1 I :rs ksen. iHLU’S ULT, '■erworst, STEEN, Erven /Vteuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, No. 8530. 40ste Jaargang. FEUILLETON. I Eindelijk Saamgebracht ,st voorradig: i 1 i [ZEN ENSMA, CIDER, l KEXXISGEV1XG Buitenlandse!) Overzicht. HKG0PIN6 DA, en Erf ERVEN Dinsdag 18 Juni 1901. DINERS, Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. B Verspreide Berichten IRINKMAN& Zn Wordt vervolgd.) isthaven 182. t voornoemde No* BEVER te Gouda. JIDE ERF in de Wil- wjk M No. 215. r I 1.70. CHÜUR, ERVEN Kluizenaarskade )2, Verhuurd by ERE en GROND t te Gouda, Wyk tanvaarden. aatste werkdagen ing van 10 tot 3 tot 11 uren, te Telefoon No. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nummers VTJF CENTEN. naast elkander derhonden rstraat te Gouda1 j IJssel), wyk"J< rön groot 2 Aren irden 1 Augustus TurfsingeJ, 114. planten prachtige an niet prachtig ge in doorbloeien tot ERENDE 40 deelen water r planten, bloemen i. 80, Liter fl 50. zich beleefd aan BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ter openbare kennis dat afschrift van het proces-verbaal betreffende de stemming ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal is aangeplakt in den Korten Groenendaal, alsmede dat gelijk afschrift op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd, alwaar daarvan inzage kan worden genomen op iederen werkdag van des morgens io tot des namiddags i uur Gouda, den ijen Juni 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L MARTENS De Secretaris, BROUWER. Het antwoord aan den heer Balfour op de vraag van Sir Henry Campbell Bannerman, over den toestand in Zuid-Afrika, is naar de ,Westm. Gazette” doet uitkomen, ondanks den optimistischen toon alles behalve ge ruststellend voor Engeland. De minister schat het geheele aantal Boe ren, thans nog in het veld, op 17,000 wat ruim 2000 meer is dan het aantal in Febru ari geschat, en dat ondanks de dooden, ge wonden, gevangenen en degenen die de wa pens neerlegden, waarvan Kitchener maar voortdurend melding maakt. Als een Kverzachtende omstandigheid” merkte minister Balfour op, dat zy in kleine troepjes verspreid zijn dit acht de „Westm. Gazette” nu niet zoo goed, want het bemoei lijkt slechts de militaire zijde van het vraag stuk. En bovendien vergeet de heer Balfour naar het schijnt, dat nu en dan de Boeren in grootere afdeelingen vereenigd zijn, zooals Lord Kitchener seint uit Pretoria van 15 dezer Naby Witmansrust, 20 mylen ten Ziiden van Middelburg in Transvaal, zijn jl. Woens dag 250 man van de Victorian Mounted Rifles, uitmakende een afdeeling van gene raal Beaston’s colonne, in hun kamp aan de Steenkoolsprnit verrast door een overmacht van den vijand. De Boeren kropen tot dicht bij en openden een doodelijk vuur op het kamp, waardoor sneuvelden 2 officieren en 16 man en gewond werden 4 officieren en 38 man. Twee officieren en 50 man ont snapten naar Beaton’s kamp, de overigen werden gevangen genomen, maar later weer losgelaten. Twee pompons werden door den vijand veroverd. Uit Nioe-Tsjoeang schrijft de correspondent van de Times, dat Rhsland nu zijn overheer* sching in Mandsjoerije verzekerd heeft. De Tartaarsche generaal Tseng-Tsji, schrijft die correspondent, is slechts een werktuig geweest in de handen van den bekwamen Russiscben resident te Moekden, kolonel Grobtcliewsky. Het geld, dat noodig is voor de administra tie van het land, wordt verstrekt door de Russisch-Chineescbe bank, welker invloed steeds grooter wordt. Door een aanvullende overeenkomst, die den 30en Januari te Port Arthur getoekend werd, wordt Tseng-Tsji voor yier jaren van zijn betrekking verzekerd, zoodat Rusland door hem het land zal blijven regeeren, zelfs na het burgerlijk bestuur aan do Qhineezen te hebben teruggegeven. Nioe-Cboeang is feitelijk een Russische havende Russische vlag wappert op de douanestations, alle reébten worden by de Russisch-chineesche bank betaald, de Russen hebben het toezicht op de spoorwegen aan beide