I 'ER :ng THEE. EKK te letten) ran ZONEN, BINNENLAND- GUM yiïewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Maandag 17 Juni 1901, 40ste Jaargang. No. 8529. DE UITSLAG. II. niging ’Rijtuig aarden, an minttent jaarzenmagazijii Kleiwegsteeg. SMITS, ten werk. Klier, ■dt dit mid- md succes in waving i Rheuma- idheid, pijn Jlrug eu 31 proefde iidT^ 11 ook ie- .Men lette srk „Ankert* ■n50e.defl. theken. Te uioth, cu- en Sanders, „gjttnlicm. dirbilitm oadtnalf Bultenlandscb Overzicht. t. Herstemming tusschen A. INKMAN Za voering van ge- evelende 31JL, 1BAART Lz. ili 1901. 65 cl .16.16. den aan* 'EN WE HE TE Tuigen, idravers- Snlky, en linbouw en voor Am- LUKH, oek Regu- De beraadslaging over de Vereenigings- wet in den Franschen Senaat was Donderdag nogal kalm. De rapporteur Vallé en ook de Minister-president Waldeck-Rousseau warefi aan het woord, ook heel bedaard. De commissie van rapporteurs uit den Se naat over de voordracht om kleine loonen en salarissen onvatbaar te verklaren voor be slag, heeft besloten voor te stellen, dat alle loonen en wedden tot 2000 frs. ’sjaars toe, daaronder zullen vallen, en ook niet vatbaar zgn om te worden overgedragen. De „Reichsanzeiger” publiceert een besluit van den Bondsraad in Duitschland, waarbjj aan Engeland met ingang van 30 Juli a.s. de voorrechten werden toegekend van de meest bevoorrechte natie bg de verlenging van het op dien datum eindigende handels- verdrag, dat al geruimen tyd op reciproci- teitsvoorwaardan telkens vernieuwd werd. Binnenkort kan dan ook van Engelsche zijde een dergelijk besluit omtrent Duitschland verwacht worden, dat gehandhaafd zal blij ven, tot op het tgdschip, dat Duitschland het handelsverdrag met Italië moet ver nieuwen. Verspreide Berichten. Frankrijk. De Figaro-zaak dreigt de van verande ring houdende Parijzenaars te gaan verve len: de heeren Prestat (voorzitter van den Raad van Toezicht, belast door de algemee- ne vergadering van aandeelhouders met de tjjdelijke leiding)Périvier (de directeur gerant van het oogenblik, het besluit tot ontslag van de aandeelhouders ten spijt) Gaston Calmette (secretaris der redactie, die tusschen twee vuren zit, door zijn nau we bloedverwantschap met den heer Pres tat), Marinoni de drukker en nog een paar anderen, zijn nu bezig te trachten zichzel- ven lelierein te maken, wat, krachtens het gebruik, geschiedt door doorneming van de vuile wasch der anderen Wat men zoo te hooren krijgt, is niet verkwikkend of uiterst welriekendWel zingt ieder der heeren op zijn w|js, doch geen dier wijzen is bijzonder fraai en bet blijkt alweer, dat de materieele kant van de zaak bjj de meesten het zwaarst heeft gewogenCalmette wilde 30.000 fr. ver dienen, doch Périvier wilde hem maar 24.000 fr. toestaan als directeur der redac tie plus vijf procent in de winst, waarbij Périvier als directeur van het blad even veel zou hebben verdiend. Calmette wil nu een beetje met verlof gaan om zijn kans af te wachten en Périvier en De Rodays willen in geen geval in een schikking tre den dan wanneer zij medegérante worden. Als dat allemaal maar goed afloopt voor het blad de „Martin” heeft mededeelin- gen opgenomen ten aanzien van De Rodays on Périvier, die juist nu in dit opgaan te denken geven Het Marokkaansche gezantschap is te Toulon uiterst feestelijk ontvangen met sa luutschoten, muziek, eerewacbt en ander fraais en Zondagmorgen komen de heeren te Parijs aan. Max Régis is gisteren te Parijs in zijn duel met Géranlt Richard aan den pols ge wond ten aanschouwe van tweehonderd be langstellenden, onder wie een tiental da mes. Max vond het zelf der moeite niet waard en door een misverstand eindigde deze steekpartij alweer met wederzijdsche scheldtournooien. reld bekend en fen middel tegen ng-, Lever ens. Inwendig wendig in bijna net goed