:ter 2IJK. IEOBST, LOO, EVEB Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Donderdag 4 Juli 1901. 40ste Jaargang. No. 8544. [VEBVEBIJ 4 FEUILLETON. Eindelijk Saamgebracht. an 's mor- t Candi- ezlug op IBOTHïRAPIE. :n Laarzeninagazijn E1MEK otterdam. III- Az. Buitenlandse!) Overzicht. KEXMSGliVlAG >cherij Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 99 I. EIISTHM'I het atoom van enz. worden naar de geverfd. ER. 1, secretaris. Telefoon A o. 82» De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Qe prijs per drie maanden is 1.25, franco per post j 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. >r Isziekten gel öl, IJK. 1»-». de Kleiwegsteeg. D. SMITS. imeten werk. den Koning I le Burgerschool Plantsoen.) HOENWRRK DA de Heer ien en verven van roben, alsook alle LB OUDE DAMMER lerk t ITO Al GIIIIISIIIE COURANT Verspreide Berichten. Fbaskbuk. Te Angoulême is tot lid van den Alge- meenen Baad gekozen, ter vervanging van uit als iemand, diealsjong- geregeld zijn wijn het beste o^per- held en De debatten over de arbeiderspensioenen, in de Kamer van afgevaardigden, schijnen voor de heeren députés zeer weinig aantrek kelijks te hebben. Ter zitting van Maandag j.l. waren er slechts vijftig plaatsen bezet. Doch de aanwezigen waren met jjver bezield om het ontwerp af te handelen. Verscheidene afgevaardigden vroegen de parlementaire zittingen niet te verdragen, doch desgevor derd tot in Augustus te doen plaats vinden, om de Kamer niet te doen uiteengaan, voor dat over het ontwerp gestemd was. De minister Millerand maakte handig van deze stemming gebruik om de afgevaardigden uit te noodigen, dan in geen geval door indie ning van amendementen de discussiën te rekken. In de namiddagzitting van denzelfden dag diende Allemane een voorstel in om alle congregatiën in Frankrijk op eenmaal te ontbinden en haar goederen tot nationaal eigendom te verklaren. Van de zijde van den afgevaardigde Ferrette deed hem dat de terechtwijzing op den hals halen, dat zijn voorstel niet anders was dan het bekende amendement-Zevaës. Ook Waldeck Rousseau verklaarde, dat hij geen voornemen had de debatten over de wet op de vereenigingen te heropenen, zjjnde de regeeringsmeening voldoende toegelicht. Een motie om de be handeling van hét voorstel Allemane urgent te verklaren werd verworpen. te zijn, en hij zag er uit als iemand, gezel in eon der beste restaurants maaltijden gebruikt en behalve zijn wijn bier drinkt. „Nu, de ongelukkige liefde kan althans niemand je aanzien,” meende zij dan ook. Maar dat klonk volstrekt niet bitter, ternauwernood erg spottend eer als verblijdde ze zich werkelijk over den lichamelijker! welstand, waarin hij scheen te ver- keeren. Hij zeide iets ten antwoord, wit wist hij kwalijk, en verslond haar daarbij met zijn blikken. Op haar half schertsend verwijtenden aanval van zooeven lette hij ternauwernood. Dien te ontze nuwen loonde de moeite niet. Zoo hier te moeten zitten twee voet ijzeren tuinhek tusschen zich in, wanneer men het liefst Zeldzaam, waar toe het leven een mensch al niet kon brengen Ze vroeg nog een en ander omtrent zijn werk zaamheid als krantenschrijver, en hij gaf antwoord, mechanisch, zooals ze wel merkte. Rita wist precies, wat zijn verstrooide en toch heete blikken beteekenden en hoe hij te moede was. Een over wegend verstandige vrouw weet zelfs in het vuur van den hartstocht nog, niet alleen wat zij, maar ook wat de man in kwestie gevoelt, terwijl de man van een gewaarwording buiten hem meest slechts een zeer onduidelijke voorstelling heelt en slechts zich zei ven voelt. Zwelgde zij nu echter in het genot dezer zelf bewuste merderheid O, verre van daarRita verwonderde zich nu menigmaal zelve daarover, hoe haar neiging voor haar neef Kurt toenam, hoe rijper ze werd. Hij beviel haar nu eenmaal beminnenswaardig maar zonder stuur als hij was, Déroulède, de