T :sen. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Maandag 22 Jyli 1901. Buitenlandse!) Overzicht. FEUILLETON. Eindelijk Saamgebracht. Is’ sao INERS, fis often, enz. 40ste Jaargang. ndarbahwa Zondortal» No. 8559. ich beleefd aan van P/,, dubbele flescli jj s stelt een .ga» main XIV. INKMAN Zo. 'egte, Zaltbommel otterdam. lage. I. Czn. Rotterdam thaven 182. Dit No. bestaat uit Twee Bladen, EERSTE BLAD. ut 103. elk gekookt uk voor da- eelepels vin wlate) Ala geval van gebruiken. Mt» a.i d» Echte a, tesamen- gen in den muun des vervaardigd t wereldbe- br* StoU- rafeeren in de nricMing ZO’ VAALS, INGEL, 661. prcofbuajos a 0.35 oor Neder- I en alles wat esv.’rlangd met 'er, tafellinnen Telefoon No. MS ADVERTENTIES worden geplaatst 1 5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. GIIIÜM.IIE CIIIHtVI. Telefoon A o. 99. De 'Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF GENTEN. heden nu kan niet meer den wetgever van morgen de handen binden; deze moet de wetten kunnen maken die hem noodig voor komen. Alleen wanneer een wet is een sanctie van een verdrag met een anderen Staat, is de wetgever gebonden. Dan is er een andere parttf, tegenover welke hjj zich verplicht heeft zich voor den tyd? geduren welken het tractaat loopt, niet een andere wet te maken. Met zyn onderdanen kan een staat geen verdrag sluiten. Een minimum-tarief is altyd een zwakheid. De wetgever vertrouwt blijkbaar niet op zijn eigen kracht om later aan een drang tot wijziging weerstand te kunnen bieden. Nog merkt de Voss. Ztg. op dat men in Frankrijk ^par men een minimaal-tarief had vastgestëld zich er niet aan heeft ge houden. De Frankf. Ztg. bespreekt het tarief in een artikel waarin het voornamelijk wijst op de moeilijkheid, handelsverdragen te sluiten, wanneer men een dubbel tarief heeft, een minimum- en een ander tarief; ieder contrac tant stuurt dan op het minimum-tarief aa i. Maar by de tegenwoordige handelspolitieke verhoudingen meent het blad, dat het wel eens heelemaal zou kunnen mislukken han- delverdragen te sluiten. X/ü xuiznooux v*«o»7 wuwmv». u.w>> nvvjv op zich laten wachten. Reeds maanden lang bestond ze eigenlijk, maar de Koning en de Regeering deden eenvoudig alsof ze er niets van merkten. Zooals men weet loopt de wetgevende machine in Denemarken sedert jaren heel slecht. De Koning heeft steeds conservatieve ministeries gehad, ofschoon het Folkething sedert onheugelijke tijden een liberale, men zou zelfs kunnen zeggen ten radicale meerderheid heeft. Het is waar dat het Landsthing, de Eerste Kamer, langen tyd een conservatieve meerderheid had. Maar ook dat is nu niet meer het gevalen het mini sterie Sehestedt steunde slechts op een fractie der rechterzijde in het Landthing. Men is thans zeer benieuwd of de oude koning er toe zal besluiten eindelijk aan hangers der liberale party, die hy tot nu toe zoowat als zyn persoonlijke vijanden be schouwde, aan het bewind te roepen. Doet hy het, dan moet het zyn onder den invloed van den kroonprins, die gansch andere denk beelden is toegedaan dan zyn vader. Te Kopenhagen ging dezer dagen het gerucht, dat den leider der liberalen in het Folkething, J. C. Christensen, telegrafisch het vormen van een kabinet was opgedragen. Politiken spreekt dit tegen; wel is Christensen naar Kopenhagen ontboden. Het is dus wel waar- zins klaar komen met de taak, die dagelijks op hem wachtte. En de dienst van een bruidegom, wiens trouwdag naderende is, pleegt ook geen sinecure te zijn. En toch had hij, het is niet te veel gezegd, die HeidlofTsche affaire sedert Louise er geweest was nog geen minuut uit het oog ver loren. Hij had de zaak aan die afdeeling zijner bureaux meegedeeld, die voor de relatiën met de buitenlandsche geldmarkt en al, wat daarmee sa menhing, te zorgen had en die hem reeds een maal van bericht omtrent de firma Laudacher gediend had. Daarmee stelde hij zich echter niet tevreden. De zaak occupeerde hem voortdurend, ondanks al het andere, dat hij aan zijn hoofd had. En