zjjden der rivier, de Russen controleeren de inlandsche douanener kan niets gebeu ren zonder de toestemming der Russeïi. In ’t bijzonder trekken twee dingen de aandacht: in de eerste plaats, dat de wijzi ging'van het douane-stelsel zonder moeilijk heden heeft kunnen plaats hebben en in de tyreede plaats dat de Russen, hoewel ze togen de Boksers blijven optreden, zich te genover de Chineezen tot meer zachtzinnig heid geneigd toonen. Wat het eerste betreft, de Chineesche kooplieden in Mandsjoerye en aan de Yang- tse verlangen een einde te zien komen aan de onderhandelingen te Peking, maar in dien zin dat de maatregel welke den uitvoer van granen verbiedt, wordt opgeheven. Ten opzichte van het tweede begrijpen de Russen zeer wel dat te groote gestrengheid een slechten indruk zou maken tegenover de humaniteit, die de Japanners hebben getoond. Als ooit, zegt deze Times-briefschryver, in Mandsjoerye deze beide rijken den oorlog mochten beginnen, dan zouden de Chineezen zich overal aan de zyde der Japanners scha ren en blyk geven van grooten haat tegen Rusland. Door den gemeenteraad van Parijs is gisteravond besloten, dat voortaan door dit lichaam op den grooten, nationale feest dag (14 Juli) een krans zal worden neerge legd op het beeld van de stad Straatsburg op de Place de la Concorde een of ficieels aanmoediging van de nationalisti sche revanche-ideeön, die te denken geeft al moet men dan ook eerbied hebben voor de kloekmoedige standvastigheid van de stad in den oorlog van 1870! Koningin Ranavalo van Madagascar het sensatie-nummer van het droeve Pa- rysche loegloopersbestaan, die denken dat zy wonder veel pret in hun leven hebben wordt dag aan dag op haar schreden te Parys gevolgd door de dusgenaamde mondaine bladen en nu vertelt men (niet erg kieschdat de dame zoo ongeveer geen stukje goed heeft! In geen drie jaar heeft zy iets nieuws kunnen koopenal het moois, dat zy draagt, is jaren oud, al leen den aankoop van een paar nieuwe hoedjes heeft de exmajestéit zich veroor loofd en nu zou zjj zielsgelukkig wezen met een zwartsatijnen visite-costuum. Duitschland. De keizer is gistermorgen by Viakfontein, waar De la Rey 1200 man aanvoerde. Minister Balfour deelde verder mede, dat de geruchtenover vredesonderhandelingen, die door de pers worden verspreid, onjuist zjjn. Dit is een verklaring, die een einde maakt aan alle sensatieberichten van Engel- sche correspondenten over de aanstaande onderwerping der Boerenleiders, over de ge beurtenissen te Standerton, en over de zen ding van mevrouw Botha. Die berichten, of zjj afkomstig zjjn uit Pretoria, uit Stander ton, nit Durban of uit Brussel zyn allen even geloofwaardig. De boerenleiders zyn nog lang niet tot het uiterste gebrachtzy zetten den stryd voort want zy weten, dat Engeland op dep duur een oorlog en een daarop volgende mili taire bezetting van geheel Zuid-Afrika toch niet kan uithouden. Zy weten, dat eiken dag de toestand voor Engeland moeilyker wordt. Anderhalf millioen Pond Sterling per week, zonder eenige kans om die ooit terug te krij gen, begint zelfs voor den meest imperalis- tischen Jingo op den duur te veel te worden. Zaterdagmiddag had de onthulling plaats van het voor het gebouw van den Ryksdag opgerichte Bismarck-monuraent, in tegenwoor digheid van den Keizer, en de Keizerin, de prinsen, de ministers, leden van den Bonds raad, een aantal leden van den Ryksdag, de generaliteit en de admiraliteit. Levetzow, de voorzitter van het Bismarck- comité, droeg het monument over aan den Rykskanselier. In antwoord op zyne toespraak, zeide Von Bülow dat de bewondering en dankbaarheid voor den Ijzeren Kanselier niet zullen op houden, zoolang een Duitsch hart klopt, een Duitsche mond spreekt, een Duitsche vuist zich balt. Nadat Bismarck onder en met keizer Wilhelm het Duitsche ryk had opge richt, verzekerde hy aan het Ryk en de wereld den vrede. Dit was te gelyk het uitgangspunt van een nieuwen tyd voor het Duitsche volk. Bismarck