gevolg ?r(js per flacon 116. neeskrach t tal elke pynlyke 'erbodig. Met or ongeneeslijk ga een bijna 22 engt genezing en ontstekingen enz. post f 1.60. «land kin 8 Amsterdam die Schutxenipothek» tech, Oeeterreieh entraal'Depdt bender alle man in ’t geweer brengt. Laten wij dus ons best doen, dat al wat liberaal iö bij de herstemming opkomt. Dan alleen kan de overwinning aan onze zijde komen. Ieder gorde zich aan met nieuwen moed en nieuwe geestkracht om onverflauwd het groote doel na te jagen een man in de Kamer te behouden die met eere onze belangen heeft voorgestaan en die in de nieuwe wetgevende periode met denzelfden ijver als voorheen zijn steun zou schen ken aan alle vrijzinnige hervormingen. die separatistische bewegingen niet bestaan zouden, wanneer Spanje maar behoorlijk werd geregeerd. 9 Ook het „Journal des Débats” dat een zeer vriendelijk artikel bevat kan niet nala ten bjj elke hervorming in de troonrede toe gezegd iets te zeggen als„wanneer de re- geering het ernstig meent”zeker is het daarvan dus niet. Als deze profeten goed zien, dan krijgt de jonge koning precies hetzelfde land te be sturen, zeker geen welvarender en gelukki ger, dan Spanje nu is. En dat ziet er niet heel mooi uit. De Spaansche Cortes, die geopend is met de rede, waaruit een uitvoerig uittreksel geseind is zijn menschelijkerwjjze gesproken de laatste, die koningin Christina geopend heeft: het volgend jaar, 17 Mei wordt Al fonso 16 jaar, zal meerderjarig verklaard en koning worden. Zal het parlement, dat nu aan het werk zal gaan, dan den koning een sterker, vooral economisch sterker en eensgezinder Spanje aanbieden, dan dat van heden De troonrede zou er op doen hopen, ware het niet dat troonreden in het algemeen nog geen zekerheid geven dat het daarin beloof de werkelijkheid zal worden en dat deze troonrede speciaal als zeer vaag, weinig zeg gend en op sommige punten het ónmogelijke belovend wordt gekenschetst door menschen die der regeering tamelijk goed gezind zijn en door de oppositie-pers in Spanje zelf een wreede teleurstelling wordt genoemd, voor het land dat hervormingen noodig heeft, een samenraapsel van ijdele beloften. De „Voss. Ztg.” is niet best over Spanje te spreken, schijnt het; dit blad vertelt doodkalm dat in Romaansche landen zich nie mand in bet parlement laat kiezen voor ern stig hervormingswerk maar om zijn particu liere belangen. Van ideale beweegredenen is in Spanje niets te bespeuren, dan hier en daar wat haat tegen de clericalen, en eenige separatistisch streven in Catalonië en Andalousië. En de „Débats” baalt uit een dezer dagen gehouden redevoering van een Spaansche schrjjfater de woorden, aan, dat worden afgele- j pakjes van vijf in een Ned. ons an Nomtner er. in nevenstaand Wet gedepo De Belgische Inker liberalen hebben bij de Kamer een wetontswerp ingediend tot het houden van een referendum over het algemeen kiesrecht. Op den tweeden Zon dag van November 1901, wordt daarbjj voor gesteld, zullen de kiesgerechtigden voor de Kamer hun 'stem uitbrengen over de vol gende vragen 1. Zjjt gg er voor, door een grondwet- telgk voorschrift het meervoudig kiesrecht te verbieden, en niet meer dan één stem aan ieder kiezer te gevena. voor de kamer verkiezingen, b. voor de provinciale verkie zingen, c voor de gemeentelijke verkiezin gen? 2. Zgt gij er voor, door een grond wettelijk voorschrift het algemeen stemrecht toe te kennen: a. voor de kamerverkiezin gen, b. voor de provinciale verkiezingen, c. voor de gejneentelgke verkiezingen? De vragen moeten met ja of neen worden be antwoord. hOI INIII’ COURANT De afloop der stemming in ons district is, zooals die bij het groot aantal candi- daten verwacht kon worden. Opmerking verdient, dat de beide anti revolutionairen Heemskerk en de Waal Malefijt samen 2530 