iaal. All ILIAS VER agazijn ïVïewirs- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Zaterdag 15 Juni 1901. 40ste Jaargang. >'o. 8538. iinair. Buitenlandse!) Overzicht. i. FEU1LLE1ON. Eindelijk Saamgebracht. IAST, Laat Chocolaad. >ben. Schrijven 8 Antwerpen. lN LOON. 'aterleiding. en In Hamer NI a. s. s ter’ laden NSMA, trfsingel, 14. nten prachtige HIE II, rcAP KEWISGEH.XG OPENBAAR ONDERWIJS. KENNISGEVING Herijk van Maten en Gewichten, KENNISGEVING. KENNISGEVING. (II, Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Voorzitter. van 7. Liter f 150. Wordt vervolgd.) ÏKMAN& Zn pen lelefoon 89, De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. IT i nieuwste loger. e GASOKNA- EN en COM- E N met goed en hooger. soncurreerende ENDE deelen water mien, bloemen GOIINIIL COURANT .ij at prachtig ge- ioorbloeien tot i OUDÉ AMMEH ■A; Staten van Zuid-Holland is aangeplakt in den Korten Groenendaal, alsmede dat gelijk afschrift op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd, alwaar daarvan inzage kan worden genomen op iederen werkdag van des morgens 10 tot des namiddags i uur. Gouda, den ijen April 1901. Burgemeester en Wethouders voomoemd, R. L MARTENS De Secretaris, BROUWER. Telefoon No. S3 ADVE II TENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. eenkomstig, door het ontwerp met 176 tegen 96 stemmen spoedeischend te verklaren. Het overige der zitting werd ingenomen door eene breedvoerige rede des hoeren De Lamarzelle tegen het ontwerp. Keizer Frans Joseph van Oostenrijk brengt een bezoek aan Praag, do hoofdstad van Boheme. En de strjjd, die thans in den Oostenrjjk- schen Rijksraad gelukkig ten einde is geko men, schijnt in de straten weder te zullen herleven. Duitschers en Tsjechen de beide partijen die in het Boheemsch gebied staan tegenover elkander, als water en vuur toonen thans hun verschil van meening niet alleen in de kreten waarmede zjj den keizer verwelkomen in hun hoofdstad, maar ook in de vlaggen waarmede zjj hun huizen en stra ten versieren, De Duitschers versieren hun huizen uit sluitend met de Rjjksvlag, zwart en geel; de Tsjechen daarentegen brengen slechts de rood-witte Boheemsche kleuren aan. Zelfs op de openbare stadsgebouwen prijkt de Bo heemsche vlag; en toen op enkele stadsge bouwen bovendien de Rjjksvlag werd ge plaatst, volgde daarop een interpellatie in den Prager Gemeenteraad, met het gevolg dat de zwart-gele vlag werd weggenomen. Op enkele plaatsen werd de Slavische drie kleur, rood-wit-blanw, uitgestoken; maar deze vlaggen werden op last der politie weg genomen. De taalqu^estie speelt natuurlijk een even groote rol als de vlaggen-quaestie. Denitnoo- digingen voor de feestelijkheden door het ge meentebestuur te geven zijn in het Tsjechisch gedrukt; en de professoren der Dnitsche universiteit hebben daarin een reden gezien om die uitnoodigingen niet aan te nemen. Do Dnitsche vereenigingen daarentegen heb ben Dnitsche uitnoodigingen verzondenen de Obert-Landmarshal prins George Lob- kowitz, heeft, om de geheele taalquaestie te coupeeren, de uitnoodigingen voor de feeste lijkheden in het Landmarshallamt, in het Fransch gesteld 1 De BURGEMEESTER ran Gouda, brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Rotterdam op den uen Juni 1901 execu toir is verklaard: Het suppletoir Kohier no. 6 der Personeele Be lasting, dienst 1901. Dat voormeld Kohier ter invordering is ge steld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder die daarop voorkomt verplicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen, en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den I4en Juni 1901. De Burgemeester voomoemd, R. L. MARTENS. Toelating van Leerlingen op de Burgerscholen voor Jongens en voor Meisjes, (HooidenMej. M. L. J. BENDER