:gt, isen. ULT, rerworst, >TEEL Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. iwsch brood. Vrijdag 14 Juni 1901. Mo. 8527. - Buiteolaodsch Overzicht. FEVILLE'IOX. Eindelijk Saamgebracht. iKj’ cao st voorradig; HNERS, RS lezers! iaditbalsra Rtadsnalf geneeskracht eestal elke pijnlijke overbodig. Mot voor ongeneeslijk langs een bijna 24 Brengt genezing en in, ontstekingen ent. 40ste Jaargang. VERKIEZING Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. "1 zich beleefd aafi UNO AN Zn i Telefoon 82., De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Ü’IDE h, ■aai 103. GOlllStlli: CO(lll\T e K.G. b« l E O D D DAMN EU EVER [erft: 1TCAF Wij herinneren dat heden (Vrijdag) de stemming plaats heeft voor een lid der Tweede Kamer. Op de gisteren aangegeven gronden bevelen wij aan het aftredend lid rtj.mummw een man aan wien het land en het district veel te danken heeft. Ieder doe zijn plicht en verzuime niet zijn stem uit te brengen 1, de Echte pn, tesuncn- ingen in den l nuun des vervaardigd iet wereldte- lebr* Stoll- ver, tafellinnen pwfbu^jce o W VJUT b‘*3w- igbaar by: ITERS Jz. wijs van eohthmd 1 m kurk steeds voor, dennaamdor Pinna 1PPE loften, enz. Is en alles wat lesvorlangd met tin. n in 111 n naVI Telefoon No. 87 A DVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De „Daily Mail” ontvangt van Boerenzjjde bericht, dat een groote krijgsraad belegd is te Piet-Retief in het oosten van Transvaal, onder leiding van Schalk-Barger, waar be sloten is de vijandelijkheden voort te zetten. Uit Kaapstad ontvangt het blad bericht, dat de commando’s van De Wet en Botha weer krachtig aanvallend zyn opgetreden. Zij bedreigen voortdurend de gemeenschaps- liniën. De Wet moet Gastrand en Potchefstroom hebben bezetook Labuschaynesnek by Dordrecht moet door de Boeren bezet zyn. Uit Pretoria wordt bericht, dat een com mando onder bevel van Louis Botha een versterkte stelling by Plaauwfrank bezet houdt by Ermelo. Ook by Standerton wordt de aanwezigheid der Boeren gemeld. Gene raal De la Rey zou op marsch zyn om zich by Botha aan te sluiten. Reuter seint uit Pretoria, dat Zondagnacht zes Boeren, die den eed van neutraliteit hadden afgelegd by de bezetting van Pre toria, uit de stad beproefden te ontvluchten en zich weer by de commando’s aan te slui ten. Toen zy door een patrouille werden aangeroepen weigerden zy stil te houden en schoten, waarby zy een schildwacht wondden. Drie ontsnapten er en drie wer den gevangen genomen. Zy stonden giste ren voor den krijgsraad terecht en werden allen veroordeeld tot den kogel. Het vón- nis tegen een der gevangenen werd vernie tigd wegens zijn jeugdhet vonnis tegen de anderen werd gistermorgen te 8 uur ten uitvoer gelegd. Deze uiterste gestrengheid was noodzakelyk om aan de neiging van burgers, die zich hebben overgegeven, om hun verplichtingen over 't hoofd te tien, paal en perk te stellen. Beide mannen, die gefusilleerd zyn, wa ren in het bezit van wapenen. De „Daily News” maakt een statistiek openbaar, waaruit blykt, dat gedurende drie weken, eindigende den 13den Mei, er 80 sterfgevallen zyn voorgekomen in het Vluch telingenkamp op de renbaan te Johannes burg. Het gemiddeld aantal bewoners in dit kamp gedurende dat tydvak was 3125. Voor eenige maanden was er niemand, die nog geloof hechtte aan den wil en de macht van den Oostenrykschen Rijksraad om parle mentairen arbeid te verrichten. En thans is de zitting op den gewonen tyd gesloten, zonder dat de Regeering daartoe bevel heeft gegeven en nadat een massa parle mentair werk op de meest bevredigende wyze is af gemaakt. Dit is vooral te danken aan de verzoenende houding, door de minister Von Koerber aan genomen. Wat aan andere ministeries in jaren niet gelukt is heeft fiy volbrachthy heeft den arbeidslust by het Parlement weder op gewekt. Krachtig werd hy daarby gesteund dOor de bonhommie van keizer Franz Joseph, wereld bekend en iroffen middel tegen j o n g-, L ev er in, enz. Inwendig uitwendig in bijna a met