*T J. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Donderdag 18 Juli 1901. No. 8556. oo.- ar. FEUILLETON. Eindelijk Saamgebracht. 2BVERU on, im. Lz. IMEB rdam. n Koning duren. 27. 40ste Jaargang. LW. Buitenlandse») Overzicht. 4 irheid. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. si Verspreide Berichten. 1 Ier reep. national itton ae k. enz. 191*0 •<j •toom* van CMAN Zn. de Heer n verven van i, alsook alle Telefoon *\o. 62. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nomroers VIJF CENTEN. .Dfly Mail” verklaart dat 70,000 infanterie door Kitchener teruggestuurd brfeatïe iker van rden naar da rfd. krtf zek digi te* fiOUBSCHE COURANT. In de Belgische Kamer is de vorige week beraadslaagd over de begrooting van on derwas. De afgevaardigde Hyman stelde in ’t licht dat volgens de officieele statistiek 127.000 kin deren in België geen onderricht genieten. Daarbij moest opgemerkt worden, dat de niet- officieele scholen van de clericalen zooveel mo gelijk leerlingen opgeven, om de Staatssubsi dies te doen verhoogen, die volgens het aan tal leerlingen afgemeten worden. 79) Ondertusschen overlegde ze ze had nu zoo rijkelijk tijd daarvoor of ze Richard aanstonds van deze door de ziekte haars vaders veroorzaakte wending zou in kennis stellen. En ze kwam tot het besluit, het voorloopig niet te doen. Ze wilde hem niet bij al haar bekommernissen halen. Van het verloop der Laudacher’sche aangelegenheid waaraan ze met merkwaardige kalmte dacht zou ze wel hóoren. En dan, wanneer men eerst weer met de een of andere pretentie bij haar aankwam, dan was het altijd nog vroeg genoeg, om de weinigen, die dit mocht aangaan, met deze nieuwe lotswending in kennis te stellen. xin. Chemuelpo <naar Seoel is uitstekend in orde; een deel vaij den landbouw is in thun handen; hege^ tienden van de scheepvaart, en in de Pingtyang kolenvelden hébben zy feitelyk het monopolie. Rqsland, (dat natuurlijk de groote mededin ger is, is hoogst beleefd jegens Japan; geeft kennis aan de Japansche legatie van Rus sische troepenbewegingen in Mandsjoerye wanneer deze de Koreaansche grens nade ren, en zou een Japansch officier nooit de beleediging laten aandoen die een Engelsch officier ondervond, toen hij met een Chinee- schen pas en belofte van Russische hulp rdpor Mandsjoerye reizende, door Kozakken werd gearresteerd en het land uitgezet. Dat Rusland zoo beleefd doet tegen Japan is natuurlijk omdat het in Mandsjoerije, waar sedert de moordpartijen van verleden jaar groote onrust heerscht, de handen vol heeft volgens de „Times” hebben zij 175,000 man in Mandsjoerije en zouden deze niet meer doen dan net hun tegenwoordige posities behou den. Of het later niet zal trachten in Korea meer macht te krijgen is wat anders. Zeker is, dat Japan tegenover elk voordeel tje door Rusland behaald, tegenwoordig da delijk er ook een verkrjjgt. En ten slotte moet het groote aantal Ja panners in het land aan Japan wel een grooten voorsprong geven. Maar het is ook waar, dat Korea, in handen van de Russen gelijk zou staan met voortdurend een geladen pistool tegen het voorhoofd van Japan, Te Londen nog altijd geruchten, kennelijk uitgestrooide praatjes, over het spoedig einde van den oorlog. Een Londensch weekblad zégt, dat in den Britschen Ministerraad is besloten krachtige maatregelen te nemen tot een spoedige beëindiging van den oorlog in Zuid-Afrika. Aan Kitchener zou bevel ge- ïng ie den aangroeienden voorraad afgewerkte ar tikelen in de magazijnen op. Ook de klein handel wordt door dit alles sterk getroffen, daar de koopkracht der bevolking verbazend is verminderd. tbepaald bij eender vapenen, Ideling der der aange- Van 136 510 schoolkinderen, die in 1896 de scholen verlieten, hadden slechts 33.451 alle klassen doorgemaakt. B\j het onderzoek van de miliciens bleek, dat van de laatste