No. 8541. BINNENLAND- Meuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Maandag 1 Juli 1901. Bultenlandsch Overzicht. FEUILLETON. Eindelijk Saamgebracht. I KEXMSGEVLXG. 40ste Jaargang. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 4 Vb 01 Telefoon A o. S’J. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. fiOlDSCHE CO I II I NT. de zweep. jeiend m vervallendoch deze hopen fettelyken weg vervuld te kry- enkele maanden geleden hun ichten in de meest revolution- De Fransche Kamercommissie, die het wets ontwerp op de vereenigingen van den Senaat terug ontving, besloot met 10 tegen 3 stemmen het goed te keuren, zooals het nu geredi geerd is. Het nemen van dit besluit zal haar daarom des te gemakkelyker gevallen zijn, wijl behalve in artikel 18, door Trarieux geamendeerd, het wetsontwerp in den Senaat geen wijziging heeft ondergaan. De Kamer heelt met 313 tegen 249 stemmen de wet in dien vorm goedgekeurd en nu zjjn voor sommige geestelijke orden in Frankrijk de dagen geteld. Door de dissidenten van het sociaal democratische congres te Lyon (guesdisten en blanquisten), die te zamen en in veree- niging een „Union socialiste révolutionnai- re” gevormd hebben, is een manifest ver spreid, dat o. a. onderteekend is door de afgevaardigden, die uit de sociaal-democra- tische Kamergroep zjjn getreden, omdat de leden er van te tam en te gematigd waren. Betoogd wordt, dat de sociaal-democraten zich nietr mogen verklaren ten gunste van de begrooting in de Kamer, terwijl de rap porteur voor de begrooting voor posterijen en telegrafie, zich onder de onderteekenaars bevindt I Duitschland. Het heet dat de Pruisische staat tot le niging van den nood onder de 'landbouwen de bevolking van de kortelings door de mi nisters bezochte oostelijke provinciën, een bedrag van zeven acht millioen mark ter beschikking zal stellen. Portugal. Te Oporto moeten een twaalftal pestge- vallen zijn voorgekomen, waarvan reeds vier met doodelijk afloop doch de autoritei ten loochenen het. De Belgische Kamer besloot met 85 tegen 50 stemmen en 2 blanco, om niet in over weging te nemen het voorstel-Janson, waar van de strekking is, het land door middel van een referendum te raadplegen over het algemeen stemrecht. Reeds beginnen zich de gevolgen van Franz- Joseph’s reis in Bohemen te vertoonen. Nog is geen afdoende oplossing gevonden voor de taalkwestie, maar in Praag zoowel als in Weenen, wil men verzoening en een vreed zame schikking. Die geneigdheid tot verzoening is een niet geringe stap op den weg van vooruitgang voor het rgk. Wat stond men verleden jaar niet nog scherp tegenover elkander; men denke aan de toenmalige hevige manifestatiesaan de onmogelijkheid van een verzoeningscon- ferentie, althans een die niets uitwerkte. Doch thans willen de Czechen naar rede luisterenzjj zijn bereid desnoods op enkele punten wat inschikkelijkheid te toonen en willen de verwezenlijking van hun ideaal van Men meldt uit den Haag Gisterennamiddag werd de gewone minis terraad gehouden. In het Engelsche Hoogerhuis heeft Selborne, de Eerste Lord van de Admiraliteit, op een interpellatie over de nieuwe werken te Gi braltar verklaard, dat hij niet in de kwestie van de versterking van Gibraltar kon treden. Hjj had een diep besef van den eerbied, dien Engeland daar aan zyn naasten buurman verschuldigd was. De minister kon niet ver geten dat de Spanjaarden bjj vele gelegen heden Engcland’s trouwe bondgenooten waren geweest. Spanje had het recht van de re geering oprechtheid en groote consideratie in de behandeling van deze kwestie te ver wachten. Het speet hem dat in fjpaansche bladen een vrees dóórschemerde Waarvoor niet de minste reden bestond.' De