SUN. fflBST, ÏGT, No. $546. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND. iwsch i Zaterdag 6 Juli 1901. 40ste Jaargang. an 's mor- FEL1LLE1OX. Candl- zing op toegezegd )ming van d breekt. III. Buitenlandse!) Overzicht. jbrood. Vond«rbili»ni Wondwislf Eindelijk Saamgebracht. Inzending vftn Advertentiën tot 1 uur des inidd. i. BRINKMAN Zn. EK. i, secretaris. Ie Burgerschool 'lantsoen.) lichte bevreemding ftftlMIE UIIIBANT -...„site ge- i vinden, wat anders heelt zitten Het Engelsche Lagerhuis heeft in tweede lezing gedebatteerd over het leeningsontwerp. Hicks Beach zeide dat een van Kitchener ontvangen telegram een verklaring bevatte van de leiders der Boeren in Transvaal, dat alleen onafhankelijkheid de Boeren zou tevre den stellen. De Engelschen konden deze voorwaarden niet aanbieden. (Toejuiching.) Een aanzienlijk gedeelte van de oorlogskos ten zou op Transvaal en den Vrijstaat ge legd worden, maar er kon niets worden gedaan zoolang de oorlog niet was geëindigd pn hot landsbestuur geregeld. Bjj het be palen van de belasting op de goudmijnen moest rekening gehouden worden met de voordeelen, voortkomende uit de afschaffing van het dynamietmonopoiie. Overigens zal de regeering zorg dragen niets te doen, dat de ontwikkeling der mijnen zou kunnen be lemmeren. Na een heftiz debat keurde de munster van oorlog, St. John Brodrick, herbaaldelijk in de reden gevallen, den toon van verschil lende. redevoeringen af, op grond dat dezo er op berekend zijn, den oorlog te verlengen. Hy deelde mede, dat generaal Botha on langs vergunning kreeg een cijfertelegram te zenden aan president Kruger. Paarop werd een proclamatie uitgevaardigd, getee- kend door president Steyn, die do volgende woordén behelsde: .President Kruger deelt ons mede, dat hy en de deputatie nog altijd ernstig hopen op éen gunstig einde van den langen strijd, en dat wy na de buitengewone stoffelijke eu persoonlijke opofferingen den oorlog moeten •voortzetten. Door hem en door de deputatie zyn alle stappen gedaaii, en zal ook voor het vetvolg het mogelijke verricht worden, om zorg te dragen voor de vrouwen, de kinderen en de krijgsgevangenen.” Verder werd op een bijeenkomst, byge- .woond door Botha, De Wet en De la Rey, een besluit genomen, waarin wordt ver klaard dat de vrede met opoffering van de onafhankelijkheid der beide Republieken en van de belangen der broeders in de Kolonie, niet zou kunrien worden aangenomen. Minister Brodrick eindigde met de verkla ring, dat in de laatste drie maanden goeden voortgahg 'vfap. gemaakt in de krijgsverrich tingen en' dut de Regeering er thans zeker niet in zqu toestemmen, op verzoek van een deel der oppositie, voorwaarden toe tfe staan, die zjj een jaar geleden niet zou hebben aan geboden. .Sir Henry Campbell-Bannerman verklaarde, dat naar het oordeel van de groote meer- Men seint uit Apeldoorn H. M. de Koningin ontving gisterenmiddag ten paleize Het Loo in audiëntie jhr. mr. J. W. M. Schorer, vicepresident van den Raad van State. Men verwacht Zaterdag .mededeeling, wie met de samenstelling van het nieuwe Kabinet zal worden belast. 1 fl, 8‘/„ dubbele flesch v. d. Vegte, Zaltbommol 3o.» Botterdam, ravenhage. Jong J. Can. Botterdam ida, □gisten. Ie K.G. bö l'elefoon 8*. De Uitgave dezer Courantgescliiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nomroers VIJF CENTEN. op Maar tot meer dan een over deze werkzaamheid van den vrqegeren garde luitenant kwam de zaak bij hem niét. De buitenpartij der Fritsche’s werd achteraf door al de deelnemers voor een zeer geslaagd feest verklaard j Richard Seemann had nog een bizondere aanleiding, zich later daaraan te herin neren. Rita was dien avond zoo liet geweest, warmer dan anders jegens hem, zooals hem wilde voorkomen. Maar er lag voor hem geen zegen in dit gevoel. Hij zag daardoor zijn vrede eerst recht verstoord Hij had het meisje willen be handelen, zooals billijk was, toen hij, na alles wat er was voorgevallen, aanzoek om haar deed. Dat hij daarmee ten slotte óók aan hddr een onrecht kon begaan, dit