ten. LOO, r sziekten gel Bi, at. GT, iU THEE No. 8552. BINNENLAND. Magazijn wsch brood. Mewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. DINERS, IRS liloften, enz. ;els en alles wat desvorlangd met Alver, tafellinnen Zaterdag 13 Juli 1901. 40ste Jaargang. Bulteolandscb Overzicht. FEUILLETON. Isler Baden hooger. /AN LOON. HOTHERAPIE. Y ZONEN, ’ond»rbal»tn Woadindf Eindelijk Saamgebracht. t zich beleefd Mn van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. en die nu zeggen. 1 iINKMAN A Zn :sthaven 182. telefoon Ao. S>. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. itvoerioK ron ge- iberelende BUL, EBAART Lz. 3CH UBT de nieuwste ctie GASORNA- .TEN en COM- Z E N met goed 10.en hooger. m concurreerende Waterleiding K.G. 1—1»-». rerken van die tengc- MEUK te letten) VAM M. N worden afgele- de pakjes van vijf en een Ned. ons van Nommer er. van nevenstaand le Wet gedepo wereld bekend en rtroffen middel tegen Lonj-, Lever- e n, enz. Inwendig uitwendig in bijna m met goed gevolg Pry« per flacon t t 1.16. geneeskracht leestal elke pijnlijke overbodig. Met voor ongeneeslijk ilangs een bijna S2 Brengt genezing en en, ontstekingen enz. »r post f 1.60. Federland Rokin 8 Amsterdam andie Schutzenapotheke tohitach, Oeaterreich et Centraal-Depót Sender (iOlDSÜHE COIIKANT Trlrfonn Sl>. A D VERTEN TIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. eens, en nu kwam het. >De bergw< Seitun heelt de maatschappij zich volge van dit dit ongeluk ook zonder eenige hoop moeten laten ontgaan «Seitun De man daar, deze Lissow, had den naam in zijn leven nog niet gehoord. Nu her haalde hij hem een paar maal en liet het daarbij voorkomen, als zocht hij in zijn al te bezwaarde memorie. Seitun Seitun Nu boog Louise, die niet zonder voorgevoel was van wat er bij haar vader omging, zich ang stig tot hem neer. »Die heer weet daar niets van,” zeide ze zacht Maar de oude man lette niet op haar woorden ze drongen heel niet tot hem door. Met meer dan spanning hing hij aan het gezicht van den anderals iemand die zijn doodvonnis verwacht. .Dat Lissow met het antwoord draalde, was voor hem reeds een slecht teeken. Zelfs deze man met zijn schijnbaar gering begrip van de eigenlijke be dodingen de» onderneming kon misschien weten, dat het in andere handen overgaan van de mijnen van Seitun voor zijn maatschappij het gevoeligst verlies van alles beteekênde en daarom ongaarne rekenschap willen geven. Seitun,” riep hij nu eindelijk ruw, als iemand, die <öt het uiterste ge- bracht is. Maak geen uitvluchten.Engelsche maatschappij is u daar vóór geweest.” iOch ja helaas, helaas het engelsche ka- pitièals waarde heer, wie kan daartegen op," zeide Lissow, handig verder tastend, en met de spijÉgé mine, die zoo ongeveer daarbij behoorde. Wog, altijd kon hij niet vermoeden, waarvan eigenlijk sprake was. dig, om het verbod to ontduiken, hebben herdoopt in „Genootschap der Vereenigde Dorpen”. Li-Hoeng-Tsjang is in de oogen van velen verantwoordelijk voor de laksheid, die jegens de Boksers is betoond en die nu zulke treurige gevolgen heeft. Tegen Rusland echynt Li-Hoeng-Tsjang niets meer te durven doen. De Russen zet ten groote haast achter de voltooiing van den Mandsjoeryschen spoorweg. Zy hebben 50,000 man uitsluitend tot bewaking van den spoorweg gedetacheerd en Li-Hoeng-Tsjang is nu voornemens, alle Chineesche troepen uit Mandsjoery'e terug te trekken om toch maar geen conflicten met Rusland te krygen. Daarentegen treedt de Chineesche Regee- ring plotseling met een voruiakelyken eisch tegen Amerika op. Zy eischl van de Vereenigde Staten een schadevergoeding van een half millioen dol-, lars wegens mishandeling van Chineezen te Butte in Montana, gepleegd in18861 De eischen der mogendheden hebben de Chineezen blykbaar op den leuken inval ge bracht om te toonen dat zy althans in dit opzicht de Wcstorsche beschaving wel weten te volgen. Lord Lansdowne zeide, dat het hem op dit oogenblik onmogelyk