1 1 Mo. sm. jwoning cao Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Zaterdag 8 Juni 1901. 40ste Jaargang. INZET. JEN Buitenlandse!) Overzicht. IVERVERU FEVILLE1OSI. •rrer dinxveen, oda geveild, ign ft, Mr. G. H. BR! SNETHLAGE. J. 1L NOOTHOVEN VAN GOOR. P. VAN DER HOOG. Mr. C.J.E. GRAAF v.BYLANDT. ijk. kennisgeving. KENNISGEVING. er Eindelijk Saamgebracht. IEIMER I, Az. aaglijders land Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 660— sclierlj i raat 10X de Echte m, maunen- ngen ia deu l num dee vervaardigd et wreldbe- et>n Stoll- MIDSCHE (MIRANT Telet». 'o. 8» De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is f 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De .temming voor de Provinciale Staten heeft plaat, op WOENSDAG 12 JUNI en voor de Tweede Kamer op VRIJDAG U JUNI. Wij bevelen aan voor do Prov. Staten de heeren: Voor de Tweede Kamer het aftredende lid 'eiland t 3150.— I®.-. der perceelen is G 12 JUKI f uren, in het Markt te Gouda, dien tjjd unge- irhoogsommen— lijn te bekomen B 'OGABBFJBB prmfcuqee o 0.35 voer Eoder- nelk gekookt ink voor da- leolepali vu colate) Al. gerei ven e gebruiken. uSkH.’I. De BURGEMEESTER, der gemeente Gouda Gesien Artikel 55 der Kieswet Brengt ter openbare kennis dat op Vrijdag den Hen Joni a a tusachen des voor middags acht en des namiddags vijf uur, de stemming sal geschie den ter vervulling van eene plaafs in de Tweede Kamer der Staten-óeneraal, waarvoor candidaten sijn Mr. C. J. E. GRAAF van BIJLANDT. H. GORTER Mr. Tb. HEEMSKERK. F. MOL. L H. db WAAL MALEFIJT. En herinnert aan den inhoud van art. 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidendeHij die De BURGEMEESTER der gemeente Gouda; Gezien Artikel 55 der Kieswet; Brengt ter openbare kennis dat op Woensdag den nen Juni aa. tusseben des voormiddags acht en des namiddags vijf uur, de stemming zal ge schieden ter vervulling van drie plaatsen io de Staten der Provincie Zuid-Holland, waarvoor can didaten zijn FUHRI SNETHLAGE. (Mr. G. H.) van GOOR (1. M. NOOTHOVEN) van DIB HOOG. (P.) HOOGENDIJK Az. (C.) van dik STRAATEN. (A.) VINGERLING. (A.) En herinnert aan de* inhoud van art. 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevan genisstraf van ten hoogste een jaar. Gouda, den 7 Juni 1901, De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelyk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevan genisstraf van ten hoogste een jaar. Gouda, den ;en Juni 1901. De Burgemeester voornoemd, R L MARTENS Telefoon ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De onderhandelingen die thans gevoerd worden, betreffen het eerstbedoelde geval. De Regeering van den Congostaat heeft het recht erkend van België om den Staat, wan neer België dit wil, te annexeeren. En te vens heeft de Congostaat erkenning ge vraagd van zyn recht, om die annexatie ta eischen, zoo België daartoe niet nit zich zelf overging, zoodra de Koning zyn zending voor volbracht zon rekenen, zooals de heer Van Eetvelde zich zeer diplomatiek nitdrukte. Dit beteekent niet, dat de Congostaat in 'n onbewaakt oogenblik België tot inbezetne- ming kan noodzaken; maar men wil voor ziening treffen voor het geval de Koning niet langer de sonvereiniteit over den Congostaat zon kannen uitoefenen. Uit de mededeelingen, die aan de com missie uit de Belgische Kamer zyn voorge legd, is gebleken, dat alle inkomsten die den Koning nit de domeinen van den Congostaat toevallen, door Z. M. aan de schatkist van den Staat worden afgedragen, en dat de Congostaat verder over alle inkomsten uit concessies enz. voortvloeiende beschikken kan, zoodat volgens het rapport de flnan- cieele toestand van den Staat zeer goed is. Thans heeft de oud-minister Beernaert bet voorstel ingediend, dat de Belgische Kamer in beginsel zal besluiten, om den Congostaat te annnexeeren. Dit