wonderlijk, in weerwil van de harde, on- schoone werkelijkheid van de eigenlijke kern der zaak, bezat de gedachte aan haar toch een zekere charme voor hem, die haar hemelsbreed van zijn andere beroepszaken deed verschillen. Dat kwam d&Lr van daan: ze hing met Louise samen. En alles wat hldr betrof, behoorde, dat merkte hij nu pas, tot den eigenlijken feestdag zijns levens, den eenigen, dien het ooit zou gehad hebben. De ophelderingen, die zijn bureau omtrent het zonderlinge bankroet mocht verkrijgen, lieten nog op zich wachten. Hoe meer Richard Seemann ondertusschen nadacht over wat Louise hem ver teld had, des te onverdraaglijker scheen hem deze boerenbedriegerij in het groot, dit grove net, waar slechts een zeldzame paradijsvogel, als de oude Heidloff met zijn heel bizonder geniale gril kon inloopen. Hij had zich door Louise het krantennummer laten geven en haalde het nu weer eens voor den De oppositie tegen het nieuwe Duitsche tarief van inkomende rechten, dat nog slechts door een dagblad is medegedeeld, is al be- gonnen. De „Voss. Ztg.” komt op tegen het vast stellen van een minimaal-tarief. Met zulk een tarief, zegt het blad, bindt de wetgever zich zelf, maar niet alleen voor het oogenblik, ook voor de toekomst. De wetgever van Richard Seemann was altijd een man geweest, die hard werkte, die den achturigen arbeidsdag dikwijls bijna moest verdubbelen, wilde hij eenigs- vereld bekend on effen middel tegen o n g-, Lever- n, enz. Inwendig litwendig in bijna met goed gevolg Prijs per flacon t 1.15. eneeskrnoh t estal elke pijnlijke overbodig. Met oor ongeiieeslijk ings oen bijna 22 heugt genezing en i, ontstekingen enz. post f 1.60. derland tokin 8 Amsterdam idie Schutzeuapotheke hitsch, Oesterreich Centraal-Depót Sender Sir Edward Grey, dien wy ergens een radi caal genoemd vinden, maar die intusschen in zaken den oorlog in Zuid-Afrika heel ver af Staat van de meeningen van „Daily News” en „Morning Leader,” die in lord Rosebery’s ministerie onder-minister van buitenlandsche zaken was, heeft te Peterborough een rede gehouden tegen lord Rosebery. Het was de tweede maal dat 'air Edward, zooals hy ver telde, juist op den morgen van den dag waarop hy .een rede zou houden, verrast werd door een brief in de bladen, die zyn speech in de war gooide. Maar ditmaal ten minste heeft Sir Edward Grey groot succes gehad met zyn nieuwen speech. Het kostte hem veel, met Lord Rosebery te moeten breken. Maar hy, die verleden week, samen met Asquith en met hun tehenstanders in de liberale party aan de andere zyde, heeft uitgemaakt dat de liberalen best één konden blyven, al verschilden zy op het punt van den oorlog, kon natuurlijk niet anders doen dan lord Rosebery, die wil dat de liberalen het eens zullen zijn over hot imporiuiiBHie ca aio uun anaers aiie - kracht als politieke party ontzegt, afvallen. Hy verklaarde dan ook dat naar zyn meening de liberalen staan aan het begin van nieuwe dingen, een nieuw leven, nieuwe pogingen. Als de party het daarvoor op het eene bekende punt eens moet zyn, dan moest lord Rosebery naar voren komen om dat te helpen bereiken. Hy wil niet vrijwillig meer terug treden in het politiek leven, maar iets als een politieke conscriptie bestaat er nu eenmaal niet De aandrift om deel te nemen aan de politiek moet van binnen komen, uit het ge voel dat men noodig is voor zyn party es zyn land. (Dus, lord Rosebery behoeft niet te verwachten, dat de liberalen hem zullen komen smeeken weer aan hun hoofd te ko men staan.) heid heeft het houden van verdere proces sies nu verboden. Dat had zy vroeger moe ten doen, want het blykt niet, dat voor het Christelijk geloof zulke optochten noodzake- lyk zyn. 82) En ze dacht van nu at te grijpen, waar ze konvermaak, genot, behagen, ach, en misschien ook eens zooals bijvoorbeeld in het halfuurtje, waarvan hier hoogstens sprake was een stukje echt’ geluk De zalen van het magazijn begonnen zich nu te vullen, en terwijl Kurt toch reeds geen tijd meer had, en Rita aan