was, de bedoelingen der regeering kenbaar te maken aangaande de „N. Z. A. S. M.,” doch het kwam hem voor, dat men met houders van spoorweg- waarden te doen hebbende, een onderscheid diende te maken tusschen lieden die belang verkregen hadden by den spoorweg als „bona fide” aandeelhouder, vóór het uitbreken van den oorlog en zy, die later zulk belang had den verkregen. Bovendien moet in betoog gehouden worden dat by proclamatie van 19 Maart 1900, het gouvernement geen kennis gaf van niet als geldig te erkennen, eenige vervreemding of overdracht van eigendom of belang daarby, in het grondgebied der twee Boeren-staten, welke verklaring op een lateren datum dan die der proclamatie, door haar werd afgelegd, om vast te stellen, in hoeverre zulk een onderscheid gemaakt kan worden. „Dientengevolge stellen wy voor, alle houders van spoorwegwaarden uit te noo- digen ons in kennis te stellen van al de bijzonderheden omtrent het bedrag en den aard van hun waardebewyzen en van het tydstip waarop die door hen verkregen werden.” „Er zullen dan dadelyk maatregelen ge nomen worden.” In verband hiermede zyn er door verschil lende regeeringen mededeelingen ontvangen, betreffende de geldeljjke; belangen hunner onderdanen, in den bewusten spoorweg. De Fransche mijnwerkers hebben besloten, indien vóór 1 November niet alle eischen zyn ingewilligd, die in Mei j.I. zyn geformu leerd, tot algemeene staking over te gaan. Gelyk men zich herinneren zal is ter gele genheid van de werkstaking te Montceau besloten ook een referendum te houden over de wenschelykheid van eene algemeene sta king in de rny’nen, buiten de gebeurtenissen te Montceau om. De uitslag van dat refe rendum is dezer dagen vastgesteld, eri het bleek dat de meerderheid er voor was. Of meh echter in Frankrijk na de geprocla meerde algemeene stakingen te Marseille en te Montceau in het voorjaar, voor deze nieuwe algemeene staking in het verschiet erg bang zal z|jn, valt nog te bezien. Volgens een „Laffan”-bericht zyn de Kei zerlijk Chineesche troepen weer eens gesla gen door de Boksers.... die zich tegenwoor- Zyn wy goed ingelicht, dan was tot eer gisteren nog geen bepaalde opdracht ver strekt tot vorming van een ministerie, maar gaat H. M. de Koningin voort met het raad plegen van verschillende staatslieden, thans echter meer die politieke personen, welke behooren tot de meerderheid, waaruit de Tweede Kamer na de jongste verkiezingen is saamgesteld. Dr. A. Kuyper is door H. M. de Koningin mijnheer Lissow voort. »Ik doe dat uit principe altijd. Is dit meubilair van u Wat Niet U hebt gemeubileerd gehuurdI” Nu zag hij zeer verstoord bij haar neer, en als iemand, wien men onverdiend schade berokkent. De brave man, die beslap wil komen leggen en nu ervaren moet, dat zijn schuldenaren bitter weinig, dat daarvoor in aanmerking komt, bezit ten «Maar hebt ge dan zelve niets «Zeker, onze meubelen staan in Halberstadt,” zeide Louise onwillig. »Hoo dat?” Hij nam heel geen notitie van de vraag, maar spitste nadenkend den mond «In Halberstadt? Dat is omslachtig. Hm, hm wéér een nieuwe volmacht noodig, om de rechtbank daar in kennis te stellen.” »Zoudt ge mij eindelijk eens willen zeggen wat u eigenlijk van ons wenscht?” riep Louise, wier geduld ten einde liep, nu uit. ,Wat ik van u wenschNu zag hij haar eerst weer vol aan, en wel half verbaasd en half medelijdend, maar slechts van wege haar traag begripsvermogen Daarop, onbeschaamd vertrou- weïijk en met een schertsend hooge stem «Wat ik eigenlijk wensch die is goed, waarachtig! Ik wensch schuld te innen, mijn zéér vereerde dat wil zeggen, de crediteuren der firma Lauda- cher, voor wie ik hier sta, wenschep dat. Of heeft uw vader met zijn onderteekening" hij sloeg even tegen zijn borstzak, waarin deze zich bevond zich niet aansprakelijk gesteld voor het geval wij in deconfiture geraken En weet ge, wat d;ft beteekent? Het schijnt van neen. (Wordt vervolgd.') Van de Balearen werden