IATEI torst- c°., leveranciers). FG enza! BINNENLAND- Aïewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Vrijdag 12 Juli 1901. Xo. 8551. 40ste Jaargang. over. Buitenlandse!) Overzicht. FEUILLETON. laar. iron, dam. JIDAG »leii uenza, ninfj, Eindelijk Saamgebracht. TUUR. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. ïstibles. Tvank. den notionalen KMAN4 Zn Telefoon Ao. 99. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. E”, IN'GBLOEM" oen genezen, ran ouds Iberoemde GOIDSCH E (OER INT XII. Hoe snel Louise Heidloff zich ook naar huis spoedde, ze kwam toch te laat Toen ze de gang deur wilde ontsluiten, vond ze die reeds geopend Haar vader was thuis, en daar daar hing naast den zijnen nog een vreemde heerenhoed. van verre elegant en modern, bij nadere bezichtiging eenigs- zins smerig een bewijs, dat de bouwmeester bezoek had: waarschijnlijk den heer Ferdinand Lissow I En nu, terwijl ze de naaste deur opende, dron gen ook reeds luide stemmen tot haar door. 01 Sever slechts één luide stemde andere klonk als 3t. bij eiweg E, 100 echt. PIN KSR Boskoop B ht. P. W v loercapelle D. Ul/O? ode re» having van de besluiten van den vijfden en den zesden Mei, rakende het stakings- referendum, conform aan de beschikkingen van het congres van Lens, ten aanzien van de eischcn, der regeering kenbaar gemaakt en in te willigen vóór den eersten October. toestand der kolonie en over de bijeenkomst van het parlement. De correspondent van de iDaily News” te Bloemfontein doet een verhaal van een ge vecht tusschen Bloemfontein en Kroonstad. De Britsche post in een blokhuis zag een convooi der Boeren, dat trachtte den spoor weg over te steken. De geheele Britsche macht rukte uit en viel het convooi aan. Middelerwijl had een Boerentroep die te vo ren niet was opgemerkt het blokhuis bezet, zoodat de Engelschen tusschen twee vuren kwamen. Zij konden niets uitrichten en za ten leelyk in de knel totdat een gepantserd de trein aankwam die den vijand uit het blokhuis verdreef. Zes Boeren sneuvelden, dertig werden gewond en de rest gevangen genomen. Het convooi werd buit gemaakt. Dit is de Engelsche lezing. Het jongste blauwboek, kan in zooverre nut stichten als het een iegelijk in Engeland niet langer in twijfel laat over het vaste voor nemen der Boeren om zich met niet minder dan onafhankelijkheid tevreden te stellen. Het was wel noodig dat dit eens werd be kend gemaakt, want niet weinigen, vooral onder de liberalen, verbeelden zich (o. a. de heer Lloyd George onlangs in ’t Lager huis) dat Botha eigenlijk niet vfcn on afhankelijkheid had gerept. De Standard eischt dan ook, dat men van Engelsche zijde verder geen pogingen tot onderhandeling aan wende, maar geweld gebruike totdat het laatste Boerencommando van ’t veld verdreven en de laatste guerillabende gevangen genomen en ontwapend is. Dit is, wanneer men geen onafhankelijkheid wil toestaan, inderdaad veel logischer en zuiverder dan het gemodder van liberalen, zooals sir Henry Campbell Ban nerman en Massingham die, in eeuwige on wetendheid omtrent het karakter der Boeren, allerlei krenterigè tegemoetkominkjes aan prijzen. Maar wat dat geduchte .geweld” van do Standard betreft, merkt de Voss. Zeit. terecht op dat dit .woorden, woorden, niets dan woor den” zijn. .Wat het machtige Engeland doen kon om het kleine Boerenvolk onder de knie te kragen, heeft het gedaan en het is daarbij waarlijk niet kiesohkeurig geweest in de keus der middelen.” En als wü een jaar verder zjjn en de reke ning wordt weer eens opgemaakt, dan zal het den leider der liberalen misschien nog spijten dat hij niet nu aanstonds vierkant voor het herstel der onafhankelijkheid heeft gepleit waartoe het toch eenmaal zal moeten komen. den zijn. Volgens deze laatste indeelipg zou den de dertig kiesdistricten, die Ierland thans in verhouding tot de