was hem niet in den zin ge komen. Wanneer zij echter zóó was, als ze zich heden betoond had, dan maakte ze hem formeel be schaamd. Hij voelde dit levendig, toen hij nu alleen naar huis reed, nadat hij Rita aan haar woning hiit het rijtuig geholpen en den gebruike- lijken afscheidskus met haar gewisseld had Daar steeg ze nu de eindelooze trappen naar haar hooggelegen behuizing op, alléén, tot mis schien het wachtende dienstmeisje boven haar hoorde en haar tegempet kwam. Én hij vond daarin heel niets, tót hem op eenmaal inviel, dat hij zich het geval toch ook anders kon denken. Hij kende iemand, van wie hij veel moeielijker zoo kortweg aan de huisdeur had kunnen afscheid nemep, zóó hij er al toe in staat ware geweest. (Wordt vervolgd.) onovertroffen Liebers welbekend UMT-ILIX». it met Fabriekmerk). i rende, radicale en jzing van alle, zelfs lardnekkige zenuw- vooral ontstaan door i op jeugdigen leeftijd n elke zwakte, Bleek id Hoofdpjjn ping Maagpijn Onvermogen ione enz. Uit- derbeid der oppositie, het optreden der Re geering verkeerd is. 4)e oorlog moet tot een bevredigend einde worden gebracht, en dit einde moet worden verhaast door een verzoeningsgezinde en vriendschappelijke hou ding. Minister Balfour verklaarde, dat sir Hen ry Campbell-Bannerman zich zelve tot pro- Boer had geproclameerd. Het leenings-ontwerp werd daarna in. twee de lezing aangenomen met 267 tegen 87 stem men. Verspreide Berichten. L Frankrijk, Max Régis, de Jodenhatende burgemees ter van Algiers, heeft Dinsdagavond aan den prefect zyn verzoek om Ontslag doen geworden, zonder omschrijving van rede nen, doch lui, die Max kennen, meenen dat zyn doel geen ander is dan 'nieuwe ge- I meonteraadsverkiezingen uit te lokken, waardoor nieuwe agitatie zou ontstaan - juist een kolfje naar Max’handje, die troebel water hebben moet voor zijn affaire. Het heet voorts, dat Régis, naar zyn meening, niet voldoende gewaardeerd w'ordt door den nieuwbenoemden gpuverneur-generaal Revoil en hy staat vast in zyn besluit, wat bljjkt uit twee brieven aan den prefect, die eigen- i lyk zooiets als antisemitische.oorlogsver klaringen zyn aan het adres van den prefect De hoog opgeschroefde verraadzaak te Commentry (verkoop van fabrieksgehei men ten aanzien van geschutfabricatie aan de Duitsche firma Krupp) loopt met eén sisser af: de twee hoofdschuldigen (werk lieden) zyn door de rechtbank van gezwo renen te Montluijon veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf en een dor aange klaagden is vrijgesproken. De .Figaro” meende te weten, dat president Loubet by gelegenheid van het nationale feest aan graaf De Lur Saluces, die pas door den Senaat tot vyf jaar ver banning is veroordeeld, gratie zou verke nen, doch de „Agence Ifavas” h,eet het be richt van allen grond ontbloot en dit agent schap is in den regel omtrent regoeringsda- den goed ingelicht. Brlgië. In verband met de mogelijkheid, dat ko- ning Leopold en koning Edward VII van Engelahd elkaar te Gastein zullen ontmoe ten, terwijl beiden de antomobielspott be oefenen, stelt een Brrisselsch blad oneerbie dig de vraag of er geen kans zou bestaan op een match tusschen beide vorsten. vortn hulpgeroep en gejammer in het kloos ter k gehoord zoodat men vermoedt dat de non is mishandeld. De mishandeling moet dan echter van zeer ergerlijken aard zyn want de non zegt dat zy alleen aan den rechter wil vertellen wat er met haar is gebeurd. Een ander geval deed zich voorteCarca- genfe in de provincie Valencia. Daar hoorde men ’s nachts in het Dominikanerklooster roepen: „help, help! ze vermoorden mij! O moeder, moederHieromtrent is uitgelekt dat het de non Imelda betrof, die op een bed gebonden en gegeeseld werd „om den duivel uit te drijven”. Het blad „El Pueblo” zegt dat niemand te Carcagente, zelfs niet de meest clericaalgezinde, deze feiten durft tegen te spreken. De correspondent verzekert dat jaarlijks ongeveer 200 nonnen uit Spaansche kloos ters vluchten. Gewoonlyk worden de gevallen onderzocht door streng clericale geneeshee- ren die