laten. SCHUTTERIJ. Heuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. !Mo. 8585. Voorzitter. J.E, GRAAF v.BYLANDT. Buitenlandscb Overzicht. FEUILLETON. Eindelijk Saamgebracht. ver n groot college k. aan iwljn. dalaga- besseo- imerik. ddeelen taglijders n werkelijke hulp M.-.C chten LOTING Woensdag .13 Juni 1901, 40ste Jaargang. Mr-W- H. FUHRI SNEÏHLAGE. J. M. NOOTHOVEN VAN GOOR. F. VAN DER HOOG. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Al a. d. Lek. a i Verspreide Berichten. RINKMAN Zn Gouda Jaatsen bevon- e spys- ddel te rert het rkt be- lid: j en 2. Bode- terdam, van de kwalen ie proef zetting, hevigfer van de warree iglyden ermedie n reeds ran als pingen, enezen. an ver- larmen. bloed- eetlust, •durend rachten rtering, ikkelde >r briefkaart wordt toegezonden door iltbommel. VOOR DK Mevrouw Botha is te Southampton aange komen en van daar naar Londen vertrokken. En alle journalisten, die zich hadden opge maakt om de gemalin van den commandant- generaal van de strijdmacht der Z. A. Repu bliek te begroeten en van haar iets nieuws zorgd had, ot liever meer nog zonder de toevallige omstandigheid der dweperij van Margareta voor juffrouw Heidloff, de schare geheel herderloos geweest, En Louise Heidloff, toch eenigszins in verlegenheid gerakende, nu haar dit duidelijk werd, was werkelijk de eenige toerekenbare per soon der partij. Want aan de halte te Tegel, waar Louise half en halt nog een volwassen persoon, die misschien vooruit was gereden, had denken te vinden, was niemand dan de koetsier van den »Kremser,” die het geheele gezelschap naar het, trouwens niet ver verwijderde, landhuis van oom Hippel zou brengen. Ze schaarden zich, onder veel gelach en gejoel natuurlijk, op de beide lange banken van het rijtuig. En nu ging het daarheen langs een gladden straatwegterzijde stonden de prachtige oude po pulieren, daarachter lagen de warm bruine velden De rit duurde niet veel langer dan tien minuten, maar toen de eerst door de beweging opgewekte frisschere koelte der anders stille, warme lucht langs al deze jeugdige aangezichten streek, toen daarboven het populierenloover in den helder blauwen hemel fluisterde en de bevallige schaduwen der boètnen in het rij tuig vielen en hen die daar zaten over de handen speelden, gaven deze weini ge minuten toch reeds een duidelijk beeld van de stemming van dezen dag, die, wat hij overi gens ook mocht brengen, van te voren althans van één roem zeker kon zijn, van déze namelijk, dat het een echt mooie dag, een werkelijk heerlijke vooijaarsdag zou zijn. En wil het niet bijna schijnen, alsof zulke dagen Margareta Walch aan haar zijde, die zich tegen haar aan vlijde en in deze gedekte positie de zeer nadrukkelijke galanteriên vair Flunk, den dragonder, voorloopig nog terugwees, zy het dan ook met al minder succes. Hoe ver voelde on- dertusschen Louise zich innerlijk gescheiden van al deze kinderen, het kind met het snorbaardje en den dragonderunitorm niet uitgesloten; (de kadet was overigens, wat waardigheid betreft, een Cato bij hem vergeleken)Ze hoorde en zag toe, met een glimlach, die reeds nu gedurende den rit al matter werd, en verwonderde zich toch in stilte over het fonds van overmoedige zeker heid, zoo niet driestheid, dat ze hier bij deze jeugd aantrofde saam opgegroeide kinderen van ge lukkige en in voorspoed levende familién der hoogere koopmanswereld, in wier leven het gees telijk element slechts weinig van zijn druk liet gevoelen De spoorrit, kort als hij was, maar met het leven en de hitte onafscheidelijk daaraan verbon den, was zeker niet het minst vermoeiende deel der affaire geweest. Buiten in het stille Tegel kon men weer op zijn verhaal komen. Overigens bevond zich Louise in zooverre in een bizondere positie, als nu bleek, dat, wat be treft het