cao Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Woensdag 3 Juli 1901. 40ste Jaargang. Mo. 8543. Buitenlaudscb Overzicht. De verkiezing voor den Gemeenteraad. 510” WAALS, Can<ll- zlng op III. tn 's moi J underbill»! Wonduiilf geneeskrach t leestal elke pijnlijke overbodig. Met voor ongeneeslijk ilangs een bijna 22 Brengt genezing en en, ontstekingen enz. EEU1LLETON. Eindelijk Saamgebracht. p. J. Bellaart, Dr. P. Scheltema en A. H Teepe. H, Eijssen en F. van der Straaten. A. C. Cosijn en H. J. Nederherst. Inzending van Advertentiën-tot 1 uur des midd. Vrijdag uw stem uit- 1 rijs stelt een Telefoon No. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, iranco per post 1.70. Afzonderlijke Nomroers VIJF CENTEN. prooftuajo» o. 0.35 toa Neder- 1.01 listH LI III KI \T ografeeren in ds liurichling SINGEL, 661. BRINKMAN Zn L da Echte w, teeunen- ingen In den s num dea vervaardigd iet wereldbe- lebr* Stoll- melk gekookt rank voor da- theelepda van ocolate) Al» geval van te gebruiken, inmat» H. ?1. Ie Burgerschool 'lanUoen.) ■lis-I Iltll, '.I s l ncrttarit. idt, imi iQ3. Er werden dan ook plannen gemaakt om Gibraltar beter te verdedigen, bestaande werken te slechten en nieuwe te bouwen. Maar zoo gauw hoorde de Spaansche re- geering niet van die plannen, of zjj kwam er krachtig tegen op. En Engeland, kroop in zjjn schulp, ver klaarde dat die plannep niet officieel waren en liet de zaak voorloopig maar zooals zy was. Een wel treffende tegenstelling, dit optre den jegens Spanje, tot het optreden tegen Erankrjjk in de Fasjoda-zaak Maar die gebeurde vóór de Zuidafrikaan- sche afmatting. wereld bekend en iroffen middeltegen Lout-, Le ver so, enz. Inwendig uitwendig in bijna n met goed gevolg - Prys per flacon t 115. ir post f 1.60. federland: Rokin 8 Amsterdam andie Schutzenapotheka Kohitach, Oesterïeich at Centraal-Depót Sander Voor do derde maal worden dit jaar de kielen geroepen tot een gang naar de Btenibua. Op a. a. Vrijdag moet er gestemd wor den voor 7 leden van den gemeenteraad. Vijf leden treden periodiek af en twee nieuwe zetel» moeten bezet worden we gens vermeerdering van het aantal leden van den raad in verband met den aanwas der bevolking. Wij achten het onzen plicht nog eens te wijzen op het gewicht van deze ver kiezing. De liberalen zijn aan hun be ginsel verplicht, ondanks de herhaalde teleurstellingen der laatste weken, te blij ven waken en strijden om hunne geest verwanten in den Raad te behouden of te brengen. Het verbond der kerkelijke partijen geldt ook thans, blijkens de ingeleverde lijsten. En blijkbaar hebben ze het er op gezet bun meerderheid in den raad niet alleen te bevestigen, maar ook den eenigeu liberaal, die aftreedt, uit den raad te weren. Hun toeleg schijnt te zijn een gemeenteraad samen te stellen, alleen be staande uit antirevolutionairen en katho lieken. Hun hoofdlieden hebben zij gesteld in District I, dat tot nu gold voor het meest liberale district, een duidelijk tee- ken dat zij zich krachtig genoeg gevoelen Om met vereende pogingen ook deze libe rale veste te vermeesteren. Wjj hopen, dat de onzen waakzaam zullen zijn en zich even krachtig zullen wapenen tot verdediging hunner stellin gen als de vijand doet tot vermeestering daarvan. Het is wellicht niet overbodig de libe rale kiezers in het eerste district te waar schuwen voor een dreigend gevaar. Het zou namelijk kunnen zijn, dat enkelen onzer hun stem uitbrachten op de heeren Van Galen en Vingerling, omdat deze, afgezien van hun richting, inderdaad goede leden zjjn, die zij niet gaarne uit den Raad zouden zien verdwjjnen. Wat dat laatste betreft, kunnen zjj gerust zijnwij twijfelen niet of bij het stellen der candidaten is door de bondgenooten afgesproken, dat andere ver- 66) Zoo bleef dan alleen nog maar juffrouw Greta zelve over, wier