goed «ovolg - Prijs per flacon t 115. r post f 1.60. ederland Rokin 8 Amsterdam ndie Schutzenapothdtt ohitoch, Oettoneich t Centraal-DepAt bander melk gekookt ank voor da- heelopels van xjolate) Als geval van te gebruiken, nmete H. H. Regeering er naar streeft om de betrekkin gen met de Spaans ch-Amerikaansche landen te verbeteren. Er zyn stappen gedaan om te komen tot het sluiten van een handelsver- drag met Argentië en andere Staten van Zuid-Amerika. De regeering zal trachten de kolonisatie te bevorderen door rekening te honden met de ervaringen van het ver leden. Er moet gestreefd worden naar de ont wikkeling van alle sociale instellingenhet bnderwjjs moet verbeterd worden. Er zul len verschillende wetsontwerpen worden in gediend, met name een hervorming der kieswet, die de onafhankelijkheid der kie zers zal verzekeren, een hervorming van de rechtspraak, een, voorstel tot invoering van arbitrage tusschen patroons en werklieden, een ont#erp betreffende de geestelijke or den, een wyziging van het Concordaat. Het leger heelt volmaking van de materieel© op leiding noodig, waarbjj rekening moet wor den gehouden met den geldelyken toestand. Ook kondigt de troonrede belangrijke her vormingen in de marine aan, bovendien een wijziging der gemeentewetten, een ontwerp op het onderwas in overeenstemming met de eischen van het moderne leven. Aan het slot wordt de groote zorg van het Parlement gevraagd om het evenwicht op de begroeting te versterken, en de troonre de eindigt aldusMyno Regeering meent, dat het oogenMik gekomen is om ie her vorming ter hand te nemen van den omloop van papieren en gemunt geld, welks gemis aan evenwicht de rechtstreeksche oorzaak is van den stand van den internationalen wisselkoers. Te dien einde zal men u voor stellen de middelen om de schatkist inkom sten te verschaffen, die het mogelyk zullen maken voorgoed at te zien van de uitgifte van papieren geld, zilver aan te munten en tegelykertyd op voorzichtige wijze, de voor schotten door de Bank van Spanje gedaan terug te betalen. In aansluiting met dit financieel plan, zullen aan de Kamer credie- ten worden gevraagd om de conversie der perpetueel© 4 percents schuld der Cubaan- sche obligaties, van 4 percents aflosbare schuld en van de niet gestemjelde buiten- landsche schuld te beëindigen. Wy doen een beroep op do wijsheid, de eendracht en de voorzichtigheid der volksvertegenwoordigers en spreken tegenover hen onzen wensch uit, dat Koning Alphons XIII aan het begin van zjjn regeering voorbeelden van vader landsliefde zal vinden, die het mogeluk zul len maken aan het land de grootheid van het verleden te hergeven. ithaven 182. vragend aan deze. „Ik zal u toch voorstellen, niet waar, tante Louise” i fluisterde zij. >Ik wou dat het al gebeurd was ik bega zeker een flater. Men is hier zoo heel niet in zijn eigenlijk element. Merkt u wel, hoe de oude heer iemand in ver legenheid kan brengen Ze schrikte op, want juist hadden spitse harde vingers haar dun bekleeden arm gevat. Het was de hand van oom Hippel. Hij trok het meisje terzijde: »dat is het gezicht van een Walchje,” en dan, terwijl hij haar nog vasthield, zag hij in het rond, waarschijnlijk om haar zuster te zoeken. Lotte, de „Backfisch,” trad, nadat Margaretha haar met een angstig oog gewenkt had, naar voren. „Wdt, is dat nummer twee zwart als een braam? Je bent een bastaardje, kleine juf, wil je het zóó eens probeeren enfin, een man krijg je tóch en fiier hebben we den Gerick’schen neus;” hij had weer een jong meisje, een aardig elegant ding met een goedgevormd stompneusje, en dan zonder veel moeite ook haar broeder den dragonder te pakken gekregen, om, wat hij herkende, meteen te sorteeren Het was, alsof de schapen in den stal geteld werden,” zeiden ze later, toen ze zich vroolijk maakten over het avontuur bij oom Hippel. De leden der familie Kruse herkende hij ook nog, want oom Hippel had zich van oudsher wat laten voorstaan op zijn scherpen physionomischen blik en niet