'uiden, ,nius SUM. 1H0RST, EVER lerlci 1TCAP I ksen. 1 DINERS, :rs liloften, enz. els en alles wat des verlangd met liver, tafellinnen Vrijdag 5 Juli 1901. 40ste Jaargang. Mo. 8545. an ’s mor fEULLEiOX. t Candi- ezlng op L III. lENSMA, CIDER, Co.* Bulienliindscli Overzicht. P. J. Bellaart, l>r. P. Sefceltema en A. II. Teepe. II. Eijssen en van der Siraaten. A. C. Cosijn en II. J. Nederhorst. Eindelijk Saamgebracht. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. in zich beleefd aan en In ER. I, secretaris. 1 le Bnrrersehoel Plantzoen.) TurfsingeJ, 114. planten prachtige an met prachtig ge in doorbloeien tot ERENDE 40 deelen water r planten, bloemen W, Liter ft 50. Ten einde den uitslag der Raadsverkiezing nog denzelfden avond te kunnen mededeelen zal het volgende nummer iets later dan gewoonlijk verschijnen. 1,111INIIE COURANT yVteuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Er openbaart »ich een steeds scherper op den voorgrond tredend verschil onder de toongevende Doitscle socialisten. Het meer wetenschappelijk element onder de leiders der beweging in Duitschland heeft in den loop der jaren reeds enkele „geloofsartikelen" van Max moeten laten vallen. Maar vooral in den laat- sten tyd geraakten Kautsky en Berstein, beide mannen der wetenschappelijke theorie, steeds meer met elkander op gespannen voet. De Jnli-aflevering van de Socialistische Monats- hefte bevat een drietal artikelen, alle gericht tggen Kautsky, welke laatste de hoofdman der wetenschappelijke dogmatici is. Von Vollmar heeft het over de quaestie van Mülerands minister zijn; Kampmeyer houdt staande, dat er tusschen kapitaal en arbeid een minder groote gaping, ja veeleer eenige toenadering zou zijn op te merken ten slotte gaat Bernstein den Genosse Kautsky op zeer hardhandige wijze te lijf, en zegt zelfs, dat spotternij nog de eenige manier is, om het met Kautsky klaar te spelen. Tevens bevat de aflevering een statistiek overzicht van de wij ze, waarop gedurende het laatste tiental jaren de levensstandaard der Duitsche arbeiders verhoogd is. Telefoon Ao. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nummers VIJF CENTEN. De rede die Campbell-Bannerman te Sout hampton heeft gehouden, kan niet anders worden opgevat dan als een verloochening van het beleid van de liberale imperalisten onder Asquith. Bannerman deed een beroep op de leiders van de liberale partij om hem te steunen als partij-aanvoerder tegenover Asquith, Grey en Fowler die Bannerman ongehoorzaam waren en telkens koketteerden met de leden van het Kabinet en soms open lijk het beleid van het Kabinet omhelsden. Tegen Dinsdag is in de Reform-club een bijeenkomst van liberale parlementsleden be legd om te kiezen tusschen Bannerman en Asquith. De radicalen verwachten dan een definitieve scheuring in de partij door de eenstemmige aanneming van een motie, waarin de partij haar ongeschokt vertrouwen in Bannerman zal uitsproken. t De Tory-pers hekelt natuurlijk Banner man’s rede te Southampton, ook omdat hij weigerde iets terug te nemen van zyn vroe ger gesproken afkeurende woorden over de van .Neen, want ik ben nog zoover niet," zeide zé heel ernstig. En daarop, zelfs met een lichten zucht: >Nóg ben ik zijn vrouw niet.” Men kon den zucht op verschillende manier uitleggen. Was hij geboren uit het gevoel van verademing, dat ze het nog niet was, of uit de vrees, dat er nog iets tusschenbeide mocht ko men? Maar Kurt neeg zich voorover, levendig, als een jachthond, die een spoor ruikt. Haastig en gedempt zeide hij„Je bent heel niet geluk kig, Rita." Niet werkelijk niet Dat is wat nieuws 1" was alles, wat zij antwoordde. Daarbij zag ze hem echter met haar koelen blik vast aan. tJeen zweem van onzekerheid in haar wezen, niets