kinderlijk overmoedige ydelheid zwaar gekwetst was, die echter ook, in overeen stemming met haar vroegere houding, niet anders kon doen dan zich luide verblijden, dat zij nu het vervelende mensch niet behoefde te trouwen, waaraan, zooals ze dan tegelijk moest aanstippen, niet veel gescheeld had Dat juffrouw van Uech- tritz den chef van het huis Seemann slechts door ongemeene coquetterie en in zekeren zin met ge weld in haar net had gekregen, dit vertelde Greta zoo open mogelijk en was ook van zich zelve overtuigd, dat zij het geloofde. Hoewel het naar den zomer liep, van een saison in den zin van gezellige vermaken dus geen sprake meer kon zijn, namen deze laatste in de groote wereld der hoofdstad nog eenmaal een zekere vlucht ten gevolge van die verloving. Men arrangeerde dit en dat, om het jónge paar er bij te hebben, dat nu eenmaal de belangstelling zooals men dat noemde in werkelijkheid ech ter ronduit de nieuwsgierigheid gaande maakte. Men zag hen naar de oogen er zou, er moest hier toch, zoo niet hartstocht, deze in Duitschland juist niet dikwijls bloeiende wonderbloem, maar dan toch in elk geval een hevige verliefdheid zijn De wet op de vereenigingen zal waar schijnlijk Dinsdag a. s. afgekondigd worden, tegelijkertijd met het ministerieël besluit, waarbij aan de geestelijke vereenigingen be kend gemaakt wordt, aan welke voorwaarden zij hebben te voldoen voor het geval zy het recht vah yereeniging wenschen aan te vragen. De minister-president heeft een, buiten bet parlement staande, commissie benoemd, om een ontwerp samen te stellen voor het regie- ment van administratie, waarbjj volgens arti kel 20 van het wetsontwerp de toepassing der bepalingen geordend wordt. De zeer clericaal gezinde admiraal de Cu- verville, de vlootvoogd, die zijn schepen met gunstig gevolg onder de hoede van den ^arts engel Michaêl had* geplaatst, heeft aan Wal deck Rousseau geschreven om hem te vragen zijn invloed te willen aanwenden, teneinde een tweede bespreking van de wet op de vereenigingen in de Kamer van afgevaardig den te doen plaats vinden. Daarentegen hebben de socialisten in de Kamer een voorstel van Allemane aanvaard met de strekking om alle congregatiën te weren. Dit beduidt, dat de socialistische groep in de volksvertegenwoordiging zoo mogelyk haar invlobd zal aanwenden, om aan iedere congregatie het recht van vereeniging te doen weigeren. De lange discussiën in de Belgische Kamer over het voorstel vfin Janson tot het instellen van een referendum over het algemeen stem recht zjjn geëindigd met afstemming van het voorstel. Met 85 tegen 50 stemmen en 2 ont houdingen heeft de Kamer besloten het voor stel-Janson niet verder in behandeling te nemen. Maar de socialisten, geljjk bekend is, hebben geen plan den str jjd met deze nederlaag te laten varen. Tegen Dinsdag is het algemeen be stuur van de socialistische party bijeenge roepen, om te overleggen wat aan de voor standers van het enkelvoudige enalgemeene starrig zwijgen niets merkte, haar bemerkingen omtrent den prachtigen en kostbaren aanleg van den tuin. Kurt, die hier bekend scheen, had haar naar een lage serre geleid, wier voorzijde en in gang door hooge, altijd groene gewassen in groote kuipen bezet waren. „Prachtige collectie orchi- deën,” mompelde hij even tusschen de tanden, ter inlichting zijner cousine. Daarbij scheen hij echter niet met haar te willen binnentredenveel eer bleef zijn onrustig zoekend oog hangen aan een donkere taxus-rotonde terzijde van de serre, waarin een paar stoelen stonden. Zijn gezellin scheen het ook goed te vinden, toen ze de lage deur, die naar de orchideën- collectie voerde, voorbij gingen ze stelde zich er mee tevreden, een blik naar binnen te werpen. Daar hij nu echter op het verborgen plaatsje tus schen de taxuswanden losstuurde, verijdelde