:orst, NG N IP JU. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND. Dinsdag 3 Juli 1901. 40ste Jaargang. !No. 8543. i ’s mor- Bulteülandsch Overzicht. FEUILLETON. Caixll» sing op EZI. poed I laan, im, als i, 200 000 >n in ver- likenhout, 000 ll’,en i, 100 stel ark). KENNISGEVING. Eindelijk Saamgebracht 5 van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. cretarü. te kunnen blijven, dan had hij s Verspreide Berichten. en. zwaar x. LMAN Zn ENGELS, C. H. E1JS8EN, H. Frankrijk. Zeker om ex-koningin Ranavalo van Ma dagascar het vertrek uit Parijs, waar zjj reeds sinds lang geen groote attractie meer i Burgerschool nUoen.) GOIBSCHE COIRANT Telefoon A o. £9. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Dat de oude dame Seemann toch geen gewone vrouw was althans wat karaktersterkte betreft dat toonde ze in deze dagen, nu ze het moest verdragen, een vurigen levenswensch onvervuld te zien blijven. Haar eenige zoon, in wien al Telefoon So. SI ADVEKTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Zooals een Renter-telefcram meldt, is de Wet op de vereenigingen thans definitief goed gekeurd. Tot eere van haar tegenstanders zij gezegd, dat deze zelfs in de laatste ure gepoogd hebben, de geestelijke orden te red-' den voor de gestrengheid |der bepalingen, vervat in art. 14 betreffende het onder- wijsgeven door leden van niet toegelaten vereenigingen en voor de bepalingen, waar door de regeering een congregatie, door middel van een decreet ontbinden kan. De abbé Gayraud en de graaf de Man hebben nog eenmaal met hun bekend redenaarstalent, getracht dè Kamer over te halen om de wet niet goed te keurenhet heeft niet mogen baten, de wét is goekgekemd en eenigszins plechtig klonk een tirade van de Mun, die Waldeck Rousseau afvroeg wat deze dacht te doen, zoodra van een ontzagwekkend aantal congregatiën, aanvragen tot bekomen van het recht van vereeniging zouden bin nenkomen. ming van arbeiders heeft zijn werkzaamhe den begonnen. Het is gevestigd te Bazel en staat onder leiding van dr. Stephan Hauer, hoogleeraar aan de univerSiteit aldaar. Het bureau heeft zich door tusschenkomst van de Zwitsersche Bondsregeering in betrekking gesteld tot andere Regeeringen en aan enkele raad gegeven in zaken van arbeidswetge ving. Het bureau is bereid in zake van arbeidswetten en van haar toepassing inlich tingen te verstrekken aan leden der onder scheidene afdeelingen, indien het verzoek daartoe door tusschenkomst van de secreta rissen wordt gedaan. Met het secretariaat van de Nederlandsche afdeeling heeft zich voorloopig belast dr. H. W. Nolens, lid van de Tweede Kamer, te Rolduc. 27 September zullen de afgevaardigden der verschillende Nationale Vereenigingen te Bazel bijeenko men en zal het bureau voor vast worden ingesteld. In zake de subsidie-aanvrage van de Hol- landsche Electrische Spoorweg-Maatschappjj, voor den aanleg van tramverbindingen Lei den—Haarlemmermeer en Amsterdam—Al- fen, stellen Ged. Staten van Zuid-Holland aan de Statenvergadering voor, aan de Holl. Electrische? Maatschappij mede te deelen lo. dat zij op het verzoek om subsidie voor een lijn AmsterdamAlfen, afwijzend moet van Rita (zelfs met hém, den prins, had Rita een wijle en zelfs niet zonder succes gecöquetteerd) met zijn voortreffelijke keuze geluk te wenschen I Een onderscheiding, die reeds den volgenden dag in alle ochtendbladen der hoofdstad stond te lezen. Dat Seemann, behalve den titel van «Commerzien- rath”, die hem in geen geval kon ontgaan, bij de eerste gelegenheid een ridderorde zou krijgen, dit stond voor de ingewijden vast. Dat waren dus de kringen, waartoe de bruid behoorde. En de andere, de welvarende familién zónder van maar meest met, met zeer veel geld namelijk, geld- en groot-industrie Zij, die evenzeer een vastgesloten