irg goedgekeurd van het nieuwe den loop van verlotingen van bedragende I ark i komendaar- zen van eventu- hter pr. a M 10,000 pr. a M pr. a M pr. a M pr. a M pr. a M pr. a M a M pr. a M 200, 150, i*o, 111, 100, 78, 45, 21, ystrekkiag dezer borgde Geldver- ambtswege be- I pr. 200, 5,000 8,000 2,000 1 500 1,000 300 16» 240 150, 148,

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1