heer Mulac, die Déroulède’s zetel in de Kamer ook al heeft ingepalmd en in Algerije hebben de anti-semieten, die er heer en meester waren sinds vele jaren, een leelyken klap gekregen, doordien in de provincie Algiers Max Régis in herstem ming komt en de overige veertien zetels in genomen worden door republikeinen, ter wijl in de provinciën Oran en Constantine de republikeinen allerwegen zegevieren. Te Cannes dreigt de staking van de werklieden uit do bouwvakken uit te loo- pen op een algemeene staking, doch ge lukkig blijven de stakers kalm, terwijl de werkplaatsen door de troepen bewaakt worden. jgbaar bij iTERS Jz. wijs van echtheid i on kurk steeds voor- i den*naam dor Firma )PPE de centrumpartij toe voor uw treurigen steun, in de oostelijke provincies aan de Polen verleend. Het is hun niet te doen om den godsdienst, maar om de nationaliteit. Misschien zal de pers der centrum-party van baar Polenvereering wel terugkomen, nu zy ziet, dat zij daarmede slechts strijd in eigen huis brengt.” De Gibraltar-kwestie houdt nog steeds de gemoederen bezig. De „Impartial” gaf er verleden week weer een artikel over, waarin dat blad betoogt, dat de Engelsche pers en de volksvertegenwoordiging haar houding tegenover Spanje willen veranderen, naar aanleiding van de aangelegenheden by Gibraltar. Spanje heeft na het verlies van zijne koloniën getoond, dat bet toch al tijd nog levenskracht genoeg bezit, om zijne verplichtingen na te komen en aan binnen- landsche moeilijkheden het hoofd te bieden. Daarom is de houding van Spanje in de <ibraltar-kwestie voor Engeland niet zonder belang. In Engeland wint nu de overtuiging veld, dat het wepscheljjker is de neutraal- verklaring van Spanje te verkrijgen, dan zich dat land tot vijand te maken. En ook Spanje zelf, betoogt de „Impartial”, heeft bij geen enkel verbond belang. Daarom moet Spanje zijn neutrale stelling in Europa blij- ven behouden. Dat is voor, het land op het oogenblik een levensvoorwaarde. Het Amerikaansche fiscale jaar heeft zeer schitterende resultaten opgeleverd. De uit voer bereikte het bedrag van 1500 millioen dollar, waarvan 65 percent aan landbouw producten en 27 percent aan fabricaten. De ontvangsten van de schatkist bedroegen 585.550.000, de uitgaven 509.950.000 en de goudreserve beliep 500 millioen dollar. Twintigduizend werklieden van de „Ame rican Sheet Steel Company” te New-York hebben het werk gestaakt, omdat de direc tie heeft geweigerd den gevraagden loon- standaard in te voeren. De maatschappij is aangesloten bjj den staaltrust en de werk lieden maken deel uit van de „Steel and Ironworkers’ Union”, die gedreigd heefteen algemeene werkstaking van de 60.000 ar beiders in de hoogovens van den trust af te kondigen, als de gestelde eisch niet wordt ingewilligd. 67) Hij begreep haar niet. Daar op het kiezelpad, dat om den kleinen ronden vijver met het fon teintje in het midden heenliep, zat men, dacht hij, als op een presenteerblaadje. Van hier liepen straalvormig alle wegen van den voortuin der villa uitde kleine waterplas met haar paarlenden straal in het midden was hoofdzakehjk om het effect, dat ze op eenigen afstand, juist van uit de vensters en de veranda van het huis maakte, aan gelegd. Men mocht zien vanwaar men wilde, wie hier vertoefden, zag men overal. „Hier?” zeide hij dan ook gerekt. «Waarom nietj de zon is weg” het was laat op den namiddag; de tuin glooide nog slechts in het licht van den westelijken hemel «Anders zou het hier geen zitten zijnin het hartje van den zomer zou men, geloof ’k, op het zand daar een cotelet kunnen braden Kom, ga zitten, mon cousin; weet ge, zulke brave kinderen als wij zoeken zich geen afgelegen hoekjes uit, wanneer ze malkaar toevallig eens ontmoeten.” En daarop, terwijl ze toevallig wat naar hem toe boog, op geheel anderen toon, en terwijl ze daarbij snel een blik diep in den zijnen