BB STEK No. 8560. BINNENLAND- 'aar. [NG MIEBIES, LEIWEG E 100. Uniek jelj ,0 Putton, L Isen. Mcnfit'S’ en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» DINERS, RS dloften, enz. els en I alles wat desvcrlangd met alver, tafellinnen I Dinsdag 23 Juli 1901. werksters Buitenlandscb Overzicht. •I et over. I FEUILLETON. Eindelijk Saamgebracht. gaarden. 45 45 tSii en Laarzenmagazijn xpellér. wtrdt ditmid- uiMad iwcm id* inwryving Rheum*- rkondhaid, pjjn RE. 40ste Jaargang van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. Verspreide Berichten.. imeetib.es. I 6. I Idervtmk. f (Wordt vervolgd.) 2. 8AMSOM 8 gedurende het per 4. troop 40 Cl. SI.), 'HOENWEliK Het politietoezicht te Peking is weder aan de Chineesche autoriteiten opgedragen. De stad is nu weer volkomen rustig. In het zuiden der provincie Petsjili zijn eenige wanordelijkheden voorgekomen. De de Klaiwegsteeg. C. SMITS. emeten1 werk. Telefoon No. BS ADVERTENTlEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. tmTiUb lette «merk „Anker!' 5e.en50c.defi. apotheken. Te m: Uloth, Qé- fU en Benders, t Cu., grtttrbaw. Telefoon Ao. 6*. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nomme.rs VIJF CENTEN. Afrika” gevonden in een regeeringsblad, dat nog wel onder censorstoezicht staat. Dan zou dus de Engelsche pers wel heele- maal niet meer over den oorlog mogen schrijven ssthaven 182. De „Westminster Gazette” heeft over de brieven van Steyn en Reitz een beschouwing die, omdat zy van Engelsche zjjde komt, wegens haar kalmte en verstandigheid de aandacht verdient. In Mei was de militaire positie van de Boeren slecht, zegt het blad het zou natuur lijk zijn te concludeeren dat zij thans, midden Juli nog wel slechter zal zijn geworden. En wanneer men te maken had met een ander volk dan de Boeren zou men deze conclusie ook veilig kunnen trekken, maar gelet op de vele malen dat de Boeren de logica der ge beurtenissen hebben gelogenstraft, is het beter de gevolgtrekking toch maar niet te enthou siast aan te nemenWij hebben hier te doen met moreele krachten, die het moeilijk is af te meten.” En met genoegen leest men hierna een woord van bewondering voor president Steyn. Een ander Engelsch blad heeft de misdadige domheid gehad uit de gevonden correspon dentie de gevolgtrekking te maken, dat Steyn altijd een woedende samenzweerder tegen Engeland geweest is. Men moet zoo iets willen lezen in zijn brief om het er in te vinden. Wat doet Steyn P Hij voert een oorlog, en nu hy dien voert, doet hy het met groote doorzettingskracht en geeft hy niet toe zoo lang hy meent dat er nog eenige kans is op een gunstigen keer. ledero staatsman, die een oorlog begint moet bereid zijn hem zoo te voeren, zegt de „Westm. Gaz.” terecht. Het is niet waar dat Steyn en de Vrystaters altjjd oorlog hebben willen voeren met Enge land. Maar een aantal Boeren, die tegen de politiek van Kruger waren, en die met de üitlanders gaarne tot een vergelijk had den willen komen zijn de trouwste en vol- hardendste strijders gebleken sedert de oorlog is uitgebroken, wat ook weer niet onlogisch is. Intusschen is Engeland verplicht deze stry- derSj die het bewonderen moet te bevechten. En juist omdat zy zulk een prachtig tempe rament hebben, moet het te meer er voor zorgen dat het zyn kruit droog houdt, zelfs terwijl het hunne begint op te raken en moet meer troepen sturen, ook al beginnen de hunne te versmelten. De Boeren vertrouwen op een mogelyken gunstigen keer in Europa en op de uitbreiding van de beweging in de Kaapkolonie. Die laatste mogelijkheid ver werpt de „Westminster Gaz.” ook niet. En ten slotte protesteert het blad tegen de beschuldiging ingebracht tegen de liberale pers, dat zy de Boeren aanmoedigt. Steyn heeft de bewering over de „openbare meening in Engeland die ongerust wordt over Zuid- De Engelsche katholieken waren door het eedsformulier, dat