geheel ten onrechte Vooral hield hij er van, de familietrekken in de gezichten na te speuren en op te merken, hoe de verschillende bloedmengingen bij huwelijken ia den kring der bekenden werkten, waarop hij dan zijne niet altijd I fijne glossen maakten. (Wordt vervolgd.) "Le waren overigens niet alleenachter hen aan kwamen nog eenige eveneens oude en ook bepaald verbleekte autoriteiten. Allicht huisvrienden van de meer bescheiden soort, misschien ook buren der .landelijke bezitting Omringd door dezen kleinen hofstaat, ontvingen dus nu oom Hippel en zijn zuster de jonge gasten. De overmoed der iaatsten had ondertusschen bij het geheeie schouwspel een bedenkelijke hoogte bereiktwanneer ze echter misschien gedacht hadden dien ongestraft in tegenwoordigheid der oudjes te kunnen botvieren, zoo moesten ze nu merken, dat ze daar niet aan het goede kantoor waren gekomen. »Nu, wie hebben we daar al zoo vroeg de oude heer allereerst, met een stem, die wel altijd meer hoog en schraal dan vol of diep geweest was, maar in deze weinige woorden reeds een eigenaardigen klank van onverbiddelijke scherpte had. En daarbij monsterden de levendige oogjes het gezelschap, terwijl ze als geslepen steenen uit een donkere holte blikten. „Zijn er niet meer? Alle jaar minder nu, ge zult het beleven, wat uwe voorname ouders daar later een gezicht bij zullen zetten, dat ze oom Hippel dan toch een beetje te vroeg hebben atgedankt Wdt, moet ik niet dadelijk gaan schimpen Dit tot zijn zuster, die hem aan den arm getrokken had. „Neen, neen, ten minste niet tegen hen, die ge komen zijn in de plaats van de weggeble venen. Maar zij kunnen het aan de anderen overbren gen. Nu, gij zult welkom zijn. Hebt samen plei- zierbinnen in de zaal staat het hoepelspel, dat kunt ge balen, anders heb ik niet. En daarna In de Spaansche troonrede wordt mede gedeeld, dat de Regeering aan de Kamer belangrijke ontwerpen zal voorleggen. Re kening zal worden gehoudqn met de lessen van smartelijke ervaring en met de wenschen van het volk. Vermeld wordt dat de Paus aan het Spaansche volk een machtige medewerking heeft verleend, dat de betrekkingen met de vreemde mogendheden uitstekend zyn en de krijgt ge meiwijn en koeken, zooals ge weet Wat, melk wenscht ge die terwijl hij snel omdraai de en een der jonge heeren fixeerde De kwajongen had tegen zijn buurvrouw een banale grap ver kocht en gedacht, dat de oude hem niet hoorde. Daar stond hij nu, snel door al zijn driestheid in den steek gelaten, in de onaangename rol v«n den betrapte. Maar oom Hippel liet de zaak, na den heilzamen kleinen schrik dien hij had aange jaagd, rusten. Hij was het gewend, dat de jongelui bij hem altijd zeer spoedig wisten, met wien ze te doen hadden, en dat hij ze óók in hun over moed, dien hij daarna ijverig genoeg aanwakkerde, tóch in zijn macht hield. „Ja, jongelui, amuseert je maar, we hebben vandaag zulk mooi weer”, zeide ondertusschen de oude juffrouw, en keek in haar goedmoedigheid daarbij juist den bestraften wijsneus aan, die nu een zuur gezicht zette zij pleegde steeds bizonder lief tegen diegenen te zijn, die haar broeder op de vingers getikt had Oom Hippel had middelerwijl een der kleine schoolmeisjes onder zijn gasten plotseling onder de kin gevat, terwijl het kind, geheel in zijn aan blik verloren en overtuigd, dat er niet op haar gelet werd, dicht vóór hem stond Ze schrok, maar hij keek haar vriendelijk aan. „Nu, beval ik je?” vroeg hij spottend. Ook de kadet kreeg nu een eervolle vermelding. >Een jonge Fontenay, niet Geef mij de hand. Een fransche naam, maar een pruisisch hart, wat Maar laat ik eens zien, of ik u allen ken ik moet toch weten, wie mij de eer aandoet.” Greta Walch, naast juffrouw Heidloff, hing zich en door het krachtig optreden van den presi dent van den Rijksraad, graaf Vetter von der; Lilie. De president kon dan ook, in de sluitings- rede by het uiteengaan van het Huis, dank zeggen aan alle ledeu voor de tegemoetkoming die hem betoond was en voor de