voorstel is verzonden naar de centrale sectie, die in een speciale com missie voor deze zaak zal worden ver anderd. Het scbynt wel, dat de Kamer zich met dat voorstel zal vereenigen slechts over het tijdstip waarop de annexatie zal plaats hebben, bestaat nóg verschil van gevoelen. De wInd. Beige" meldt, dat do Regeering besloten heeft den termijn van overneming op tien jaren vast te stellende .Petit Bleu" daarentegen meent, dat do Regeering zal voorstellen dien termijn op -twee jaren te bepalen. Aan den belangwekkenden afscheidsmaaltijd die Merriman en Sauer te Londen Woensdag avond door een 400 vrienden en vereerders werd aangeboden, onder voorzitterschap van het parlementslid Robertson en in tegenwoor digheid van vele dames, merkte men o. a. op Leonard Courtney, mevrouw Courtney,Stephen Gladstone, Fredric Harrison, Burns en vele andere parlementsleden. De president heette Merriman en Saner in een warme toespraak welkom als waarachtige vaderlanders en ver tegenwoordigers van de invloedrijkste Kape naars, betere loyalisten dan anderen die er voor werden gehouden, maar die desnoods gezind zouden zyn om tegen Engeland op te treden tenzij de Engelsche regeering al hun wenschen vervulde. De president vermor zelde Chamberlain’s goedkoope oratorische f ra zes en stelde ze aan de kaak, evenals Milner’s studentikoze redevoeringen en dé pêches. Spreker ontkende dat het misleide Engelsche völk verantwoordelijk was voor dezen oorlog. Merriman hield een zeer toegejuichte, be langrijke redevoering, opmerkende dat hy even zwaarmoedig naar Zuid-Afrika terug ging als Franklin in de vorige eeuw naar zijn land. Merriman zeide dat niemand in Engeland juist begrip had over de ware, treurige toestanden in Zuid-Afrika, terwijl geen twee menschen het in Engeland eens zyn over de ware redenen van den oorlog. Sommige herhalen dat de verkrijging van gelijke rechten voor alle burgers de ware reden van den oorlog is geweest, maar hoe is dit mogeljjk terwyl de Kaapsche en En gelsche regeeringen samengaan om de Ka penaars al hun rechten te ontnemen en de Kaapsche Grondwet te verkrachten. Scherp veroordeelde Merriman het verbranden van de Boerenhoeven, waarin bij dezelfde rede nen voor het voortduren van den oorlog zag als Washington in Noord-Amerika in de vo rige eeuw. Even sterk brandmerkte Mer riman het Engelsche stelsel om vrouwen en kinderen in kampen te zetten. Wat daar geleden wordt, weet niemand. Alles wordt verheimelijkt. Dit blijkt o. a. uit- het feit dat juffrouw Hobhouse, die naar Zuid-Afrika is gegaan om de kampen té*bezoeken en hulp couvert van dik, fraai papier, met een vast dui delijk adres in eigenaardig, steile, regelmatige ha len. Hij kende dit schrift; het was het schrift, waarin Rita van Uechtritz zich geoefend had, kan men wel zeggen, want in het begin was er wat affectatie bij in het spel geweest Nu was het haar waarschijnlijk tot een tweede natuur geworden Het monogram met de vrijheerlijke kroon man keerde ook niet. Seemann, met zijn ordelijke gewoonten, sneed den omslag netjes open en nam hetbriefje er uit. Pp het sierlijke velletje ook slechts eenige regels in hetzelfde kaarsrechte schrift Richard las ze en verzonk ,daarop in een zeer ernstig nadenken Niet over den inhouddit was overigens niet gewichtig. Rita deelde mede, dat mep voor den eerstvolgenden muziekavond het eens was gewor den omtreiU een trio van Beethoven en verzocht hem nu te willen nazien, of dit zich misschien nog bij de muziek ten zijnen huize bevond Dit waren trio-avonden, waarbij eenige oudgedienden van Wt Seemann’sche personeel de strijkinstru menten bespeelden en Rita de giano, een inrich ting, waarvoor zij het idee aan Me hand had ge daan. Ze» speelde goedde oude dame hoorde graag muziek, en Richard, die het schoone meisje aanvankelijk slechts met een hoffelyken glimlach had laten