stemmen behaald hebben, zoodat dus de antiliberalen dade lijk do meerderheid zouden verkregen heb ben, indien zij op één candidaat hadden gestemd. Hierbij moet echter niet uit het oog verloren worden, dat de stemming onzuiver is geworden, doordien de ver gunninghouders, ook van andere kleur, op den heer De Waal Malefijt gestemd hebben. Wat hen daartoe bewogen heeft, is ons een raadsel. Zij zelven hadden zeker reden om te veronderstellen, dat de burgemeester van Achttienhoven minder ingenomen is met de tegenwoordige drank wetgeving dan zijn concurrenten. Het gebeurde is weer een bewijs van het ge brek aan politiek inzicht, dat onder de kiezers nog schuilt, 't Zou oen mooie staatkundige chaos worden, indien alle kiezers uitsluitend gingen letten op de particuliere belangen van hun beroep of nering. Het is te hopen, dat zulke be krompen opvattingen niet algemeen worden. Dergelijke groep van kiezers zijn de aan gewezen prooi van handige politieke leiders, die met halve beloften en dubbelzinnige verklaringen ze weten te vangen als on- noozele vogels op een lijmstok. Wat zal de herstemming ons nu bren gen Hierop past het antwoord dat Mr. Loh man onlange op dergelijke vraag gaf. Het ie er mede aio bij zekere belangrijke ge beurtenis in den familiekringzal het een jongen zijn of een meisje? Niemand die er iets van weet. Het zal afhangen van de wijze waarop de voorstanders der afgevallen candidaten zich groepeeren. Ver moed kan worden, dat de Katholieken order ontvangen thans op Mr. Heemskerk te stemmen en dat het gros dien wenk zal opvolgen. Voor de hand ligt ook dat de stemmen van Dr. Sorter en den heer Mol overgaan op Van Bylandr, want de liberaal staat hun nader. Maar of de massa daartoe overgaan zal, is niet zoo zeker te vóórspellen als wat de Katholieken doen zullen. Socialisten en radicalen hebben soms eigenaardige opvattingen, waartegen niet te redeneeren valt; zij gaan hun eigen weg. Misschien ook moet er tusschen de partijen nog ruilhandel gedreven worden in stemmen met andere districten, gelijk tegenwoordig ook al aan de orde van den dag is, zoodat berekeningen steunende op politieke logica falikant uitkómen. Onze weg is in alle gevallen duideljjk afgebakend. Wij hebben te strijden voor onzen candidaat tot het laatst en hebben minstens evenveel kans als de tegenpartij. Reden om den moed te laten zakken is er voor onze geestverwanten geenszins. Wij hebben meer dergeljjken strijd, na inspan ning van alle krachten, met eere gewon nen. Maar het zal er spannen en geen eerlijk middel moet onbeproefd gelaten worden om do kiezers te overtuigen, dat de verkiezing van den heer Van Bylandt het meest is in het belang van het land Onze hoop is, behalve op de liberalen, die tijdelijk van ons gescheiden waren door den wensch naar «ene niet te verkrijgen onmiddellijke grondwetsherziening en die nn ongetwijfeld met ons samen zullen gaan, gevestigd op de thuisblijvers, van wie vermoed kan worden, dat zij grooten- deels tot onze party behooren. In elke gemeente moeten wij de onverschilligen en lauwen opzoeken en naar de stembus troonen. Een getal van 1200 afwezigen op 6000 kiezers d. i- 20 pCt, is op zich zelf een bedroevend feit. De ondervinding heeft geleerd dat de tegenpartij meestal van der Zwaag (s.-d.) aftr. eu Mr. J. Schok- king (c.-h.) Dokkrnn. Gekozen Mr. R. van Veen (v.-a.) Tietjerksteradeel. Gekozen A.S. Talma (a.) Weststellingwerf. Herstemming tusschen A. S. Talma (a.) en G. L. van der Zwaag (s.-d.) Steeawjjk. Gekozen L. F. Daymaer van Twist (a.) Meppol. Gekozen Mr. H. Smeenge (1.) aftr. Zwolle. Gekozen A. baron van Dedem (v.-a.) aftr. Kampen. Gekozen Mr. J5. baron Mackay (a.) aftr. Ommen. Gekozen J. van Alphen (a.) aftr. Almelo. Gekozen Dr. H. J. A. M. Schaep- man (r.-k.) aftr. Enschedé. Herstemming tusschen H. H. van Kol (s.