en de Heeren H. J. W. HUBER, R. LEOPOLD en B. P. van CITTERT.) iar bij: ERS Jz. van echtheid is rurk steeds voor- 1 num der Firms PB op de Tweede Burgerschool voor meisjes zij, die voldoen aan een examen, at te nemen door het hoofd der school, ten overstaan van een of meer leden der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, terwijl ook zonder examen kun nen toegelaten worden leerlingen, die van het Hoofd der Eerste Burgerschool voor meisjes eene verklaring overleggen, dat zij de 6e klasse dezer school met vrucht hebben doorioopeo. Bij de inschrijving moet worden overgelegd een bewijs van ouderdom van het kinddit bewijs wordt van heden af op aanvraag kosteloos uitge reikt op de Plaatselijke Secretarie, Afdeeling Be volking (benedenlokaal). Geene kinderen zullen worden toegelaten, zoo zij niet voorzien zijn van eene schriftelijke ver klaring van een genees of heelkundige.dat zijde natuurlijke kinderziekte hebben gehad of dat de koepokinenting bij hen heeft plaats gehad, terwijl de toelating bovendien afhankelijk zal zijn van de bestaande plaatsruimte. De toelating op deze scholen geschiedt ééns per jaar, zoodat zij, die den 25a Juni a. s niet worden ingeschreven, niet vóór half Augustus 1902 kunnen worden toegelaten Gouda, n Juni 1901. Burgemeester en Wethouders voomoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Balfour zeide gisteren in antwoord op een vraag betreffende den toestand in Zuid- Afrika, dat de oorlog niet langer een strjjd tusschen groote militaire lichamen was, om dat de Boeren voor ’t grootste deel verspreid waren in kleine commando’s van 100 of 200 man. Hun totale krijgsmacht werd geschat op 17000. Er was geen grond voor de geruchten be treffende vredesonderhandelingen. De arbeid van den politieken wederopbouw van het veroverd gebied moest wachten op verdere afwikkeling der militaire operaties. Chamberlain deelde mede, dat hy niet in staat was op ’t oogenblik eenige verklaring af te leggen met betrekking tot de voor waarden waarop den Boerengovangenen zoude worden toegestaan om terug te koeren. De Westminster Gazette betoogt, dat in dien Botha als vredesvoorwaarden stelt am nestie der Kaapsche rebellen alsook toelating van de Boerenleiders in den Adviseerenden Raad bij het Militair bestuur der Boeren republieken na bet sluiten van den vrede, Engeland beide behoort in te willigen. De Fransche Senaat heeft Dinsdag een be gin gemaakt met de beraadslagingen over het door de Kamer aangenomen, door zjjne eigen commissie op sommige punten gewij zigde ontwerp op de Vereenigingen. De eerste die het woord nam was „de vader der Constitutie”, de ruim acht-en-tach- tigjarige Walton, die verklaarde er het be gin in te zien van een oorlog tegen den Roomsch-Katholieken godsdienstwelke zienswijze hy met 'een beroep op de historie poogde te staven. Nadat de voorzitter der commissie tegen over den nadrakkelyken wensch des heeren Walton betoogd had, dat het debat in de Kamer was uitgeput en eene enkele lezing derhalve in den Senaat voldoende zou zyn, welke meening de voorsteller van het ont werp, de minister-president Waldeck-Rous seau, beaamde, besloot de Senaat dienover- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ter kennis van IJkplichtigen, die geen oproepingsbriefje hebben ontvangen of om andere redenen zich nog niet van hunne verplichting tot Herijk hebben gekweten, dat nog gelegenheid tot Herijk te Gouda wordt aangeboden tot op Vrijdag 21 Juni a.s. van des voormiddags 9 tot 12 uur en des namiddags 1 tot 3 uur in het Hoofdgebouw van het voormalig Leproos-Proveniershuis Gouwe C No. in. Gouda, den uen Juni 1901: Burgemeester en Wethouders voomoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS Gouda Gezien art. 8 der HINDERWET Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan 1. de firma G. N. Flamman en Zonen en hare rechtverkrijgenden, tot het plaatsen van een gas motor, ten behoeve van hare smederij en herstel- plaats van machinerién in het perceel aan den Turfsingel, wjjk P No. 114, kadastraal bekend sectie E Nos. 206, 207, 1085 en 1086. 