:gt, J IILIAS EVER w kcao ENSMA, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. wsch brood. No. 8530. Donderdag 6 Juni 1901. 40ste Jaargang. Bultenlandscti Overzicht. FEUILLETON. Eindelijk Saamgebracht. 's Inkt ie BESTE LHADELIJK LI AND. i I i j tl >IDER, M ITCA U KEXMSGEVIXG ‘oadnbalim Wtndirnlf geneeskrach t neeatal elke pijnlijke I overbodig. Met l voor ongeneesltyk nlauRB een bijna 22 KEXMSGEVIXG. V/, Liter f 1.50. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. I ■5 Wordt vervolgd.) BRINKMAN 4 Z» Telefoun A o. M3 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.2/5, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. KENDE 40 deden water planten, bloemen FurfsingeL 114. lanten prachtige n lodt, straat >03. met prachtig ge- doorbloeien tót GOlllStlli; COURANT ;k ovDr. DAMMER lerfcj ril, d. Echte igen, ManMn- ningsn in den en naam des vamardigd het trereldbe- Gebi*BtoU- De BURGEMEESTER van Gouda brengt ter openbare kennis dat de op den 4en Juni igoi bij hem ingeleverde opgaven van candidaten voor de benoeming van Drie Leden der Staten van de Provincie Zuid-Holland, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zijn neder- gelegd, dat afschriften daarvan zijn aangepiakt aan den Korten Groenendaal bij de Markt, en tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld. Gouda, den sen Jüni 1901. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. K.<S. bij gbaar bij ITERS Jz. «rijs van echtheid i« m kurk ateeda voor» den naam der Firma >PPE wereld bekend en ■troffen middel tegen Long-, Lever en, OM. Inwendig uitwendig in bijna en met goed gevolg Prijs per flacon f 1.1®. Brengt genezing en Lep, ontstekingen enz. er port f LBO. Nederland Bok in 8 Amsterdam aandie Schutzenapotheka RohiUch, Oeateneich het Centraal-Depót Sander Gisteren vertrok graaf Waldersee, de ge neralissimus dor verbonden Europeesche strijd macht, uit Peking om de thuisreis te aan vaarden. Daarmede is een episode van de Chinee- sche quaestie afgesloten. En by het huis waarts koeren moet de Duitsche veldmaar schalk wel een zeer zonderling denkbeeld medenemen van de solidariteit der Europee sche troepen, die uitgezonden zyn naar China om een gemeenschappelyken vyand te be strijden. Voortdurend hebben wrijvingen en onaan genaamheden plaats gevondenhorhaaldclyk hebben de Europeesche troepen met de wa pens tegenover elkander gestaan, en slechts de onophoudelijke zorg van den opperbevel hebber heeft ernstige botsingen kunnen voor komen. En nog was hij niet uit Peking vertrok ken, of wederom hadden de troepen der ver bonden mogendheden een vechtpartij met elkander to Tientsin op den weg naar Takoe. Uit de telegrammen blijkt, dat het ditmaal aankwam tusschen Engelschen en Fransche troepen. Engelsche Welsh fuseliers, die op Kitchener seinde eergisteren uit Pretoria het rapport over dat kolonel Dixon gegeven heeft van het gevecht te Vlakfontein. Er waren aan Engelschen kant 1460 man en zeven kanonnen in het gevecht. De troepen keerden in hun kamp te Vlakfontein terug, toen de Boeren onder dekking van een veld brand de achterhoede van de Engelschen bestormden, welke bestond uit twee kanonnen van de 28ste batterij, 230 man van de Im perial Yeomanry en 100 man van het Der- byshire-regiment. De Boeren maakten zich tijdelijk meester van de twee kanonnen, maar toen de rest van de troepen in actie kwam werden de stukken heroverd. De Boeren werden verdreven en hun stelling bezet. De Engelsche verliezen zyn 6 officieren en 51 man gesneuveld en 6 officieren en 115 man gewond, een officier en 7 man vermist. Er zyn 41 doode Boeren op het veld gevonden, hun Arerdere verliezen zyn niet bekend. Er worden versterkingen gezonden. Kitchener seint uit Pretoria dd. 4 dezer: Jamestown heeft zich aan Kreutzinger’s com mando in den ochtend van den 2den over gegeven, na vier uren vechtens. De stadswachts en de plaatselyke vrijwil ligers werden overmand voor onze vervol gende colones hulp konden brengen. De verliezen aan onzen kant waren drie dooden en