rring, :gt, 18 Juli, precies, Zaal «Knnslmin» 1. wsch brood. 5ïeww«- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. MERING Vrijdag 19 Juli 1901. 5 o. 8557. 40ste Jaargang. Bultenlandsch Overzicht. FEUILLETON. Eindelijk Saamgebracht. [VERVERIJ 1 en akkers. E1MER ottérdam- den Koning THEEKBANI, venhaga VERKIEZING van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. KENNISGEVING. wenscht daar het bij de Heeren A ’•t leherlj 4 Ü^KMAN^Zn. cieteit „Ons Ge- kinderen f 1.— Ifnderdag- in de Sociëteit ovengenoemde liging, MUIZEN. IOEFF. fan de Sociëteit mei of kinderen JA de Heer Az. len en verven van roben, alsook alle het stoom n van enz. worden aaar dt geverfd. 4 bedr. K.G. «IIDSUIE UH KIVI De sprekers, die Dinsdag in de Belgische Kamer aan de beraadslagingen over het Kongo-ontwerp deelnamen, komen neer op tweede Broqneville en de socialistische PCI* Pan* 1000.-, f500. den koers van telefoon Vo. M2. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. IX JULI a... en eenige leden JERLANDSCHE EENIGING uit r Tehutti Peper- ideltjk maken DE WET OP TIJDEN, groot belang bjj hulp van boven- Afdeeling op te Telefoon No. A DVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen.* Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De inbond van den brief van Lord Ro sebery aan de liberalen in de City komt neer op hét manifest, waarin hy voor goed aich van de liberalen losmaakt, en het po litieke leven vaarwel zegt, daar by de li berale party als voorgoed uit elkaar ge scheurd beschouwt, omdat de beginselen der onder doelen van die party gebleken zyn, niet alleen over den Boerenoorlog, maar ook In het Lagerhuis besprak de minister Cham berlain, by de derde lezing van de financieele wetten, de toekomst van Transvaal en den Oranje Kolonie. Hij zeide dat, indien de Boeren erkend zullen hebben dat zy volko men verslagen zyn, en teruggekeerd zullen zyn tot hun, vreedzamen arbeid, er niet de minste vrees bestaat voor het overblijven van gevoelens, die het aanhouden van een groote troepenmacht in Transvaal en de Oranje Kolonie zullen noodig maken. Er is een enorme voorraad goud in Transvaal, dat nog niet in exploitatie is een groot deel van het gouderts is van minderwaardig gehalte. Indien de exploitatie daarvan winstgevend kan worden gemaakt, zal de mijnindustrie zich op verbazende wjjze uitbreiden. Wat ook de^ houding moge zyn, die ten slotte zal worden aangenomen met betrekking tot de onteigening van de Nederlandsch Zuid- Afrikaansche Spoorweg Maatschappij, er be staat geen twijfel, dat wij daaraan een zeer waardevolle bezitting zullen hebben. De Regeering twijfelt er niet aan, of in de toekomst zal het land zich zeer ontwikkelen. De financieele wetten werden in derde lezing met 291 tegen 121 stemmen aange nomen. 8o) Hij volgde haar aanstonds, maar ze was ver dwenen, en zóó vruchteloos waren een tijdlang zijn pogingen, haar, die hij uit de verte meende gezien te hebben, in dezen doolhof weer te vin den, dat hij zich ten laatste levendig scheen te ergeren. En het laatste spoor eener hartstochtelijke som bere uitdrukking lag zelis nog op zijn fraai gelaat, toen hij nu, terwijl hij het blonde hoofd even boog voor de zware zilvertranje van het blauwzij den gordijn, zijn wil doorgezet en haar bereikt had, juffrouw van Uechtritz namelijk, die juist in stille vereering voor het kostbare rozenhouten kastje verzonken stond. •Eindelijk,” zeide hij, diep ademhalend, nam den hoed af en reikte haar de hand. Zij zag hem vragend aan, >Ik ben u namelijk sinds een kwar tier op het spoor,” verklaarde hij. Ik zag u van verre, dat wil zeggen, meende u te herkennen, was echter niet geheel zeker van mijn zaak en heb sedert in deze verdomde meubelkraam als een gek rondgezocht.” Hij zag schuw om zich heenze waren door de zijden portières volkomen gedekt. Zoo bukte hij dan snel even, boog handig haar hoofd met den