regeering had besloten, het derde dok aan den west kant van Gibraltar toch te voltooien. De deskundigen waren van meening dat drie dokken voor de vloot in vredestijd dringend noodzakelijk waren. De aanleg van een haven aan den oostkant was by de regeering in overweging. In het Lagerhuis legde de parlementaire secretaris Arnold Forster een byna gelijk luidende verklaring af. V De commissie van de Spaansche Kamfer, belast met het onderzoek der geloofsbrieven, is met haar arbeid gereed en heden zal de Kamer zich constitueeren. De volgende week komt een groot debat over de clericale en anti-clericale straatdemonstraties. Het conservatieve lid Silvela zal het li berale Ministerie vragen, welke maatregelen het denkt te nemen, om de Katholieken te beschermen en de orde op straat te hand haven. De republikeinsche leden zullen daarbij een hartig woordje meespreken. cadeau van den sultan van Marokko aan den president der Republiek bestemd^ Het duel tusschen de beide senatoren, Le Provost de Launay en Attcoin, is op de gebruikelijke wijze verloopentwee kogels werden er gewisseld en het resultaat was nihil 64) U Nu, in deten gemoedstoestand, weer met het gezelschap kinderen in aanraking te komen I Louise, als vrouw gewend zich te vermannen en het onaangenaamste te moeten doen, scheen wer kelijk van plan, haar weg naar de algemeene verzamelplaats voor het huis te vervolgen Maar zij kon toch niet zoo zonder meer van hem weg gaan. Zoo zag ze hem dan met glanslooze, maar zachte oogen aan en zeide met halve overreding: «Laten we tenminste niet samen daar aankomen Ga gij vooraan; ik zal ook niet lang meer blijven.” «Ik zou u hier alleen laten Hij was haar weer nader getreden en zag haar met hongerigen blik aan. De pijn, die het deed, haar nu niet eens met het meest gewone hulpbetoon ter zijde te mogen staan I Maar dit wist hij nunimmer mocht nij haar weer op onschuldige wijze aanra ken met wat onder andere menschen slechts nietszeggende hoftelijkheid geweest ware haar ook maar den vinger, laat staan den arm reiken. De innerlijke gloed zou dóórbreken, en dat? wat hij daarbij zou gevoelen, zou zulke aanrakingen tot een vergrijp aan een andere stempelen. «Ge ziet er ontdaan uit,” mompelde hij slechts, terwijl zijn oog aan haar gelaat hing. »Dit heeft u” met een bitteren lach «toch ook een BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ter openbare kennis dat afschrift van het proces-rerbaal betreffende de herstemming ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal is aangeplakt in den Korten Groenendaal, alsmede dat gelijk afschrift op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd, alwaar daarvan inzage kan worden genomen op iederen werkdag van des morgens 10 tot des namiddags 1 uur. Gouda, den a8en Juni 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS De Secretaris, BROUWER. Verspreide Berichten. Frankrijk. De heer Guiyesse heeft, in verband met den aandrang van de commissie voor so ciale maatregelen, besloten terug te komen op zjjn ontslagaanvraag, in verband met de aanneming van een contra-Voorstel van den conservatief Denys Cochin in een zit ting van nog niet een derde van het aan tal leden, aldus wijkende voor den aandrang der groote meerderheid. Max Régis, de rumoerige burgemees ter van Algiers, moet voornemens zjjn Dinsdag a. s. weer naar Parys te komen. Eergister zjjn te Tanger, door de goe de zorgen van den Franschen zaakgelastig de, de tien luxe-paarden ingescheept, als tegenover den goeden jongen. Ze was hem zoo dankbaar al was het slechts ddArvoor, dat hij de eenige van het geheele gezelschap was, wiens nabijheid en wiens stem haar niet pijnlyk hinder den. Zo dankte God, toen