chaperonneeren van heel dit jonge ge zelschap, de familiën zich over en weer op elkaar hadden verlaten; de mama's hadden alle onder steld, dat in elk geval -en der andere moeders voor voldoend toezicht zou zorgen en dat zij dus rustig thuis konden blijven. En zoo ware dan zonder de grootere conscientieusheid van mevrouw Walch, die althans voor een plaatsvervangster ge- 49) Nog een paar bankiers in spe en jonge kooplui wat de dragonder in civiel ook was een leerling der hoogere burgerschool, en, ietwat exo tisch onder ditaankomende geslacht van indu- strieelen, een allerliefste kadet uit Lichterfelde, ziedaar het mannelijk element, en daarbij kwamen dan de nu bij den rit reeds in de meest uitgela ten stemming verkeerende en onafgebroken gie- gelende »Backfische” en wat daar nog onder was, tooals bijvoorbeeld de elfjarige Lotte Walch. Deze schoolmeisjes echter legden doorloopend wat meer ernst en bezadigdheid aan den dag dan haar oudere zusters en nichten, wat wel daaraan was toe te schrijven, dat de eigenlijk diepere zin dezer gemeenschappelijke uitstapjes hen nog niet recht duidelijk was geworden. Nu, bij een gezelschap van dezen leeftijd kon de overmoed er nog mee door. Op den duur vergde hij wel wat veel van de zenuwen, maar in zijn onschuld had hij niet het afstootende, dat de losgebroken levensgeesten van andere al te uitgelaten gezelschappen dikwijls voor zulke per sonen uit de omgeving hebben, wien elke aan leiding, om even luidruchtig vroolijk te zijn, ont breekt. Juffrouw Heidloff had op de heenreis natuurlijk GUIRMIIE UHJR1W. telefoon No. 83 J De Uitgave dezer Courant geschiedt dag e 1 ij ks niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per >st 1.70. j. fzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Do troonrede in Spanje zal melding ma ken van de uitnemende betrekkingen met de vreemde mogendheden, en de goede be ëindiging van het geschil met Frankrijk over de grenzen in Afrika. Vervolgens zal de troonrede hervorming van het algemeen stemrecht aankondigen, hervorming van de wet op de jury, herziening van het concor daat om de kwestie over de congregaties tot een goed einde te brengen en het lot van de lagere geestelijkheid te verbeteren, herziening van het openbaar onderwijs in liberalen geest en de toezegging bevatten tot de uitvoering van verschillende publieke werken. De troonrede zal niet spreken over de kwestie van de buitenlandsche schuld de paragraaf over de financiën zal alleen verklaren, dat de regeering voornemens is het evenwicht in de begrooting te bewaren. In de Italiaansche Kamer werd bij de al- gemeene beraadslaging over de begrooting van buitenlandsche zaken door den afge vaardigde Guicciardini de hoop uitgespro ken dat het drievoudig verbond, dat hij hoog hield in stand zou blijven, en hy hoopte dat de regeering de gewichtige belan gen van Italië en Tripoli zal weten te verde digen. Hij stond vooral stil bij de quaestie van Albanië, waar Oostenrijk een ijverige propaganda voert, en vroeg zich af, of dit cwtreen te brengen is met het behoud van het statusquo met Oostenrijk, dat zich in een precairen toestand bevindt. Hy vroeg in lichtingen over de betrekkingen met Enge land, waarvan hem het vriendschappelijk karakter twyfelachtig scheen. Men zal zich het verhaal van de .Eclair” herinneren over de plannen van Frankrijk tegenover Marocco. De .Indépendance Beige” verneemt dienaangaande uit Londen, dat van Engelsche zyde inderdaad geen bezwaar zou worden gemaakt tegen een Fransch protec toraat over Marocco, maar er worden twee voorwaarden aan verbonden. Frankrijk zou zich nooit tegenover Gibraltar mogen nes telen, en moet een compensatie aan Enge land geven, om de vrye hand in Marocco te kunnen behouden. Deze zou daarin be staan, dat Frankrijk alle rechten op French