en HEEL”, 86. ARK THEE. tzinger. Mewws- en Advertentieblad tooor Gouda en Omstreken. Dinsdag II Juni 1901. 40ste Jaargang. 8524. Juni. Buliealandsch Overzicht. I hewisgeiim, FEUILLE1OX. I •J. M. NOOTHOVEN VAN GOOR. P. VAN DER HOOG. Jimon, elaars MODELLEN. :en. r ZONEN, K. Aan de Kiezers, Mr. G. H. FUHRI SNETHLAGE. Eindelijk Saamgebracht. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. >r. >r. k met Wordt vervolgd.) binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den itvoering van ge- bevelende BIJL, IEBAART Lz. MIURSCHE COURANT ioen Juni 1901. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. geval biedt de die door do goedgekeurd Telefoon A o. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. 300 16# ti» 1DU, 148, 100, 78, MERK te letten) VAK 4 worden afgele- ie pakjes van vijf en een Ned. on» van Nommer en van nevenstaand le Wet gedepO' or het vertrou- johonken, en U jrloduu! ter deel- wij ook in het een stipte eo jvredeuheid van te verwerven. De BURGEMEESTER van Gouda, brengt bij deze ter kennis van. de belanghebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Rotterdam op den 7en Juni 1901 execu toir is verklaard Het Kohier no. 4 van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten van de gemeente Gouda over het belastingjaar 1900/1901. Dat voormeld Kohier ter invordering is ge steld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder die daarop voorkomt verplicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen, en dat heden ingaat de termijn van zes weken de beweeglijke onrust het best gevoeldedat zij groote gezelschappen, in aanmerking komen aan het hof, gevierd worden door kunstenaars en der- gelijken zou noodig hebben en wenschen, terwijl bij hem zijn werk de eerste plaats innam en bo vendien een zekere bedeesde eenvoud er hem van zou afhouden, goedschiks ook maar een schrede uit zijn weg te doen, om de plaats in de samen leving, die haar streven was, te erlangen. Rita voorzag nu reeds verschil van belangen en de noodzakelijkheid van strijd en list, en wel met een kleinen zucht van ongeduld, want ze zat nu van haar veertiende jaar af al in de pijn en was de zaak nu eindelijk moede. Ach, een ander man dan deze burgerlyke fabrikant ware haar toch nog veel, véél liever geweest. De een of andere edelman met luchtige levensbeschouwing en losse manieren I Neen, ze was wel verbazend verlicht, maar luchtig voelde ze zich toch nog” niet. Het trouwen heeft nu eenmaal zyn beden kelijke zijde voor een energiek meisje, wier ka rakter in het leven gevormd is, al heeft ze de verzorging door den man dan ook nog zoo noodig. Hoe gemakkelijk ware der Ijffde al dit zich voegen en bukken en buigen gevallen, waarvoor juffrouw van Uechtritz zich nu bijna reeds bedeesd maakte I Of liever, voor de liefde is geen zich voegen noodigals het wonderbaarlijkste medium heft zij de eigen persoonlijkheid op en vervluch tigt den wil, terwijl ze niets dan het verlangen achterlaat. En dit snakt juist naar al datgene, wat de ziel, die door dezen tooverstaf niet is aangeroerd en zich zelve toebehoort, vreest: naar dienen, naar 6 of fl. 8 0 ct. 8 '-75 l>/,„ por postwissel cl dellijk met de er gebracht, en e van het wa- igineele Loten het vereischte le'ing der prij- alsook de he rn is, gratis by- dientèle onaan- ’ficieele lijsten. ;eschiedt steeds 1 Staat en kan g of ook naar in alle grootere hebben. t geluk begun- zienlijke prijzen officieele bewij- kregen, en onze Mark 250,000, 00 enz. ij deze op den e onderneming erst belangrijke gerekend men reeds ophanden ten sjoedigste te gaan en weer eens mee een kijkje te nemen naar den onzin in het park van oom Hippel. Zij zette groote oogen op, doch zeide niet veel, uit pure vrees, haar geheime voldoening te verraden en daarmee ten slotte Richard weer aan het wan kelen te brengen Het allerliefste ding, Greta, trok er hem dus tóch heen, zoo geheel tegen zijn gewoonte in. Nu, wie