het werk van het uitkie zen, het doel van haren tocht hierheen, nog heel niet was toegekomen, zoo scheidden ze, terwijl hij ging, zij echter bleef, En nu had ze zich ook spoedig de hulp van eenige bedienden van het magazijn verzekerd, die zich aan de toekomstige gemalin van den chef van het huis Seemann met bizonderen ijver wijdden. En meer dan een uur lang werden nu deze en een helper aan het werk gehouden, terwijl» de laatste tapijten op den vloer ontrolde, op ladders zwevend prachtige stoften in haar volle lengte liet neergolven, meubelen bij het licht zette en wat er meer van dien aard was. De Belgische liberaler en sociale Parle mentsleden hebben weer een vergadering; gehouden, waarin breedvoerig over het vrou- wen-stemrecht werd beraadslaagd. Verschil lende voorstellen werden gedaan, tot een besluit kwam men niet. Verder is besloten een gemengde commissie van zus liberalen on zes socialisten te benoemen voor de pro paganda ten gunste van algemeen stemrecht en evenredige vertegenwoordiging. De clericale en anticlericale betoogingen in de Spaansche steden houden op ongevaar- lyk te zyjide heeren gaan daarby aan het vechten en goed ook. Te Saragossa gaven de clericalen aanleiding in zoover, dat zy met een processie begon en op het terrein ver schenen behoorlijk gewapend. Volgens te Berlyn uit Madrid ontvangen berichten be gon het gevecht, toen de processie uit de kerk kwam. Er ging een oorverdoovend ge fluit op, afgewisseld met de kretenWeg met de Jezuïeten. De processie werd door -Uiuk Luuaa._in.JtoO4 schrikkelijk gevecht De vrouwen vluchtten in de huizen, de mannen werden handge meen. De Carlisten en geestelijken, die voor aan de processie gingen, schoten; zy ge bruikten hun messen en zwaaiden hun stok ken en vaandels. Er viel een,doode en om streeks vijftig man werden gewond. Dertien personen zyn ernstig gewond door schoten en messteken. De Carlistische generaal Ca- vero, die verwoed vocht, kreeg twee schoten in zyn hand en een dolksteek in zyn dy. Indien de processie de markt had bereikt, zou er een waar bloedbad ontstaan zyn. Daar hadden de markthandelaren zich achter bar- rikades en karren en kisten verschanst, klaar voor den aanval. De processie vluchtte in een kerk. De anticlericalen overgoten de deuren met petroleum en trachtten die in brand te Steken. De belegerden schoten van uit den toren. Eindeljjk slaagde de gendar merie er in de orde te herstellen. In de kerk werden de schietwapenen in beslag genomen. Do geestelijken en de kapittelheeren moesten verkleed naar huis teruggaan; een geeste lijke ontvluchtte over de daken. Ook een klooster en een Jezuïetenschool werden met steenen gebombardeerd en de deuren werden er in brand gestoken, terwijl degenen, die er in zaten, de stormkolk luidden. De over. dag, terwijl hij na het tweede ontbijt, tegen één uur, zich wedermaan zijn schrijftafel gezet had, en eer hij weer aan zijn werk ging Het met tz. onderteekende artikel beviel hem nu bij de tweede lezing nog veel minder dan eerst. Het was zelfs nog handiger geschreven, dan hij toen aanstonds bemerkt had. Het was klaar blijkelijk op bestelling gemaakt, en, was voor hem die het nu las de bedoeling, kleine kapitalisten of liever bezitters van spaarpenningen te lokken en hen het geld uit den zak te kloppen, ook duide lijk genoeg, zoo begreep hij toch ook weer, hoe anderen juist door het hier gestrooide lokaas in het net konden getrokken worden Leest men niet dikwijls genoeg in voorname kranten schijnbaar zeer zakelijk en nuchter geschreven artikelen over zekere landstreken in Paraguay of Guatemala ot waar niet al, artikelen, den een ot anderen be- langeloozen onderzoeker of bezoeker dezer schoone maar weinig bekende streken schijnbaar alléén door interesse in de zaak zelve in de pen gegeven of hoogstens door den wensch, deze gezegende streken voor de beschaving open te stellen, opdat de schatten van heur bodem opgegraven en met wat hulp van nu nog geheel ontbrekende kolo nisten vertienvoudigd mochten