twee gewonden. Die van de Boeren moe ten grooter zyn. De winkels zyn geplunderd. Het garnizoen is weer vrijgelaten. Ik heb generaal French de leiding opge dragen over de krijgsverrichtingen in de Kaapkolonie. De Boeren die Dixon’s kolonne te Vlakfon tein aanvielen, waren 1200 man sterk en stonden onder Kemp. Volgens een offlcieele samenvatting van den toestand in de Kaapkolonie, is Kreut zinger’s strijdmacht, na versterkt te zyn ge worden door verschillende andere comman do’s, den spoorweg ten zuiden van Storm- berg overgetrokken. De vereenigde strijd macht wordt op zevenhonderd man geschat. Nadat de Boeren by Molteno zyn verdreven, vallen zij nu Jamestown aan. Een ander commando staat ten ZW. van Venterstad en is onlangs versterkt door honderd man, vermoedelijk onder Snjjman, die de Oranje rivier door de Bredal-drift en den spoorweg by Achtertong is overgestoken. Andere kleine commando’s zyn in de districten Viscbrivier en Maraisburg. t melk gekookt irank voor <te- theolepete van van r te gebruiken, mamate H. TL pMotbujjee -•w ,vmt Neder- post stonden, weigerden Fransche soldaten toe te laten tot een huis. Er ontstond een gevecht, waarin van bajonetten en steenon gebruik werd gemaakt. De Engelschen schoten in de lucht, om hulp te roepen. Duitsche troepen kwamen aan, en waar schijnlijk onder den indruk van ’s keizers jongste redevoering over de „wapenbroeder- schap” sloten zy zich aan by de Fraaschen en bestormde zy de Welsh fuseliers. Weldra waren een paar honderd man ter plaatse. De Engelschen, zich in bet nauw gebracht ziende, gaven vuur. Een Franschman werd gedood, drie Franschen en vyf Duitsehers aan de eene zyde, vier Engelschen en een Japanner aan de andere zyde werden gewond. Eindelijk rukte een peloton Duitsche troe pen op, onder bevel van een officier, en maakte aan de vechtpartij een einde. Zóo wordt in China door de Europeesche troepen het beginsel van solidariteit gehul digd I x lijk gemaakt, de geschillen tusschen Boeka rest en Sofia uit den weg te ruimen en heeft een heilzamen invloed op den dikwijls verwikkelden toestand in Serviö. Het ver slag besluit met de verzekering, dat twee in politiek zoo nauw verbonden staten- niet op. economisch gebied in stryd tegenover elkaar zouden kunnen zaak slechts in het licht der doelmatigheid en als een slecht redmiddel beschouwt en dat hij, om zich daartoe te leenen, toch misschien nu, toch misschien te goed is Och, onzin, dat doet u toch niet,” lachte juffrouw Greta, die slechts even van de wijs was geraakt. «Overigens, al zeid?t u het hem, wie weet, of hij er veel om zou geven- ’’Hij houdt mij voor zóó kinderachtig, dat het hem vrijwel hetzelfde is, wat ik denk. En dan, met een gewichtige mine en weer met dat bijna komieke air van levens wijsheid, «weet u, wat ik vrees: ik beval hem - ik pas juist voor hemzoo iets jongs, onervarens is hem aangenaam en vóór alles wenscht zijn moeder het Maar u ziet er moede uit” ze sprong nu toch plotseling overeind. «Hoe moet ik u verveeld hebben, dat ge, om my maar kwijt te raken, het ten laatste zelfs voor Richard opneemt. Geloof mij, die heeft dat heel niet noodig. Men trouwt hem toch ook niet alleen om het geld, maar om het geheele ensemble. Vindt u dat zoo verkeerd Zoudt u Richard dan nemen, als hij niets bezat U in mijn plaats, moest dat heeten. Haar als persoon in eenigerlei relatie tot mijnheer Richard Seemann te brengen, daaraan had de spreekster klaarblijkelijk heel niet gedacht. En niet net minst kon zij vermoeden, hoe haar vraag de aangespro- kene zöU treffen. De BURGEMEESTER van Gouda brengt ter openbare kennis dat de op den 4en Juni 1901 bij hem ingeleverde opgaven van candidaten voorde benoeming van een lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal in het kiesdistrict Gouda, op de Secretarie der gemeente voor oen ieder ter inzage zijn nedergelegd, dat afschriften daarvan zijn aangeplakt aan den Korten Groenen daal bij de Markt, en tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld. Gouda, den sen Juni 1901. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. 44) Het schijnt echfer toch wel, dat ik mij vergist heb; er is althans sedert niets uitgelekt. Ach, met wie is Richard Seemann niet reeds doodge- verwd I Het is nu eenmaal een verbazend goede partij. Nu, aan juffrouw van Uechtritz ligt het niet, wanneer er ditmaal niets van komt. Daar, nu houdt ge mij weer voor onuitstaanbaar, dat tie ik neen, niet aan uw oogen, uw mond zie ik het aan. Maar ik kan juffrouw Uechtritz niet uitstaanik geloof, dat ze van «oquetterie aan elkaar hangt. En juist als ze zoo onschuldig en burgerlijk doet, erger ik mij over haarwant het is toch alles maar om het Seemann’sche geld te doen. Wat probeert ze niet alles Ze heeft quadrille gereden in het Tattersal, waarbij het verbazend adellijk toegaat; ze komt aan het hof, wat heeft ze bij ons te zoekenhier hoorde men de Walch’sche ouders door, zooals trouwens Greta over het geheel kwalijk iets anders dan haar mama in allerliefst duodecimo was. «Niet, dat ik haar mijnheer Seemann niet zou gunnen! Ach met een zucht «wat ben ik dom! ik moest haar het beste succes toewenschen. Wan neer zij hem had, dan ware ik er althans voor bewaard, dat de naam Seemann niet toch nog mijn lot rijn zalj” -- .United Service Gazette” geeft de offlcieele verliezenlyst. Het leger, dat van bet begin van den oorlog tot op 1 Mei 1901 in Zuid-Afrika dienst deed, bestond uitge regelde troepen 202,899 man, koloniale troepen 69,788, Yeomanry 27,464, vrijwilli gers 16,934, militie 25,396, politie 5180, totaal 347,661 man, ongerekend de Kaffers Deze 347,661 man, waren op 1 Mei geslon ken tot 249,416. De verliezen bedragen dus 98,245 man. Op dezen komen voor 22001, die gerepatrieerd zijn en wier diensttyd is afgeloopen. De werkelijke verliezen bedra gen dus 76,144 man, waarvan 14,670 dooden en 61,106 invalieden. In Het Oostenryksche Huis van Afgevaar digden werd gisteren een nachtzitting ge houden ter bespreking van de goedkeuring van twee nieuwe voorloopige vierden der begrooting. De minister president, die zeer werd toe gejuicht, zet uiteen dat het ministerie niet tegen eenig volk van het Ryk is, doch poogt tegenover allen rechtvaardig te zyn. Hy bestrijdt de uitingen, volgens welke de Ita lianen te Triest door de politie onderdrukt zouden worden. Wat de godsdienstige agitatie aangaat ge looft de Minister niet, dat die beweging de Katholieke kerk in gevaar brengtdeze kan op haar eigen kracht vertrouwen. De Minister verklaart, dat hy nooit zal toelaten dat de begrootingen een nadeelig saldo aanwyzen. Hy spreekt ten slotte de hoop uit, dat het Parlement, dat grootsche economische denk beelden verwezenlykt, niet zal achterblyven waar het geld de nationale overeenkomst te handhaven. De begrootingscommissie voor Buitenland- sche zaken vsn de Hongaarsche Delegatie beeft hare goedkeuring gegeven aan het verslag, dat haar rapporteur heeft uitgebracht over de begrooting, die Golochowski heeft ingediend. Het verslag geeft den minister allen lof voor zyne uiteenzetting van den in de buitenlandsche politiek der monarchie bestaanden toestand en betuigt ingenomen heid met zyne plannen voor do toekomst. Nqgmaals wordt hier verzekerd? dat hot Drievoudig Verbond in stand gehouden zal worden, en zeker, ondanks allen twijfel, die den laatsten tijd hier en daar aan den dag gelegd is, onwrikbaar staat. De verhouding tot Rusland wordt niet al leen op zichzelf gunstig, maar ook als ge wichtige en voordeelige aanvulling van het Drievoudig Verbond van beteekenis geacht. De goede verstandhouding heeft bet moge- wie zegt u dan, dat mij ooit iemand met een onbeperkt aantal toiletten in het jaar en coupé en landauer in verzoeking gebracht heeft »Ach, u hebt uw geschiedenis gehad, ik zie het u aan”, hield Greta vol. - Gehad! weereen van die woorden, die hun angel achterlieten. Dat er bij juffrouw Heidloff op dit gebied nog van een praesens sprake kon zijn, dit zou het jonge ding zeker nooit in de gedachten zijn gekomen. «Ik* weet, dat het