kon zeggen, wat er in de opgewektkeid van dit origineele feest niet alles kon gebeuren. Misschien dat in een half uurtje alles nog in orde kwam, wat sinds jaren haar begeerte was, de begeerte tevens, op wier ver vulling ze sedert nog altijd, ondanks alle schijn bare teleurstellingen, in stilte had gehoopt. vin. Telefoon No. A DV ËRTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Het bleek, dat de Fontenay’s, Kruse’s, Gericke’s, samen met twee Walch’s en Louise een vrij groot en bizonder opgewekt gezelschap vormden Ge lukkig was men zeer jonghet oudste mannelijke lid, Gustaaf Gericke of Flunck, die een zekeren glans over heel de verzameling verspreidde door zijn lichtblauwe dragonderunitorm, was in het bezit van een donzig donker kneveltje onder den goedgevormden neus en een lorgnet en telde een entwintig jaarde meisjes waren allen veel jonger. jzen voor- Wij veroorloven ons nogmaals de Kie zers te wijzen op het groote gewicht van de verkiezing op Woensdag 12 dezer. In verschillende bladen wordt van anti liberale zijde betoogd en met recht Jat het slechts half werk is de meerder heid te veroveren in de Tweede Kamer. De Provinciale Staten moeien worden om gezet ten einde tweederlei doel te bereiken: de macht te breken der onzen in de Eerste Kamer en in het college van Gedeputeerde Staten. Dat zij een waarschuwing voor ons om op onze hoede te zijn en niet deze verkiezing te beschouwen als van minder gewicht als die van a. s. Vrijdag. In den heer Noothoven van Goor be zitten wij een uitnemend lid, geheel be kend met onze behoeften en belangen reden te meer om ons uiterste best te doen hem dien zetel te doen behouden. Laat dus elk Woensdag op zijn post zijn en anderen opwekken mede ten strijde te gaan. Wij mogen geen enkelen zetel meer verliezen Langzaam maar zeker hebben de antiliberalen hun partijgenooten in de Staten gebracht en het gevaar dreigt, dat thans hun doelin Zuid-Holland de meer derheid te krijgen, zal worden bereikt. Dit kan vergoed worden als allen een drachtig in ’t vuur gaan voor de liberale candidaten zich onderwerpen en wat deze opoffering, is. is haar een genot, welks bitterzoet op weegt tegen alles wat het leven overigens kan bieden. Maar Rita was geheel buiten aanraking geble ven met dezen tooverstaf, die het kromme recht en het hooge nederig maakt. Of ze overigens tot liefde in staat was, moeten we hier onbeslist laten. In elk geval bestond er nü bij haar geen liefde; ze was echter vast besloten te trouwen. En in stilte dankte ze God zooals men zich pleegt uit te drukken, om deze innerlijke verlichting aan te duiden dat ze gelukkig zóóver was Ze mocht zich, zooals we zeiden, voor zéér na aan haar doel rekenen, en daarom trad nu reeds, in deze minu ten reeds, het begin der terugslag in, die na het huwelijk te verwachten was. Ze was verbitterd op dezen man, dat hij het haar niet gemakkelijker had gemaaktze kon hem reeds nu voor ©ogen blikken bijna haten om de moeite, die ze zich om hem gegeven had en misschien zelfs nog geven moest. In elk geval echter was zij, gelijk Richard See mann, de beiden die het eerst bij de zaak betrok ken waren, van oordeel, dat hun verloving met elkaar nu zeer nabij was slechts de omstandig heden het meebrachten, dat noch hij noch zij zich tegenover derden daarover uitlieten. En zoo kon de oude dame Seemann nóg eenmaal met haar vermoedens een geheel anderen, om niet te zeggen valschen weg inslaan. En dat geschiedde, toen den volgenden dag, des Vrijdags bij het ontbijt, Richard opeens een plan meedeelde, waar- van hij te voren niets had laten verluiden, dit namelijk, om heden ook weer eens” naar Tegel By de behandeling van het voorstel tot bepaling der quote in de Kamer zette de minister-president uiteen dat het compromis met Hongarije niet alleen beantwoordt aan de tradities der monarchie, maar ook in overeenstemming is met de levensbelangen van nijverheid en landbouw. Er is