2. De Directie der Koninklijke fabriek, de Stearinekaarsenfabriek Gouda, en hare rechtver krijgenden, tot het oprichten eener zeepzieder}), gedreven door eene stoommachine, op de percee- len aan het Buurtje, kadastraal bekend sectie E Nos. 985—687; 1402; 1251; 1438—1440; 1083 en 1253. Gouda, den 12 Juni 1901. Burgemeester en Wethouders voomoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Oom Hippel en juffrouw Rebetta met hun oude vrienden namen nu plaats op de wit geverfde banken langs het huis, van waar ze het park, dat hier terrasvormig afliep, vóór zich hadden. Zich bij dezen engeren kring zestig- en zeventigjarigen aan te sluiten, dit ging toch niet wel, naar het Louise voorkwam. Evenmin echter was het hoe pelspel iets voor haar, waaraan de jongelui zich nu voorshands werkelijk gingen wijden, en wel op dringend aanraden van de verstandige Greta Walch, die verzekerde, dat de oudjes daardoor in een goede luim werden gebracht, en men zoo later des te beter kon doen wat men wilde Tot deze laatste vrijheid scheen voor Louise reeds nu de weg geheel open te staan; zij be hoefde slechts een enkel woord tot de kleine Walch te zeggen, zoodat deze wist, waar ze gebleven was. En dan had ze een paar minuten later de weide, waarop gespeeld werd, en het huis achter zich en was buiten het gezicht van beide, en te gelijk ook in een eenzaamheid van het bosch en een bevallige wildernis, zooals men ze in het echte woud, gecultiveerd als wordt het door Duitsche houtvesters, gestrenge rijksambtenaren, in het geheele rijk nog maar zelden vinden zal Ja, een houtvester zou zeker verontwaardigd geweest zijn bij wat hij hier gezien hadzij, die hier naar hartelust ronddwaalde, kon er vrede mee hebben. Dat geleek waarlijk op een >Urwald”, em gansche collectie veelhonderdjari^e ?timmen, zich verhefiende uit rietgewas en struikgewas, van menschenhand onaangeroerd. Oom Hippel had tevoren de waarde aan hout van zijn park nog laag getaxeerd maar daar- Het schynt, dat, wat Italië betreft, het drievoudig verbond zal vernieuwd worden, mits er gunstige handelsverdragen verkregen worden. De afgevaardigde Luzzati, heeft by de al- gemeene beraadslaging over het budget van buitenlandsche zaken, een redevoering uitge sproken met de handelsverdragen als onder werp, waarvan de sluiting gevolgd zal moe ten worden, door die van arbeidsverdragen, aan dacht Louise nu niet. Dat ze hier iets im posants, iets éénigs voor zich had, in zijn zoo geweldig boven eiken maatstaf van het bloot sier lijke of nuttige uitstekenden wasdom, dit gevoel verliet Louise heden niet meer. Daar had de ti- tellooze Berlijnsche burger, „Spieszbürger” zoo men wil, een bezit, dat, wat het eigenlijke, echte adellijke voorrecht van het onafgebroken familie bezit betreft, met de voornaamste goederen kon wedijveren. Er waren ronde open plekken tusschen de stammen, moerassige plekken, die nu warm in de zon broedden en door den frisschen plantengroei van het nieuwe jaar sappig groen besponnen wa ren, terwijl echter ook nog het stijve rietgras van het vorige jaar, door de vorst tot een krachtig geel verdord, op sommige punten opglansde in het heldere licht. Welk een boschlucht verspreidde de vochtige warme bodemhoe geurde hel door nige loover der wilde roos met haar bruinroode knoppen en appelreukEn dan de vogelsOn gestoord als ze hier waren, scheen een verbazend aantal hunner deze wilde plek te bevolken, en in den overvloed