jaarsklasse van 13.300 man 1678 of 12| pCt. geen schoolonderwijs ontvin gen slechts 1362 of 10 pCt. konden iets meer dan het lezen en schrijven. Hyman wees er op, dat de door de orden bestuurde seminaria zeer vrijgevig met de onderwyzers-diploma’s zijn, en dat de uit deze inrichtingen voortgekomen, onvoldoende voor bereide onderwijzers steeds zeker zyn door de clericale regeering by de aanstellingen boven het uit de staats-seminaria voortgekomen personeel voorgetrokken te worden. Ten slotte hield de afgevaardigde zich be zig met eenige, door geestelijken geschreven leerbóeken, die in de clericale seminaria ge bruikt worden. Zoo wordt in een geschiedenisboek de hertog van Alva tot den grootsten held ver heven, terwyl de prins van Oranje, Marnix en do onderteekenaars van het compromis als in schulden geraakte adelyken belachelijk worden gemaakt. Een literatuur-geschiede- nis lertvaarloost de geheele geestelijke be weging in Frankryk en Belgiëeen ander leerboek keert zich tegen de burgerlijke vrij heid, zooals die door de grondwet erkend is. D» „krach” in Duitschland werktnog steeds na. Weer een nieuw faillissement wordt djt-< maal uit Augsburg gemeld, waar de bank instelling Burkardt Go. haar betalingen gestaakt heeft. Dat men in Saksen de toe komst zeer zwart inziet, is wel af te leiden uit het volgende résumé uit het verschenen tweede deel van het jaarverslag der „Dres- dener Handels- and GewerbekammerDe afzet verminderde in de meeste gevallen zeer sterktoenemende bloei kan slechts voor enkele industrieën worden geconstateerd. Dikwijls moest zelfs met verlies gewerkt worden, daar geen gezonde verhouding be stond tusschen de hooge pryzen der grond stoffen en den lagen verkoopsprijs van het afgewerkte product. Ook de levensstandaard van de arbeiders werd door dit alles sterk gedrukt. Het bedryf moest in een aantal fabrieken worden ingekrompen, en overal werden arbeiders ontslagen of althans de loonen verlaagd. Over de chronische werk loosheid wordt zelfs al niet meer geklaagd, en slechts hier en daar is er vraag naar „zeer bekwame” arbeiders. Ieder fabrikant is al bly, zoo hy wat te doen heeft, en om voor de fabriek tenminste een ploeg bekwame werkkrachten bijeen te honden, werkt men op enkele plaatsen maar door, en stapelt en rosetten-arrangement zou bekleeden? Wanneer dat vuil werd en haar niet meer kleedde, dan liet men over een paar jaar de heele geschiedenis, die het oog dan toch begon te vervelen, wegnemen wanneer het zoover was, was er weer iets nieuws, meer elegants opgekomen. Dat ze voor de zaak zooveel mocht besteden, als ze wilde, had Rita haar verlootde natuurlijk aangezien En ze verwonderde zich weer eens over deze zijne grenzenlooze voorkomendheid jegens haar. Ze was boven aangeland en betrad nu de ma gazijnen, waaraan de talrijke daar uitgestalde in richtingen, die meest telkens tot een soort vertrek vereemgd waren, iets labyrintachtigs verleenden Hier had men met een paar rieten divans, dito tochtschermen en bonte paneelen, verder gekarak teriseerd door opgehangen waaiers en lantaarns, een aardig stukje Japan geschapen Ginds stélden mollige zittingen en tapijten een turksche kamer voor, een rookvertrek natuurlijk, waarin zelfs de langslangige nargileh, de persische waterpijp, niet mankeerde, De weer eenigszins afgedankte renais sance met haar bruine lambrizeeringen, haar ruwhouten zittingen en wonderlijke estrades voor niets en nog eens niets, als moest er in het ver trek een poppenspel worden opgevoerd, scheen toch altijd nog liefhebbers te vinden, want ze was door eenige degelijke en kostbare stukken verte genwoordigd. Maar wat beteekende dit alles bij de luxe der nu weer meer gewilde inrichtingen la Louis Quinze, directoire en empire, de laatste weliswaar stijf en recht van vorm, maar alles in atlas- en brocaatglans stralend, in het geschitter zonden zyn een proclamatie uit te vaardigen, waarin den Boeren wordt aangezegd, dat al hun eigendommen verbeurd verklaard zullen worden wanneer zy niet onmiddellyk de wa pens nederleggen. Verder werd aan Kitche ner opgedragen de Boerenaanvoerders ver antwoordelijk te stellen voor het wangedrag der Boeren te velde. De ,D$ly man ir.