weifelends het eenige, dat hem hoop had kunnen geven. Nu was het zijn beurt, een onwilligen zucht te slaken. „Nu ja, ge wilt uw doel slechts bereiken, ge hebt dat al die jaren lang geen oogenblik uit het oog verloren. In uw kringen was er toevallig niemand, die u zonder huwelijksgift gebruiken kon daar doet ge een schrede daarbuiten en aan stonds, is er een heel presentabel man voorhanden. Verliefd kondt ge van oudsher maken wien ge wildetge bracht deze prettige kunst ook hier in toepassing, en aanstonds hddt ge hem en wordt de rijke vrouw, die ge begeert te worden.’’ „Zou ik dan soms voor arme vrouw gepast hebben vroeg ze hemde prachtige gestalte, in de allerelegantste kleeding licht, luchtig, dit maal lavendelkleurig, en daarbij eenigszins in het Engelsche of Amerikaansche genre, althans met een zeker stout, internationaal cachet, zooals dat Heden (Vrijdag) is de stemming voor den gemeenteraad. Onze candidaten zijn in district I de heeren: dintrict IJ de beeren district III de heeren Ieder Kieier moet de hem toegezonden Kaart medebrengen, waarop ook het lokaal is aangegeren, waar hij zich te vervoegen heeft oorlogsmanieren in Zuid-Afrika. De radicale pers juicht daarentegen Bannerman’s houding toe. Uit Londen wordt aan de .Petit Bleu" ge schreven.: Ik twijfel wel een weinig, of de Boeren nog abritage willen, want het is my ter oore gekomen, dat sommige Boeren zou den aarzelen om een arbitrage aan te nemen, die zoolang geweigerd is, en geneigd zouden zijn, wanneer zij voorgesteld werd, dit voor stel te beantwoorden met een „Te Laat". De reden van die gezindheid is te zoeken in de oneerlijkheid waarmede de Engelschen te werk gaan. Sommige burgers kennen de poging tot omkooping, die meer dan eens in den laat- sten tijd zijn gedaan by Botha en Delarey. En die Boeren nu zeggen, dat Engeland evengoed in staat is om te trachten het ge weten der arbiters om te koopen, ten einde hen er toe te brengen een onrechtvaardig oordeel over Transvaal uit te spreken. Myn persoonlijke indruk is, dat de Boerenleiders de arbitrage nog zouden aannemen, maar dat zy zich tweemaal zullen bedenken om haar aan te nemen na drie of vier maanden. Want hoe langer de oorlog duurt, hoe uit- geputter het Engelsche leger wordt en hoe meer kans er is, dat Engeland uit eigen be weging toegeeft Men zou het tegendeel kunnen beweren en als bewijs van het besluit van Engeland om tot het einde vol te houden kunnen aanbalen het succes, waarmede de jingo’s de stemmen verstikken van allen, die den vrede willen. Maar die pogingen der chauvinisten om het woord aan de eerlijken te ontnemen, bewijzen alleen, hoezeer zij de gevolgen vreezen, wan neer de waarheid bekend wordt over den oor log, dien zy moede beginnen te worden. Er is geen beter bewijs van den omkeer in de meening, dan die wilde pogingen, waar mede men de stem der waarheid tracht te verstikken, die zich wil doen hooren. De „Daily Mail” schryft in een overzicht over den toestand in Zuid-Afrika De twee komende maanden van den oorlog u Juli en Augustus zyn naar wy uit vertrouwbare bron vernemen het kritieke tijdperk. Indien de krijgsverrichtingen in dien tyd geen beslisten keer nemen, is het zeer wel mogelijk dat zy nög een jaar zul len traineeren. Het meest hebben de Boqren gebrek aan kleuren. Zy hebben volop voedsel er is niet de minste mogelijkheid dat men hen ooit zal kunnen uithongeren en hun voorraad ammunitie, ofschoon niet buiten sporig groot, is ruim voldoende voor hun onmiddellyke behoeften. In Lord Kitchener’s meening dat verdere versterkingen onnoodig zyn deelen allen die van den toestand op de hoogte zyn. Onderwyl wordt het burgerlijk bestuur dat Lord Milner heeft ingesteld, tijdens zyn af wezigheid voortgezet, en om misvattingen