bevolking van Engeland en Schotland te veel heeft, aan de koloniën worden toegekend. De .Daily Telegraph” kondigt, onder den uitroep Voorwaarts Australiëaan, dat het nieuwe militaire voorstel betreffende de lands verdediging, dat weldra aan het federale parlement zal worden voorgelegd, bepaalt, dat alle Britsche. onderdanen tusschen 18 en 60 jaar in geval van nood weorplichtig zullen zgn. 1 1,11 i ira- IM— Verspreide Berichten. Frankrijé. ’t Staat er met de staatsinkomsten over de eerste helft van dit jaar lang niet roos kleurig byover de maand Juni alleen is de opbrengst aan belastingen en staatsmo nopolies 14.592.200 francs beneden de ra ming gebleven en 27.345.800 fr. beneden do opbrengst over Juni 1900, torwyl het totaal verschil over de eerste helft van hot loo- peride jaar en de eerste helft van 1900 69.166.000 fr. bedraagt en 47.633.900 fr. met betrekking tot de raming. En einde Mei hadden de directe belastingen 64 millioen minder opgebracht dan de raming bedroeg, terwyl ondertusschen de buitengewone kre dieten steeds blijven toenemen in aantal en grootte. Vóór hot reces hadden Kamer en Senaat reeds tot een bedrag van 29 millioen toegestaan. Laat meln de verminderde op brengst der directe belastingen buiten reke ning, dan is er nu reieds een deficit van..... 77 millioen over de begrooting van 1901, By het duel tpsschen het sociaal-de- mocratische gemeenteraadslid Colly en zyn nationalistischen collega Evayn, op den de gen, is de eeróte iw den rechter-voorarm lichtelijk gewond. Nader is gebleken, dat de soldaat van het 147e regiment infanterie, Vandesype, volstrekt geen kabaal heeft gewekt by de begrafenis van zyn Vader, met kerkelyk ceremonieel tegen diens nadrukkelyken Wensch, doch dat dó jonge man thuis te genover familieleden zyn bevreemding had geuit over de toebereidselen reden waar om de volijverige kolonel met de geheele zaak niet het minste te maken had, als zy’nde van beslist particulieren aard, zoo dat zyn veroordeelingl tot acht dagen arrest volkomen in orde is. De commissie van myn,werkersbond heeft besloten tot hand- het daarom gewondene zwarte band los te maken. Bewijzen hij kende dat I hoewel deze man van slinksche zaken telkens weer in stilte en in zeke ren zin als {onpartijdige verbaasd stond over de onverbeterlijke domheid zijner slachtoffers. Onver beterlijk, voor zoover mén de dwazen als een ge heel nam geen hunner (eerde iets van de anderen De menschen, die hun spaarpenningen naar de Spitzederbank gebracht hadden, wilden achteraf ook telkens weer weten, wat’madame Adèle eigen lijk met al het geld gedaan had, waar het geble ven wasAlsof het daarop verder aan kwam I »De Weener onderneming heeft, helaas, moeten failleeren,” ging de heer Lissow voort, terwijl hij in zijn portefeuille kraamde En dit thelaas”, op zeer luchtigen toon gesproken, was de eenige concessie aan de gevoelens van hen, die een bankroet uit kracht der gewoonte nbg als iets onaangenaams, zoo niet als een schande beschouwen „Wij had den van den aanvang' af met moeilijkheden te kampen. Ik zeg wij,” viel hij hier zei ven in de rede, omdat hij een zekeren gespannen blik van Louise had opgevangeh, die hem op het idee bracht, dat zij van zins scheen scherp acht op hem te geven en ten slotte mogelijk niet zoo geheel ontoe rekenbaar was als de oude; „ik zeg wij, omdat ik toenmaals tot Jen raad van toezicht der maat schappij behoorde, wier crediteuren ik nu ver tegenwoordig Men werkte duur. Ingenieurs en dergel ijken, die men toch niet kan missen, late» zich schandelijk duur betalen voor elke berekening, men moge die later al of niet kunnen gebruiken Met eenige terreinen, die we aankochten, liepen we er in Op een deel daarvan dachten we onze Er heeft zich in het Hoogerhuis een le vendige gedachtenwisseling ontsponnen, naar aanleiding van de door een commissie voor