„r.t-riL zullen worden; dit is het grootste deel der militie, alle soldaten van de garde, alle Indische troepen, ook veel rijdende en veld artillerie en de meeste nieuw uitgekomen Yeomen van vijf shillings per dag. Van de overblyvende troepen zullen 50,000 man worden gebruikt om de Boeren na te zetten. De Kaapkolonie 'moet zich zelve verde digen. In zyn redevoering over den politieken toestand wees de eerste-minister der Kaap kolonie, Sir Gordon Sprigg, op den gelei delijken voortgang naar een federatie van Zuid-Afrika. Ten einde den terugkeer tot een verant woordelijk bestuur te verhaasten, is de regee- ring voornemens een uitgebreid stelsel van immigratie van loyalisten uit Groot-Brittan- nië en uit de rest van het Britsche Rijk naar Transvaal en de Oranje-Kolonie te be vorderen. De eerste-minister achtte den tegenwoor- digen toestand van de Kaapkolonie gunstiger dan ooit sinds de oorlog uitbrak. Er wordt overleg gepleegd tusschen lord Kitchener en het Kaapsche ministerie, waardoor, naar sir Gordon hoopt, het einde van den strijd zal worden verhaast. De fjnancieele toestand van de Kolonie is bevredigendde inkomsten overschrijden de raming. Het voornemen bestaat een tolconferentie bijeen te roepen, tegen het einde van dit jaar, voor geheel Zuid-Afrika, om daardoor te komen tot de eenheid van de Zuidafri- kaansche tarieven. Frankrijk. De kassier van de filiaal der Fransche bank te Evreux, Mailard, geheeten, is we gens verduistering van ettelyke honderddui zenden francs, in hechtenis genomen. Het nieuw gereorganiseerde reservè- cskader komt onder bevel van admiraal Besson en zal twee duizend man tellen, ter wijl het eigenlijke doel is het ^arine-effec- tief te verminderen en de uitgaven te be perken. Déroulède heeft in de verbanning toch ook nog lust en gelegenheid gevonden om een bete en een dronk te wyden aan zyn ongelukkig land, waartoe eergisteren in zyn villa te San Sebastian een banket van 22 couverts heeft plaats gevonden, by gelegen heid waarvan de patriotische specialiteit in een soort van vervoering geraakte ten aan zien van de mogelijkheid van een bondgenoot schap tusschen Spanje en Frankrijk. Het bedrag van den uitvoer heeft over de eerste zes maanden van dit jaar beloopen 2429.475.000 fr. 68.710.000 fr. minder dan over het vorige jaar, terwyl de invoer steeg tot 2105.335.000 fr., dus met 87.150.000 fr. Een vijftigtal Benedictijners zullen te Padua een prachtig landgoed betrekken. Het heet nu, dat er tusschen de Fran sche en de Portugeesche regeering een ver gelijk is getroffen ter regeling van de Por tugeesche schuld. - De prefect van Algiers, Lutand, wordt waarschijnlijk prefect van het departement Bouches-du-Rhöne en de prefect van het Yonne-departement, Gaudefroid, gaat dan De Pekingsche correspondent van de „Ti mes” is op reis ifi Korea en seint interes sante dingen over den voortgang dien de Japanners in dit land maken. Japan wordt langzamerhand zoo dicht bé- volktjj dat een land waarheen de emigratie zich geschikt kan richten, het zeer welkom moet /wezen. En het ligt zoo dicht bij Korea, héeft 'zooveel belang erby, dat geen ander, datvooral Rusjand daar geen vasten voet dat de emigratie juist naar Korea ;r in Japan wel zal worden aangemoe- w jHet aantal Japanners in Korea neemt dan öok voortdurend toe; hun spoorweg van leel vaij den landbouw is in Jiun handen; te. j heid^ loop der laatste maanden geopend was. Het gold de uitrusting van haar boudoir. Richard had haar geheel vrij gelaten, zoowel