op dit stuk weg te nemen, kan gezegd worden dat verreweg het grootste gedeelte van de door hem gedane benoemingen blij vend gedoeld zyn. Het plan is dat Lord Milner eind Augus tus of begin September zal teruggaan. Het gebied van het burgerlijk bestuur zal waarschijnlijk nog niet sterk Worden uitge- breid, maar de districten waarin de militair*e oferheid „bescherming” verleent zullen lang zamerhand vergroot worden door verlenging Vhn den straal van den cirfcel waarvan elk garnizoen het middelpunt is. Voor het oogenblik zal de regeering al leen het verslag van de commissie voor de concessies ter hand nemen, zoodat de weg gebaand zal wezen als de vrede hersteld is. Er zyn onderhandelingen gaande met ze kere vreemde regeeringen, en de bona fide aandeelhouders van de N. Z. A. S. M. zul len financieel schadeloos gesteld worden voor de overneming van de lyn door de Engel- ache regeering. Dit zal geschieden by wyze van genade. De basis waayop de betaling zal geschieden, maakt nog een punt van over weging uit. De aandeelen die de Trans- vaalsche regeering in handen heeft of die gespuid zyn aan particulieren, zullen niet erkend worden. De aandeelhouders van den Pretoria-Pie- tersburg-spoorweg zullen eveneens schade loos gesteld worden en, overeenkomstig de aanbeveling van de commissie voor de con cessies, zoo goed mogelyk behandeld wor den. Geen van de andere concessies zal waar schijnlijk veel moeite geven. Daar tegenstrijdige geruchten in omloop zyn, kan medegedeeld worden dat Lord Kit chener geduldig deorzwoegt, vertrouwende dat hy zyn taak mettertijd ten uitvoer zal kunnen brengen. Het pessimisme dat som migen hem toeschryven, is volkomen onge grond. De regeering zal ongetwijfeld zijn raad vol gen, ook als het noodig mocht zijn strengere maatregelen tegen de Boeren te nemen. Van zulke maatregelen heeft hy tot dusver niet gerept, maar hy kan op warmen steun rekenen voor alle maatregelen die hy vroeger of later noodig mocht achten. afgekondigd in het „Journal Offlciel met een besluit van Minister Waldeck-Rousseau, waarin wordt aangegeven in welken vorm de weitelyke erkenning moet worden aan gevraagd. Daartoe moet het verzoek by het Departement van Binnenlandsche Zaken wor den ingezonden met een exemplaar van de door den bisschop goedgekeurde statuten, waaruit het doel der congregatie moet blij ken. Verder moet daarbij gaan een opgaaf van het bezit der congregatie met aanteeke- ningen omtrent haar leden en de verklaring, dat de vereeniging zich onderwerpt aau de gewone rechtspraak. K.K 0(108 :dammeh Verspreide Berichten. Frankrijk. Déroulède meende weer eens teeken van leven te moeten geven en zoo heeft hij dan aan de Patriotten-liga doen weten, dat hy een eventueele amnestie wel zou aannemen, doch dat hij volstrekt geen berouw heeft, zoodat hij onmiddellyk weer een campagne zou beginnen ten gunste van de volksrepu bliek tegen de parlementaine republiek. Hy is gebleven wat hij was vóór zyn veroor- deeling door hef Hooggerechtshof 5 een vijand evenzeer van de monarchisten als van de parlementairen. De millioenen overgebleven toegangs- hem iets tusschen zijn gekomen Kurt, nog steeds half ongaloovig, zeide heel niets meer en liet Rita aan het woord. Want niet on gaarne scheen zij zich hier bij hem, wien zij alles zeggen kon, eens uit te laten over een aangele genheid, die met moeder en zuster niet op deze wijze kon behandeld worden. Zooals ge weet, had ik hem bijna reeds opge geven ik was woedend op hem, wijl ik merkte, dat hij niet tot een besluit kon komen. Daar kwam opeens zijn brief." Welke brief?" „Nu. het huwelijksaanzoek. Er zijn weinig man nen, die brieven kunnen schrijven, dat is bekend gij schryft prettige brieven, Kurt," schoof ze in, maar daarvoor zijt