begaan, smaakte nu soms bij net luis teren een genot, dat hij zichzelven niet kon be grijpen. Wat ze hier dus schreef, kon niet de aanleiding van bet nu volgende bijna pijnlijke gepeins zijn. Was het de maaier, waarop ze het schreef? Hij De Fransche Kamer heeft een aanvang gemaakt met de behandeling van het wets ontwerp betreffende werkmanspensioenen. Het ontwerp handelt oyer het ouderdoms pensioen, bet vervroegd pensioen wegens in* validiteit, zelfstandige pensioenkassen enz. De beambte en de fabrieks- of veldarbeider stort dagelijks oen sou op een loon van 2 frs. en daar beneden, het dubbele voor een loon onder de 5 frs., het drievoudige voor een loon boven de 5 frs. en do patroon stort gelijk bedrag. Dit geld wordt samen ge bracht en draagt 3 pCt. rente onder waar borg van den Staat en verzekert den werk man een pensioen van zyn 65e jaar af. By invaliditeit gaat een evenredig pensioen Wan» j' ist nuchtere mannen van zakan zijn dikwijls nu en dan bijgeloovig, of liever ietwat fatalistisch. Zij, bij wie meest zoo veel, zoo niet alles, op bedrijvigheid, opmerken, persoonlijk in grijpen aankomt, weten daarom nes te beter de gevallen te bcoordeelen, waarbij een zeke/e af wachtende houding te pas komt, en dan een volgen van de richting, welk toevallige aanleidingen hen gebiedend schijnen aan te wijzen. Maar hier lag de zaak toch anders Niets had Richard --'..rongen, de Jonge dame zoover té gemoet te komen, als hij ongetwijfeld had gedaan. En wannéér zy dan werkelijk den wensch gekoes terd had, hem te bevallen, een neiging bij hem te wekken, was dit dan een trek, waarom hij haar zijn achting foocht ontzeggen Dat zij het welge vallen, dat ze in hem toonde, en dat haar soms duidelijk genoeg in de oogen te lezen stondé totaal zou gehuicheld hebben, behoefde hy niet aan te nemen, £hder daarom nog een ijdele gek te zijn. En wanneer de positie in de wereld, die hij kon bieden, haar begeerenswaard toescheen, was ze dan daarom te veroordelen En wel juist zij, de arme adellijke, die een kostbare jeugd zag voQr- by gaan in de hopelooze wanverhouding van naam éh stand aan de eene en de middelen aan de andere zijde I (want Richard was sedert lang vol komen ingeljcht, hoe het met de vrijheerlijke familie Uechtritz stortd)» te brengen, vastgehouden wordt te Bloem fontein. Sauer zeide dat de Engplschen er in zouden slagen om de Zuid-Afrikaan- ders te knechten. Als zy enkel loyalisten kunnen worden door het verloochenen van bun nationaliteit en hun overtuiging welnu dan znlleu zy deloyaal worden. Engeland kan Zuid-Afrika alleen herwinnen door terug te keereu tot zyn traditioneele vryheidsge- zinda beleid. Courtney zeide nog dat de höldendaden van Zwitserland, Griekenland en Nederland die in de wereldgeschiedenis staan opgetee- kend, voortaan verrykt zuilen worden met het relaas van de heldendaden van de Boe ren. Courtney zag echter een verandering in de openbare meening van Engeland ten aanzien van den oorlog met de Boeren. Misschien gaat de inly ving van de repu blieken door, misschien wordt zy vernietigd; maar zelfs indien zy beklonken wordt zal de inlyving een misdadige dwaasheiy blijven. V De gevolgen van het invoerrecht op steen kool die volgens de Britsche regeering slechts door de buitenlandsche verbruikers zouden worden gevoeld worden toch in Engeland zelve te'kens meer bemerkt. De Schotschë mijneigenaars, wien de be lasting thans het meest treft, willen zich schideloos stellen door op de loonén der arbei- dea een schilling per dag te korden. De mijn werkers echter verzetten zich tegen zulk een maatregel en riepen de scheidsrechterlijke beslissing van een der ministers, lord James of Hereford, in. Deze besliste, dat de loonen met een halven shilling zouden ^worden ver laagd, gerekend van af 5 Juni. Gelyk men zich herinnert wpren de En gelsche mijnwerkers