liet zinken «Ziet ge dan niet in, domme Kurtie, dat we malkaar hier even goed alles kunnen zeggen, als Er is te Londen een bijeenkomst van leden van de liberale partij bijeengeroepen. Dit wordt in de wandelgangen van het parle ment bescbonwd als «en toeken dat dn ver schillen in de partij op een kritiek punt zijn gekomen. Campbell-Bannerman heeft m een rede te Southampton gezegd dat bij den hachelyken toestand van de liberale partij niet wenschte te verhelen. Hij voor zich sloot zich niet aan bij de een of andere uiterste fractie, maar het was altijd moeilijk geweest en nu schijnbaar onmogelijk geworden de eenheid te bewaren, tengsvolge van voortdurende scheuringen. Sommigen werden geïnfluen ceerd door persoonlijken naijver en antipathie. Spr. deed een beroep op alle liberalen om de pogingen te steunen voor het herstel van de orde en de kracht in de partij. Volgens de „Figaro” is de Heilige Stoel voornemens aan de congregaties in Frankrijk die door de nieuwe wet op het vereenigings- recht worden getroffen, den raad te geven de wettelijke autorisatie te vragen. Wel heeft men op het Vaticaan van dezen stap niet veel verwachting, maar men zou gaarne weten welk onthaal zulk een verzoek vindt. Vele congregaties, die geen kans hebben op erkenning door den Staat, hebben reeds wo ningen in Rome doen koopen. Op het kerkhof Père-Lachaise is het monument voor den politicus Burdeau ont huld in tegenwoordigheid van Laubet, Deschanel, Millerand en tal van oud-col- lega’s, alsmede de kinderen van den over ledene. De „Kölnische Ztg.” komt voor de duizend- en-eerste maal terug op het Polenvraagstuk, dat haar voortdurend bedauwt en beangstigt. Ditmaal werd het blad opgeschrikt door een oproeping om voor Rijnland en Westfalen een P.oolsch centraal-comjté in het leven te roepen. Al dadelijk zullen de Polen zich doen gel den bij de verkiezingen in het district Duis- burg-Mülheim. De Polen zyn in die districten na de laatste verkiezingen zeer in aantal gestegen, en klimmen nog voortdurend in getal. Reeds zijn er op ongeveer 45.000 kiezers niet min der dan 5 h 6000 Polen. Zij kunnen door hun aantal de schaal naar den nationaal- liberalen of den centrum-kant doen omslaan en daarom zullen zij trachten van het centrum in ruil voor hun steun, concessies af te dwin gen. Zij eischen n.l. Poolsche geestelijken die ze al hebben, zegt de „Köln. Ztg.” maar bedoelde daarmede niets anders dan Poolsch-nationale, of als men wil Groot- Poolsche voorgangers. De „Köln. Ztg.” ziet in dat streven der Polen tegenover bet cen trum een grove ondankbaarheid dezer eersten. „Dat hebt gij nu als dank” roept het blad in het verborgen hoekje, dat gij hadt uitgezocht Hier, waar ieder ons, maar van verre, kan zien en wij iedereen, die ons mocht willen naderen Ja, hij zag het in. De zaak begon hem plotse ling pikant voor te komen. Hier voor aller oog met allen den draak te steken, het was ook niet onaardig. Alleen mocht hij Rita niet aanraken zij had zich met haar losse gratie diep in den eenen hoek van de ijzeren tuinbank teruggeleund en hem in den anderen laten plaats nemeh. Daarbij had ze de lange slanke leden gestrekt, de smalle voeten voor zich uit geschoven. Hij zat nu een weinig voorovergebogen, de armen op de knieén, en tuurde voorshands eens op haar edel gevorm- den voet, waarop hij verliefd was gelijk op iedere lijn harer gestalte. Zij merkte het wel. Wel waren nu ook de kleinste harer bewegingen op opmerkzame toe schouwers berekend het was mogelijk, dat men die had onder de groepen, die langzamerhand kamers, veranda en tuin vulden maar haar stem hooren en haar mimiek waarnemen, dit kon toch voorshands niemand. En Rita dacht zich dit ten nutte te maken. „Laat je toch eens ordelijk bekijken, Kurt,” begon ze nu van uit haar hoek der bank, zonder van positie te veranderen. Het gaat je goed, niet Dat scheen zoo. Gehoorzaam richtte