Shore opgaf. Te Parijs moet men daartoe wel geneigd zyn. Inmiddels, zoo wordt mede uit Londen geseind, zal Henry Norman, de oud hoofdredacteur van de .Daily Chronicle", de Engelsche regeering in de gelegenheid stellen iets over de aangelegenheid los te laten. Hy zal Dinsdag aan het ministerie van buitenlandsche zaken de vraag gaan Frankrijk. Te Parijs had men gisteren een herha ling op kleine schaal gevreesd van de inci denten, ter gelegenheid van de wedrennen van Anteuil in 1899, toen graaf Christian!, lid der jockey-club, den hoogen hoed van president Loubet heeft ingeslagen met zjjn wandelstok, Onderweg naar het wedstrijd terrein werden de president en de premier nogal vriendelijk begroet en zelfs waren er menschen, die „Leve Loubet!” riepen en .Leve de Republiek!” doch toen de hooge luitjes het terrein verlieten, werd door een zoon van De Lesseps, den ontwerper van het Suez-kanaal, geschreeuwd „Weg met Monis(Monis is de minister van justitie, tevens cognac-handelaar), waarvan een ar restatie van den schuldige het onmiddelljjk gevolg was. De nationalistische bakkersknecht te Lyon, Ernest Parfait, die vóór korten tyd een tomaat of een sinaasappel heeft ge worpen naar het rytuig van den premier Waldeck-Rousseau, zal overmorgen zich te verantwoorden hebben „wegens beleedi- ging door woord en door gebaar van den president van den ministerraad, lid van het administratieve lichaam, in de uitoefening yan zyn functiën” en de dwaas is voorne mens zyn politieke denkbeelden voor te dragen een prettig vooruitzicht voor de aanwezigen De afgevaardigde voor Vendée, Gau- tret, is als burgemeester van Sables d’Olon- ne geschorst en heeft zich nu onmiddellyk, uit wraak, laten inschryven als lid van de Patrie franqaise”, om het kabinet te be strijden 1 De manifestation vóór het herstel der processiën in het openbaar en er tegen, te Roubaix, hebben tot geen ernstige inciden ten geleid. Alleen kreeg een banier-drager tegenwoordig al zeldzamer worden Ot zijn zé het altijd geweest, en nemen de dichters en schrijvers, die ze meest rijkelijk ter dispositie hebben, ze telkens van elkaar over Wgnt zóó veel staat vast, dat in onze hoogere breedten ont vankelijke naturen en vooral ook zulke, die niet opgaan in het kunstmatige leven der groote steden, dat zijn zwaartepunt in besloten ruimten heeft, het grootste deel huns levens tevergeefs naar on bewolkt zomersche dagen en zachte luchten uitzien. Er zijn zeker menschen genoeg, die, zoolang ze geen regenscherm behoeven op te zetten, niets van het weêr merken anderen daarentegen missen buiten, waar ze zich het best voelen, dikwijls maar al te pijnlijk de aangename rust, waarvan bij een erbarmelijken thermometerstand, windgeloei en zwakke verlichting der atmospheer nu eenmaal geen sprake kan zijn. Dit alles slechts, om met te meer nadruk aan den middag in het park van oom Hippel zijn recht te doen wedervaren I Dat was een lentedag, «ooals hij niet mooier kon zijn I En toch bood hij van zich zelven niets dan een milde, klare lucht, een slechts weinig bewolkten, blauwen hemel, waaraan de zon kon heerschen en warmte genoeg om alle wasems, alle plantengeuren te ontbinden, tot dep krachtigen adem van den pas bewerkten akker toe. Het rijtuig hield stil* voor een oud houten hek, naast hetwelk, weinige schreden van de populieren langs den straatweg, nog eens twee dezer mach tige boomen aan beide zijden als wachters prijk ten. (IFordt vervolgd.) De jstemmjng voor de Provinciale Staten heeft plaats op WOENSDAG 12 JUNI en ^Jr de Tweede Kamer op VRIJDAG Wfó bevelen aan voor de Prov. Staten de heeren ir| de Tweede Kamer het aftredende AFKONDIGING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gezien Art. lo der Wet van n April 1827 (Staatsblad No. 17) brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de