ze eindelijk in de kussens van den zwakverlichten spoorwegcoupé kon vallen. De anderen lachten en maakten alarm het kostte Flunk’s jongeren broeder móeite, den dragonder hier in den trein slechts eenigermate binnen de perken te houden, zooals dat met het oog op diens stand als militair dringend gewenscht was Bij het verlaten van het station in Berlijn bleek het, dat de Walch’sche meisjes in de groote brik van de Gericke’s konden meerijden. Zoo bleef men bij malkaar, dat was honderdmaal amusanter, dan alleen in den coupé met juffrouw Heidloff, die op deze manier naar haar zoo akelig afgelegen woning moest geexpedieerd worden. «Niet waar, u neemt het niet kwalijk, dat we u alléén laten rijden, tante Louise vroeg Greta Walch haastig onder de prettige verwarring van het instappen. Alleen 1 Louise had kunnen wee nen van verluchting en dankbaarheid althans over deze schikking. «De koetsier brengt u natuurlijk thuis Ge weet het, Baumann, «kleine Friedens- strasse, Charlottenburg En dan, fluisterend tot Louise: «hebt u niet gemerkt, hoe vreeselijk ont daan Richard er op het laatst uitzag Alléén omdat hij heden met zijn vervelend ernstige cour- makerij bij mij niet terecht gekund heeft. Zijn heele doel gemist vandaag! Precies wat hij ver diende hij kon weg blij ven O wee, wat is hij slecht geluimd I Hij voer zooeven bepaald venijnig tegèn mij uit, waarom ik u eigenlijk altijd tante Groot-Brittannie De koning beeft een proclamatie uitge vaardigd, bepalende dat de kroning van hem en van de koningin zal plaats hebben in de maand Juni van het volgende jaar de datum is nog niet vastgesteld. In het besluit wordt een groote commissie benoemd om oude aanspraken na te gaan, ten einde de verschillende diensten en gewoonten, in verband hiermede, na te komen. Verder wordt bepaald, dat de kroning zal beperkt worden tot de plechtigheid, die gewoonlyk plaats heeft in de Westminster Abbey. er geen Of u hem als zijt Hij heeft nu hjj zal het beleven I Later komt er ia huis, wie mij en niet wie hem bevalt. Daar ik moet instappen u ook, Ba imann wordt anders ongeduldighij klapt al Goeden r het was toch ten slotte een weinij voor 1 Naar wjj vernemen, hebben de ministers noem Voor zoover hij wist, bestond familiebetrekking tusschen ons «behuwdtante” niet welkom eenmaal geen smaak. Nu, T 1-- Vj wje ik moet instappen u ook, met de zweep. Goeden nacht goeden nacht het was toch ten slotte een weinig vermoeiend voor u Slaap u vooral eens goed uit.” Twee minuten later zat Louise in de eenzaam heid van den snel en zacht daarheen rollenden coupé, als verlost uit het vagevuur, zoo niet uit de hel. De betrekkelijke rust en duisternis waren een zoo groote lichamelijke weldaad voor haar, dat zij gedurende den geheelen rit, moede achter over geleund, weinig anders deed dan deze ge nieten. De nacht was nu, na tien uur, geheel ingeval len, toen het rijtuig voor den tuin stilhield. De koetsier sprong naar beneden, om haar te helpen uitstappenhet was haar als had ze tevoren op den bok iemand met hem hooren spreken Juist, daarboven zat een manspersoonzonderling, hij was met den koetsier hierheen gereden Nu wat ging het h&r aan, wien de koetsier der Walch’s op eigen risico in Berlijn rondreed I Ze gaf den man zijn fooi en liet dan onder het weggaan nog even een blik langs den persoon die daarboven zat glijden Hij moest, ondanks de duisternis, aan haar beweging gemerkt hebben dat ze naar hem opzag; hij nam zijn hoed af’ (Wordt vervolgd.) beetje aangepakt Ga niet alleen verder, doe mij dat ééne genoegen nog, ondanks alles, Louise -Ga hier aan den rand van het bosch zitten en laat mij u iemand sturen, een van de meisjes «Neen dan zou Greta Walch