zij zijn kleine plan even kalm. „D&frbinnen? waar denkt ge aan, Kurt I Neen, zóó iets gaat nu niet meer.” In plaats van alle antwoord drukte hij even steunend haar arm tot pijnigens tóe, maar hij voegde zich. „Waarheen dan vroeg hij na een wijle dot, als had hij nu alle initiatief opgegeven. >In elk geval niet de tragiek in,” merkte zij met haar koelste stem op, wreef daarbij echter, om hem tegelijk te troosten, haar ronden schou der even tegen den zijnen. „Ik heb er niets tegen, een paar minuten te gaan zitten,” voer ze voort. >Kom, daar aan de kom, dat is een aardig plaatsje Wordt vervolgd.) uw eigen zaak, die ge behartig! als ge voor het gemeentebelang ijvertKomt dus als één man -x brengen op: DISTRICT Ide heèren DISTRICT II: de heeren: DISTRICT IIIde heeren kozen leden voor hen plaats zullen maken b. v. in district II, wanneer deze heeren in district I niet worden verkozen. De toeleg is duidelijk genoeg men heeft in I de beste mannen gecandideerd in de hoop dit liberale district te veroveren met de hulp van enkele liberale kiezers, die ach ting hebben voor de verdiensten van deze aftredende anti-revolutionaire leden. Dat is blijkbaar de verklaring der op het eerste gezicht verrassende verschikking. Laten de onzen niet in dezen valstrik loopen de anti-revolutionairen hebben het altijd in hun hand dezen leiders in district II een onderkomen te bezorgen. De candidaten van onze zijde in Dis trict I zijn mannen wier naam een goeden klank heeft. Den heer Bellaart kent men als een ijverig lid, zoodat men weet wat men aan hem heeftDr. Scheltema is een geboren Gouwenaar, die in zijn vorige gemeente (Sliedrecht) een zeer gewaardeerd raadslid geweest is en dus op dat gebied ook zijn sporen heeft verdiendde heer Teepe is ah apotheker en chemist sedert jaren onder ons gunstig bekend en heeft zijn krachten aan het gemeentebelang gewjjd door zijn werkzaamheid in de ge zondheidscommissie, wier secretaris hij is. In District II zijn onze candidaten de heeren fl. Eijssen, kaashandelaar en F. van der Straaten, als bouwkundige gun stig bekend. Dit district is voor ons een ongunstig terrein. Reden te meer waarom wij het op hoogen prijs stellen, dat deze heeren hun naam willen leenen om ons in staat te stellen van onze beginselen getuigenis af te leggen. Wij voegen er bij, dat hun candidatuur, uit het oogpunt van het gemeentebelang, alle aanbeveling verdient en dat zij zeker meer verdienen in aanmerking te komen voor een zetel in den raad, dan de candidaten der te genpartij, die nog nieuwelingen zijn in de gemeente. De keuze van den heer Nederhorst Sr. voor District III achten wij bijzonder gelukkig, omdat de kiezers nu weer de gelegenheid krijgen goed te maken, wat er vroeger door de niet-herkiezing van dezen bouwkundige voor den raad ver loren ging. Door zijn speciale kennis en bekendheid met alle toestanden in de gemeente verdient deze candidaat zeker Van tyd tot tyd doet zich een gelegenheid voor waarbjj nitkomt hoezeer Engeland is verzwakt door den oorlog in Zuid-Afrika. Dezer dagen is er weer iets gebeurd, dat weinig aandacht beeft getrokken maar dat toch opmerkelyk is, omdat er uit blykt, hoe Engeland zelfs tegenover een zwakken staat zijn onmacht voelt. Ongeveer een week geleden hebben wy gewezen op de Gibraltar-quaestie en op de motie van den heer Gibson Bowles. Deze toonde duidelyk aan dat Gibraltar, dank zjj den vooruitgang der artillerie, uit het na burige Spaansche Algeciras gemakkelyk kan worden platgeschoten. Hij verwittigde zijn bruid hiervan en liet vragen, of het haar niet onaangenaam was, voorloopig alléén te verschijnen. In dit geval zou hij later nog een uurtje zien te komen. Volstrekt niet onaangenaam 1 Rita was in zulke dingen zeer verstandig en handelbaar. Ze reed dus alleen uit in den Seemann’schen coupé, die