is ons een waar borg, dat de natie haar aanspraak op gelyke behandeling met andere volken, haar recht op eenheid, zelfstandigheid en macht nooit kan opgeven. Voor ons is het noodig, steeds op onze hoede te zjjn, maar wjj zjjn sterk genoeg om onze onafhankelijkheid naar elke zjjde te handhaven. Moge Bismarck’s geest altjjd met ons zyn, moge ons Duitsche volk zjjn groote toekomst in .vrede, vrjjheid, wel vaart en macht te gemoet gaan onder lei ding van het roemrjjke Huis Hohenzollern. taris lOGLEEVER, 1901, des morgen, ais „HARMONIE houden IWONING in de 'ijk K Nos. 92 en )ek beneden roor 10. elkander staande hter in de Boele- Nos. 143 tot 147. k, elk voor f 1.60. t elkander staande Gouda, aan en Zjjk R Nos. 451 tot week, te weten de overigen elk 53) Zóó echter tien schreden van het dichte woud verwijderd kwam Louise weer op een met mos begroeid pad en hier had ze door een ope ning tusschen de boomgroepen een vrijen blik op het grasveld, waar de lichte gestalten stoeiden, weliswaar op een prettigen afstand, maar toch niet zóóver, of de stemmen drongen tot haar door. Iets verder kreeg men ook de plaats vóór het huis in het oog, terwijl het gebouw zelf achter een voorgeschoven boomcoulisse verborgen bleet. Daar stond, ook van hieruit nog duidelijk her kenbaar aan de eigenaardige figuur, oom Hippel en naast hem een heer door een vluchtige gelijkenis getroffen, schrok zjj, die dit uit de verte waarnam, even, toen de twee ook reeds weer in de richting van het huis verdwenen. In elk ge val moest hij, wien ze daar gezien had, een gast zijn die er pas was bijgekomenhet was geen der jonge heeren van haar gezelschap geweest, en on der de groep bejaarden had ze zulk een gestalte tevoren ook niet bemerkt Louist^ bespeurde nu zooveel te minder verlan gen, misschien nog weer nieuwe vreemden te ontmoeten, en bereikte met eenige haast weer het terrein harer ontdekkingen, het dichte bosch. Zij schepte behagen irf deze wilde oorspronkelijkheid, van de getuigen in de complotzaak van 1859. Gisteren was generaal Florontin aan de beurt. MI DMIIE fffl RA YT beschenen als ze werd door dezen eenigen voor jaarsdag. Toen ze zich nu echter op een warm plaatsje, dicht bij den machtigen stam van een grooten eik en op een kussen van Niwe halmen neerliet, om deze eenzaamheid zoo recht te ge nieten, toen merkte ze opeens, dat haar oogen vochtig werden. Het was over haar gekomen als een dief datgene, waartegen ze zich nog tel kens weer met geweld moest verweren, het innige verlangen van de eenzame vrouw naar alles wat zij niet bezit, en het volle gevoel van een dorre, sobere existentie. Waarom echter kwam het juist hier De onuit sprekelijk machtige werking van het voorjaar die telkens weer ook een kleine vogelborst aangrijpt met den ouden, den zoeten droom, moest haar week hebben gemaakt. Louise Heidloff kreeg haar zakdoek te voorschijn en droogde zich zeer zorg vuldig de oogen, een gansche wijle, want telkens drong er weer een traan na en bleef in de lange wimpers hangen. Maar daarvan moest elk spoor zijn uitgewischt, eer ze zich weer onder de ande ren liet zien. En nu stond ze op met een zucht, dien halven, uitdrukkelijk verkorten zucht, die evenmin tot zijd recht mag komen als de onver vulbare wenschen, en zette haar wandeling voort. Het park was wel overoude meer- of moeras bodem en de oneffenheden van dezen bodem maak ten het mede tot het schoone plekje grond, dit het was. Terwijl op de droge hoogten de eiken, en vele hunner misschien sinds een vijfhonderd jaar, wortel hadden gevat, had zich in de diepere gedeelten nog de vochtigheid uit de tijden van den ,Ursee” staande gehouden en vormde hier De keizer is gistermorgen om halfzes komende uit Kiel, aan het station dadelijk te paard gestegen voor de cavaierie-inspec- tie op het Tempelhofer veld, ten aanschou- we van de keizerin en een talrijke menigte en eerst om twaalf uur bracht de keizer de gardo-kurassiers naar hun kazerne te rug, om dan te gaan