van hun liefde- en levenslust ver vulden ze de lucht met een ge warrel van vroo- lijke tonen. Had zich dit geheel een paar uur ver uitge strekt, in plaats van misschien een vijf minuten, het zou waarlik een tooverbosch geweest zijn, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ter algemeene kennis, dat op Dinsdag den 25n Juni 1901, des namiddag» te vijf ure, in de bovengenoemde scholen de inschrijving zal gehouden worden van de kinderen, die op den eersten Dinsdag na de zomervacantie, op deze scholen wenschen te worden geplaatst. Als Leerlingen worden toegelaten: op de Eerste Burgerscholen en de Tweede Bur gerschool voor jongens kinderen, die in het jaar der toelating den leeftijd van zes jaren hebben bereikt of zullen bereiken BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ter openbare kennis dat afschrift van het proces-verbaal betreffende de stemming ter verkiezing van drie Leden van de Provinciale was. „Juffrouw Heidloff is een lieve vriendin van mama”, schoof Greta Walch hier In, met hoogrood gezicht en zeer luid In haar verlegenheid, en even- zoo voegde ze er aan toe; „het was zeer lief van haar, ons hierheen te begeleiden, op mijn verzoek; maar anders hadden wij niet durven komen, en mama dacht natuurlijk, dat er nóg iemand mêe- kwam, en” terwijl ze Louise aanzag „het was een groote opoffering voor juffrouw Heidloff. >Zoo, zoo”, lachte oom HippelO wee, wat had ze daar gedaan Wat keek hij leelijk I Greta had er slechts aan gedacht, Louise te bewijzen, hoe goed ze voelde, dat juffrouw Heidloff daar door haar in een scheeve positie was gebracht, daarbij echter vergeten, welke uitwerking haar woorden op den gastheer moesten hebben, fik bedoel, zoo alleen met óns te moeten uitgaan, oom Hippel”, riep ze nu, terwijl ze in haar vertwijfe ling eindelijk weer haar heil in driestheid zocht >want dat het haar hier buiten bij u en tante Rebetta prachtig zou bevallen, heeft niemand be twijfeld.” O, zeer verplicht,” zeide juflrouw Rebetta, met een soort buiging, bij haar vermelding, „Zeker, ik ben gaarne meegekomen,” verzekerde Louise, op haar eenvoudige, geloofwaardige wijze Nu, kijk u dan hier maar eens rond en vertel later in Berlijn, dat u het park van Hippel hebt gezien, en dat er altijd nog voor een paar honderdduizend thaler hout in zit,” kraaide hij haar toe. Hij was wantrouwend tegenover alle vreemden, bewust als hij zich was van zijn menigvuldig© zonderling heden, waaraan hij echter toch eigenzinnig vast hield. »En nu lustig, kinder* I” 5») Hij had dit gedaan, lang eer men iets van Darwin gehoord had, en toen deze scherpe denker optrad, toen begreep oom Hippel hem niet en pariodeerde hem op alles behalve stichtelijke ma nier. En toch was zijn opvatting eigenlijk niets dan Darwinisme, overgebracht in de denkwijze van een wetenschappelijk ongevormd maar ver nuftig Berlijner van den ouden slag. Louise had met levendige belangstelling bij de geheele scène toegezien en toegehoord, terwijl de oude heer voorshands nog geen acht op haar sloeg. Toen hij nu echter vroegf En geen uwer ouders doet mij ditmaal de eer aan Ze hebben u, halfvolwassen volk excuseer, mynheer de dragonder, maar gij groeit ook nog, in de breedte namelijk bedoel ik alleen hierheen gezonden toen trad Louise naar voren en zeide„Neem u in plaats van «Commerzienrithin” Walch het met mij voor liet, mijnheer Hippel; ik ben „Och, zeker de „jouvernante”, viel juffrouw Rebetta op zen echt oud-Berlijnsch in, „de „jou- vémante” van de meisjes, niet waar o, doet ons zeer veel genoegen, seer veel genoegen „Neen, zoo hoog sta ik niet in waardigheid”, zeide Louise vriendelijk glimlachend, hoewel de veronderstelling nu juist niet prettig voor haar

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1