tusschen ein de Januari en half Juni (het eigenlijke sei zoen) 22.700.000 sinaasappelen aangevoerd te Marseille. ook hem gebrachte toejuichingenWaar is uw vriend Kruger? De speech van Bannerman was zoo flauw hartig mogelyk. Hy meende, dat een ding vooral voor oogen gehouden moest worden, de kracht en de eenheid van de party. Het heette dat deze hopeloos verdeeld was over de Znid-Alrikaansche quaestie, maar zulk een zienswijze was zeer overdreven. Immers het voornaamste punt op bét oogenblik was niet de oorsprong van den oorlog, noch de wijze waarop hy is gevoerd, maar het tegen woordig bestuur der zaken en bovenal de toekomstige staatkunde in Zuid-Afrika. Deze verklaring werd daverend toegejuicht en het applaus verdubbelde toen sir Henry opmerkte, dat het steeds zyn streven is ge weest om de liberale party te vrijwaren voor eenige verantwoordelijkheid. Den Boeren, zeide hy verder, moesten der Engelsche edelmoedige en welwillende be doelingen voor de toekomst kenbaar gemaakt worden. Daardoor zou meer dan door be dreiging met hardheid, de rassenhaat ver minderen. Om staatkunde zoo niet om hoo- gere redenen moest elke militaire actie vermeden worden, die den indruk van onpoo- dige hardheid kon achterlaten. Men moest een edelmoedige amnestie afkondigen voor de Britsche onderdanen, die de wapens heb ben opgenomen en beloven, dat zoodra het sociaal evenwicht na het einde van den oor log was hersteld, na een korten termyn van onregelmatig bestuur het vrye, onafhanke lijke stelsel van koloniaal zelfbestuur zal worden ingevoerd ten einde desgewenscht te komen tot een Statenbond in Zuid-Afrika. Verspreide Berichten. Frankihjk. Door het park^tnte Marseille is een on derzoek gelast ten aanzien van een aan klacht, ingediend tegen do leden van de oude stakingscommissie dor bootwerkers te Marseille, welke heoren by hun beheer een bedrag van 1700 francs ten eigen bate moe ten hebben aangewend, wat door de ka meraden niet conform werd geoordeeld aan de beginselen van vryheid en recht voor den arbeider in ’talgemeeh! 'De „Figaro” handhaaft tegenover de familie Faure de juistheid van haar mede delingen aangaande de Fashoda-zaak en Fanre’s rol in deze wel een bewys, dat het Parysche blad stevig in zyn schoenen staat en niet op kletspraatjes van ouwe bakers of daarmee geljjkstaandon is afge gaan .1 1 Max Régis heeft zyn ontslag als bur gemeester van Algiers nog maar weer eens hernieuwd en ook als gemeenteraadslid be dankt, omdat hy onder voogdy van den prefect Lutaud niet wil zetelen en onder- tttBschen gaat hy ’tto I’arjjs nog maar eens probeeren voor een Kamerzetel in het vyfdo arrondissement, waarbjj anti-se- mieten en nationalisten zich te zamen zul len moeten inspannen. De Engelsche kranten zyn het er niet over eens, of de groote liberale vergadering moet worden opgevat als een hnlde aan Campbell Bannerman of aan Asquith, m. a. w. of de liberalen of de imperialisten hebben gezege vierd. Een ding is zeker, Campbell Banner- man heeft de reputatie van een flink en cordaat man, welke hy in den laatsten tyd had verkregen, op die vergadering voorgoed afgebroken. Of de eenheid der party nu bezegeld is, moet de tyd leeren. Men kan vooralsnog moeilyk aannemen, dat John Morley met zyn geestverwanten nu voorgoed in bun schulp zullen krnipen. Er waren op de liberale vergadering 159 Parlementsleden en er werd by het binnen komen streng toezicht gehouden, dat er geen vreemde eenden in de bijt geraakten, ban nerman werd met gejuich begroet. Volgens de „Press Association” lokte het verschenen van Harcourt eenige teekenen van afkeuring uit en riep iemand, toen hy dankte voor de De nationalistische bladen protostecren met kracht tegen de on4erzoekiugen, met goedkeuring van de Fransche regeering ingesteld door een Engolsch oorlogsschip in het Kanaal, naar do richting en de snel heid van de zeestrooming, in de nabyhoid van Fransche eilanden Dut moest niet mo gen zeggen die bladen Door de