niet de minste gespannen verhoudin|| tusschen Oos tenrijk en Hongarije; het parlement heeft door de bespreking van de quote doen zien dat ondanks den ernst van de crisis der laatste jaren zyn betrekkingen met de mo narchie niets zijn gewijzigd. De Hongaarscbe delegatie nam in voltal lige zitting de begrooting van buitenland- sche zaken aan met een motie van vertrou wen voor graaf Goluchowski, die in den loop van bet debat verzekerde dat de opdracht om Bosnië en Herzegowina te bezetten niet voor beperkten tyd was gegeven. Een Russisch journalist heeft met vorst Nikolaas van Montenegro een gesprek gehad over de toestanden op het Balkan-scbier- eiland. Daaraan is het volgende ontleend ,Ik houd van koning Alexander van Ser vië. Dat is een uitstekend jong vorst. Zijn vader was, om het maar ronduit te zeggen, mijn vriend nietdie was te veel egoïst, en had geen greintje nationaal gevoel. Maar Alexander heeft veel goéde en edele eigen schappen. Toen hy in Montenegro was heeft hy aller harten veroverd. .Bulgarije is een beetje te ver gegaan in de Macedonische agitatie, maar het is te voor zien, dat thans, nu Rusland het gevaar voor een Bulgaarsche revolutie in Macedonië heeft gezien, de onlusten wel zullen bedaren. „Montenegro heeft te veel te doen zyn binnenlandsche aangelegenheden, om er over te denken aan den buitenlandschen strijd deel te nemen. „Rusland is voor ons, Slaven, alles, vooral voor Montenegro, dat zich steeds als het kind van Rusland blijft beschouwen, en dat het steeds dankbaar zal blijven. Rusland is ook de macht, waarmede in de toekomst voor het Slavische ras rekening moet worden ge houden. De Slaven die zich van Rusland af scheiden verliezen den grond onder de voe ten zy zyn zonder nationaliteit en zonder ideaal. Stamboelof was een knap en talent vol manmaar hy zag niet in, dat de hoop der Slaven op Rusland moet gevestigd zyn en dat bracht hem ten verderve....” Vorst Nikolaas is ook in dit interview aan zyn gehechtheid en vriendschap voor Rus land trouw gebleven. Aan de „New-York Herald” wordt uit Londen geseind, dat men aldaar een bericht uit Durban ontving, waarin gezegd werd, dat Botha, de bevelhebber der Boeren, aan lord Kitchener opnieuw om een onderhoud ge vraagd heeft. Zooals men uit telegrammen vernomen heeft, is door den Engelschen mi nister van oorlog, Brodrick, de verklaring afgelegd, dat er geen orders aan lord Kit chener gegeven zyn, die hem zouden beletten, vredesvoorwaarden van de Boeren te ver nemen, zoo deze althans gedaan werden. In zyn plaats beeft Chamberlain aan Labouchène geantwoord, dat er geen sprake van was den Boeren de onafhankelijkheid te hergeven. Men staat dus by het Zuidafrikaansche vraagstuk op het doode punt, waarop men al zoo lang gestaan heeft. Verder is er zeer weinig meldenswaardig nieuws. Het kleine commando van Malan is den spooiweg bij Molteno overgetrokken, en wordt door de colonne van Crewe achternagezet. Van Kaapstad wordt gemeld, dat de Hol- landsche predikant Colliers van Aberdeen aan de dagbladen een brief toegezonden heeft waarin met grooten lof gesproken wordt over de welwillende bejegening door de vrouwen on kinderen der Boeren ondervonden in het kamp der réfugiés te Port Elizabeth. Het Kaapsche parlement is verdaagd tot 27 Aug. behalve voor behandeling van eventueel zich voordoende belangrijke zaken. De Belgische Senaat heeft de behandeling van de artikelen van het onderwerp op de hazardspelen hervat. Er was besloten dat de leden daarby nog in de algemeene dis- cussiën konden terugtreden. Daarvan werd een ruim gebruik gemaakt, en alle bij de beraadslagingen van de vorige weken opgé- rakelde kwestiön kwamen weer opnieuw aan de orde. Het privilege voor 8pa en Ostende, de opheffing van die privileges, de schade vergoeding voor de beide steden, alles werd weer opnieuw behandeld. Ten slotte werd de drang om stemming te houden te machtig. Hoofdstuk I, van het ontwerp, zooals de kamer het had goedgekeurd (de bepalingen tegen den speler) werd verworpen met 53 in het nieuwe en loop van örlotingen Tan sdragende rk komendaar- a van eventu al* ir. 