gestelde veranderingen in de door koning Eduard by zyn troonsbestijging uitgesproken eedsformulier. Lord Salisbury oordeelde, dat de meer derheid van het'volk het eedsformulier be houden wil. ,Earl” Grey meent, dat het eedsformulier nog altyd min of meer kwet send is voor de roomsch-katholieke staats burgers op bet vasteland bestaan derge- lyke formulieren niet. Ook de Duitsche keizer heeft by zyn troonsbestijging geen dergelyke eedsverklaring afgelegd. De „Lord-Kanselier earl” of Halsbury meent, dat de door de commissie voorgestelde veranderingen aan het wezen van het eeds formulier niets veranderen, maar wil al het beleedigende er uit verwijderen. Na lange discussie is het voorstel van den aartsbis schop van Canterbury, dat de commissie de aangelegenheid nog eenmaal in behandeling neme, verworpen. Volgens de „Daily Telegraph” zal het voorstel, in den Engelschen koningstitel een nieuwe bepaling te lasschen, betreffende de souvereiniteit over de Australische, Cana- deesche en Zuidafrikaansche koloniën, slechts „dan” in dit zittingsjaar aan bet parlement worden voorgelegd, wanneer er uitzicht be staat, dat het ontwerp onveranderd wordt goedgekeurd. Dit schoone vooruitzicht is intusschen reeds met het oog op de Ieren een luchtkasteel, en aan hun adres is oogen- schfjnlyk gericht een mededeeling, waarin verklaard Avordt, dat zoo mogelyk het wets voorstel betreffende den koninklijken titel met een plan een nieuwe indeeling der kies districten tot stand te brengen, zal verbon- kalmeerende olie daartusschen in MaAr haar vader hij schreeuwde nu, in de hevigste ge moedsbeweging daar had ze alles wat ze ge vreesd had I Ze spoedde zich door het eerste leege vertrek en deed aanstonds de deur open, die naar het tweede leidde En dit werd naar het scheen door de twee daarbinnen ook niet als onbehoorlijke' stoornis opgevat. Mijnheer Lissow hij was het inderdaad zag haar zelfs te gemoet, als was hij blijde, dat er iemand kwam Buitendien stond, hij halverwege van zijn stoel op en maakte voör haar een soort van buiging, die even weinig van goede manieren had, als zijn uiterlijk van dat van een werkelijk fatsoenlijk man. Haar vader daarentegen, en aan hém alleen hin gen haar blikken, staarde haar aan als een wezen- looze. „En ik zeg: wat hebt gijlieden met het geld gedaan,” voer hij nu weer tegen den ander uit, „het bloedgeld, dat ge den gek hier” op zich zelven wijzend en andere armen dui vels hebt afgetroggeld? Ik wil tenminste be wijzen Bewijzen dit woord had Louise, reeds toen ze nog buiten stond, in het oor geklonken. Myn heer Lissow, steeds kalm en zoo hfaplijk moge lijk, naar het scheen, boog zich naar voren en sprak: Wanneer zullen de bewijzen niet schul dig blijven, beste heer wanneer ge u slechts niet zoo wildet opwinden. Kalmeer eerst eens wat, dan kunt u verschillende stukken inzien, die ik bij mij heb Hij kreeg een dikke portefeuille te voorschijn op de tafel lagen ook reeds ver schillende papieren en begon met veel omhaal Dat het in de Kaapkolonie slecht gaat, bemerkt men aan de „Cape Times’’,, orgaan van Rhodes. Het blad zegt, dat het voort duren van den tegenwoordigen staat van zaken tot algebeelen ondergang moet lyden. Het publiek heeft recht, zoo luidt het ver der, op een verklaring van de regeering. Het verlangt te weten of zy een toestand dulden als tydens de laatste parlementszit- ting, toen mannen die trouw hadden gezwo ren aan de Kroon met voorbedachten rade een houding aannamen die erop berekend was rebellie aan te moedigen.” De verlangde verklaring zal waarschijnlijk door sir Gordon Sprigg, den premier, gegeven worden in de aanstaande vergadering van hetWaakzaam- heids-comité. Volgens de „Standard” zal de premier daar spreken over den algemeenen 74) Een zeker voorgevoel en dit was slechts een uitvloeisel van haar liefdevolle kennis van zijn