koning Edward geheel naar ouden trant bij zyn troonsbestijging had moeten uitspreken, indertijd ernstig verstoord geweest. En niet zonder reden; het formu lier van dien eed was voor katholieke ooren onnoodig kwetsend. Om aan vele klachten en verzoeken tegemoet te komen, heeft men het formulier willen wijzigen, en door lord Salisbury werd Vrydag het veelvuldig ge amendeerde ontwerp-formulier aan de opinie van het Hoogerhuis onderworpen en zonder discussie in eerste lezing aangenomen. Bij de behandeling in tweede lezing op Dinsdag a.s. verdacht men een scherpe oppositie. Men zal zeker niet vergeten zyn, hoe het, soms wel eens geestige, Berlynsche spotblad Ulk, tydens het tusschen den Keizer en de stad Berlijn gerezen geschil over het verleenen der officieele goedkeuring op de benoeming van den heer Kirschner tot burgemeester der hoofdstad, wekelijks een plaat gaf met het onderschrift: ich kann warten, en waarop gedurende meer dan een jaar een caricatnur van den burgemeester Kirschner werd ge geven, die in altyd andere houding als wach tende op de officieele goedkeuring stond afgebeeld. Nu er een nieuw conflict is ont staan, over de vervulling van het ambt van tweede burgemeester van Berlijn door den heer Kauffmann, doet Ulk weer hetzelfde en geeft zy zeer geslaagde caricaturen op het voorval. Het is misschien wel eens goed met een geschil als het onderhavige den spotte dry ven, maar dit mag ons niet doen vergeten, dat de zaak ook een hoogst ernstige zyde heeft. Mag men tenminste geloof slaan aan hetgeen de Freis. Ztg. dienaangaande beweert, dan zou de rykskanselier, graaf Von Bülow, niet minder dan driemaal by Z. M. hebben aangedrongen op het goedkeuren van de be noeming. In het licht bezien, beteekent de keizerlijke weigering een échec van den kan selier, dat misschien ook niet zonder gevolgen zal blijven. vreemde troepen zullen binnen een maand de hoofdstad verlaten. Alleen de bewakingsde- tachementen van de gezantschappen en der spoorwegen worden gehandhaafd. „Latian” verneemt, dat Li Hung Tsjang van het Chineesche Hof een telegram heeft ont vangen, waarin met veel strykages aan Rus land en herinnering aan de vriendschappe lijke betrekkingen die steeds tusschen Rusland en China hebben bestaan, wordt te kennen gegeven, dat China de teruggave van geheel Mantsjoerye wenscbt. Men zou in dit .bericht een indirecte be vestiging kunnen zien van het ook door ons vermelde bericht in een Siberisch blad om trent den afstand van gebied, die Rusland zou gevraagd hebben voor de teruggave van Mantsjoerye. by den keizer, zyn geweldigen meester, tot driemaal toe heeft aangedrongen op goed keuring van de verkiezing van den heer Kauffmann tot tweede-burgemeester. De staatssecretaris van het ministerie voor Elzas-Lotharingen, Max von Puttkam- mer, heeft zyn ontslag genomen, omdat hy reeds zeventig is en zooveel dienstjaren telt. Italië. Het heet, dat Crispi, de oud-premier, een badkuur gaat doormaken te Aix-les-Bains, in het zuiden van Frankrijk. Een driehonderdtal trambeambten te Rome, trachten naar verbetering van positie. Op Sardidiö staken nu zeshonderd spoorbeambten (machinisten, stokers en con ducteurs) en de kansen op een vergelyk staan niet te best. - Uit het onderzoek der militaire auto riteit is gebleken, dat te Berra slechts 15 van de 25 soldaten een salvo gelost heb ben op de stakers, die een dreigende hou ding aannamen. Daar naar het verre zuiden heen werd ook het instappende publiek al minder net, en Richard Seemann, de voorname fabrikant, zat ten laatste zoo ongeveer met de vriendelijke nieuwsgierig heid van den belangelooze in wat nu nog wel alles zou komen ingeklemd tusschen een vrouw met zeer levendig schootkind aan den eenen en een keukenmatres met een omvangrijke marktkorf aan den anderen kant, om nu heel niet te spre ken van zijn overbuurman, een dikke vuile kerel, die snoof als