gij dan ook geletterd man en verder niets geworden wanneer de brief dus slechts in ordinairen koopmansstijl ware ge schreven, zoo had mij dat verder niet behoeven op te vallen Maar eerstens waarom schreef hij heelemaal en handelde de zaak niet mondeling af? Aan koelbloedigheid ontbreekt ’t hem toch waar lijk niet. En dan het eigenlijke aanzoek ja, hoe zal ik dat noemen? Zakelijk" is het rechte woord niet alsof er een dwang achter zat Maar ik heb den brief thuisbij gelegenheid zal ik hem u laten zienIk heb dat alles na tuurlijk geïgnoreerd en minzaam ,ja" gezegd. En minzaam was hij dan ook, toen hij kwam minzaam is het woord Dat zijn wij beiden tegen elkaar waarlijk nieuwsgierig ben ik naarden dag na ons huwelijk natuurlnk wanneer wij daarmee eens zullen ophouden I" (Wordt vervolgd.) isthaven 182. jgbaar by STERS wijs van echtheid i> en kurk steeds voor- i den saam der Firn» JPPE RINKMAN Zn De Fransche wet op de congregaties is haar liefhebberij was de kleedij, die echter nog altijd volkomen door haar uiterlijk beheerscht bleet. Het antwoord lag voor de hand. Hoe goed ge mij overigens kent, Kurt,” voer ze voort. Volstrekt niet spottend, maar met oprechte toe stemming van het feit. »Ja, waarom ik het doe en hem trouw, dat weten wij, wij beiden althans. En anderen zullen óók wel hun glossen daarop maken. Maar hijwaarom hij mij neemt ziet ge, Kurt, dat intrigeert mij bepaald, dat ik dtór niet achter kom." •Hij deze geldman Mijnheer van Uechtritz zag zijn cousine met de grootste verbazing aan. „Nu, hij is natuurlijk verliefd op u, fin daarbij vleit het hem en zijn kliek dat ge van adel zijt Rita schudde langzaam het hoofd. >Dat dacht ik in het begin ook, maar daar is niets van aan.” s Wiir is niets van aan Van zijn inclinatie voor u En dat wilt ge nu pas ontdekt hebben Ben je dol, Rita Neen, daar is niets van aan," ging ze pein zend voort, zonder eenige notitie van zijn ontboe zemingen te nemen. «O, hij laat het aan geenerlei attenties ontbreken hij is werkelijk een net mensch, Kurt weet ge, een bourgeois kan dat ook zijn” wat een cyyische verachting der adellijke vooroordeel:n lag ér niet in den toon en den glimlach, waarvan de dochter der Zwitsersche bonne Suzette Delaunay deze woorden vergezeld deed gaan I »Maar, zooals ik in het begin dacht, is het toch niet hij was een tijd lang een beetje verliefd, ja met moeite en inspanning heb ik hem zóóver gebracht, maar er moet sedert bij Telefoon No. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. 68) Zooals hij dc gemakkelijkheid van opvatting uitdrukking, die de natuur hem verleend had, in modernen dagloonersdienst nam. Mocht hij een zekere stalen kracht missen, die bracht zij aan zij was hard, dat wist ze. Zooals hij was en zooals zij was, waren ze waarschijnlijk voor elkaar gemaakt En dat ze niet bij elkaar kwamen, was een der hardheden van het beschaafde leven eener verouderde wereld, die zich hoe langer hoe meer tegenover de natuur stelt Kurt van Uechtritz vermoedde van zulk een gedachtengang zijner buurvrouw niets. Overigens hadden ze malkaar sedert Rita’s verloving nog kwalyk gesproken, wijl hij van redactiewege een kleine reis had moeten maken en eerst vóór een paar dagen was teruggekeerd. „Nu, Rita, en hoe staat het dan eigenlijk met u?” vfoeg hij nu eindelijk, terwijl hy haar met een soort sombere opmerkzaamheid aanzag. «Be gint ge u reeds als een hunner te voelen als iemand, die recht veel geld heeft, bedoel ik wat toch voor u gelijk voor mij iets geheel nieuws moet zijn. Dat zekert gevoel van gerustheid, dat, naar het zeggen van den een of anderen Rothschild, hei bezit van millioenen dan toch al tijd moet meebrengen merkt ge er reeds iets

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1