veel edeler en schooner is, zich te kunnen spenen en zoo te leven als u, maar”, voegde ze er, terwijl ze in het zonderlinge, som bere vertrek rondkeek, naief aan toe, «ik zou het niet kunnen. Ik merk reeds” in een zeldzame mengeling van "ernst en overmoed «dat het mijn lot zal zijn, mijn hart tot zwijgen te bren gen en als rijke vrouw, zooals mama, te Jeven en te sterven. Mevrouw de «Commerzienrathin” want Richard krijgt den titel, natuurlijk hoe saaiPrecies zooals mama Ach, tante Louise, en dan zal ik bepaald ook even dik worden waarlijk, reeds daarom zou men zich een onge lukkige liefde wenschen, om zoo bevallig slank te blijven als u”. »Of ge met uw confidentie toch niet wat licht zinnig te werk gaat, juffrouw Walch”, zeide Louise nu plotseling. «Gij weet, wij rijn met de Seemann’s van oudsher bevriendde tamilién waren het, dat wil zeggende vaders Gij staat mij niet nader dan Richard, integendeel. Wanneer ik mij nu ge roepen voelde op mijn leeftijd kan men dat, zooals ge weet JU hem te waarschuwenhem te zeggen, dat gij noodwendig uw beter ik moet verloochenen, om hem te trouwen; dat gij de De .West. Gaz.” meent, dat een nieuw tydperk van depressie is begonnen alle bly- moedige verwachtingen, dat de tegenwoor dige ellendige toestand spoedig zou eindigen, is hopeloos de bodem ingeslagen. In de Kaap kolonie is de vyand meester van uitgestrekte districten. Onze colonnes met zware wagens kruipen moeitevol de vlugge Boeren achter na, beschoten van ieder kopje, niet in staat meer om het land te beheerschen dan bin nen het bereik valt van hun geschut. De overheid tracht zich te bedotten, dat de oor log ten einde is door het heropenen der Randmynen en den terugkeer der mynbe- volking naar Johannesburg te bevorderen. Het is geen geheim, dat de groote meerder heid van ons leger in Zuid-Afrika is ver sleten, zat van den oorlog, ziek van heim wee, verslapt door de doodelyke eentonigheid van het leven, verzwakt door de eindelooze ontberingen, die zy hadden te ondergaan en nog verduren met een heldhaftigheid en standvastigheid boven allen lof. Ofschoon wy bet nog niet schynen te bemerken, naderen wy snel een crisis, de crisis van den oorlog In de .Truth” spreekt Labouchere de meening uit, dat zoo de Boeren nog den Zuid-Afrikaanschen winter het verzet kun nen volhouden. Engeland den oorlog byna ^pnieuw zal hebben te beginnen. Een lot, dat te dragen zal zijn,” zeide Louise uit droge keel, terwijl ze haar gansch, koud ge worden vingeren in elkaar wrong en drukte, zoo- dat ze zich zelve pijn deed. «Nu ja, ik zal het ook wel uithouden,” was de met berusting uitgesproken meening van juffrouw Greta. »Ik weet, hoe dat in onze kringen gaat. Men neemt ten slotte rede aan, zooals men dat noemt, dat wil zeggen, men geeft toe aan zijn eigen zwak voor een onbeperkt aantal toiletten ’s jaars, voor een der elegantste equipages in Ber lin en alles wat daarbij behoort en wordt on trouw aan zijn beter ik.” Het beter ik, dit was hier de bedoeling, zou zich met Flunk, alias Gustaaf Gericke, die het tothiertoe slechts tot volontair in de zaak van zijn papa gebracht bad en/nooit met zijn zakgeld rond kon, onverbreke lijk verbonden hebben Het was eigenlijk komiek, zooals ze dit alles met het air van een grootmoe dertje zeidejammer, dat juffrouw Heidloff, uit den aard der zaak, voor de belachelijke zijde der geheele scène zoo tamelijk ongevoelig moest blij ven. «En dan overlaadt zulk een bruidegom naar den wensch der ouders iemand met geschenken zelfs Richard zou dat doen, dat weet ik, al is hij anders de droogheid in persoon men kan niet anders, of men moet een zekere dankbaarheid bespeuren en verwart ten slotte zijn eigen gevoe lens met elkaar.... U hebt dat niet gedaan, tante Louise, dat weet ik” in een plotselinge ontboezeming «gij zijt u zelve steeds getrouw gebleven I" «Omdat ik hier zoo ongestoord in den hoek zit,” zeide Louise, tegen haar wil glimlachend. «Maar Telefoon No. ADVERTENTIES worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1