'Allgemeine Norddeutsche Zeitung” uovii, móuó, dat de vertegenwoordigers van de ministeries van financiën van de ver schillende Duitsche staten, na over de in ent uitvoerrechten te hebben beraadslaagd, onder voorzitterschap van den Kanselier van het keizerrijk, Donderdag wederom zyn bij eengekomen, om gegevens te verzamelen be treffende den flnancieelen toestand van eiken staat afzonderlijk. Aan deze conferentie werd deelgenomen door graaf Posadowsky, staatssecretaris aan het departement van binnenlandsche zfrken* van het keizerrijk. De bladen van het Ryksland klagen er voorts luide over, dat Elzas-Lotharingen tot de besprekingen der ministers over het nieuwe ontwerp-tarief van in- en uitvoerrechten niet is uitgenoodigdnaar de groote en econo mische beteekenis van bet land te oordeelen. had men een uitnoodiging kunnen verwach ten. Elzas-Lotharingen toch behoort tot de op industrieel gebied meest ontwikkelde streken van Duitschland. De katoenindustrie neemt er den eersten rang in, ijzerindustrie den tweeden, en talrijke andere industrieën bloeien er zeer, als byv. de meeste andere takken van textiel-industrie, machine-, glas en papierindustrie, bergbouw, bierbrouwerij enz. Ook op agrarisch gebied neemt Elzas- Lotharingen daardosr een -belangrijke plaats in. Ook op ’t gebied van den wijnbouw staat het op den eersten rang. Men maakt tevens de opmerking, dat een uitnoodiging juist in Elzas-Lotharingen op politiek terrein zeer gunstig gewerkt zou hebben. Het stre ven toch om aan de politiek van het Rijk mee te doen, welk streven zich den laatsten tyd begon te openbaren, zou daardoor in derdaad zeer zyn bevorderd. tegen 28 stemmen, waarop art. 1 van het ontwerp der Senaats-commissie met de toe voeging van de Mot: De exploitatie van hazardspelen is verboden, werd aangenomen. Art. 8 (privilege voor Ostende) gelyk de Commissie had voorgesteld, werd na een hernieuwde discissie aangenomen met het amendementOrban, ook Spa van het pri vilegie te laten genieten. De voorzitter wilde onmiddellyk eindstem ming houden, daar de Senaat uit elkaar gaat Selys-Longchamps was daarentegen zoo’n belangrijk ontwerp, meende hy, mocht niet zoo spoedig worden afgeroffeld. Na eenig debat besloot de Senaat Donderdag nog even voor de eindstemming byeen te komen. J deelt mede, dat de a M 10,000 I -r. a M 5,000 I r. a M 3,0001 a M 2,000 ■r. a M 1 500 S ir. a M 1,000 S >r. a M tf M a M 00, 150, 148, 1», 1 «1. rekking dezer rgde Geldver- mbtawege be- 4s) Het was iets als een bedekte zinspeling, dat hij zich gelukkig zou rekenen, wanneer zij over hel geheel zijn huis als het hare wilde beschouwen. En dit van den chef der firma Seemann, en zwart op wit I Rita voelde ditmaal duidelijk dit was geen onbewust te ver gaan, dat men igno- reeren kan, zoodra men wil. Richard Seemann had geweten, hoe de woorden die hij gebruikt had konden worden uitgelegd; hij had geweten wat hij deed, toen hij dit schreef en haar schreef. Zoo had ze dan werkelijk spoedig haar doel bereikt! Ze haalde diep adem. Maar de blik, waarmee ze de door Richard’s hand geschreven woorden nu nog eens beschouwde, was geen lief deblik, geheel het tegenovergestelde. Zelfs zijn schrift, dat trouwens aan den koopman deed den ken en daarby niet minder dan het hare van gedecideerdheid sprak, stond haar niet aan. Zij had er een voorgevoel van, dat het haar later niet gemakkelijk zou vallen, het met dezen Binken en degelijken man op te nemeftze wist, dat haar smaak en de zijne in de meeste dingen hemels breed verschildendat zy zich tot hiertoe, trots allen schijnbaren overmoed, toch slechts vleiend naar Vcm 8>evoegd bad, om hem te winnen. Dat hij bijvoorbeeld de stilte beminde en zij zich in

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1