kring vormden als de aristocraten en in wier oog onbemiddeldheid een minstens even groot gebrek, zoo niet smét was, als het ontbreken der adellijke voorouders in dat der anderen Nu, men hield zich hier misschien wat gereser veerder, en wel te meer, naarmate men tot hier toe nader bij het huis Seemann gestaan had. De Walch’s bij voorbeeld, de allernaaste vrienden, deden in het begin, om zoo te zeggen, een sprong achteruit. Maar reeds na een paar weken kwam dat weer terecht. Mevrouw Walch, de moeder van Margarets, was een veel te behaaglijke natuur, dan dat ze het lang in een stijve houding tegen over de Seemann’s had kunnen uithoudende papa beschouwde de zaak als een aangelegenheid der dames, waarover hij zich niet warm behoefde te maken Hij was overigens ook oprecht blijde dat hij zijn dochtertje nog behield. (Wordt vervolgd.) vormde voor de leegloopende menigte, wat minder zwaar te maken, heeft de president der Republiek met zyn vrouw de donker- huidige dame op het Elysée ontvangen misschien wel in de nieuwe mooie japon der vroegere Majesteit, door liefdadige Parijze naars vereerd! De Raad van State heeft goedgekeurd het besluit van den minister van onderwas, waarbij 'de vroegere leecaar in de geschie denis te Rennes, Gabriel Syveton, ontsla gen werd verklaard, omdat htf het hem toe- gestane verlof met behoud van traktement om gezondheidsredenen, misbruikte tot het houden van conferenties voor „La patrie framjaise Te Cannes is een algemeene staking uitgebroken onder de werklieden in de bouw vakken en do kantonrechter is door beide partijen tot scheidsrechter gekozen terwijl de toestand zeer'ernstig is. België. De crisis in de glasindustrie in Charleroi schijnt nu wel gansch en al overwonnen; in de meeste fabrieken is de arbeid hervat. Een bedrag van 2500 francs door den pre sident van de Amerikaansche glasblazers, Burns, naar Londelinsart gezonden ter be- vryding van den president der Belgische glasblazers, Edmond Gilles, die nog een maand in de gevangenis moet blijven, is on der dankbetuiging geweigerd. Groot-Brittannie. Te Londen zijn twee dieven (recidivisten), waarvan er een geschoten had op hen ach tervolgende politie-agenten, veroordeeld tot zeven eh acht jaar dwangarbeid, plus 25 slagen met de „kat met negen staarten.” De aanleg van een electrisctye spoor lijn onder de Solent, is nu verzeketd. Met inbegrip van den tunnel zal de Ijjn bijna twaalf kilometer lang zijn en zes honderd duizend pond sterling kosten. In zeven jaar moet alles gereed zijn. wordenzij bracht hem niets aan, dan een adellijken naam maar hij had juist zijn hart laten sprekenEn de stem van het hart komt tegenwoordig zoo zelden aan het woord I Wanneer de heeren der aristocratie,'jonge voor name officieren en riddergoedbezitters, heel de huwbare en tevens hoffdhige” mannenwereld wanneer zij een weinig glimlachten bij de teeke- nen van goedkeuring, waarmee de verloving van den kant der dames begroet werd, zoo geschiedde dit zeer discreet. Het hart komt zoo zelden aan het woord dat is het juist 1 Deed het dat meer, zoo-' had misschien een hart onder een uniform der voorname cavalerie-regimenten of onder een diplomatenrok in den loop der laatste vier jaar reeds voor juffrouw van Uechtritz gesproken. En dat ze zoodanige spraak nog véél liever verhoord had, dit meenden ze beslist te mogen aan nemen. Maar, zooals we zeiden, dit werd ternauwernood aangestipt. De mannen zijn meest merkwaardig grootmoedig ten opzichte van dames, die ze niet meer behoeven te trouwen, omdat een ander be reid is dat te doengaarne kennen zij gene alle mogelijke goede eigenschappen toe, dikwijls zoo zonder eenig voorbehoud, dat men zich on willekeurig moet verwonderen, hoe het mogelijk is, dat ze zich dezen schat konden laten ontgaan I Tot in de hoogste