eenigszins storenden hoed naar achter en drukte over groote aangelegenheden van het Ryk, van elkaar af te wyken zonder dat er kans is ze weer tot elkaar te brengen. De ver gadering van de party in de Reformclub is niet in staat dergelyke verdeeldheden op te heffen. Rosebery ziet de toekomst vanEn- geland’s politiek donker ineen zwakke regeering heeft tegenover zich een nog zwak kere oppositie. De openbare meening begint besef te krygen van de crisis, waarvan de gevolgen voor de toekomst zeer ernstig zul len zjjn. Doch Rosebery verklaart zich niet in staat een uitweg te vinden, zoolang een gedeelte der liberale party onbekwaam is de overwinning te behalen op een ander ge deelte dier zelfde partij. Over het algemeen is de pers nogal ver legen met Rosebery’s manifest, dat de Ti mes” geheimzinnig noemt, omdat het niet opheldert, waarom Rosebery zich voorgoed terugtrekt. De „Times” vraagt, waarom Rosebery zoo ontmoedigd heengaat, in plaats party te kiezen voor de liberale groep van de imperialistische party, die volgens Rose bery geljjk heeft. Volgens een telegraaf; uit Saragossa had daar een ernstige botsing tusschen Katho lieken en vrijdenkers plaats. Er moeten 50 gewonden zfln. Groepen vrijdenkers vielen met steenworpen het bureau van het Katho lieke blad „Noticiro” aan, en drongen een klooster binnen, waar zy groote schade aan richtten. i De Katholieken vormden een optochtzy waren gewapend qjet messen en revolvers. De door het Fransche Senaatshooggerechts- hof tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeelde Jules Guérin is met het oog op zyn ongun stige gezondheid over de Zuidsche grenzen gebracht; de straf is veranderd in ver banning. een heeten kus op haar lippen. »Een famüiekus; daarop zal ik toch wel altijd mogen rekenen,” zeide hij daarop weer geheel kalm en droog. «En nuhoe gaat het, Rita hoe komt ge zoo hiér?” >Je bent te driest, Kurt Je zult mij nog in ongelegenheid brengen,” was het verwijtend ant woord van Rita op zijn begroeting. »Ik wil mij hier een en ander uitzoeken en ben den laatsten tijd een paar maal hier geweest.” »Als ik dat geweten had I” •Maar wat doet gij hier Gaat ge soms óók trouwen Hij verwaardigde deze veronderstelling zelfs met geen antwoord. «Ik ben van redactiewege hier en mijn eigen reporter. De menschen wensch- ten een artikeltje aan hun magazijnen gewijd te zien, iets meer dan de gewone reclame. Ze heb ben het ook in zekeren zin reeds vooruit betaald, hebben de redactie-bureaux der •Freie Zeitung” met verschillende cadeaux bedacht, een prachtige schrijftafel, waaraan ik mij nu laat inspireeren, dito stoel daarom kon ik er niet af, hier eens door te loopen. En myn gelukkig gesternte moet mij hedenmorgen hierheen brengenDaar heb ik toch ook eens een beetje geluk gehad.” Hij verslond haar natuurlijk al sprekende met zijn blikken. Rita, ter heilzame afleiding, begon van haar inkoopen aan meubilair te spreken. •En hebt ge dan dit hier al eens bekeken, of hebt ge weer alleen oogen voor mij, malle Kurt Dddr dat is iets bezienswaards I” Hij zette zijn lorgnet recht, en bestudeerde het rozenhouten kastje. •Heel mooi. En dat is maar imitatie Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Vandevelde. De laatste werd herhaaldelyk in de rede gevallen, maar daartoe bepaalde zich ook de deelneming van 5e andere Kamerleden. De Broqneville meende, dat er niet lang over het ontwerp behoefde te worden ge sproken. Niemand wilde den Kongo prys geven, maar ook niemand wilde annexatie op dit oogenblik. Dus bleef er niet anders dan dit ontwerp aan te nemen, dat als het ware een voorbereiding was, om tot de an nexatie te komen. Vandevelde had nog wel wat meer over het ontwerp te vertellen. Van den beginne af aan, waren er stemmen tegen opgegaan, zei hy, juist ook in koloniale kringen, getuige het annexatie-ontwerp van Beernaert. Doch toen had de Koning zyn stem in