wat kleur, stijl van het geheel, stof, houtsoort enzoovoort, alsook wat de kosten betrof. Eensdeels had hij wel een goed vertrouwen op haar goeden smaak en die zekere verstandige kalmte, die dan toch de kern van haar wezen uitmaakte ze was niet voor niet de dochter eener Zwitsersche, en nog wel eener Fransch-Zwitsersche en die haar wel zou be letten, in overdreven verkwisting te vervallen. En danwat zou het dezen eenen keer hinderen, zóó ze het laatste deed Het kwam hem voor, als zou het hem innerlijk verlichten, wanneer ze hem op deze wijze eens een paar offers oplegde, wanneer hij bij haar óók eens iets door de vin gers had te zien. Want was hij het niet, die, ondanks al zijn handelen als man van eer, in den grond toch bitter onrecht deed aan dit niets ver moedende, vertrouwende wezen Hij, met den moeilijk en onvolkomen verstikten hartstocht voor een andere in de borst? Nu, in dit eene geval weinig genoeg vermoe dend wie weet overigens, of ze de zaak al te tragisch zou hebben opgenomen, wanneer deze haar bekend ware geworden besteeg Rita van Uechtritz de vele trappen van het meubelmagazijn, dat de tweede en derde étage van een nieuw op getrokken reusachtig hoekhuis innam. Onderweg overlegde ze, welke keuze ze zou doen Haar heerlijke teint leende zich nog uitnemend voor zalmldeur en deze kleur beviel haar beter dan het eeuwige lichtblauw dezer honeymoon-nesten. En of men de wanden geheel met atlas in een plboi- Rita van Uechtritz, hierin ongelijk aan de meeste leden harer kunne, deed de bezorgingen en inkoopen, die haar uitzet betroffen, liefst alleen. Ze had daarbij noch behoefte aan vrouwelijk ad vies, noch was haar iets aan de begeleiding van haar verloofde gelegen, die trouwehs ook maar zelden tijd daartoe zou gehad hebben. Zoo had ze zich op een voormiddag vroegtijdig naar een der groote meubeltnagazijnen in de „Leipzigcrstrasse” begeven, die daar eerst in den naar Algiers. In Frankryk maken de militairen van lageren rang óók al een onbehoorlijk ge bruik van hnn wapenen. Zoo heeft een sol daat te Arras met bajonetsteken een korpo raal en een burger ernstig gewond, toen deze beiden hem naar de kazerne terug brachten, waaruit hy zich verwijderd had zon der permissie. ^Ser" k istallen prisma’s, in lapis lazuli en echt ver guldsel I Rita voelde zich tot deze laatste dingen ge trokken en vond spoedig den weg daarheen, °Ze wes hier reeds bekend en de jonge verkooper, die zich bij haar binnenkomen ter harer dispositie had gesteld, werd, zoodra daartoe bij het binnen komen van meer publiek gelegenheid bestond, door haar geloosdzoo was ze nog ongestoorder in haar beschouwing. Men had daar een paar wondervolle zaken in rozenhout en zilver, een spiegelkastje, kleine tafel, cassette, waarop ze let terlijk verliefd was Juist stond ze er weer voor. Ze behoorden bij de inrichtingen in hét zuiverste rococo en men had haar .hier een klein heilig dom opgericht, omheind door portières van licht blauwe zijde. Een groot, jeugdig heer doorkruiste de uitge strekte zalen eveneens sedert ongeveer een half uur, zelfs met potlood en notitieboekje, waarin hij nu en dan iets opschreef, én was na een juist niet interessante wandeling door een lange, smalle gang, die door den muur met zijn vensters naar de don kere binnenplaats ter eener en de ruggen van ontelbare buffets ter andere zijde gevormd werd, eindelijk weer eens in lichtere streken beland. Daar kreeg hij juist even een rijzige damesgestalte in het oog, die op eenigen afstand echter ook reeds weer tusschen de uitgestalde meubelen ver dween. Hij was als geëïectrisèerd. Maar het was hier heel niet makkelijk, elkaar te vindenmen kon letterlijk verstoppertje spelen, met en ook zonder opzet. Zoo ging het hem nu met haar. Wordt vervolgd.) Telefoon No. 62 A DVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1