natuurlijk steeds tot haar beschikking stond, en een zucht van voldoening ontsnapte haar, toen ze zich dwars in de kleine met atlas bekieede ruimte uitstrekte, waarin men alleen veel behaaglijker zat dan met zen tweeën. Ach, waarom was ze niet rijk op eigen hand een dier voorname, onaf hankelijke jonge weduwen uit den franschen roman maar vóór ze den tweeden echtgenoot gekozen heeft I Déze dames genieten het leven ja eigen lijk genieten alléén zij het. Als jonge nog ongetrouwde dame zoo alleen in groot gezelschap te verschijnen, zonder moederlijke of schoonmoederlijke bescherming, wanneer haar verloofde afwezig was, ware menigeen onaange naam geweest, maar Rita gaf daar niet het minste om. Overigens legde haar neet Kurt von Uechtritz die ook onder de gasten was, spoedig als cavalier beslag op haarhij had toch vóór anderen een soort recht daarop. >Zoo, Kurt, ziet men u ook weer eens,” had Ze los gezegd, terwijl ze, juist binnengekomen, nog het brandpunt veler blikken was, en had hem haar rechterpink toegestoken. Spoedig daarop hadden ze malkaar echter weer gevonden en Kurt reikte zijn nicht den arm, om haar door den tuin te leiden. Kurt sprak geruimen tijd heel niet; ondertus- schen maakte Rita kalm, alsof ze van dit hals- waar te nemen. Wanneer deze echter aanwezig was, dan deden de verloofden merkwaardig hun best, om daarvan in het openbaar niets te laten blijken. Ze hadden aan anderen op dit punt als voorbeelden van zelfbeheersching kunnen worden voorgehouden. Rita gedroeg zich precies zooals voorheen. Een groote zekerheid had haar omgang met het man nelijk geslacht steeds gekenmerktnu kreeg deze daardoor, dat zij als het rechtmatige eigendom van een enkele onder al de overigen optrad, mis schien slechts een breederen grondslag Zij had een railleerenden, ironischen toon tegen over haar bruidegom aangenomen, die hem scheen te bevallen. Op deze wijze liet zich schertsender wijze veel zeggen, van haar zoowel als van zijn ’kant, wat anders moeielijk had kunnen worden aangeroerd. Zoo kon ze hem bijvoorbeeld nu en dan over een zonderlinge ongestadigheid in zijn stemming interpelleeren, met vriendelijke kalmte harerzijds, waarvoor hij dan zóó dankbaar was, dat zijn houding daarna die van een teeder ver liefde zeer nabij kwam. Éénmaal had de buitenwereld het genoegen, getuige te zijn van een teedere ontboezeming van Rita jegens haar verloofde. Hieraan ging echter een geschiedenis vooraf. Er was een buitenpartij in Thiergarden-villa” van den bankier Fritsche, waarbij zich een groote tuin met oranjeriën, broeikassen en dergelijke be vond. Het verloofde paar had de invitatie aan genomen mama Seemann was verhinderd op het laatste oogenblik echter kwam er een dringende zaak bij Rita’s bruidegom in den weg. Telefoon No. 8» A DVERTENTIEN* worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; tedere. regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. dea steun van alle onpartijdigen. Naast hem is gesteld de heer A. C. Cosijn, die ongetwijfeld als geboren Gouwenaar genoeg met onze behoeften bekend is om een goed lid van den raad te zijn. Wil men met deze candidaturen slagen, dan behooren, zooals wij reeds zeiden, de vrijzinnigen alle krachtefPin te span nen. Wij kunnen geen stemmen missen, daar we staan tegenover twee verbon den partijen, wier kracht, zooals het steeds gaat, met het behaalde succes- wast en die gewoon zijn hun volgelingen met ensemble in het vuur te brengen. Geen geoorloofd middel mag onbeproefd gelaten worden om het getal der onzen in den raad te vermeerderen. Geen lauwheid dus of onverschilligheid, kiezers! Geen misplaatste zucht naar onpartijdigheid, vooral niet in district I, waar wij de dupe zouden worden van de fijne berekening dkr tegenpartij. Het is

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1