hofkringen vond de aanstaan de verbintenis een gunstig onthaal. Een hoogge plaatst persoon, die in dezen tijd, met het oog op belangrijke bestellingen, een bezoek aan de See- mann’sche fabrieken en magazijnen bracht, sprak den jongen chef die hem rondleidde er over aan en het behaagde zijne hoogheid, den bruidegom De BURGEMEESTER der gemeente Gouda, gezien artikel 55 der Kieswet, brengt ter openbare kennis dat ten gevolge van periodieke aftreding van 5 Leden van den Raad en wegens vermeerdering van het getal Leden van den Raad met 2, de stemming in de drie kiesdistricten, waarin de gemeente Gouda is ver deeld, ter vervulling van drie plaatsen in het eerste district, van twee plaatsen in het tweede district en van twee plaatsen in het derde district, zal geschieden op Vrijdag den 50 Juli e.k. tusschen des voormiddags acht en des namiddags vijf uur. Dat voor deze verkiezing als Candidaten zijn gesteld s In het eerste kiesdistrict BELLAART, P. J. SCHELTEMA, Dr. P. VAN GALEN, J. TEEPE, A. H. OOSTERLING, M. J. VINGERLING, A. In het tweede kiesdistrict: MUIJLWIJK, P. D. Van dir STRAATEN, F. In het derde kiesdistrict: GOSIJN, A. C, JONGENBURGER R. U. DESSING, C. P. W. NEDERHORST, H. J. En herinnert aan den inhoud van artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht luidende Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitge- schreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar Gouda, den 4n Juli 1901. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. Het wel wat vreemde geval schynt zich te' zullen voordoen, dat China aan de mogend heden meer zal betalen, dan deze van de Chineesche regeering te vorderen hebben. China heeft beloofd een Aedrag van 450 millioen taëls te zullen vofcfcen, en te Was hington is men in de regeeringskringen van meening dat de gezamenlijke eischen der mogendheden op ongeveer 415 millioen taëls mtfeten geschat worden. Zal China zoo dit waar blykt die 35 millioen toch moe ten betalen? En zoo ja, wat zal men dan met dat geld doen? Dit is natuurlijk niet zoo dadelijk te zeggen, maar voorshands schynt het wel, als zal China nog in lang niet tot betaling van zijn schulden kunnen overgaan. Uit Che-fau wordt tenminste ge meld, dat daar ter plaatse tal van vluchte lingen binnenkomen, die vertellen, dat de gansche provincie in opstand is. De opstan delingen moeten er afschuwelyk huishouden, maar de Russische troepen zijn absoluut niet in staat de rust te handhaven. In de omge ving van Moekden zijn alle dorpen in de asch gelégd. Men houde evenwel in het oog, dat Sjangai, vanwaar deze jammerty- dingen de wereld worden ingezonden, een zeer troebele bron is voor nieuws. Vooral in anti-Russische tendenz-berichten is Sjangai altjjd zeer vruchtbaar gebleken. 65) En nu, bliksemsnel, herkende «ij aan den vorm van het hoofd, die zich een oogenblik tegen den nachtelijken hemel afteekende, Richard Seemann De koetsier klom weder bij hem op den bok; er werd geen woord gesprokenhet was duidelijk, dat het kwalijk zijn bedoeling geweest was, zich kenbaar te maken Hij had verder niets gewild, dan zich ditmaal in eigen persoon overtuigen, dat zij zonder ongelegenheid haar afgelegen woning bereikte. Deze stille, zich in het donker verbergende hoede roerde Louise. Hij rijtuig rolde weg en verdween in de duisternis. Juffrouw Heidloft was door den tuin gegaan en schoof nu met moeite in het donker den huissleutel in het slots. En nu leunde ze het hoofd tegen den post der nog ge sloten deur en weende een paar bittere, bittere tranen. Zou het dan niet verplicht wezen de rech terzijde der Kamer te raadplegen of zou hy altijd, ten gerieve der linkerzijde, wier stem thans aan ’t Kamerbesluit den doorslag gaf, telkens en telkens een vergunning moeten weigeren, en zulks tegen alle recht en bil