kalme, be zadigde wyze waarop eindelijk de debatten in het Huis weder waren gevoerd. „Deze zit ting, zoo zeide hy, zal onvergefelijk blyven in de geschiedenis van het Oostenryksche Parlement. De wetten, thans tot stand ge komen, zullen by de bevolking dankbaar wor den herdacht.” Want het tijdperk van obstructie en van onwil en onmacht is thans voorbij naar graaf Vetter hoopt voor altoos Het pleit voor den Kongo is ten gunste van het regeeringsontwerp beslist door den souvereinen vorst van den onafhankelyken Kongostaat in hoogst eigen persoon. Woeste heeft in de vergadering van de commissie uit de Kamer voor de Kongo-aangelegen- heden, een brief van vorst Leopold voorge lezen, waarin deze met zooveel woorden zegt in het voorstel van Beernaert niet te kunnen treden. Leopold herhaalt daarin zyne ver klaringen, dat hy alleen bezield is met het verlangen, België met een mooie en rijke kolonie te begiftigenmaar, zegt hy, bet ©ogenblik voor annexatie is nog niet geko men, omdat hy de kolonie nog mooier en ryker wenscht over te dragen, dan zy op het oogenblik is, en omdat de Kongostaat er niet in zou kunnen toestemmen als over gangsmaatregel een kolonie te blyven be sturen van een ander land. Het „Recht” tot annexatie mag door het regeeringsvoor- stel vervallen, de „bevoegdheid” daartoe blyft toch bestaan, en daarmede moest België zich tevreden stellen. Zoo heeft dus koning Leopold, als vorst van den onafhankelyken staat, verklaard de beslissing van de volksvertegenwoordiging van Jiftt land waarover hy Koning is niet te wifiolP afwachten. Men verwacht, dat het voorstel-Beernaert hiermede voor goed van de baan zal raken. van LEDEN van de gemeenteraad. De BURGEMEESTER van GOUDA, Gezien de artt. 4, 5 en 7 der Gemeentewet benevens art 3 van het Koninklijk Besluit van den 8en Mei 189? (Staatsblad no. 144), doet te weten dat in de drie Kiesdistricten, waarin de gemeente Gouda is verdeeld ten gevolge van periodieke af treding en wegens vermeerdering van het getal Leden van den Raad, de verkiezing van drie Leden van den Gemeenteraad in het eerste district, van twee Leden in het tweede district en van twee Leden in het derde district, zal plaats hebben op Dinsdag 25 Juni e.k. dat op dien dag, van des voormiddags negen uur tot des namiddags vier uur, bij hem kunnen worden ingeleverd de bij art. 51 der Kieswet be doelde opgaven van Candidaten, waarvoor de voorgeschreven formulieren van af heden ter Se cretarie kosteloos voor de kiezers verkrijgbaar zijn; en dat voor deze verkiezing de stemming, zoo die noodig mocht zijn, door Burgemeester en Wethouders is bepaald op Vrijdag den 5en Juli e k. en de herstemming, zoo noodig, op Vrijdag den iaën Juli d. a. v. Gouda, den uen Juni 1901. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. 51) Wonderlijk; het zacht verbleekte, dat de grijs heid toch (Jok eigen kan zijn en eigen behoorde te zijn, bezaten ze geen van beidenze waren veeleer, zoo op de manier van kunstig geprepa reerde bloemen, met kleur en al ingedroogd. Het met duizend rimpeltjes bedekte gezicht van oom Hippel vertoonde hardroode wangetjes op de plaats, waar de perkamenten huid nog tamelijk glad over de wangbeenderen lag En daarbij paste zijn naar de mode van vóór vijftig jaren gefriseerde mooie koffiebruine pruik, pasten zijn levendige oogjes, paste echter ook de borstspeld met grooten groe nen steen in de hooge das en het bont satijnen vest. En om niet bij hem achter te blijven, droeg juffrouw Rebetta, die even als hij zoo ongeveer den indruk van een fideele mummie maakte, een in het groene spelende zwart fluweelen mantille over haar zijden kleed en voor aan den hals een kolossale mozaikbroche, die het Romeinsche Co losseum in tamelijk groote afmetingen weergaf. Deze kleine bizonderheid kwam trouwens eerst in het vervolg aan den dag, toen nu het oude paar met ietwat waggelenden, maar toch wakke ren stap naar beneden kwam en onder zijn gas ten trad.

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1