een nijlpaard. Erg was het maar, dat de heele zaak zoo lang zaam ging. Ze zou hem op deze manier meer tijd kosten, dan hij daaraan had mogen spandeeren. Hier eindelijk de conducteur gaf den heer, die sinds jaren niet meer thuis wafi in deze buurt der stad, een teeken en deze sprong af, op den eeuwig vochtigen en vuilen rijweg, juist tegenover den ingang der dwarsstraat, waar hij zijn moest. Voor een der huizen der stille straat stond een fraai rijtuig. Die is gemakkelijker hier gekomen dan ik, dacht Richard Seemann vluchtig van den vermoedelijken eigenaar van den coupé, die op eenigen afstand op den zijnen geleek, en begon nu naar zijn huisnummer te zoeken. Hij moest daarbij de straat oversteken, daarheen waar het rijtuig stond. Nu ontstelde hij, maar slechts een oogenblik. Dat was zij eigen rijtuig, natuurlijk De koetsier groette ook reeds en veronderstelde wel een afspraak. Want het was duidelijk, dat Rita het rijtuig hierheen gebruikt had en dat het op haar wachtte. Zij had dus vandaag ook een bezoek aan haar bloedverwant gebracht, zeker een wonderlijke sa- ||OI INI! I! [OIIRAIL Unitas, weekblad ter bevordering der be langen van den Handel en de Industrie, geeft Men nam in dit vertrek hel air aan, als men het druk had hoewel aan een lessenaar in den hoek twee nog ongebaarden over uitgeknipte stukken krant lachend fluisterden en daarbij ook kauwden en men bezat hier ongeveer de hoffelijkheid, aan beambten der belasting eigen. Bij Richard Seemann’s binnenkomen hadden ze ternauwernood omgezien, de jonge heeren, en schenen hem nu zelfs te willen laten wachten. Daaraan maakte hij echter spoedig een einde, waarschijnlijk zonder dat hij het zelf wist, slechts door den toon, waarop hij naar mijnheer van Uechtritz vroeg. Ze draaiden zich allen om, on willekeurig de ooren spitsend, zoo ongeveer als een hond of paard, die gedresseerd worden, op de welbekende commandostem, schaamden zich daarop echter waarschijnlijk over den verraderlijken trek en waren nu liefst des te grover geworden, al thans de persoon die hier het publiek moest te woord staan Hij kwam langzaam naar voren, in achtelooze houding. »U kunt mijnheer van Uechtritz nu niet spreken, Hij is bezet. Kom u over een half uurtje terug.” Waarom zeide Richard Seemann nu niet, met goeden luim de eigenlijk komisch werkende driest heid van dit insect negeerend en in het volle genot der sisuatie»Ik wéét, dat hij bezoek heeft. Mijn bruid, juffrouw van Uechtritz, is daar. Wees zoo goed en dien mijnheer Seemann aan wat toch in elk geval het alleen natuurlijke zou geweest zijn Uit het jaarverslag van den consul der Nederlanden te Oldenburg: De landbouw in dit district krygt koe langer hoe meer beteekenis in de richting' van de veeteelt. Fok- en mestvee rendeeren voortreffelijk. Het gevolg daarvan is, dat de aanbouw van voedergewassen en granen steeds grootere verhoudingen aanneemt, ter wijl bovendien nog een belangrijke invoer van die voedergewassen, zooals maïs, gerst, lynkoeken enz. plaats heeft. Het melkery-bedryf staat in hoogen bloei. In het district werken de grootste zuivel- inrichtingen van Duitschland als modelbe- dryven. De producten golden steeds hooge prjjien. Besmettelyke veeziekten komen zelden voormaandenlang bleef het district daarvan geheel vry. De paardenfokkerij werd met uitstekend gevolg gedreven en fokhengsten enmerriën, vooral de eersten worden over de geheele aarde uitgevoerd. Geheel Duitschland en Nederland zyn afnemers van de ryks- en particuliere stoeterijen en vereenigingen. Daarby gaat een belangryk aantal fokdieren naar N.-Amerika, Z.