commissie uit deu mynwer- kersbond is nu, in tegenwoordigheid van vertegenwoordigers dor verschillende vak verenigingen, uitgemaakt, dat alle werklie den het eens zyn over do doeltreffendheid van een algemeene staking der mijnwer kers, zoodat dus feitelyk het votum, aan gaande de algemeene staking tegen den eersten October, indien do regeering dan op alle eischen geen ja on amen gezegd heeft, hernieuwd is. Zoo zou het dan dus, door samenwerking van de verschillende vakverenigingen, moe ten komen tot een algemeene, tot oen na tionale staking in alle vakken Te Rochefort is het eergisteren tot ge weldplegingen gekomen van de zjjdo der stakende kolendragers, die niet duldden, dat er een slag gewerkt word en ton getale van achthonderd man trachtten hot vervoer van kolen met waggons te beletten, door op den grond te gaan liggen, waardoor een der ge weldplegers deerlyk verminkt is. Spanji. Te Sevilla is het spaak goloopon. Een aantal fabrieken, lantarens en trams wer den met steenen gebombardeerd, zoodat de stad in staat van beleg verklaard is moeten worden en de groirdwettelijke waarborgen opgeheven zyn. 75) «Engelschen,” mompelde Heidloff voor zich heen en dan nog eens, op een toon van onderdrukten zielsangst«Engelschen Zijn gezicht zag er nu vlekkerig uit, hier en daar blauwachtig rood. Mynheer Lissow zag hem snel over zijn papieren eens opmerkzamer aan. De man was een volmaakte gek, een van diegenen, die men onder curatede stelt, wanneer het om der wille van wat ze bezitten de moeite loont. Dat hij door zijn lichtgeloovi^heid tot den bedelstaf kwam, dit scheen hij nog niet een», te 5 begrijpen dat had hy eerst eens moeten doen 1 Wat had hij er rich om te bekommeren, van wellu?n kant die vermeende concurrentie der Weener zwendelen- dememing kwam van Engelschen ofboschjes- mannen, of van den duivel en zijn grootmoeder I Maar de dochter was er bijmen moest zich dus wat intoomen. Ondertusschen wilde Heidloff. innerlijk geheel wanhopig, den bitteren kelk nu ook tot den bodem toe ledigen. Dit was toch zijn dood, dat wist hy. Hij had al een paar maal een aanloop genomen tot een vraag, de laatste, wier beantwoording hem den genadestoot moest geven. Maar hij had het woord in kwestie nog altijd niet over de droge lippen kunnen brengen. Nu begon hij, met een geweldige inspanhing, nog Het was nu ook niet meer r.oodigdeze cliënt, rijksbouwmeester ad deposito Heidloff, had afge daan. Mijnheer Lissow zag zijn man nog even vluchtig aan en stond dan snel op. De ineen- gezonken gestalten en het vale, op eenmaal geheel veranderde gezicht waren hem onbehaaglijk. De oude daar zag er niet naar uit, alsof er met hem nog veel zou te spreken zijn. En daarbij had mijnheer Lissow toch nog een paar voorname dingen te zeggen. Hij bond zijn papieren bij malkaar, de «be- wyzen,” tot wier onderzoek het nu gekomen was, en liet ze in zyn diepen borstzak glijden. En daarop nam hij in het oog loopend kort afscheid van den ouden heer. Heidloft zelf nam kwalijk meer noti tie van hem en bleef, terwijl dé andere ging, voor overgebogen in zijn stoel zitten. In het naaste vertrek echter, zoodra ze buiten het gehoor van den ouden Heidloff waren, wendde de heer Lissow zich tot juffrouw Heidloff met die zekere kalme mine van den man van zaken, die men tenminste tegenover dames /die tóch het meest? niet begrijpen nog opzet «Ja, ja, dat is een beklagenswaardig geval,” zeide hij vluchtig, terwijl hij daarbij opmerkzaam, dat wil zeggen met een taxateursblik, de heele kamer rondzag. Een zeer beklagenswaardig geval, dat echter niet staat - Het is natuurlijk verbazend troost- r$k ^Oor iemand 4ie on short notice zal gehangen wanneer hij zich voor den geest stelt dat on gMfecbterzelfder tijd over zooveel duizend kwadraat- mijïen verdeeld nog een heel getal menschen hun laatsten ademtocht zullen doen I Ik zal daarbij zooveel mogelijk conzideratie gebruiken,” ging

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1