innerlijkst wezen zeide haar, dat hij tegen deze wreede vernietiging zijner verwachtingen niet meer bestand zou zijn. En daaraan kon hulp in den vorm van geldelyke voorschotten of wat het mocht zijn van Richard niets veranderen. Daarom liet ze den man daar naast haar nu nog eenmaal achteloos haar koude handen, en haar stomme jammerblik zeide ten laatste slechts nog: Gij kunt mij óók niet helpen. En zoo scheid- deri ze. PROVINCIALE STATEN. ZUID-H0LLAND. Vergadering van Woensdag 10 Juli. Do Provinciale Staten van Zuid-Holland hielden gisteren hunne derde vergadering, geleid door den voorzitter Mr. Patjjn, Com missaris (Ier Koningin in do provincie. Aan de orde was dadelijk het rapport der com missie, belast mot het onderzoek van de geloofsbrieven van do hoeren L. Hooger- brugge Wz. en A. C. A. Nolet. De com missie stelt voor dat do vergadering besluite den heer L. Hoogerbrngge Wz. toe te laten als lid van do staten. Do hoor Loopnyt vroeg waarom de com missie er zich toe bepaalt tot het voorstel alleen den heer Hoogerbrngge toe to laten en den heer Nolet niet, terwyl toch do heer Versteeg gekozen is. Welke z\jn de motieven. De heer Visser, lid dor commissie, meent dat de heer Versteeg eerst zyn toelating zou kunnen vragen als bosloten is den heer Nolet niet toe te laten. De commissie had niet verder te onderzoeken. Overeenkomstig de conclusie wordt zondor Stemming besloten den hoer Hoogorbrygge toe te laten en den heer Nolet niet toe te laten. De hoer Hoogerbrngge nam, na beëediging, zitting. Daarna wordt overgegaan tot de agenda. De missive waarbij de heer Goekoop ver klaart de- byna eenparige benoeming tot lid van Ged. Staten aan te nemen wordt door de vergadering mot applaus begroet. De heer do Monchy betuigt namens ver schillende leden den heer Goekoop dank voor het inderdaad moeilijke besluit door hem genomen. Hy wenscht den heer Goekoop kracht, moed en lust toe om die betrekking te vervullen zooals hij die tot dusver steeds zoo ijverig heelt waargenomen on wenscht hem geluk dat do benoeming zoo unaniem geschiedde. (Toejuichingen). Medo is ingekomen van den heer Ijzerman bericht, dat hy de benoeming tot lid van Ged. Staten aanneemt. De Voorzitter deelt mede dat de Werk zaamheden in het college van Ged. Staten bureaux op te richtéh. en met het overige goede zaken te doen” dit laatste trouwens slechts, om een schier woedend gebaar van wantrouwen van den kant van den ouden heer bij de vermel ding van de aangekochte stukken grond ai te weren. „Dan de concurrentie Hij had het woord schouderophalend en achte loos daarheen geworpen, terwijl hij ih zyn quasi- documenten bladerdehet was een ijdele klank meer van die, welke men. de cliënten om de ooren liet gonzen. Den ouden man echter trof het woord als een slag! De concurrentie! Daar had men het aide Engelsche maatschappij, die reeds lang op de loer lag, om die goudmijnen de berg werken van Seitun, binnen haar bereik te brengen, en die nu waarschijnlijk lang genoeg in stilte had gewerkt, om eindelijk openlijk te voorschijn te treden en het net over hAar kostelijke vangst toe te halen! Heidloff voelde, hoe al het bloed hem naar het hoofd vloog, terwijl het tegelijk was, alsof het koude zweet op zijn voorhoofd trad Dat was het laatste I Dat was zijn diepste vrees geweest Dus dit, het slimste, moest óók gebeuren »De con currentie bracht hij er met heesche stem uit terwijl hij met bevende hand naar zijn rokzak’ tastte, om zijn doek te voorschijn te krijgen. „Zeker buitenlandsche ondernemers, rtiet Zeker, f'ranschen, Engelschen, Italianen praatte meneer Lissow er op geluk af op log steeds blijde, wanneer men hem op weg hielp en hem een vast punt bood, waaraan hij weer een draad van zijn weetsel kon ophangen. (Wordt vervolgd.) Telefoon No. A D VE 11 TEN TIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1