het kapittel gegeven, de Koning, die al jn 1895 niet van inlyving wilde weten, die er in 1900 tegen was, en die er wel altyd tegen zou blyven, omdat hy in den Kongo alleenheerscher wilde blyven. Maar de conventie van 1890 gaf ten minste aan België noch rechten, die nu in de lucht bleven hangen. Ons is verweten, vervolgde Vandevelde, dat wy geen voorstel hebben ingediend, van annexatie af te zien. Maar waartoe zou dat gediend hebben P Wy hebben ons altyd tegen de koloniale politiek verklaard, maar konden Riets uitrichten, toen de zaken slecht gingen. Dus zouden wy nu zeker de kous op den kop hebben gekregen, nu het althans schijnt dat er eenige verbetering is. Daarenboven is het een verkeerde voorstelling het te doen voorkomen, alsof de socialisten tegen elke koloniale politiek warenwy zyn alleen tegen de kapitalistische koloniale politiek, die gepaard gaat met exploitatie van den inboorling, diefstal en moord. De exploitatie van den Kongo zou tot ge volg hebben een verhooging van het milita risme, evenals de exploitatie van de Trans- vaalsche goudmijnen voor Engeland. België wilde ook meedoen aan het imperialisme en dat was gevaarlijk voor zyn onzijdigheid. Van de beweging te Parijs om op den nationalen feestdag een groote Boeren- betooging te houden, is, zooals men weet, niet veel terecht gekomen. De zaak heeft van het begin af niet veel om ’t lyf gehad en het groote van de betooging bestond slechts in de verbeelding. De deelneming van de Franschen die in Zuid-Afrika aan de zyde der Boeren streden, was luttel en ook de studenten waren niet talrijk. Het verbie den door de politie geschiedde, deels met het oog op de nationalisten, deels uit vrees voor anti-Engelsche manifestaties. «Ja, maar ze werken hier wezenlijk naar de beste modellen. Het origineel hiervan is in Dres den, geloot ikis in het bezit van gravin Cosel geweest. Ze moet smaak gehad hebben •Aha, gravin Cosel.” zeide hy. Hoewel de omvang zijner historiekennis niet groot was, bracht deze naam hem toch op het juiste idee van een vorstelijke maitresse, een schoone, pronkzuchtige vrouw. En een eigenaardige gedachtengang deed hem voortvaren •Jammer, dat gij niet in dien tijd gevallen zyt, Rita” Ze zag hem, vlug begrijpend aan. >Ge meent, dat ik er ook zoo een zou geworden zijn. Niet onmogelijk. Menigmaal komt het myzelve voor, als ware ik van het hout, waaruit zij gesneden werd. Ah, het geheele land, de domme menigte en de paar pluimstrijkende verstandigen daaron der, en dan eerst recht het brillante hof te be- heerschen in den persoon van een important, niet onknap man, die in zijn Saksen, of waar was het, Lodelijk den Veertienden kon spelen het moet waarlijk niet kwaad zijn geweest. Alle dwang en verveling bleef voor de wettig getrouwde; die kon zich met hoogmoed of vroomheid troosten het pleizier bij de zaak, het woelen in de too ver schatten dier dolle verkwisting had de andere. Hier,” ze lachte met fonkelend oog, terwijl ze in de vroolijk schitterende kleine rococo-zaal, of liever de imitatie daarvan, die ze nu betraden, rondzag: »Ge kunt niet denken, hoe mij dit bevalt! Het is mij, als had ik reeds in zulk een omgeving geleefd, als had ik een herinnering daar aan men zou aan een soort zielsverhuizing kunnen gelooven. Ja, ja, Kurt ze liet zich een oogen- van LEDEN - De. BURGEMEESTER van GOUDA. Gezien art. 129, in verband met art. 51 der Kieswet, Gezien de beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken dd. 12 Juli 1901. L. B, (Afd. B. Bdoet te weten dat in het kiesdistrict Gouda, daaf het benoemde lid verklaard heeft de benoeming niet aan te nemen, 1 een nieuwe verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zal plaats hebben op •Dinsdag 13 Juli* aanstaande; j 9 dat op dieu dag van des voormiddags negen* uur tot des namiddags «vier* uur ten Raadhuize bij hem kunnen worden ingeleverd de bij art. 51 der Kieswet bedoelde opgaven van Candidates waarvoor de voorgeschreven formulieren van heden af ter Secretarie kosteloos voor de kiezers ver krijgbaar zijn; dat voor deze verkiezing de stemming, zoo noo- dig, zal plaats hebben op •Dinsdag 30 Juli* a. s. en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 6 Augustus* d. a. v. Gouda,» 18 Juli 1901. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. Lissabon geniet voor de tweede maal bin nen een jaar tyds de hooge eer een Engelsch eskader in zyn land te zien en het Portu- geesche volk heeft ditmaal nog het voor recht gehad zyn koning aan het hoofd van dit eskader van zyn reis naar de Azorente zien terugkeeren. De „Voss. Ztg.” wyst op het optisch bedrog waarvan de Portugeezen het slachtoffer zyn, wannéér zy zich voorstellen dat hun koning hier als leider fungeert, terwyl hy toch niet meer is dan volgeling. Portugal laat zich goedig gebruiken door zyn grooten vriend. Verleden jaar in December, toen de Portu- geesche minister-presedent Hintze Ribeiro by gelegenheid van het bezoek der Engelsche vloot aan Lissabon het verbond met Engeland plechtig bekend maakte, was de overeenstem ming van belangen in Zuid-Afrika de aan leiding. Nu er weer zulk een demonstratie plaats heeft, zal zy wel bedoeld zyn om hen die belang hebben by de toestanden om de Middellandsche Zee, naar aanleiding van de Gibralt ir-quaestie in dén laatsten tyd weer opgerakeld, te waarschuwen, dat Engeland en Portugal ook daar heel goed kunnen samen gaan. De Engelsche gezant te Lissabon dankte by de vorige gelegenheid Portugal voor de diensten in Zuid-Afrika aan Engeland bewe zen Engeland zal nog wel eens meer den Portugeezen gelegenheid geven zich over een paar mooie dankbaarheidszinnetjes erg ver genoegd te toonen. Verspreide Berichten. Frankrijk. De aanslag op den minister van openbare werken Zooals steeds wanneer er zooiets plaats blik ladend aan zijn arm hangen >men slaat steeds een kruis voor deze dames mij bevallen ze. De amusante, bevallig hoogmoedige Montespan, vorstelijker dan de meeste vorstinnen, deze Cosel hier, die onder anderen het talent had, tachtig jaar oud te worden en hoe ze alle heeten ik voel menigmaal, dat ik geest in heur geest ben!” «Zeer van pas in uw tegenwoordige positie,” beliefde hij slechts op te merken «Dat heeft met mijn tegenwoordige positie heel niets te maken, repliceerde zij ongeroerd. »Hem zal ik de inspiraties, die ik tusschen zulke rococo- meubelen krijg, wel niet biechten, en wat zou hij er zich verder om hebben te bekommeren. Mij als vrouw zal wel geen potentaat hem willen be twisten, zooals de galante koning van Saksen den dommen minister von Hoym de zijne, nadat deze den vorstelijken heer zooveel van, nu, van de schoone figuur zijner vrouw had voorgesnoefd «Hoe belezen ge zijt,” zeide hij en zag van terzijde op haar neer «Ja, en voornamelijk op dit ééne punt,” lachte zij. En nu drukte ze zelfs zijn vasten mannenarm tegen zich aan ze waren toch zoo mooi alleen hierhet is toch charmant, Kurtie, je zoo alles te kunnen zeggen.” »Ja, daarvoor ben ik u goed,” mompefde hij. Hij was reeds den gandschen tijd naast haar met een gedachte doende, en nu, nadat zij weer eens bijna verachtelijk van den toekomstigen echtgenoot had gesproken, kreeg deze een vasteren vorm voor hem. Hij bleet staan (Wordt vervolgd} ie: .AND. ROIJAABPS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat de REKENING van de INKOMSTEN en UITGAVEN der Gemeente, over het dienstjaar 1900, gedurende veertien dagen,* de Zon- en Feestdagen uitgezonderd, op de Secretarie ter lezing van een ieder is nedergelegd, van des mor gens tien tot des namiddags één ure, terwijl bo vendien tegen betaling der kosten, afschrift dier rekening kan worden verkregen. Gouda, den isn Juli 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER.

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1