lijkheid. Met waardigheid en slagvaardigheid gaf de premier ten antwoord„Ik behoor niet tot degenen die de meerderheid vleien om aan ’t bewind te kunnen blijven.” Gedurende den loop der debatten heeft Waldeck Rousseau dat zoowel in den Senaat als in de Kamer getoond. Had hij alleen gewild de meerderheid te vleien, om op ’t kussen te kunnen blijven, dan had hij stellig de socialistische amendementen tot de zjjne gemaakt, alle geestelijke orden door middel van het wetsontwerp, het land uit gedreven, hun goederen verbeurdverklaard. Niets van dat alles is geschied. De geeste lijke vereenigingen zullen alleen om te kun nen blijven,' moeten voldoen aan sommige by de wet voorgeschreven bepalingen, die haar invloed, haar occulte macht aanmerkelijk beknotten en zoo zy slechts als vereeniging, het Fransche staatsgezag willen erkennen, als het hoogste dat er voor haar bestaat, dan zal hen geen haar gedeerd worden. Maar juist het streven, om gesteund door haar vrienden, te gehoorzamen aan een macht buiten Frankrijk, die zich keert tegen het Fransche gezag somtijds, is oorzaak dat zy nu onderworpen worden aan een haar hoogst onaangename contröle en beperking van haar invloed. Men heeft van clericale zyde zelfs gedreigd met den pauselyken bandvloek over de re geering uit te spreken, als de wet goedge keurd mocht wordenmaar tot hiertoe is het Vaticaan zoogoed als onzijdig gebleven. Wat het verder zal doen zal de tyd ons leeren. Maar welke overwegingen den grijzen opperpriester der Roomschkatholieke kerk zullen leiden, zeker zal hy rekenschap moeten houden met het feit, dat in Frankrijk zoowel als in Spanje en Portugal, behalve by streng- geloovige katholieken, de geestelijke orden ten huidigen dage bijzonder weinig bemind zyn. Paus Leo is bovendien zeer oud en al draagt hjj zyn jaren met eere, hun last doet zich toch gevoelen, en zyn raadgevers zullen als zy wys doen, hem daarom raden, liever een schikking te treffen, desnoods het con cordaat te herzien, dan nu een stryd te be ginnen, waarvan gemakkelyk als uitslag een nederlaag van ’t Vaticaan te voorspellen is. Het Internationaal Bureau van de Inter nationale Vereeniging tot wettelyke bescher- haar levensbelangen saamliepen, zoodat ze er geen had, dat niet althans naar hem heenwees, had zich niet met het meisje uit de oudvertrouwde, bevriende familie uit eigen stand, de eenige die zij gaarne als dochter begroet had, maar met jonk- vrouwe Rita van Uechtritz verloofd. De oude vrouw had dus haar liefste verwachting moeten verijdeld zien. Hoe ze er zich echter in schikte, in dit geval namelijk, welk gezicht ze tegenover het voldongen feit eens en voor altijd zette, dat was bewonderenswaardig. Eén voldoening, zoo het er dan een was, kon ze nu hebben. Deze namelijk, dat de verloving een soort allerprettigst opzien baarde, dat daarvan op een wijze, als tevoren heel niet te voorzien was, algemeen notitie werd genomen. Waarschijnlijk dat dit ten deele aan het in ze keren zin typisch karakter lag, dat men, desgewild, in de zaak kon vinden, het verbond tusschen groot-industrie aan den eenen en de adellijke kringen aan den anderen kant. In elk geval konden de betrokken personen zeker zijn van de goedkeuring der wereldze hadden zoo recht naar haar hart gehandeld I Het was zoo prettig praten over de gebeurtenis want een evenement is het, wanneer de jonge ongehuwde chef van een wereldhuis als de firma Seemann tot een huwelijk besluit men kon de zaak «zoo passend”, »zoo lief’ vinden I Eindelijk toch eens een huwelijk uit liefde want om welke andere redenen zou de geldman gelijk men den heer Richard See mann ift dezen samenhang gaarne noemde de jonge onbemiddelde jonkvrouw hebben verkozen Zij was schoon en hy was verliefd op haar ge-

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1