komen en dat zou ik werkelijk niet verdragen” riep Louise Snel. «Ik bid u, laat geen harer hierheen Ik zal volgen «Nu goed zeide hij weerstrevend «Wan neer mtn ons echter zoekt, wien mag ik tot u zenden «Den kadet,” zeide Lpuise, als om een eind aan 'de zaak te maken. «Hij is een kind, hij stoort mij niet.” De namiddag in het park van oom Hippel liep op zijn eind Hij bood vanzelf nog verschillende scènerieën, welke echter voor de twee, die hier dit laatste kwartier met elkaar doorleetd hadden, niet meer of slechts van zeer weinig belang kon den zijn. Richard Seemanri wist later nauwelijks meer, wat er nog was voorgevallen. Slechts van één ding was hem een duidelijke herinnering bij gebleven, een schouwspel, waarover hij onder andere omstandigheden zou hebben gelachen, terwijl het hem nu machtig aangreep, hem griefde en pijnigde en toch tegelijk geruststelde Een on gelijk paarde slanke, bleeke dame aan den arm van den kleinen ridder, den kader, die haar tot iets boven den schouder reikte en haar met kin derlijke waardigheid leidde. Maar loah bleek uit de zorgvuldige oplettendheid, waa^nfê'ó/nij haar om- gaf, dat hij iets bij haar bemerkte Van een bizon- dere, zeer onteestelijke stemming, die overigens zijn begrip te boven ging. Louise van haar kant voelde zich als een moeder zelfregeering uit achting voor den koning nog wel wat uitstellen. Echter zondar ook maar óen van hun eischen te latqp vervallendoch deze hopen zjj nu langs gen, terwyl kracht nog naire middelen. De Czechisch-Duitsche kwestie in Oosten rijk is dus een nieuw tijdperk ingetreden. De vraag is nuzal dit tijdperk de oplos sing der kwestie beleven P Geheel zeker schynt men hiervan in Oos tenrijk niet te zjjn. Kramarcz, de Jong-Czechi- sche afgevaardigde, had den dag vóór de reis van den vorst een rede gehouden, die een zeer vredelievenden geest ademde. Hjj heeft nu zijn woorden tegenover de kiezers ingetrok ken om de staatkundige gevolgen van Frans Joseph’s reis onder de oogen te kunnen zien en de Czechische kwestie te onderzoeken zoo als ze zich op ’t oogenblik voordoet. Maar het schynt een verzoening tusschen Czechen en Duitschers zeer moeilijk te zyn, wegens de tegenkanting derPan-Germanisten. De andere Duitsche politieke groepen schij nen wel geneigd tot een verzoening, doch de Pan-Germanisten zijn de krachtigste groep der Duitschers in den Ryksraad en zonder hun steun moet een oplossing der kwestie haast onmogelyk zyn. Bovendien gelooft Kra marcz dat het Pan-Germanisme door de vol gende verkiezingen nog aanzienlijk versterkt zal worden. Kramarcz heeft aangetoond, dat do geheele toekomst van Oostenrijk afhangt van de vreed zame schikking tusschen Czechen en Duit schers. Want, zegt deze afgevaardigde, wil men tot een oplossing der Oostenryksch-Hon- gaarsche kwestie komen, dan dient iH Oos- tenryksche regeering geheel onafhapA^uk te zyn van eiken Hongaarschen invkWjldan moet zjj kunnen steunen op een majp-Ae^heid in den Rijksraad; en die meerderheid is niet te verkrijgen dan door een schikking tusschen Czechen en Duitschers, door de vereenigde kracht van die beide volken. Hier komt nog dit bjj, dat de Czechen niet kunnen vergeten, dat de Duitsche taal nog altjjd verplicht is bjj het Boheemsohe bestuur een toestand, die hen feitelyk belet om een duurzame schikking te treffen, volgens Kra marcz en dit zal, volgens hem, niet mogelijk zjjn voor de Duitschers hun overwicht in Bohemen laten varen. En dit zal nog wel heel wat voeten in de aarde hebben, zoodat een waarachtig samen werken der groepen nog lang niet voor de deur staat. Telefoon No. Si ADVERTENTIËN worden geplaatst van 1—-5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1