Loting voor de Schut terij zal plaats hebben in het Raadhuis dezer Gemeente op Maandag den 240 Juni aanstaande, des voormiddags ten tien urewordende zij in hun belang aangemaand, om op de hierboven gemelde plaats en op den bepaalden tijd in per soon tegenwoordig te zijn, ot ingeval zij door ziekte of eenig ander wettig beletsel hierin ver hinderd worden, een ander, met hunne belangen of omstandigheden bekend, in hunne plaats te doen verschijnen. Voorts worden de ingeschrevenen verwittigd, dat de Alphabetische Naamlijst voor hen ter in zage ligt op de plaatselijke Secretarie, van Woens dag den iQn tot en met Zaterdag den 22n Juni 1901, des voormiddags van tien tot een ure. Gouda, den nn Juni 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. te hooien, over de toestanden in Znid-Afrika moesten teleurgesteld aan hunne bladen sei nen „Mevrouw Botha zegt niets.” De heer Fischer, die als secretaris van mevrouw Botha met haar uit Zuid-Afrika is gekomen, bewaakt haar naar een dagblad correspondent het uitdrukte als een „Cerberus” om te voorkomen dat zy zich liet uithooren. En ondanks dat alles bevatten enkele bla den lange verhalen, over wat mevrouw Botha gezegd heeft wellicht moet men hier lezen gezegd zot kunnen hebben tydens de reis, en daarna over haar plannen en het doel van haar komst. De «Daily Mail” laat mevr. Botha een lofrede houden op lord Kitchener, den beul van Soedan, dien zy, volgens dat blad, met bewondering zou geschilderd hebben als een rechtvaardig, edelmoedig en goedhartig man. Dqze schildering komt zoo weinig overeen met hetgeen anderen over het karakter van Kitchener mededeelen, en met de daden die onfe van hem bekend zyn dat wy moeten aannemen dat Kitchener erg veranderd is, tydens zyn verblijf in Zuid-Afrika, of dat mevrouw Botha niet de „bewondering” voor zyn grootsche eigenschappen heeft gekoesterd, die de „Daily Mail”-correspondent by haar heeft opgemerkt. De rest iq van dezelfde kracht. Het een is, als het ander, terug te brengen tot pure phantasie. En in die rubriek kan ook veilig gerangschikt worden het intervieuw met den heer Fischer, dat het „Freemans Journal” van Dublin mededeelt. De opbrengst der ryksmiddelen valt dit jaar tot dusver in Frankryk niet mede. Er is tot 31 Mei 41.7 millioen fr. minder ingekomen dan in dat tydperk van het vorige jaar. By de be grooting was wegens belastingwyziging op een lagere ontvangst gerekend, maar de op brengst is ook ruim 30| millioen beneden de raming gebleven. Wel hebben de zegelrechten, do belasting op roerende goederen, de zoutac- cyns en vooral de monopolies (tabak en luci fers) te zamen 15 millioen meer gegeven dan geraamd was, maar er was een tekort van 45 millioen op eenige voorname andere belastin gen, met name 21.7 op de „indirecte”, 16 mil lioen op den suikeraccyns en 6.7 op de invqer- rechten. Het groote tekort op de „indirecte” belastingen is vooral een gevolg van de nieuwe wet op de dranken, en men verwacht dat daar- by allengs de opbrengst stygen zal. Anders is het met de suiker, waarby de uitvoerpre- mies een enorm deel van den accyns ver slinden, een onhoudbare toestand, waaraan weldra een eind zal moeten gemaakt worden. stellen, of het waar is, dat er een overeen komst is getroffen tusschen Frankryk en Engeland en de andere mogendheden over de vestiging van een Fransch protectoraat over Marocco. Men verwacht, dat de En gelsche regeering een van haar gewone ont wijkende antwoorden zal ten beste geven, maqr toch ziet men met eenige spanning het; antwoord tegemoet. Misschien ook is var. alle geruchten niets waar, maar moet de geheele perscampagne beschouwd worden als een middel uitgaande van Frankryk, om de vreemde regeeringen eens te^olsen. Telefoon No. A3 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1