dan verklaren dat deze nonnen aan storing van geestvermogens lijden. En de burgerlijke rechter durft er niet tegen op. Sacchi, eens hoofd van de geheele uiter ste linkerzijde, onlangs' met een deel van de radicale party op het Quirinaal ver schenen, wat een opzienbarende toenadering vaji de party en de monarchie beteekende, heeft nu in Cremona een politieke rede voering gehouden, waarin hjj hét progiamma van de constitutioneel-radicale regeering uit eenzette het voornaamste thema dat in deze redevoering ontwikkeld werd, was de vol-* gende uitspraak, die eene axioma van de nieuwe party zal wordende meest ingrij pende hervormingen op sociaal en politiek gebied en in het belastingstelsel zyn mogelyk, binnen do grenzen van de instellingen van het vaderland, welke uit plebiscieten zyn voortgekomen, wanneer die hervormingen door het volk van kiezers gewild zyn en begrepen worden. De splitsing in de oude radicale party is hiermede een voldongen feit en zoowel de liberale als de conservatieve bladen merken met voldoening op, dat het deel dat zich nu afgescheiden 'heeft, den weg der consti tutie weer bewandelt en niet verder samen gaat met de socialisten en republikeinen. Zanardelli, die zyn tyd begrijpt en zyn land kent, heeft dien weg voor dat deel der radicalen gebaand in zyn voortdurende be zorgdheid om weer te vereenigen, wat de Rudini en Pelloux, al te strenge meesters ook nadat de ty'den van faroerta voorbij waren, gescheiden hebben. V Het manifest van den Algemeenen Raad der Belgische Arbeiderspartij is verschenen. Daarin wordt gezegd, dat de regeerenden de lessen van het verledene hebben vergeten en de macht van het socialisme schijnen té miskennen. Indien de regeering weigert naar de stem van het land te hooren, zooveel te erger. Het Belgische volk is zich bewust van de wettig heid zyner rechten en de rechtvaardigheid van zyn zaakhet zal zich opmaken voor de verovering van het algemeen kiesrecht, en het zal dit verkrijgen. Het uur van den stryd is geslagen. Het manifest doet eeri beroep op alle socialistische organisaties, op dat bij het hervatten der Kamerzitting mee tings en betoogingen georganiseerd 'wordeii door het geheele land. Het manifest besluit met de verklaring, dat zoo dé vreedzame middelen mislukken, de arbeiderspartij niet zal terugdeinzen voor de revolutie. Wij laten de berichten van den Spaan- schen correspondent der „Frankfurter Zei- tufig” geheel voor zyn rekening, maar als slechts de helft van zyn verhalen waarheid bevat, dan gebeuren er nog tegenwoordig in Spanje even groote gruwelen als in den tyd van Torquemada. I „Een correspondent die zich ten doel wilde stellen, van alle clericale schandalen die in Spanje voorkomen, gewag te maken al ware het ook nog zoo kort zou dage lijks minstens een halve kolom moeten vil len.” f-,Zoo begint bedoelde correspondent een op somming van berichten ter weerlegging van de aantijging van ultramontaansche bladen dat hy zou hebben overdreven. Twee zeer ergerlijke gevallen worden o. a. door hem ver meld. Het eerste geval vond plaats te Barcelona waar de non Narcisa Lloveras uit het Jero- nimusklooster vluchtte en uitriep„Ik sterf liever dan dat ik weer in ’tklooster ga!” Verscheidene personen hadden den dag te hen nu tegemoet kwamen wandelen. Rita had haar gezicht in de vroolijkste, levendigste plooi gezet. Reeds groette Z3 glimlachend bekenden die ze op zich zag aankomen. En voortdurend fluisterde hij haar hartstochtelijke woorden in het oor, terwijl het den schijn had, als voerden ze het meest onverschillig gesprek met elkaar. „Ziet ge, juffrouw van Uechtritz, wie daar achter mij aankomt I” riep haar nu een jonge dame reeds van verre toe. Het was de bruidegom, mijnheer Richard Seemannhij werd nu echter door een deftig oud heer opgehouden, bij wien zich aan stonds nog iemand voegde het andere paar behield nog eén wijle tijd. Kurt zette zijn lorgnet op en beschouwde den- gene, die hem den prijs zijns levens had afge wonnen, uit de verte met sombere opmerkzaamheid. „De man ziet er heel niet