worden, om dezen alsdan in den zak te vloeien En hoeveel lezers vermoeden wel, dat deze fraaie opstellen geschre ven zijn op directe en uitdrukkelijke bestelling van New-Yorker kapitalisten, die duizenden kwa- draatmijlen van die ongezonde tropische woeste nijen van den destijds nog niet doodgeschoten president in kwestie dier vriendelijke republieken en van zyn regeering gekocht hebben, om hun Verspreide Berichten. Fbaskruk. Door den rechter van instructie Pringuot is aan een drietal deskundigen een onder zoek gelast naar de geestvermogens van gravin Olzewska, de bedrjjfeter van den aanslag op minister Batldin, terwijl de ad vocaat der overspannen vrouw al het mo-» geljjke zal doen om de zaak verwezen te krjjgen, op grond van moordaanslag met voorbedachten rade, naar het Hof van Assi ses en niet naar de correctloneele recht bank. Zoo noodig zou de advocaat de quaes- tie van incompetentie opwerpen voor de correctioneel rechtbank. De staking der spoorwegbeambten op Corsica is algemeen en reeds is het onge mak groot. Door de begrootings commissie is met op twee na algemeene stemmen besloten tot schrapping van den gezantschapspost bij het Vaticaan, terwijl er tal van bezui- TWt MuitAAiXuutrroiiv ut*KV». Hot heet, dat de Kartuizermonniken, fabrikanten van de wereldvermaarde likeur „Chartreuse”, hun inrichtingen by Grenoble alsmede hun fabrikaatrechten verkocht heb ben aan drie firma’s. Een aantal Fransche leesboeken van ker- kelyke strekking, zyn door den minister van onderwijs op ingewonnen advies, van de scholen verbannen. De Siècle verklaart, dat de congregatiën den dertigsten Juni vyf millioen schuldig waren aan dien staat en de regeering heeft den betrokken orden doen weten, dat by niet-voldoening van het verschuldigde, de gewenschte machtigingen bezwaarlijk ver leend zouden worden. Aan twee jonggehuwden, den heer en me" vrouw Gébrak, is eergisteren door de ge neeskundige faculteit de doctorstitel verleend. Max Régis is nog ver van dood hy heeft heel genoeglijk deelgenomen aan een te zyner eer aangericht banket en hij reist onverwijld door naar Alicante. Düitschland. De vroegere eerste-luitenant Rüger, die grond voorloopig eerst eens met eenige geslachten Europeesche landverhuizers te bemesten Wat Richard Seemann daarentegen nog niet recht begreep, was, hoè iemand als Kurt van Uechtritz zich voor zulke diensten kon leenen Had hij misschien toch zelf in goed geloof ge schreven Richard las nog eens een paar macht spreuken van het knoeiwerk. Neen dat was althans deze bewuste bedoeling, met zooveel mo gelijk groote woorden zoo weinig mogelijk te zeggen haast onbegrijpelijk, dat zulks van een overigens fatsoenlijk man kwam. Wds het dan wel werkelijk zoo Het teeken kwam uit maar misschien dat niets dan deze onderteekening van den jongen mederedacteur der »Freie zeitung” was en dat hij het ding niet gelezen had Het zal het beste zijn, dat ik hem eens spreek, dacht Seemann hier. Zelfs afgezien daarvan, dat Kurt van Uechtritz, dien hij toevallig kende, hierby te pas kwam, moest hij, zooals hem nu bij nadere overweging voorkwam, de redactie der »Freie Zeitung” rekenschap vragen aangaande een artikel, dat dermate geschikt was, om onheil aan te richten. Hij keek op de klok en vond, dat hij desnoods een uur kon ontwoekeren, wanneer hij er nu da delijk heenreed en om half vier uur, als wanneer eenige heeren van zijn teekenbureau hier zouden zijn om hem een serie nieuwe ontwerpen voor te leggen, weer terug was. Nu was het de vraag, of hij het rijtuig kon krijgen, zijn eigen namelijk. (Wordt vervolgd.) schynlyk, dat by de vorming van een nieuw Kabinet ten minste eenigszins met de wen- senen der linkerzyde rekening zal worden gehouden. ertroften rs welbekend IT-lLIXia, Fabrielumerk). a, radicale en van alle, zelfs Akige zenuw I ontstaan door eugdigen leef tyd e zwakte, Bleelr - Hoofdpyn - - Maagpijn Onvermogen enz. Uit- Inzending van Advertentiën tot 1 uur des niidd.

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1