-d.) aftr. en Mr. P. J. M. Aal- berse (r.-k) Deventer. Gekozen Mr. H. P. Marchant (v.-d.) aftr. Lochem. Herstemming tusschen 0. Lely (1.) aftr. en Jhr. Mr. H. W. van Asch van W(jck (a.) Zutphen. Herstemming tusschen Mr. H. Goeman Borgesius (1.) aftr. en R. P. J. Tu- tein Nolthenius. Doetincbem. Gekozen P. van Vliet Jr.(a). Rheden. Gekozen Mr. M. J. C. M. Kolk man (r.-k.) aftr. Arnhem. Herstemming tusschen Mr. P. Rink (1.) aftr. en J. S. F. Hoogstraten (a.) Eist. Gekozen J. W. Bergansius (r.-k.) Njjmegen. Gekozen Jhr. Mr. O. van Nispen tot Sevenaer (r.-k.) Druten. Gekozen Mr. J. A. Travaglino (r.-k.) aftr. Tiel. Gekozen Mr. M. Tydeman Jr. (1.) aftr. Wjjk bjj Dunrstede. Gekozen Jhr. Mr. H. M. J. v. Asch v. Wyck (a.) aftr. Ede. Gekozen Jhr. Mr.' L. J. M. v. Asch v. Wyck (a.) aftr. Amersfoort. Gekozen Jhr. Mr. T. A. J. v. Asch v. Wyck (a.) Apeldoorn. Gekozen Mr. W. F. K. Graaf V. Rylandt (v.-a.) aftr. Utrecht I. Herstemming tusschen Jhr. Mr. A. P. C. v. Karnebeek (1.) aftr. en A. W. F. Idenburg (a.)’ Utrecht II. Herstemming tusschen Jhr. Mr. J. Rdell (1.) en Mr. D. A. P. N. Kooien (r-k.) Breukelen. Herstemming tusschen J. H. de Waal Malefijt (aftr.) en F. J. A. M. Wier- dels (r.-k.) Hilversum. Herstemming tusschen S. ba ron van Heemstra (a.) aftr. en Mr. F. J. M, A. Reekers (r.-k.) Hoorn. Gekozen P. B. J. Ferf (1.) aftr. Enkhuizen. Gekozen N- Sluis Pz. (a.) 1 Alkmaar. Herstemming tusschen Mr. E. Fokker (v.-d.) aftr. en N. Oosterbaan (a.) Den Helder Gekozen A. P. Staalman (a.) aftr. Amsterdam I. Herstemming tusschen Pr. H. F. R. Hubrecht (1.) en J. F. M. Sterck (r.-k.) Amsterdam II. Herstemming tusschen H. F. Groen van Waarder (1.) aftr. en Dr. J. Th. Visser (c.-h.) Amsterdam III. Herstemming tusschen C H. den Hertog (1.) aftr en H. Polak (s.-d.) Amsterdam IV. Gekozen Mr. H. Goeman Borgesius (1.) Amsterdam V. Herstemming tnssshen Th. M. Ketelaar (v.-d.) aftr. en Jac. Deen (1.) Amsterdam VI. Herstemming tusschen Jhr. Mr. 0. J. den Tex (1.) en H. W. van Marie (a.) Amsterdam VII. Gekozen Mr. Th. Heems kerk (a.) Amsterham VIII. Herstemming tusschen P. Nolting (v.d.) aftr. en Dr. A. Knyper(a.) Amsterdam IX. Herstemming tusschen 0. Lely (1.) en H. Byleveld (a.) Haarlem. Herstemming tusschen Jhr. Mr. F. W. van Styrem (1.) aftr. en W. A. J. v. d. Kamp (r.-k.) Beverwijk. Gekozen W. C. J. Passtoors (r.-k.) aftr. Zaandam. Herstemming tusschen K. de Boer Cz. (1.) aftr. en Mr. M. Mendels (s.-d.) Haarlemmermeer. Herstemming tusschen G. B. 't Hooft (a.) aftr. en F. H. van Wichen (r.-k.) Leiden. Gekozen A. E. v. Kempen (a.) aftr. Katwijk. Herstemming tusschen O. J. E. baron van Wassenaer van Catwyck (v.-a.) en Mr. P. M. Aalberse (r.-k). Bodegraven. Herstemming tusschen A. Kntjff Hz. (1.) aftr. en Mr. J. W. M. van Idsinga (r.-a.) Delft. Gekozen Mr. H. A. van de Velde (a.) aftr. Loosduinen. Uitslag- der Verkiezingen VOOR DB TWEEDE KAMER. Groningen. Herstemming tusschen Mr. H. L. Drucker (v.-d.) aftr. en Mr. S. van Hou ten (lib.) Hoogezand. Herstemming tusschen J. W. Rudolph (a.) en K. ter Laan (s.-d.) Zuidhorn. Herstemming tusschen G. Zglma (lib.) aftr. en J. C. Wirtz (a.) Appingedam. Her temming tusschen J. van der Molen (a.) en J. H. A. Schaper (s.-d.) Winschoten. Herstemming tusschen Dr. D. Bos (v.-d.) en H. H. van Kol (s.-d.) Veendam. Herstemming tusschen Dr. D. Bos (v.-d.) en J. H. A. Schaper (s.-d.) Assen. Gekozen Mr. J. J. Willinge (1.) aftr. Emmen. Gekozen Dr. P. Roessingh (1.) aftr. Leeuwarden. Herstemming tusschen H. Pgttersen Tz. (1.) aftr. en G. W. Melchers(s,-d.) Harlingen. Gekozen Mr. J. Schokking(c.-h.) Franeker. Herstemming tusschen F. Lief- tinck (1.) aftr. en J. P. Vergouwen (a.) Sneek. Gekozen Mr. H. Okma (a.) Schoterlaad. Herstemming tusschen G. L.

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1