vast beslotpn geen ver mindering hunner loonen te dulden. i Tot recht begrip van de onderhandelingen, die thans in de Belgische Kamet worden ge voerd over de Congostaat, dient men zich te herinneren, dat den Congostaat geen Belgi sche kolonie is, maar dat een personeele unie bestaat tnsschen de beide landen, doordat Koning Leopold in 1885, met goedkeuring van de Belgische volksvertegenwoordiging den titel van souverein van den Congostaat aannam. In 1890 werd een verdrag aangegaan tas schen België en den Congostaat, waarby België aan den Staat een bedrag van 25 mil- lioen francs leende, voor tien jaren, met het recht om na afloop van dien termijn den Con- gostaat te annexeeren, indien deze zich dan niet verbond de geleende som in tien jaren terug te betalen. had den brief aan iedereen kunnen laten zien; niemand zou er meer aan gemerkt hebben, dan den lossen, halt schertsend familiaren conversatie toon. Dit was het echter juist. Hoe was hij op dien voet gekomen met deze jonge, aristocratische dame, die daarenboven een in het oogloopend schoon en zelfs geestig meisje was? Hy, wiens omgang tot hiertoe uitsluitend tot menschen van zijn stand was beperkt gebleven en zich tot op het oogenblik volstrekt nog niet, bijvoorbeeld uit kracht van de waartkering der bizondere be- teekenis van zijn tak vah industrie, tot in de hoogste kringen uitstrekte Hij dacht over het verloop der kennismaking met Rita van Uechtritz na Had hij die het eerst gezocht Neen. Was de toenadering dan van hAAr uitgegaan Richard was te consciëntieus om dit tegenover zich zelven alsv buiten twijfel te beweren. Een reeks van toevalligheden scheen in het spel geweest en het verkeer daardoor van zelf ontstaan te zijn. Had hij niet, misschien .zonder dit duide lijk in zijn bewustzijn op te nemen, toch een zeker nu, zeggen wij arrangement van eenige dezer toevalligheden vermoed, had hy ze voor een uit- sluiterld resultaat van een samenloop van omstan digheden moeten houden, waarop de betrokken personen geen invloed hadden kurtnen oefenen, dan zou hij zonder aarzelen geloofd hebben, dat zijn Weg hem hier duidelijk was voorgeschreven en wel een weg, die hem rechtstreeks naar baronesse Suzette van Uechtritz, geboren de Lauriay wees, om haar de hand van haar oudste dochter te vragen. i. 80 a Boom- aard f 1950.— - 1950.— oilabd - 2550.- - eiland Water - 2900.— 3onw- land ompjes, l f 2600— «land - 3800— ïiland - 4300. oiland - 5000.— eren. f 1280.- «Dat wilde ik alleen maar zeggen en nu mag ik mij geen oogenblik langer ophouden; ik kom van het einde der wereld, «kleine Friedenstrasse,” Charlottenburg." «Wien hebt ge dAAr dan?" vroeg de oude dame, terwijl Richard snel opkeek. «Ja, dat moogt ge wel vrageneen vreemde buurtik geneerde mij bijna voor den kohier. Mijn GrefrPwil zich door Louise Heidloffbij oom Hippel in be<herming laten nemen het u efg lief van Louise, dat ze den dienst van mij over- neetfit. Het is Vtn ons werkelyk niet meer te vergen. Maar, lieve hemel, voor het arms ding is het eens een verandering. Ik heb mij ook reeds voorgenomen, haar uit te noodigen, wan neer ik de familie van papa uit Treptow aan tafel kryg. Het jonge volkje kan ik daar niet altijd bij krijgen, die vervelen zich Maar nu jidieu toe, toe, blijft zitten. O, Richard, ga lant als altijdmaar blijf nutoen de jonge huisheer het zich natuurlijk niet* liet ontnemen, de levendige dame tot in de voorzaal uitgeleide te doen. Onder de brieven die de intusschen ingekomen post gebracht had, vond Richard Seemann, toen hij spoedig daarop zijn werkkamer betrad, een Cottardam. I. den Koning L» DA de Heer nen en verren van eroben, alsook alle het stoom n t ens. z. worden naar de geverfd. en werkelyke hulp ►er briefkaart wordt i toegezonden door laltbommel. 1RINKMAN Zn-

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1