lunchen en in den avond alweer te vertrekken van het Potsdammer station naar Cronberg met voornaam ge volg, na een samenspreking met Von Bü low, den rykskanselier, nog even gauw aan bet station. Feaskruk. De staking der bootwerkers te Cherbourg is alweer uit: de arbeid is hervat. De heer Fallières gaat, als president van den Senaat, voort met de ondervraging ep daar met riet bezette plassen, verderop ook groote, glinsterende watervlakten, die zich dan tot vér buiten het gebied van het park uitstrekten. Aan zulk een oever met hoog riet was Louise weer eens gekomen. Nog dicht bij den rand stond, tusschen hoogere verwante gewassen, de goudgele iris in eenige bizonder fraaie exemplaren. Louise die aanstonds zin in de bloemen gekregen had, reikte van den oever zoover ze konde, maar kon er niet bij kómen zoo schoof ze dan den voet al verder naar beneden, hoewel met voorzichtig heid, en nam haar zonnescherm te hulp Zijn haak boog de schoonste bloem naar haar toe, maar ook verder nietsgrijpen kon ze haar tóch niet. Hoe jammer, dat het niet wilde lukken I Ook heel ernstige menschen kunnen menigmaal kin derachtig zijn; juffrouw Heidloff sloeg er geen acht op, dat haar schoen reeds lang in het water stond, dat haar tred uit den volgezogen bodem geperst had, dat haar voet echter ook al meer in dezen bodem wegzonk Daar werd ze langzaam een zekeren steun ge waar, dien ze reeds gedurende eenige oogenblikken moest gehad hebben, anders ware ze naar voren gegleden. Men hield haar aan haar kleed vast ZicW- om te keeren liet haar positie niet toe, die nu werkelijk onaangenaam werd, doordat ze in een klaarblijkelijk inzinken overging. Maar slechts half verontrust greep Louise naar achteren, van waar haar nu werkelijk een arm te hulp kwam, die haar met vasten greep een stap naar boven en daarmee weet op den vasten grond trok. Zonderling, met welk een kalmte Louise zich omwendde en hoe weinig verwonderd de twee, die nu dicht bij elkaar stonden, waren, dat zé elkaar hier troffen. Richard öeemann, anders de hoffelijkheid in persoon, kwam niet eens aan zijn hoed, maar zeide veeleer hoofdschuddend»voor zóó onverstandig had ik je niet gehouden, Louise. Maar de bloemen zult ge toch hebben,” voegde hij er aanstonds aan toe begaf zich zonder eenig acht op zijn elegant schoeisel te slaan in het be drieglijke riet, terwijl Louise tevergeefs afweerde, en reikte haar, nóg terwijl hij daar stond, een gansche handvol der leliën toe. »O wee,” zeide Louisb, toen hij weer op den oever sprong, en sloeg een blik op zijn doorweekte schoenen >0, dat maakt niets uit,” zeide h<j en keek haar met innige tevredenheid aan »Goed dat we malkaar gevonden hebben.” Ja, het was goed, het was iets goeds, dit ont moeten. Louise voelde, dat haar als eenige toe vlucht de toon eener droge scherts ten dienste stond,- zou niet alles wat zij nu aan grenzenloos bitterzoete tevredenheid ondervond, uitbreken en haar verraden. Daarjuist nog zoo hopeloos een- - zaam en nu had ze opeens dét gezelschap voor zich, dat haar meer gold dan dat van al de overige millioenen die den aardbol bewonen en elk ander vergoedde 1 Maar hoe ter Wereld komt gij dan hier, Richard?” vroeg ze nu. „Maak u daarover niet bezorgd,” was alles wat hij antwoordde. En dan, nü eerst don hoed af nemend »Goeden dag I” De beroemde professor Virchqw fg te Berlyn op het Potsdammer-plein door een voertuig tegen een boom geslingerd, waar door hy boven zyn linkeroog een tamelijk diepe wond kreeg, zonder ernstig aanzien evenwel. De professor wordt in October a. s. 81 jaar. Voor scheren en haarsnijden zal men voortaan te Berlijn vyftig procent meer moeten betalen dan tot dusver, van heden af reeds een aanleiding voor velen mis schien, om met een vollen baard te gaan loopen en met artistenhaar Telefoon No. A DVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. liloften, enz. els en alles wat dejrerlangd met ilver, tafellinnen

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1