-Amerika en Australië, Waar zy goede prijzen maken. Frankrijk. Max Régis is gisteravond te Oran rustig en wel scheep gegaan naar Alicante. Donderdag a.s. zal geopend worden de electrische spoorwegverbinding tusschen Fayfct—-Saint-Gervais en Chamonix. De reis van Genève naar Chamonix zal daardoor slechts drie uui; en drie kwartier duren en van Parjjs naar Chamonix ruim veertien uur. Volgens de nieuwe „Propos” van Fé- lix Faure, door de „Figaro” gepubliceerd, zoo, ten tyde van het Schnebelé-incident aan fle grens van Elzas Lotharingen, een oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk alleen voorkomen zyn door het krachtige optreden van den toenmaligen Duitschen gezant te Parijs, graaf Von Münster, die, gansch buiten Bismarck om, zich rechtsreeks wendde tot den keizer. De khedive van Egypte heeft niet lang te Parijs vertoefd en daar hy incognito reist, had hy aan de Seine-boorden geen last van officieele begroetingen. Gisteravond is hy voor een langdurige kuur naar Divonne ver trokken, na medegedeeld te hebben, dat hy puur voor zijn pret te Konstantinopel is ge weest of eigenlijk uit burgerlijke beleefdheid. De redacteur van het blad „La volonté nationale” te Remiremont, Ponthière, die vóór een viertal weken, toen de minister van landbouw van het station Epinal ver trok, riep: „Weg met Waldeck Rousseau is daarvoor veroordeeld tot 200 fr. boete. Duitschland. Het heet dat de rykskanselier Von Bülow, menloop En een beetje vreeftid, dat zij hem teroren niets daarvan had gezegd. Ze had hem, sinds ze verloofd waren, den indruk gegeven en zeker met opzet als lag geheel het verloop van haar dag, ook dat deel daarvan, dat ze niet samen waren, minuut voor minuut klaar voor zijn oogen, als wenschte zij zelve, dat hij van elk oogenblik wist, hoe en waar de bruid het door bracht. Nu bleef hem tegenover den koetsier niets an ders over dan te doen, alsof hij werkelijk volgens afspraak hier was. »Is de juffrouw boven knikte hij tot den man op den bok, en deze gat, den hoed in de hand, een bevestigend antwoord. Zoo begon dan ook hij de trappen van het nog tamelijk nieuwe gipspaleis te bestijgen tot op de derde verdieping, waar zich, volgens een aanwijzing beneden in de gang, redactie en expe ditie der >Freie Zeitung” bevonden Boven had men een glazen deur, die slechts op de klink stond, op veel gaans en komens berekend, een kaal portaal en een rij deuren die daarop uitkwamen Richard Seemann klopte even aan de naastbijzijnde en trad binnen. In het kantoor lokaal, dat zich aan hem vertoonde, was aan les senaars een heel bataillon heeren bezig, meest in het oog loopend jong volkje Richard verwonderde zich vluchtig, dat de krant een zoo veelhoofdigen staf noodig had. Dat dit het allerheiligste der redactie met was, merkte hij aanstonds Achter een dier zijdeuren troonden waarschijnlijk in ver dere vertrekken de verantwoordelijke en zijn mak kers, elk op zich zelven, en daaronder ook mijnheer Kurt van Uechtritz. 83) Want hij had den coupé met het span lichte goudvossen dat ter eere der verloving en sinds dien tijd was aangeschait eens voor altijd ter dispositie zijner bruid gesteld. Neenhet rijtuig was niet presentde juffrouw had het heden om half twee besteld, zooals de binnengeroepen dienaar berichtte. Nu, het maakte hem mets uit, met den tram tot de Belle-Alliance- Platz” te rijden; alleen zou het hem veel langer ophouden. De redactie der «Freie Zeitung” be vond zich in een der nieuwe straten van het uiterste zuiden, naar den Kreuzberg” heen; hij las, terwijl hij op het punt stond, dat merkwaar dige krantennummer bij zich te steken, nog eens straat en huisnummer, en ging dan te voet op Die weg was lang, bijna van het eene einde van Berlijn naar het andere. En wyl de trams om dezen tijd zeer bezet waren, zoo beleefde de chef der firma Seemann onderweg vertragingen en lange minuten van wachten aan straathoeken en halten, sools hij dat heel niet meer gewoon was, geheel atgezien nog van het stooten en schuiven bij het instappen en de bekrompen ruimte binnen in den wagen, waarin hij zich-zelven tamelijk curieus voorkwam. zich beleefd aan

Goudsche Courant | 1901 | | pagina 1