Kurt zich op, dat wil zeggen, hij trok het statige boven lichaam in de hoogte en wendde zijn gelaat naar haar toe. Het journalistendom scheen goede rente af te werpenKurt van Uechtritz’s persoonlijk heid was elegant, goed versorgd zonder fatterig Telefoon No. 82 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Duitschland. Generaal-veldmaarschalk Von Waldersee keert over Bremerhaven in Duitschlauê te rug en daar zal dus da keizer den bevelhebber uit China huldigen als en wereldveroveraar, tot eigen glorie heerlijkheid tevens! De opperste krijgsraad van het twee de legercorps te Thorn heeft den onderof ficier Matnszewski van het tweede pio- niers-bataljon veroordeeld tot slechts vijf tien maanden gevangenisstraf en degrada tie, hoewel het monster een soldaat, Schül- ke geheeten, heeft vermoord met verfijnde wreedheid. De ongelukkige werd door zjjn beul (een superieur heet zooiets in de officieele stuk ken!) bij het zwemonderwijs bovenmatig lang in het water gelaten en met geweld onder water gebonden en gestooten, zoodat dit slachtoffer van militaire tucht en disci pline ziek werd en na een week stierf. Aan het bureau van den burgerlijken stand te Spandau werd onlangs een werk man, die de geboorte van een kind kwam aangeven, afgewezen, omdat hij niet netjes genoeg gekleed waszijn kleeren wareu vuil. Zoo werd er geen aangifte gedaan en dat kostte den vader drie mark boete. De man toekende protest aan, docrh de schepen rechtbank bevestigde de straf» en wees 's mans protest af. In de toekomst zal er wel een costunm voor worden voorgeschreven in het land, waar Alles gereglementeerd is I zooals ze wist, dat hij was hij beviel haar nochtans, Nu, terwijl zï daar zoo achteloos terneer zat, met een voorbedachte uitdrukking van onverschil ligheid in haar houding, genoot ze volop van zijn aanbiik. Hoe jeugdig schoon hij toch wasVan een schoonheid, die ook in den modernen, trouwens goed gebouwden” rok nog uitkwam, die hem echter ook als arkadisch herder of jager een vol maakt figuur zou hebben doen makenen dat zullen heden ten dage wel niet veel mannen van zichzelven kunnen zeggen of geloöven. Deze zachte, rijke omlijning der kin, die bizon- der ontwwikkebj was, Rita Verlustigde zich daar aan en def zoetgeplooide lippen onder het gouden kneveltje 1 Dit onderste gedeelts van het gezicht had een Hermes kunnen toebehooren en was eigenlijk te moomet het bovenste deel, den aristocratischen neus en den luitenantskop, sloot mijnheer Kurt zich eerst weer bij onzen tijd aan. Ja, deze noodlottig zachte lijnen 1 Wie er zóó uitzag, moest zich tot genieten zien verwezen I Rita voelde het met diepe overtuiging. Kurt was een paar duizend jaar te laat geboren. In den gouden voortijd daalden drie godinnen tot zoo iemand neder en wierven om zyn gunst. En die welke hij verhoofde, beloonde hem met niet minder dan de schoonste vrouw. - In plaats van hem te verachten, omdat hij uit zijn stand was geraakt, beklaagde ze hem slechts. Het roerde haar bepaald, wanneer ze zich hem dacht, zooals hij nu werkte, werkelijk wérkte I (Wordt vervolgd.) Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Goudax Gelet op de artt. 6 en 7 der HINDERWET Brengen ter algemeene kennis, dat op de Se cretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijla gen van de firma J. en M. L. van Holst, te Gouda om vergunning tot oprichting eener fa briek van Suikerwerken in het perceel gelegen aan de Nieuwe Haven, wijk N No. 91, Kadastraal bekend Sectie B No. 1978. Dat op Dinsdag den 16 Juli 1901, des na middags ten 2 ure, op het Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende „dne dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan wor den kennis genomen. Gouda, den 2 Juli 1901. Burgemeester en Wethouders vpornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER.

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1