kwaad uit, Rita,’* mompelde hij nu ontevreden Hoeveel aangenamer ware het hem geweest, wanneer Rita’s verloofde een dier deftig gezette heeren met een roodachtig bourgogne-gezient geweest ware, in plaats van de slanke, veerkrachtige man daar met den aantrek- kelijken kop, op een der blonde Venetiaansche granden van Titiaan gelijkend. A qui le dites-vous vroeg ze nog ten over vloede. >Ik heb het u steeds gezegd, hij is pre sentabel genoeg en heeft zelfs iets, dat gevaarlijk voor de vrouwen zou kunnen worden, wanneer hij zijn ongelukkige droogheid wilde of konde laten varen. Dien eens hartstochtelijk te zien ik zou er wat voor over hebbenik geloof, dan kon ik óók verliefd op hem worden.” De laatste woorden sprak ze zachter uit, omdat ze nu dichter bij de anderen kwamen, en liep daarop snel op haar bruidegom toe. >Rita je bent gemeen I dit meer klagend en aankla gend dan toornig gemurmel van Kurt drong juist nog tot haar door, maar ze liet hem nu staan en was het in een opwelling van voorzichtigheid of in een vermetel spelen met heel deze situatie warmer dan ooit te voren gedurende haar Verlo ving vloog ze op Richard Seemann toe en half en half in zijn armen, met een mine en gebaar, als hield slechts de omgeving haar terug, zich aan zijn hals te werpen. Richard zijnerzijds liet niets te wenschen over. Was hij heimelijk eenigszins' verrast, zoo verried hij hiervan niets Terwijl hij nu zijn handen van haar vplle bovenarmen naar beneden liet glijden, omving hij daarmee de hare en boog met rid derlijken groet diep daaroverheen. De omstanders zagen elkaar aanwelk een liefelijk schouwspel, zulk een schoon, passend, gelukkig bruidspaar Ach ja, benijdenswaard hij, die zijn hart kan laten spreken Op hem, wiens hart hier eigenlijk sprak, maar slechts in pyn en smart, sloeg gelukkig niemand acht. Mijnheer Kurt van Uechtritz verdween voorshands onder het overige gezelschap en kwam eerst na een wijle, om den bruidegom zijner cou- sine met hoffelijke losheid te begroeten. Want de twee hadden elkaar nu reeds meermalen ontmoet. En er bestond voor Richard geen aanleiding, tegen dezen jeugdigen heer met het innemende uiterlijk ep in schijnbaar goeden doen anders dan voor komend vriendelijk te zijn. Wel had hij met de courant, in wier redactie Kurt nu zat, niet veel Telefoon Mo. 62 ADVER TEN TIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Gjroote letters worden berekend naar plaatsruimte. e wereld bekend en ertroffen middel tegen Lour-, Lever te n, enz. Inwendig k uitwendig in bijna .Hen met goed gevolg Pr(js per flacon ost f 1.15. le geneeskracht meestal elke pijnlijke eel overbodig. Met ud voor ongeneeslijk onlangs een bijna 22 n. Brengt genezing en inden, ontstekingen enz. per post f 1.60. r Nederland: 18, Rokin 8 Amsterdam set MUdie Schutzenapotkeke sel Rohitsch, Oesterreich liet Centreal-Depót Sender e9) Kurt had zich intusschen toch óók moeite geven, een oplossing voor de zaak te „Of hij misschien nog wat ar.dcrs heeft wierp hij in het midden. „Iets van het theater of het ballet, dat hij niet trouwen kan, maar dat herti evenwel interesseert I Dat ware een slecht begin voor u.” Rita schudde het hoofd. „Neen iets waarbij veel geld te pas komt heeft hij niet begonnen, iets, waarbij geschenken de hoofdrol spelen, zooals bij de liaisons met zulke meisjes. Dat had ik ook eerder gemerkt. Nu, we zullen zien Bij de laatste woorden was ze opgestaan, zoo dat ook hij snel oprées. Onder een zacht hoofd schudden zag hij haar aan. >En gij zoudt uwen bruidegom zoo iets niet kwalijk nemen, Rita?” Met een kleinen, bitteren lach: >het is merk waardig, zoo vrij van vóóroordeel als ge zijt.” „Al naar men het neemt. Als we getrouwd zijn, zullen we dat alles wel arrangeeren. Want, weet gé, een vrouw als mij verwaarloost men niet.” >Rita, je bent de verrukkelijkste vrouw, die ik ken,” mompelde hij nu, weer dicht naast haar. Zoo liepen ze thans zoo open mogelijk samen op het overige gezelschap toe, waarvan eenige groepen

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1